movies i watched by sam66

movies i watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Fight Club 3.5/4 3.3/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
5. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
6. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
7. The Matrix 2.5/4 3.2/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
10. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
11. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
13. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
14. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
15. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
16. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
17. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
18. Back to the Future N/A 3.3/4
19. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
20. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
21. Se7en 3.5/4 3.3/4
22. Inception 3.5/4 3.3/4
23. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
24. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
25. The Departed 3.5/4 3.3/4
26. Die Hard 3.0/4 3.3/4
27. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
28. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
29. Casablanca 3.5/4 3.3/4
30. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
31. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
32. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
33. Memento 3.0/4 3.2/4
34. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
35. American History X 3.5/4 3.2/4
36. Rear Window 3.5/4 3.3/4
37. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
38. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
39. Alien 3.0/4 3.3/4
40. Toy Story N/A 3.3/4
41. American Beauty 3.0/4 3.1/4
42. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
43. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
44. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
45. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
46. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
47. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
48. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
49. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
50. Unforgiven (1992) 3.0/4 3.3/4
51. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
52. Aliens N/A 3.3/4
53. Jaws 3.0/4 3.2/4
54. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
55. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
56. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
57. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
58. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
59. Avatar 3.0/4 3.0/4
60. Blade Runner N/A 3.2/4
61. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
62. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
63. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
64. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
65. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
66. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
67. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
68. North by Northwest 3.5/4 3.3/4
69. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
70. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
71. Platoon 3.5/4 3.2/4
72. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
73. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
74. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
75. The Pianist 3.5/4 3.2/4
76. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
77. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
78. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
79. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
80. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
81. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
82. The Terminator 3.0/4 3.1/4
83. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
84. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
85. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
86. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
87. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
88. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
89. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
90. Snatch 3.0/4 3.1/4
91. Casino 3.0/4 3.2/4
92. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
93. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
94. The Hangover 3.0/4 3.0/4
95. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
96. Chinatown 3.0/4 3.2/4
97. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
98. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
99. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
100. Shrek 3.0/4 3.1/4
101. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
102. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
103. Sin City N/A 3.0/4
104. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.5/4 3.2/4
105. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
106. 300 2.5/4 2.9/4
107. Tombstone 3.0/4 3.1/4
108. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
109. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
110. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
111. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
112. Children of Men 3.0/4 3.1/4
113. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
114. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
115. The Graduate 3.5/4 3.2/4
116. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
117. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
118. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
119. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
120. Rain Man 3.5/4 3.1/4
121. Mystic River 3.0/4 3.1/4
122. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
123. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
124. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
125. Patton 3.5/4 3.1/4
126. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
127. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
128. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
129. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
130. Annie Hall 3.0/4 3.1/4
131. The Artist 3.0/4 3.2/4
132. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
133. Strangers on a Train 3.0/4 3.2/4
134. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
135. The Elephant Man 3.0/4 3.2/4
136. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
137. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
138. Roots (1977) 3.5/4 3.2/4
139. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
140. Misery 3.0/4 3.1/4
141. Network (1976) 3.0/4 3.2/4
142. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
143. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
144. 28 Days Later N/A 3.0/4
145. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
146. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
147. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
148. Dirty Harry 3.0/4 3.1/4
149. District 9 2.5/4 3.0/4
150. Nuovo cinema Paradiso 3.0/4 3.3/4
151. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
152. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
153. Doubt 3.0/4 3.1/4
154. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
155. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
156. The Great Dictator 3.0/4 3.3/4
157. Groundhog Day 2.5/4 3.0/4
158. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
159. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
160. City Lights N/A 3.3/4
161. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
162. The Fighter (2010) N/A 3.1/4
163. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
164. The Dirty Dozen 3.5/4 3.1/4
165. The Crow (1994) N/A 3.0/4
166. The French Connection 3.0/4 3.1/4
167. Spartacus 3.0/4 3.1/4
168. The Ten Commandments (1956) 3.0/4 3.1/4
169. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
170. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
171. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
172. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.0/4 3.1/4
173. Modern Times 3.0/4 3.3/4
174. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
175. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
176. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
177. Notorious (1946) 3.0/4 3.2/4
178. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
179. Manhattan 2.5/4 3.1/4
180. A Bronx Tale 3.0/4 3.0/4
181. Airplane! 3.0/4 3.0/4
182. Kramer vs. Kramer 3.5/4 3.1/4
183. Das Boot 3.5/4 3.1/4
184. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
185. Magnolia 3.0/4 3.1/4
186. The Truman Show 2.5/4 3.0/4
187. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
188. Doctor Zhivago 3.0/4 3.1/4
189. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
190. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
191. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
192. American Gangster 3.0/4 3.0/4
193. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
194. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
195. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) 3.5/4 3.1/4
196. True Romance 3.0/4 3.1/4
197. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 3.5/4 3.1/4
198. X-Men 2.5/4 2.9/4
199. 8 1/2 3.0/4 3.2/4
200. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
201. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
202. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
203. Training Day 3.0/4 3.0/4
204. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
205. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
206. Mean Streets 3.0/4 3.0/4
207. Kung Fu Panda 2.5/4 3.0/4
208. All Quiet on the Western Front (1930) 3.0/4 3.0/4
209. Home Alone 3.0/4 2.9/4
210. Rambo: First Blood 3.0/4 3.0/4
211. A Time to Kill (1996) 2.5/4 2.9/4
212. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
213. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
214. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
215. Eastern Promises 3.0/4 3.0/4
216. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
217. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
218. Apocalypto 2.5/4 2.9/4
219. Up in the Air (2009) 2.0/4 2.9/4
220. Serpico 3.0/4 3.0/4
221. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
222. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
223. Moulin Rouge (2001) 2.5/4 2.8/4
224. Papillon (1973) 3.5/4 3.1/4
225. Before Sunrise 3.0/4 3.1/4
226. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
227. A Streetcar Named Desire 4.0/4 3.0/4
228. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
229. Traffic (2000) 3.0/4 3.0/4
230. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
231. The Insider 3.0/4 3.0/4
232. I Am Legend 2.5/4 2.8/4
233. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
234. Philadelphia 3.0/4 3.0/4
235. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
236. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
237. The Last King of Scotland 3.0/4 3.0/4
238. The Boy in the Striped Pyjamas 3.5/4 3.0/4
239. Deliverance (1972) 3.0/4 3.0/4
240. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
241. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
242. Saw 2.5/4 2.9/4
243. Thor 3.0/4 2.9/4
244. The Big Sleep (1946) 3.0/4 3.1/4
245. Sunshine (2007) 2.5/4 2.9/4
246. JFK 3.0/4 3.0/4
247. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
248. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
249. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
250. Ice Age 2.5/4 2.9/4
251. Minority Report 2.5/4 2.9/4
252. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
253. Collateral 2.5/4 2.9/4
254. Munich 3.0/4 3.0/4
255. dolce vita, La 3.0/4 3.1/4
256. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) 3.0/4 3.1/4
257. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
258. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
259. Mad Max 2: The Road Warrior 3.0/4 3.0/4
260. Midnight Run 3.0/4 3.0/4
261. The Conversation 3.0/4 3.1/4
262. Midnight Express 4.0/4 3.1/4
