Movies I've Seen by kdaleske13

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
2. Fight Club 2.5/4 3.3/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. The Dark Knight 2.0/4 3.4/4
5. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
7. The Matrix 3.0/4 3.2/4
8. Inception 3.0/4 3.3/4
9. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
10. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
11. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
12. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
13. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
14. Back to the Future N/A 3.3/4
15. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
16. Se7en 4.0/4 3.3/4
17. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
18. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
19. The Departed 3.0/4 3.3/4
20. Die Hard N/A 3.3/4
21. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
22. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
23. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
24. Toy Story N/A 3.3/4
25. Alien 2.0/4 3.3/4
26. Memento 3.0/4 3.2/4
27. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
28. Reservoir Dogs 2.0/4 3.3/4
29. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
30. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
31. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
32. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
33. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
34. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
35. Avatar 3.0/4 3.0/4
36. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
37. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
38. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
39. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
40. Aliens N/A 3.3/4
41. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
42. Jaws 3.0/4 3.2/4
43. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
44. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
45. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
46. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
47. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
48. Fargo (1996) 2.5/4 3.2/4
49. Gran Torino 2.5/4 3.2/4
50. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
51. Stand by Me 2.5/4 3.2/4
52. Kill Bill: Volume 1 2.0/4 3.0/4
53. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
54. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
55. Edward Scissorhands 2.0/4 3.1/4
56. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
57. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
58. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
59. Star Trek 4.0/4 3.1/4
60. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
61. Monsters University 2.5/4 3.0/4
62. Iron Man 3 2.5/4 2.9/4
63. Fast & Furious 6 3.0/4 2.8/4
64. Warm Bodies 3.0/4 2.8/4
65. 42 3.5/4 3.0/4
66. Now You See Me 3.0/4 2.9/4
67. The Great Gatsby (2013) 2.0/4 2.7/4
68. The Call (2013) 3.0/4 2.6/4
69. Jack the Giant Slayer 3.0/4 2.5/4
70. Mama (2013) N/A 2.6/4
71. Admission N/A 2.5/4
72. Olympus Has Fallen 3.0/4 2.5/4
73. Bullet to the Head 3.0/4 2.2/4
74. The Host (2013) 2.5/4 2.2/4
75. Safe Haven N/A 2.7/4
76. Identity Thief N/A 2.2/4
77. A Good Day to Die Hard N/A 1.9/4
78. The Terminator N/A 3.1/4
79. 300 3.0/4 2.9/4
80. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
81. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
82. V for Vendetta 2.5/4 3.0/4
83. Kill Bill: Volume 2 2.0/4 3.0/4
84. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
85. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
86. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
87. X2 - X-Men United 2.0/4 2.9/4
88. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
89. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
90. Drive (2011) 2.5/4 3.1/4
91. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
92. Die Hard: With a Vengeance 1.5/4 2.9/4
93. Serenity (2005) 2.0/4 3.0/4
94. X-Men 2.5/4 2.9/4
95. Fast Five 3.0/4 2.9/4
96. Mission: Impossible - Ghost Protocol 2.5/4 3.0/4
97. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
98. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
99. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
100. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
101. Thor 2.5/4 2.9/4
102. Real Steel 2.0/4 2.9/4
103. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2.5/4 2.9/4
104. Red (2010) 2.0/4 2.9/4
105. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
106. Looper 2.5/4 2.9/4
107. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
108. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
109. The Rock 3.0/4 2.8/4
110. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
111. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
112. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
113. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
114. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
115. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2.5/4 2.9/4
116. The Transporter 3.0/4 2.7/4
117. Big Trouble in Little China 3.0/4 2.8/4
118. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
119. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
120. Shooter (2007) 3.0/4 2.8/4
121. Mission: Impossible 2.5/4 2.8/4
122. Con Air 3.0/4 2.8/4
123. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
124. Duel (1971) 2.0/4 3.0/4
125. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
126. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
127. Air Force One 3.0/4 2.7/4
128. True Lies 3.0/4 2.8/4
129. Wanted (2008) 2.5/4 2.7/4
130. I, Robot 3.0/4 2.7/4
131. Troy 2.5/4 2.7/4
132. National Treasure 3.0/4 2.7/4
133. Face/Off 2.5/4 2.7/4
134. We Were Soldiers 2.0/4 2.8/4
135. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
136. Unstoppable (2010) 3.5/4 2.8/4
137. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
138. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
139. Crank 2.0/4 2.7/4
140. Mission: Impossible III 2.5/4 2.7/4
141. Lethal Weapon 3 3.0/4 2.7/4
142. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
143. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
144. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
145. The Notebook (2004) 3.5/4 3.0/4
146. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
147. Pride and Prejudice (2005) 4.0/4 2.9/4
148. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
149. Atonement (2007) 3.0/4 2.9/4
150. (500) Days of Summer 1.5/4 3.0/4
151. Ghost (1990) 2.0/4 2.8/4
152. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
153. The Holiday (2006) 2.5/4 2.7/4
154. Groundhog Day 2.5/4 3.0/4
155. Dirty Dancing 2.5/4 2.8/4
156. A Walk to Remember 2.5/4 2.6/4
157. Shakespeare in Love 4.0/4 2.8/4
158. Easy A 3.0/4 2.9/4
159. An Officer and a Gentleman 2.5/4 2.9/4
160. Romeo and Juliet (1968) 3.0/4 2.9/4
161. Definitely, Maybe 1.5/4 2.8/4
162. The Vow (2012) 2.0/4 2.8/4
163. Forgetting Sarah Marshall 2.5/4 2.8/4
164. Notting Hill 3.0/4 2.7/4
165. Dear John 2.5/4 2.7/4
166. Romeo + Juliet (1996) 3.0/4 2.7/4
167. Ever After: A Cinderella Story 3.0/4 2.7/4
168. The Proposal (2009) 4.0/4 2.7/4
