Top Movie List by Jole

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Big Jake 4.0/4 2.9/4
2. Friday 3.5/4 3.0/4
3. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
4. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
5. Rio Lobo 4.0/4 2.8/4
6. 50 First Dates 4.0/4 2.6/4
7. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
8. Equilibrium 4.0/4 2.8/4
9. Popeye 4.0/4 2.0/4
10. Tango & Cash 4.0/4 2.5/4
11. Much Ado About Nothing (1993) 4.0/4 2.8/4
12. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
13. Big Trouble in Little China 4.0/4 2.8/4
14. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
15. The Godfather 4.0/4 3.5/4
16. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
17. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
18. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
19. Fight Club 4.0/4 3.3/4
20. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
21. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
22. The Matrix 3.0/4 3.2/4
23. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
24. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
25. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
26. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
27. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
28. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
29. Inception 2.5/4 3.3/4
30. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
31. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
32. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
33. Se7en 3.5/4 3.3/4
34. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
35. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
36. The Departed 3.0/4 3.3/4
37. Die Hard 2.5/4 3.3/4
38. The Lion King (1994) 2.5/4 3.3/4
39. The Dark Knight Rises 2.5/4 3.2/4
40. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
41. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
42. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
43. American History X 4.0/4 3.2/4
44. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
45. Alien 2.5/4 3.3/4
46. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
47. Toy Story 3.0/4 3.3/4
48. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
49. Casablanca 4.0/4 3.3/4
50. Rear Window 4.0/4 3.3/4
51. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
52. American Beauty 4.0/4 3.1/4
53. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
54. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
55. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
56. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
57. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
58. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
59. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
60. Toy Story 3 2.5/4 3.3/4
61. Wall-E 1.5/4 3.2/4
62. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
63. Avatar 0.5/4 3.0/4
64. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
65. Up (2009) 2.5/4 3.3/4
66. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
67. Aliens 1.5/4 3.3/4
68. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
69. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
70. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
71. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
72. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
73. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
74. Jaws 2.5/4 3.2/4
75. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
76. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
77. No Country for Old Men 2.5/4 3.2/4
78. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
79. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
80. The Bourne Ultimatum 2.0/4 3.2/4
81. The Godfather 4.0/4 3.5/4
82. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
83. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
84. The Bourne Identity (2002) 1.5/4 3.1/4
85. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
86. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
87. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 2.5/4 3.3/4
88. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
89. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
90. Kill Bill: Volume 1 2.5/4 3.0/4
91. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
92. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
93. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
94. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
95. Rocky (1976) 2.5/4 3.2/4
96. Star Trek 3.5/4 3.1/4
97. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
98. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
99. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
100. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.5/4 3.2/4
101. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
102. The Terminator 2.5/4 3.1/4
103. Office Space 3.5/4 3.1/4
104. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
105. How to Train Your Dragon (2010) 2.5/4 3.2/4
106. Snatch 4.0/4 3.1/4
107. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
108. Beauty and the Beast (1991) 2.5/4 3.2/4
109. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
110. Amadeus 4.0/4 3.2/4
111. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
112. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
113. There Will Be Blood 2.5/4 3.1/4
114. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
115. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
116. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
117. Casino 3.5/4 3.2/4
118. The Goonies 3.5/4 3.1/4
119. Shrek 3.0/4 3.1/4
120. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
121. Chinatown 3.0/4 3.2/4
122. The Hangover 2.5/4 3.0/4
123. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
124. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
125. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
126. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
127. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
128. The Nightmare Before Christmas 2.5/4 3.1/4
129. Halloween (1978) 2.0/4 3.2/4
130. 300 2.5/4 2.9/4
131. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
132. Kill Bill: Volume 2 2.5/4 3.0/4
133. Tombstone 4.0/4 3.1/4
134. The Thing (1982) 2.5/4 3.2/4
135. Titanic (1997) 2.5/4 3.0/4
136. Catch Me if You Can 2.5/4 3.1/4
137. Tangled (2010) 1.5/4 3.1/4
138. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
139. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
140. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
141. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
142. Warrior (2011) 2.5/4 3.2/4
143. Sin City 4.0/4 3.0/4
144. Million Dollar Baby (2004) 2.5/4 3.1/4
145. Zombieland 3.0/4 3.0/4
146. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
147. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
148. Ratatouille 2.0/4 3.1/4
149. Mystic River 3.0/4 3.1/4
150. Rain Man 3.5/4 3.1/4
151. X-Men: First Class 2.5/4 3.1/4
152. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
153. Children of Men 2.5/4 3.1/4
154. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
155. The Maltese Falcon (1941) 3.5/4 3.2/4
156. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
157. Black Swan (2010) 2.0/4 3.0/4
158. Despicable Me 2.0/4 3.1/4
159. Night of the Living Dead (1968) 1.5/4 3.1/4
160. Singin' in the Rain 3.0/4 3.2/4
161. Gandhi 2.0/4 3.1/4
162. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
163. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
164. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
165. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
166. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
167. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
168. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
169. Taken (2009) 2.5/4 3.0/4
170. A Christmas Story (1983) 2.5/4 3.1/4
171. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
172. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
173. The Bourne Supremacy 1.5/4 3.1/4
174. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
175. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
176. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
177. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
178. This is Spinal Tap 1.5/4 3.1/4
179. Patton 4.0/4 3.1/4
180. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
181. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
182. 28 Days Later 1.5/4 3.0/4
183. Toy Story 2 2.0/4 3.1/4
184. Almost Famous 2.0/4 3.1/4
185. True Grit (2010) 2.0/4 3.1/4
186. Misery 3.0/4 3.1/4
187. Rise of the Planet of the Apes 1.5/4 3.0/4
188. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
189. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
190. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
191. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 3.0/4 3.2/4
192. The Manchurian Candidate (1962) 2.5/4 3.1/4
193. Glory (1989) 3.5/4 3.1/4
194. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
