SEEN by -MOE-

SEEN

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club 3.5/4 3.3/4
2. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
3. The Hole (2001) 3.0/4 2.4/4
4. Identity 3.0/4 2.8/4
5. The Life of David Gale 3.0/4 2.5/4
6. The Hangover 3.0/4 3.0/4
7. Arsenic and Old Lace 3.0/4 3.1/4
8. The Ladykillers (1956) 3.0/4 3.0/4
9. American Beauty 3.5/4 3.1/4
10. American History X 3.5/4 3.2/4
11. Sling Blade 3.0/4 3.1/4
12. Deepwater (2005) 2.5/4 2.3/4
13. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
14. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
15. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
16. Blow 3.5/4 2.9/4
17. 50 First Dates 3.5/4 2.6/4
18. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
19. Dodgeball: A True Underdog Story 3.5/4 2.6/4
20. Zombieland 3.0/4 3.0/4
21. Zoolander 3.0/4 2.5/4
22. Freeway 3.0/4 2.7/4
23. The Bowery Boys Meet the Monsters 3.0/4 2.0/4
24. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
25. Mystic River 3.0/4 3.1/4
26. Otis 3.0/4 2.5/4
27. Spaceballs 3.5/4 2.8/4
28. Natural Born Killers 3.0/4 2.8/4
29. The Dirty Dozen 3.0/4 3.1/4
30. American Psycho II: All American Girl 3.5/4 1.4/4
31. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
32. Series 7: The Contenders 3.0/4 2.6/4
33. Julia (2009) 3.0/4 2.8/4
34. Session 9 3.0/4 2.6/4
35. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
36. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
37. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
38. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
39. Office Space 3.0/4 3.1/4
40. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
41. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
42. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
43. Se7en 3.0/4 3.3/4
44. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
45. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
46. Things to Do in Denver When You're Dead 3.0/4 2.6/4
47. The Wolfman (2010) 2.5/4 2.4/4
48. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
49. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
50. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
51. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
52. The Departed 3.0/4 3.3/4
53. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
54. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
55. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
56. Jaws 3.0/4 3.2/4
57. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
58. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
59. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
60. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
61. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
62. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
63. Star Trek 3.0/4 3.1/4
64. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
65. Toy Story 3.0/4 3.3/4
66. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
67. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
68. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
69. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
70. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
71. Tropic Thunder 3.0/4 2.7/4
72. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
73. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
74. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
75. Juno 3.0/4 2.9/4
76. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
77. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
78. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
79. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
80. Public Enemies 2.5/4 2.7/4
81. Watchmen 3.0/4 2.8/4
82. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
83. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
84. Harold and Maude 3.5/4 3.1/4
85. Sliver 3.0/4 2.2/4
86. A Nightmare on Elm Street (2010) 3.0/4 2.2/4
87. Friday the 13th (2009) 3.0/4 2.1/4
88. Haunting in Connecticut, The 3.0/4 2.5/4
89. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
90. House on Haunted Hill (1959) 3.0/4 2.8/4
91. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
92. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.0/4 2.8/4
93. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
94. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
95. Don Juan de Marco 3.0/4 2.4/4
96. Fear and Loathing in Las Vegas 3.5/4 3.0/4
97. The Ninth Gate 3.0/4 2.5/4
98. Secret Window 3.0/4 2.4/4
99. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
100. Raising Arizona 4.0/4 2.9/4
101. Con Air 3.0/4 2.8/4
102. Face/Off 3.0/4 2.7/4
103. 8MM 3.0/4 2.5/4
104. The Family Man 2.5/4 2.5/4
105. National Treasure 3.0/4 2.7/4
106. Lord of War 3.0/4 2.8/4
107. Ghost Rider (2007) 3.0/4 1.9/4
108. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
109. Moonstruck 3.0/4 2.8/4
110. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
111. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
112. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
113. House of Wax (1953) 3.0/4 2.8/4
114. The Tomb of Ligeia 3.0/4 2.5/4
115. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
116. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
117. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
118. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
119. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
120. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
121. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
122. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
123. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
124. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.0/4 3.1/4
125. Misery 3.5/4 3.1/4
126. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
127. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
128. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
129. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.0/4 3.0/4
130. Grindhouse 2.5/4 2.8/4
131. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
132. Superbad 3.5/4 2.9/4
133. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
134. Airplane! 3.0/4 3.0/4
135. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.0/4 2.8/4
136. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
137. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
138. Clerks 2.5/4 3.0/4
139. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
140. Old School 3.0/4 2.8/4
141. National Lampoon's Christmas Vacation 3.0/4 2.9/4
142. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
143. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
144. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
145. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
146. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
147. The Goonies 3.5/4 3.1/4
148. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
149. Strangers on a Train 3.0/4 3.2/4
150. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
151. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
152. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
153. The Night of the Hunter 3.0/4 3.3/4
154. Enter the Dragon 3.0/4 3.1/4
155. Dirty Harry 3.0/4 3.1/4
156. Memento 2.5/4 3.2/4
157. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
158. The Illusionist (2006) 2.5/4 2.9/4
159. Kiss Kiss, Bang Bang 3.0/4 2.9/4
160. A Shot in the Dark (1964) 3.0/4 2.8/4
161. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
162. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
163. Field of Dreams 3.0/4 2.9/4
164. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
165. Invincible (2006) 3.0/4 2.7/4
166. The Bad News Bears (1976) 3.0/4 2.9/4
167. The Color of Money 3.0/4 2.8/4
168. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.0/4 2.6/4
169. The Waterboy (1998) 3.0/4 2.3/4
170. The Replacements 3.0/4 2.4/4
171. Kingpin 3.0/4 2.7/4
172. Wildcats (1986) 3.0/4 2.5/4
173. BASEketball 2.5/4 2.4/4
174. The Deer Hunter 3.0/4 3.2/4
175. Kelly's Heroes 3.0/4 3.0/4
176. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
177. Born on the Fourth of July 3.0/4 2.8/4
178. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
179. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
180. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
181. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
182. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
183. Avatar 2.0/4 3.0/4
184. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
185. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
186. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
187. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
188. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
189. 300 3.0/4 2.9/4
190. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
191. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
192. Wall-E 3.0/4 3.2/4
193. Shrek 3.5/4 3.1/4
194. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
195. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
196. Ice Age 3.0/4 2.9/4
197. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.5/4 3.0/4
198. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
199. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
200. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
201. The Secret of NIMH 3.0/4 2.9/4
202. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
203. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
204. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
205. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
206. Ray 3.0/4 3.0/4
207. Girl, Interrupted 3.0/4 2.8/4
208. The Sound of Music 3.0/4 3.1/4
209. Coal Miner's Daughter 3.0/4 2.9/4
210. The People vs. Larry Flynt 3.5/4 2.8/4
211. Erin Brockovich 3.0/4 2.7/4
212. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
213. Casino 3.0/4 3.2/4
214. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
215. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
216. True Romance 3.0/4 3.1/4
217. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
218. Badlands (1973) 3.0/4 3.1/4
219. Super Size Me 3.0/4 2.8/4
220. The Godfather 2.5/4 3.5/4
221. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
222. The Graduate 3.0/4 3.2/4
223. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
224. Rain Man 3.0/4 3.1/4
225. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
226. Home Alone 2.5/4 2.9/4
227. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
228. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
229. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
230. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
231. Elf 3.0/4 2.7/4
232. Charlotte's Web (1973) 3.0/4 2.9/4
233. Honey, I Shrunk the Kids 3.0/4 2.6/4
234. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
235. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.0/4 2.7/4
236. Ice Age: The Meltdown 3.0/4 2.7/4
237. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
238. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
239. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
240. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
241. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
242. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
243. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
244. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
245. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
246. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
247. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
248. Conan the Barbarian (1982) 3.0/4 2.7/4
249. The Last King of Scotland 2.5/4 3.0/4
250. Empire of the Sun 3.0/4 3.0/4
251. In Cold Blood 3.0/4 2.9/4
252. Queen of the Damned 3.5/4 2.5/4
253. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
254. Grease 3.0/4 2.9/4
255. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
256. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
257. Hairspray (2007) 2.5/4 2.6/4
258. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
259. Bringing Up Baby 3.0/4 3.1/4
260. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
261. Brokeback Mountain 3.0/4 2.9/4
262. 10 Things I Hate About You 2.5/4 2.8/4
263. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.0/4 3.0/4
264. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
265. District 9 2.5/4 3.0/4
266. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.0/4 3.0/4
267. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
268. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
269. X-Men 3.0/4 2.9/4
270. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
271. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
272. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
273. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
274. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
275. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
276. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
277. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
278. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
279. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
280. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
281. Shane 3.0/4 3.1/4
282. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
283. Young Guns (1988) 3.0/4 2.8/4
284. Boondock Saints II: All Saints Day 3.0/4 2.5/4
285. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
286. The Ring (2002) 2.5/4 2.7/4
287. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
288. Darkness Falls (1998) 2.5/4 1.9/4
289. The Skeleton Key 2.5/4 2.5/4
290. Rambo 3.0/4 2.7/4
291. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
292. American Gangster 3.0/4 3.0/4
293. Spider-Man 3 3.0/4 2.5/4
294. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
295. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
296. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
297. Son of Rambow 2.0/4 2.8/4
298. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
299. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
300. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
301. Wanted (2008) 2.5/4 2.7/4
302. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
303. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
304. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
305. Julie & Julia 3.0/4 2.8/4
306. Mad Max 3.0/4 2.9/4
307. Stir Crazy 3.0/4 2.8/4
308. Used Cars 3.0/4 2.7/4
309. Nine to Five 3.0/4 2.8/4
310. Brubaker 2.5/4 2.7/4
311. Private Benjamin 3.0/4 2.6/4
312. Seems Like Old Times 2.5/4 2.6/4
313. Any Which Way You Can 3.0/4 2.5/4
314. The Blue Lagoon (1980) 3.0/4 2.2/4
315. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
316. Mommie Dearest 3.0/4 2.7/4
317. The Cannonball Run 3.0/4 2.5/4
318. Nice Dreams 3.0/4 2.8/4
319. The Wrestler (2008) 2.5/4 3.1/4
320. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
321. The Informant! (2009) 3.0/4 2.5/4
322. Changing Lanes (2002) 2.5/4 2.5/4
323. Apt Pupil 3.0/4 2.6/4
324. The Stand 3.0/4 2.7/4
325. Easy Rider 3.0/4 2.9/4
326. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
327. Eyes Wide Shut 2.5/4 2.6/4
328. Lolita (1962) 2.5/4 3.0/4
329. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.5/4 2.9/4
330. From Hell 3.0/4 2.6/4
331. Barton Fink 3.0/4 3.1/4
332. Blood Simple 3.0/4 3.0/4
333. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
334. Contact (1997) 3.0/4 2.7/4
335. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
336. The Hills Have Eyes (1977) 2.5/4 2.5/4
337. The Color Purple (1985) 3.0/4 3.0/4
338. Four Rooms 3.0/4 2.6/4
339. Gandhi 2.5/4 3.1/4
340. WarGames 3.0/4 2.8/4
341. Dr. No 3.0/4 2.8/4
342. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
343. 12 Monkeys 2.5/4 3.1/4
344. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
345. Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills 3.0/4 3.1/4
346. Snatch 3.0/4 3.1/4
347. A Bronx Tale 3.0/4 3.0/4
348. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
349. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
350. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
351. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
352. Batman & Robin 3.0/4 1.3/4
353. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
354. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
355. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
356. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
357. Dracula (1931) 3.0/4 2.9/4
358. Dracula: Dead and Loving It 3.0/4 2.4/4
359. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
360. What Lies Beneath 2.5/4 2.4/4
361. What About Bob? 2.5/4 2.8/4
362. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
363. Van Helsing 3.0/4 2.3/4
364. Tin Cup 3.0/4 2.5/4
365. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
366. The Thomas Crown Affair (1999) 2.5/4 2.6/4
367. 3000 Miles to Graceland 3.5/4 2.0/4
368. Swordfish 3.0/4 2.4/4
369. Smokin' Aces 3.0/4 2.6/4
370. Sin City 2.5/4 3.0/4
371. Serendipity 2.5/4 2.7/4
372. Scary Movie (2000) 3.0/4 2.4/4
373. Scary Movie 2 3.0/4 1.8/4
374. Scary Movie 3 3.0/4 2.0/4
375. Saw 3.0/4 2.9/4
376. The Rundown 2.5/4 2.6/4
377. Revenge of the Nerds 3.0/4 2.6/4
378. Revenge of the Nerds II: Nerd in Paradise 2.5/4 1.9/4
379. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
380. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
381. Once Upon a Time in Mexico 3.0/4 2.6/4
382. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
383. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
384. Mildred Pierce 3.0/4 2.9/4
385. Meet the Fockers 3.0/4 2.5/4
386. The Machinist 3.0/4 2.9/4
387. Lucky Number Slevin 3.0/4 2.8/4
388. The League of Extraordinary Gentlemen 2.5/4 2.0/4
389. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
390. The Jacket 2.5/4 2.5/4
391. I Was a Male War Bride 3.0/4 2.7/4
