Seen by Arunima

Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Hungry for Change 4.0/4 3.7/4
2. Mary and Max 4.0/4 3.2/4
3. Andaz Apna Apna 4.0/4 3.1/4
4. Juno 4.0/4 2.9/4
5. Zindagi Na Milegi Dobara 3.5/4 3.1/4
6. Super Size Me 4.0/4 2.8/4
7. Udaan 3.5/4 3.1/4
8. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
9. Shrek 4.0/4 3.1/4
10. Date Night 4.0/4 2.6/4
11. Paprika 4.0/4 3.0/4
12. Kung Fu Panda 2 4.0/4 2.9/4
13. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
14. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
15. Fight Club 3.5/4 3.3/4
16. The Godfather 4.0/4 3.5/4
17. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
18. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
19. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
20. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
21. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
22. The Matrix 4.0/4 3.2/4
23. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
24. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
25. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.0/4 3.4/4
26. Inception 3.5/4 3.3/4
27. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
28. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
29. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
30. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
31. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
32. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
33. Back to the Future N/A 3.3/4
34. Se7en 3.5/4 3.3/4
35. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
36. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
37. The Departed 4.0/4 3.3/4
38. Die Hard 2.5/4 3.3/4
39. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
40. The Shining (1980) N/A 3.3/4
41. The Usual Suspects N/A 3.3/4
42. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
43. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
44. Toy Story 3.5/4 3.3/4
45. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
46. Alien N/A 3.3/4
47. American History X 4.0/4 3.2/4
48. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
49. Memento 3.5/4 3.2/4
50. Casablanca 3.0/4 3.3/4
51. The Green Mile N/A 3.3/4
52. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
53. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
54. American Beauty 3.0/4 3.1/4
55. Rear Window N/A 3.3/4
56. Apocalypse Now N/A 3.3/4
57. Batman Begins N/A 3.1/4
58. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
59. The Sixth Sense N/A 3.2/4
60. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
61. Avatar N/A 3.0/4
62. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
63. Wall-E 4.0/4 3.2/4
64. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
65. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
66. Citizen Kane N/A 3.3/4
67. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
68. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
69. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
70. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
71. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) N/A 3.3/4
72. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
73. Jaws N/A 3.2/4
74. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
75. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
76. Blade Runner N/A 3.2/4
77. No Country for Old Men N/A 3.2/4
78. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
79. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
80. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
81. Inglourious Basterds (2009) N/A 3.2/4
82. Raging Bull 2.5/4 3.3/4
83. Stand by Me N/A 3.2/4
84. Gone with the Wind 2.5/4 3.2/4
85. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
86. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
87. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
88. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
89. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
90. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
91. Rocky (1976) N/A 3.2/4
92. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
93. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
94. The Pianist N/A 3.2/4
95. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
96. Star Trek N/A 3.1/4
97. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
98. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
99. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
100. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
101. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
102. The Terminator N/A 3.1/4
103. Good Will Hunting N/A 3.2/4
104. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
105. Young Frankenstein N/A 3.2/4
106. V for Vendetta N/A 3.0/4
107. Lawrence of Arabia N/A 3.3/4
108. Snatch 3.0/4 3.1/4
109. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
110. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
111. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
112. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
113. 2001: A Space Odyssey 2.0/4 3.1/4
114. Amadeus 4.0/4 3.2/4
115. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
116. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
117. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
118. Slumdog Millionaire 1.0/4 3.1/4
119. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
120. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
121. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
122. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
123. Argo 4.0/4 3.1/4
124. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
125. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
126. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
127. Chinatown 4.0/4 3.2/4
128. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
129. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
130. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
131. The Help 4.0/4 3.2/4
132. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
133. Rashômon 4.0/4 3.3/4
134. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
135. 300 0.5/4 2.9/4
136. The Hangover 2.5/4 3.0/4
137. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
138. Kill Bill: Volume 2 1.5/4 3.0/4
139. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
140. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
141. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
142. Halloween (1978) 2.5/4 3.2/4
143. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
144. Zombieland 3.0/4 3.0/4
145. Rain Man 4.0/4 3.1/4
146. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
147. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
148. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
149. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
150. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
151. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
152. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
153. Silver Linings Playbook 2.5/4 3.1/4
154. Ben-Hur (1959) 3.0/4 3.2/4
155. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
156. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
157. Sin City 4.0/4 3.0/4
158. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
159. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
160. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
161. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
162. Trainspotting 2.5/4 3.1/4
163. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
164. Roots (1977) 2.5/4 3.2/4
165. Life of Pi 3.0/4 3.1/4
166. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
167. Children of Men 3.5/4 3.1/4
168. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
169. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
170. The Graduate 4.0/4 3.2/4
171. Mystic River 4.0/4 3.1/4
172. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
173. Gandhi 2.5/4 3.1/4
174. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
175. The Social Network 3.5/4 3.1/4
176. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
177. Double Indemnity 2.5/4 3.3/4
178. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
179. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
180. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
181. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
182. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
183. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
184. Taken (2009) 2.0/4 3.0/4
185. Wreck-It Ralph 3.0/4 3.1/4
186. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
187. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
188. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
189. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
190. The Artist 4.0/4 3.2/4
191. M (1933) 4.0/4 3.3/4
192. 50/50 4.0/4 3.1/4
193. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
194. Ran 4.0/4 3.2/4
195. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
196. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
197. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
198. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
199. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
200. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
201. Modern Times 4.0/4 3.3/4
202. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
203. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
204. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
205. City Lights 4.0/4 3.3/4
206. The Philadelphia Story 3.0/4 3.2/4
207. 3 Idiots 2.0/4 3.1/4
208. The Notebook (2004) 1.5/4 3.0/4
209. Sunshine Cleaning N/A 2.8/4
210. Jesus Henry Christ N/A 2.3/4
211. Imagine Me & You N/A 2.7/4
212. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
213. The Descendants (2011) N/A 3.0/4
214. Iron Man 3 4.0/4 2.9/4
215. Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 3.5/4 3.0/4
216. Oz the Great and Powerful 3.5/4 2.5/4
217. The Croods 4.0/4 2.8/4
218. A Haunted House (2013) N/A 2.2/4
219. Kung Fu Panda 3.5/4 3.0/4
220. The Little Mermaid (1989) 3.5/4 3.0/4
221. Ice Age 3.5/4 2.9/4
222. Snow White and the Seven Dwarfs 3.5/4 3.0/4
223. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.5/4 3.0/4
224. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
225. Fantasia 3.0/4 3.0/4
226. Coraline 3.5/4 3.0/4
227. Cars 2.5/4 2.8/4
228. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
229. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
230. A Charlie Brown Christmas 3.5/4 3.1/4
231. The Jungle Book (1967) 4.0/4 2.9/4
232. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
233. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
234. Bambi 4.0/4 2.9/4
235. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
236. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
237. Cinderella (1950) 3.5/4 2.9/4
238. Dumbo (1941) 4.0/4 2.9/4
239. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.5/4 3.0/4
240. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
241. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
242. Peter Pan (1953) 3.5/4 2.9/4
243. Robin Hood (1973) 3.5/4 3.0/4
244. Megamind 3.5/4 2.9/4
245. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
246. Sleeping Beauty (1959) 3.5/4 2.9/4
247. Corpse Bride 4.0/4 2.8/4
248. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 3.5/4 3.0/4
249. The Many Adventures of Winnie the Pooh 3.5/4 3.1/4
250. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
251. The Prince of Egypt 3.5/4 2.9/4
252. Persepolis 4.0/4 3.0/4
253. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 4.0/4 2.8/4
254. Charlotte's Web (1973) 3.5/4 2.9/4
255. Madagascar 4.0/4 2.7/4
256. Meet the Robinsons 2.5/4 2.8/4
257. Tarzan (1999) 3.5/4 2.8/4
258. 9 4.0/4 2.8/4
259. The Princess and the Frog 3.5/4 2.8/4
260. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.5/4 2.7/4
261. A Charlie Brown Thanksgiving 3.5/4 2.9/4
262. Rango (2011) 3.5/4 2.8/4
263. Ice Age: The Meltdown 3.5/4 2.7/4
264. A Grand Day Out with Wallace and Gromit 3.5/4 2.9/4
265. The Adventures of Tintin 4.0/4 2.8/4
266. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 3.5/4 2.7/4
267. Bolt 4.0/4 2.7/4
268. Lilo & Stitch (2002) 4.0/4 2.7/4
269. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.5/4 2.8/4
270. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.5/4 2.7/4
271. Rio (2011) 4.0/4 2.7/4
272. Anastasia (1997) 3.5/4 2.8/4
273. The Transformers: The Movie 4.0/4 2.8/4
274. Monster House 4.0/4 2.6/4
275. Fantasia 2000 2.0/4 2.8/4
276. The Polar Express 3.0/4 2.7/4
277. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers 3.0/4 3.1/4
278. Hercules (1997) 3.0/4 2.7/4
279. Batman: Mask of the Phantasm 4.0/4 2.9/4
280. Winnie the Pooh 3.5/4 3.0/4
281. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 3.0/4 2.8/4
282. Madagascar: Escape 2 Africa 4.0/4 2.6/4
283. Monsters vs. Aliens 3.0/4 2.6/4
284. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
285. Frankenweenie (2012) 4.0/4 2.9/4
286. Chicken Run 3.0/4 2.6/4
287. Shrek Forever After 3.5/4 2.6/4
288. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 4.0/4 2.7/4
289. Ice Age: Continental Drift 3.5/4 2.6/4
290. Flushed Away 3.5/4 2.6/4
291. Frosty the Snowman 2.5/4 2.7/4
292. Waltz with Bashir ( Vals Im Bashir ) 4.0/4 2.9/4
293. Antz 3.5/4 2.5/4
294. Surf's Up 3.5/4 2.7/4
295. The Lion King II: Simba's Pride 4.0/4 2.7/4
296. Hotel Transylvania 4.0/4 2.8/4
297. A Christmas Carol (2009) 3.5/4 2.7/4
298. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 4.0/4 2.8/4
299. The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie 3.0/4 2.9/4
300. ParaNorman 3.5/4 2.9/4
301. Partly Cloudy 4.0/4 3.0/4
302. Balto 4.0/4 2.8/4
303. Cars 2 3.0/4 2.4/4
304. Wallace and Gromit in A Close Shave 3.0/4 3.0/4
305. Atlantis: The Lost Empire 4.0/4 2.7/4
306. La Luna (2012) 4.0/4 3.1/4
307. Dr. Seuss' The Lorax 3.0/4 2.6/4
308. Robots (2005) 3.5/4 2.5/4
309. Puss in Boots (2011) 3.0/4 2.6/4
310. A Goofy Movie 3.0/4 2.6/4
311. The Lion King 1 1/2 3.5/4 2.6/4
312. An American Tail: Fievel Goes West 3.0/4 2.5/4
313. Brother Bear 3.0/4 2.7/4
314. Gnomeo and Juliet 3.0/4 2.5/4
315. Bee Movie 4.0/4 2.4/4
316. Happy Feet 2.5/4 2.5/4
317. Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales 3.0/4 2.9/4
318. Shrek the Third 4.0/4 2.4/4
319. Animal Farm (1954) 3.0/4 2.9/4
320. Batman: Under the Red Hood 3.0/4 2.9/4
321. Where the Wild Things Are 4.0/4 2.6/4
322. Hulk Vs. 4.0/4 2.8/4
323. Sinbad: Legend of the Seven Seas 3.5/4 2.6/4
324. The Road to El Dorado 3.5/4 2.6/4
325. Astro Boy 2.0/4 2.6/4
326. The Tigger Movie 3.0/4 2.7/4
327. Arthur Christmas 3.0/4 2.9/4
328. For the Birds (2011) 4.0/4 3.0/4
329. Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 4.0/4 2.9/4
330. Twelve Tasks of Asterix, The ( douze travaux d'Astérix, Les ) 4.0/4 3.0/4
331. The Tale of Despereaux 4.0/4 2.5/4
332. G.I. Joe: The Movie 4.0/4 2.7/4
333. Rise of the Guardians 4.0/4 2.9/4
334. The SpongeBob SquarePants Movie 3.0/4 2.6/4
335. Aladdin and the King of Thieves 4.0/4 2.5/4
336. Spirit: Stallion of the Cimarron 4.0/4 2.6/4
337. Batman: Gotham Knight 3.0/4 2.6/4
338. Superman: Doomsday 3.5/4 2.6/4
339. Red's Dream 2.5/4 3.1/4
340. Tinker Bell 2.0/4 2.7/4
341. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
342. Beverly Hills Cop 2.5/4 2.9/4
343. The Abyss 2.5/4 2.9/4
344. Men in Black (1997) 2.5/4 2.8/4
345. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 4.0/4 3.0/4
346. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
347. Minority Report 2.5/4 2.9/4
348. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 4.0/4 3.0/4
349. Die Hard 2: Die Harder 2.0/4 2.7/4
350. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
351. The Italian Job (2003) 4.0/4 2.8/4
352. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
353. Ip Man ( Yip Man ) 1.5/4 3.0/4
354. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
355. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.5/4 2.9/4
356. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
357. Watchmen 4.0/4 2.8/4
358. Grindhouse 1.5/4 2.8/4
359. Miss Pettigrew Lives for a Day 3.5/4 2.7/4
360. Rush Hour (1998) 2.0/4 2.8/4
361. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.0/4 2.7/4
362. Rocky II 2.0/4 2.8/4
363. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
364. You Only Live Twice 2.5/4 2.8/4
365. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
366. Dr. No 2.5/4 2.8/4
367. Cowboy Bebop 3.5/4 3.0/4
368. Hellboy II: The Golden Army 1.0/4 2.7/4
369. Troy 1.5/4 2.7/4
370. True Lies 2.0/4 2.8/4
371. Young Guns (1988) 2.5/4 2.8/4
372. Face/Off 2.0/4 2.7/4
373. Goldeneye 2.5/4 2.8/4
374. I, Robot 4.0/4 2.7/4
375. Point Break (1991) 2.0/4 2.8/4
376. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
377. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
378. Underworld: Evolution 2.0/4 2.8/4
379. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
380. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
381. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
382. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
383. Hellboy (2004) 2.0/4 2.7/4
384. Danny the Dog ( Unleashed ) 2.5/4 2.8/4
385. Mission: Impossible III 2.5/4 2.7/4
386. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
387. Safe House (2012) 2.5/4 2.7/4
388. The Mummy (1999) 2.0/4 2.7/4
389. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
390. The Mechanic (2011) 2.5/4 2.7/4
391. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
392. Conan the Barbarian (1982) 2.5/4 2.7/4
393. Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon ( Doragon bôru Z 13: Ryûken bakuhatsu!! Gokû ga yaraneba dare ga yaru ) 3.5/4 2.9/4
394. Naruto Shippuden: The Movie ( Gekijô-ban Naruto shippûden ) 4.0/4 2.9/4
395. The Expendables 1.0/4 2.6/4
396. The Aviator (2004) 3.5/4 3.0/4
397. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
398. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
399. Cinderella Man 3.5/4 3.0/4
400. Elizabeth 4.0/4 3.0/4
401. Midnight Express 3.5/4 3.1/4
402. Capote 4.0/4 2.9/4
403. Moneyball 3.5/4 3.1/4
404. Girl, Interrupted 3.5/4 2.8/4
405. Lincoln 3.5/4 3.0/4
406. The Last Emperor 3.5/4 3.0/4
407. Monster (2003) 4.0/4 2.9/4
408. October Sky 3.5/4 2.9/4
409. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) 4.0/4 2.9/4
410. Frida (2002) 3.5/4 2.8/4
411. Julie & Julia 4.0/4 2.8/4
412. Erin Brockovich 4.0/4 2.7/4
413. Chaplin 3.5/4 2.9/4
414. The Times of Harvey Milk 3.5/4 2.9/4
415. Temple Grandin 4.0/4 3.0/4
416. Nixon 3.5/4 2.8/4
417. Hitchcock 3.5/4 2.8/4
418. I'm Not There 3.5/4 2.7/4
419. A River Runs Through It 3.5/4 2.8/4
420. Superbad 3.5/4 2.9/4
421. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
422. Clerks 3.5/4 3.0/4
423. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
424. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
425. Dumb and Dumber 3.0/4 2.8/4
426. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
427. Monty Python's Life of Brian 2.5/4 3.1/4
428. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
429. Happy Gilmore 2.5/4 2.8/4
430. Forgetting Sarah Marshall 1.5/4 2.8/4
431. American Pie 1.5/4 2.8/4
432. Harvey 2.0/4 3.1/4
433. There's Something About Mary 1.5/4 2.8/4
434. Dazed and Confused 2.0/4 3.0/4
435. The Gold Rush 4.0/4 3.3/4
436. Role Models 2.0/4 2.9/4
437. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
438. The Apartment 3.0/4 3.2/4
439. Sabrina (1954) 3.0/4 3.1/4
440. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
441. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
442. Manhattan 3.5/4 3.1/4
443. Kung Fu Hustle 2.5/4 3.0/4
444. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
445. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
446. Casino 3.0/4 3.2/4
447. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
448. Donnie Brasco 3.5/4 2.9/4
449. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
450. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
451. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
452. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 4.0/4 3.1/4
453. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
454. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
455. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
456. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
457. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
458. Wall Street 4.0/4 2.9/4
459. Thelma & Louise 3.5/4 2.9/4
460. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
461. Breathless ( À Bout de souffle ) 3.5/4 3.1/4
462. Sicko 3.5/4 2.9/4
463. The Cove 3.5/4 3.2/4
464. Baraka 4.0/4 3.1/4
465. Bowling for Columbine 3.5/4 2.9/4
466. This Film is Not Yet Rated 3.5/4 2.9/4
467. Roger & Me 3.5/4 2.8/4
468. Fahrenheit 9/11 3.5/4 2.6/4
469. An Inconvenient Truth 3.5/4 2.6/4
470. Michael Jackson's This is It 3.5/4 2.8/4
471. Woodstock 3.5/4 3.0/4
472. The Pixar Story 3.5/4 3.0/4
473. Who the #$^% is Jackson Pollock? 3.5/4 3.0/4
474. He's Way More Famous Than You N/A 3.0/4
475. Liberal Arts N/A 2.8/4
476. Not Another Teen Movie N/A 2.0/4
477. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
478. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
479. Pride and Prejudice (2005) 3.0/4 2.9/4
480. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
481. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
482. It Happened One Night 3.0/4 3.2/4
483. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
484. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
485. Before Sunrise 3.5/4 3.1/4
486. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
487. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 4.0/4 3.2/4
488. Ghost (1990) 3.5/4 2.8/4
489. Before Sunset 4.0/4 3.0/4
490. Sleepless in Seattle 4.0/4 2.7/4
491. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
492. The Holiday (2006) 3.0/4 2.7/4
493. Garden State 3.0/4 2.9/4
494. Midnight in Paris (2011) 3.5/4 3.0/4
495. A Walk to Remember 3.0/4 2.6/4
496. From Here to Eternity 3.0/4 3.0/4
497. Dirty Dancing 3.5/4 2.8/4
