Top Movie List by Ginger

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Danny the Dog ( Unleashed ) 4.0/4 2.8/4
2. Constantine 3.0/4 2.6/4
3. Dot the I 3.0/4 2.7/4
4. Hostage (2005) 2.5/4 2.6/4
5. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
6. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.5/4 2.6/4
7. Mr. and Mrs. Smith (2005) 2.5/4 2.5/4
8. The Island (2005) 2.5/4 2.5/4
9. Hitch 2.5/4 2.5/4
10. The Transporter 2 3.0/4 2.4/4
11. The Legend of Zorro 2.5/4 2.4/4
12. The Longest Yard (2005) 2.0/4 2.4/4
13. Breakfast on Pluto 3.0/4 2.5/4
14. The Bourne Supremacy 2.5/4 3.1/4
15. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
16. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
17. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2.5/4 3.1/4
18. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
19. The Aviator (2004) 2.5/4 3.0/4
20. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
21. The Machinist 3.0/4 2.9/4
22. Collateral 2.5/4 2.9/4
23. Dogville 1.0/4 2.9/4
24. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.0/4 2.9/4
25. Bad Education ( mala educación, La ) 3.0/4 2.9/4
26. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) 3.0/4 3.0/4
27. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
28. Zatôichi 3.0/4 2.9/4
29. National Treasure 1.5/4 2.7/4
30. Mean Girls (2004) 0.5/4 2.7/4
31. Chorus, The ( choristes, Les ) 3.0/4 3.0/4
32. Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass ( Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ) 3.0/4 2.9/4
33. Troy 2.0/4 2.7/4
34. The Terminal (2004) 2.0/4 2.7/4
35. The Passion of the Christ 2.5/4 2.7/4
36. I, Robot 2.5/4 2.7/4
37. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
38. Dodgeball: A True Underdog Story 3.0/4 2.6/4
39. Primer 1.5/4 2.8/4
40. 50 First Dates 2.0/4 2.6/4
41. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
42. Team America: World Police 2.5/4 2.6/4
43. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
44. The Day After Tomorrow 0.5/4 2.6/4
45. Meet the Fockers 2.5/4 2.5/4
46. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.5/4 2.5/4
47. Secret Window 2.0/4 2.4/4
48. King Arthur 2.0/4 2.5/4
49. Resident Evil: Apocalypse 2.0/4 2.5/4
50. The Village (2004) 0.5/4 2.4/4
51. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
52. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
53. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
54. Kill Bill: Volume 1 2.0/4 3.0/4
55. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
56. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
57. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
58. Love Actually 3.5/4 2.9/4
59. Monster (2003) 2.5/4 2.9/4
60. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
61. Underworld (2003) 2.5/4 2.8/4
62. The Italian Job (2003) 2.5/4 2.8/4
63. He Loves Me... He Loves Me Not... ( À la folie... pas du tout ) 3.0/4 2.9/4
64. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
65. The School of Rock 1.5/4 2.7/4
66. Bad Santa 2.5/4 2.6/4
67. Bend it Like Beckham 2.0/4 2.7/4
68. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
69. Something's Gotta Give 3.5/4 2.6/4
70. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
71. How to Lose a Guy in 10 Days 2.5/4 2.5/4
72. Once Upon a Time in Mexico 2.5/4 2.6/4
73. Phone Booth 2.0/4 2.6/4
74. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
75. Safe (2012) 3.0/4 2.6/4
76. John Carter 3.0/4 2.6/4
77. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
78. Underworld Awakening 2.0/4 2.5/4
79. Dark Shadows 2.0/4 2.4/4
80. Wrath of the Titans 1.5/4 2.4/4
81. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
82. Real Steel 3.0/4 2.9/4
83. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