263. Sense and Sensibility (1995) 3.0/4 2.9/4
264. Lost in Translation 2.5/4 2.9/4
265. Forgetting Sarah Marshall 2.5/4 2.8/4
266. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
267. Grease 3.0/4 2.9/4
268. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
269. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
270. The Machinist 2.5/4 2.9/4
271. Leaving Las Vegas 2.5/4 3.0/4
272. Red (2010) 2.5/4 2.9/4
273. 21 Grams 3.0/4 2.9/4
274. Mad Max 3.0/4 2.9/4
275. The Karate Kid (1984) 2.5/4 2.9/4
276. Carlito's Way 3.0/4 3.0/4
277. The Jungle Book (1967) 3.0/4 2.9/4
278. Pale Rider 3.0/4 2.9/4
279. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
280. The Adventures of Tintin 3.0/4 2.8/4
281. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
282. RoboCop (1987) 2.5/4 2.9/4
283. Wall Street 3.0/4 2.9/4
284. The Queen (2006) 3.0/4 2.9/4
285. Cat on a Hot Tin Roof 3.0/4 3.0/4
286. The Day of the Jackal 3.0/4 2.9/4
287. Way of the Dragon, The ( Meng long guo jiang ) 3.0/4 3.0/4
288. Escape from Alcatraz 3.0/4 3.0/4
289. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
290. Before Sunset 3.0/4 3.0/4
291. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
292. In the Name of the Father (1993) 3.5/4 3.0/4
293. The Count of Monte Cristo (2002) 3.0/4 2.9/4
294. Scent of a Woman (1992) 3.5/4 2.9/4
295. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
296. The Train (1965) 3.0/4 2.9/4
297. Battle of the Bulge 3.0/4 2.8/4
298. Battle for Haditha 3.0/4 2.8/4
299. Two Mules for Sister Sara 3.0/4 2.8/4
300. The Young Lions 3.0/4 2.8/4
301. Run Silent, Run Deep 3.0/4 2.7/4
302. Windtalkers 2.0/4 2.4/4
303. Behind Enemy Lines 2.5/4 2.5/4
304. Green Zone 2.5/4 2.6/4
305. Hart's War 3.0/4 2.4/4
306. The Good German 3.0/4 2.4/4
307. The Eagle Has Landed 3.0/4 2.6/4
308. Saints and Soldiers 3.0/4 2.5/4
309. The Dogs of War (1981) 2.0/4 2.3/4
310. Eye of the Needle 3.0/4 2.5/4
311. Identity 2.5/4 2.8/4
312. Law Abiding Citizen 3.0/4 2.8/4
313. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
314. Cape Fear (1991) 3.0/4 2.8/4
315. Fatal Attraction 3.0/4 2.8/4
316. Signs 2.5/4 2.7/4
317. Salt (2010) 3.0/4 2.7/4
318. Pi 2.5/4 2.8/4
319. Unbreakable 2.5/4 2.8/4
320. Ghost (1990) 3.0/4 2.8/4
321. Lucky Number Slevin 3.0/4 2.8/4
322. Men of Honor 3.0/4 2.8/4
323. Disturbia 1.5/4 2.7/4
324. The Manchurian Candidate (2004) 3.0/4 2.7/4
325. The Bank Job 3.0/4 2.8/4
326. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
327. Air Force One 3.0/4 2.7/4
328. Straw Dogs (1971) 3.0/4 2.8/4
329. In the Line of Fire 3.0/4 2.9/4
330. Natural Born Killers 3.0/4 2.8/4
331. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
332. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
333. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.0/4 2.6/4
334. Outbreak 3.0/4 2.7/4
335. The Client 3.0/4 2.7/4
336. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
337. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
338. Shooter (2007) 2.0/4 2.8/4
339. The Firm (1993) 3.0/4 2.7/4
340. Valkyrie 3.0/4 2.7/4
341. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
342. The Accused (1988) 3.0/4 3.0/4
343. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
344. Breach (2007) 3.0/4 2.8/4
345. Unknown (2011) 2.5/4 2.6/4
346. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
347. Ronin 3.0/4 2.7/4
348. Panic Room 2.5/4 2.6/4
349. Phone Booth 2.5/4 2.6/4
350. Basic Instinct 3.0/4 2.6/4
351. Godson, The ( Samouraï, Le ) 3.0/4 3.1/4
352. The Recruit 3.0/4 2.6/4
353. The Long Kiss Goodnight 3.0/4 2.7/4
354. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
355. The Pelican Brief 3.0/4 2.6/4
356. Airport 3.0/4 2.6/4
357. No Way Out (1987) 3.0/4 2.7/4
358. We Own the Night 2.5/4 2.6/4
359. Final Destination 5 2.0/4 2.6/4
360. La Femme Nikita 2.5/4 2.8/4
361. U.S. Marshals 2.5/4 2.6/4
362. Disclosure 3.0/4 2.6/4
363. Spy Game 3.0/4 2.6/4
364. Eagle Eye 3.0/4 2.5/4
365. The International 3.0/4 2.6/4
366. Fear (1996) 3.0/4 2.6/4
367. Murder in the First 2.5/4 2.7/4