498. Déjà Vu (1998) 3.5/4 2.8/4
499. The Last of the Mohicans (1992) 2.5/4 3.0/4
500. Jerry Maguire 4.0/4 2.8/4
501. Easy A 4.0/4 2.9/4
502. Romeo and Juliet (1968) 2.5/4 2.9/4
503. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
504. Definitely, Maybe 2.5/4 2.8/4
505. Chocolat (2000) 4.0/4 2.9/4
506. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
507. The Adventures of Robin Hood 3.5/4 3.1/4
508. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
509. Blue Valentine 2.5/4 2.9/4
510. Notting Hill 4.0/4 2.7/4
511. Dear John 1.5/4 2.7/4
512. Monster's Ball 4.0/4 2.7/4
513. An Affair to Remember 3.5/4 2.9/4
514. Secretary 3.0/4 2.8/4
515. Cold Mountain 2.5/4 2.7/4
516. Serendipity 2.5/4 2.7/4
517. Romeo + Juliet (1996) 3.5/4 2.7/4
518. Finding Bliss 2.0/4 2.7/4
519. It's Complicated 3.5/4 2.7/4
520. The English Patient 3.0/4 2.9/4
521. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
522. Ever After: A Cinderella Story 2.0/4 2.7/4
523. Revolutionary Road 3.5/4 2.8/4
524. Impromptu 2.5/4 2.9/4
525. Somewhere in Time 3.0/4 2.8/4
526. Step Up 3.0/4 2.8/4
527. The Wedding Singer 1.5/4 2.7/4
528. Superman II: The Richard Donner Cut 2.5/4 3.0/4
529. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) 4.0/4 3.0/4
530. Can't Buy Me Love N/A 2.6/4
531. I Can't Think Straight N/A 2.8/4
532. Due Date N/A 2.6/4
533. Happythankyoumoreplease N/A 2.4/4
534. The Hours (2002) N/A 2.8/4
535. Paperman N/A 2.9/4
536. Boys Don't Cry N/A 2.9/4
537. Room in Rome ( Habitación en Roma ) N/A 2.4/4
538. Lost and Delirious N/A 2.3/4
539. The Kids Are All Right N/A 2.7/4
540. But I'm a Cheerleader N/A 2.9/4
541. Persona ( Kinematografi ) N/A 3.2/4
542. Fire (1997) N/A 2.7/4
543. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
544. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
545. Kramer vs. Kramer N/A 3.1/4
546. Skyfall 3.5/4 3.1/4
547. Hugo 3.5/4 3.0/4
548. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
549. Crash (2005) N/A 2.9/4
550. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
551. Spider-Man N/A 2.9/4
552. X-Men 3.5/4 2.9/4
553. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
554. American Gangster N/A 3.0/4
555. Ed Wood N/A 3.0/4
556. Blow N/A 2.9/4
557. Mission: Impossible - Ghost Protocol 2.0/4 3.0/4
558. Once N/A 3.1/4
559. Iron Man 2 3.5/4 2.8/4
560. Real Steel 3.5/4 2.9/4
561. Superman (1978) N/A 3.0/4
562. Big 3.0/4 3.0/4
563. Saw N/A 2.9/4
564. Home Alone 2.5/4 2.9/4
565. The Fall (2008) N/A 3.0/4
566. Love Actually N/A 2.9/4
567. I Am Legend N/A 2.8/4
568. Live Free or Die Hard N/A 2.9/4
569. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
570. As Good as it Gets N/A 2.9/4
571. Up in the Air (2009) N/A 2.9/4
572. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
573. The Illusionist (2006) N/A 2.9/4
574. Changeling (2008) N/A 2.9/4
575. Collateral N/A 2.9/4
576. Crazy, Stupid, Love. N/A 2.9/4
577. Ted 2.5/4 2.8/4
578. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
579. Michael Clayton N/A 2.9/4
580. The Machinist N/A 2.9/4
581. Speed (1994) N/A 2.9/4
582. Chak De! India N/A 3.1/4
583. The Count of Monte Cristo (2002) N/A 2.9/4
584. Atonement (2007) N/A 2.9/4
585. The Kid (1921) N/A 3.1/4
586. The Last Samurai N/A 2.8/4
587. Never Let Me Go (2010) N/A 2.9/4
588. Remember Me (2010) N/A 2.5/4
589. Love Me If You Dare ( Jeux d'enfants ) N/A 2.7/4
590. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
591. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides N/A 2.7/4
592. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
593. Red Dragon (2002) N/A 2.7/4
594. The Exorcism of Emily Rose 2.5/4 2.6/4
595. Death at a Funeral (2007) N/A 2.9/4
596. Paycheck N/A 2.1/4
597. The Hangover Part II N/A 2.4/4
598. Anger Management N/A 2.3/4
599. Enchanted N/A 2.8/4
600. Prince of Persia: The Sands of Time N/A 2.6/4
601. What Dreams May Come N/A 2.7/4
602. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
603. Bruce Almighty N/A 2.6/4
604. The Sorcerer's Apprentice N/A 2.5/4
605. Dark Shadows N/A 2.4/4
606. City of Angels N/A 2.4/4
607. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
608. Final Destination 2 N/A 2.5/4
609. Final Destination 3 N/A 2.4/4
610. The Lake House N/A 2.3/4
611. The Princess Diaries 2: Royal Engagement N/A 2.2/4
612. Tooth Fairy (2010) N/A 2.1/4
613. The Princess Diaries N/A 2.6/4
614. Nutty Professor II: The Klumps N/A 2.0/4
615. Koi... Mil Gaya N/A 2.5/4
616. Hook (1991) N/A 2.5/4
617. Jackie Chan's Who Am I? ( Wo shi shei ) N/A 2.7/4
618. Rush Hour 2 N/A 2.5/4
619. Rush Hour 3 N/A 2.4/4
620. 17 Again N/A 2.5/4
621. The Hot Chick N/A 1.8/4
622. Richie Rich N/A 1.9/4
623. She's the Man N/A 2.6/4
624. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
625. Vanilla Sky 2.0/4 2.4/4
626. Across the Universe 3.0/4 2.7/4
627. American Psycho 3.0/4 3.0/4
628. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
629. 28 Days Later 2.0/4 3.0/4
630. Waterworld 2.0/4 2.3/4
631. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
632. The Color of Money 3.5/4 2.8/4
633. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.0/4 3.0/4
634. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
635. Pee Wee's Big Adventure 3.5/4 2.6/4
636. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
637. Starship Troopers 3.0/4 2.7/4
638. The Goonies 3.5/4 3.1/4
639. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
640. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
641. The Passion of the Christ 2.0/4 2.7/4
642. Osama 3.0/4 3.0/4
643. Turtles Can Fly ( Lakposhtha parvaz mikonand ) 4.0/4 3.0/4
644. Thug ( Tsotsi ) 3.5/4 2.8/4
645. Song of the Little Road ( Pather Panchali ) 4.0/4 3.1/4
646. Adventures of Goopy and Bagha, The ( Goopy Gyne Bagha Byne ) 4.0/4 2.7/4
647. Adversary, The ( Pratidwandi ) 4.0/4 3.4/4
648. An Enemy of the People ( Ganashatru ) 4.0/4 2.5/4
649. Big City, The ( Mahanagar ) 4.0/4 2.8/4
650. Chess Players, The ( Shatranj Ke Khilari ) 3.5/4 3.0/4
651. Days and Nights in the Forest ( Aranyer Din Ratri ) 3.5/4 3.2/4
652. Distant Thunder ( Ashani Sanket ) 3.5/4 3.1/4
653. Joi Baba Felunath: The Elephant God 3.5/4 2.8/4
654. Expedition, The ( Abhijaan ) 3.5/4 2.9/4
655. Goddess, The ( Devi ) 4.0/4 2.7/4
656. Kanchenjungha 3.0/4 2.5/4
657. Lonely Wife, The ( Charulata ) 4.0/4 3.1/4
658. Music Room, The ( Jalsaghar ) 4.0/4 3.2/4
659. Philosopher's Stone, The ( Paras-Pathar ) 4.0/4 3.0/4
660. Stranger, The aka Visitor, The ( Agantuk ) 4.0/4 3.5/4
661. Three Daughters ( Teen Kanya ) 3.5/4 2.9/4
662. Unvanquished, The ( Aparajito ) 3.5/4 3.1/4
663. World of Apu , The ( Apur Sansar ) 3.5/4 3.1/4
664. Zoo, The ( Chiriyakhana ) 4.0/4 3.0/4
665. Cleopatra (1912) 3.5/4 1.8/4
666. Twenty Minutes of Love 3.5/4 3.2/4
667. The Knockout (1914) N/A 2.5/4
668. The New Janitor 4.0/4 3.2/4
669. The Face on the Bar Room Floor (1914) 4.0/4 2.9/4
670. The Masquerader (1914) 3.5/4 2.5/4
671. Zero Dark Thirty 3.5/4 3.1/4
672. Rise of the Planet of the Apes 2.0/4 3.0/4
673. The Fighter (2010) 4.0/4 3.1/4
674. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.5/4 3.1/4
675. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
676. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
677. Love ( Amour ) 3.0/4 3.2/4
678. Beasts of the Southern Wild 3.0/4 3.1/4
679. Charlie Bartlett N/A 2.6/4
680. The X Files: Fight the Future N/A 2.6/4
