Top Movie List by Dor

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
2. Amadeus 4.0/4 3.2/4
3. Akira 4.0/4 3.0/4
4. Blow 4.0/4 2.9/4
5. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
6. Rise of the Planet of the Apes N/A 3.0/4
7. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
8. Mean Streets 4.0/4 3.0/4
9. Superbad 4.0/4 2.9/4
10. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
11. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
12. Girl, Interrupted N/A 2.8/4
13. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
14. American Beauty 4.0/4 3.1/4
15. Serpico 4.0/4 3.0/4
16. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
17. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
18. 50 First Dates N/A 2.6/4
19. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
20. Pineapple Express N/A 2.8/4
21. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
22. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
23. Platoon 4.0/4 3.2/4
24. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
25. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
26. Star Trek 4.0/4 3.1/4
27. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
28. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
29. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
30. Schindler's List N/A 3.4/4
31. Zombieland 4.0/4 3.0/4
32. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
33. My Fair Lady 3.5/4 3.1/4
34. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
35. Stargate N/A 2.7/4
36. Die Hard 4.0/4 3.3/4
37. The Matrix 4.0/4 3.2/4
38. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
39. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
40. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
41. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
42. Inception 4.0/4 3.3/4
43. Aliens 4.0/4 3.3/4
44. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
45. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
46. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
47. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
48. The Terminator 4.0/4 3.1/4
49. 300 4.0/4 2.9/4
50. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
51. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
52. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
53. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
54. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
55. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
56. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
57. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
58. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
59. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
60. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
61. Sin City 4.0/4 3.0/4
62. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
63. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
64. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
65. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
66. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
67. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
68. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
69. Warrior (2011) 4.0/4 3.2/4
70. Children of Men 4.0/4 3.1/4
71. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
72. X2 - X-Men United 4.0/4 2.9/4
73. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
74. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
75. The French Connection 4.0/4 3.1/4
76. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
77. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
78. Live Free or Die Hard 4.0/4 2.9/4
79. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
80. Spider-Man 4.0/4 2.9/4
81. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
82. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
83. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
84. Rambo: First Blood 4.0/4 3.0/4
85. Spartacus 4.0/4 3.1/4
86. Die Hard: With a Vengeance 4.0/4 2.9/4
87. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
88. X-Men 4.0/4 2.9/4
89. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
90. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
91. RoboCop (1987) 4.0/4 2.9/4
92. Iron Man 2 3.5/4 2.8/4
93. Real Steel 4.0/4 2.9/4
94. The Abyss 4.0/4 2.9/4
95. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
96. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
97. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
98. Thor 4.0/4 2.9/4
99. Speed (1994) N/A 2.9/4
100. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
101. Mad Max 4.0/4 2.9/4
102. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
103. Minority Report 4.0/4 2.9/4
104. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
105. Deliverance (1972) 4.0/4 3.0/4
106. The Rock N/A 2.8/4
107. Red (2010) 4.0/4 2.9/4
108. The Karate Kid (1984) 3.5/4 2.9/4