169. Step Up 2.5/4 2.8/4
170. The Wedding Singer 2.5/4 2.7/4
171. About a Boy 4.0/4 2.7/4
172. Memoirs of a Geisha 2.5/4 2.8/4
173. Bright Star 2.5/4 2.9/4
174. Mamma Mia! 2.0/4 2.6/4
175. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
176. 50 First Dates 2.0/4 2.6/4
177. Overboard (1987) 3.0/4 2.7/4
178. The Adjustment Bureau 2.5/4 2.7/4
179. Superbad 2.5/4 2.9/4
180. Airplane! 2.0/4 3.0/4
181. The Hangover 2.5/4 3.0/4
182. Little Miss Sunshine 2.0/4 3.1/4
183. National Lampoon's Christmas Vacation 3.0/4 2.9/4
184. Dumb and Dumber 1.5/4 2.8/4
185. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
186. The Goonies 3.0/4 3.1/4
187. Juno 2.5/4 2.9/4
188. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
189. Snatch 2.5/4 3.1/4
190. Zombieland 3.5/4 3.0/4
191. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
192. Silver Linings Playbook 2.0/4 3.1/4
193. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
194. Tommy Boy 2.0/4 2.8/4
195. Shrek 3.5/4 3.1/4
196. National Lampoon's Vacation 3.0/4 2.9/4
197. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
198. I Love You, Man 2.0/4 2.9/4
199. My Cousin Vinny 3.5/4 2.9/4
200. Bridesmaids (2011) 2.5/4 2.9/4
201. Clue 2.5/4 2.9/4
202. Scott Pilgrim vs. The World 1.5/4 2.9/4
203. Dodgeball: A True Underdog Story 2.5/4 2.6/4
204. American Psycho 3.0/4 3.0/4
205. Tropic Thunder 2.0/4 2.7/4
206. Meet the Parents 3.0/4 2.7/4
207. Trading Places 3.0/4 2.9/4
208. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
209. Home Alone 3.5/4 2.9/4
210. Kung Fu Panda 2.5/4 3.0/4
211. Crazy, Stupid, Love. 2.0/4 2.9/4
212. Love Actually 2.5/4 2.9/4
213. Step Brothers 3.0/4 2.8/4
214. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
215. Ted 2.0/4 2.8/4
216. Billy Madison 2.5/4 2.6/4
217. Mean Girls (2004) 2.5/4 2.7/4
218. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
219. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
220. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
221. Cool Hand Luke 3.5/4 3.2/4
222. Argo 3.5/4 3.1/4
223. The Help 4.0/4 3.2/4
224. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
225. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
226. Into the Wild 2.5/4 3.1/4
227. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
228. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
229. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
230. Black Swan (2010) 2.5/4 3.0/4
231. The Exorcist (1973) 2.0/4 3.1/4
232. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
233. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
234. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
235. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
236. Misery 3.0/4 3.1/4
237. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
238. Training Day 1.5/4 3.0/4
239. The Fighter (2010) 2.0/4 3.1/4
240. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
241. Philadelphia 2.5/4 3.0/4
242. Super Size Me 2.5/4 2.8/4
243. Spellbound (2003) 2.0/4 3.0/4
244. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
245. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
246. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
247. Dawn of the Dead (2004) 2.5/4 2.8/4
248. The Omen (1976) 2.0/4 2.9/4
249. Interview with the Vampire 2.0/4 3.0/4
250. Carrie (1976) 2.5/4 3.0/4
251. The Ring (2002) 2.5/4 2.7/4
252. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
253. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.5/4 2.9/4
254. The Cabin in the Woods 1.5/4 2.9/4
255. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