84. Thor 3.0/4 2.9/4
85. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.5/4 3.0/4
86. Source Code 2.5/4 2.9/4
87. Bridesmaids (2011) 2.0/4 2.9/4
88. We Need to Talk About Kevin 3.0/4 3.0/4
89. The Awakening (2011) 3.0/4 2.6/4
90. Limitless 2.5/4 2.8/4
91. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
92. The Guard (2011) 3.0/4 2.8/4
93. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
94. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
95. Tucker & Dale vs Evil 3.0/4 3.0/4
96. Paul 2.5/4 2.7/4
97. The Adjustment Bureau 3.0/4 2.7/4
98. In Time 2.5/4 2.6/4
99. Killer Elite (2011) 2.0/4 2.7/4
100. Transformers: Dark of the Moon 2.5/4 2.5/4
101. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
102. Contagion 1.5/4 2.7/4
103. I Am Number Four 2.0/4 2.5/4
104. The Rite (2011) 2.0/4 2.4/4
105. The Hangover Part II 2.5/4 2.4/4
106. Battle: Los Angeles 1.5/4 2.3/4
107. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
108. Red Riding Hood 2.5/4 2.4/4
109. The Eagle (2011) 2.0/4 2.4/4
110. Green Lantern 2.0/4 2.2/4
111. Priest (2011) 2.0/4 2.3/4
112. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
113. Inception 3.5/4 3.3/4
114. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
115. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
116. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
117. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
118. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
119. The Town (2010) 2.0/4 3.0/4
120. Inside Job (2010) 1.0/4 3.2/4
121. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.5/4 3.1/4
122. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
123. Scott Pilgrim vs. The World 1.0/4 2.9/4
124. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
125. Easy A 2.0/4 2.9/4
126. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) 3.0/4 2.9/4
127. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 3.0/4 3.0/4
128. The Book of Eli 3.5/4 2.8/4
129. TRON: Legacy 2.5/4 2.7/4
130. Daybreakers 2.5/4 2.7/4
131. Alice in Wonderland (2010) 2.0/4 2.6/4
132. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
133. Shrek Forever After 2.0/4 2.6/4
134. The Expendables 2.5/4 2.6/4
135. Machete 2.0/4 2.6/4
136. Due Date 2.0/4 2.6/4
137. The A-Team 2.5/4 2.6/4
138. Burlesque 2.0/4 2.6/4
139. The Imaginarium of Doctor Parnassus 1.0/4 2.5/4
140. The Sorcerer's Apprentice 2.5/4 2.5/4
141. The Tourist (2010) 2.0/4 2.5/4
142. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2.0/4 2.4/4
143. The Wolfman (2010) 1.5/4 2.4/4
144. Clash of the Titans (2010) 2.0/4 2.4/4
145. Wild Target 2.0/4 2.4/4
146. Love and Other Drugs 2.0/4 2.5/4
147. Cemetery Junction 2.0/4 2.5/4
148. Centurion 2.5/4 2.4/4
149. Legion (2010) 1.5/4 2.3/4
150. Your Highness 3.0/4 2.2/4
151. Avatar 3.0/4 3.0/4
152. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
153. The Hangover 3.5/4 3.0/4
154. Zombieland 3.0/4 3.0/4
155. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
156. District 9 3.5/4 3.0/4
157. Moon 1.5/4 3.1/4
158. (500) Days of Summer 1.5/4 3.0/4
159. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
160. Up in the Air (2009) 2.5/4 2.9/4
161. Watchmen 2.5/4 2.8/4
162. Law Abiding Citizen 3.5/4 2.8/4
163. X-Men Origins: Wolverine 2.0/4 2.7/4
164. Orphan 3.0/4 2.8/4
165. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 3.0/4 2.7/4
166. Julie & Julia 3.0/4 2.8/4
167. Ninja Assassin 1.5/4 2.8/4
168. Underworld: Rise of the Lycans 2.5/4 2.7/4
169. Angels & Demons 2.5/4 2.6/4
170. 2012 2.0/4 2.5/4
171. The Invention of Lying 2.0/4 2.4/4
172. The Men Who Stare at Goats 3.5/4 2.5/4
173. Knowing 2.0/4 2.4/4
174. The Informant! (2009) 1.5/4 2.5/4
175. Transformers: Revenge of the Fallen 2.5/4 2.2/4
176. Push 2.5/4 2.3/4