195. The Sound of Music 3.0/4 3.1/4
196. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
197. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
198. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
199. Letters from Iwo Jima 3.5/4 3.1/4
200. Juno 2.5/4 2.9/4
201. The Searchers 4.0/4 3.1/4
202. District 9 1.0/4 3.0/4
203. Spartacus 4.0/4 3.1/4
204. Lonesome Dove 1.0/4 3.1/4
205. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
206. Dances with Wolves 1.5/4 3.1/4
207. Goldfinger 3.5/4 3.1/4
208. The Fugitive (1993) 2.5/4 3.1/4
209. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
210. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
211. The Notebook (2004) 2.5/4 3.0/4
212. The Blind Side 2.5/4 3.0/4
213. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
214. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
215. Boogie Nights 2.0/4 3.1/4
216. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
217. Hot Fuzz 2.5/4 3.0/4
218. Big Fish (2003) 2.5/4 3.0/4
219. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
220. Groundhog Day 2.5/4 3.0/4
221. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
222. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
223. Dawn of the Dead (1979) 2.0/4 3.1/4
224. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
225. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
226. Kramer vs. Kramer 2.5/4 3.1/4
227. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
228. Richard Pryor ...Here and Now 2.5/4 3.1/4
229. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
230. Superbad 2.5/4 2.9/4
231. The Crow (1994) 2.5/4 3.0/4
232. Monty Python's Life of Brian 2.5/4 3.1/4
233. In the Heat of the Night 3.0/4 3.1/4
234. Primal Fear 3.5/4 3.1/4
235. The Dirty Dozen 3.5/4 3.1/4
236. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.5/4 3.0/4
237. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
238. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 2.0/4 3.1/4
239. A Charlie Brown Christmas 3.0/4 3.1/4
240. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
241. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
242. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
243. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.5/4 2.9/4
244. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
245. Ted 3.0/4 2.8/4
246. The Outlaw Josey Wales 3.5/4 3.1/4
247. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
248. Airplane! 2.5/4 3.0/4
249. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 3.0/4 3.1/4
250. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
251. Dazed and Confused 3.0/4 3.0/4
252. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
253. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
254. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
255. Spider-Man 1.5/4 2.9/4
256. The Hurt Locker 2.5/4 3.1/4
257. Santa Claus is Comin' to Town 4.0/4 3.0/4
258. The African Queen 4.0/4 3.1/4
259. American Psycho 2.5/4 3.0/4
260. The Truman Show 2.5/4 3.0/4
261. Once 2.0/4 3.1/4
262. National Lampoon's Animal House 3.5/4 3.0/4
263. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
264. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
265. X-Men 2.5/4 2.9/4
266. The Town (2010) 2.5/4 3.0/4
267. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
268. Real Steel 1.5/4 2.9/4
269. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
270. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
271. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
272. Training Day 3.5/4 3.0/4
273. The Many Adventures of Winnie the Pooh 2.5/4 3.1/4
274. Mississippi Burning 3.0/4 3.1/4
275. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
276. American Gangster 3.5/4 3.0/4
277. Sabrina (1954) 4.0/4 3.1/4
278. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.0/4 3.1/4
279. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 2.5/4 3.1/4
280. Cinderella Man 2.5/4 3.0/4
281. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
282. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
283. Akira 3.0/4 3.0/4
284. King Kong (1933) 3.0/4 3.0/4
285. A Nightmare on Elm Street (1984) 1.5/4 3.0/4
286. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
287. How the Grinch Stole Christmas (1966) 4.0/4 3.0/4
288. High Fidelity 2.5/4 3.0/4
289. Cast Away (2000) 2.5/4 3.0/4
290. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
291. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
292. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
293. Mission: Impossible - Ghost Protocol 1.5/4 3.0/4
294. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
295. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
296. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
297. Kung Fu Panda 2.5/4 3.0/4
298. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
299. The King of Comedy (1983) 2.5/4 3.1/4
300. West Side Story (1961) 2.5/4 3.0/4
301. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.0/4 2.9/4
302. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
303. The Color Purple (1985) 2.5/4 3.0/4
304. Caddyshack 2.0/4 3.0/4
305. Fiddler on the Roof 3.0/4 3.0/4
306. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
307. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
308. Rambo: First Blood 2.5/4 3.0/4
309. Miracle on 34th Street (1947) 2.0/4 3.0/4
310. Blow 2.5/4 2.9/4
311. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
312. From Russia with Love 1.5/4 3.0/4
313. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
314. Rio Bravo 4.0/4 3.1/4
315. Fast Five 3.5/4 2.9/4
316. A Streetcar Named Desire 3.5/4 3.0/4
317. Black Hawk Down 2.5/4 3.0/4
318. The Adventures of Robin Hood 4.0/4 3.1/4
319. Kung Fu Hustle 3.5/4 3.0/4
320. Thor 3.5/4 2.9/4
321. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
322. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 4.0/4 3.0/4
323. Traffic (2000) 2.0/4 3.0/4
324. Fast Times at Ridgemont High 2.5/4 2.9/4
325. Big 3.0/4 3.0/4
326. Pinocchio (1940) 2.5/4 3.0/4
327. Stagecoach (1939) 3.0/4 3.1/4
328. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
329. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
330. High Plains Drifter 3.5/4 3.0/4
331. Apocalypto 2.5/4 2.9/4
332. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.5/4 3.0/4
333. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
334. Coraline 3.0/4 3.0/4
335. Home Alone 2.5/4 2.9/4
336. Hoosiers 2.5/4 2.9/4
337. Spider-Man 2 1.5/4 2.9/4
338. Seven Psychopaths 4.0/4 2.9/4
339. The Lost Boys 2.5/4 2.9/4
340. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 2.5/4 3.0/4
341. Mad Max 2: The Road Warrior 3.5/4 3.0/4
342. Eastern Promises 3.0/4 3.0/4
343. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
344. The Game (1997) 2.0/4 3.0/4
345. JFK 2.5/4 3.0/4
346. Saw 0.5/4 2.9/4
347. Fantasia 4.0/4 3.0/4
348. A History of Violence 2.5/4 3.0/4
349. The Royal Tenenbaums 0.5/4 2.9/4
350. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
351. Moulin Rouge (2001) 2.5/4 2.8/4
352. The Curious Case of Benjamin Button 2.5/4 2.9/4
353. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers 2.5/4 3.1/4
354. Man on Fire (2004) 2.5/4 2.9/4
355. Live Free or Die Hard 2.5/4 2.9/4
356. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
357. The Longest Day 4.0/4 3.0/4
358. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
359. The Transformers (2007) 2.0/4 2.8/4
360. Megamind 2.0/4 2.9/4
361. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
362. The Last of the Mohicans (1992) 3.0/4 3.0/4
363. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
364. The Abyss 3.0/4 2.9/4
365. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
366. Raising Arizona 3.0/4 2.9/4
367. I Love You, Man 2.0/4 2.9/4
368. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
369. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
370. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
371. As Good as it Gets 2.5/4 2.9/4
372. True Grit (1969) 4.0/4 3.0/4
373. Pride and Prejudice (2005) 3.0/4 2.9/4
374. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
375. Ray 2.5/4 3.0/4
376. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 2.5/4 3.0/4
377. Escape from Alcatraz 2.5/4 3.0/4
378. The Iron Giant 2.0/4 3.0/4
379. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
380. Deliverance (1972) 2.5/4 3.0/4
381. The Illusionist (2006) 2.0/4 2.9/4
382. Poltergeist (1982) 1.5/4 3.0/4
383. Charade (1963) 4.0/4 3.1/4
384. My Cousin Vinny 4.0/4 2.9/4
385. Minority Report 1.5/4 2.9/4
386. The Adventures of Tintin 1.5/4 2.8/4
387. Say Anything... 3.0/4 2.9/4
388. Zulu (1964) 2.5/4 3.0/4
389. Ice Age 2.0/4 2.9/4
390. Source Code 1.5/4 2.9/4
391. The Omen (1976) 1.5/4 2.9/4
392. Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon ( Doragon bôru Z 13: Ryûken bakuhatsu!! Gokû ga yaraneba dare ga yaru ) 2.0/4 2.9/4
393. Watership Down 4.0/4 3.0/4
394. Lost in Translation 1.5/4 2.9/4
395. The Hunt for Red October 2.5/4 2.9/4
396. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 1.5/4 2.8/4
