Top Movie List by Char

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ip Man ( Yip Man ) 4.0/4 3.0/4
2. Twilight (2008) 4.0/4 2.2/4
3. The Twilight Saga: Eclipse 3.0/4 2.4/4
4. The Twilight Saga: New Moon 3.0/4 2.2/4
5. The Shawshank Redemption 2.0/4 3.5/4
6. The Godfather 3.5/4 3.5/4
7. Fight Club 1.0/4 3.3/4
8. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
9. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
10. Raiders of the Lost Ark 2.5/4 3.3/4
11. Schindler's List 2.5/4 3.4/4
12. The Godfather: Part II 2.5/4 3.4/4
13. The Silence of the Lambs 1.5/4 3.4/4
14. One Flew Over the Cuckoo's Nest 2.5/4 3.4/4
15. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
17. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
18. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
19. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
20. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
21. Se7en 2.5/4 3.3/4
22. The Departed 2.0/4 3.3/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
24. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
25. Casablanca 4.0/4 3.3/4
26. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
27. Rear Window 2.5/4 3.3/4
28. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2.0/4 3.1/4
29. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
30. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
31. Die Hard 4.0/4 3.3/4
32. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
33. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
34. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
35. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
36. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
37. American History X 3.0/4 3.2/4
38. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
39. American Beauty 3.0/4 3.1/4
40. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
41. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
42. Alien 3.0/4 3.3/4
43. Apocalypse Now 2.5/4 3.3/4
44. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
45. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
46. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
47. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
48. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
49. Toy Story 3.0/4 3.3/4
50. No Country for Old Men 0.5/4 3.2/4
51. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
52. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.0/4 3.2/4
53. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
54. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
55. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 2.5/4 3.2/4
56. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
57. Jaws 2.5/4 3.2/4
58. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
59. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
60. The Princess Bride 2.5/4 3.2/4
61. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
62. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
63. North by Northwest 2.5/4 3.3/4
64. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
65. Aliens 2.5/4 3.3/4
66. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
67. Wall-E 2.5/4 3.2/4
68. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
69. Shaun of the Dead 2.0/4 3.1/4
70. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
71. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
72. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
73. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
74. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
75. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
76. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
77. Young Frankenstein 2.5/4 3.2/4
78. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
79. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
80. Star Trek 2.0/4 3.1/4
81. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
82. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