256. The Mist 2.0/4 2.7/4
257. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
258. Insidious 3.0/4 2.8/4
259. Stephen King's It 2.5/4 2.8/4
260. Orphan 3.0/4 2.8/4
261. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
262. Final Destination (2000) 2.0/4 2.6/4
263. Resident Evil: Extinction 3.0/4 2.6/4
264. The Hills Have Eyes (2006) 2.0/4 2.6/4
265. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
266. Child's Play (1988) 2.5/4 2.6/4
267. Rose Red 3.0/4 2.8/4
268. The Exorcism of Emily Rose 2.0/4 2.6/4
269. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
270. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 1.5/4 2.6/4
271. Cujo 2.0/4 2.6/4
272. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
273. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
274. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
275. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
276. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
277. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
278. Despicable Me 3.5/4 3.1/4
279. Cars 3.0/4 2.8/4
280. A Bug's Life 2.0/4 2.9/4
281. Coraline 2.0/4 3.0/4
282. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
283. Ice Age 3.0/4 2.9/4
284. Whale Rider 1.5/4 3.0/4
285. Hugo 3.0/4 3.0/4
286. Honey, I Shrunk the Kids 2.0/4 2.6/4
287. Elf 3.0/4 2.7/4
288. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
289. The Prince of Egypt 2.0/4 2.9/4
290. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.5/4 2.7/4
291. Bridge to Terabithia 1.5/4 2.8/4
292. Fantasia 2000 2.5/4 2.8/4
293. Peter Pan (2003) 2.5/4 2.7/4
294. Ice Age: The Meltdown 2.5/4 2.7/4
295. The Princess and the Frog 3.0/4 2.8/4
296. Alice in Wonderland (2010) 2.0/4 2.6/4
297. Miracle (2004) 3.5/4 2.8/4
298. Babe (1995) 3.0/4 2.7/4
299. Annie (1982) 2.5/4 2.6/4
300. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.0/4 2.7/4
301. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 3.0/4 2.7/4
302. Over the Hedge (2006) 3.0/4 2.6/4
303. The Princess Diaries 3.0/4 2.6/4
304. Fly Away Home 3.0/4 2.7/4
305. Nanny McPhee 2.5/4 2.7/4
306. The Santa Clause (1994) 3.0/4 2.6/4
307. Charlotte's Web (2006) 2.0/4 2.6/4
308. Bedtime Stories 2.0/4 2.5/4
309. Gnomeo and Juliet 2.0/4 2.5/4
310. City of Ember 2.0/4 2.6/4
311. Halloweentown 2.5/4 2.7/4
312. Millions (2005) 2.0/4 2.7/4
313. The Swan Princess 3.0/4 2.6/4
314. How the Grinch Stole Christmas (2000) 3.0/4 2.3/4
315. Mr. Bean's Holiday 2.0/4 2.4/4
316. The Karate Kid, Part 2 2.5/4 2.3/4
317. Cheaper by the Dozen (2003) 2.5/4 2.3/4
318. A Cinderella Story 3.0/4 2.3/4
319. Mulan 2 3.0/4 2.4/4
320. Casper 3.0/4 2.4/4
321. The A-Team 2.5/4 2.6/4
322. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
323. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
324. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
325. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
326. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
327. Big Fish (2003) 2.0/4 3.0/4
328. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
329. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
330. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.5/4 2.9/4
331. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
332. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
333. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
334. Black Hawk Down 2.5/4 3.0/4
335. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
336. Food, Inc. 3.0/4 3.0/4
337. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
338. Stardust (2007) 3.5/4 2.9/4
339. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
