Seen by mcmath

Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 2.0/4 2.4/4
2. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
3. Argo 3.0/4 3.1/4
4. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
5. The Bourne Legacy 2.0/4 2.7/4
6. The Dark Knight Rises 2.5/4 3.2/4
7. The Dictator 1.5/4 2.5/4
8. Django Unchained 2.0/4 3.3/4
9. Dredd (2012) 3.0/4 2.7/4
10. Ghost Rider: Spirit of Vengeance 3.0/4 2.0/4
11. The Grey 1.5/4 2.7/4
12. Haywire (2012) 2.0/4 2.4/4
13. The Hobbit: An Unexpected Journey 2.5/4 3.0/4
14. Lincoln 3.0/4 3.0/4
15. Looper 2.0/4 2.9/4
16. The Master (2012) 3.0/4 3.0/4
17. Men in Black 3 2.5/4 2.7/4
18. Premium Rush 3.0/4 2.7/4
19. Prometheus (2012) 1.0/4 2.8/4
20. Skyfall 3.0/4 3.1/4
21. Taken 2 0.5/4 2.4/4
22. Ted 2.5/4 2.8/4
23. 21 Jump Street 2.0/4 2.9/4
24. Wrath of the Titans 1.0/4 2.4/4
25. Universal Soldier: Day of Reckoning 3.0/4 2.2/4
26. Zero Dark Thirty 3.0/4 3.1/4
27. 50/50 2.0/4 3.1/4
28. The Adjustment Bureau 1.5/4 2.7/4
29. The Artist 2.5/4 3.2/4
30. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
31. Cowboys & Aliens 1.0/4 2.5/4
32. A Dangerous Method 2.5/4 2.6/4
33. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
34. Drive Angry 3.0/4 2.3/4
35. The Eagle (2011) 3.0/4 2.4/4
36. Everything Must Go 2.0/4 2.5/4
37. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 1.0/4 3.0/4
38. Green Lantern 3.0/4 2.2/4
39. The Guard (2011) 2.0/4 2.8/4
40. Hall Pass 3.0/4 2.3/4
41. The Hangover Part II 2.0/4 2.4/4
42. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.0/4 3.2/4
43. Hanna (2011) 2.0/4 2.7/4
44. Horrible Bosses 2.5/4 2.8/4
45. Limitless 1.5/4 2.8/4
46. Margin Call 2.0/4 2.8/4
47. Midnight in Paris (2011) 2.5/4 3.0/4
48. The Mill and the Cross 3.5/4 2.8/4
49. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
50. Moneyball 3.0/4 3.1/4
51. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
52. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
53. Rango (2011) 3.0/4 2.8/4
54. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2.0/4 2.9/4
55. Take Shelter 1.5/4 3.0/4
56. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 2.0/4 3.0/4
57. Thor 3.0/4 2.9/4
58. Tinker Tailor Soldier Spy 4.0/4 2.7/4
59. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
60. The Tree of Life 3.0/4 2.9/4
61. Troll Hunter, The ( Trolljegeren ) 2.0/4 2.7/4
62. Unknown (2011) 1.5/4 2.6/4
63. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
64. The American 4.0/4 2.4/4
65. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
66. The Book of Eli 2.0/4 2.8/4
67. Clash of the Titans (2010) 1.5/4 2.4/4
68. Despicable Me N/A 3.1/4
69. Due Date N/A 2.6/4
70. The Expendables 2.0/4 2.6/4
71. The Fighter (2010) 2.0/4 3.1/4
72. Get Him to the Greek 2.0/4 2.7/4
73. The Ghost Writer 1.0/4 2.7/4
74. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.0/4 3.1/4
75. Hot Tub Time Machine 3.0/4 2.6/4
76. How to Train Your Dragon (2010) 2.0/4 3.2/4
77. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) N/A 3.1/4
78. Inception 2.0/4 3.3/4
79. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
80. Kick-Ass 2.0/4 3.0/4
81. The King's Speech 2.0/4 3.2/4
82. The Losers (2010) N/A 2.5/4
83. 127 Hours 2.0/4 3.0/4
84. The Other Guys 2.0/4 2.6/4
85. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
86. Robin Hood (2010) 1.0/4 2.5/4
87. Salt (2010) 2.0/4 2.7/4
88. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
89. Shrek Forever After 2.0/4 2.6/4
90. Shutter Island 2.0/4 3.1/4
91. The Social Network 3.0/4 3.1/4
92. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
93. The Town (2010) 2.0/4 3.0/4
94. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
95. TRON: Legacy 3.0/4 2.7/4
96. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
97. Winter's Bone 3.0/4 2.9/4
98. The Wolfman (2010) 2.0/4 2.4/4
99. Angels & Demons 1.0/4 2.6/4
100. Avatar 1.0/4 3.0/4
101. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 3.0/4 2.6/4
102. Black Dynamite 3.0/4 2.8/4
103. A Christmas Carol (2009) 1.0/4 2.7/4
104. District 9 2.0/4 3.0/4
105. Fantastic Mr. Fox 3.0/4 3.0/4
106. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
107. Funny People 2.5/4 2.5/4
108. G.I. Joe: The Rise of Cobra 1.0/4 2.2/4
109. The Hangover 4.0/4 3.0/4
110. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.0/4 3.0/4
111. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
112. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
113. The Informant! (2009) 3.0/4 2.5/4
114. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
115. Law Abiding Citizen 1.0/4 2.8/4
116. Me and Orson Welles 3.0/4 2.7/4
117. The Men Who Stare at Goats 2.0/4 2.5/4
118. Observe and Report 2.0/4 2.4/4
119. The Princess and the Frog 3.0/4 2.8/4
120. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
121. A Serious Man 2.0/4 2.9/4
122. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
123. Star Trek 3.0/4 3.1/4
124. Taken (2009) 1.5/4 3.0/4
125. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.0/4 2.6/4
126. Terminator Salvation 2.0/4 2.6/4
127. Transformers: Revenge of the Fallen 1.0/4 2.2/4
128. The Ugly Truth 2.0/4 2.5/4
129. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
130. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
131. Watchmen 3.0/4 2.8/4
132. X-Men Origins: Wolverine 2.0/4 2.7/4
133. Appaloosa (2008) 2.0/4 2.6/4