83. The Social Network 4.0/4 3.1/4
84. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
85. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
86. Avatar 4.0/4 3.0/4
87. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
88. Once Upon a Time in the West 2.5/4 3.2/4
89. Platoon 2.5/4 3.2/4
90. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
91. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
92. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
93. Rocky (1976) 0.5/4 3.2/4
94. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
95. There Will Be Blood 2.0/4 3.1/4
96. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
97. Amadeus 2.5/4 3.2/4
98. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
99. Chinatown 2.5/4 3.2/4
100. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
101. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
102. The Pianist 3.0/4 3.2/4
103. Sunset Boulevard 2.5/4 3.3/4
104. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
105. The Deer Hunter 2.0/4 3.2/4
106. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
107. The Nightmare Before Christmas 2.5/4 3.1/4
108. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
109. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 2.5/4 3.2/4
110. All About Eve 4.0/4 3.3/4
111. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
112. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
113. Scarface (1983) 2.5/4 3.2/4
114. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.0/4 3.1/4
115. The Manchurian Candidate (1962) 3.0/4 3.1/4
116. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
117. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
118. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
119. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
120. The Fighter (2010) 2.5/4 3.1/4
121. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
122. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
123. Trainspotting 1.5/4 3.1/4
124. Little Miss Sunshine 2.5/4 3.1/4
125. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
126. Casino 2.0/4 3.2/4
127. The Elephant Man 2.5/4 3.2/4
128. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
129. Patton 3.0/4 3.1/4
130. All the President's Men 2.5/4 3.1/4
131. Beauty and the Beast (1991) 2.5/4 3.2/4
132. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
133. Zombieland 0.5/4 3.0/4
134. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
135. The Terminator 3.5/4 3.1/4
136. The Third Man 3.5/4 3.2/4
137. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
138. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
139. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
140. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
141. The Philadelphia Story 2.5/4 3.2/4
142. Sin City 2.0/4 3.0/4
143. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
144. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
145. The Graduate 3.5/4 3.2/4
146. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
147. M (1933) 4.0/4 3.3/4
148. Ben-Hur (1959) 3.5/4 3.2/4
149. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
150. True Grit (2010) 2.5/4 3.1/4
151. Birdman of Alcatraz 3.5/4 2.9/4
152. The Goonies 2.0/4 3.1/4
153. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
154. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
155. Manhattan 2.0/4 3.1/4
156. Shrek 2.0/4 3.1/4
157. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
158. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
159. City Lights 4.0/4 3.3/4
160. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
161. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
162. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
163. Rebecca (1940) 3.5/4 3.1/4
164. Mystic River 2.5/4 3.1/4
165. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
166. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
167. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
168. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
169. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
170. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
171. Rain Man 3.5/4 3.1/4
172. Tombstone 3.0/4 3.1/4
173. Harold and Maude 3.0/4 3.1/4
174. Juno 4.0/4 2.9/4
175. Blue Velvet 2.5/4 3.0/4
176. The Hustler (1961) 3.5/4 3.2/4
177. 300 3.5/4 2.9/4
178. Almost Famous 2.0/4 3.1/4
179. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
180. The Searchers 3.5/4 3.1/4
181. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
182. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
183. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
184. Spartacus 3.5/4 3.1/4
185. All Quiet on the Western Front (1930) 3.5/4 3.0/4
186. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
187. Once Upon a Time in America 3.0/4 3.2/4
188. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
189. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
190. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
191. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
192. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
193. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
194. Roots (1977) 2.5/4 3.2/4
195. Walk the Line 2.0/4 3.1/4
196. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
197. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
198. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
199. The French Connection 3.5/4 3.1/4
200. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
201. Lonesome Dove 2.5/4 3.1/4
202. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
203. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
204. The Day the Earth Stood Still (1951) 2.5/4 3.0/4
205. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
206. What Ever Happened to Baby Jane? 2.0/4 3.1/4
207. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
208. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
209. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
210. The Fugitive (1993) 2.0/4 3.1/4
211. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
212. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4
213. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
214. 127 Hours 1.0/4 3.0/4
215. Groundhog Day 2.0/4 3.0/4
216. The Wild Bunch 3.5/4 3.1/4
217. Shadow of a Doubt (1943) 3.0/4 3.1/4
218. Gandhi 3.0/4 3.1/4
219. The Verdict (1982) 4.0/4 3.1/4
220. Crimes and Misdemeanors 3.0/4 3.0/4
221. Sling Blade 0.5/4 3.1/4
222. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
223. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
224. 28 Days Later 0.5/4 3.0/4
225. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
226. Yojimbo 2.5/4 3.2/4
227. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 1.0/4 3.1/4
228. Ed Wood 0.5/4 3.0/4
229. A Few Good Men 0.5/4 3.0/4
230. Magnolia 0.5/4 3.1/4
231. Dial M for Murder 3.5/4 3.2/4
232. Letters from Iwo Jima 2.5/4 3.1/4
233. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
234. Dawn of the Dead (1979) 2.0/4 3.1/4
235. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
236. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
237. Harvey 3.5/4 3.1/4
238. Kramer vs. Kramer 2.0/4 3.1/4
239. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
240. Sabrina (1954) 3.0/4 3.1/4
241. The Outlaw Josey Wales 4.0/4 3.1/4
242. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 1.0/4 3.1/4
243. Dances with Wolves 2.5/4 3.1/4
244. Misery 3.5/4 3.1/4
245. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
246. National Lampoon's Animal House 4.0/4 3.0/4
247. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
248. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
249. Shogun Assassin 4.0/4 2.9/4
250. Modern Times 4.0/4 3.3/4
251. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 4.0/4 2.7/4
252. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 2.0/4 3.1/4
253. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
254. Doubt 4.0/4 3.1/4
255. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
256. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
257. In the Heat of the Night 2.5/4 3.1/4
258. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
259. Moon 1.5/4 3.1/4
260. Hotel Rwanda 1.0/4 3.1/4
261. The Lady Vanishes (1938) 3.0/4 3.0/4
262. Clerks 3.0/4 3.0/4
263. Rosemary's Baby 1.5/4 3.0/4
264. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
265. Superbad 2.5/4 2.9/4
266. King Kong (1933) 3.5/4 3.0/4
267. Airplane! 2.5/4 3.0/4
268. Rope 3.5/4 3.1/4
269. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
270. High Fidelity 2.5/4 3.0/4
271. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
272. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
273. Paper Moon 3.0/4 3.1/4
274. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
275. Stalag 17 2.5/4 3.1/4
276. Barton Fink 3.0/4 3.1/4
277. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
278. The Ten Commandments (1956) 3.5/4 3.1/4
279. The Heiress (1949) 3.5/4 3.2/4
280. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
281. From Russia with Love 3.5/4 3.0/4
282. The Gold Rush 4.0/4 3.3/4
283. Frenzy 3.5/4 3.0/4
284. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
285. Sleuth (1972) 4.0/4 3.1/4
286. Up in the Air (2009) 3.5/4 2.9/4
287. Harry Potter and the Order of the Phoenix 1.0/4 3.0/4
288. O Brother Where Art Thou 2.5/4 3.0/4
289. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
290. Santa Claus is Comin' to Town 4.0/4 3.0/4
291. Cinderella Man 3.0/4 3.0/4
292. Harry Potter and the Goblet of Fire 0.5/4 3.0/4
293. Rio Bravo 4.0/4 3.1/4
294. Gangs of New York (2002) 2.0/4 3.0/4
295. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
296. Days of Heaven 3.0/4 3.0/4
297. Primal Fear 2.5/4 3.1/4
298. Star Trek II: The Wrath of Khan 1.5/4 3.0/4
299. The African Queen 4.0/4 3.1/4
300. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
301. From Here to Eternity 3.5/4 3.0/4
302. Rushmore 3.0/4 3.0/4
303. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 2.5/4 3.2/4
304. Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) 3.5/4 3.1/4
305. Empire of the Sun 3.0/4 3.0/4
306. Interview with the Vampire 0.5/4 3.0/4
307. Red River (1948) 3.5/4 3.0/4
308. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
309. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
310. Mississippi Burning 2.5/4 3.1/4
311. Harry Potter and the Half-Blood Prince 1.0/4 3.0/4
312. American Psycho 1.5/4 3.0/4
313. Compulsion (1959) 2.5/4 3.0/4
314. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
315. Das Boot 2.5/4 3.1/4
316. American Gangster 2.5/4 3.0/4
317. The Conversation 2.0/4 3.1/4
318. Bringing Up Baby 4.0/4 3.1/4
319. Caddyshack 2.5/4 3.0/4
320. Gotti (1996) 3.0/4 2.7/4
321. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
322. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
323. Coraline 2.5/4 3.0/4
324. The 39 Steps (1935) 4.0/4 3.1/4
325. Bride of Frankenstein 3.5/4 3.1/4
326. Blackboard Jungle 2.5/4 3.0/4
327. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
328. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 3.0/4 3.1/4
329. M*A*S*H 3.0/4 2.9/4
330. JFK 2.5/4 3.0/4
331. Hannah and Her Sisters 3.0/4 3.0/4
332. The Aviator (2004) 2.5/4 3.0/4
333. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
334. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
335. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
336. Badlands (1973) 2.5/4 3.1/4
337. His Girl Friday 4.0/4 3.0/4
338. Fiddler on the Roof 4.0/4 3.0/4
339. Planet of the Apes (1968) 2.5/4 3.1/4
340. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
341. The Truman Show 2.5/4 3.0/4
342. The Maltese Falcon (1931) 4.0/4 2.9/4
343. A Bronx Tale 2.5/4 3.0/4
344. A Charlie Brown Christmas 4.0/4 3.1/4
345. Serpico 3.0/4 3.0/4