340. Sunshine (2007) 1.5/4 2.9/4
341. The Nightmare Before Christmas 1.0/4 3.1/4
342. Tombstone 3.5/4 3.1/4
343. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
344. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
345. The Game (1997) 2.0/4 3.0/4
346. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
347. Back to the Future Part III 2.0/4 2.8/4
348. Wayne's World 1.0/4 2.8/4
349. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
350. Wreck-It Ralph 2.0/4 3.1/4
351. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.0/4 3.0/4
352. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
353. End of Watch 3.5/4 3.1/4
354. Brave (2012) 3.0/4 2.9/4
355. Pitch Perfect 3.0/4 2.9/4
356. Men in Black 3 2.0/4 2.7/4
357. Hotel Transylvania 2.5/4 2.8/4
358. Trouble with the Curve 2.5/4 2.8/4
359. Contraband (2012) 2.0/4 2.7/4
360. Man on a Ledge 3.0/4 2.7/4
361. The Bourne Legacy 3.0/4 2.7/4
362. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
363. This Means War 2.5/4 2.5/4
364. Goon 1.0/4 2.6/4
365. The Expendables 2 3.0/4 2.6/4
366. The Lucky One (2012) 2.5/4 2.6/4
367. Jack Reacher 2.5/4 2.6/4
368. Dark Shadows 1.5/4 2.4/4
369. Magic Mike 2.0/4 2.6/4
370. Step Up Revolution 2.5/4 2.5/4
371. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 3.0/4 2.4/4
372. Total Recall (2012) 2.0/4 2.4/4
373. Taken 2 3.0/4 2.4/4
374. Rock of Ages 2.5/4 2.4/4
375. Lockout 1.5/4 2.3/4
376. Haywire (2012) 2.0/4 2.4/4
377. Red Dawn (2012) 2.0/4 2.2/4
378. Limitless 2.5/4 2.8/4
379. Super 8 3.0/4 2.8/4
380. Soul Surfer 3.0/4 2.9/4
381. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.0/4 2.7/4
382. Rango (2011) 2.5/4 2.8/4
383. Water for Elephants 2.0/4 2.7/4
384. Hanna (2011) 3.0/4 2.7/4
385. The Way Back (2011) 3.5/4 2.8/4
386. Contagion 2.5/4 2.7/4
387. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
388. Just Go With It 2.5/4 2.6/4
389. I Am Number Four 2.0/4 2.5/4
390. Cars 2 3.0/4 2.4/4
391. Tower Heist 2.0/4 2.5/4
392. J. Edgar 2.5/4 2.6/4
393. No Strings Attached 2.5/4 2.4/4
394. Beastly 2.0/4 2.4/4
395. Red Riding Hood 3.0/4 2.4/4
396. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
397. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2.5/4 2.3/4
398. Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules 2.5/4 2.4/4
399. The Three Musketeers (2011) 2.0/4 2.4/4
400. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
401. Footloose (2011) 2.5/4 2.3/4
402. Sucker Punch 2.0/4 2.3/4
403. Monte Carlo (2011) 2.5/4 2.4/4
404. Green Lantern 1.5/4 2.2/4
405. Chalet Girl 2.5/4 2.5/4
406. The Eagle (2011) 3.0/4 2.4/4
407. Zookeeper (2011) 2.5/4 2.2/4
408. Larry Crowne 2.0/4 2.3/4
409. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
410. TRON: Legacy 2.0/4 2.7/4
411. Salt (2010) 2.0/4 2.7/4
412. Life as We Know It 2.5/4 2.8/4
413. The Next Three Days 2.0/4 2.7/4
414. Prince of Persia: The Sands of Time 3.0/4 2.6/4
415. The Expendables 2.0/4 2.6/4
416. Date Night 2.5/4 2.6/4
417. The Other Guys 3.0/4 2.6/4
418. Shrek Forever After 2.5/4 2.6/4
419. Letters to Juliet 2.5/4 2.6/4
420. Grown Ups 3.5/4 2.5/4
421. Due Date 3.0/4 2.6/4
422. Going the Distance 2.0/4 2.6/4
423. Burlesque 2.5/4 2.6/4
424. Robin Hood (2010) 2.0/4 2.5/4
425. Morning Glory (2010) 3.0/4 2.6/4
426. The Tourist (2010) 2.0/4 2.5/4
427. Knight and Day 3.0/4 2.5/4
428. The Sorcerer's Apprentice 3.0/4 2.5/4
429. Green Zone 2.5/4 2.6/4
430. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 3.0/4 2.4/4
431. Clash of the Titans (2010) 2.0/4 2.4/4
432. The Twilight Saga: Eclipse 2.5/4 2.4/4
433. Love and Other Drugs 2.0/4 2.5/4