134. Baader Meinhof Complex, The ( Baader Meinhof Komplex, Der ) 2.0/4 2.9/4
135. Be Kind Rewind 2.0/4 2.4/4
136. Burn After Reading 2.0/4 2.7/4
137. Class, The ( Entre les murs ) 2.5/4 2.9/4
138. Cloverfield 2.0/4 2.6/4
139. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
140. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
141. Defiance (2008) 1.0/4 2.9/4
142. Forgetting Sarah Marshall 4.0/4 2.8/4
143. Frost/Nixon 2.0/4 3.0/4
144. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
145. Hancock N/A 2.6/4
146. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
147. In Bruges 3.0/4 3.1/4
148. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
149. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.0/4 2.4/4
150. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
151. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
152. Mongol: The Rise of Genghis Khan 2.0/4 2.8/4
153. Pineapple Express 4.0/4 2.8/4
154. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
155. Sex Drive 2.0/4 2.5/4
156. Tropic Thunder 4.0/4 2.7/4
157. Valkyrie 2.0/4 2.7/4
158. Vantage Point 1.0/4 2.3/4
159. Wall-E 3.0/4 3.2/4
160. Across the Universe 3.0/4 2.7/4
161. American Gangster 3.0/4 3.0/4
162. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
163. Before the Devil Knows You're Dead 3.0/4 2.9/4
164. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
165. Beowulf (2007) 2.0/4 2.4/4
166. Black Snake Moan N/A 2.5/4
167. Blades of Glory 2.0/4 2.4/4
168. Charlie Wilson's War 2.0/4 2.7/4
169. Death Proof 2.0/4 2.7/4
170. Eastern Promises 3.0/4 3.0/4
171. 1408 2.0/4 2.6/4
172. Freedom Writers 2.0/4 2.7/4
173. Gone Baby Gone 2.0/4 3.0/4
174. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.0/4 3.0/4
175. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
176. Into the Wild 2.0/4 3.1/4
177. Juno 2.0/4 2.9/4
178. Hot Rod (2007) 4.0/4 2.4/4
179. I Am Legend 1.0/4 2.8/4
180. Knocked Up 2.0/4 2.8/4
181. Live Free or Die Hard 1.0/4 2.9/4
182. Michael Clayton 2.5/4 2.9/4
183. Mr. Brooks 1.0/4 2.7/4
184. No Country for Old Men 2.0/4 3.2/4
185. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
186. Once 2.0/4 3.1/4
187. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.0/4 2.7/4
188. Planet Terror 2.0/4 2.6/4
189. Ratatouille 2.0/4 3.1/4
190. Rescue Dawn 2.0/4 2.8/4
191. Shoot 'Em Up 4.0/4 2.6/4
192. Shooter (2007) 1.0/4 2.8/4
193. Shrek the Third 2.0/4 2.4/4
194. The Simpsons Movie 2.0/4 2.7/4
195. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
196. Superbad 4.0/4 2.9/4
197. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.0/4 2.9/4
198. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
199. 300 2.0/4 2.9/4
200. 3:10 to Yuma (2007) 2.0/4 3.0/4
201. The Transformers (2007) 2.0/4 2.8/4
202. 28 Weeks Later 3.0/4 2.7/4
203. Walk Hard: The Dewey Cox Story 4.0/4 2.6/4
204. Wanted (2008) 2.0/4 2.7/4
205. Zodiac (2007) 2.0/4 2.9/4
206. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
207. Babel 2.0/4 2.9/4
208. Blood Diamond 1.0/4 3.1/4
209. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2.0/4 2.7/4
210. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
211. Children of Men 4.0/4 3.1/4
212. Click 1.0/4 2.3/4
213. The Departed 4.0/4 3.3/4
214. The Descent (2006) 1.0/4 2.9/4
215. Firewall 1.0/4 2.4/4
216. Flushed Away N/A 2.6/4
217. The Good German 2.0/4 2.4/4
218. The Good Shepherd 3.0/4 2.5/4
219. Half Nelson 2.0/4 3.0/4
220. Hitch 1.0/4 2.5/4
221. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
222. Inside Man (2006) 2.0/4 2.9/4
223. Jackass: Number Two N/A 2.3/4
224. Letters from Iwo Jima 2.0/4 3.1/4
225. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
226. Mission: Impossible III 2.0/4 2.7/4
227. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.0/4 3.2/4
228. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.0/4 2.8/4
229. The Prestige (2006) 2.0/4 3.1/4
230. The Pursuit of Happyness 2.0/4 3.0/4
231. Rocky Balboa N/A 2.6/4
232. A Scanner Darkly 2.0/4 2.7/4
233. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
234. Superman Returns 4.0/4 2.5/4
235. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.0/4 2.6/4
236. Tenacious D in: The Pick of Destiny 2.0/4 2.3/4
237. Thank You for Smoking 2.0/4 2.8/4
238. V for Vendetta 2.0/4 3.0/4
239. X-Men: The Last Stand 2.0/4 2.6/4
240. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
241. Broken Flowers 2.0/4 2.7/4
242. Charlie and the Chocolate Factory 1.0/4 2.6/4
243. Cinderella Man 3.0/4 3.0/4
244. Coach Carter 2.0/4 2.7/4
245. Constantine 1.0/4 2.6/4
246. Crash (2005) 2.0/4 2.9/4
247. Downfall ( Untergang, Der ) 1.0/4 3.2/4
248. The Exorcism of Emily Rose 1.0/4 2.6/4
249. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
250. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.0/4 3.0/4
251. A History of Violence 2.0/4 3.0/4
252. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
253. Kingdom of Heaven 1.0/4 2.7/4
254. Layer Cake 2.0/4 2.7/4
255. The Legend of Zorro 2.0/4 2.4/4
256. Lord of War 1.0/4 2.8/4
257. Munich 2.0/4 3.0/4
258. The Producers (2005) 3.0/4 2.4/4
259. Rent 1.0/4 2.7/4
260. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
261. Sin City 2.0/4 3.0/4
262. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.0/4 2.8/4
263. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
264. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
265. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
266. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.0/4 2.8/4
267. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
268. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
269. Coffee and Cigarettes 3.0/4 2.8/4
270. Collateral 4.0/4 2.9/4
271. The Day After Tomorrow 1.0/4 2.6/4
272. Dodgeball: A True Underdog Story 2.0/4 2.6/4
273. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
274. 50 First Dates 2.0/4 2.6/4
275. Garden State N/A 2.9/4
276. The Grudge (2004) N/A 2.2/4
277. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.0/4 3.1/4
278. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
279. Hero ( Ying xiong ) 2.0/4 3.0/4
280. Hotel Rwanda 2.0/4 3.1/4
281. I, Robot 2.0/4 2.7/4
282. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
283. Kill Bill: Volume 2 2.0/4 3.0/4
284. King Arthur 2.0/4 2.5/4
285. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 1.0/4 2.5/4
286. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.0/4 2.8/4
287. Man on Fire (2004) 2.0/4 2.9/4
288. The Manchurian Candidate (2004) 2.0/4 2.7/4
289. Meet the Fockers 1.0/4 2.5/4
290. Miracle (2004) 3.0/4 2.8/4
291. Napoleon Dynamite 2.0/4 2.6/4
292. Ocean's Twelve 2.0/4 2.5/4
293. The Phantom of the Opera (2004) 3.0/4 2.6/4
294. The Punisher (2004) N/A 2.4/4
295. Saved! 1.0/4 2.5/4
296. Saw N/A 2.9/4
297. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
298. Shrek 2 2.0/4 2.8/4
299. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
300. The SpongeBob SquarePants Movie 3.0/4 2.6/4
301. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.0/4 2.4/4
302. Starsky & Hutch 2.0/4 2.3/4
303. Team America: World Police 3.0/4 2.6/4
304. The Terminal (2004) 2.0/4 2.7/4
305. Troy N/A 2.7/4
306. Van Helsing 2.0/4 2.3/4
307. The Village (2004) 1.0/4 2.4/4
308. Anger Management 3.0/4 2.3/4
309. Bad Santa 3.0/4 2.6/4
310. Big Fish (2003) 2.0/4 3.0/4
311. Bruce Almighty 1.0/4 2.6/4
312. Bulletproof Monk N/A 2.3/4
313. City of God ( Cidade de Deus ) 2.0/4 3.3/4
314. The Core 2.0/4 2.1/4
315. Daredevil 2.0/4 2.2/4
316. Elf 4.0/4 2.7/4
317. Finding Nemo 2.0/4 3.2/4
318. The Fog of War 3.0/4 3.0/4
319. Holes (2003) 2.0/4 2.7/4
320. Hulk 3.0/4 2.1/4
321. Identity 2.0/4 2.8/4
322. Kill Bill: Volume 1 2.0/4 3.0/4
323. The Last Samurai 2.0/4 2.8/4
324. The League of Extraordinary Gentlemen 2.0/4 2.0/4
325. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
326. Master and Commander: The Far Side of the World 3.0/4 2.7/4
327. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
328. The Matrix Revolutions 2.0/4 2.5/4
329. Matchstick Men 2.0/4 2.8/4
330. The Missing (2003) 1.0/4 2.4/4
331. Mystic River 2.0/4 3.1/4
332. Old School 2.0/4 2.8/4
333. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
334. Runaway Jury 2.0/4 2.7/4
335. Scary Movie 3 2.0/4 2.0/4
336. Secondhand Lions 1.0/4 2.8/4
337. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
338. S.W.A.T. 2.0/4 2.3/4
339. Tears of the Sun 2.0/4 2.6/4
340. Terminator 3: Rise of the Machines 3.0/4 2.4/4
341. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 1.0/4 2.5/4
342. Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) 4.0/4 3.0/4
343. 21 Grams 2.0/4 2.9/4
344. 28 Days Later 2.0/4 3.0/4
345. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
346. About Schmidt 3.0/4 2.7/4
347. Adaptation 3.0/4 2.9/4
348. Austin Powers in Goldmember N/A 2.3/4
349. Bloody Sunday 2.0/4 2.7/4
350. The Bourne Identity (2002) 2.0/4 3.1/4
351. Catch Me if You Can 2.0/4 3.1/4
352. Changing Lanes (2002) 2.0/4 2.5/4
353. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
354. The Count of Monte Cristo (2002) 2.0/4 2.9/4
355. Die Another Day 3.0/4 2.3/4
356. Donnie Darko 1.0/4 3.0/4
357. The Emperor's Club 2.0/4 2.5/4
358. Equilibrium 2.0/4 2.8/4
359. The Four Feathers (2002) 2.0/4 2.6/4
360. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
361. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.0/4 2.9/4
362. Kung Pow: Enter the Fist N/A 2.2/4
363. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
364. Men in Black 2 2.0/4 2.2/4
365. Minority Report 2.0/4 2.9/4
366. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
367. Mr. Deeds 2.0/4 2.1/4
368. The Pianist 3.0/4 3.2/4
369. Punch Drunk Love 2.0/4 2.8/4
370. Red Dragon (2002) 1.0/4 2.7/4
371. Reign of Fire 2.0/4 2.4/4
372. Return to Never Land 1.0/4 2.1/4
373. The Ring (2002) 2.0/4 2.7/4
374. Road to Perdition 2.0/4 3.0/4
375. The Rookie (2002) 1.0/4 2.6/4
376. Showtime 1.0/4 2.1/4
377. Signs 2.0/4 2.7/4
378. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
379. Star Trek: Nemesis 3.0/4 2.5/4
380. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.0/4 2.4/4
381. Super Troopers 3.0/4 2.8/4
382. The Time Machine (2002) 2.0/4 2.3/4
383. We Were Soldiers 2.0/4 2.8/4
384. Atlantis: The Lost Empire 2.0/4 2.7/4
385. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
386. Black Hawk Down N/A 3.0/4
387. Enemy at the Gates 2.0/4 2.8/4
388. 15 Minutes 2.0/4 2.2/4
389. Hannibal (2001) 2.0/4 2.5/4
390. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.0/4 3.0/4
391. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
392. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
393. The Man Who Wasn't There (2001) 3.0/4 2.9/4
394. Memento 2.0/4 3.2/4
395. The Mummy Returns 3.0/4 2.5/4
396. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