177. Antichrist (2009) 2.5/4 2.4/4
178. Gamer (2009) 3.0/4 2.3/4
179. G.I. Joe: The Rise of Cobra 2.0/4 2.2/4
180. The Twilight Saga: New Moon 1.0/4 2.2/4
181. Couples Retreat 2.0/4 2.2/4
182. Inkheart 3.0/4 2.2/4
183. Outlander 1.5/4 2.2/4
184. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
185. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
186. Doubt 3.0/4 3.1/4
187. The Curious Case of Benjamin Button 2.0/4 2.9/4
188. Changeling (2008) 1.5/4 2.9/4
189. Role Models 1.5/4 2.9/4
190. Tropic Thunder 3.0/4 2.7/4
191. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
192. The Bank Job 2.5/4 2.8/4
193. Wanted (2008) 2.5/4 2.7/4
194. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
195. Burn After Reading 1.5/4 2.7/4
196. Cloverfield 1.0/4 2.6/4
197. Step Brothers 2.0/4 2.8/4
198. Valkyrie 2.5/4 2.7/4
199. RocknRolla 3.5/4 2.7/4
200. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 1.5/4 2.7/4
201. The Secret Life of Bees 3.0/4 2.8/4
202. 21 2.0/4 2.7/4
203. Yes Man 3.0/4 2.6/4
204. The Duchess 2.5/4 2.7/4
205. Hancock 3.0/4 2.6/4
206. Appaloosa (2008) 2.0/4 2.6/4
207. Miss Pettigrew Lives for a Day 2.0/4 2.7/4
208. The Spiderwick Chronicles 2.5/4 2.6/4
209. Mamma Mia! 2.5/4 2.6/4
210. Get Smart 2.5/4 2.5/4
211. Eagle Eye 2.5/4 2.5/4
212. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.0/4 2.4/4
213. Death Race 2.5/4 2.5/4
214. Ghost Town (2008) 2.0/4 2.6/4
215. 27 Dresses 2.0/4 2.5/4
216. City of Ember 2.5/4 2.6/4
217. Step Up 2 the Streets 1.5/4 2.5/4
218. Transporter 3 2.5/4 2.5/4
219. The Forbidden Kingdom 2.5/4 2.5/4
220. Doomsday 2.5/4 2.5/4
221. Sex and the City: The Movie 0.5/4 2.4/4
222. Righteous Kill 3.5/4 2.4/4
223. Battle in Seattle 2.0/4 2.5/4
224. Be Kind Rewind 2.0/4 2.4/4
225. Twilight (2008) 2.0/4 2.2/4
226. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.5/4 2.3/4
227. The Bourne Ultimatum 2.5/4 3.2/4
228. 300 3.0/4 2.9/4
229. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
230. Juno 1.5/4 2.9/4
231. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
232. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
233. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
234. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
235. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
236. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
237. Zodiac (2007) 2.5/4 2.9/4
238. Sunshine (2007) 1.5/4 2.9/4
239. Michael Clayton 2.0/4 2.9/4
240. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
241. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
242. Death at a Funeral (2007) 3.5/4 2.9/4
243. Bridge to Terabithia 2.5/4 2.8/4
244. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
245. Death Proof 2.5/4 2.7/4
246. The Bucket List 3.5/4 2.7/4
247. Disturbia 2.5/4 2.7/4
248. Dan in Real Life 2.0/4 2.7/4
249. Resident Evil: Extinction 2.0/4 2.6/4
250. The Savages (2007) 2.0/4 2.8/4
251. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
252. 1408 2.5/4 2.6/4
253. National Treasure: Book of Secrets 1.5/4 2.6/4
254. Shoot 'Em Up 3.0/4 2.6/4
255. Waitress (2007) 2.5/4 2.7/4
256. No Reservations 2.5/4 2.5/4
257. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
258. Revolver (2007) 3.0/4 2.5/4
259. Music and Lyrics 2.5/4 2.5/4
260. Elizabeth: The Golden Age 3.0/4 2.6/4
261. King of California 1.0/4 2.6/4
262. Cashback 2.0/4 2.6/4
263. Beowulf (2007) 1.5/4 2.4/4
264. Blades of Glory 0.5/4 2.4/4
265. The Jane Austen Book Club 2.5/4 2.6/4
266. The Number 23 2.5/4 2.4/4
267. Rush Hour 3 2.0/4 2.4/4
268. P.S., I Love You 2.0/4 2.5/4
269. The Golden Compass 1.5/4 2.3/4
270. The Perfect Holiday 2.5/4 2.5/4
271. Love in the Time of Cholera 2.5/4 2.4/4
272. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
273. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
274. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
275. Children of Men 4.0/4 3.1/4
276. Apocalypto 2.5/4 2.9/4
277. The Illusionist (2006) 2.5/4 2.9/4
278. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
279. Inside Man (2006) 2.5/4 2.9/4
280. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
281. Thank You for Smoking 2.5/4 2.8/4
282. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 0.5/4 2.7/4
283. The Devil Wears Prada 1.5/4 2.7/4
284. The Fountain (2006) 0.5/4 2.7/4
285. Underworld: Evolution 2.5/4 2.8/4
286. Ice Age: The Meltdown 3.0/4 2.7/4
287. The Holiday (2006) 2.5/4 2.7/4
288. Mission: Impossible III 2.0/4 2.7/4
289. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
290. Step Up 2.0/4 2.8/4
291. Keeping Mum 3.0/4 2.9/4
292. X-Men: The Last Stand 2.0/4 2.6/4
293. Final Fantasy VII - Advent Children 2.5/4 2.7/4
294. Nanny McPhee 3.0/4 2.7/4
295. Perfume: The Story of a Murderer 3.5/4 2.9/4
296. Rocky Balboa 2.5/4 2.6/4
297. Tristan + Isolde 2.0/4 2.6/4
298. Night at the Museum 2.5/4 2.5/4
299. 16 Blocks 2.5/4 2.5/4
300. Big Nothing 2.5/4 2.7/4
301. Kinky Boots 3.0/4 2.8/4
302. The Da Vinci Code 2.5/4 2.4/4
303. Firewall 2.0/4 2.4/4
304. Silent Hill 2.0/4 2.5/4
305. Tideland 2.5/4 2.5/4
306. Scoop 2.0/4 2.4/4
307. Tenacious D in: The Pick of Destiny 2.0/4 2.3/4
308. Click 2.5/4 2.3/4
309. As You Like It (2006) 3.0/4 2.4/4
310. Idiocracy 3.5/4 2.4/4
311. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
312. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
313. Sin City 3.5/4 3.0/4
314. Walk the Line 2.5/4 3.1/4
315. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
316. Serenity (2005) 2.0/4 3.0/4
317. The 40 Year-Old Virgin 2.0/4 2.9/4
318. Pride and Prejudice (2005) 3.0/4 2.9/4
319. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
320. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 1.5/4 2.8/4
321. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.5/4 3.0/4
322. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
323. Match Point 2.5/4 2.8/4
324. Lord of War 3.0/4 2.8/4
325. Memoirs of a Geisha 3.0/4 2.8/4
326. The Constant Gardener 1.5/4 2.8/4
327. The Greatest Game Ever Played 2.0/4 2.7/4
328. Kingdom of Heaven 2.0/4 2.7/4
329. MirrorMask 2.5/4 2.8/4
330. Charlie and the Chocolate Factory 2.0/4 2.6/4
331. The Exorcism of Emily Rose 1.0/4 2.6/4
332. Sisterhood of the Traveling Pants 0.5/4 2.6/4
333. Assault on Precinct 13 (2005) 1.5/4 2.5/4
334. The Skeleton Key 1.0/4 2.5/4
335. Prime 2.0/4 2.4/4
336. The Brothers Grimm 2.0/4 2.4/4
337. In Her Shoes 2.5/4 2.4/4
338. The Interpreter 2.0/4 2.3/4
339. Sahara (2005) 2.0/4 2.3/4
340. Fun With Dick and Jane (2005) 1.5/4 2.2/4
341. Hellraiser: Deader 2.5/4 2.3/4
342. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
343. The Libertine (2005) 2.0/4 2.3/4
344. Casanova 2.0/4 2.3/4
345. Hide and Seek (2005) 3.0/4 2.2/4
346. Kill Bill: Volume 2 2.0/4 3.0/4
347. The Phantom of the Opera (2004) 2.5/4 2.6/4
348. Bridget Jones: The Edge of Reason 2.0/4 2.4/4
349. Hidalgo 2.0/4 2.5/4
350. Van Helsing 1.5/4 2.3/4
351. Eurotrip 1.5/4 2.3/4
352. Cellular 1.5/4 2.4/4
353. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.0/4 2.4/4
354. Birth 1.0/4 2.4/4
355. The Merchant of Venice 2.5/4 2.5/4
356. The Stepford Wives (2004) 2.5/4 2.2/4
357. Alfie (2004) 2.0/4 2.3/4
358. Irreversible 1.5/4 2.6/4
359. Anger Management 3.0/4 2.3/4
360. Spider (2003) 2.0/4 2.5/4
361. Shanghai Knights 2.5/4 2.4/4
362. The Hunted (2003) 2.0/4 2.4/4
363. Gothika 1.5/4 2.4/4
364. Daredevil 2.0/4 2.2/4
365. Johnny English 2.5/4 2.3/4
366. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 1.5/4 2.2/4
367. Daddy Day Care 1.5/4 2.2/4
368. Intolerable Cruelty 2.0/4 2.2/4