434. The Last Song 3.0/4 2.5/4
435. Frozen (2010) 2.5/4 2.5/4
436. Paranormal Activity 2 2.0/4 2.3/4
437. Dinner for Schmucks 1.5/4 2.3/4
438. 9 2.0/4 2.8/4
439. Whip It! 3.0/4 2.8/4
440. Julie & Julia 2.5/4 2.8/4
441. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 3.0/4 2.7/4
442. A Christmas Carol (2009) 2.0/4 2.7/4
443. Fast & Furious (2009) 3.0/4 2.7/4
444. Terminator Salvation 2.5/4 2.6/4
445. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
446. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 1.0/4 2.6/4
447. Adventureland 2.5/4 2.6/4
448. The Ugly Truth 2.5/4 2.5/4
449. 17 Again 2.0/4 2.5/4
450. 2012 2.5/4 2.5/4
451. Haunting in Connecticut, The 2.0/4 2.5/4
452. Knowing 2.0/4 2.4/4
453. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2.0/4 2.4/4
454. TiMER 3.5/4 2.8/4
455. He's Just Not That Into You 2.0/4 2.4/4
456. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
457. Push 2.0/4 2.3/4
458. Obsessed (2009) 2.0/4 2.3/4
459. G.I. Joe: The Rise of Cobra 2.0/4 2.2/4
460. The Stepfather (2009) 2.5/4 2.3/4
461. Defiance (2008) 3.5/4 2.9/4
462. Yes Man 2.0/4 2.6/4
463. 21 2.5/4 2.7/4
464. Penelope (2008) 3.0/4 2.7/4
465. The Duchess 2.5/4 2.7/4
466. Marley and Me 2.5/4 2.6/4
467. Hancock 2.5/4 2.5/4
468. Nick and Norah's Infinite Playlist 2.5/4 2.6/4
469. Eagle Eye 3.0/4 2.5/4
470. Charlie Bartlett 3.0/4 2.6/4
471. Death Race 2.5/4 2.5/4
472. 27 Dresses 3.5/4 2.5/4
473. Get Smart 2.0/4 2.5/4
474. Transporter 3 3.0/4 2.5/4
475. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2.0/4 2.6/4
476. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
477. Step Up 2 the Streets 2.0/4 2.5/4
478. Keith 4.0/4 2.9/4
479. The Strangers (2008) 2.0/4 2.5/4
480. Australia (2008) 3.5/4 2.5/4
481. The Other Boleyn Girl 2.5/4 2.5/4
482. Angus, Thongs and Perfect Snogging 3.0/4 2.7/4
483. Another Cinderella Story 2.0/4 2.4/4
484. Quarantine 2.5/4 2.4/4
485. The Rocker (2008) 2.5/4 2.4/4
486. The Simpsons Movie 2.0/4 2.7/4
487. Enchanted 2.0/4 2.8/4
488. Ocean's Thirteen 2.0/4 2.7/4
489. Disturbia 3.0/4 2.7/4
490. Across the Universe 2.5/4 2.7/4
491. August Rush 3.0/4 2.7/4
492. Hairspray (2007) 2.5/4 2.6/4
493. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
494. 1408 2.5/4 2.6/4
495. Boot Camp 3.0/4 2.9/4
496. Freedom Writers 3.0/4 2.7/4
497. Black Snake Moan 1.0/4 2.5/4
498. No Reservations 2.5/4 2.5/4
499. Music and Lyrics 3.5/4 2.5/4
500. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
501. P.S., I Love You 3.0/4 2.5/4
502. Rush Hour 3 2.0/4 2.4/4
503. Shrek the Third 3.0/4 2.4/4
504. Hot Rod (2007) 2.5/4 2.4/4
505. Blades of Glory 2.5/4 2.4/4
506. Sydney White 3.0/4 2.5/4
507. Chaos Theory 2.0/4 2.5/4
508. The Golden Compass 2.5/4 2.3/4
509. Brick (2006) 1.0/4 2.9/4
510. Sophie Scholl - Die letzten Tage 3.0/4 3.1/4
511. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
512. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
513. Invincible (2006) 3.0/4 2.7/4
514. The Guardian (2006) 3.0/4 2.7/4
515. She's the Man 3.0/4 2.6/4
516. The Painted Veil (2006) 3.0/4 2.8/4
517. Monster House 2.5/4 2.6/4
518. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2.5/4 2.6/4
519. Accepted 3.0/4 2.5/4
520. Happy Feet 2.5/4 2.5/4
521. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
522. It's a Boy Girl Thing 3.0/4 2.5/4
523. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
524. Final Destination 3 2.0/4 2.4/4
525. Open Season (2006) 2.5/4 2.4/4
526. Corpse Bride 2.5/4 2.8/4
527. Madagascar 2.5/4 2.7/4
528. Four Brothers 3.5/4 2.7/4
529. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2.0/4 2.7/4