397. Ocean's Eleven (2001) 2.0/4 3.0/4
398. Osmosis Jones 2.0/4 2.2/4
399. Planet of the Apes (2001) 2.0/4 2.2/4
400. The Princess Diaries 1.0/4 2.6/4
401. Rat Race (2001) N/A 2.3/4
402. Recess: School's Out 2.0/4 2.2/4
403. The Royal Tenenbaums 2.0/4 2.9/4
404. Rush Hour 2 2.0/4 2.5/4
405. The Score (2001) 2.0/4 2.6/4
406. Shadow of the Vampire 2.0/4 2.8/4
407. Shrek 3.0/4 3.1/4
408. Training Day 2.0/4 3.0/4
409. Zoolander 2.0/4 2.5/4
410. American Psycho 4.0/4 3.0/4
411. Bedazzled (2000) 1.0/4 2.1/4
412. The Boondock Saints 2.0/4 2.9/4
413. Cast Away (2000) 2.0/4 3.0/4
414. Chicken Run 2.0/4 2.6/4
415. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
416. Dinosaur 2.0/4 2.4/4
417. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
418. Fantasia 2000 2.0/4 2.8/4
419. Gladiator (2000) 2.0/4 3.2/4
420. Hamlet (2000) 2.0/4 2.7/4
421. How the Grinch Stole Christmas (2000) 1.0/4 2.3/4
422. The Kid (2000) 2.0/4 2.2/4
423. Meet the Parents 2.0/4 2.7/4
424. Mission: Impossible II 1.0/4 2.4/4
425. Mission to Mars 2.0/4 2.4/4
426. Red Planet 1.0/4 2.1/4
427. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
428. The Road to El Dorado 2.0/4 2.6/4
429. Rugrats in Paris 2.0/4 2.3/4
430. Snatch 2.0/4 3.1/4
431. Snow Day N/A 2.0/4
432. The Tigger Movie N/A 2.7/4
433. Titan A.E. 2.0/4 2.6/4
434. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
435. X-Men 2.0/4 2.9/4
436. American Beauty 1.5/4 3.1/4
437. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 2.0/4 2.5/4
438. Being John Malkovich 1.0/4 2.9/4
439. Bicentennial Man 1.0/4 2.3/4
440. Blast from the Past 3.0/4 2.3/4
441. Dogma 1.5/4 2.8/4
442. Fight Club 3.0/4 3.3/4
443. Galaxy Quest 2.0/4 2.6/4
444. The Insider 3.0/4 3.0/4
445. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
446. Magnolia 3.0/4 3.1/4
447. The Matrix 1.0/4 3.2/4
448. Mystery Men (1999) 2.0/4 2.3/4
449. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
450. Office Space 3.0/4 3.1/4
451. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
452. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
453. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
454. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
455. Stuart Little 2.0/4 2.2/4
456. Tarzan (1999) 2.0/4 2.8/4
457. The 13th Warrior 2.5/4 2.5/4
458. Titus 3.0/4 2.6/4
459. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
460. The World is Not Enough 2.0/4 2.5/4
461. American History X 1.5/4 3.2/4
462. Antz 3.0/4 2.5/4
463. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
464. The Borrowers (1998) 2.0/4 2.4/4
465. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
466. Dark City (1998) 2.0/4 3.0/4
467. Doctor Dolittle (1998) 2.0/4 2.1/4
468. The Faculty 2.0/4 2.4/4
469. Following 2.0/4 2.7/4
470. Godzilla (1998) 2.0/4 1.9/4
471. Les misérables (1998) 2.0/4 2.8/4
472. Lethal Weapon 4 N/A 2.4/4
473. The Mask of Zorro 3.0/4 2.6/4
474. Mighty Joe Young (1998) 2.0/4 2.1/4
475. Mulan (1998) 2.5/4 2.9/4
476. Psycho (1998) 2.0/4 1.9/4
477. Ronin 3.0/4 2.7/4
478. The Rugrats Movie 2.0/4 2.4/4
479. Rushmore 2.0/4 3.0/4
480. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
481. Shakespeare in Love 2.0/4 2.8/4
482. Soldier (1998) 2.0/4 2.3/4
483. Sphere 1.0/4 2.4/4
484. Star Trek: Insurrection 2.0/4 2.5/4
485. Suicide Kings 1.5/4 2.7/4
486. The Thin Red Line 2.0/4 2.9/4
487. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
488. The Waterboy (1998) 2.0/4 2.3/4
489. What Dreams May Come 1.0/4 2.7/4
490. Air Force One N/A 2.7/4
491. Amistad N/A 2.9/4
492. As Good as it Gets N/A 2.9/4
493. Austin Powers: International Man of Mystery N/A 2.8/4
494. Beverly Hills Ninja N/A 2.0/4
495. Boogie Nights N/A 3.1/4
496. Conspiracy Theory N/A 2.6/4
497. Donnie Brasco N/A 2.9/4
498. Face/Off N/A 2.7/4
499. Flubber N/A 2.0/4
500. The Game (1997) N/A 3.0/4
501. Gattaca N/A 2.9/4
502. George of the Jungle N/A 2.2/4
503. Good Burger N/A 2.0/4
504. Hercules (1997) N/A 2.7/4
505. The Jackal (1997) N/A 2.4/4
506. Jungle 2 Jungle N/A 2.1/4
507. L.A. Confidential N/A 3.2/4
508. Liar Liar N/A 2.6/4
509. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
510. Mouse Hunt N/A 2.3/4
511. The Second Jungle Book: Mowgli & Baloo N/A 2.3/4
512. Starship Troopers N/A 2.7/4
513. Titanic (1997) N/A 3.0/4
514. Tomorrow Never Dies N/A 2.7/4
515. The Adventures of Pinocchio N/A 2.5/4
516. Alaska N/A 2.4/4
517. All Dogs Go to Heaven 2 N/A 2.4/4
518. The Arrival (1996) N/A 2.3/4
519. Dead Man N/A 2.9/4
520. Dragonheart N/A 2.6/4
521. Eraser N/A 2.5/4
522. Evita N/A 2.5/4
523. Fargo (1996) N/A 3.2/4
524. Flipper (1996) N/A 2.3/4
525. The Ghost and the Darkness N/A 2.6/4
526. Hamlet (1996) N/A 3.0/4
527. Happy Gilmore N/A 2.8/4
528. Hard Eight N/A 2.9/4
529. Harriet the Spy N/A 2.2/4
530. The Hunchback of Notre Dame (1996) N/A 2.8/4
531. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
532. James and the Giant Peach N/A 2.7/4
533. Jingle All the Way N/A 1.9/4
534. Mars Attacks! N/A 2.3/4
535. Matilda (1996) N/A 2.7/4
536. Michael (1996) N/A 2.5/4
537. Michael Collins N/A 2.8/4
538. Mission: Impossible N/A 2.8/4
539. Muppet Treasure Island N/A 2.5/4
540. 101 Dalmatians (1996) N/A 2.2/4
541. Ransom (1996) N/A 2.6/4
542. The Rock N/A 2.8/4
543. Space Jam N/A 2.3/4
544. Star Trek: First Contact N/A 2.8/4
545. Twister (1996) N/A 2.5/4
546. 12 Monkeys N/A 3.1/4