369. Paycheck 3.0/4 2.1/4
370. The Core 2.0/4 2.1/4
371. Dreamcatcher (2003) 1.0/4 2.0/4
372. The League of Extraordinary Gentlemen 2.0/4 2.0/4
373. Duplex 2.0/4 2.1/4
374. Scary Movie 3 0.5/4 2.0/4
375. Hulk 1.0/4 2.1/4
376. 2 Fast 2 Furious 0.5/4 2.1/4
377. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
378. The Bourne Identity (2002) 2.5/4 3.1/4
379. Catch Me if You Can 2.5/4 3.1/4
380. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
381. Gangs of New York (2002) 2.5/4 3.0/4
382. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
383. Minority Report 2.5/4 2.9/4
384. Ice Age 3.0/4 2.9/4
385. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.5/4 3.0/4
386. Adaptation 2.0/4 2.9/4
387. 25th Hour (2002) 2.5/4 2.9/4
388. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
389. Chicago (2002) 2.0/4 2.8/4
390. Secretary 2.5/4 2.8/4
391. Signs 1.5/4 2.7/4
392. The Transporter 3.0/4 2.7/4
393. About a Boy 3.0/4 2.7/4
394. The Ring (2002) 2.5/4 2.7/4
395. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
396. Insomnia (2002) 2.5/4 2.7/4
397. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
398. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 2.0/4 2.7/4
399. About Schmidt 2.0/4 2.7/4
400. My Big Fat Greek Wedding 2.0/4 2.6/4
401. The Four Feathers (2002) 2.5/4 2.6/4
402. 8 Mile 1.5/4 2.6/4
403. Panic Room 2.0/4 2.6/4
404. Suicide Club ( Jisatsu saakuru ) 2.5/4 2.7/4
405. The Emperor's Club 2.5/4 2.5/4
406. Mean Machine 3.0/4 2.6/4
407. Two Weeks Notice 2.5/4 2.5/4
408. Queen of the Damned 3.0/4 2.5/4
409. Cube 2: Hypercube 2.5/4 2.5/4
410. The Mothman Prophecies 2.0/4 2.5/4
411. Reign of Fire 3.0/4 2.4/4
412. Murder by Numbers 2.0/4 2.4/4
413. Death to Smoochy 2.0/4 2.4/4
414. Analyze That 2.5/4 2.4/4
415. Hellraiser: Hellseeker 2.5/4 2.4/4
416. Solaris 2.0/4 2.4/4
417. Jackass: The Movie 0.5/4 2.3/4
418. Men in Black 2 2.0/4 2.2/4
419. Collateral Damage 2.0/4 2.3/4
420. Clockstoppers 1.0/4 2.1/4
421. Mr. Deeds 1.5/4 2.1/4
422. Possession (2002) 2.0/4 2.4/4
423. 40 Days and 40 Nights 2.0/4 2.1/4
424. Showtime 2.0/4 2.1/4
425. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
426. The Sweetest Thing 1.5/4 2.0/4
427. Kung Pow: Enter the Fist 2.0/4 2.2/4
428. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
429. Memento 3.0/4 3.2/4
430. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
431. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
432. Shrek 2.5/4 3.1/4
433. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
434. A Beautiful Mind 2.5/4 3.1/4
435. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
436. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
437. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
438. The Royal Tenenbaums 2.0/4 2.9/4
439. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
440. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
441. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
442. Bridget Jones's Diary 2.0/4 2.6/4
443. Shadow of the Vampire 2.5/4 2.8/4
444. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
445. Zoolander 3.0/4 2.5/4
446. A Knight's Tale 3.0/4 2.6/4
447. The Score (2001) 2.5/4 2.6/4
448. Spy Game 2.5/4 2.6/4
449. The Princess Diaries 1.5/4 2.6/4
450. Rush Hour 2 2.0/4 2.5/4
451. Session 9 2.0/4 2.6/4
452. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
453. Lara Croft: Tomb Raider 2.0/4 2.5/4
454. Legally Blonde 2.0/4 2.4/4
455. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
456. Vanilla Sky 1.5/4 2.4/4
457. The Mists of Avalon 3.0/4 2.7/4
458. The One (2001) 3.0/4 2.5/4
459. The Mexican 2.0/4 2.4/4
460. Crimson Rivers ( Rivières pourpres, Les ) 3.0/4 2.7/4
461. Sweet November (2001) 2.0/4 2.4/4
462. Thir13en Ghosts 2.0/4 2.3/4
463. Warrior, The ( Musa ) 2.5/4 2.7/4
