Top Movie List by Abdul

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Friday 4.0/4 3.0/4
2. Star Trek 3.0/4 3.1/4
3. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
4. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
5. Fight Club 2.5/4 3.3/4
6. The Godfather 4.0/4 3.5/4
7. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
8. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
9. The Matrix 3.0/4 3.2/4
10. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
11. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
12. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
15. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
16. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
18. The Departed 3.0/4 3.3/4
19. Die Hard 4.0/4 3.3/4
20. American History X 3.5/4 3.2/4
21. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
22. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
23. Casablanca 3.0/4 3.3/4
24. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
25. Alien 4.0/4 3.3/4
26. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
27. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
28. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
29. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
30. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
31. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
32. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
33. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
34. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
35. Toy Story 3 2.5/4 3.3/4
36. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
37. Wall-E 3.0/4 3.2/4
38. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
39. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
40. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
41. Aliens 3.5/4 3.3/4
42. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
43. Jaws 2.5/4 3.2/4
44. The Big Lebowski 2.0/4 3.1/4
45. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
46. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
47. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
48. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
49. Inglourious Basterds (2009) 1.5/4 3.2/4
50. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
51. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
52. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
53. Platoon 2.5/4 3.2/4
54. Shaun of the Dead 2.5/4 3.1/4
55. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
56. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
57. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
58. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
59. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
60. The Terminator 3.0/4 3.1/4
61. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
62. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
63. Lawrence of Arabia 3.0/4 3.3/4
64. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
65. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
66. Casino 3.0/4 3.2/4
67. The Hangover 3.0/4 3.0/4
68. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
69. Titanic (1997) 2.0/4 3.0/4
70. 300 2.5/4 2.9/4
71. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
72. Zombieland 2.5/4 3.0/4
73. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
74. Ted 4.0/4 2.8/4
75. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
76. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
77. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
78. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
79. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
80. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
81. 50/50 3.5/4 3.1/4
82. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
83. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
84. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
85. Metropolis (1927) 3.0/4 3.2/4
86. Paths of Glory 3.0/4 3.3/4
87. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
88. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
89. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
90. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
91. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
92. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
93. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
94. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
95. Letters from Iwo Jima 3.0/4 3.1/4
96. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
97. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
98. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
99. Boyz n the Hood 3.5/4 3.1/4
100. Superbad 2.0/4 2.9/4
101. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
102. Dawn of the Dead (1979) 2.5/4 3.1/4
103. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
104. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
105. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 2.5/4 3.0/4
106. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
107. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
108. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
109. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
110. The Grapes of Wrath 3.0/4 3.2/4
111. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
112. 3:10 to Yuma (2007) 2.5/4 3.0/4
113. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
114. Richard Pryor ...Here and Now 3.5/4 3.1/4
115. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
116. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
117. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
118. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
119. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
120. The Town (2010) 3.5/4 3.0/4
121. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
122. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
123. Batman (1989) 2.5/4 2.9/4
124. X-Men 3.0/4 2.9/4
125. (500) Days of Summer 2.5/4 3.0/4
126. Training Day 3.5/4 3.0/4
127. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
128. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
129. Do the Right Thing 3.0/4 3.1/4
130. American Gangster 3.0/4 3.0/4
131. Touch of Evil 3.0/4 3.1/4
132. Papillon (1973) 3.0/4 3.1/4
133. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.0/4 2.9/4
134. Inside Job (2010) 3.0/4 3.2/4
135. Fast Five 3.5/4 2.9/4
136. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
137. American Graffiti 3.0/4 3.0/4
138. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
139. King Kong (1933) 3.0/4 3.0/4
140. Kung Fu Panda 2.0/4 3.0/4
141. Rio Bravo 2.5/4 3.1/4
142. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
143. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
144. Rambo: First Blood 2.0/4 3.0/4
145. Planes, Trains & Automobiles 2.0/4 3.0/4
146. The Sandlot 2.5/4 3.0/4
147. Prometheus (2012) 3.5/4 2.8/4
148. Resident Evil: Retribution 2.5/4 2.3/4
149. Contraband (2012) 4.0/4 2.7/4
150. Safe House (2012) 2.5/4 2.7/4
151. Chronicle (2012) 2.0/4 2.7/4
152. The Cabin in the Woods 0.5/4 2.9/4
153. Men in Black 3 3.5/4 2.7/4
154. The Expendables 2 3.5/4 2.6/4
155. The Grey 2.5/4 2.7/4
156. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
157. Act of Valor 3.0/4 2.7/4
158. American Reunion 3.0/4 2.6/4
159. Journey 2: The Mysterious Island 3.0/4 2.5/4
160. Man on a Ledge 3.0/4 2.7/4
161. Project X (2012) 3.0/4 2.4/4
162. Dark Shadows 2.5/4 2.4/4
163. Underworld Awakening 3.0/4 2.5/4
164. The Dictator 2.0/4 2.5/4
165. The Raven (2012) 3.0/4 2.6/4
166. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 2.5/4 2.8/4
167. Think Like a Man 3.5/4 2.8/4
168. Battleship 2.0/4 2.3/4
169. Good Deeds 3.0/4 2.9/4
170. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 1.5/4 2.4/4
171. Ghost Rider: Spirit of Vengeance 1.0/4 2.0/4
172. Something from Nothing: The Art of Rap 2.5/4 2.8/4
173. Madea's Witness Protection 3.5/4 2.4/4
174. The Three Stooges 0.5/4 2.2/4
175. Drive (2011) 2.5/4 3.1/4
176. Moneyball 2.5/4 3.1/4
177. Thor 3.0/4 2.9/4
178. Bridesmaids (2011) 2.5/4 2.9/4
179. Source Code 3.0/4 2.9/4
180. Limitless 2.5/4 2.8/4
181. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.5/4 2.7/4
182. Horrible Bosses 2.5/4 2.8/4
183. Soul Surfer 2.5/4 2.9/4
184. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
185. We Bought a Zoo 3.5/4 2.8/4
186. The Lincoln Lawyer 3.0/4 2.9/4
187. Rango (2011) 3.0/4 2.8/4
188. Paul 3.0/4 2.7/4
189. Friends with Benefits 2.0/4 2.7/4
190. Insidious 0.5/4 2.8/4
191. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
192. The Mechanic (2011) 3.0/4 2.7/4
193. The Adjustment Bureau 3.0/4 2.7/4
194. In Time 3.5/4 2.6/4
195. Unknown (2011) 3.0/4 2.6/4
196. Just Go With It 2.5/4 2.6/4
197. Transformers: Dark of the Moon 3.5/4 2.5/4
198. Tower Heist 2.5/4 2.5/4
199. I Am Number Four 2.5/4 2.5/4
200. Blitz (2011) 3.0/4 2.6/4
201. Puss in Boots (2011) 3.0/4 2.6/4
202. Immortals (2011) 2.0/4 2.5/4
203. Mr. Popper's Penguins 2.5/4 2.4/4
204. Cowboys & Aliens 2.5/4 2.5/4
205. The Hangover Part II 1.5/4 2.4/4
206. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 1.5/4 2.3/4
207. The Change-Up 2.5/4 2.4/4
208. Zookeeper (2011) 2.5/4 2.2/4
209. Beastly 3.0/4 2.4/4
210. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
211. No Strings Attached 2.0/4 2.4/4
212. 30 Minutes or Less 2.5/4 2.4/4
213. The Green Hornet 3.0/4 2.3/4
214. Green Lantern 2.0/4 2.2/4
215. Hall Pass 2.5/4 2.3/4
216. Priest (2011) 3.0/4 2.3/4
217. A Very Harold & Kumar 3D Christmas 2.0/4 2.4/4
218. Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen ( Jing mo fung wan: Chen Zhen ) 2.0/4 2.5/4
219. The Sitter 2.5/4 2.3/4
220. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
221. Arthur (2011) 2.0/4 2.2/4
222. Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked 1.0/4 2.3/4
223. The Darkest Hour (2011) 2.5/4 2.1/4
224. Big Mommas: Like Father, Like Son 2.0/4 2.1/4
225. Your Highness 0.5/4 2.2/4
226. The Dilemma 2.5/4 2.1/4
227. Madea's Big Happy Family 2.5/4 2.5/4
228. Tangled (2010) 2.5/4 3.1/4
229. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
230. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
231. Megamind 2.5/4 2.9/4
232. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
233. Easy A 2.5/4 2.9/4
234. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
235. TRON: Legacy 2.0/4 2.7/4
236. The Karate Kid (2010) 2.5/4 2.7/4
237. Salt (2010) 2.5/4 2.7/4
238. Unstoppable (2010) 2.5/4 2.8/4
239. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
240. Shrek Forever After 2.0/4 2.6/4
241. Get Him to the Greek 2.5/4 2.7/4
242. Date Night 2.5/4 2.6/4
243. The Expendables 3.5/4 2.6/4
244. The Other Guys 2.5/4 2.6/4
245. The Crazies (2010) 2.0/4 2.6/4
246. The A-Team 1.5/4 2.6/4
247. Burlesque 2.5/4 2.6/4
248. Due Date 2.5/4 2.6/4
249. Hot Tub Time Machine 2.0/4 2.6/4
250. Resident Evil: Afterlife 2.5/4 2.5/4
251. The Sorcerer's Apprentice 3.0/4 2.5/4
252. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2.5/4 2.4/4
253. The Twilight Saga: Eclipse 2.0/4 2.4/4
254. Youth in Revolt (2009) 2.5/4 2.5/4
255. The Last Song 2.0/4 2.5/4
256. Faster (2010) 3.5/4 2.6/4
257. She's Out of My League 2.5/4 2.4/4
258. Just Wright 3.0/4 2.6/4
259. Death at a Funeral (2010) 3.0/4 2.4/4
260. Lottery Ticket 2.5/4 2.4/4
261. Cop Out 2.5/4 2.2/4
262. Valentine's Day 1.5/4 2.2/4
263. Killers (2010) 2.0/4 2.2/4
264. District 9 2.5/4 3.0/4
265. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
266. Food, Inc. 3.0/4 3.0/4
267. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2.5/4 2.9/4
268. Law Abiding Citizen 3.5/4 2.8/4
269. Invictus 3.0/4 2.9/4
270. Orphan 2.5/4 2.8/4
271. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2.5/4 2.7/4
272. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.5/4 2.7/4
273. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
274. Underworld: Rise of the Lycans 3.0/4 2.7/4
275. Fast & Furious (2009) 3.0/4 2.7/4
276. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
277. Paranormal Activity 1.0/4 2.5/4
278. A Christmas Carol (2009) 2.5/4 2.7/4
279. Adventureland 3.0/4 2.6/4
280. Funny People 2.0/4 2.5/4
281. The Soloist 3.0/4 2.6/4
282. The Ugly Truth 2.0/4 2.5/4
283. 2012 2.5/4 2.5/4
284. Brooklyn's Finest 3.0/4 2.5/4
285. Planet 51 2.5/4 2.4/4
286. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 3.0/4 2.4/4
287. Crank: High Voltage 3.0/4 2.4/4
288. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