547. Ace Ventura: When Nature Calls N/A 2.2/4
548. Babe (1995) N/A 2.7/4
549. Batman Forever N/A 2.1/4
550. The Big Green N/A 2.1/4
551. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
552. Casper N/A 2.4/4
553. A Goofy Movie N/A 2.6/4
554. Goldeneye N/A 2.8/4
555. Heat (1995) N/A 3.2/4
556. The Indian in the Cupboard N/A 2.3/4
557. Judge Dredd (1995) N/A 2.2/4
558. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
559. Mr. Holland's Opus N/A 2.8/4
560. Nick of Time N/A 2.6/4
561. Pocahontas N/A 2.7/4
562. Richard III (1995) N/A 2.8/4
563. Rob Roy (1995) N/A 2.7/4
564. Se7en N/A 3.3/4
565. Species N/A 2.2/4
566. Tommy Boy N/A 2.8/4
567. Toy Story N/A 3.3/4
568. Ace Ventura: Pet Detective N/A 2.6/4
569. Angels in the Outfield (1994) N/A 2.4/4
570. Clear and Present Danger N/A 2.8/4
571. Clerks N/A 3.0/4
572. D2: The Mighty Ducks N/A 2.1/4
573. Dumb and Dumber N/A 2.8/4
574. The Flintstones N/A 1.9/4
575. Forrest Gump N/A 3.3/4
576. Interview with the Vampire N/A 3.0/4
577. The Jungle Book (1994) N/A 2.3/4
578. The Land Before Time II: The Great Valley Adventure N/A 2.5/4
579. Lassie (1994) N/A 2.6/4
580. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
581. Mary Shelley's Frankenstein N/A 2.4/4
582. The Mask (1994) N/A 2.4/4
583. Maverick (1994) N/A 2.6/4
584. The Pagemaster N/A 2.5/4
585. Professional, The ( Léon ) N/A 3.3/4
586. Pulp Fiction N/A 3.4/4
587. The Santa Clause (1994) N/A 2.6/4
588. The Shadow (1994) N/A 2.3/4
589. The Shawshank Redemption N/A 3.5/4
590. Speed (1994) N/A 2.9/4
591. Star Trek: Generations N/A 2.7/4
592. Thumbelina N/A 2.4/4
593. True Lies N/A 2.8/4
594. Wyatt Earp N/A 2.6/4
595. Addams Family Values N/A 2.5/4
596. The Age of Innocence (1993) N/A 2.7/4
597. Batman: Mask of the Phantasm 3.0/4 2.9/4
598. Beethoven's 2nd N/A 1.9/4
599. Carlito's Way N/A 3.0/4
600. Demolition Man N/A 2.6/4
601. Dennis the Menace N/A 2.2/4
602. Free Willy N/A 2.1/4
603. The Fugitive (1993) N/A 3.1/4
604. Gettysburg N/A 2.8/4
605. Groundhog Day N/A 3.0/4
606. Homeward Bound: The Incredible Journey N/A 2.7/4
607. In the Line of Fire N/A 2.9/4
608. Jurassic Park N/A 3.2/4
609. Much Ado About Nothing (1993) N/A 2.8/4
610. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
611. Schindler's List N/A 3.4/4
612. Teenage Mutant Ninja Turtles III 3.0/4 1.6/4
613. The Three Musketeers (1993) N/A 2.5/4
614. Tom and Jerry: The Movie (1993) N/A 2.1/4
615. Tombstone N/A 3.1/4
616. True Romance N/A 3.1/4
617. We're Back, A Dinosaur's Story N/A 2.2/4
618. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
619. Bad Lieutenant N/A 2.8/4
620. Batman Returns N/A 2.7/4
621. Beethoven N/A 2.1/4
622. Chaplin N/A 2.9/4
623. The Crying Game N/A 2.8/4
624. Dracula (1992) N/A 2.9/4
625. FernGully: The Last Rainforest N/A 2.5/4
626. Glengarry Glen Ross N/A 3.0/4
627. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
628. Honey, I Blew Up the Kid N/A 1.9/4
629. The Last of the Mohicans (1992) N/A 3.0/4
630. Malcolm X (1992) N/A 3.1/4
631. The Mighty Ducks N/A 2.5/4
632. Muppet Christmas Carol N/A 2.9/4
633. My Cousin Vinny N/A 2.9/4
634. Of Mice and Men (1992) N/A 2.9/4
635. Patriot Games N/A 2.8/4
636. The Player (1992) N/A 2.9/4
637. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
638. Rock-a-Doodle N/A 1.8/4
639. 3 Ninjas N/A 2.1/4
640. Toys (1992) N/A 1.9/4
641. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
642. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
643. An American Tail: Fievel Goes West N/A 2.5/4
644. Barton Fink N/A 3.1/4
645. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
646. Bugsy N/A 2.6/4
647. The Commitments (1991) 3.0/4 2.8/4
648. The Doors (1991) N/A 2.7/4
649. Hook (1991) N/A 2.5/4
650. JFK N/A 3.0/4
651. Robin Hood: Prince of Thieves N/A 2.7/4
652. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
653. Star Trek VI: The Undiscovered Country N/A 2.7/4
654. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
655. Dreams ( Akira Kurosawa's Dreams ) N/A 3.2/4
656. Back to the Future Part III N/A 2.8/4
657. Darkman (1990) N/A 2.5/4
658. Dick Tracy (1990) N/A 2.4/4
659. DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp N/A 2.7/4
660. Goodfellas N/A 3.4/4
661. Hamlet (1990) N/A 2.7/4
662. Home Alone N/A 2.9/4
663. The Hunt for Red October N/A 2.9/4
664. Jetsons: The Movie N/A 2.3/4
665. Miller's Crossing N/A 3.0/4
666. Misery N/A 3.1/4
667. Problem Child N/A 2.1/4
668. The Rescuers Down Under N/A 2.7/4
669. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) N/A 2.5/4
670. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
671. The Witches (1990) N/A 2.7/4
672. Young Guns II N/A 2.4/4
673. The Abyss N/A 2.9/4
674. All Dogs Go to Heaven N/A 2.6/4
675. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
676. Batman (1989) N/A 2.9/4
677. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
678. Dead Poets' Society N/A 3.1/4
679. Die Hard N/A 3.3/4
680. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
681. Glory (1989) N/A 3.1/4
682. Henry V (1989) N/A 2.9/4
683. Honey, I Shrunk the Kids N/A 2.6/4
684. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
685. License to Kill N/A 2.6/4
686. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
687. Star Trek V: The Final Frontier N/A 2.3/4
688. Who Framed Roger Rabbit? N/A 2.9/4
689. The Wizard (1989) N/A 2.3/4
690. Bird (1988) N/A 2.7/4
