Movies I've Seen by MoviesByMe

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
2. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
3. 2012 N/A 2.5/4
4. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
5. 300 3.0/4 2.9/4
6. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4
7. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
8. A Knight's Tale N/A 2.6/4
9. A Very Harold & Kumar 3D Christmas N/A 2.4/4
10. Accepted N/A 2.5/4
11. Ace Ventura: Pet Detective N/A 2.6/4
12. Adventureland N/A 2.6/4
13. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
14. Ali G Indahouse 2.5/4 2.2/4
15. Alien 4.0/4 3.3/4
16. Aliens 4.0/4 3.3/4
17. Alien: Resurrection N/A 2.3/4
18. American Beauty 4.0/4 3.1/4
19. American Pie N/A 2.8/4
20. American Pie 2 N/A 2.4/4
21. Angels & Demons N/A 2.6/4
22. American History X 4.0/4 3.2/4
23. American Psycho N/A 3.0/4
24. Anaconda (1997) N/A 1.8/4
25. Apocalypse Now 2.5/4 3.3/4
26. Apollo 18 2.5/4 2.0/4
27. Armageddon N/A 2.6/4
28. Austin Powers: International Man of Mystery 3.5/4 2.8/4
29. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me N/A 2.5/4
30. Avatar 2.0/4 3.0/4
31. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
32. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
33. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
34. Bad Santa N/A 2.6/4
35. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
36. Batman Forever N/A 2.1/4
37. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
38. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
39. Blade (1998) N/A 2.8/4
40. Blade II N/A 2.6/4
41. Blade: Trinity N/A 2.4/4
42. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
43. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
44. Bruno ( Brüno ) N/A 2.3/4
45. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
46. Breeders (1986) 2.0/4 2.3/4
47. Brokeback Mountain 3.0/4 2.9/4
48. Bruce Almighty N/A 2.6/4
49. Bully (2001) 3.0/4 2.5/4
50. C.S.A.: The Confederate States of America 3.5/4 2.6/4
51. Captain America: The First Avenger N/A 2.8/4
52. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
53. Carrie (2002) 2.5/4 2.1/4
54. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
55. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) N/A 3.1/4
56. Charlie and the Chocolate Factory 2.5/4 2.6/4
57. Chasing Amy 3.0/4 2.7/4
58. Chillerama 2.0/4 2.4/4
59. Clerks 4.0/4 3.0/4
60. Clerks II N/A 2.6/4
61. Cloud Atlas 3.0/4 2.9/4
62. Cloverfield N/A 2.6/4
63. Clue 3.5/4 2.9/4
64. Con Air N/A 2.8/4
65. Constantine 1.5/4 2.6/4
66. Corpse Bride 2.0/4 2.8/4
67. Creepshow 2.5/4 2.8/4
68. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
69. Cube N/A 2.8/4
70. Cube 2: Hypercube 3.0/4 2.5/4
71. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
72. Dinner for Schmucks N/A 2.3/4
73. Dodgeball: A True Underdog Story N/A 2.6/4
74. Dreamcatcher (2003) 1.0/4 2.0/4
75. Mimic (1997) N/A 2.3/4
76. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.5/4 3.0/4
77. X-Men: First Class 2.5/4 3.1/4
78. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
79. Super 8 N/A 2.8/4
80. Thor N/A 2.9/4
81. Source Code N/A 2.9/4
82. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides N/A 2.7/4
83. Horrible Bosses N/A 2.8/4
84. Limitless N/A 2.8/4
85. Sherlock Holmes: A Game of Shadows N/A 2.9/4
86. Iron Man 2 N/A 2.8/4
87. Transformers: Dark of the Moon N/A 2.5/4
88. Scream 4 N/A 2.6/4
89. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
90. Final Destination 5 N/A 2.6/4
91. The Hangover Part II N/A 2.4/4
92. Sucker Punch N/A 2.3/4
93. Priest (2011) N/A 2.3/4
94. The Green Hornet N/A 2.3/4
95. Green Lantern N/A 2.2/4
96. Jackass 3.5 N/A 2.2/4
97. The Sitter 2.0/4 2.3/4
98. Inception 4.0/4 3.3/4
99. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