464. Hard Ball ( Hardball ) 2.0/4 2.4/4
465. America's Sweethearts 2.0/4 2.3/4
466. Pearl Harbor 2.0/4 2.3/4
467. The Shipping News 2.0/4 2.4/4
468. Heartbreakers (2001) 1.0/4 2.2/4
469. K-PAX 2.0/4 2.4/4
470. Kate and Leopold 2.5/4 2.3/4
471. Evolution (2001) 2.5/4 2.2/4
472. The Body (2001) 1.5/4 2.6/4
473. Shallow Hal 2.0/4 2.2/4
474. 15 Minutes 2.0/4 2.2/4
475. The Wedding Planner (2001) 1.5/4 2.0/4
476. The Glass House 2.0/4 2.0/4
477. Spy Kids 1.0/4 2.1/4
478. The Tailor of Panama 2.0/4 2.2/4
479. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
480. Snatch 4.0/4 3.1/4
481. Requiem for a Dream 2.5/4 3.1/4
482. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
483. American Psycho 2.0/4 3.0/4
484. X-Men 2.0/4 2.9/4
485. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
486. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
487. High Fidelity 2.0/4 3.0/4
488. Traffic (2000) 2.5/4 3.0/4
489. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
490. Billy Elliot 3.0/4 2.9/4
491. Men of Honor 2.5/4 2.8/4
492. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
493. The Patriot (2000) 2.0/4 2.8/4
494. Meet the Parents 3.0/4 2.7/4
495. Quills (2000) 3.0/4 2.9/4
496. Erin Brockovich 3.0/4 2.7/4
497. Fantasia 2000 3.0/4 2.8/4
498. Pollock 2.5/4 2.7/4
499. Legend of Drunken Master, The ( Jui kuen II ) 2.0/4 2.8/4
500. Malèna 3.0/4 2.8/4
501. Frequency 2.0/4 2.7/4
502. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
503. Shanghai Noon 2.0/4 2.5/4
504. Pay It Forward 2.0/4 2.6/4
505. Miss Congeniality 2.0/4 2.5/4
506. The Ninth Gate 2.0/4 2.5/4
507. The Whole Nine Yards 2.5/4 2.5/4
508. The Family Man 2.0/4 2.5/4
509. 28 Days 2.5/4 2.5/4
510. The Gift (2000) 3.0/4 2.6/4
511. Scary Movie (2000) 1.0/4 2.4/4
512. The Beach (2000) 1.5/4 2.4/4
513. Mission: Impossible II 1.5/4 2.4/4
514. The Cell (2000) 2.0/4 2.5/4
515. The Replacements 2.5/4 2.4/4
516. Space Cowboys 3.0/4 2.5/4
517. What Women Want (2000) 2.5/4 2.3/4
518. Romeo Must Die 1.5/4 2.4/4
519. Shaft (2000) 2.5/4 2.3/4
520. How the Grinch Stole Christmas (2000) 2.0/4 2.3/4
521. Keeping the Faith 2.0/4 2.3/4
522. Me, Myself & Irene 2.0/4 2.3/4
523. Vertical Limit 1.5/4 2.3/4
524. Bring It On 1.5/4 2.2/4
525. Hellraiser: Inferno 2.0/4 2.2/4
526. Proof of Life 1.5/4 2.3/4
527. Coyote Ugly 2.0/4 2.1/4
528. Charlie's Angels (2000) 1.5/4 2.1/4
529. Nutty Professor II: The Klumps 1.5/4 2.0/4
530. Bedazzled (2000) 2.0/4 2.1/4
531. The Skulls (2000) 1.5/4 2.1/4
532. Red Planet 2.0/4 2.1/4
533. The Big Fish (2000) 2.5/4 2.2/4
534. 102 Dalmatians 2.0/4 2.0/4
535. Fight Club 3.5/4 3.3/4
536. The Matrix 3.0/4 3.2/4
537. American Beauty 2.0/4 3.1/4
538. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
539. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
540. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
541. The Insider 2.5/4 3.0/4
542. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
543. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
544. The Hurricane (1999) 3.0/4 2.9/4
545. Dogma 3.0/4 2.8/4
546. The Talented Mr. Ripley 2.0/4 2.8/4
547. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
548. Man on the Moon 3.0/4 2.8/4
549. Notting Hill 3.0/4 2.7/4
550. Red Violin, The ( violon rouge, Le ) 4.0/4 2.8/4
551. Dinner Game, The ( dîner de cons, Le ) 3.5/4 2.9/4
552. Analyze This 3.0/4 2.6/4
553. The Messenger: The Story of Joan of Arc 2.5/4 2.6/4
554. Double Jeopardy 2.5/4 2.5/4
555. Eyes Wide Shut 1.5/4 2.6/4
556. The Bone Collector 2.5/4 2.6/4
557. Astérix et Obélix contre César 3.0/4 2.6/4
558. Big Daddy 2.0/4 2.5/4
559. 8MM 2.0/4 2.5/4
560. The 13th Warrior 3.0/4 2.5/4
561. Anna and the King 2.5/4 2.5/4
562. Entrapment 2.0/4 2.4/4
563. Message in a Bottle 1.5/4 2.4/4