681. The X Files: I Want to Believe N/A 2.3/4
682. Scary Movie (2000) N/A 2.4/4
683. Scary Movie 2 N/A 1.8/4
684. Scary Movie 3 N/A 2.0/4
685. Scary Movie 4 N/A 1.8/4
686. Scary Movie 5 2.5/4 1.7/4
687. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
688. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
689. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
690. Jack Reacher 1.5/4 2.6/4
691. The Cabin in the Woods 1.0/4 2.9/4
692. Thor 3.0/4 2.9/4
693. Oblivion 1.0/4 2.6/4
694. The Best Exotic Marigold Hotel 3.5/4 2.8/4
695. The Five-Year Engagement 2.5/4 2.4/4
696. Prometheus (2012) 1.5/4 2.8/4
697. Looper 3.0/4 2.9/4
698. Paranormal Activity 2.0/4 2.5/4
699. Paranormal Activity 2 N/A 2.3/4
700. Paranormal Activity 3 N/A 2.5/4
701. Paranormal Activity 4 N/A 1.8/4
702. Paranormal Activity: The Ghost Dimension N/A 1.6/4
703. Mirror Mirror N/A 2.1/4
704. Good Luck Chuck N/A 2.1/4
705. Monster-in-Law N/A 2.2/4
706. Vertical Limit N/A 2.3/4
707. Take the Lead N/A 2.0/4
708. Signs N/A 2.7/4
709. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
710. 2012 N/A 2.5/4
711. 1408 1.5/4 2.6/4
712. Keith N/A 2.9/4
713. Never Been Kissed N/A 2.5/4
714. Ghosts of Girlfriends Past N/A 2.1/4
715. Four Weddings and a Funeral N/A 2.8/4
716. Confessions of a Shopaholic N/A 2.0/4
717. My Blueberry Nights N/A 2.6/4
718. Save the Last Dance N/A 2.5/4
719. Love and Other Drugs N/A 2.5/4
720. Two Weeks Notice N/A 2.5/4
721. Persuasion (2008) N/A 2.8/4
722. No Strings Attached N/A 2.4/4
723. Emma (1996) N/A 2.6/4
724. 21 N/A 2.7/4
725. Anonymous (2011) N/A 2.4/4
726. Legendary N/A 2.1/4
727. Jane Eyre (1944) N/A 2.8/4
728. Bad Teacher N/A 2.3/4
729. Knight and Day N/A 2.5/4
730. In Her Shoes N/A 2.4/4
731. Just Like Heaven N/A 2.5/4
732. One Day N/A 2.5/4
733. What Happens in Vegas N/A 2.5/4
734. Sex and the City 2 N/A 2.2/4
735. Sex and the City: The Movie N/A 2.4/4
736. The Fountainhead N/A 2.5/4
737. Music and Lyrics N/A 2.5/4
738. Life as We Know It N/A 2.8/4
739. Someone Like You (2001) N/A 2.5/4
740. The Ugly Truth N/A 2.5/4
741. My Best Friend's Wedding (1997) N/A 2.5/4
742. The Legend of Zorro N/A 2.4/4
743. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
744. The Girl Next Door (2004) N/A 2.5/4
745. Going the Distance N/A 2.6/4
746. American Reunion N/A 2.6/4
747. Hitch 2.5/4 2.5/4
748. Just Go With It N/A 2.6/4
749. Something's Gotta Give N/A 2.6/4
750. Sliding Doors N/A 2.7/4
751. Jane Eyre (2011) N/A 2.9/4
752. Persuasion (1995) N/A 2.8/4
753. Mrs. Doubtfire N/A 2.7/4
754. Tootsie N/A 2.8/4
755. While You Were Sleeping N/A 2.6/4
756. Fashion N/A 3.0/4
757. When a Man Loves a Woman N/A 2.7/4
758. Mamma Mia! N/A 2.6/4
759. The Butterfly Effect 2 N/A 1.9/4
760. 50 First Dates N/A 2.6/4
761. Invictus N/A 2.9/4
762. The Devil Wears Prada N/A 2.7/4
763. Working Girl (1988) 2.0/4 2.7/4
764. Away from Her N/A 2.9/4
765. Step Up 2 the Streets N/A 2.5/4
766. About a Boy N/A 2.7/4
767. Pirates of Silicon Valley N/A 3.3/4
768. 27 Dresses N/A 2.5/4
769. The Vow (2012) N/A 2.8/4
770. Dil Maange More!!! N/A 1.3/4
771. Joggers' Park N/A 1.5/4
772. Jodi No.1 N/A 1.2/4
773. Dil Pe Mat Le Yaar!! N/A 1.5/4
774. Kai po che! N/A 2.5/4
775. Josh N/A 2.5/4
776. Malamaal Weekly N/A 2.5/4
777. Dil Kya Kare N/A 2.2/4
778. Baghban N/A 2.5/4
779. Come On, My Brother ( Chal Mere Bhai ) N/A 1.3/4
780. Kidnap ( Apaharan ) N/A 2.0/4
781. Kaante N/A 2.1/4
782. Phir Milenge N/A 2.0/4
783. Kyun...! Ho Gaya Na N/A 1.9/4
784. Saathiya N/A 2.8/4
785. Kabul Express N/A 2.4/4
786. Mr. and Mrs. Iyer N/A 2.9/4
787. Hello Brother N/A 2.1/4
788. Krrish N/A 2.1/4
789. Body ( Jism ) N/A 1.8/4
790. Dillagi N/A 1.8/4
791. Bodyguard (2011) N/A 2.0/4
792. Ferrari Ki Sawaari N/A 1.9/4
793. Arjun: The Warrior Prince N/A 2.0/4
794. Pyaar Impossible N/A 2.3/4
795. Ghost ( Bhoot ) N/A 2.2/4
796. The Break Up (2006) N/A 2.3/4
797. Break Ke Baad N/A 2.0/4
798. One Stranger ( Ek Ajnabee ) N/A 2.0/4
799. Ladies vs. Ricky Bahl N/A 2.1/4
800. Mere Brother Ki Dulhan N/A 1.9/4
801. Mumbai Dairies ( Dhobi Ghat ) N/A 2.0/4
802. You Have My Heart ( Hamara Dil Aapka Pase Hain ) N/A 2.3/4
803. Hadh Kar Di Aapne N/A 2.4/4
804. Chillar Party N/A 2.6/4
805. Hum Tum N/A 2.3/4
806. Dev.D N/A 2.1/4
807. Anjaana Anjaani N/A 2.0/4
808. Less Sugar ( Cheeni Kum ) N/A 2.5/4
809. Main Aisa Hi Hoon N/A 2.0/4
810. Talaash N/A 2.6/4
811. Match Made by God, A ( Rab Ne Bana Di Jodi ) N/A 2.3/4
812. Delhi-6 N/A 2.1/4
813. Asoka N/A 2.1/4
814. Cocktail (2012) N/A 2.0/4
815. Khatta Meetha N/A 2.4/4
816. Taxi Number 9 2 11 ( Taxi No. 9 2 11: Nau Do Gyarah ) N/A 2.4/4
817. Ek Main Aur Ekk Tu N/A 2.2/4
818. Badmaash Company N/A 2.6/4
819. Kabhi Khushi Kabhie Gham... N/A 2.3/4
820. Saawariya N/A 2.4/4
821. Heyy Babyy N/A 2.2/4
822. Kaminey N/A 2.5/4
823. Rocket Singh: Salesman of the Year N/A 2.6/4
824. Phir Bhi Dil Hain Hindustani N/A 2.4/4
825. Desi Boyz N/A 2.2/4
826. Ek Tha Tiger N/A 2.4/4
827. Laaga Chunari Mein Daag: Journey of a Woman N/A 2.2/4
828. Om Shanti Om N/A 2.7/4
829. Golmaal: Fun Unlimited N/A 2.7/4
830. Guzaarish N/A 2.6/4
831. Student of the Year N/A 2.1/4
832. Parineeta N/A 2.6/4
833. Rowdy Rathore N/A 2.4/4
834. Taal N/A 2.4/4
835. Aisha (2010) N/A 2.5/4
836. Baadshah N/A 2.6/4
837. Jodhaa Akbar N/A 2.6/4
838. Never Say Goodbye ( Kabhi Alvida Naa Kehna ) N/A 2.5/4
839. RA. One N/A 2.7/4
840. Ghajini N/A 2.5/4
841. Ready N/A 2.5/4
842. Wedding Planners ( Band Baaja Baaraat ) N/A 2.7/4
843. I Hate Luv Storys N/A 2.6/4
844. Love Aaj Kal N/A 2.9/4
845. Dostana N/A 2.4/4
846. Sarkar N/A 2.8/4
847. Salaam Bombay! 3.0/4 2.9/4
848. Namastey London N/A 2.7/4
849. Main Hoon Na N/A 2.7/4
850. Dhoom N/A 2.7/4
851. Ajab Prem Ki Ghazab Kahani N/A 2.7/4
852. Don 2 N/A 2.6/4
853. Mohabbatein N/A 2.6/4
854. Khosla Ka Ghosla! N/A 2.9/4
855. Don N/A 2.8/4
856. Omkara N/A 2.9/4
857. Veer-Zaara N/A 2.9/4
858. Devdas N/A 2.7/4
859. Lakshya N/A 2.9/4
860. Page 3 N/A 3.0/4
861. Black (2005) N/A 3.1/4
862. Dabangg N/A 2.7/4
863. Straight from the Heart ( Hum Dil De Chuke Sanam ) N/A 2.9/4
864. Dilwale Dulhania Le Jeyenge N/A 2.8/4
865. Sarfarosh N/A 2.9/4
866. The Namesake N/A 2.8/4
867. Paa N/A 3.1/4
868. Something is Happening ( Kuch Kuch Hota Hai ) N/A 2.9/4
869. Barfi! N/A 3.0/4
870. Sholay N/A 3.1/4
871. Iqbal N/A 2.9/4
872. Water (2005) N/A 3.0/4
873. Wake Up Sid N/A 3.0/4
874. Lagaan: Once Upon a Time in India N/A 3.0/4
875. Lage Raho Munna Bhai N/A 3.0/4
876. Swades ( Swades: We, the People ) N/A 3.1/4
877. Like Stars on Earth ( Taare Zameen Par ) N/A 3.2/4
878. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
879. Jab Tak Hai Jaan N/A 2.7/4
880. Saw VI N/A 2.6/4
881. Saw V N/A 2.3/4
882. Saw IV N/A 2.0/4
883. Saw III N/A 2.4/4
884. Saw II N/A 2.5/4
885. Saw 3D: The Final Chapter N/A 2.4/4
886. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
887. Charlie and the Chocolate Factory N/A 2.6/4
888. Alice in Wonderland (2010) N/A 2.6/4
889. Mission: Impossible N/A 2.8/4
890. Miss Congeniality N/A 2.5/4
891. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
892. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
893. Closer N/A 2.7/4
894. The Reader N/A 2.9/4
895. You've Got Mail N/A 2.5/4
896. The Da Vinci Code N/A 2.4/4
897. Insomnia (2002) N/A 2.7/4
898. Limelight (1952) N/A 3.0/4
899. Monsieur Verdoux N/A 2.8/4
900. The Circus (1928) N/A 3.0/4