346. Shane 4.0/4 3.1/4
347. The Insider 2.5/4 3.0/4
348. Blow 2.0/4 2.9/4
349. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 0.5/4 3.2/4
350. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
351. Eastern Promises 2.0/4 3.0/4
352. Papillon (1973) 4.0/4 3.1/4
353. Red Beard ( Akahige ) 3.0/4 3.2/4
354. Beverly Hills Cop 2.5/4 2.9/4
355. Superman (1978) N/A 3.0/4
356. Awakenings (1990) 4.0/4 2.9/4
357. Gone Baby Gone 2.5/4 3.0/4
358. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
359. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
360. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
361. Mean Streets 3.0/4 3.0/4
362. The 40 Year-Old Virgin 2.0/4 2.9/4
363. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
364. Titanic (1953) 3.5/4 2.8/4
365. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
366. Predator (1987) 2.0/4 3.0/4
367. Miracle on 34th Street (1947) 4.0/4 3.0/4
368. Liberty Heights 2.5/4 3.0/4
369. Ace in the Hole 3.5/4 3.1/4
370. Chris Rock: Bigger & Blacker 1.0/4 2.9/4
371. Guess Who's Coming to Dinner 3.0/4 3.0/4
372. Viridiana 2.5/4 3.0/4
373. American Graffiti 4.0/4 3.0/4
374. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
375. Miller's Crossing 3.0/4 3.0/4
376. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
377. The Last King of Scotland 2.5/4 3.0/4
378. Before Sunrise 3.0/4 3.1/4
379. Witness for the Prosecution 2.5/4 3.2/4
380. X-Men 3.5/4 2.9/4
381. Tootsie 2.5/4 2.8/4
382. A Shot in the Dark (1964) 2.5/4 2.8/4
383. Michael Clayton 2.5/4 2.9/4
384. Finding Neverland 2.5/4 2.9/4
385. Milk 1.0/4 3.0/4
386. Cape Fear (1962) 4.0/4 3.0/4
387. Eight Men Out 2.5/4 2.9/4
388. Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) 2.5/4 3.1/4
389. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
390. To Have and Have Not 4.0/4 3.0/4
391. Thunderbolt and Lightfoot 4.0/4 2.9/4
392. The Big Chill 3.5/4 2.9/4
393. Training Day 3.0/4 3.0/4
394. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
395. The Adventures of Robin Hood 3.5/4 3.1/4
396. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
397. The Thin Man 3.5/4 2.9/4
398. Say Anything... 4.0/4 2.9/4
399. The Magnificent Ambersons 3.5/4 3.0/4
400. Garden State 2.0/4 2.9/4
401. East of Eden (1955) 3.0/4 3.0/4
402. Becket (1964) 2.5/4 3.0/4
403. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 0.5/4 3.0/4
404. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
405. Traffic (2000) 2.5/4 3.0/4
406. Pal Joey 4.0/4 2.9/4
407. Bukowski: Born Into This 2.0/4 2.8/4
408. Big 3.0/4 3.0/4
409. High Plains Drifter 4.0/4 3.0/4
410. The Last of the Mohicans (1992) 2.0/4 3.0/4
411. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) 2.5/4 2.9/4
412. Mary Poppins 3.5/4 3.0/4
413. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
414. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
415. Wait Until Dark 3.5/4 3.0/4
416. Pride and Prejudice (2005) 3.0/4 2.9/4
417. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
418. To Be or Not to Be (1942) 4.0/4 3.0/4
419. To Sir, With Love 2.5/4 3.0/4
420. Kelly's Heroes 4.0/4 3.0/4
421. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
422. The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie 3.5/4 2.9/4
423. Being John Malkovich 2.5/4 2.9/4
424. Changeling (2008) 1.0/4 2.9/4
425. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
426. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.0/4 2.9/4
427. Road, The ( strada, La ) 2.5/4 3.1/4
428. Wall Street 3.5/4 2.9/4
429. Rambo: First Blood 0.5/4 3.0/4
430. A Serious Man 2.0/4 2.9/4
431. Love Actually 2.5/4 2.9/4
432. Imitation of Life (1959) 3.0/4 3.0/4
433. The Odd Couple 4.0/4 3.0/4
434. Legends of the Fall 2.5/4 3.0/4
435. Introducing Dorothy Dandridge 0.5/4 2.7/4
436. The Pursuit of Happyness 2.0/4 3.0/4
437. The Last Emperor 4.0/4 3.0/4
438. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
439. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.5/4 3.0/4
440. The Taking of Pelham One Two Three (1974) 2.5/4 3.1/4
441. You Only Live Twice 3.0/4 2.9/4
442. The General (1927) 4.0/4 3.1/4
443. Hoosiers 4.0/4 2.9/4
444. Collateral 2.5/4 2.9/4
445. True Grit (1969) 4.0/4 3.0/4
446. Ray 2.5/4 3.0/4
447. Lost in Translation 0.5/4 2.9/4
448. Way of the Dragon, The ( Meng long guo jiang ) 4.0/4 3.0/4
449. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
450. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
451. Minority Report 1.0/4 2.9/4
452. Akeelah and the Bee 2.5/4 2.9/4
453. The Game (1997) 4.0/4 3.0/4
454. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
455. Family Plot 4.0/4 2.9/4
456. Before Sunset 2.5/4 3.0/4
457. The Big Sleep (1946) 4.0/4 3.1/4
458. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
459. Midnight Express 3.0/4 3.1/4
460. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
461. Philadelphia 3.0/4 3.0/4
462. Les misérables (1998) 2.5/4 2.8/4
463. Pleasantville 3.0/4 2.8/4
464. There's Something About Mary 4.0/4 2.8/4
465. The Prince of Egypt 3.0/4 2.9/4
466. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
467. The Wedding Singer 2.5/4 2.7/4
468. The Negotiator (1998) 3.0/4 2.7/4
469. Blade (1998) 3.5/4 2.8/4
470. How Stella Got Her Groove Back 2.5/4 2.6/4
471. Rush Hour (1998) 2.5/4 2.8/4
472. Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie (1998) 3.5/4 2.7/4
473. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
474. Fallen Angels ( Duo luo tian shi ) 2.5/4 2.9/4
475. Sliding Doors 3.0/4 2.7/4
476. U.S. Marshals 2.5/4 2.6/4
477. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
478. Stepmom 2.5/4 2.6/4
479. Ever After: A Cinderella Story 2.5/4 2.7/4
480. Armageddon 2.5/4 2.6/4
481. Suicide Kings 3.5/4 2.7/4
482. The Matrix 4.0/4 3.2/4
483. Old School 2.5/4 2.8/4
484. Knocked Up 1.5/4 2.8/4
485. The Hangover 2.5/4 3.0/4
486. This is Spinal Tap 2.0/4 3.1/4
487. Dumb and Dumber 2.0/4 2.8/4
488. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
489. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
490. Spaceballs 1.0/4 2.8/4
491. Snatch 3.0/4 3.1/4
492. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
493. Raising Arizona 2.0/4 2.9/4
494. The Last Summer in the Hamptons 2.5/4 2.7/4
495. The Jerk 4.0/4 2.9/4
496. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 1.5/4 2.9/4
497. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
498. Super Troopers 2.5/4 2.8/4
499. South Park: Bigger, Longer & Uncut 0.5/4 2.9/4
500. National Lampoon's Vacation 1.5/4 2.9/4
501. Stripes 3.0/4 2.9/4
502. The King of Comedy (1983) 1.5/4 3.1/4
503. History of the World: Part I 3.0/4 2.9/4
504. American Pie 3.5/4 2.8/4
505. A Fish Called Wanda 4.0/4 2.9/4
506. Donnie Darko 2.0/4 3.0/4
507. Waiting for Guffman 2.0/4 3.0/4
508. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2.5/4 2.7/4
509. Dazed and Confused 1.5/4 3.0/4
510. I Love You, Man 2.0/4 2.9/4
511. Kiss Kiss, Bang Bang 2.5/4 2.9/4
512. Stir Crazy 2.5/4 2.8/4
513. Clue 2.5/4 2.9/4
514. Dodgeball: A True Underdog Story N/A 2.6/4
515. Heathers 1.0/4 2.9/4
516. Tropic Thunder 2.0/4 2.7/4
517. The Squid and the Whale 2.5/4 2.9/4
518. Coming to America 2.0/4 2.8/4
519. Best in Show 2.5/4 2.9/4
520. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
521. Kung Fu Hustle 2.5/4 3.0/4
522. Trading Places 4.0/4 2.9/4
523. Lilies of the Field 2.5/4 2.9/4
524. Meet the Parents 3.0/4 2.7/4
525. Thank You for Smoking 2.0/4 2.8/4
526. Better Off Dead 3.0/4 2.8/4
527. American Splendor 3.0/4 2.9/4
528. Adam's Rib (1949) 3.5/4 2.9/4
529. You Can't Take It with You N/A 2.9/4
530. A Night at the Opera 3.0/4 3.0/4
531. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
532. My Cousin Vinny 4.0/4 2.9/4
533. The Kid (1921) 2.5/4 3.1/4
534. Zoolander 3.0/4 2.5/4
535. Word Wars 2.5/4 3.0/4
536. Sixteen Candles 3.5/4 2.9/4
537. Volver 3.5/4 2.9/4
538. Love and Death 3.0/4 3.0/4