368. Airport '77 3.0/4 2.6/4
369. Hannibal (2001) 3.0/4 2.5/4
370. Final Destination 2 2.0/4 2.5/4
371. Double Jeopardy 2.5/4 2.5/4
372. The Lovely Bones 2.5/4 2.5/4
373. The Number 23 1.5/4 2.4/4
374. Rendition 2.5/4 2.5/4
375. Wrong Turn (2003) 2.0/4 2.6/4
376. Unfaithful (2002) 2.5/4 2.6/4
377. Sleeping with the Enemy 3.0/4 2.4/4
378. The Tourist (2010) 3.0/4 2.5/4
379. Saw II 2.5/4 2.5/4
380. Salvador 3.0/4 2.7/4
381. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
382. The Hand That Rocks the Cradle (1992) 2.5/4 2.5/4
383. Surrogates (2009) 2.5/4 2.5/4
384. Vanilla Sky 1.5/4 2.4/4
385. Killer Elite (2011) 2.5/4 2.7/4
386. The River Wild (1994) 3.0/4 2.5/4
387. Blown Away (1994) 2.5/4 2.5/4
388. Margin Call 2.5/4 2.8/4
389. Internal Affairs 2.5/4 2.7/4
390. The Gauntlet 2.5/4 2.6/4
391. Airport '79 The Concorde 3.0/4 2.3/4
392. Underworld (1997) 2.5/4 2.7/4
393. Vantage Point 2.5/4 2.3/4
394. Swordfish 2.5/4 2.4/4
395. Knowing 2.5/4 2.4/4
396. A Perfect Murder (1998) 2.5/4 2.6/4
397. Black Book ( Zwartboek ) 3.0/4 2.8/4
398. Elizabeth: The Golden Age 2.5/4 2.6/4
399. Entrapment 2.5/4 2.4/4
400. Don't Say a Word 2.5/4 2.4/4
401. Lions for Lambs 3.0/4 2.5/4
402. The Jackal (1997) 3.0/4 2.4/4
403. Shining Through 3.0/4 2.4/4
404. In Hell 2.5/4 2.6/4
405. Waking the Dead 2.5/4 2.8/4
406. The Mothman Prophecies 2.5/4 2.5/4
407. Derailed (2005) 3.0/4 2.4/4
408. The Last Samurai 2.5/4 2.8/4
409. Atonement (2007) 3.0/4 2.9/4
410. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
411. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
412. Red Circle, The ( cercle rouge, Le ) 3.0/4 3.1/4
413. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.0/4 3.0/4
414. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
415. Revolutionary Road 3.0/4 2.8/4
416. Road, The ( strada, La ) 3.0/4 3.1/4
417. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
418. 3:10 to Yuma (1957) 3.0/4 3.0/4
419. Rocky II 3.0/4 2.8/4
420. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
421. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
422. The Reader 3.0/4 2.9/4
423. You Only Live Twice 3.0/4 2.8/4
424. Lolita (1962) 3.0/4 3.0/4
425. Babel 3.0/4 2.9/4
426. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
427. The Player (1992) 3.0/4 2.9/4
428. Tootsie 3.0/4 2.8/4
429. The English Patient 3.0/4 2.9/4
430. Cars 3.0/4 2.8/4
431. Dumb and Dumber 2.5/4 2.8/4
432. Romeo and Juliet (1968) 3.0/4 2.9/4
433. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
434. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
435. Kelly's Heroes 3.5/4 3.0/4
436. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
437. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
438. King of New York 3.0/4 2.8/4
439. Awakenings (1990) 3.0/4 2.9/4
440. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
441. Reversal of Fortune 3.0/4 3.0/4
442. Another 48 Hrs. 2.0/4 2.3/4
443. The Hot Spot (1990) 2.5/4 2.6/4
444. Bird on a Wire 2.0/4 2.3/4
445. The Rookie (1990) 2.5/4 2.4/4
446. RoboCop 2 2.0/4 2.1/4
447. Point Break (1991) 2.5/4 2.8/4
448. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
449. The Last Boy Scout 2.5/4 2.7/4
450. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
451. The Naked Gun 2 1/2 3.0/4 2.6/4
452. Hot Shots! (1991) 3.0/4 2.5/4
453. Bugsy 3.0/4 2.6/4
454. Shattered (1991) 2.5/4 2.7/4
455. Frankie & Johnny (1991) 3.0/4 2.5/4
456. Billy Bathgate 2.5/4 2.4/4
457. Guilty by Suspicion 2.5/4 2.4/4
458. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
459. The Crying Game 2.5/4 2.8/4
460. Chaplin 2.5/4 2.9/4
461. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
462. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
463. Lethal Weapon 3 3.0/4 2.7/4
464. Sneakers 3.0/4 2.8/4
465. A River Runs Through It 3.0/4 2.8/4
466. The Cutting Edge 2.5/4 2.6/4
467. Rush (1992) 2.5/4 2.7/4
468. Far and Away 2.5/4 2.5/4
469. Sister Act 3.0/4 2.5/4
470. The Lover (1992) 3.0/4 2.6/4
471. Forever Young (1992) 3.0/4 2.5/4
472. Death Becomes Her 2.5/4 2.4/4