289. Obsessed (2009) 3.0/4 2.3/4
290. Observe and Report 2.5/4 2.4/4
291. World's Greatest Dad 2.5/4 2.6/4
292. Jennifer's Body 1.0/4 2.3/4
293. Gamer (2009) 3.0/4 2.3/4
294. The Stepfather (2009) 2.0/4 2.3/4
295. G.I. Joe: The Rise of Cobra 3.0/4 2.2/4
296. The Twilight Saga: New Moon 2.0/4 2.2/4
297. Bruno ( Brüno ) 0.5/4 2.3/4
298. Notorious (2009) 2.5/4 2.4/4
299. Couples Retreat 2.5/4 2.2/4
300. I Can Do Bad All by Myself 2.5/4 2.7/4
301. Pink Panther 2 2.0/4 2.2/4
302. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
303. Role Models 3.0/4 2.9/4
304. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
305. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
306. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
307. The Bank Job 3.0/4 2.8/4
308. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
309. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
310. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
311. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2.5/4 2.7/4
312. Valkyrie 2.5/4 2.7/4
313. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
314. Quantum of Solace 2.5/4 2.6/4
315. 21 2.5/4 2.7/4
316. Zack and Miri Make a Porno 2.5/4 2.6/4
317. Yes Man 2.5/4 2.6/4
318. Hancock 2.5/4 2.6/4
319. Get Smart 2.5/4 2.5/4
320. Ghost Town (2008) 2.5/4 2.6/4
321. Death Race 3.0/4 2.5/4
322. The Strangers (2008) 1.5/4 2.5/4
323. Transporter 3 3.0/4 2.5/4
324. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2.5/4 2.5/4
325. Never Back Down 3.5/4 2.5/4
326. Righteous Kill 2.5/4 2.4/4
327. Twilight (2008) 1.5/4 2.2/4
328. The House Bunny 2.0/4 2.4/4
329. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.5/4 2.3/4
330. Four Christmases 2.5/4 2.3/4
331. Run Fatboy Run 2.5/4 2.3/4
332. Juno 2.5/4 2.9/4
333. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
334. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
335. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
336. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
337. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
338. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
339. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
340. Shooter (2007) 3.0/4 2.8/4
341. Meet the Robinsons 3.0/4 2.8/4
342. The Bucket List 3.0/4 2.7/4
343. Disturbia 2.5/4 2.7/4
344. Dan in Real Life 2.5/4 2.7/4
345. Resident Evil: Extinction 3.0/4 2.6/4
346. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
347. 1408 2.5/4 2.6/4
348. Surf's Up 2.5/4 2.7/4
349. Alpha Dog 3.0/4 2.7/4
350. Shoot 'Em Up 2.5/4 2.6/4
351. The Kingdom (2007) 2.5/4 2.6/4
352. Why Did I Get Married? (2007) 3.0/4 2.7/4
353. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
354. Freedom Writers 2.5/4 2.7/4
355. Black Snake Moan 2.5/4 2.5/4
356. Music and Lyrics 2.5/4 2.5/4
357. Chaos (2007) 3.0/4 2.6/4
358. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
359. Beowulf (2007) 2.5/4 2.4/4
360. Shrek the Third 2.5/4 2.4/4
361. Rush Hour 3 2.0/4 2.4/4
362. Hitman (2007) 3.0/4 2.2/4
363. Stomp the Yard 2.0/4 2.4/4
364. I Now Pronounce You Chuck & Larry 2.5/4 2.2/4
365. The Pursuit of Happyness 3.5/4 3.0/4
366. Apocalypto 3.5/4 2.9/4
367. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
368. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
369. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
370. Babel 3.0/4 2.9/4
371. Cars 2.5/4 2.8/4
372. United 93 3.0/4 2.9/4
373. Flags of Our Fathers 3.0/4 2.8/4
374. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2.0/4 2.7/4
375. Underworld: Evolution 3.0/4 2.8/4
376. Ice Age: The Meltdown 3.0/4 2.7/4
377. Crank 3.0/4 2.7/4
378. Mission: Impossible III 2.0/4 2.7/4
379. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
380. Step Up 3.0/4 2.8/4
381. Over the Hedge (2006) 2.5/4 2.6/4
382. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
383. Invincible (2006) 3.0/4 2.7/4
384. Nanny McPhee 3.0/4 2.7/4
385. We Are Marshall 3.0/4 2.6/4
386. The Guardian (2006) 3.0/4 2.7/4
387. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2.5/4 2.6/4
388. Accepted 2.5/4 2.5/4
389. She's the Man 2.0/4 2.6/4
390. Monster House 2.5/4 2.6/4