397. Race for Your Life, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
398. M*A*S*H 2.5/4 2.9/4
399. Mad Max 3.5/4 2.9/4
400. Role Models 2.5/4 2.9/4
401. Bambi 3.0/4 2.9/4
402. The Jungle Book (1967) 4.0/4 2.9/4
403. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
404. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
405. Fried Green Tomatoes 3.0/4 3.0/4
406. Wall Street 2.0/4 2.9/4
407. Garden State 2.5/4 2.9/4
408. Forgetting Sarah Marshall 2.0/4 2.8/4
409. An American Werewolf in London 2.0/4 2.9/4
410. Grease 4.0/4 2.9/4
411. Red River (1948) 4.0/4 3.0/4
412. Pale Rider 4.0/4 2.9/4
413. Labyrinth (1986) 4.0/4 2.9/4
414. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 1.0/4 2.9/4
415. Zodiac (2007) 2.0/4 2.9/4
416. Sense and Sensibility (1995) 3.5/4 2.9/4
417. The Thin Red Line 2.5/4 2.9/4
418. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
419. Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) 3.0/4 3.0/4
420. Field of Dreams 2.0/4 2.9/4
421. Peter Pan (1953) 3.5/4 2.9/4
422. Coal Miner's Daughter 2.5/4 2.9/4
423. Easy A 2.0/4 2.9/4
424. Superman II: The Richard Donner Cut 1.5/4 3.0/4
425. The Sword in the Stone 4.0/4 2.9/4
426. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.0/4 2.8/4
427. The Muppet Movie 3.5/4 2.9/4
428. The Warriors (1979) 2.5/4 2.9/4
429. Way of the Dragon, The ( Meng long guo jiang ) 3.5/4 3.0/4
430. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
431. Ip Man ( Yip Man ) 2.5/4 3.0/4
432. Trading Places 3.5/4 2.9/4
433. Frailty 3.0/4 2.9/4
434. Dead Man Walking 2.5/4 3.0/4
435. The Music Man 2.5/4 3.0/4
436. Watchmen 3.0/4 2.8/4
437. The Karate Kid (1984) 1.0/4 2.9/4
438. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
439. Scream (1996) 0.5/4 2.8/4
440. The Book of Eli 3.0/4 2.8/4
441. A Fish Called Wanda 2.5/4 2.9/4
442. National Lampoon's Vacation 2.5/4 2.9/4
443. Dumbo (1941) 3.5/4 2.9/4
444. Knocked Up 2.0/4 2.8/4
445. Speed (1994) 1.0/4 2.9/4
446. The Cowboys (1972) 2.5/4 3.0/4
447. Kiss Kiss, Bang Bang 2.5/4 2.9/4
448. Lolita (1962) 2.0/4 3.0/4
449. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
450. South Park: Bigger, Longer & Uncut 2.5/4 2.9/4
451. Mulan (1998) 2.0/4 2.9/4
452. Jackie Brown 2.0/4 2.9/4
453. Boys Don't Cry 1.5/4 2.9/4
454. Limitless 3.0/4 2.8/4
455. The Secret of NIMH 2.5/4 2.9/4
456. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 2.5/4 3.0/4
457. RoboCop (1987) 2.0/4 2.9/4
458. Macbeth (1971) 2.0/4 3.0/4
459. October Sky 2.0/4 2.9/4
460. Happy Gilmore 2.5/4 2.8/4
461. Atonement (2007) 3.0/4 2.9/4
462. Best in Show 1.5/4 2.9/4
463. Winnie the Pooh 2.5/4 3.0/4
464. Stripes 2.5/4 2.9/4
465. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
466. Grindhouse 1.5/4 2.8/4
467. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
468. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
469. Bill Cosby: Himself 3.0/4 2.9/4
470. Bowling for Columbine 0.5/4 2.9/4
471. The Count of Monte Cristo (2002) 4.0/4 2.9/4
472. The Sons of Katie Elder 3.0/4 3.0/4
473. Cinderella (1950) 3.5/4 2.9/4
474. Stranger Than Fiction 1.5/4 2.8/4
475. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) 0.5/4 2.9/4
476. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
477. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
478. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 1.5/4 3.1/4
479. The Land Before Time 3.0/4 2.9/4
480. Dangerous Liaisons (1988) 2.5/4 2.9/4
481. Grosse Point Blank 2.5/4 2.8/4
482. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
483. Old School 1.5/4 2.8/4
484. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
485. The Princess and the Frog 0.5/4 2.8/4
486. Law Abiding Citizen 3.0/4 2.8/4
487. Seven Brides for Seven Brothers 2.5/4 2.9/4
488. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 1.5/4 2.7/4
489. Monster (2003) 1.5/4 2.9/4
490. The Queen (2006) 2.0/4 2.9/4
491. Charlotte's Web (1973) 2.5/4 2.9/4
492. Captain America: The First Avenger 1.5/4 2.8/4
493. El Dorado (1967) 4.0/4 2.9/4
494. The Maltese Falcon (1931) 4.0/4 2.9/4
495. Silverado 2.0/4 2.8/4
496. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
497. The Dark Crystal 4.0/4 2.9/4
498. The Fox and the Hound 4.0/4 2.9/4
499. The Shootist 4.0/4 3.0/4
500. Kelly's Heroes 3.0/4 3.0/4
501. Dracula (1992) 4.0/4 2.9/4
502. The Last Samurai 3.5/4 2.8/4
503. Origin: Spirits of the Past ( Gin-iro no kami no Agito ) 2.5/4 2.9/4
504. Sleepers (1996) 1.5/4 2.9/4
505. Tucker & Dale vs Evil 2.5/4 3.0/4
506. Muppet Treasure Island 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name