100. TRON: Legacy N/A 2.7/4
101. Salt (2010) 2.0/4 2.7/4
102. The A-Team N/A 2.6/4
103. The Other Guys N/A 2.6/4
104. Jackass 3-D N/A 2.5/4
105. The Expendables N/A 2.6/4
106. Predators (2010) N/A 2.6/4
107. Resident Evil: Afterlife 2.5/4 2.5/4
108. Hot Tub Time Machine N/A 2.6/4
109. The Wolfman (2010) N/A 2.4/4
110. A Nightmare on Elm Street (2010) N/A 2.2/4
111. Saw 3D: The Final Chapter N/A 2.4/4
112. Star Trek 4.0/4 3.1/4
113. The Hangover 4.0/4 3.0/4
114. Zombieland 3.0/4 3.0/4
115. District 9 4.0/4 3.0/4
116. I Love You, Man N/A 2.9/4
117. Watchmen N/A 2.8/4
118. Law Abiding Citizen N/A 2.8/4
119. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
120. Terminator Salvation N/A 2.6/4
121. Saw VI N/A 2.6/4
122. G.I. Joe: The Rise of Cobra N/A 2.2/4
123. Observe and Report 2.0/4 2.4/4
124. Transformers: Revenge of the Fallen N/A 2.2/4
125. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
126. Halloween II (2009) N/A 2.1/4
127. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
128. Role Models N/A 2.9/4
129. Pineapple Express N/A 2.8/4
130. Wanted (2008) N/A 2.7/4
131. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
132. Quantum of Solace N/A 2.6/4
133. Zack and Miri Make a Porno N/A 2.6/4
134. Step Brothers N/A 2.8/4
135. Get Smart N/A 2.5/4
136. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
137. Hancock N/A 2.6/4
138. Eagle Eye N/A 2.5/4
139. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay N/A 2.5/4
140. Quarantine 2.0/4 2.4/4
141. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
142. Juno 4.0/4 2.9/4
143. Superbad 3.5/4 2.9/4
144. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
145. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
146. I Am Legend N/A 2.8/4
147. Knocked Up N/A 2.8/4
148. Grindhouse N/A 2.8/4
149. The Mist 3.0/4 2.7/4
150. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
151. Jackass 2.5 N/A 2.3/4
152. Evan Almighty N/A 2.2/4
153. Hostel: Part II N/A 2.3/4
154. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
155. The Descent (2006) N/A 2.9/4
156. Hard Candy N/A 2.9/4
157. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
158. The Hills Have Eyes (2006) N/A 2.6/4
159. Saw III N/A 2.4/4
160. Tenacious D in: The Pick of Destiny N/A 2.3/4
161. Jackass: Number Two N/A 2.3/4
162. Hostel N/A 2.3/4
163. Final Destination 3 N/A 2.4/4
164. Sin City 4.0/4 3.0/4
165. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
166. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
167. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
168. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
169. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy N/A 2.6/4
170. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
171. Waiting... (2005) N/A 2.5/4
172. Saw II 2.5/4 2.5/4
173. George A. Romero's Land of the Dead 3.5/4 2.5/4
174. Flightplan 1.5/4 2.3/4
175. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
176. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
177. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
178. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
179. Saw N/A 2.9/4
180. Harold & Kumar Go to White Castle N/A 2.7/4
181. I, Robot N/A 2.7/4
182. Troy N/A 2.7/4
183. Meet the Fockers N/A 2.5/4
184. Team America: World Police N/A 2.6/4
185. The Girl Next Door (2004) N/A 2.5/4
186. The Chronicles of Riddick N/A 2.5/4
187. Napoleon Dynamite N/A 2.6/4
188. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
189. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
190. The Village (2004) N/A 2.4/4
191. The Punisher (2004) N/A 2.4/4
192. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
193. Elf N/A 2.7/4
194. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
195. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