109. Watchmen 4.0/4 2.8/4
110. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
111. The Hunt for Red October 4.0/4 2.9/4
112. Blade (1998) N/A 2.8/4
113. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
114. Big Trouble in Little China N/A 2.8/4
115. Desperado (1995) N/A 2.8/4
116. Rocky II N/A 2.8/4
117. Die Hard 2: Die Harder N/A 2.7/4
118. Rescue Dawn N/A 2.8/4
119. Escape from New York N/A 2.8/4
120. From Dusk Till Dawn N/A 2.8/4
121. Mission: Impossible - Ghost Protocol 4.0/4 3.0/4
122. Con Air N/A 2.8/4
123. Mission: Impossible N/A 2.8/4
124. The Count of Monte Cristo (2002) N/A 2.9/4
125. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
126. Lethal Weapon 2 N/A 2.8/4
127. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
128. King Kong (2005) N/A 2.7/4
129. Air Force One N/A 2.7/4
130. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
131. Three Kings N/A 2.8/4
132. Rush Hour (1998) N/A 2.8/4
133. Wanted (2008) N/A 2.7/4
134. Rambo N/A 2.7/4
135. Enemy of the State N/A 2.8/4
136. Lord of War N/A 2.8/4
137. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! N/A 2.8/4
138. National Treasure N/A 2.7/4
139. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
140. The Poseidon Adventure N/A 2.9/4
141. Shooter (2007) N/A 2.8/4
142. Duel (1971) N/A 3.0/4
143. True Lies N/A 2.8/4
144. Batman Returns N/A 2.7/4
145. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
146. Top Gun (1986) N/A 2.7/4
147. We Were Soldiers N/A 2.8/4
148. Captain America: The First Avenger N/A 2.8/4
149. I, Robot N/A 2.7/4
150. Mission: Impossible III N/A 2.7/4
151. Point Break (1991) N/A 2.8/4
152. Romancing the Stone N/A 2.8/4
153. Sherlock Holmes: A Game of Shadows N/A 2.9/4
154. Young Guns (1988) N/A 2.8/4
155. Cloverfield N/A 2.6/4
156. Silverado N/A 2.8/4
157. Backdraft N/A 2.7/4
158. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
159. Quantum of Solace N/A 2.6/4
160. The Negotiator (1998) N/A 2.7/4
161. Lethal Weapon 3 N/A 2.7/4
162. Crimson Tide N/A 2.8/4
163. Face/Off N/A 2.7/4
164. Tremors N/A 2.7/4
165. Robin Hood: Prince of Thieves N/A 2.7/4
166. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
167. Troy N/A 2.7/4
168. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
169. Patriot Games N/A 2.8/4
170. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
171. 48 Hrs. N/A 2.8/4
172. Terminator Salvation N/A 2.6/4
173. Unstoppable (2010) N/A 2.8/4
174. The Expendables N/A 2.6/4
175. RocknRolla N/A 2.7/4
176. The Towering Inferno N/A 2.8/4
177. Master and Commander: The Far Side of the World N/A 2.7/4
178. Blade II N/A 2.6/4
179. Clear and Present Danger N/A 2.8/4
180. Rocky IV N/A 2.6/4
181. Resident Evil (2002) N/A 2.7/4
182. Bad Boys (1995) N/A 2.6/4
183. Deja Vu (2006) N/A 2.7/4
184. Prince of Persia: The Sands of Time N/A 2.6/4
185. The A-Team N/A 2.6/4
186. Machete N/A 2.6/4
187. Armageddon N/A 2.6/4
188. Starship Troopers N/A 2.7/4
189. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
190. Kingdom of Heaven N/A 2.7/4
191. The Animatrix N/A 2.7/4
192. I Am Number Four N/A 2.5/4
193. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
194. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
195. Gone in 60 Seconds (2000) N/A 2.5/4
196. Jarhead N/A 2.6/4
197. Bullitt N/A 2.8/4
198. Ransom (1996) N/A 2.6/4
199. The Long Kiss Goodnight N/A 2.7/4
200. The Fast and the Furious (2001) N/A 2.5/4
201. A Knight's Tale N/A 2.6/4
202. Hancock N/A 2.6/4
203. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
204. Shoot 'Em Up N/A 2.6/4
205. Rocky III N/A 2.7/4
206. The Recruit N/A 2.6/4
207. Bad Boys II N/A 2.5/4
208. Host, The ( Gwoemul ) N/A 2.9/4
209. Black Dynamite N/A 2.8/4
210. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull N/A 2.4/4
211. Smokin' Aces N/A 2.6/4
212. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
213. Predators (2010) N/A 2.6/4
214. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
215. U.S. Marshals N/A 2.6/4
216. Team America: World Police N/A 2.6/4
217. Red Eye N/A 2.6/4
218. Mad Max: Beyond Thunderdome N/A 2.6/4
219. Twister (1996) N/A 2.5/4
220. Rambo: First Blood Part 2 N/A 2.6/4
221. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
222. Rush Hour 2 N/A 2.5/4
223. The Lords of Dogtown N/A 2.7/4
224. Executive Decision N/A 2.6/4
225. Courage Under Fire N/A 2.7/4
226. Contagion N/A 2.7/4
227. Hostage (2005) N/A 2.6/4
228. Tango & Cash N/A 2.5/4
229. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
230. Robin Hood (2010) N/A 2.5/4
231. Terminator 3: Rise of the Machines N/A 2.4/4
232. Ladder 49 N/A 2.6/4
233. Alive (1993) N/A 2.7/4
234. Knight and Day N/A 2.5/4
235. Demolition Man N/A 2.6/4
236. Alien 3 N/A 2.5/4
237. The Edge (1997) N/A 2.6/4
238. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
239. Battle: Los Angeles N/A 2.3/4
240. The Island (2005) N/A 2.5/4
241. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) N/A 2.5/4