391. Glory Road 3.0/4 2.5/4
392. Eight Below 2.5/4 2.6/4
393. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
394. Facing the Giants 3.0/4 2.8/4
395. 16 Blocks 3.0/4 2.5/4
396. Happy Feet 3.0/4 2.5/4
397. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
398. Firewall 3.0/4 2.4/4
399. Open Season (2006) 2.5/4 2.4/4
400. Goal! 3.0/4 2.6/4
401. The Break Up (2006) 2.5/4 2.3/4
402. Click 3.0/4 2.3/4
403. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2.5/4 2.3/4
404. You, Me and Dupree 2.5/4 2.2/4
405. Employee of the Month (2006) 2.5/4 2.2/4
406. V for Vendetta 2.5/4 3.0/4
407. Akeelah and the Bee 2.5/4 2.9/4
408. The Holiday (2006) 2.0/4 2.7/4
409. The Hills Have Eyes (2006) 1.5/4 2.6/4
410. Rocky Balboa 2.0/4 2.6/4
411. Superman Returns 1.5/4 2.5/4
412. The Last Kiss (2006) 2.0/4 2.5/4
413. Leroy and Stitch 2.5/4 2.5/4
414. Dave Chappelle's Block Party 2.0/4 2.6/4
415. Final Destination 3 1.0/4 2.4/4
416. Hostel 1.0/4 2.3/4
417. Protector, The ( Tom yum goong ) 2.0/4 2.5/4
418. Unknown (2006) 2.0/4 2.5/4
419. The Lake House 1.5/4 2.3/4
420. Sin City 2.5/4 3.0/4
421. Walk the Line 2.5/4 3.1/4
422. Good Night, and Good Luck 3.0/4 3.0/4
423. Kung Fu Hustle 2.5/4 3.0/4
424. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
425. Mysterious Skin 2.5/4 3.0/4
426. Pride and Prejudice (2005) 2.5/4 2.9/4
427. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
428. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
429. Brokeback Mountain 2.0/4 2.9/4
430. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) 2.5/4 2.9/4
431. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
432. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
433. Lord of War 3.0/4 2.8/4
434. Hustle & Flow 3.5/4 2.9/4
435. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
436. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
437. The Proposition (2005) 2.5/4 2.8/4
438. The Constant Gardener 2.5/4 2.8/4
439. Danny the Dog ( Unleashed ) 2.5/4 2.8/4
440. Madagascar 2.5/4 2.7/4
441. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2.5/4 2.7/4
442. Oliver Twist (2005) 3.0/4 3.0/4
443. Coach Carter 3.0/4 2.7/4
444. The Greatest Game Ever Played 3.5/4 2.7/4
445. Constantine 3.5/4 2.6/4
446. Kingdom of Heaven 2.0/4 2.7/4
447. Four Brothers 3.0/4 2.7/4
448. The Lords of Dogtown 1.5/4 2.7/4
449. Jarhead 3.0/4 2.6/4
450. Charlie and the Chocolate Factory 2.5/4 2.6/4
451. Red Eye 2.5/4 2.6/4
452. Layer Cake 2.0/4 2.7/4
453. The New World (2005) 2.5/4 2.7/4
454. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
455. Hostage (2005) 3.0/4 2.6/4
456. The Exorcism of Emily Rose 1.5/4 2.6/4
457. Mr. and Mrs. Smith (2005) 1.0/4 2.5/4
458. Syriana 2.5/4 2.6/4
459. Just Friends (2005) 2.5/4 2.5/4
460. The Island (2005) 2.5/4 2.5/4
461. The Skeleton Key 2.0/4 2.5/4
462. Assault on Precinct 13 (2005) 3.0/4 2.5/4
463. Hitch 2.0/4 2.5/4
464. The Transporter 2 3.0/4 2.4/4
465. Sky High (2005) 2.0/4 2.5/4
466. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
467. The Legend of Zorro 2.0/4 2.4/4
468. The Matador (2005) 2.5/4 2.5/4
469. The Longest Yard (2005) 3.0/4 2.4/4
470. Must Love Dogs 2.0/4 2.4/4
471. Happy Endings (2005) 2.5/4 2.6/4
472. Derailed (2005) 2.5/4 2.4/4
473. Diary of a Mad Black Woman 2.5/4 2.6/4
474. An Unfinished Life 2.5/4 2.6/4
475. The Weather Man 1.5/4 2.4/4
476. The Interpreter 1.5/4 2.3/4
477. Yours, Mine and Ours (2005) 2.0/4 2.3/4
478. Fun With Dick and Jane (2005) 2.0/4 2.2/4
479. Hoodwinked 2.5/4 2.3/4
480. Flightplan 2.5/4 2.3/4
481. Beauty Shop 2.5/4 2.4/4
482. The Ringer (2005) 2.0/4 2.2/4
483. Into the Blue 2.5/4 2.3/4
484. Fantastic Four (2005) 1.5/4 2.1/4
485. Get Rich or Die Tryin' 2.0/4 2.4/4
486. The Great Raid 2.5/4 2.5/4
487. Casanova 1.0/4 2.3/4
488. Hide and Seek (2005) 2.0/4 2.2/4
489. Valiant (2005) 2.0/4 2.3/4
490. Guess Who 2.5/4 2.2/4
491. The Pacifier 2.0/4 2.2/4
492. Kill Bill: Volume 2 2.5/4 3.0/4
493. Million Dollar Baby (2004) 2.5/4 3.1/4
494. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
495. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
496. Saw 2.5/4 2.9/4
497. Ray 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name