473. Home Alone 2: Lost in New York 2.5/4 2.4/4
474. Single White Female 2.5/4 2.4/4
475. Thunderheart 2.5/4 2.6/4
476. Indochine 3.0/4 2.7/4
477. Passenger 57 2.5/4 2.4/4
478. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
479. Damage (1992) 3.0/4 2.7/4
480. Under Siege 2.5/4 2.4/4
481. Hero (1992) 2.5/4 2.3/4
482. Beethoven 2.5/4 2.1/4
483. Universal Soldier 2.5/4 2.1/4
484. Poison Ivy (1992) 2.5/4 2.1/4
485. Wuthering Heights (1992) 2.5/4 2.6/4
486. Night and the City (1992) 2.5/4 2.4/4
487. Blown Away (1992) 2.5/4 2.2/4
488. The Nightmare Before Christmas 2.5/4 3.1/4
489. Army of Darkness 1.5/4 3.0/4
490. Falling Down 3.0/4 2.9/4
491. The Piano 3.0/4 2.8/4
492. A Perfect World 3.0/4 2.9/4
493. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
494. Robin Hood: Men in Tights 2.5/4 2.6/4
495. Sleepless in Seattle 2.5/4 2.7/4
496. This Boy's Life 2.5/4 2.7/4
497. Rising Sun 2.5/4 2.4/4
498. Demolition Man 2.5/4 2.6/4
499. Cliffhanger (1993) 2.5/4 2.6/4
500. Indecent Proposal 3.0/4 2.4/4
501. The Three Musketeers (1993) 2.5/4 2.5/4
502. The Age of Innocence (1993) 3.0/4 2.7/4
503. Point of No Return 2.5/4 2.6/4
504. Hot Shots! Part Deux 2.5/4 2.3/4
505. Striking Distance 2.5/4 2.3/4
506. My Life 3.0/4 2.5/4
507. Mad Dog and Glory 2.5/4 2.5/4
508. The Crush (1993) 2.5/4 2.3/4
509. Sommersby 2.5/4 2.4/4
510. The Vanishing (1993) 2.5/4 2.3/4
511. Sliver 2.5/4 2.2/4
512. Malice 2.5/4 2.4/4
513. Mr. Jones (1993) 3.0/4 2.3/4
514. For Love or Money (1993) 2.5/4 2.3/4
515. Last Action Hero 2.5/4 2.2/4
516. Guilty as Sin 2.5/4 2.4/4
517. Judgment Night 2.5/4 2.5/4
518. Fatal Instinct 2.5/4 2.3/4
519. Money for Nothing (1993) 2.5/4 2.1/4
520. Sister Act 2 1.5/4 2.1/4
521. Free Willy 2.0/4 2.1/4
522. M. Butterfly 3.0/4 2.4/4
523. Sniper (1993) 2.0/4 2.2/4
524. Three Colors: White ( Trzy kolory: Bialy ) 3.0/4 3.0/4
525. Four Weddings and a Funeral 3.0/4 2.8/4
526. The House of the Spirits 3.5/4 2.8/4
527. True Lies 2.5/4 2.8/4
528. Stargate 2.5/4 2.7/4
529. When a Man Loves a Woman 3.0/4 2.7/4
530. Reality Bites 2.5/4 2.7/4
531. The War (1994) 2.5/4 2.7/4
532. Maverick (1994) 2.5/4 2.6/4
533. Romeo is Bleeding (1994) 2.5/4 2.7/4
534. Ace Ventura: Pet Detective 2.5/4 2.6/4
535. The Mask (1994) 3.0/4 2.4/4
536. Renaissance Man 2.5/4 2.4/4
537. Wyatt Earp 2.5/4 2.6/4
538. Naked Gun 33 1/3: The Final Insult 2.5/4 2.4/4
539. Wolf (1994) 3.0/4 2.4/4
540. Bitter Moon 3.5/4 2.6/4
541. Little Buddha 2.5/4 2.4/4
542. Speechless 2.5/4 2.5/4
543. Timecop 1.5/4 2.2/4
544. Guarding Tess 2.5/4 2.4/4
545. Color of Night 2.5/4 2.3/4
546. Beverly Hills Cop III 2.5/4 2.1/4
547. The Shadow (1994) 2.0/4 2.3/4
548. The Specialist (1994) 2.5/4 2.0/4
549. The Flintstones 2.0/4 1.9/4
550. On Deadly Ground 2.5/4 1.9/4
551. Love Affair (1994) 2.5/4 2.6/4
552. The Getaway (1994) 2.5/4 2.1/4
553. The Trial (1994) 2.5/4 2.3/4
554. The Chase (1994) 2.0/4 2.0/4
555. Junior 2.5/4 1.8/4
556. Drop Zone 2.5/4 2.1/4
557. Street Fighter (1994) 2.0/4 1.7/4
558. A Good Man in Africa 2.5/4 2.5/4
559. Intersection (1994) 2.5/4 2.2/4
560. Desperado (1995) 3.0/4 2.8/4
561. Crimson Tide 3.0/4 2.8/4
562. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
563. The Prophecy (1995) 2.5/4 2.7/4
564. The American President 3.0/4 2.7/4
565. Bad Boys (1995) 3.0/4 2.6/4
566. Jumanji (1995) 2.0/4 2.6/4
567. The Bridges of Madison County 2.5/4 2.8/4
568. While You Were Sleeping 3.0/4 2.6/4
569. Get Shorty 2.5/4 2.7/4
570. The Quick and the Dead (1995) 2.5/4 2.6/4
571. To Die For (1995) 2.5/4 2.6/4
572. Hate ( haine, La ) 3.0/4 3.1/4
573. Dangerous Minds 2.5/4 2.4/4
574. First Knight 3.0/4 2.4/4
575. Assassins (1995) 3.0/4 2.5/4
576. French Kiss 3.0/4 2.4/4
577. Father of the Bride Part II 2.5/4 2.4/4
578. Don Juan de Marco 3.0/4 2.4/4
579. Waterworld 2.5/4 2.3/4
580. Money Train 2.5/4 2.2/4
581. Little Odessa 2.5/4 2.6/4
582. Casper 2.5/4 2.4/4
583. Mortal Kombat (1995) 2.5/4 2.3/4
584. Batman Forever 2.5/4 2.1/4
585. The Net 2.5/4 2.3/4
586. Species 2.5/4 2.2/4
587. Judge Dredd (1995) 2.0/4 2.2/4