242. The Mummy Returns N/A 2.5/4
243. Tears of the Sun N/A 2.6/4
244. La Femme Nikita N/A 2.8/4
245. The Saint (1997) N/A 2.5/4
246. The Avengers (2012) N/A 3.3/4
247. Lara Croft: Tomb Raider N/A 2.5/4
248. The Mask (1994) N/A 2.4/4
249. The Naked Gun 2 1/2 N/A 2.6/4
250. Cliffhanger (1993) N/A 2.6/4
251. The Guardian (2006) N/A 2.7/4
252. Lethal Weapon 4 N/A 2.4/4
253. Hackers N/A 2.5/4
254. Point Blank (1967) N/A 2.8/4
255. Assault on Precinct 13 (2005) N/A 2.5/4
256. Blade: Trinity N/A 2.4/4
257. Breakdown (1997) N/A 2.6/4
258. Swordfish N/A 2.4/4
259. Beowulf (2007) N/A 2.4/4
260. Red Eye N/A 2.6/4
261. 16 Blocks N/A 2.5/4
262. King Arthur N/A 2.5/4
263. Cop Land N/A 2.7/4
264. U-571 N/A 2.6/4
265. Escape from L.A. N/A 2.4/4
266. The Green Hornet N/A 2.3/4
267. Mars Attacks! N/A 2.3/4
268. The Punisher (2004) N/A 2.4/4
269. Batman: Gotham Knight N/A 2.6/4
270. Rush Hour 3 N/A 2.4/4
271. Vantage Point N/A 2.3/4
272. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
273. The River Wild (1994) N/A 2.5/4
274. Deep Impact 3.0/4 2.4/4
275. Get Carter (1971) 4.0/4 2.8/4
276. Naked Gun 33 1/3: The Final Insult 3.0/4 2.4/4
277. Predator 2 3.0/4 2.4/4
278. Behind Enemy Lines 3.0/4 2.5/4
279. The One (2001) 2.5/4 2.5/4
280. Alien: Resurrection 3.0/4 2.3/4
281. The 13th Warrior 3.0/4 2.5/4
282. Heist (2001) 3.0/4 2.5/4
283. S.W.A.T. 3.0/4 2.3/4
284. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
285. Dick Tracy (1990) 3.0/4 2.4/4
286. Van Helsing 2.5/4 2.3/4
287. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
288. Kindergarten Cop 3.5/4 2.3/4
289. Jaws 2 3.0/4 2.4/4
290. Reign of Fire 3.5/4 2.4/4
291. Jurassic Park 3 3.5/4 2.3/4
292. The Legend of Zorro 3.0/4 2.4/4
293. Haywire (2012) 4.0/4 2.4/4
294. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
295. The Sum of All Fears 3.0/4 2.4/4
296. The Man in the Iron Mask (1998) 3.0/4 2.4/4
297. The World is Not Enough 4.0/4 2.5/4
298. Nothing to Lose (1997) 4.0/4 2.6/4
299. Frantic 3.0/4 2.7/4
300. Green Lantern 4.0/4 2.2/4
301. Assassins (1995) 4.0/4 2.5/4
302. Windtalkers 3.0/4 2.4/4
303. G.I. Joe: The Rise of Cobra 3.0/4 2.2/4
304. Last Man Standing 4.0/4 2.5/4
305. Jackass: The Movie 4.0/4 2.3/4
306. The Three Musketeers (1993) 3.0/4 2.5/4
307. Wyatt Earp 3.0/4 2.6/4
308. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
309. Punisher: War Zone 4.0/4 2.3/4
310. Hidalgo 4.0/4 2.5/4
311. Eraser 4.0/4 2.5/4
312. Men in Black 2 3.5/4 2.2/4
313. Sahara (2005) 3.5/4 2.3/4
314. Patton 4.0/4 3.1/4
315. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
316. Little Big Man (1970) 4.0/4 3.0/4
317. topo, El 3.0/4 2.8/4
318. Love Story (1970) N/A 2.6/4
319. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
320. The Shawshank Redemption N/A 3.5/4
321. The Godfather N/A 3.5/4
322. Fight Club N/A 3.3/4
323. Pulp Fiction N/A 3.4/4
324. Forrest Gump N/A 3.3/4
325. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
326. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
327. Goodfellas N/A 3.4/4
328. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
329. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
330. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
331. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
332. Back to the Future N/A 3.3/4
333. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
334. Se7en N/A 3.3/4
335. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
336. The Departed 4.0/4 3.3/4
337. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
338. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
339. Casablanca 4.0/4 3.3/4
340. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
341. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
342. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
343. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
344. Memento 4.0/4 3.2/4
345. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
346. American History X 4.0/4 3.2/4
347. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
348. Alien 4.0/4 3.3/4
349. Toy Story 4.0/4 3.3/4
350. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
351. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
352. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
353. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
354. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
355. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
356. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
357. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
358. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
359. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
360. Wall-E 4.0/4 3.2/4
361. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
362. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
363. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
364. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
