Movies I Own by Arbogast1960

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
2. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
3. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
4. 13 Tzameti 3.0/4 2.9/4
5. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
6. The 39 Steps (1935) 3.0/4 3.1/4
7. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
8. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
9. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
10. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
11. The Abyss 2.5/4 2.9/4
12. Adam's Rib (1949) 3.0/4 2.9/4
13. Adaptation 3.0/4 2.9/4
14. An Affair to Remember 3.0/4 2.9/4
15. Agnes of God 2.0/4 2.6/4
16. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
17. Alice in Wonderland (1951) 2.0/4 2.9/4
18. Alien 3.5/4 3.3/4
19. Aliens 3.0/4 3.3/4
20. All About Eve 4.0/4 3.3/4
21. All the King's Men (1949) 3.0/4 2.9/4
22. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
23. Amadeus 3.0/4 3.2/4
24. Amarcord 4.0/4 3.0/4
25. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
26. American Beauty 3.5/4 3.1/4
27. American Graffiti 2.5/4 3.0/4
28. An American in Paris 3.0/4 2.8/4
29. American Psycho 3.0/4 3.0/4
30. American Splendor 3.5/4 2.9/4
31. Anastasia (1956) 3.0/4 2.7/4
32. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
33. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
34. The Apartment 3.5/4 3.2/4
35. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
36. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
37. The Apostle (1997) 3.0/4 2.9/4
38. Arsenic and Old Lace 3.0/4 3.1/4
39. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
40. Auntie Mame 3.0/4 2.9/4
41. avventura, L' ( Adventure, The ) 4.0/4 3.0/4
42. Awakenings (1990) 2.5/4 2.9/4
43. Babe (1995) 3.5/4 2.7/4
44. Bad Day at Black Rock 2.5/4 3.0/4
45. Bad Lieutenant 3.0/4 2.8/4
46. The Bad Seed (1956) 3.0/4 3.0/4
47. Badlands (1973) 3.0/4 3.1/4
48. Bambi 3.5/4 2.9/4
49. Band of Outsiders ( Bande à part ) 3.5/4 2.8/4
50. The Band Wagon (1953) 3.0/4 2.7/4
51. Barton Fink 3.0/4 3.1/4
52. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
53. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 3.5/4 3.1/4
54. A Beautiful Mind 2.5/4 3.1/4
55. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
56. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
57. Being There 3.5/4 3.0/4
58. Ben-Hur (1959) 3.0/4 3.2/4
59. Benny's Video 2.5/4 2.9/4
60. Best in Show 3.5/4 2.9/4
61. The Best Years of Our Lives 3.0/4 3.1/4
62. Alias Betty ( Betty Fisher et autres histoires ) 3.5/4 2.5/4
63. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
64. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
65. The Big Sleep (1946) 4.0/4 3.1/4
66. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
67. The Bishop's Wife 3.5/4 2.9/4
68. Black Narcissus 3.0/4 3.0/4
69. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
70. Blood Simple 3.0/4 3.0/4
71. Blow-Up 3.5/4 2.9/4
72. Blue Velvet 2.5/4 3.0/4
73. Bob le flambeur 3.5/4 2.8/4
74. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
75. Boogie Nights 3.5/4 3.1/4
76. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2.5/4 2.7/4
77. Born Yesterday (1950) 2.5/4 2.8/4
78. The Boston Strangler (1968) 2.5/4 2.8/4
79. Butcher, The ( boucher, Le ) 3.5/4 3.0/4
80. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
81. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
82. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
83. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
84. Brazil (1985) 3.0/4 3.0/4
85. Breaker Morant 3.5/4 3.0/4
86. Breakfast at Tiffany's 3.0/4 3.1/4
87. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
88. Bride of Frankenstein 3.5/4 3.1/4
89. Bride Wore Black, The ( mariée était en noir, La ) 2.5/4 2.6/4
90. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
91. Brief Encounter 3.5/4 3.0/4
92. Bringing Up Baby 4.0/4 3.1/4