392. House on Haunted Hill (1999) 2.5/4 2.3/4
393. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
394. Half Baked 2.5/4 2.7/4
395. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
396. The Good Shepherd 3.0/4 2.5/4
397. Get Shorty 3.0/4 2.7/4
398. Gaslight (1944) 3.5/4 3.0/4
399. Fun With Dick and Jane (2005) 3.0/4 2.2/4
400. Fantastic Four (2005) 3.0/4 2.1/4
401. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 3.0/4 2.0/4
402. The Family Stone 2.5/4 2.4/4
403. Evolution (2001) 3.0/4 2.2/4
404. The Dukes of Hazzard 2.5/4 1.7/4
405. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
406. Domino (2005) 3.0/4 2.3/4
407. Conan the Destroyer 3.0/4 2.4/4
408. Commando (1985) 2.5/4 2.6/4
409. Bad Santa 3.0/4 2.6/4
410. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
411. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
412. Along Came Polly 3.0/4 2.3/4
413. On Her Majesty's Secret Service 3.0/4 2.7/4
414. Thunderball 3.0/4 2.8/4
415. You Only Live Twice 3.0/4 2.8/4
416. Diamonds Are Forever 3.0/4 2.7/4
417. Live and Let Die 3.0/4 2.7/4
418. The Man with the Golden Gun 3.0/4 2.7/4
419. The Spy Who Loved Me 3.0/4 2.8/4
420. Moonraker (1979) 3.0/4 2.3/4
421. For Your Eyes Only 3.0/4 2.5/4
422. Octopussy 3.0/4 2.5/4
423. A View to a Kill 3.0/4 2.2/4
424. The Jerk 2.5/4 2.9/4
425. Mr. Brooks 2.5/4 2.7/4
426. Breach (2007) 3.0/4 2.8/4
427. The Doors (1991) 3.0/4 2.7/4
428. Beerfest 3.0/4 2.5/4
429. The Break Up (2006) 2.5/4 2.3/4
430. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.5/4 2.8/4
431. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 3.0/4 2.5/4
432. Ocean's Twelve 3.0/4 2.5/4
433. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
434. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
435. My Name is Bruce 2.5/4 2.4/4
436. Before the Devil Knows You're Dead 3.0/4 2.9/4
437. Beowulf (2007) 3.0/4 2.4/4
438. Blades of Glory 3.0/4 2.4/4
439. Charlie Wilson's War 2.5/4 2.7/4
440. Employee of the Month (2006) 2.5/4 2.2/4
441. Harold & Kumar Go to White Castle 2.5/4 2.7/4
442. Michael Clayton 2.5/4 2.9/4
443. Eurotrip 2.5/4 2.3/4
444. The Purple Plain 3.0/4 2.8/4
445. The Quick and the Dead (1995) 3.0/4 2.6/4
446. Saving Silverman 3.0/4 2.2/4
447. Something's Gotta Give 3.0/4 2.6/4
448. Starsky & Hutch 3.5/4 2.3/4
449. Step Brothers 3.0/4 2.8/4
450. Walk Hard: The Dewey Cox Story 3.0/4 2.6/4
451. The Trouble with Harry 3.0/4 2.7/4
452. Underworld: Rise of the Lycans 3.0/4 2.7/4
453. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
454. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
455. Dude, Where's My Car? 2.5/4 1.9/4
456. Pearl Harbor 2.5/4 2.3/4
457. Men in Black 2 3.0/4 2.2/4
458. Charlie's Angels: Full Throttle 3.0/4 1.7/4
459. I, Robot 3.0/4 2.7/4
460. Hancock 3.0/4 2.6/4
461. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
462. Just My Luck (2006) 2.5/4 2.1/4
463. Flushed Away 2.5/4 2.6/4
464. Disturbia 3.0/4 2.7/4
465. The Mist 2.0/4 2.7/4
466. Bridget Jones's Diary 3.0/4 2.6/4
467. The School of Rock 2.5/4 2.7/4
468. Monster (2003) 3.0/4 2.9/4
469. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
470. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
471. Speed (1994) 2.5/4 2.9/4
472. Jumanji (1995) 2.5/4 2.6/4
473. Clueless 3.0/4 2.7/4
474. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
475. Cruel Intentions 2.5/4 2.6/4
476. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
477. Cars 2.5/4 2.8/4
478. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
479. My Girl 3.0/4 2.7/4
480. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
481. Bedazzled (2000) 2.5/4 2.1/4
482. Bring It On 2.5/4 2.2/4
483. Coyote Ugly 3.0/4 2.1/4
484. Thirteen (2003) 3.0/4 2.6/4
485. FernGully: The Last Rainforest 2.5/4 2.5/4
486. Darkness Falls (2003) 2.5/4 1.6/4
487. Kindergarten Cop 2.5/4 2.3/4
488. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 3.0/4 2.8/4
489. The Naked Gun 2 1/2 3.0/4 2.6/4
490. Naked Gun 33 1/3: The Final Insult 3.0/4 2.4/4
491. Addams Family Values 3.0/4 2.5/4
492. Panic Room 2.5/4 2.6/4
493. Mars Attacks! 3.5/4 2.3/4
494. Breakdown (1997) 2.5/4 2.6/4
495. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
496. Swimfan 2.5/4 1.8/4
497. Anger Management 2.5/4 2.3/4
498. About Schmidt 2.5/4 2.7/4
499. Freaky Friday (2003) 2.5/4 2.4/4
500. The Italian Job (1969) 3.0/4 2.8/4
501. 13 Going On 30 2.0/4 2.4/4
502. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
503. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.0/4 2.5/4
504. Napoleon Dynamite 2.0/4 2.6/4
505. The SpongeBob SquarePants Movie 3.0/4 2.6/4
506. Hide and Seek (2005) 2.5/4 2.2/4
507. Hoodwinked 2.0/4 2.3/4
508. The Pink Panther (1964) 3.0/4 2.7/4
509. The Devil Wears Prada 2.0/4 2.7/4
510. Snakes on a Plane 2.0/4 2.2/4
511. Spice World 2.5/4 1.3/4
512. Lakeview Terrace 2.5/4 2.1/4
513. Space Chimps 2.5/4 2.0/4
514. Vantage Point 2.5/4 2.3/4
515. Max Payne 2.0/4 1.8/4
516. Teen Wolf 2.5/4 2.3/4
517. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
518. Madagascar 2.5/4 2.7/4
519. Sunshine Cleaning 2.5/4 2.8/4
520. Mannequin (1987) 3.0/4 2.3/4
521. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
522. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
523. Surf's Up 2.5/4 2.7/4
524. Scent of a Woman (1992) 2.5/4 2.9/4
525. Knowing 2.5/4 2.4/4
526. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
527. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
528. The Day After Tomorrow 2.5/4 2.6/4
529. Top Secret! 3.0/4 2.7/4
530. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
531. Bachelor Party (1984) 2.5/4 2.4/4
532. Taken (2009) 2.5/4 3.0/4
533. Stardust (2007) 2.5/4 2.9/4
534. Ace Ventura: Pet Detective 2.5/4 2.6/4
535. The Terminator 2.5/4 3.1/4
536. Chaplin 3.0/4 2.9/4
537. Watership Down 3.5/4 3.0/4
538. Godzilla (1998) 2.5/4 1.9/4
539. American Pie 2 2.5/4 2.4/4
540. Romy and Michele's High School Reunion 2.5/4 2.3/4
541. Jackie Brown 2.5/4 2.9/4
542. Me, Myself & Irene 2.5/4 2.3/4
543. To Die For (1995) 2.5/4 2.6/4
544. Weird Science 2.5/4 2.7/4
545. Back to School 3.0/4 2.5/4
546. Soapdish 2.5/4 2.4/4
547. Just One of the Guys 2.5/4 2.5/4
548. Jumpin' Jack Flash 2.5/4 2.5/4
549. Josie and the Pussycats 2.0/4 1.9/4
550. Jawbreaker 3.0/4 2.3/4
551. Kentucky Fried Movie 2.0/4 2.5/4
552. Kalifornia 3.0/4 2.7/4
553. Kramer vs. Kramer 2.5/4 3.1/4
554. The Karate Kid (1984) 2.5/4 2.9/4
555. Overboard (1987) 3.0/4 2.7/4
556. Undercover Brother 2.5/4 2.3/4
557. Zapped! 2.5/4 1.9/4
558. Saturday the 14th 2.0/4 1.6/4
559. Serial Mom 2.5/4 2.6/4
560. What's Love Got to Do With It (1993) 3.0/4 2.9/4
561. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
562. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
563. The Village (2004) 2.0/4 2.4/4
564. The Birdcage 3.0/4 2.7/4
565. Ghost (1990) 3.0/4 2.8/4
566. Monster-in-Law 2.5/4 2.2/4
567. K-PAX 2.5/4 2.4/4
568. White Chicks 2.5/4 2.0/4
569. Dickie Roberts: Former Child Star 2.5/4 2.1/4
570. Grumpy Old Men 2.5/4 2.7/4
571. Man Without a Face (1993) 2.5/4 2.7/4
572. My Own Private Idaho 2.5/4 2.8/4
573. Bandits (2001) 2.0/4 2.4/4
574. Confessions of a Dangerous Mind 3.0/4 2.7/4
575. Pee Wee's Big Adventure 3.0/4 2.6/4
576. Clue 2.5/4 2.9/4
577. Coming to America 2.5/4 2.8/4
578. Purple Rain 3.0/4 2.6/4
579. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
580. Head Above Water 3.0/4 2.8/4
581. The Big Sleep (1946) 2.5/4 3.1/4
582. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 3.0/4 2.7/4
583. Superstar 2.5/4 1.8/4
584. Austin Powers in Goldmember 3.0/4 2.3/4
585. Be Cool 2.5/4 1.8/4
586. The Breakfast Club 2.5/4 3.2/4
587. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
588. Gothika 2.5/4 2.4/4
589. The House Bunny 2.5/4 2.4/4
590. Nick and Norah's Infinite Playlist 2.5/4 2.6/4
591. Pink Flamingos 2.5/4 2.3/4
592. Rat Race (2001) 2.0/4 2.3/4
593. Scream 2 2.5/4 2.5/4
594. Scream 3 2.5/4 2.2/4
595. Hairspray (1988) 3.0/4 2.7/4
596. Female Trouble 2.5/4 3.0/4
597. Psycho (1998) 2.5/4 1.9/4
598. Polyester 2.5/4 2.6/4
599. A Dirty Shame 2.5/4 1.8/4
600. Taking Woodstock N/A 2.4/4
601. Last Action Hero 2.0/4 2.2/4
602. Shanghai Noon 3.0/4 2.5/4
603. Plan 9 from Outer Space 2.5/4 1.8/4
604. Click 2.5/4 2.3/4
605. Catwoman 2.5/4 1.2/4
606. Battle for the Planet of the Apes 2.5/4 2.0/4
607. Kiss the Girls 2.5/4 2.6/4
608. The Lovely Bones 2.5/4 2.5/4
609. Jungle Fever N/A 2.5/4
610. Righteous Kill 3.0/4 2.4/4
611. The Stepfather (2009) 2.5/4 2.3/4
612. 9 2.5/4 2.8/4
613. Hounddog 3.0/4 2.5/4
614. Drillbit Taylor 2.5/4 2.2/4
615. The Happening (2008) 2.5/4 1.9/4
616. Marley and Me 3.0/4 2.6/4
617. Star Wars: The Clone Wars 2.5/4 1.9/4
618. The Alphabet Killer 2.5/4 2.1/4
619. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2.5/4 2.0/4
620. Transsiberian 3.0/4 2.5/4
621. W. 3.0/4 2.5/4
622. Four Christmases 2.5/4 2.3/4
623. Valkyrie 2.0/4 2.7/4
624. Orphan 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name