530. Constantine 3.0/4 2.6/4
531. Red Eye 3.0/4 2.6/4
532. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2.5/4 2.6/4
533. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
534. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.5/4 2.5/4
535. Sisterhood of the Traveling Pants 2.5/4 2.6/4
536. Just Friends (2005) 2.5/4 2.5/4
537. Saw II 2.0/4 2.5/4
538. Robots (2005) 3.0/4 2.5/4
539. The Island (2005) 2.5/4 2.5/4
540. Just Like Heaven 3.0/4 2.5/4
541. Hitch 2.5/4 2.5/4
542. Sky High (2005) 2.5/4 2.5/4
543. The Transporter 2 2.5/4 2.4/4
544. George A. Romero's Land of the Dead 2.5/4 2.5/4
545. The Skeleton Key 2.0/4 2.5/4
546. The Legend of Zorro 3.0/4 2.4/4
547. The Longest Yard (2005) 3.0/4 2.4/4
548. Zathura 2.0/4 2.4/4
549. The Brothers Grimm 2.5/4 2.4/4
550. Hoodwinked 3.0/4 2.3/4
551. Flightplan 2.0/4 2.3/4
552. Fever Pitch (2005) 2.0/4 2.3/4
553. Into the Blue 2.5/4 2.3/4
554. Chicken Little (2005) 2.0/4 2.2/4
555. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
556. The Terminal (2004) 3.0/4 2.7/4
557. The Polar Express 3.0/4 2.7/4
558. Friday Night Lights 3.5/4 2.7/4
559. Napoleon Dynamite 1.0/4 2.6/4
560. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
561. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
562. The Chronicles of Riddick 3.5/4 2.5/4
563. Meet the Fockers 2.0/4 2.5/4
564. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.0/4 2.5/4
565. The Girl Next Door (2004) 2.5/4 2.5/4
566. King Arthur 3.0/4 2.5/4
567. The SpongeBob SquarePants Movie 2.0/4 2.6/4
568. The Village (2004) 3.0/4 2.4/4
569. The Punisher (2004) 2.5/4 2.4/4
570. Hidalgo 3.0/4 2.5/4
571. Van Helsing 2.0/4 2.3/4
572. Shark Tale 2.5/4 2.3/4
573. Walking Tall (2004) 3.0/4 2.3/4
574. 13 Going On 30 2.5/4 2.4/4
575. In Good Company 2.0/4 2.4/4
576. A Wrinkle in Time (2004) 2.0/4 2.5/4
577. Along Came Polly 2.0/4 2.3/4
578. Raise Your Voice 3.0/4 2.3/4
579. Vanity Fair (2004) 2.5/4 2.4/4
580. Mr. 3000 2.0/4 2.3/4
581. The Grudge (2004) 2.0/4 2.2/4
582. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
583. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
584. Secondhand Lions 3.0/4 2.8/4
585. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
586. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
587. Bend it Like Beckham 2.5/4 2.7/4
588. Bruce Almighty 2.0/4 2.6/4
589. The Rundown 2.5/4 2.6/4
590. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
591. Bad Boys II 2.5/4 2.5/4
592. How to Lose a Guy in 10 Days 3.0/4 2.5/4
593. Under the Tuscan Sun 2.0/4 2.7/4
594. Thirteen (2003) 3.0/4 2.6/4
595. Terminator 3: Rise of the Machines 2.5/4 2.4/4
596. Bringing Down the House 2.5/4 2.5/4
597. Final Destination 2 2.0/4 2.5/4
598. Uptown Girls 2.0/4 2.4/4
599. Anger Management 2.0/4 2.3/4
600. Freaky Friday (2003) 3.0/4 2.4/4
601. Bulletproof Monk 3.0/4 2.3/4
602. Freddy vs. Jason 2.0/4 2.3/4
603. Johnny English 2.5/4 2.3/4
604. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 2.5/4 2.2/4
605. Daredevil 2.0/4 2.2/4
606. Daddy Day Care 2.0/4 2.2/4
607. What a Girl Wants 3.0/4 2.2/4
608. Signs 2.5/4 2.7/4
609. Lilo & Stitch (2002) 2.5/4 2.7/4
610. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
611. 8 Mile 2.5/4 2.6/4
612. Panic Room 2.5/4 2.6/4
613. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
614. The Rookie (2002) 2.0/4 2.6/4
615. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
616. Two Weeks Notice 3.0/4 2.5/4
617. Tuck Everlasting 3.0/4 2.5/4
618. The Santa Clause 2 2.5/4 2.3/4
619. Drumline 3.5/4 2.3/4
620. Men in Black 2 2.0/4 2.2/4
621. Cadet Kelly 2.5/4 2.3/4