93. Broadway Danny Rose 3.0/4 2.7/4
94. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
95. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
96. Bye Bye Birdie (1962) 2.5/4 2.7/4
97. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 3.5/4 3.1/4
98. Caché 3.5/4 2.9/4
99. The Caine Mutiny 3.0/4 3.0/4
100. Cape Fear (1962) 3.0/4 3.0/4
101. Cape Fear (1991) 3.0/4 2.8/4
102. Capote 3.0/4 2.9/4
103. Casablanca 4.0/4 3.3/4
104. Cast Away (2000) 2.5/4 3.0/4
105. Charade (1963) 3.0/4 3.1/4
106. Chariots of Fire 3.0/4 2.8/4
107. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
108. Chicken Run 3.0/4 2.6/4
109. Children of Men 3.5/4 3.1/4
110. The China Syndrome 2.5/4 2.9/4
111. Chinatown 4.0/4 3.2/4
112. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
113. Cinderella (1950) 3.5/4 2.9/4
114. Nuovo cinema Paradiso 3.5/4 3.3/4
115. The Circus (1928) 3.0/4 3.0/4
116. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
117. City Lights 4.0/4 3.3/4
118. Clean, Shaven 3.0/4 2.6/4
119. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
120. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
121. Closely Watched Trains ( Ostre sledované vlaky ) 4.0/4 2.7/4
122. Clue 2.5/4 2.9/4
123. Confessions of a Dangerous Mind 3.0/4 2.7/4
124. Conformist, The ( conformista, Il ) 3.0/4 3.1/4
125. Conspiracy Theory 2.5/4 2.6/4
126. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
127. The Conversation 4.0/4 3.1/4
128. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
129. Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) 4.0/4 3.1/4
130. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
131. Cure (2001) 2.5/4 2.8/4
132. Dance of the Vampires ( Fearless Vampire Killers, The ) 2.0/4 2.7/4
133. Dances with Wolves 2.5/4 3.1/4
134. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
135. Days of Heaven 4.0/4 3.0/4
136. Dazed and Confused 3.0/4 3.0/4
137. The Deer Hunter 3.0/4 3.2/4
138. Delicatessen 3.0/4 2.9/4
139. Deliverance (1972) 3.0/4 3.0/4
140. The Departed 3.0/4 3.3/4
141. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
142. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 3.0/4 3.0/4
143. The Devil's Rejects 3.0/4 2.8/4
144. Diabolique ( diaboliques, Les ) 4.0/4 3.0/4
145. Dial M for Murder 3.0/4 3.2/4
146. Diary of a Chambermaid ( Journal d'une femme de chambre, Le ) 3.5/4 2.9/4
147. Dick Tracy (1990) 3.0/4 2.4/4
148. Die Hard 3.0/4 3.3/4
149. Discreet Charm of the Bourgeoisie, The ( Charme discret de la bourgeoisie, Le ) 3.5/4 3.0/4
150. Divorce - Italian Style ( Divorzio all'italiana ) 3.5/4 2.9/4
151. Dr. No 3.0/4 2.8/4
152. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
153. Doctor Zhivago 3.0/4 3.1/4
154. Dog Soldiers 2.5/4 2.8/4
155. dolce vita, La 3.5/4 3.1/4
156. Donnie Darko 2.5/4 3.0/4
157. Don't Look Now 3.5/4 3.0/4
158. Double Indemnity 3.5/4 3.3/4
159. The Dreamers (2004) 3.0/4 2.8/4
160. The Dresser 2.5/4 2.9/4
161. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
162. Dumbo (1941) 3.5/4 2.9/4
163. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
164. East of Eden (1955) 3.0/4 3.0/4
165. Eclipse ( eclisse, L' ) 3.0/4 3.0/4
166. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
167. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
168. Election (1999) 3.5/4 2.7/4
169. The Elephant Man 3.0/4 3.2/4
170. Elevator to the Gallows ( Ascenseur pour l'échafaud ) 3.0/4 2.9/4
171. Elf 3.0/4 2.7/4
172. Emma (1996) 3.0/4 2.6/4
173. The End of the Affair (1999) N/A 2.6/4
174. enfants terribles, Les 3.5/4 2.6/4
175. Enigma of Kaspar Hauser, The ( Jeder für sich und Gott gegen alle ) 3.0/4 3.0/4
176. Entrapment 2.5/4 2.4/4
177. Erin Brockovich 2.5/4 2.7/4
178. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
179. Everything You Always Wanted to Know About Sex* But Were Afraid to Ask 2.5/4 2.7/4
180. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
181. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
182. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
183. Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) 3.0/4 3.0/4
184. Fabulous Baker Boys 2.5/4 2.5/4
185. A Face in the Crowd 3.0/4 3.1/4
186. Family Plot 2.5/4 2.9/4
187. Fanny and Alexander 3.5/4 3.1/4
188. Fantasia 3.0/4 3.0/4
189. Fantasia 2000 3.0/4 2.8/4
190. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
191. Felicia's Journey 2.5/4 2.4/4
192. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
193. Fiddler on the Roof 2.5/4 3.0/4
194. Field of Dreams 3.0/4 2.9/4
195. Fight Club 3.0/4 3.3/4
196. Firemen's Ball, The ( Horí, má panenko ) 3.0/4 2.8/4
197. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
198. Five Easy Pieces 3.0/4 3.0/4
199. Following 2.5/4 2.7/4
200. Forrest Gump 2.5/4 3.3/4
201. The Fortune Cookie 3.0/4 2.9/4
202. Frailty 3.0/4 2.9/4
203. Frankenstein (1931) 3.5/4 3.2/4
204. Freaks (1932) 3.0/4 3.1/4
205. The French Connection 3.0/4 3.1/4
206. Frenzy 3.5/4 3.0/4
207. From Here to Eternity 3.0/4 3.0/4
208. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
209. Full Metal Jacket 2.5/4 3.2/4
210. Funny Games (1997) 3.5/4 2.9/4
211. Funny Girl (1968) 3.0/4 2.6/4
212. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
213. Gandhi 3.0/4 3.1/4
214. Garden State 3.0/4 2.9/4
215. Gaslight (1944) 3.0/4 3.0/4
216. Gattaca 3.5/4 2.9/4
217. The General (1927) 4.0/4 3.1/4
218. Gentlemen Prefer Blondes 3.5/4 2.8/4
219. The Ghost and Mrs. Muir 3.5/4 3.0/4
220. The Ghost and the Darkness 2.5/4 2.6/4
221. Giant (1956) 3.0/4 3.0/4
222. Gigi (1958) 2.5/4 2.6/4
223. Gilda 3.0/4 2.9/4
224. Evil Eye, The aka Girl Who Knew Too Much, The ( ragazza che sapeva troppo, La ) 2.5/4 2.4/4
225. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
226. The Godfather 4.0/4 3.5/4
227. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
228. The Godfather: Part III 2.5/4 2.8/4
229. Godson, The ( Samouraï, Le ) 4.0/4 3.1/4
230. The Gold Rush 3.5/4 3.3/4
231. Goldfinger 3.5/4 3.1/4
232. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
233. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
234. Goodfellas 2.5/4 3.4/4
235. Gosford Park 3.0/4 2.8/4
236. The Graduate 4.0/4 3.2/4
237. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
238. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
239. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
240. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
241. Great Expectations (1947) N/A 3.0/4
242. The Great Mouse Detective 2.5/4 2.9/4
243. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
244. The Grifters 3.5/4 2.8/4
245. Guess Who's Coming to Dinner 2.5/4 3.0/4
246. Gunga Din 3.0/4 2.8/4
247. Halloween (1978) 2.5/4 3.2/4
248. Hannah and Her Sisters 3.0/4 3.0/4
249. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
250. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
251. Harvey 3.5/4 3.1/4
252. The Heiress (1949) 4.0/4 3.2/4
253. Henry: Portrait of a Serial Killer 3.0/4 2.9/4
254. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
255. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) 3.0/4 3.1/4
256. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
257. High Noon 2.5/4 3.2/4
258. His Girl Friday 4.0/4 3.0/4
259. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
260. Holiday (1938) 2.5/4 2.9/4
261. Honeymoon Killers,The 3.0/4 2.4/4
262. Hoosiers 3.0/4 2.9/4
263. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
264. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) 2.5/4 3.0/4
265. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 2.5/4 2.9/4
266. How Green Was My Valley 3.5/4 3.0/4
267. Howards End 4.0/4 2.9/4
268. Hud 3.5/4 2.9/4
269. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
270. The Hustler (1961) 3.0/4 3.2/4
271. I Want to Live! (1958) 2.5/4 2.6/4
272. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 3.0/4 2.8/4