691. A Fish Called Wanda N/A 2.9/4
692. The Great Outdoors N/A 2.6/4
693. The Land Before Time N/A 2.9/4
694. The Last Temptation of Christ N/A 2.9/4
695. Oliver & Company N/A 2.7/4
696. Young Guns (1988) N/A 2.8/4
697. The Brave Little Toaster N/A 2.9/4
698. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
699. The Last Emperor N/A 3.0/4
700. Lethal Weapon N/A 3.0/4
701. The Living Daylights N/A 2.5/4
702. Predator (1987) N/A 3.0/4
703. The Princess Bride N/A 3.2/4
704. Raising Arizona N/A 2.9/4
705. RoboCop (1987) N/A 2.9/4
706. Throw Momma from the Train N/A 2.4/4
707. The Untouchables (1987) N/A 3.1/4
708. Walker (1987) N/A 2.5/4
709. Aliens N/A 3.3/4
710. An American Tail N/A 2.8/4
711. Crocodile Dundee N/A 2.5/4
712. Down by Law N/A 2.9/4
713. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
714. The Fly (1986) N/A 2.9/4
715. Manhunter (1986) N/A 2.8/4
716. The Hitcher (1986) N/A 2.8/4
717. Back to the Future N/A 3.3/4
718. The Black Cauldron N/A 2.6/4
719. Mad Max: Beyond Thunderdome N/A 2.6/4
720. Pee Wee's Big Adventure N/A 2.6/4
721. Ran N/A 3.2/4
722. Re-Animator N/A 2.8/4
723. Silverado N/A 2.8/4
724. A View to a Kill N/A 2.2/4
725. Amadeus N/A 3.2/4
726. Dune (1984) N/A 2.5/4
727. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
728. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
729. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) N/A 2.8/4
730. Once Upon a Time in America N/A 3.2/4
731. Star Trek III: The Search for Spock N/A 2.7/4
732. The Terminator N/A 3.1/4
733. This is Spinal Tap N/A 3.1/4
734. A Christmas Story (1983) N/A 3.1/4
735. Octopussy N/A 2.5/4
736. Never Say Never Again N/A 2.4/4
737. The Pirates of Penzance N/A 2.2/4
738. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
739. Superman III N/A 2.0/4
740. Trading Places N/A 2.9/4
741. Blade Runner N/A 3.2/4
742. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
743. Fitzcarraldo N/A 2.9/4
744. Gandhi N/A 3.1/4
745. Mad Max 2: The Road Warrior N/A 3.0/4
746. Rambo: First Blood N/A 3.0/4
747. Star Trek II: The Wrath of Khan N/A 3.0/4
748. The Thing (1982) N/A 3.2/4
749. The Verdict (1982) N/A 3.1/4
750. Arthur (1981) N/A 2.8/4
751. Clash of the Titans (1981) N/A 2.6/4
752. Dead Men Don't Wear Plaid N/A 2.5/4
753. Escape from New York 4.0/4 2.8/4
754. Excalibur N/A 2.8/4
755. For Your Eyes Only N/A 2.5/4
756. The Fox and the Hound N/A 2.9/4
757. The Great Muppet Caper N/A 2.8/4
758. Quest for Fire ( guerre du feu, La ) N/A 2.6/4
759. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
760. Airplane! N/A 3.0/4
761. The Blues Brothers N/A 3.1/4
762. Kagemusha N/A 3.1/4
763. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
764. Raging Bull N/A 3.3/4
765. The Shining (1980) N/A 3.3/4
766. Superman II N/A 2.7/4
767. Apocalypse Now N/A 3.3/4
768. The Jerk N/A 2.9/4
769. The Long Good Friday N/A 2.9/4
770. Moonraker (1979) N/A 2.3/4
771. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) N/A 3.0/4
772. The Big Sleep (1978) N/A 2.6/4
773. Days of Heaven N/A 3.0/4
774. The Deer Hunter N/A 3.2/4
775. Invasion of the Body Snatchers (1978) N/A 2.7/4
776. The Lord of the Rings (1978) N/A 2.3/4
777. Superman (1978) N/A 3.0/4
778. Annie Hall N/A 3.1/4
779. The Rescuers (1977) N/A 2.7/4
780. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
781. The Spy Who Loved Me N/A 2.8/4
782. Bugsy Malone N/A 2.7/4
783. High Anxiety N/A 2.6/4
784. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
785. Rocky (1976) N/A 3.2/4
786. The Seven-Per-Cent Solution N/A 2.8/4
787. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
788. Bite the Bullet N/A 2.5/4
789. Farewell, My Lovely N/A 2.7/4
790. Jaws N/A 3.2/4
791. The Man Who Would Be King N/A 3.0/4
792. Monty Python and the Holy Grail N/A 3.2/4
793. Return of the Pink Panther N/A 2.7/4
794. The Shootist N/A 3.0/4
795. That's Entertainment, Part II N/A 2.9/4
796. Blazing Saddles N/A 3.1/4
797. Chinatown N/A 3.2/4
798. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
799. The Taking of Pelham One Two Three (1974) N/A 3.1/4
800. Young Frankenstein N/A 3.2/4
801. Charley Varrick N/A 2.8/4
802. Charlotte's Web (1973) N/A 2.9/4
803. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
804. The Great Gatsby (1974) N/A 2.3/4
805. High Plains Drifter N/A 3.0/4
806. Jesus Christ Superstar N/A 2.7/4
807. Live and Let Die N/A 2.7/4
808. The Long Goodbye N/A 3.1/4
809. The Man with the Golden Gun N/A 2.7/4
810. Robin Hood (1973) N/A 3.0/4
811. The Sting (1973) N/A 3.2/4
812. Theater of Blood N/A 2.9/4
813. The Three Musketeers: The Queen's Diamonds N/A 2.7/4
814. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) N/A 3.2/4
815. The Godfather N/A 3.5/4
816. Cabaret N/A 2.9/4
817. Conquest of the Planet of the Apes N/A 2.2/4
818. The Cowboys (1972) N/A 3.0/4
819. Deliverance (1972) N/A 3.0/4
820. Man of La Mancha N/A 2.3/4
821. A Clockwork Orange N/A 3.1/4
822. Diamonds Are Forever N/A 2.7/4
823. Dirty Harry N/A 3.1/4
824. Escape from the Planet of the Apes N/A 2.5/4
825. Macbeth (1971) N/A 3.0/4
826. McCabe & Mrs. Miller N/A 2.9/4
827. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
828. The Dunwich Horror N/A 2.5/4
829. Patton N/A 3.1/4
830. The Scars of Dracula N/A 2.5/4
831. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) N/A 3.0/4
832. On Her Majesty's Secret Service N/A 2.7/4