901. Clueless N/A 2.7/4
902. Cruel Intentions N/A 2.6/4
903. A Cinderella Story N/A 2.3/4
904. What a Girl Wants N/A 2.2/4
905. Freaky Friday (2003) N/A 2.4/4
906. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
907. My Sister's Keeper N/A 2.8/4
908. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
909. The Rite (2011) N/A 2.4/4
910. Look Back in Anger N/A 2.5/4
911. The Switch (2010) N/A 2.4/4
912. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
913. The Adventures of Huck Finn N/A 2.2/4
914. Alex & Emma N/A 2.1/4
915. All Dogs Go to Heaven N/A 2.6/4
916. Along Came a Spider N/A 2.4/4
917. Along Came Polly N/A 2.3/4
918. Always (1989) N/A 2.4/4
919. American Boyfriends N/A 1.5/4
920. An American Haunting N/A 2.1/4
921. The Amityville Horror (1979) 2.5/4 2.7/4
922. An American Rhapsody N/A 2.6/4
923. Anna and the King N/A 2.5/4
924. Anne of Green Gables (1986) N/A 3.1/4
925. Antwone Fisher N/A 2.7/4
926. The Astronaut's Wife N/A 2.2/4
927. August Rush N/A 2.7/4
928. Autumn in New York N/A 2.1/4
929. Awakenings (1990) N/A 2.9/4
930. Battlestar Galactica N/A 2.6/4
931. The Beach (2000) N/A 2.4/4
932. Beautiful (2000) N/A 1.8/4
933. Bee Season N/A 2.2/4
934. Behind the Sun ( Abril Despedacado ) N/A 2.8/4
935. Bend it Like Beckham N/A 2.7/4
936. Bicentennial Man N/A 2.3/4
937. Big Fat Liar N/A 1.8/4
938. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
939. Bigger Than the Sky N/A 3.3/4
940. Bill & Ted's Bogus Journey N/A 2.4/4
941. Bill & Ted's Excellent Adventure N/A 2.7/4
942. Billy Madison N/A 2.6/4
943. Black River (2001) N/A 2.5/4
944. The Blair Witch Project N/A 2.3/4
945. The Blue Bird (1940) N/A 2.3/4
946. The Bodyguard (1992) N/A 2.3/4
947. Born Free N/A 2.6/4
948. Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids N/A 2.5/4
949. The Boy Who Could Fly N/A 2.2/4
950. Breakdown (1997) N/A 2.6/4
951. Bride of Chucky N/A 1.9/4
952. The Bridges of Madison County N/A 2.8/4
953. Bridget Jones's Diary N/A 2.6/4
954. Bringing Down the House N/A 2.5/4
955. The Brothers Grimm N/A 2.4/4
956. Candyman (1992) N/A 2.5/4
957. Carrie (1976) N/A 3.0/4
958. Cat's Eye N/A 2.4/4
959. Center Stage (2000) N/A 2.4/4
960. The Champ (1979) N/A 2.4/4
961. The Changeling (1980) N/A 2.7/4
962. Charlotte Gray N/A 2.4/4
963. Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure N/A 2.0/4
964. Charlotte's Web (2006) N/A 2.6/4
965. Cheaper by the Dozen (2003) N/A 2.3/4
966. Chicago (2002) N/A 2.8/4
967. Children of Heaven ( Bacheha-Ye aseman ) N/A 3.1/4
968. The Children's Hour N/A 2.6/4
969. Child's Play (1988) 2.5/4 2.6/4
970. Child's Play 2 N/A 2.3/4
971. Child's Play 3 N/A 2.0/4
972. Chorus, The ( choristes, Les ) N/A 3.0/4
973. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
974. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian N/A 2.7/4
975. The Cider House Rules N/A 2.7/4
976. City of the Dead, The ( Horror Hotel ) N/A 2.5/4
977. City Slickers (1991) N/A 2.6/4
978. City Slickers II: The Legend of Curly's Gold N/A 2.0/4
979. The Client N/A 2.7/4
980. Cocktail (1988) 2.0/4 2.3/4
981. The Company (2003) N/A 2.3/4
982. Constantine N/A 2.6/4
983. The Crucible (1996) N/A 2.5/4
984. Cujo N/A 2.6/4
985. Damien: Omen II N/A 2.6/4
986. Dances with Wolves N/A 3.1/4
987. Dante's Peak N/A 2.2/4
988. Dead Again (1991) N/A 2.7/4
989. Deeply N/A 3.0/4
990. Diary of a Wimpy Kid (2010) N/A 2.2/4
991. Dick Tracy (1990) N/A 2.4/4
992. Digging to China N/A 1.9/4
993. Disturbia N/A 2.7/4
994. The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood N/A 2.3/4
995. Downfall ( Untergang, Der ) N/A 3.2/4
996. Doppelganger N/A 1.8/4
997. Dreamer: Inspired by a True Story N/A 2.4/4
998. Duplex N/A 2.1/4
999. Dying Young N/A 2.4/4
1000. Empire of the Sun N/A 3.0/4
1001. The Evening Star N/A 2.0/4
1002. Excalibur N/A 2.8/4
1003. An Eye for an Eye (1981) N/A 2.1/4
1004. Fairytale: A True Story N/A 2.4/4
1005. Familia (2005) N/A 2.5/4
1006. The Family Man N/A 2.5/4
1007. The Family Stone N/A 2.4/4
1008. Father of the Bride (1991) N/A 2.6/4
1009. The Ferryman N/A 3.0/4
1010. Fever Pitch (2005) N/A 2.3/4
1011. Fiddler on the Roof N/A 3.0/4
1012. The Final Cut (2004) N/A 2.2/4
1013. Firewall N/A 2.4/4
1014. Firestarter (1984) N/A 2.6/4
1015. Firestarter 2: Rekindled N/A 2.3/4
1016. The Firm (1993) N/A 2.7/4
1017. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
1018. Flags of Our Fathers N/A 2.8/4
1019. Flower & Garnet N/A 2.0/4
1020. Fly Away Home N/A 2.7/4
1021. Footloose (1984) N/A 2.7/4
1022. Forever Young (1992) N/A 2.5/4
1023. The Fountain (2006) N/A 2.7/4
1024. Fragile ( Frágiles ) N/A 2.8/4
1025. Free Willy N/A 2.1/4
1026. Free Willy 2: The Adventure Home N/A 1.8/4
1027. Free Willy 3: The Rescue N/A 1.9/4
1028. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
1029. Garfield: A Tail of Two Kitties N/A 2.0/4
1030. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
1031. The Gift (2000) N/A 2.6/4
1032. The Glass House N/A 2.0/4
1033. The Good Son N/A 2.4/4
1034. Good Morning Vietnam N/A 2.9/4
1035. Goodbye, Lenin! N/A 2.9/4
1036. The Hand That Rocks the Cradle (1992) N/A 2.5/4
1037. Harriet the Spy N/A 2.2/4
1038. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
1039. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
1040. The Haunted Mansion (2003) N/A 1.8/4
1041. The Haunting (1999) N/A 2.1/4
1042. Hollow Man N/A 2.1/4
1043. The Horse Whisperer N/A 2.5/4
1044. House of Cards (1993) N/A 2.3/4
1045. House on Haunted Hill (1959) 2.5/4 2.8/4
1046. Hulk N/A 2.1/4
1047. The Hunchback of Notre Dame II N/A 2.3/4
1048. I Am David N/A 2.8/4
1049. I Am Sam N/A 2.7/4
1050. Ice Princess N/A 2.3/4
1051. Identity N/A 2.8/4
1052. Interview with the Vampire N/A 3.0/4
1053. The Invisible N/A 2.3/4
1054. Jeepers Creepers (2001) N/A 2.2/4
1055. Johnny English N/A 2.3/4
1056. The Juror N/A 2.3/4
1057. King Kong (1976) N/A 2.2/4
1058. Legally Blonde N/A 2.4/4
1059. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde N/A 1.9/4
1060. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events N/A 2.5/4
1061. Less than Zero N/A 2.6/4
1062. Liar Liar N/A 2.6/4
1063. Little Black Book N/A 2.0/4
1064. Little Manhattan N/A 2.7/4
1065. The Little Princess (1939) N/A 3.0/4
1066. A Little Princess (1995) N/A 3.0/4
1067. Look Who's Talking N/A 2.3/4
1068. Look Who's Talking Too N/A 1.9/4
1069. Look Who's Talking Now N/A 1.7/4
1070. The Lost Boys N/A 2.9/4
1071. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
1072. Love Story (1970) N/A 2.6/4
1073. Made in Heaven N/A 1.6/4
1074. The Magdalene Sisters N/A 3.0/4
1075. The Majestic N/A 2.3/4
1076. Man of the House (2005) N/A 1.9/4
1077. Mambo italiano N/A 2.3/4
1078. The Man in the Moon (1991) N/A 2.8/4
1079. Man Without a Face (1993) N/A 2.7/4
1080. Mask N/A 2.8/4
1081. Matchstick Men N/A 2.8/4
1082. Matilda (1996) N/A 2.7/4
1083. Mean Creek N/A 2.9/4
1084. Medicine Man (1992) N/A 2.2/4
1085. Mermaids (1990) N/A 2.6/4
1086. Memoirs of a Geisha N/A 2.8/4
1087. Meet the Fockers N/A 2.5/4
1088. Meet the Parents N/A 2.7/4
1089. Mercury Rising N/A 2.3/4
1090. Millions (2005) N/A 2.7/4
1091. Miracle on 34th Street (1947) N/A 3.0/4
1092. Miracle on 34th Street (1994) N/A 2.4/4
1093. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous N/A 2.0/4
1094. Mississippi Burning N/A 3.1/4
1095. The Mist N/A 2.7/4
1096. Mr. Nobody N/A 2.9/4
1097. Monsoon Wedding N/A 3.0/4