622. Trapped (2002) 1.5/4 2.3/4
623. Maid in Manhattan 3.0/4 2.2/4
624. The New Guy (2002) 2.0/4 2.2/4
625. Mr. Deeds 2.5/4 2.1/4
626. xXx 3.0/4 2.2/4
627. Clockstoppers 2.0/4 2.1/4
628. A Knight's Tale 3.0/4 2.6/4
629. Zoolander 2.5/4 2.5/4
630. The Fast and the Furious (2001) 3.0/4 2.5/4
631. Rush Hour 2 2.5/4 2.5/4
632. The Mummy Returns 3.0/4 2.5/4
633. Lara Croft: Tomb Raider 3.0/4 2.5/4
634. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
635. Save the Last Dance 3.0/4 2.5/4
636. Riding in Cars with Boys 2.5/4 2.5/4
637. Jurassic Park 3 2.5/4 2.3/4
638. Shallow Hal 2.0/4 2.2/4
639. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
640. The Patriot (2000) 2.5/4 2.8/4
641. The Virgin Suicides 2.0/4 2.8/4
642. Erin Brockovich 3.5/4 2.7/4
643. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
644. Chicken Run 2.0/4 2.6/4
645. Gone in 60 Seconds (2000) 2.5/4 2.5/4
646. Miss Congeniality 3.0/4 2.5/4
647. 28 Days 2.5/4 2.5/4
648. Mission: Impossible II 2.5/4 2.4/4
649. What Women Want (2000) 2.0/4 2.3/4
650. Bring It On 2.0/4 2.2/4
651. Life-Size 2.0/4 2.2/4
652. Charlie's Angels (2000) 2.0/4 2.1/4
653. Coyote Ugly 3.0/4 2.1/4
654. Bedazzled (2000) 1.0/4 2.1/4
655. Big Momma's House 2.0/4 2.0/4
656. Four Weddings and a Funeral 2.5/4 2.8/4
657. Did You Hear About the Morgons? 2.0/4 2.1/4
658. Dude, Where's My Car? 3.0/4 1.9/4
659. LOL (2012) 2.5/4 2.0/4
660. Killers (2010) 2.5/4 2.2/4
661. Duplicity 2.0/4 2.2/4
662. Nancy Drew 2.0/4 2.1/4
663. Aquamarine 2.0/4 2.3/4
664. My Life in Ruins 3.0/4 2.1/4
665. Honey (2003) 2.0/4 1.9/4
666. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2.0/4 2.3/4
667. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 2.0/4 2.0/4
668. The Accused (1988) 3.0/4 3.0/4
669. Georgia Rule 1.5/4 2.1/4
670. Country Strong 3.0/4 2.3/4
671. Just My Luck (2006) 2.5/4 2.1/4
672. Confessions of a Teenage Drama Queen 1.5/4 1.8/4
673. The Parent Trap (1998) 3.0/4 2.5/4
674. You Again 2.5/4 2.2/4
675. Hit and Run (2012) 3.0/4 2.4/4
676. The Dilemma 1.0/4 2.1/4
677. I Now Pronounce You Chuck & Larry 1.5/4 2.2/4
678. RV 2.0/4 2.0/4
679. License to Wed 2.0/4 2.1/4
680. Hook (1991) 2.5/4 2.5/4
681. Sister Act 3.0/4 2.5/4
682. Sister Act 2 2.5/4 2.1/4
683. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
684. Footloose (1984) 3.0/4 2.7/4
685. Mystery, Alaska 3.0/4 2.6/4
686. Major League 3.0/4 2.8/4
687. Next 2.5/4 2.2/4
688. Dakota Skye 4.0/4 2.9/4
689. Daydream Nation 3.0/4 2.5/4
690. The River Why 2.0/4 2.4/4
691. Grown Ups 2 2.5/4 1.9/4
692. The Heartbreak Kid (2007) 2.0/4 2.2/4
693. Good Luck Chuck 1.5/4 2.1/4
694. Eight Below 2.5/4 2.6/4
695. Sahara (2005) 3.0/4 2.3/4
696. Fool's Gold (2008) 2.0/4 1.9/4
697. Failure to Launch 2.0/4 2.0/4
698. The Mighty Ducks 2.5/4 2.5/4
699. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
700. Princess of Thieves 3.0/4 2.4/4
701. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 3.0/4 2.2/4
702. Man of the House (2005) 2.0/4 1.9/4
703. Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 2.5/4 2.4/4
704. The Unborn (2009) 2.0/4 1.7/4
705. The Roommate (2011) 3.0/4 2.1/4
706. Blue Crush 2.5/4 2.0/4
707. Blue Crush 2 2.0/4 2.2/4
708. Stick It 3.0/4 2.5/4
709. Armageddon 3.0/4 2.6/4
710. The Twilight Saga: New Moon 2.5/4 2.2/4
711. Twilight (2008) 2.0/4 2.2/4
712. Crocodile Dundee 3.0/4 2.5/4
713. The Ref 2.5/4 2.6/4
714. To Live ( Huozhe ) 3.5/4 3.1/4
715. Abduction (2011) 2.5/4 2.1/4
716. Click 1.0/4 2.3/4
717. One for the Money 2.0/4 2.3/4
718. Win a Date with Tad Hamilton! 2.5/4 2.1/4
719. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name