196. Terminator 3: Rise of the Machines N/A 2.4/4
197. Daredevil N/A 2.2/4
198. Gothika N/A 2.4/4
199. Freddy vs. Jason N/A 2.3/4
200. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life N/A 2.2/4
201. Scary Movie 3 N/A 2.0/4
202. Spider-Man N/A 2.9/4
203. Super Troopers N/A 2.8/4
204. Signs N/A 2.7/4
205. The Ring (2002) N/A 2.7/4
206. Red Dragon (2002) N/A 2.7/4
207. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
208. Star Trek: Nemesis N/A 2.5/4
209. Reign of Fire N/A 2.4/4
210. Jackass: The Movie N/A 2.3/4
211. Die Another Day N/A 2.3/4
212. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
213. The Hot Chick N/A 1.8/4
214. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
215. Training Day N/A 3.0/4
216. Enemy at the Gates N/A 2.8/4
217. Jay and Silent Bob Strike Back N/A 2.5/4
218. Lara Croft: Tomb Raider N/A 2.5/4
219. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
220. The One (2001) N/A 2.5/4
221. Thir13en Ghosts N/A 2.3/4
222. Jurassic Park 3 N/A 2.3/4
223. Ghosts of Mars 2.5/4 2.1/4
224. Joe Dirt N/A 2.0/4
225. Jeepers Creepers (2001) N/A 2.2/4
226. Not Another Teen Movie N/A 2.0/4
227. X-Men N/A 2.9/4
228. Meet the Parents N/A 2.7/4
229. Pitch Black N/A 2.8/4
230. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
231. Scary Movie (2000) N/A 2.4/4
232. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
233. Shaft (2000) N/A 2.3/4
234. Scream 3 N/A 2.2/4
235. The Sixth Sense 2.0/4 3.2/4
236. Office Space 4.0/4 3.1/4
237. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
238. The World is Not Enough N/A 2.5/4
239. Deep Blue Sea (1999) N/A 2.3/4
240. End of Days N/A 2.2/4
241. Lake Placid N/A 2.2/4
242. The X Files: Fight the Future N/A 2.6/4
243. Star Trek: Insurrection N/A 2.5/4
244. John Carpenter's Vampires N/A 2.4/4
245. Sphere N/A 2.4/4
246. The Faculty N/A 2.4/4
247. Halloween H20: 20 Years Later N/A 2.3/4
248. Lost in Space N/A 2.1/4
249. Urban Legend N/A 2.1/4
250. Godzilla (1998) N/A 1.9/4
251. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
252. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
253. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
254. Devil's Advocate (1997) N/A 2.8/4
255. Event Horizon N/A 2.7/4
256. Starship Troopers N/A 2.7/4
257. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
258. Scream 2 N/A 2.5/4
259. The Relic (1997) N/A 2.3/4
260. Spawn N/A 2.1/4
261. Scream (1996) N/A 2.8/4
262. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
263. From Dusk Till Dawn N/A 2.8/4
264. Star Trek: First Contact N/A 2.8/4
265. Mission: Impossible N/A 2.8/4
266. Mars Attacks! N/A 2.3/4
267. The Craft N/A 2.3/4
268. Jingle All the Way N/A 1.9/4
269. Se7en 4.0/4 3.3/4
270. Toy Story 3.5/4 3.3/4
271. Goldeneye N/A 2.8/4
272. Outbreak N/A 2.7/4
273. Hackers N/A 2.5/4
274. Waterworld N/A 2.3/4
275. Mortal Kombat (1995) N/A 2.3/4
276. Halloween: The Curse of Michael Myers N/A 2.1/4
277. The Brady Bunch Movie N/A 2.1/4
278. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
279. Star Trek: Generations N/A 2.7/4
280. The Mask (1994) N/A 2.4/4
281. Spartacus N/A 3.1/4
282. When Worlds Collide N/A 2.6/4
283. Destroy All Monsters ( Kaijû sôshingeki ) N/A 2.5/4
284. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
285. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
286. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
287. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
288. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
289. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
290. The Fog (1980) N/A 2.6/4
291. Stripes N/A 2.9/4
292. The Howling (1981) N/A 2.6/4
293. Halloween II (1981) N/A 2.6/4
294. Fight Club 4.0/4 3.3/4
295. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
296. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
297. The Matrix 4.0/4 3.2/4
298. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
299. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
300. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
301. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
302. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
303. Die Hard 2.5/4 3.3/4
304. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
305. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
306. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
307. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
308. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
309. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
310. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
311. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
312. Wall-E 2.5/4 3.2/4
313. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
314. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
315. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
316. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
317. Jaws 3.0/4 3.2/4
318. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
319. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
320. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
321. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
322. The Terminator 4.0/4 3.1/4
323. The Goonies 4.0/4 3.1/4
324. Shrek 2.5/4 3.1/4
325. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
326. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
327. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
328. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.0/4 3.2/4
329. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
330. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
331. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
332. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.0/4 3.2/4
333. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
334. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
335. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
336. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
337. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
338. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 0.5/4 3.2/4
339. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
340. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
341. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
342. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 2.5/4 3.1/4
343. Misery 3.5/4 3.1/4
344. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
345. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
346. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
347. Downfall ( Untergang, Der ) 3.0/4 3.2/4
348. Close Encounters of the Third Kind 2.5/4 3.1/4
349. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
350. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
351. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
352. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
353. Fear and Loathing in Las Vegas 3.5/4 3.0/4
354. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
355. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
356. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
357. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
358. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
359. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
360. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
361. Slugs ( Slugs, muerte viscosa ) 1.5/4 2.6/4
362. Inseminoid ( Horror Planet ) 2.0/4 1.9/4
363. The Shining (1997) 2.5/4 2.1/4
364. The Big Doll House 3.0/4 2.8/4
365. Piranha 3D 2.0/4 2.4/4
366. Hannibal Rising 2.5/4 2.0/4