1098. Mulberry Street N/A 2.1/4
1099. My Big Fat Greek Wedding N/A 2.6/4
1100. My Girl N/A 2.7/4
1101. My Girl 2 N/A 2.3/4
1102. My Summer of Love N/A 2.6/4
1103. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! N/A 2.8/4
1104. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
1105. The Neverending Story II: The Next Chapter N/A 2.1/4
1106. Night at the Museum N/A 2.5/4
1107. Now and Then N/A 2.5/4
1108. Office Space N/A 3.1/4
1109. The Omen (1976) N/A 2.9/4
1110. Omen IV: The Awakening N/A 1.9/4
1111. One Fine Day N/A 2.4/4
1112. The Other Sister N/A 2.2/4
1113. Orphanage, The ( orfanato, El ) N/A 2.9/4
1114. Orphan 3.0/4 2.8/4
1115. The Others (2001) N/A 2.8/4
1116. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
1117. Paradise (1991) N/A 2.4/4
1118. Panic Room N/A 2.6/4
1119. The Parent Trap (1961) N/A 2.8/4
1120. Parenthood N/A 2.8/4
1121. Pearl Harbor N/A 2.3/4
1122. A Perfect World N/A 2.9/4
1123. The Invention of Lying N/A 2.4/4
1124. Perfume: The Story of a Murderer N/A 2.9/4
1125. Pet Sematary (1989) 2.0/4 2.6/4
1126. Pet Sematary II N/A 1.9/4
1127. Peter Pan (2003) N/A 2.7/4
1128. Philadelphia N/A 3.0/4
1129. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
1130. Poltergeist II N/A 2.4/4
1131. Poltergeist III N/A 1.9/4
1132. Problem Child N/A 2.1/4
1133. Raising Helen N/A 2.3/4
1134. The Ring (2002) N/A 2.7/4
1135. Robin Hood: Prince of Thieves N/A 2.7/4
1136. The Rocky Horror Picture Show N/A 2.8/4
1137. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
1138. Lorenzo's Oil N/A 2.7/4
1139. The Scarlet Letter (1995) N/A 1.8/4
1140. The School of Rock N/A 2.7/4
1141. Scream (1996) N/A 2.8/4
1142. Seabiscuit N/A 2.6/4
1143. The Secret Garden (1993) N/A 2.9/4
1144. The Secret Garden (1987) N/A 2.3/4
1145. Seed of Chucky N/A 1.8/4
1146. Selena N/A 2.5/4
1147. Shall We Dance? (2004) N/A 2.2/4
1148. Shattered (2007) N/A 2.5/4
1149. The Shining (1997) N/A 2.1/4
1150. Shutter (2008) N/A 2.0/4
1151. Silas Marner: The Weaver of Raveloe N/A 2.3/4
1152. Sleeping with the Enemy N/A 2.4/4
1153. Snow White: A Tale of Terror N/A 2.5/4
1154. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) N/A 3.0/4
1155. Stepmom N/A 2.6/4
1156. Stephen King's It N/A 2.8/4
1157. Stop! Or My Mom Will Shoot N/A 1.3/4
1158. Stuart Little N/A 2.2/4
1159. Stuart Little 2 N/A 2.0/4
1160. Sunshine (2000) N/A 2.8/4
1161. 28 Days N/A 2.5/4
1162. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
1163. The Terminal (2004) N/A 2.7/4
1164. Terms of Endearment N/A 3.0/4
1165. The Texas Chainsaw Massacre (2003) N/A 2.5/4
1166. Three Men and a Baby N/A 2.4/4
1167. Three Men and a Little Lady N/A 2.0/4
1168. A Time to Kill (1996) N/A 2.9/4
1169. Tower Heist N/A 2.5/4
1170. The Truman Show N/A 3.0/4
1171. Trapped (2002) N/A 2.3/4
1172. Twin Sisters ( tweeling, De ) N/A 2.6/4
1173. Uptown Girls N/A 2.4/4
1174. War Horse N/A 2.8/4
1175. The War of the Worlds (2005) N/A 2.6/4
1176. What Women Want (2000) N/A 2.3/4
1177. When a Stranger Calls (2006) N/A 1.7/4
1178. When in Rome (2010) N/A 2.1/4
1179. Wicked Little Things N/A 2.1/4
1180. Wild Child, The ( enfant sauvage, L') N/A 2.7/4
1181. Wildflower (1991) N/A 3.0/4
1182. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 3.0/4 3.1/4
1183. Witches of Eastwick N/A 2.7/4
1184. You Can Count on Me N/A 2.9/4
1185. Zathura N/A 2.4/4
1186. Zoolander N/A 2.5/4
1187. Everything is Illuminated N/A 2.8/4
1188. Fast Food Nation N/A 2.4/4
1189. The Good Girl (2002) N/A 2.5/4
1190. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) N/A 3.1/4
1191. Rushmore 3.0/4 3.0/4
1192. The Winter Guest N/A 2.5/4
1193. An Awfully Big Adventure N/A 2.5/4
1194. Truly Madly Deeply 2.0/4 2.5/4
1195. Akira 3.0/4 3.0/4
1196. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
1197. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
1198. The Last Temptation of Christ 3.0/4 2.9/4
1199. Scrooged (1988) 1.5/4 2.7/4
1200. Hairspray (1988) 2.5/4 2.7/4
1201. Hellraiser II: Hellbound N/A 2.5/4
1202. The Unbearable Lightness of Being 2.0/4 2.6/4
1203. Jack the Ripper (1988) 2.0/4 2.7/4
1204. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master N/A 2.4/4
1205. Rambo III 1.5/4 2.3/4
1206. The Bourne Identity (1988) 2.0/4 2.7/4
1207. Tequila Sunrise 2.0/4 2.4/4
1208. Married to the Mob N/A 2.4/4
1209. American Gothic N/A 2.4/4
1210. Daffy Duck's Quackbusters N/A 2.5/4
1211. Mother India 3.0/4 2.8/4
1212. Dead Space 2.0/4 2.0/4
1213. Curse of the Puppet Master 2.0/4 2.0/4
1214. Children of the Corn V: Fields of Terror 1.0/4 2.1/4
1215. Death Machine 2.0/4 2.1/4
1216. Candyman: Day of the Dead 1.5/4 1.6/4
1217. Rumplestilskin (1995) 2.0/4 2.5/4
1218. $9.99 3.0/4 2.3/4
1219. Man of Steel 2.0/4 2.7/4
1220. Epic 4.0/4 2.8/4
1221. A Good Day to Die Hard 1.0/4 1.9/4
1222. Revolution (2013) N/A 3.0/4
1223. D.E.B.S. (2005) N/A 1.4/4
1224. 200 Pounds Beauty ( Minyeo-neun goerowo ) N/A 2.4/4
1225. LOL (2012) N/A 2.0/4
1226. The Prince and Me N/A 2.1/4
1227. The Wolverine N/A 2.7/4
1228. Cube 2.0/4 2.8/4
1229. [ Rec ] 4.0/4 2.9/4
1230. Insidious 3.0/4 2.8/4
1231. Peeping Tom (1962) 2.5/4 3.1/4
1232. The Phantom of the Opera (1925) 3.0/4 3.0/4
1233. Resident Evil (2002) N/A 2.7/4
1234. The Hitcher (1986) 2.5/4 2.8/4
1235. Host, The ( Gwoemul ) 1.5/4 2.9/4
1236. World War Z N/A 2.8/4
1237. 30 Days of Night 2.0/4 2.6/4
1238. Drag Me to Hell 2.0/4 2.7/4
1239. Ju-On: The Grudge 3.5/4 2.8/4
1240. The Cottage (2008) 2.0/4 2.9/4
1241. The Stepford Wives (1975) N/A 2.8/4
1242. Tremors N/A 2.7/4
1243. Return of the Living Dead N/A 2.7/4
1244. The Last House on the Left (2009) N/A 2.7/4
1245. Resident Evil: Extinction N/A 2.6/4
1246. Godzilla ( Gojira ) N/A 2.9/4
1247. Planet Terror 1.5/4 2.6/4
1248. From Hell 2.0/4 2.6/4
1249. The Fog (1980) 2.0/4 2.6/4
1250. Rose Red 2.5/4 2.8/4
1251. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) 1.5/4 2.8/4
1252. Fallen (1998) N/A 2.7/4
1253. Shutter (2005) 2.5/4 2.7/4
1254. Godzilla, King of the Monsters! N/A 2.6/4
1255. Predators (2010) 1.5/4 2.6/4
1256. Ju-On: The Curse 2 N/A 2.8/4
1257. Children of the Corn (1984) N/A 2.5/4
1258. Arachnophobia N/A 2.6/4
1259. The Woman in Black (2012) N/A 2.6/4
1260. Night of the Living Dead (1990) N/A 2.6/4
1261. Halloween (2007) N/A 2.4/4
1262. Now You See Me N/A 2.9/4
1263. 1984 (1956) N/A 2.8/4
1264. The Great Gatsby (2013) N/A 2.7/4
1265. Nick and Norah's Infinite Playlist N/A 2.6/4
1266. Lunchbox, The ( Dabba ) N/A 3.1/4
1267. Philomena N/A 3.0/4
1268. Blue Jasmine N/A 2.9/4
1269. The Purge: Anarchy 4.0/4 2.5/4
1270. Sex Tape N/A 2.0/4
1271. A Million Ways to Die in the West N/A 2.4/4
1272. The Purge (2013) N/A 2.4/4
1273. Captain America: The Winter Soldier N/A 3.1/4
1274. X-Men: Days of Future Past N/A 3.2/4
1275. Tiny Furniture N/A 2.8/4
1276. Girl Most Likely (2013) N/A 2.5/4
1277. Gone Girl 3.0/4 3.2/4
1278. Guardians of the Galaxy 1.5/4 3.2/4
1279. Interstellar 3.0/4 3.2/4
1280. A Long Way Down N/A 2.5/4
1281. The Lego Movie N/A 3.1/4
1282. How to Train Your Dragon 2 (2014) N/A 3.0/4
1283. Chef (2014) N/A 3.1/4
1284. Big Hero 6 N/A 3.2/4
1285. Boyhood N/A 3.1/4
1286. The Hobbit: The Battle of Five Armies N/A 2.8/4
1287. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 N/A 2.7/4
1288. A Most Wanted Man (2014) N/A 2.9/4
1289. Maleficent N/A 2.8/4
1290. Letter to Momo, A ( Momo e no tegami ) N/A 3.3/4