833. The Wild Bunch N/A 3.1/4
834. Where Eagles Dare N/A 2.9/4
835. A Boy Named Charlie Brown N/A 2.7/4
836. Dracula Has Risen from the Grave N/A 2.6/4
837. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) N/A 3.0/4
838. The Lion in Winter N/A 2.9/4
839. Marlowe (1969) N/A 2.3/4
840. Night of the Living Dead (1968) N/A 3.1/4
841. Once Upon a Time in the West N/A 3.2/4
842. Planet of the Apes (1968) N/A 3.1/4
843. The Producers (1968) N/A 3.0/4
844. Romeo and Juliet (1968) N/A 2.9/4
845. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
846. Will Penny N/A 2.8/4
847. The Dirty Dozen N/A 3.1/4
848. El Dorado (1967) N/A 2.9/4
849. Godson, The ( Samouraï, Le ) N/A 3.1/4
850. Hour of the Gun N/A 2.8/4
851. In Like Flint N/A 2.6/4
852. In the Heat of the Night N/A 3.1/4
853. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
854. Manos: The Hands of Fate N/A 0.7/4
855. Point Blank (1967) N/A 2.8/4
856. You Only Live Twice N/A 2.8/4
857. Our Man Flint N/A 2.5/4
858. Persona ( Kinematografi ) N/A 3.2/4
859. Dracula: Prince of Darkness N/A 2.4/4
860. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
861. The Ipcress File N/A 2.7/4
862. Thunderball N/A 2.8/4
863. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb N/A 3.2/4
864. Dr. Terror's House of Horrors N/A 2.8/4
865. The Fall of the Roman Empire N/A 2.6/4
866. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) N/A 3.2/4
867. Goldfinger N/A 3.1/4
868. Marnie N/A 2.8/4
869. The Masque of the Red Death N/A 2.8/4
870. My Fair Lady N/A 3.1/4
871. The Pink Panther (1964) N/A 2.7/4
872. Robin and the 7 Hoods N/A 2.7/4
873. A Shot in the Dark (1964) N/A 2.8/4
874. Zulu (1964) N/A 3.0/4
875. Fail-Safe (1964) N/A 2.9/4
876. From Russia with Love N/A 3.0/4
877. Lord of the Flies (1963) N/A 2.8/4
878. The Raven (1963) N/A 2.5/4
879. The Terror (1963) N/A 2.1/4
880. Dr. No N/A 2.8/4
881. Lawrence of Arabia N/A 3.3/4
882. The Man Who Shot Liberty Valance N/A 3.2/4
883. The Manchurian Candidate (1962) N/A 3.1/4
884. The Music Man N/A 3.0/4
885. Tales of Terror N/A 2.7/4
886. The 300 Spartans N/A 2.8/4
887. What Ever Happened to Baby Jane? N/A 3.1/4
888. The Guns of Navarone N/A 3.0/4
889. The Hustler (1961) N/A 3.2/4
890. 101 Dalmatians (1961) N/A 2.9/4
891. Sanjuro N/A 3.0/4
892. Yojimbo N/A 3.2/4
893. The Apartment N/A 3.2/4
894. Inherit the Wind (1960) N/A 3.0/4
895. The Magnificent Seven (1960) N/A 3.2/4
896. Psycho (1960) N/A 3.3/4
897. Spartacus N/A 3.1/4
898. The Time Machine (1960) N/A 2.9/4
899. Village of the Damned (1960) N/A 2.8/4
900. Anatomy of a Murder N/A 3.1/4
901. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
902. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) N/A 3.2/4
903. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) N/A 3.1/4
904. Dracula ( Horror of Dracula ) N/A 2.8/4
905. The Hound of the Baskervilles (1959) N/A 2.7/4
906. House on Haunted Hill (1959) N/A 2.8/4
907. Li'l Abner (1959) N/A 2.4/4
908. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) N/A 2.7/4
909. North by Northwest N/A 3.3/4
910. The Revenge of Frankenstein N/A 2.4/4
911. Rio Bravo N/A 3.1/4
912. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
913. Touch of Evil N/A 3.1/4
914. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
915. The Bridge on the River Kwai N/A 3.2/4
916. The Curse of Frankenstein N/A 2.6/4
917. Gunfight at the O.K. Corral N/A 2.8/4
918. Old Yeller N/A 2.8/4
919. Paths of Glory N/A 3.3/4
920. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) N/A 3.1/4
921. Sweet Smell of Success N/A 3.0/4
922. Wild Strawberries ( Smultronstället ) N/A 3.2/4
923. The Killing (1956) N/A 3.2/4
924. The Man Who Knew Too Much (1956) N/A 2.8/4
925. Moby Dick (1956) N/A 3.0/4
926. Richard III (1956) N/A 2.5/4
927. The Searchers N/A 3.1/4
928. The Ten Commandments (1956) N/A 3.1/4
929. Alexander the Great (1955) N/A 2.3/4
930. Guys and Dolls N/A 2.9/4
931. The Night of the Hunter N/A 3.3/4
932. Bad Day at Black Rock N/A 3.0/4
933. Brigadoon N/A 2.5/4
934. On the Waterfront N/A 3.3/4
935. Rear Window N/A 3.3/4
936. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
937. Shane N/A 3.1/4
938. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) N/A 2.9/4
939. The Bad and the Beautiful N/A 2.9/4
940. The Band Wagon (1953) N/A 2.7/4
941. The Big Heat N/A 2.8/4
942. House of Wax (1953) N/A 2.8/4
943. Julius Caesar (1953) N/A 3.0/4
944. The Naked Spur N/A 2.6/4
945. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
946. Pickup on South Street N/A 2.9/4
947. Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde N/A 2.3/4
948. Moonrise Kingdom 2.5/4 3.2/4
949. High Noon N/A 3.2/4
950. Ikiru N/A 3.3/4
951. Singin' in the Rain N/A 3.2/4
952. The African Queen N/A 3.1/4
953. Abbott and Costello Meet the Invisible Man N/A 2.0/4
954. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
955. An American in Paris N/A 2.8/4
956. The Day the Earth Stood Still (1951) N/A 3.0/4
957. Detective Story (1951) N/A 2.9/4
958. Oliver Twist (1951) N/A 2.9/4
959. Quo Vadis? (1951) N/A 2.7/4
960. A Streetcar Named Desire N/A 3.0/4
961. All About Eve N/A 3.3/4
962. The Asphalt Jungle N/A 3.0/4
963. King Solomon's Mines (1950) N/A 2.5/4
964. Sunset Boulevard N/A 3.3/4
965. Winchester '73 N/A 2.9/4
966. Adam's Rib (1949) N/A 2.9/4
967. She Wore a Yellow Ribbon N/A 2.9/4
968. The Third Man N/A 3.2/4