367. Leviathan (1989) 2.5/4 2.3/4
368. The Skeleton Key 1.5/4 2.5/4
369. What Dreams May Come 3.0/4 2.7/4
370. Merlin 2.5/4 2.7/4
371. Saving Silverman 2.5/4 2.2/4
372. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
373. Four Rooms 3.0/4 2.6/4
374. Doctor Who 3.0/4 2.7/4
375. Thinner 2.5/4 2.3/4
376. Pet Sematary (1989) 3.0/4 2.6/4
377. Pet Sematary II 2.5/4 1.9/4
378. The Dark Half 3.0/4 2.3/4
379. The Langoliers 2.5/4 2.2/4
380. Bag of Bones 3.0/4 2.5/4
381. Graveyard Shift (1990) 1.5/4 1.8/4
382. Stephen King's It 4.0/4 2.8/4
383. Hearts in Atlantis 3.5/4 2.7/4
384. The Stand 2.5/4 2.7/4
385. Cat's Eye 2.5/4 2.4/4
386. Cujo 2.0/4 2.6/4
387. Christine (1983) 2.5/4 2.6/4
388. Desperation 2.5/4 2.1/4
389. Creepshow 2 3.0/4 2.2/4
390. Maximum Overdrive 1.5/4 2.2/4
391. Silver Bullet (1985) 1.5/4 2.6/4
392. The Tommyknockers 2.0/4 2.1/4
393. Sleepwalkers (1992) 1.5/4 2.1/4
394. Stargate 4.0/4 2.7/4
395. Stargate: The Ark of Truth 3.5/4 2.7/4
396. Stargate Continuum 3.5/4 2.8/4
397. Megan is Missing 2.5/4 2.0/4
398. Secretary 3.0/4 2.8/4
399. These Girls 2.0/4 2.5/4
400. Elvira, Mistress of the Dark 3.0/4 2.1/4
401. Night of the Comet 2.5/4 2.6/4
402. Day of the Dead (1985) 2.5/4 2.8/4
403. George A. Romero's Diary of the Dead 2.5/4 2.3/4
404. Night of the Living Dead (1990) 2.5/4 2.6/4
405. Dead Alive ( Braindead ) 1.5/4 2.8/4
406. Pontypool 3.5/4 2.6/4
407. Return of the Living Dead 2.0/4 2.7/4
408. The Zombie Diaries 1.5/4 2.3/4
409. Zombie Strippers 1.5/4 1.6/4
410. Return of the Living Dead 3 2.0/4 2.1/4
411. Day of the Dead (2008) 2.5/4 1.7/4
412. Wasting Away ( Aaah! Zombies!! ) 0.5/4 1.9/4
413. Nine Dead 3.5/4 2.4/4
414. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
415. Akira N/A 3.0/4
416. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy N/A 2.8/4
417. Austin Powers in Goldmember N/A 2.3/4
418. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 2.5/4 3.0/4
419. Battle Royale II ( Batoru rowaiaru II: Chinkonka ) N/A 1.6/4
420. Bubba Ho-Tep N/A 2.8/4
421. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
422. The Devil's Rejects N/A 2.8/4
423. Diamonds Are Forever N/A 2.7/4
424. Dogma N/A 2.8/4
425. Final Fantasy VII - Advent Children N/A 2.7/4
426. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) N/A 3.1/4
427. Hellraiser (1987) N/A 2.8/4
428. The Living Daylights N/A 2.5/4
429. The Man with the Golden Gun N/A 2.7/4
430. Masters of Horror - Pro-Life N/A 2.0/4
431. Masters of Horror - The Screwfly Solution N/A 2.2/4
432. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
433. Orgazmo N/A 2.5/4
434. Paranormal Activity N/A 2.5/4
435. Rent N/A 2.7/4
436. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
437. Scott Pilgrim vs. The World N/A 2.9/4
438. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
439. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
440. Spaceballs N/A 2.8/4
441. Spies Like Us 3.0/4 2.5/4
442. Them ( Ils ) N/A 2.4/4
443. Unbreakable 2.0/4 2.8/4
444. Weird Science 3.0/4 2.7/4
445. Willow 1.5/4 2.9/4
446. The Butterfly Effect 3: Revelations 2.5/4 2.3/4
447. Blackout (2008) 2.0/4 2.1/4
448. Parents 2.5/4 2.2/4
449. Family ( Familie ) 2.0/4 2.3/4
450. Freakonomics 2.5/4 2.4/4
451. Mystery Team 3.0/4 2.6/4
452. Surrogates (2009) 2.5/4 2.5/4
453. Flakes 2.5/4 2.9/4
454. The Burbs 3.0/4 2.6/4
455. Fright Night (1985) N/A 2.8/4
456. Fright Night (2011) 2.5/4 2.6/4
457. Loose Change: Final Cut N/A 2.6/4
458. The Man from Earth 3.0/4 2.8/4
459. Ghost Ship (2002) 1.5/4 1.8/4
460. Sex Drive 2.5/4 2.5/4
461. Year One (2009) 1.5/4 1.5/4
462. The Fourth Kind 2.0/4 2.2/4
463. Paul Blart: Mall Cop 1.5/4 2.1/4
464. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
465. Kingdom of Heaven 3.0/4 2.7/4
466. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