1291. The Book of Life (2014) N/A 2.8/4
1292. Lucy (2014) N/A 2.7/4
1293. Mr. Peabody & Sherman N/A 2.6/4
1294. The Boxtrolls N/A 2.7/4
1295. Rio 2 N/A 2.6/4
1296. Penguins of Madagascar N/A 2.6/4
1297. Transformers: Age of Extinction N/A 2.3/4
1298. The Interview (2014) N/A 2.4/4
1299. The Good Lie N/A 3.0/4
1300. G.B.F. N/A 2.5/4
1301. Teenage Mutant Ninja Turtles (2014) N/A 2.2/4
1302. Paranormal Activity: The Marked Ones N/A 2.1/4
1303. 12 Years a Slave N/A 3.3/4
1304. The Wolf of Wall Street N/A 3.3/4
1305. Short Term 12 N/A 3.3/4
1306. Dallas Buyers Club N/A 3.2/4
1307. Gravity N/A 3.1/4
1308. Captain Phillips N/A 3.1/4
1309. Star Trek Into Darkness N/A 3.0/4
1310. The Conjuring N/A 3.1/4
1311. The Hunger Games: Catching Fire N/A 3.0/4
1312. The Hobbit: The Desolation of Smaug N/A 3.0/4
1313. Frozen (2013) N/A 3.0/4
1314. Her N/A 3.2/4
1315. Monsters University N/A 3.0/4
1316. Inside Llewyn Davis N/A 3.1/4
1317. Blackfish N/A 3.2/4
1318. Thor: The Dark World N/A 2.8/4
1319. Despicable Me 2 N/A 2.9/4
1320. American Hustle N/A 3.0/4
1321. Saving Mr. Banks N/A 3.0/4
1322. We're the Millers N/A 2.9/4
1323. The Book Thief N/A 3.0/4
1324. The Way Way Back N/A 3.0/4
1325. Before Midnight (2013) N/A 3.0/4
1326. Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) N/A 3.0/4
1327. Side Effects (2013) N/A 2.9/4
1328. Warm Bodies N/A 2.8/4
1329. Stuck in Love ( Writers ) N/A 3.0/4
1330. CBGB N/A 2.8/4
1331. This is the End N/A 2.7/4
1332. Turbo N/A 2.7/4
1333. August: Osage County N/A 2.8/4
1334. The Secret Life of Walter Mitty (2013) N/A 2.8/4
1335. Pacific Rim N/A 2.6/4
1336. Don Jon N/A 2.6/4
1337. The Lone Ranger (2013) N/A 2.5/4
1338. Mental N/A 2.8/4
1339. Thanks for Sharing N/A 2.8/4
1340. You're Next N/A 2.6/4
1341. Olympus Has Fallen N/A 2.5/4
1342. Jack the Giant Slayer N/A 2.5/4
1343. Kick-Ass 2 N/A 2.5/4
1344. Safe Haven N/A 2.7/4
1345. The Blue Umbrella N/A 2.9/4
1346. The Bling Ring N/A 2.4/4
1347. The Fifth Estate N/A 2.5/4
1348. Anchorman 2: The Legend Continues N/A 2.4/4
1349. The Armstrong Lie N/A 2.8/4
1350. Carrie (2013) N/A 2.3/4
1351. The Internship N/A 2.4/4
1352. Austenland N/A 2.6/4
1353. The Hangover Part III N/A 2.3/4
1354. Parkland N/A 2.5/4
1355. Planes (2013) N/A 2.4/4
1356. On the Job N/A 3.0/4
1357. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 N/A 2.4/4
1358. Sinister N/A 2.8/4
1359. Cloud Atlas N/A 2.9/4
1360. The Master (2012) N/A 3.0/4
1361. Bernie (2012) N/A 2.8/4
1362. Think Like a Man N/A 2.8/4
1363. Samsara (2012) N/A 3.2/4
1364. The Bourne Legacy N/A 2.7/4
1365. Agneepath N/A 2.9/4
1366. Snow White and the Huntsman N/A 2.6/4
1367. John Carter N/A 2.6/4
1368. Anna Karenina (2012) N/A 2.6/4
1369. Underworld Awakening N/A 2.5/4
1370. Magic Mike N/A 2.6/4
1371. Game Change N/A 2.7/4
1372. Robot and Frank N/A 2.7/4
1373. Journey 2: The Mysterious Island N/A 2.5/4
1374. What to Expect When You're Expecting N/A 2.6/4
1375. This Means War N/A 2.5/4
1376. The Expendables 2 N/A 2.6/4
1377. The Dictator N/A 2.5/4
1378. I Am Bruce Lee N/A 2.9/4
1379. The Pirates! Band of Misfits N/A 2.6/4
1380. Head Over Heels (2012) N/A 2.5/4
1381. Abraham Lincoln: Vampire Hunter N/A 2.4/4
1382. Total Recall (2012) N/A 2.4/4
1383. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 N/A 2.4/4
1384. Any Day Now N/A 2.7/4
1385. Diary of a Wimpy Kid: Dog Days N/A 2.6/4
1386. North Sea Texas ( Noordzee, Texas ) N/A 2.9/4
1387. The Odd Life of Timothy Green N/A 2.6/4
1388. House at the End of the Street N/A 2.4/4
1389. Step Up Revolution N/A 2.5/4
1390. Indie Game: The Movie N/A 2.6/4
1391. Gone (2012) N/A 2.4/4
1392. Friends with Kids N/A 2.4/4
1393. The Possession (2012) N/A 2.4/4
1394. Taken 2 N/A 2.4/4
1395. This is 40 N/A 2.4/4
1396. Kill List N/A 2.5/4
1397. Hyde Park on Hudson N/A 2.5/4
1398. 10 Years N/A 2.5/4
1399. Beauty is Embarrassing N/A 3.0/4
1400. Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) N/A 3.2/4
1401. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) N/A 3.0/4
1402. Fast Five N/A 2.9/4
1403. Forks Over Knives N/A 3.1/4
1404. Jiro Dreams of Sushi N/A 3.2/4
1405. Paradise Lost 3: Purgatory N/A 3.1/4
1406. Bridesmaids (2011) N/A 2.9/4
1407. We Need to Talk About Kevin N/A 3.0/4
1408. Captain America: The First Avenger N/A 2.8/4
1409. Super 8 N/A 2.8/4
1410. The Way (2011) N/A 2.9/4
1411. The Tree of Life N/A 2.9/4
1412. Horrible Bosses N/A 2.8/4
1413. The Muppets N/A 2.8/4
1414. Beginners N/A 2.9/4
1415. We Bought a Zoo N/A 2.8/4
1416. Take Me Home (2011) N/A 3.1/4
1417. Friends with Benefits N/A 2.7/4
1418. Hanna (2011) N/A 2.7/4
1419. Win Win N/A 2.8/4
1420. Faust (2011) N/A 3.0/4
1421. In Time N/A 2.6/4
1422. Tinker Tailor Soldier Spy N/A 2.7/4
1423. Delhi Belly N/A 2.9/4
1424. Submarine (2011) N/A 2.8/4
1425. A Better Life N/A 2.9/4
1426. We Were Here N/A 3.0/4
1427. My Week with Marilyn N/A 2.7/4
1428. Transformers: Dark of the Moon N/A 2.5/4
1429. Woody Allen: A Documentary N/A 2.9/4
1430. Extremely Loud and Incredibly Close N/A 2.6/4
1431. The Perfect Host N/A 2.6/4
1432. Final Destination 5 N/A 2.6/4
1433. I Am Number Four N/A 2.5/4
1434. Scream 4 N/A 2.6/4
1435. The Big Year N/A 2.7/4
1436. J. Edgar N/A 2.6/4
1437. The Trip (2011) N/A 2.7/4
1438. The Devil's Double N/A 2.6/4
1439. Cowboys & Aliens N/A 2.5/4
1440. The Iron Lady N/A 2.5/4
1441. Madea's Big Happy Family N/A 2.5/4
1442. Beastly N/A 2.4/4
1443. The Thing (2011) N/A 2.5/4
1444. Young Adult N/A 2.5/4
1445. Everything Must Go N/A 2.5/4
1446. Griff the Invisible N/A 2.8/4
1447. Norwegian Wood ( Noruwei no mori ) N/A 2.8/4
1448. Super N/A 2.5/4
1449. Life in a Day N/A 2.7/4
1450. Batman: Year One N/A 2.6/4
1451. The Beaver N/A 2.5/4
1452. Beware of Christians N/A 2.9/4
1453. Hop (2011) N/A 2.4/4
1454. The Change-Up N/A 2.4/4
1455. Tomboy (2011) N/A 2.7/4
1456. Murder 2 N/A 2.8/4
1457. Our Idiot Brother N/A 2.4/4
1458. The Whistleblower (2011) N/A 2.6/4
1459. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 N/A 2.3/4
1460. Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules N/A 2.4/4
1461. Pariah (2011) N/A 2.9/4
1462. Fireflies in the Garden N/A 2.5/4
1463. 30 Minutes or Less N/A 2.4/4
1464. Monte Carlo (2011) N/A 2.4/4
1465. A Very Harold & Kumar 3D Christmas N/A 2.4/4
1466. Red State N/A 2.4/4
1467. The Man Nobody Knew: In Search of My Father, CIA Spymaster William Colby N/A 2.7/4
1468. The Three Musketeers (2011) N/A 2.4/4
1469. Glee: The 3D Concert Movie N/A 2.5/4
1470. Footloose (2011) N/A 2.3/4
1471. Hall Pass N/A 2.3/4
1472. Dear Lemon Lima N/A 2.6/4
1473. Sucker Punch N/A 2.3/4
1474. Inside Job (2010) N/A 3.2/4
1475. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) N/A 3.1/4
1476. The Book of Eli N/A 2.8/4
1477. Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) N/A 2.9/4
1478. TRON: Legacy N/A 2.7/4
1479. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader N/A 2.7/4
1480. The Ghost Writer N/A 2.7/4
1481. It's Kind of a Funny Story N/A 2.8/4
1482. Get Him to the Greek N/A 2.7/4
1483. Letters to Juliet N/A 2.6/4
1484. Best Worst Movie N/A 2.8/4
1485. Disappearance of Haruhi Suzumiya, The ( Suzumiya Haruhi no shôshitsu ) N/A 3.0/4
1486. My Name is Khan N/A 2.8/4
1487. [ Rec ] 2 N/A 2.7/4
1488. Machete N/A 2.6/4
1489. Grown Ups N/A 2.5/4
1490. Robin Hood (2010) N/A 2.5/4
1491. Adventureland N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name