365. Jaws 4.0/4 3.2/4
366. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
367. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
368. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
369. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
370. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
371. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
372. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
373. Avatar 4.0/4 3.0/4
374. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
375. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
376. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
377. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
378. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
379. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
380. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
381. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
382. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
383. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
384. The Pianist 4.0/4 3.2/4
385. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
386. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
387. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
388. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
389. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
390. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
391. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
392. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
393. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
394. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
395. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
396. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
397. Snatch 4.0/4 3.1/4
398. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
399. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
400. The Goonies 4.0/4 3.1/4
401. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
402. The Hangover 4.0/4 3.0/4
403. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
404. All About Eve 4.0/4 3.3/4
405. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
406. Casino 4.0/4 3.2/4
407. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
408. Chinatown 4.0/4 3.2/4
409. Shrek 4.0/4 3.1/4
410. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
411. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
412. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
413. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
414. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
415. The Social Network 4.0/4 3.1/4
416. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
417. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
418. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
419. Tombstone 4.0/4 3.1/4
420. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
421. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
422. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
423. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
424. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
425. 50/50 2.5/4 3.1/4
426. Rashômon 4.0/4 3.3/4
427. The Graduate 4.0/4 3.2/4
428. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
429. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
430. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
431. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
432. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
433. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
434. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
435. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
436. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
437. Mystic River 4.0/4 3.1/4
438. The Help 4.0/4 3.2/4
439. Rain Man 4.0/4 3.1/4
440. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
441. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
442. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
443. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
444. Gandhi 4.0/4 3.1/4
445. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
446. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
447. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
448. Hugo 2.5/4 3.0/4
449. True Grit (2010) 2.5/4 3.1/4
450. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
451. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
452. This is Spinal Tap 4.0/4 3.1/4
453. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
454. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
455. The Artist 4.0/4 3.2/4
456. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
457. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
458. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
459. Misery 4.0/4 3.1/4
460. The Night of the Hunter 3.5/4 3.3/4
461. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