564. The Story of Us 2.0/4 2.4/4
565. The Blair Witch Project 0.5/4 2.3/4
566. Stigmata 2.0/4 2.3/4
567. Flawless (1999) 3.0/4 2.5/4
568. Blast from the Past 3.0/4 2.3/4
569. Bicentennial Man 3.0/4 2.3/4
570. End of Days 2.0/4 2.2/4
571. The Astronaut's Wife 1.5/4 2.2/4
572. Runaway Bride (1999) 2.0/4 2.1/4
573. Hell's Kitchen (1999) 1.5/4 2.4/4
574. Mickey Blue Eyes 2.5/4 2.1/4
575. The Haunting (1999) 1.5/4 2.1/4
576. Ringu 2 2.5/4 2.3/4
577. Count of Monte Cristo, The ( comte de Monte Cristo, Le ) (1999) 3.0/4 2.7/4
578. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
579. American History X 3.5/4 3.2/4
580. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
581. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
582. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
583. Dark City (1998) 3.0/4 3.0/4
584. The Thin Red Line 3.0/4 2.9/4
585. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
586. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
587. The Prince of Egypt 2.5/4 2.9/4
588. There's Something About Mary 1.0/4 2.8/4
589. Cube 3.0/4 2.8/4
590. Shakespeare in Love 1.5/4 2.8/4
591. Ringu 2.5/4 2.8/4
592. The Wedding Singer 1.5/4 2.7/4
593. Meet Joe Black 2.0/4 2.6/4
594. Armageddon 3.0/4 2.6/4
595. The Lion King II: Simba's Pride 2.5/4 2.7/4
596. The Mask of Zorro 2.5/4 2.6/4
597. The X Files: Fight the Future 2.5/4 2.6/4
598. Practical Magic 2.5/4 2.6/4
599. A Perfect Murder (1998) 1.5/4 2.6/4
600. You've Got Mail 2.0/4 2.5/4
601. Merlin 2.5/4 2.7/4
602. Lethal Weapon 4 3.0/4 2.4/4
603. Insomnia (1998) 2.5/4 2.8/4
604. The Parent Trap (1998) 2.0/4 2.5/4
605. Patch Adams 2.0/4 2.4/4
606. City of Angels 2.5/4 2.4/4
607. Great Expectations (1998) 1.5/4 2.5/4
608. The Man in the Iron Mask (1998) 3.0/4 2.4/4
609. Sphere 2.0/4 2.4/4
610. Lolita (1998) 2.5/4 2.5/4
611. Prometheus (2012) 1.5/4 2.8/4
612. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
613. L.A. Confidential 2.0/4 3.2/4
614. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
615. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
616. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
617. As Good as it Gets 3.5/4 2.9/4
618. Gattaca 3.0/4 2.9/4
619. Men in Black (1997) 2.5/4 2.8/4
620. Austin Powers: International Man of Mystery 1.0/4 2.8/4
621. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
622. Con Air 3.0/4 2.8/4
623. Air Force One 2.5/4 2.7/4
624. The Full Monty 3.0/4 2.8/4
625. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
626. Hercules (1997) 3.5/4 2.7/4
627. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
628. 12 Angry Men (1997) 3.0/4 2.8/4
629. Liar Liar 2.5/4 2.6/4
630. The Rainmaker (1997) 2.0/4 2.6/4
631. Conspiracy Theory 2.5/4 2.6/4
632. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
633. My Best Friend's Wedding (1997) 2.5/4 2.5/4
634. Seven Years in Tibet 3.5/4 2.6/4
635. Selena 2.0/4 2.5/4
636. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
637. In & Out 2.5/4 2.5/4
638. The Postman (1997) 2.5/4 2.4/4
639. Midnight in the Garden of Good and Evil 2.5/4 2.4/4
640. Alien: Resurrection 2.0/4 2.3/4
641. The Odyssey (1997) 2.0/4 2.5/4
642. The Devil's Own 2.0/4 2.4/4
643. G.I. Jane 1.5/4 2.3/4
644. Romy and Michele's High School Reunion 1.0/4 2.3/4
645. Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas 3.0/4 2.3/4
646. The Peacemaker (1997) 2.0/4 2.3/4
647. Fools Rush In 2.0/4 2.3/4
648. Mimic (1997) 2.0/4 2.3/4
649. I Know What You Did Last Summer (1997) 1.5/4 2.2/4
650. The Beautician and the Beast 2.0/4 2.1/4
651. Dante's Peak 2.5/4 2.2/4
652. Bean 2.5/4 2.2/4
653. That Old Feeling 2.5/4 2.3/4
654. Beverly Hills Ninja 0.5/4 2.0/4
655. Flubber 1.0/4 2.0/4
656. Volcano (1997) 2.0/4 2.1/4
657. Money Talks (1997) 2.0/4 2.0/4