273. If.... 2.5/4 2.8/4
274. Ikiru 4.0/4 3.3/4
275. The Illusionist (2006) 3.5/4 2.9/4
276. In a Lonely Place 2.5/4 2.9/4
277. In Cold Blood 3.0/4 2.9/4
278. In the Bedroom 3.5/4 3.0/4
279. In the Heat of the Night 3.0/4 3.1/4
280. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
281. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
282. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
283. Indiscreet (1958) 2.5/4 2.8/4
284. The Innocents (1961) 3.0/4 3.1/4
285. Insomnia (1998) 3.0/4 2.8/4
286. Intolerable Cruelty 2.5/4 2.2/4
287. It Happened One Night 3.5/4 3.2/4
288. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
289. JFK 4.0/4 3.0/4
290. Jarhead 2.5/4 2.6/4
291. Jaws 4.0/4 3.2/4
292. Jules and Jim ( Jules et Jim ) 4.0/4 3.0/4
293. Junebug 2.5/4 2.9/4
294. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
295. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
296. Kagemusha 3.0/4 3.1/4
297. The Kid (1921) 3.5/4 3.1/4
298. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
299. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
300. Kind Hearts and Coronets 3.5/4 3.0/4
301. The King and I (1956) 3.0/4 2.8/4
302. The King of Comedy (1983) 3.5/4 3.1/4
303. Knife in the Water ( Nóz w wodzie ) 3.0/4 3.1/4
304. Knocked Up 2.5/4 2.8/4
305. Kramer vs. Kramer 3.0/4 3.1/4
306. Kung Fu Hustle 3.0/4 3.0/4
307. L.A. Confidential 3.0/4 3.2/4
308. Lady and the Tramp (1955) 3.5/4 3.0/4
309. The Lady Eve 4.0/4 3.0/4
310. The Lady from Shanghai 3.0/4 2.9/4
311. The Lady Vanishes (1938) 4.0/4 3.0/4
312. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.0/4 3.0/4
313. The Last of the Mohicans (1992) 3.0/4 3.0/4
314. The Last Picture Show 3.5/4 3.2/4
315. Laura (1944) 3.5/4 3.0/4
316. The Lavender Hill Mob 3.0/4 2.8/4
317. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
318. Leave Her to Heaven 2.5/4 2.5/4
319. Leopard, The ( gattopardo, Il ) 3.0/4 2.9/4
320. Letters from Iwo Jima 3.0/4 3.1/4
321. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.0/4 2.8/4
322. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
323. Lifeboat 2.5/4 2.9/4
324. Lilies of the Field 3.0/4 2.9/4
325. Limelight (1952) 3.0/4 3.0/4
326. The Lion in Winter 4.0/4 2.9/4
327. Little Children 3.0/4 2.9/4
328. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
329. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
330. Little Women (1933) 3.5/4 2.8/4
331. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 3.0/4 3.2/4
332. Lolita (1962) 3.5/4 3.0/4
333. Long Day's Journey Into Night (1962) 3.0/4 2.8/4
334. The Long Good Friday 2.5/4 2.9/4
335. Lord of the Flies (1963) 2.0/4 2.8/4
336. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
337. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
338. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
339. Lost in Translation 3.5/4 2.9/4
340. Love and Death 3.5/4 3.0/4
341. M (1933) 4.0/4 3.3/4
342. M*A*S*H 3.5/4 2.9/4
343. Macbeth (1971) 3.0/4 3.0/4
344. Mad Max 3.0/4 2.9/4
345. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.5/4 2.6/4
346. The Maltese Falcon (1941) 3.0/4 3.2/4
347. Man Bites Dog 3.0/4 2.7/4
348. A Man for All Seasons 3.5/4 3.0/4
349. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.0/4 2.8/4
350. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
351. The Man Who Wasn't There (2001) 3.0/4 2.9/4
352. The Man Who Would Be King 3.0/4 3.0/4
353. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
354. Manhattan 4.0/4 3.1/4
355. Mansfield Park (1999) 3.0/4 2.7/4
356. Margot at the Wedding 3.5/4 2.4/4
357. Marnie 2.5/4 2.8/4
358. Marty 3.0/4 3.1/4
359. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
360. Masculine, Feminine: In 15 Acts ( Masculin féminin: 15 faits précis ) 3.0/4 2.7/4
361. The Mask of Zorro 2.5/4 2.6/4
362. Master and Commander: The Far Side of the World 2.5/4 2.7/4
363. Match Point 3.5/4 2.8/4
364. The Matrix 3.5/4 3.2/4
365. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
366. McCabe & Mrs. Miller 3.0/4 2.9/4
367. Mean Streets 3.0/4 3.0/4
368. Meet Me in St. Louis 4.0/4 3.0/4
369. Meet the Parents 3.0/4 2.7/4
370. Memento 3.0/4 3.2/4
371. Midnight Cowboy 3.5/4 3.0/4
372. Midnight Express 2.5/4 3.1/4
373. Miller's Crossing 3.5/4 3.0/4
374. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
375. Millions (2005) 3.5/4 2.7/4
376. Minority Report 3.0/4 2.9/4
377. The Miracle of Morgan's Creek 2.5/4 2.9/4
378. The Miracle Worker (1962) 2.5/4 3.0/4
379. Les misérables (1998) 2.5/4 2.8/4
380. Misery 3.0/4 3.1/4
381. Mrs. Brown 3.0/4 2.8/4
382. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
383. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
384. Mr. Deeds Goes to Town 3.5/4 2.9/4
385. Mister Roberts 3.0/4 2.9/4
386. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
387. Modern Times 4.0/4 3.3/4
388. Monsieur Verdoux 3.5/4 2.8/4
389. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
390. Monty Python's The Meaning of Life 2.5/4 2.9/4
391. Moonstruck 2.5/4 2.8/4
392. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
393. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
394. Munich 3.0/4 3.0/4
395. Murder by Death 2.5/4 2.8/4
396. The Music Man 3.0/4 3.0/4
397. My Darling Clementine 3.5/4 2.9/4
398. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
399. My Man Godfrey (1936) 3.0/4 3.0/4
400. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 3.0/4 3.2/4
401. Mystic River 3.0/4 3.1/4
402. Napoleon Dynamite 2.5/4 2.6/4
403. Nashville 3.0/4 3.1/4
404. The Natural 3.5/4 2.9/4
405. Natural Born Killers 3.0/4 2.8/4
406. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
407. Niagara 3.0/4 2.7/4
408. A Night at the Opera 3.0/4 3.0/4
409. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
410. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
411. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 3.0/4 2.5/4
412. Ninotchka 3.0/4 2.8/4
413. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
414. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
415. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
416. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 3.0/4 3.0/4
417. Notes on a Scandal 3.0/4 2.9/4
418. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
419. Night, The ( notte, La ) 3.0/4 3.1/4
420. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
421. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
422. The Odd Couple 2.5/4 3.0/4
423. Office Space 3.0/4 3.1/4
424. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
425. On Golden Pond 2.0/4 3.0/4
426. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
427. Once 3.5/4 3.1/4
428. Once Upon a Time in America 2.5/4 3.2/4
429. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
430. Ordinary People (1980) 3.5/4 3.0/4
431. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
432. Our Hospitality 3.0/4 2.9/4
433. Out of Africa 2.5/4 2.8/4
434. Out of the Past (1947) 3.5/4 3.1/4
435. The Ox-Bow Incident 2.5/4 3.1/4
436. The Palm Beach Story 3.5/4 2.6/4
437. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
438. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
439. The Parent Trap (1961) 2.5/4 2.8/4
440. A Passage to India 2.5/4 2.8/4
441. The Passion of the Christ 3.0/4 2.7/4
442. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
443. Patton 4.0/4 3.1/4
444. Peeping Tom (1962) 3.0/4 3.1/4
445. The Pelican Brief 2.5/4 2.6/4
446. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
447. Persuasion (1995) 3.0/4 2.8/4
448. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
449. The Philadelphia Story 3.5/4 3.2/4
450. Pi 3.0/4 2.8/4
451. The Pianist 3.5/4 3.2/4
452. Pierrot le fou 3.5/4 3.0/4
453. Pillow Talk 3.0/4 2.7/4
454. The Pink Panther (1964) 2.5/4 2.7/4
455. Pinocchio (1940) 3.5/4 3.0/4
456. Passenger, The ( Professione: reporter ) 3.5/4 2.8/4
457. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
458. A Place in the Sun 3.5/4 3.1/4
459. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
460. Play It Again, Sam 3.0/4 2.9/4
461. Playtime 3.5/4 2.9/4
462. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
463. The Postman Always Rings Twice (1946) 3.5/4 2.9/4
464. The Prestige (2006) 2.5/4 3.1/4
465. Primer 3.0/4 2.8/4
466. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
467. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 2.5/4 3.2/4
468. Prizzi's Honor 2.5/4 2.7/4
469. The Producers (1968) 3.0/4 3.0/4
470. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
471. Psycho II 2.5/4 2.3/4
472. Psycho III 2.0/4 2.0/4
473. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
474. The Quiet Man 3.5/4 2.9/4
475. Quiz Show 3.0/4 2.9/4
476. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
477. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
478. Rain Man 2.5/4 3.1/4
479. Ran 3.0/4 3.2/4
480. Rashômon 4.0/4 3.3/4
481. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
482. Raven, The ( corbeau, Le ) 3.0/4 2.3/4
483. Rear Window 4.0/4 3.3/4
484. Rebecca (1940) 3.0/4 3.1/4
485. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
486. The Remains of the Day 3.5/4 2.8/4
487. Repulsion 3.0/4 2.9/4
488. The Rescuers Down Under 2.5/4 2.7/4
489. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
490. Reversal of Fortune 3.0/4 3.0/4
491. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
492. A River Runs Through It 2.5/4 2.8/4
493. Road, The ( strada, La ) 4.0/4 3.1/4
494. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
495. The Rocketeer 2.5/4 2.4/4
496. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
497. Roman Holiday 3.0/4 3.2/4
498. Romancing the Stone 3.0/4 2.8/4
499. A Room with a View (1986) 2.5/4 2.9/4
500. Rope 3.0/4 3.1/4
501. Rosemary's Baby 4.0/4 3.0/4
502. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
503. Rudy 2.5/4 2.8/4
504. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 3.5/4 2.9/4
505. Rushmore 3.0/4 3.0/4
506. Sabotage (1937) 3.5/4 2.8/4
507. Saboteur 2.5/4 2.9/4
508. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
509. Sansho the Bailiff ( Sanshô dayû ) 3.5/4 3.0/4
510. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
511. Say Anything... 3.0/4 2.9/4
512. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
513. The Searchers 4.0/4 3.1/4
514. Sense and Sensibility (1995) 3.0/4 2.9/4
515. Separate Tables 3.0/4 3.0/4
516. Se7en 3.5/4 3.3/4
517. Seven Brides for Seven Brothers 3.0/4 2.9/4
518. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
519. Seventh Continent, The ( siebente Kontinent, Der ) 3.0/4 2.9/4
520. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
521. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
522. Shadowlands (1993) 3.0/4 2.8/4
523. Shane 4.0/4 3.1/4
524. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
525. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
526. Sherlock Jr. 3.5/4 3.0/4
527. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
528. Shoot the Piano Player ( Tirez sur le pianiste ) 3.5/4 2.9/4
529. Short Film About Killing, A ( Krótki film o zabijaniu ) 3.0/4 3.1/4
530. A Shot in the Dark (1964) 3.5/4 2.8/4
531. Shutter (2005) 2.5/4 2.7/4
532. Signs 3.0/4 2.7/4
533. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
534. Sin City 3.5/4 3.0/4
535. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
536. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
537. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.5/4 2.4/4
538. Sleeping Beauty (1959) 3.5/4 2.9/4
539. Sleepless in Seattle 2.5/4 2.7/4
540. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
541. Sleuth (1972) 2.5/4 3.1/4
542. Snatch 3.0/4 3.1/4
543. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
544. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
545. Sorry, Wrong Number 2.5/4 2.9/4
546. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
547. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
548. The Spanish Prisoner 3.0/4 2.8/4
549. Spartacus 3.0/4 3.1/4
550. Spellbound (1945) 2.5/4 2.8/4
551. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
552. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
553. Stalag 17 3.5/4 3.1/4
554. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
555. A Star is Born (1954) 3.5/4 2.9/4
556. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
557. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
558. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
559. The Station Agent 3.0/4 3.0/4
560. The Straight Story 3.0/4 3.0/4
561. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
562. Stranger Than Fiction 3.5/4 2.8/4
563. Strangers on a Train 3.5/4 3.2/4
564. A Streetcar Named Desire 3.5/4 3.0/4
565. Suddenly, Last Summer 2.5/4 2.7/4
566. Sullivan's Travels 3.0/4 3.0/4
567. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
568. Superbad 2.5/4 2.9/4
569. Suspicion (1941) 2.5/4 2.8/4
570. Sweet Smell of Success 4.0/4 3.0/4
571. Swing Time 3.5/4 2.7/4
572. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.0/4 3.0/4
573. Take the Money and Run 2.0/4 2.8/4
574. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.5/4 3.0/4
575. The Talented Mr. Ripley 3.0/4 2.8/4
576. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
577. Tea with Mussolini 2.5/4 2.6/4
578. Tenant, The ( locataire, Le ) 3.0/4 3.1/4
579. Tender Mercies 3.0/4 3.0/4
580. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
581. Terms of Endearment 3.5/4 3.0/4
582. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
583. Thank You for Smoking 3.0/4 2.8/4
584. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 4.0/4 3.1/4
585. That Touch of Mink 2.5/4 2.7/4
586. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
587. The Thin Man 3.5/4 2.9/4
588. The Third Man 4.0/4 3.2/4
589. This is Spinal Tap 4.0/4 3.1/4
590. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 3.5/4 3.1/4
591. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) 3.5/4 3.1/4
592. Three Colors: White ( Trzy kolory: Bialy ) 3.0/4 3.0/4
593. Three... Extremes ( Sam gang yi ) 3.0/4 2.7/4
594. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 3.5/4 3.1/4
595. To Catch a Thief 3.0/4 3.0/4
596. Tombstone 3.0/4 3.1/4
597. To Have and Have Not 3.0/4 3.0/4
598. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
599. Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) 3.5/4 3.1/4
600. Tootsie 4.0/4 2.8/4
601. Top Gun (1986) 2.0/4 2.7/4
602. Top Hat 3.0/4 3.0/4
603. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
604. Toy Story 3.5/4 3.3/4
605. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
606. The Train (1965) 3.5/4 2.9/4
607. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
608. The Treasure of the Sierra Madre 3.5/4 3.2/4
609. The Trouble with Harry 3.0/4 2.7/4
610. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
611. Twelve O'Clock High 3.0/4 2.8/4
612. Two for the Road 2.5/4 2.7/4
613. Vanishing, The ( Spoorloos ) 3.5/4 3.0/4
614. Vengeance is Mine ( Fukushû suruwa wareniari ) 2.5/4 3.0/4
615. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
616. The Village (2004) 3.0/4 2.4/4
617. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 3.5/4 3.1/4
618. The Virgin Suicides 3.5/4 2.8/4
619. Viridiana 4.0/4 3.0/4
620. Wait Until Dark 3.0/4 3.0/4
621. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) 3.0/4 3.2/4
622. Waiting for Guffman 3.0/4 3.0/4
623. Waking Ned Devine 3.0/4 2.8/4
624. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.0/4 2.8/4
625. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
626. West Side Story (1961) 3.5/4 3.0/4
627. What About Bob? 2.5/4 2.8/4
628. What Ever Happened to Baby Jane? 3.5/4 3.1/4
629. White Christmas 3.0/4 2.9/4
630. White Heat 3.5/4 3.0/4
631. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
632. Who's Afraid of Virginia Woolf? 3.0/4 3.0/4
633. The Wild Bunch 3.0/4 3.1/4
634. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 3.0/4 3.1/4
635. Witness for the Prosecution 3.0/4 3.2/4
636. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
637. Wonder Boys 3.0/4 2.9/4
638. The Wrong Man (1956) 3.0/4 2.9/4
639. X-Men 2.5/4 2.9/4
640. You Can Count on Me 3.0/4 2.9/4
641. You Can't Take It with You 3.5/4 2.9/4
642. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
643. Zelig 3.5/4 2.9/4
644. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
645. 3 Women 3.5/4 3.0/4
646. Blow Out (1981) 2.5/4 2.8/4
647. Dressed to Kill (1980) 2.5/4 2.8/4
648. Bad Education ( mala educación, La ) 3.0/4 2.9/4
649. Live Flesh ( Carne trémula ) N/A 2.9/4
650. Talk to Her ( Hable con ella ) N/A 3.0/4
651. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) N/A 3.1/4
652. Matador (1988) N/A 2.6/4
653. Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) N/A 3.0/4
654. Law of Desire, The ( ley del deseo, La ) N/A 3.0/4
655. Flower of My Secret, The ( flor de mi secreto, La ) N/A 2.8/4
656. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 3.5/4 3.2/4
657. Fitzcarraldo N/A 2.9/4
658. Golden Age, The ( age d'or, L' ) N/A 2.7/4
659. Simon of the Desert ( Simón del desierto ) N/A 3.0/4
660. Phantom of Liberty, The ( fantôme de la liberté, Le ) 3.5/4 2.9/4
661. A.I. Artificial Intelligence 2.5/4 2.7/4
662. Ace in the Hole 3.0/4 3.1/4
663. All That Heaven Allows 3.0/4 2.8/4
664. Magnificent Obsession (1954) N/A 2.6/4
665. Far from Heaven N/A 3.0/4
666. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.0/4 2.8/4
667. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) N/A 3.0/4
668. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford N/A 2.9/4
669. Beauty of the Day ( Belle de jour ) N/A 3.0/4
670. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) N/A 3.0/4
671. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
672. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
673. Claire's Knee ( genou de Claire, Le ) 3.0/4 2.8/4
674. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
675. Death of Mr. Lazarescu, The ( Moartea domnului Lazarescu ) N/A 2.9/4
676. Grindhouse 3.0/4 2.8/4
677. Madame de... ( Earrings of Madame de... ) N/A 2.9/4
678. Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) 3.0/4 3.1/4
679. Faces (1968) N/A 2.9/4
680. The Killing of a Chinese Bookie N/A 2.7/4
681. Shadows (1959) N/A 2.8/4
682. Ugetsu Monogatari N/A 3.2/4
683. Gates of Heaven 3.0/4 3.0/4
684. The Long Goodbye 3.5/4 3.1/4
685. Grey Gardens (1976) N/A 3.0/4
686. Green Street Hooligans N/A 2.9/4
687. Grimm 2.5/4 2.8/4
688. Gospel According to St. Matthew, The ( Vangelo secondo Matteo, Il ) 3.5/4 2.6/4
689. Heat (1995) 2.5/4 3.2/4
690. Happiness of the Katakuris, The ( Katakuri-ke no kôfuku ) 2.5/4 2.7/4
691. The Horse's Mouth N/A 2.7/4
692. The Hudsucker Proxy 2.5/4 2.7/4
693. In Bruges 3.5/4 3.1/4
694. Interiors 2.5/4 2.5/4
695. Irreversible 3.0/4 2.6/4
696. Just Another Love Story ( Kærlighed på film ) N/A 2.4/4
697. The Killing (1956) N/A 3.2/4
698. Layer Cake 3.0/4 2.7/4
699. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.0/4 3.1/4
700. Mother (1996) N/A 2.9/4
701. Mississippi Mermaid ( Sirène du Mississipi, La ) 3.0/4 2.5/4
702. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
703. Quills (2000) 3.0/4 2.9/4
704. Red River (1948) 3.5/4 3.0/4
705. Rio Bravo 3.0/4 3.1/4
706. Red Balloon, The ( ballon rouge, Le ) N/A 3.0/4
707. White Mane ( Crin-Blanc ) N/A 2.8/4
708. The Ruling Class 2.5/4 2.9/4
709. Scenes from a Marriage ( Scener ur ett äktenskap ) N/A 3.0/4
710. The Savages (2007) 3.0/4 2.8/4
711. Satan ( Sheitan ) 2.5/4 2.2/4
712. Sisters (1973) 3.0/4 2.6/4
713. A Simple Plan 3.0/4 2.7/4
714. Stagecoach (1939) 3.0/4 3.1/4
715. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name