969. The Treasure of the Sierra Madre N/A 3.2/4
970. White Heat N/A 3.0/4
971. Abbott and Costello Meet Frankenstein N/A 2.9/4
972. Easter Parade N/A 2.9/4
973. Hamlet (1948) N/A 2.8/4
974. The Red Shoes (1948) N/A 3.1/4
975. Rope N/A 3.1/4
976. Black Narcissus N/A 3.0/4
977. Great Expectations (1947) N/A 3.0/4
978. Kiss of Death (1947) N/A 2.9/4
979. The Lady from Shanghai N/A 2.9/4
980. The Big Sleep (1946) N/A 3.1/4
981. The Blue Dahlia N/A 2.9/4
982. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
983. The Killers (1946) N/A 2.9/4
984. My Darling Clementine N/A 2.9/4
985. Notorious (1946) N/A 3.2/4
986. The Stranger (1946) N/A 3.0/4
987. House of Dracula N/A 2.1/4
988. The Lost Weekend N/A 3.0/4
989. Scarlet Street N/A 2.8/4
990. Double Indemnity N/A 3.3/4
991. Henry V (1944) N/A 3.0/4
992. Laura (1944) N/A 3.0/4
993. Murder, My Sweet ( Farewell, My Lovely ) N/A 2.2/4
994. The Scarlet Claw N/A 2.4/4
995. The Uninvited (1944) N/A 3.0/4
996. The Woman in Green N/A 2.2/4
997. Casablanca N/A 3.3/4
998. Frankenstein Meets the Wolf Man N/A 2.6/4
999. The Life and Death of Colonel Blimp N/A 2.9/4
1000. Phantom of the Opera (1943) N/A 2.4/4
1001. The Return of the Vampire N/A 2.4/4
1002. Shadow of a Doubt (1943) N/A 3.1/4
1003. Cat People (1942) N/A 2.7/4
1004. The Magnificent Ambersons N/A 3.0/4
1005. Sherlock Holmes and the Voice of Terror N/A 2.2/4
1006. This Gun for Hire N/A 2.8/4
1007. Yankee Doodle Dandy N/A 2.9/4
1008. Citizen Kane N/A 3.3/4
1009. The Lady Eve N/A 3.0/4
1010. The Maltese Falcon (1941) N/A 3.2/4
1011. The Philadelphia Story N/A 3.2/4
1012. The Wolf Man (1941) N/A 2.9/4
1013. The Bank Dick N/A 2.7/4
1014. Foreign Correspondent N/A 2.9/4
1015. The Great Dictator N/A 3.3/4
1016. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
1017. The Adventures of Sherlock Holmes N/A 2.8/4
1018. Destry Rides Again (1939) N/A 2.9/4
1019. The Hound of the Baskervilles (1939) N/A 2.6/4
1020. The Hunchback of Notre Dame (1939) N/A 3.0/4
1021. Mr. Smith Goes to Washington N/A 3.2/4
1022. Only Angels Have Wings N/A 2.9/4
1023. The Roaring Twenties N/A 2.9/4
1024. Son of Frankenstein N/A 2.5/4
1025. Stagecoach (1939) N/A 3.1/4
1026. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
1027. Wuthering Heights (1939) N/A 2.9/4
1028. The Adventures of Robin Hood N/A 3.1/4
1029. Alexander Nevsky ( Aleksandr Nevskiy ) N/A 2.9/4
1030. Angels with Dirty Faces N/A 2.9/4
1031. Bringing Up Baby N/A 3.1/4
1032. Shall We Dance (1937) N/A 2.8/4
1033. Snow White and the Seven Dwarfs N/A 3.0/4
1034. Dracula's Daughter N/A 2.4/4
1035. Modern Times N/A 3.3/4
1036. Swing Time N/A 2.7/4
1037. Secret Agent (1936) N/A 2.3/4
1038. Bride of Frankenstein N/A 3.1/4
1039. Captain Blood (1935) N/A 3.0/4
1040. Les misérables (1935) N/A 3.0/4
1041. A Night at the Opera N/A 3.0/4
1042. The Raven (1935) N/A 2.3/4
1043. A Tale of Two Cities (1935) N/A 3.0/4
1044. The 39 Steps (1935) N/A 3.1/4
1045. Top Hat N/A 3.0/4
1046. It Happened One Night N/A 3.2/4
1047. The Black Cat (1934) N/A 2.7/4
1048. The Man Who Knew Too Much (1935) N/A 2.6/4
1049. The Scarlet Empress N/A 2.4/4
1050. Duck Soup (1933) N/A 3.1/4
1051. Footlight Parade N/A 2.7/4
1052. The Invisible Man (1933) N/A 3.0/4
1053. King Kong (1933) N/A 3.0/4
1054. 42nd Street N/A 2.6/4
1055. Horse Feathers N/A 3.0/4
1056. The Mask of Fu Manchu N/A 2.4/4
1057. The Mummy (1932) N/A 2.7/4
1058. Scarface (1932) N/A 2.8/4
1059. City Lights N/A 3.3/4
1060. Dracula (1931) N/A 2.9/4
1061. Drácula (1931/II) N/A 2.9/4
1062. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) N/A 2.8/4
1063. Frankenstein (1931) N/A 3.2/4
1064. Little Caesar N/A 2.7/4
1065. M (1933) N/A 3.3/4
1066. Monkey Business (1931) N/A 2.8/4
1067. The Public Enemy (1931) N/A 2.8/4
1068. All Quiet on the Western Front (1930) N/A 3.0/4
1069. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) N/A 3.0/4
1070. The Broadway Melody N/A 2.5/4
1071. The Cocoanuts N/A 2.7/4
1072. The Crowd N/A 3.1/4
1073. Steamboat Bill, Jr. N/A 2.9/4
1074. The Wind (1928) N/A 2.8/4
1075. The General (1927) N/A 3.1/4
1076. The Jazz Singer (1927) N/A 2.6/4
1077. Metropolis (1927) N/A 3.2/4
1078. Sunrise 2.0/4 2.9/4
1079. Faust ( Faust - Eine deutsche Volkssage ) N/A 3.0/4
1080. The Gold Rush 2.0/4 3.3/4
1081. The Phantom of the Opera (1925) N/A 3.0/4
1082. Robin Hood (1922) N/A 2.7/4
1083. The Lost World (1925) N/A 2.6/4
1084. Last Laugh, The ( Letzte Mann, Der ) N/A 2.9/4
1085. Sherlock Jr. N/A 3.0/4
1086. The Hunchback of Notre Dame (1923) N/A 2.8/4
1087. Our Hospitality N/A 2.9/4
1088. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) N/A 3.1/4
1089. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 3.0/4 3.1/4
1090. Alien 3.0/4 3.3/4
1091. Les Misérables (2012) N/A 3.0/4
1092. Safety Not Guaranteed N/A 2.9/4
1093. The Place Beyond the Pines N/A 3.0/4
1094. Sexy Beast N/A 2.9/4
1095. Traffic (2000) N/A 3.0/4
1096. Star Trek Into Darkness N/A 3.0/4
1097. The Great Gatsby (2013) N/A 2.7/4
1098. King of New York N/A 2.8/4
1099. Man of Steel N/A 2.7/4
1100. The Campaign N/A 2.4/4
1101. Now You See Me N/A 2.9/4
1102. Kings of Summer, The ( Toy's House ) N/A 3.0/4
1103. Captain America: The Winter Soldier N/A 3.1/4
1104. X-Men: Days of Future Past N/A 3.2/4
1105. The Amazing Spider-Man 2 N/A 2.5/4
1106. Neighbors (2014) N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name