658. Honey, We Shrunk Ourselves 2.0/4 1.9/4
659. Turbulence 2.0/4 2.0/4
660. Mad City 2.0/4 2.0/4
661. Anaconda (1997) 1.5/4 1.8/4
662. Home Alone III 2.0/4 1.8/4
663. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
664. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
665. Se7en 3.0/4 3.3/4
666. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
667. Die Hard 3.0/4 3.3/4
668. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
669. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
670. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
671. Alien 3.0/4 3.3/4
672. Toy Story 2.5/4 3.3/4
673. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
674. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
675. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
676. Wall-E 2.5/4 3.2/4
677. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
678. Aliens 3.0/4 3.3/4
679. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
680. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
681. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
682. Jaws 2.5/4 3.2/4
683. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
684. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
685. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
686. Platoon 3.5/4 3.2/4
687. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
688. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
689. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
690. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
691. The Terminator 3.0/4 3.1/4
692. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
693. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
694. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
695. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
696. Amadeus 3.0/4 3.2/4
697. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
698. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
699. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
700. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
701. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
702. Pulp Fiction 2.0/4 3.4/4
703. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
704. The Graduate 2.5/4 3.2/4
705. The Social Network 1.5/4 3.1/4
706. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
707. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
708. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
709. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
710. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
711. The Sound of Music 3.0/4 3.1/4
712. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
713. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
714. Fear and Loathing in Las Vegas 2.0/4 3.0/4
715. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
716. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
717. Spartacus 2.5/4 3.1/4
718. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
719. A Few Good Men 2.5/4 3.0/4
720. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
721. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
722. Predator (1987) 2.5/4 3.0/4
723. The Crow (1994) 2.5/4 3.0/4
724. Magnolia 3.0/4 3.1/4
725. Doctor Zhivago 3.0/4 3.1/4
726. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
727. The Ten Commandments (1956) 3.0/4 3.1/4
728. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
729. Brazil (1985) 3.0/4 3.0/4
730. Airplane! 2.5/4 3.0/4
731. Ed Wood 2.0/4 3.0/4
732. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 1.5/4 2.9/4
733. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
734. Midnight Express 3.5/4 3.1/4
735. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
736. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name