462. M (1933) 4.0/4 3.3/4
463. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
464. Letters from Iwo Jima 3.5/4 3.1/4
465. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
466. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
467. District 9 4.0/4 3.0/4
468. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
469. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
470. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
471. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
472. Juno 4.0/4 2.9/4
473. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
474. Frankenstein (1931) 3.5/4 3.2/4
475. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
476. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
477. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
478. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
479. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
480. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
481. Clerks 4.0/4 3.0/4
482. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
483. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 4.0/4 3.2/4
484. The Fighter (2010) 4.0/4 3.1/4
485. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
486. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
487. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
488. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
489. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
490. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
491. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
492. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
493. Downfall ( Untergang, Der ) 4.0/4 3.2/4
494. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
495. High Noon 4.0/4 3.2/4
496. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
497. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
498. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
499. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
500. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
501. The Searchers 4.0/4 3.1/4
502. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
503. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
504. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
505. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
506. Monty Python's Life of Brian 4.0/4 3.1/4
507. Rope 4.0/4 3.1/4
508. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
509. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
510. 3:10 to Yuma (2007) 4.0/4 3.0/4
511. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
512. Airplane! 4.0/4 3.0/4
513. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
514. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
515. All the President's Men 4.0/4 3.1/4
516. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
517. Primal Fear 4.0/4 3.1/4
518. In Bruges 4.0/4 3.1/4
519. Kramer vs. Kramer 4.0/4 3.1/4
520. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
521. The Apartment 4.0/4 3.2/4
522. Cinderella Man 4.0/4 3.0/4
523. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
524. Magnolia 4.0/4 3.1/4
525. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
526. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
527. 127 Hours 4.0/4 3.0/4
528. The Town (2010) 4.0/4 3.0/4
529. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
530. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
531. Manhattan 4.0/4 3.1/4
532. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
533. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
534. American Gangster 4.0/4 3.0/4
535. A Bronx Tale 4.0/4 3.0/4
536. High Fidelity 4.0/4 3.0/4
537. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
538. Bride of Frankenstein 4.0/4 3.1/4
539. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
540. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
541. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
542. True Romance 4.0/4 3.1/4
543. Freaks (1932) 4.0/4 3.1/4
544. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
545. Rosemary's Baby 4.0/4 3.0/4
546. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
547. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
548. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
549. Miller's Crossing 4.0/4 3.0/4
550. Crimes and Misdemeanors 4.0/4 3.0/4
551. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
552. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
553. Frost/Nixon 4.0/4 3.0/4
554. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
555. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
556. Carrie (1976) 4.0/4 3.0/4
557. Superman (1978) 4.0/4 3.0/4
558. Mississippi Burning 4.0/4 3.1/4
559. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
560. Training Day 4.0/4 3.0/4
561. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
562. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 4.0/4 3.2/4
563. Badlands (1973) 4.0/4 3.1/4
564. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
565. The Aviator (2004) 4.0/4 3.0/4
566. Gone Baby Gone 4.0/4 3.0/4
567. Moneyball 4.0/4 3.1/4
568. Rushmore 4.0/4 3.0/4
569. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
570. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
571. Elizabeth 4.0/4 3.0/4
572. Eastern Promises 4.0/4 3.0/4
573. Pinocchio (1940) 4.0/4 3.0/4
574. The Straight Story 4.0/4 3.0/4
575. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
576. Witness (1985) 4.0/4 3.0/4
577. Home Alone 4.0/4 2.9/4
578. Up in the Air (2009) 4.0/4 2.9/4
579. Cape Fear (1962) 4.0/4 3.0/4
580. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
581. The King of Comedy (1983) 4.0/4 3.1/4
582. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
583. Apocalypto 4.0/4 2.9/4
584. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
585. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
586. Big 4.0/4 3.0/4
587. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
588. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
589. Baraka 4.0/4 3.1/4
590. The Game (1997) 4.0/4 3.0/4
591. A History of Violence 4.0/4 3.0/4
592. Traffic (2000) 4.0/4 3.0/4
593. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
594. Hoosiers 4.0/4 2.9/4
595. Midnight Cowboy 4.0/4 3.0/4
596. The Curious Case of Benjamin Button 4.0/4 2.9/4
597. Bridesmaids (2011) 4.0/4 2.9/4
598. True Grit (1969) 4.0/4 3.0/4
599. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
600. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
601. Lady and the Tramp (1955) 3.5/4 3.0/4
602. Philadelphia 4.0/4 3.0/4
603. Before Sunrise 4.0/4 3.1/4
604. Field of Dreams 4.0/4 2.9/4
605. Frenzy 4.0/4 3.0/4
606. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
607. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
608. The Last King of Scotland 4.0/4 3.0/4
609. Source Code 4.0/4 2.9/4
610. Being John Malkovich 4.0/4 2.9/4
611. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
612. The 39 Steps (1935) 4.0/4 3.1/4
613. Ray 4.0/4 3.0/4
614. Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) 4.0/4 3.2/4
615. Empire of the Sun 4.0/4 3.0/4
616. Say Anything... 4.0/4 2.9/4
617. Shane 4.0/4 3.1/4
618. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
619. The Last Emperor 4.0/4 3.0/4
620. Fantasia 4.0/4 3.0/4
621. Super 8 4.0/4 2.8/4
622. Scott Pilgrim vs. The World 2.5/4 2.9/4
623. My Cousin Vinny 3.5/4 2.9/4
624. Papillon (1973) 4.0/4 3.1/4
625. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
626. The Insider 4.0/4 3.0/4
627. Collateral 4.0/4 2.9/4
628. The Omen (1976) 4.0/4 2.9/4
629. JFK 4.0/4 3.0/4
630. As Good as it Gets 4.0/4 2.9/4
631. Saw 4.0/4 2.9/4
632. Prophet, A ( prophète, Un ) 4.0/4 3.1/4
633. Thelma & Louise 4.0/4 2.9/4
634. Sunshine (2007) 4.0/4 2.9/4
635. Hannah and Her Sisters 4.0/4 3.0/4
636. Solyaris ( Solaris ) 4.0/4 3.0/4
637. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
638. Munich 4.0/4 3.0/4
639. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
640. The Descendants (2011) 4.0/4 3.0/4
641. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
642. Raising Arizona 4.0/4 2.9/4
643. Days of Heaven 4.0/4 3.0/4
644. Grease 4.0/4 2.9/4
645. Forgetting Sarah Marshall 4.0/4 2.8/4
646. Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 4.0/4 3.1/4
647. Ice Age 4.0/4 2.9/4
648. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
649. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
650. The Machinist 4.0/4 2.9/4
651. A Night at the Opera 4.0/4 3.0/4
652. Bambi 4.0/4 2.9/4
653. The Taking of Pelham One Two Three (1974) 4.0/4 3.1/4
654. Fried Green Tomatoes 4.0/4 3.0/4
655. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
656. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
657. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
658. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
659. A League of Their Own 4.0/4 2.9/4
660. The Book of Eli 4.0/4 2.8/4
661. Little Children 4.0/4 2.9/4
662. Chris Rock: Bigger & Blacker 4.0/4 2.9/4
663. Happy Gilmore 4.0/4 2.8/4
664. Leaving Las Vegas 4.0/4 3.0/4
665. Videodrome 4.0/4 2.9/4
666. Awakenings (1990) 4.0/4 2.9/4
667. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
668. Midnight Express 4.0/4 3.1/4
669. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
670. The Jungle Book (1967) 4.0/4 2.9/4
671. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
672. Jackie Brown 4.0/4 2.9/4
673. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
674. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
675. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
676. Trading Places 4.0/4 2.9/4
677. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) 4.0/4 3.1/4
678. Half Nelson 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name