539. A Hard Day's Night 4.0/4 3.0/4
540. It's a Mad Mad Mad Mad World 4.0/4 3.0/4
541. The Producers (1968) 3.0/4 3.0/4
542. Dogma 4.0/4 2.8/4
543. Babyfever 2.0/4 2.8/4
544. Naked (1994) 3.0/4 3.0/4
545. As Good as it Gets 3.5/4 2.9/4
546. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
547. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
548. Someone to Love (1987) 3.5/4 2.9/4
549. The Darjeeling Limited 4.0/4 2.9/4
550. From Dusk Till Dawn 3.5/4 2.8/4
551. Lord of War 3.0/4 2.8/4
552. True Lies 2.5/4 2.8/4
553. Mission: Impossible III 0.5/4 2.7/4
554. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
555. Hellboy II: The Golden Army 3.5/4 2.7/4
556. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
557. Midnight Run N/A 3.0/4
558. Rambo 0.5/4 2.7/4
559. Race the Sun 3.0/4 2.3/4
560. Hollywood Dreams 2.5/4 2.8/4
561. My Man Godfrey (1936) 4.0/4 3.0/4
562. Pretty in Pink 3.0/4 2.8/4
563. Wayne's World 2.5/4 2.8/4
564. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 4.0/4 2.8/4
565. Super Size Me 1.5/4 2.8/4
566. Home Alone 2.5/4 2.9/4
567. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
568. The Lady Eve 4.0/4 3.0/4
569. Billy Madison 4.0/4 2.6/4
570. Diner 4.0/4 2.9/4
571. Sense and Sensibility (1995) 3.0/4 2.9/4
572. Grosse Point Blank 3.0/4 2.8/4
573. Big Trouble in Little China 3.0/4 2.8/4
574. Grease 2.5/4 2.9/4
575. When Harry Met Sally... 2.5/4 2.9/4
576. Stranger Than Fiction 2.5/4 2.8/4
577. Scent of a Woman (1992) 3.5/4 2.9/4
578. The World According to Garp 3.0/4 2.8/4
579. Elf 2.5/4 2.7/4
580. All of Me (1984) 2.5/4 2.9/4
581. Mary and Max 3.0/4 3.2/4
582. Death at a Funeral (2007) 3.0/4 2.9/4
583. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
584. Lolita (1962) 3.0/4 3.0/4
585. Easy A 3.0/4 2.9/4
586. A Room with a View (1986) 3.0/4 2.9/4
587. Eating 3.0/4 2.8/4
588. Mystery Science Theatre 3000 3.0/4 2.9/4
589. A League of Their Own 4.0/4 2.9/4
590. Breaking Away 3.0/4 3.0/4
591. Mr. Deeds Goes to Town 4.0/4 2.9/4
592. Little Big Man (1970) N/A 3.0/4
593. Clerks II 3.0/4 2.6/4
594. Abbott and Costello Meet Frankenstein 4.0/4 2.9/4
595. The Muppet Movie 2.0/4 2.9/4
596. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
597. Swingers 3.0/4 2.8/4
598. Meatballs 3.0/4 2.6/4
599. Chasing Amy 3.0/4 2.7/4
600. The Visitor (2008) 3.0/4 2.9/4
601. The Music Man 4.0/4 3.0/4
602. Wonder Boys 3.0/4 2.9/4
603. The Life Aquatic with Steve Zissou 3.0/4 2.8/4
604. Burn After Reading 2.0/4 2.7/4
605. Muppet Christmas Carol 3.0/4 2.9/4
606. Carefree 4.0/4 2.8/4
607. The Player (1992) 2.5/4 2.9/4
608. Bill Cosby: Himself 3.0/4 2.9/4
609. White Christmas 4.0/4 2.9/4
610. California Split 3.0/4 2.9/4
611. The Fisher King 4.0/4 2.9/4
612. Adaptation 3.0/4 2.9/4
613. Robin Hood: Men in Tights 2.0/4 2.6/4
614. The Last Detail 2.5/4 3.0/4
615. The Birdcage N/A 2.7/4
616. Mean Girls (2004) 1.0/4 2.7/4
617. The Great Outdoors 2.5/4 2.6/4
618. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
619. Lars and the Real Girl 2.0/4 2.8/4
620. Matchstick Men 2.5/4 2.8/4
621. New Year's Day (1989) 2.5/4 2.7/4
622. Empire Records 3.0/4 2.8/4
623. The Hudsucker Proxy 3.0/4 2.7/4
624. Sherlock Jr. 4.0/4 3.0/4
625. Jerry Maguire 0.5/4 2.8/4
626. What About Bob? 3.0/4 2.8/4
627. Broadcast News 2.5/4 2.9/4
628. Grey Gardens (1976) 2.5/4 3.0/4
629. Mother (1996) 2.5/4 2.9/4
630. Mallrats 2.0/4 2.7/4
631. Punch Drunk Love 3.0/4 2.8/4
632. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
633. Harold & Kumar Go to White Castle 3.0/4 2.7/4
634. Bull Durham 3.0/4 2.8/4
635. Shrek 2 2.0/4 2.8/4
636. Billy Elliot 3.0/4 2.9/4
637. Parenthood 3.0/4 2.8/4
638. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
639. McLintock! 4.0/4 3.0/4
640. Slap Shot 4.0/4 2.9/4
641. Fried Green Tomatoes 4.0/4 3.0/4
642. The Full Monty 4.0/4 2.8/4
643. Happy-Go-Lucky 3.0/4 2.8/4
644. Victor/Victoria 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name