588. Virtuosity 2.5/4 2.2/4
589. Sudden Death 2.0/4 2.2/4
590. The Rock 3.0/4 2.8/4
591. Ransom (1996) 2.5/4 2.6/4
592. Executive Decision 2.5/4 2.6/4
593. Last Man Standing 2.5/4 2.5/4
594. Escape from L.A. 2.5/4 2.4/4
595. Eraser 2.5/4 2.5/4
596. Jane Eyre (1996) 3.0/4 2.7/4
597. Jackie Brown 2.5/4 2.9/4
598. Con Air 3.0/4 2.8/4
599. Wag the Dog 2.5/4 2.8/4
600. Face/Off 3.0/4 2.7/4
601. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
602. The Edge (1997) 2.5/4 2.6/4
603. Liar Liar 2.5/4 2.6/4
604. Tomorrow Never Dies 3.0/4 2.7/4
605. Breakdown (1997) 2.5/4 2.6/4
606. The Saint (1997) 2.5/4 2.5/4
607. Conspiracy Theory 2.5/4 2.6/4
608. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
609. Seven Years in Tibet 2.5/4 2.6/4
610. Cop Land 2.5/4 2.7/4
611. Scream 2 3.0/4 2.5/4
612. G.I. Jane 2.5/4 2.3/4
613. The Devil's Own 2.5/4 2.4/4
614. Murder at 1600 2.5/4 2.3/4
615. U Turn 2.5/4 2.2/4
616. The Peacemaker (1997) 2.5/4 2.3/4
617. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
618. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
619. Shakespeare in Love 2.5/4 2.8/4
620. The Negotiator (1998) 2.5/4 2.7/4
621. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
622. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
623. Armageddon 2.5/4 2.6/4
624. The Mask of Zorro 3.0/4 2.6/4
625. Gods and Monsters 2.5/4 2.7/4
626. Out of Sight 2.5/4 2.7/4
627. Insomnia (1998) 2.5/4 2.8/4
628. The Hurricane (1999) 2.5/4 2.9/4
629. Three Kings 2.5/4 2.8/4
630. The Talented Mr. Ripley 2.5/4 2.8/4
631. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
632. Notting Hill 2.5/4 2.7/4
633. Analyze This 2.5/4 2.6/4
634. Eyes Wide Shut 2.5/4 2.6/4
635. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
636. Remember the Titans 2.5/4 3.1/4
637. Frequency 2.5/4 2.7/4
638. Malèna 3.5/4 2.8/4
639. Gone in 60 Seconds (2000) 3.0/4 2.5/4
640. Thirteen Days 3.0/4 2.9/4
641. The Gift (2000) 2.5/4 2.6/4
642. Under Suspicion (2000) 2.5/4 2.5/4
643. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
644. The Last Castle 3.0/4 2.7/4
645. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
646. The Score (2001) 3.0/4 2.6/4
647. Rush Hour 2 3.0/4 2.5/4
648. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
649. 25th Hour (2002) 2.5/4 2.9/4
650. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
651. The Transporter 3.0/4 2.7/4
652. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
653. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
654. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
655. John Q 3.0/4 2.7/4
656. K-19: The Widowmaker 2.5/4 2.6/4
657. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
658. The Defiant Ones 3.5/4 3.1/4
659. Midnight in Paris (2011) 2.5/4 3.0/4
660. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
661. The Mechanic (2011) 2.5/4 2.7/4
662. The Adjustment Bureau 2.5/4 2.7/4
663. I Am Number Four 2.0/4 2.5/4
664. Unstoppable (2010) 2.5/4 2.8/4
665. Alice in Wonderland (2010) 3.0/4 2.6/4
666. The Next Three Days 3.0/4 2.7/4
667. The Expendables 2.5/4 2.6/4
668. Biutiful 3.0/4 2.8/4
669. Invictus 3.0/4 2.9/4
670. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
671. The Proposal (2009) 2.5/4 2.7/4
672. Angels & Demons 2.5/4 2.6/4
673. Paranormal Activity 2.0/4 2.5/4
674. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2.5/4 2.6/4
675. State of Play 2.5/4 2.6/4
676. Brooklyn's Finest 2.5/4 2.5/4
677. Armored 2.5/4 2.5/4
678. 2012 2.5/4 2.5/4
679. The Informant! (2009) 2.5/4 2.5/4
680. Crossing Over 2.5/4 2.4/4
681. Crank: High Voltage 2.5/4 2.4/4
682. Defiance (2008) 3.0/4 2.9/4
683. Seven Pounds 3.0/4 2.9/4
684. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
685. Definitely, Maybe 2.5/4 2.8/4
686. Silver Linings Playbook N/A 3.1/4
687. Fargo (1996) N/A 3.2/4
688. Sinister N/A 2.8/4
689. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
690. The Thin Red Line 2.5/4 2.9/4
691. Cross of Iron 3.5/4 3.1/4
692. The General (1927) 3.0/4 3.1/4
693. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name