467. The Aristocrats 2.5/4 2.4/4
468. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.5/4 2.8/4
469. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 3.5/4 2.7/4
470. Friday the 13th Part 2 N/A 2.5/4
471. Friday the 13th Part III N/A 2.3/4
472. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 2.0/4 2.4/4
473. Friday the 13th Part VI: Jason Lives 2.5/4 2.3/4
474. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan N/A 1.9/4
475. Jason Goes to Hell: The Final Friday 2.5/4 1.6/4
476. Resident Evil: Retribution N/A 2.3/4
477. The Mothman Prophecies 2.5/4 2.5/4
478. ATM (2012) 2.0/4 1.8/4
479. The Deaths of Ian Stone 1.5/4 2.2/4
480. Look 4.0/4 3.2/4
481. The Cabin in the Woods 4.0/4 2.9/4
482. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
483. Phantoms (1998) 3.0/4 1.7/4
484. Troll (1986) 2.0/4 1.8/4
485. Looper 3.0/4 2.9/4
486. Tron 2.5/4 2.8/4
487. Mad Max N/A 2.9/4
488. Mad Max 2: The Road Warrior N/A 3.0/4
489. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
490. Tomorrow Never Dies N/A 2.7/4
491. Small Soldiers N/A 2.1/4
492. Men in Black 2 N/A 2.2/4
493. The Dark Crystal N/A 2.9/4
494. Hook (1991) N/A 2.5/4
495. Flatliners (1990) N/A 2.7/4
496. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
497. Dumb and Dumber N/A 2.8/4
498. Ghost (1990) N/A 2.8/4
499. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
500. Red Dawn (1984) N/A 2.6/4
501. Major League N/A 2.8/4
502. The Mighty Ducks N/A 2.5/4
503. D2: The Mighty Ducks N/A 2.1/4
504. D3: The Mighty Ducks N/A 1.7/4
505. Revenge of the Nerds N/A 2.6/4
506. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
507. Apollo 13 N/A 3.1/4
508. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
509. The Da Vinci Code N/A 2.4/4
510. Uncle Buck N/A 2.7/4
511. Casper N/A 2.4/4
512. Bill & Ted's Excellent Adventure N/A 2.7/4
513. Bill & Ted's Bogus Journey N/A 2.4/4
514. The Animatrix N/A 2.7/4
515. Coming to America N/A 2.8/4
516. Star Wars: The Clone Wars N/A 1.9/4
517. Loaded Weapon 1 N/A 2.1/4
518. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
519. Home Alone N/A 2.9/4
520. Home Alone III N/A 1.8/4
521. Tropic Thunder N/A 2.7/4
522. Demolition Man N/A 2.6/4
523. Judge Dredd (1995) N/A 2.2/4
524. You Don't Mess with the Zohan N/A 1.8/4
525. Deuce Bigalow: Male Gigolo N/A 1.9/4
526. Teen Wolf N/A 2.3/4
527. Dr. No N/A 2.8/4
528. From Russia with Love N/A 3.0/4
529. Thunderball N/A 2.8/4
530. Never Say Never Again N/A 2.4/4
531. Highlander: The Final Dimension ( Highlander III: The Sorcerer ) N/A 1.8/4
532. Highlander II N/A 1.8/4
533. Highlander N/A 2.8/4
534. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
535. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
536. National Treasure N/A 2.7/4
537. The Sorcerer's Apprentice N/A 2.5/4
538. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
539. Cars N/A 2.8/4
540. Pocahontas N/A 2.7/4
541. Hercules (1997) N/A 2.7/4
542. Tarzan (1999) N/A 2.8/4
543. Beauty and the Beast (1987) N/A 2.9/4
544. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
545. The Rescuers Down Under N/A 2.7/4
546. 101 Dalmatians (1996) N/A 2.2/4
547. License to Kill N/A 2.6/4
548. A View to a Kill N/A 2.2/4
549. Octopussy N/A 2.5/4
550. On Her Majesty's Secret Service N/A 2.7/4
551. Moonraker (1979) N/A 2.3/4
552. Stardust (2007) N/A 2.9/4
553. Sky Captain and the World of Tomorrow N/A 2.4/4
554. Star Trek II: The Wrath of Khan N/A 3.0/4
555. Star Trek III: The Search for Spock N/A 2.7/4
556. Star Trek IV: The Voyage Home N/A 2.8/4
557. Star Trek V: The Final Frontier N/A 2.3/4
558. Paranormal Activity 2 N/A 2.3/4
559. Paranormal Activity 3 N/A 2.5/4
560. Paranormal Activity 4 2.5/4 1.8/4
561. Tales from the Darkside: The Movie 2.5/4 2.2/4
562. Honey, I Shrunk the Kids N/A 2.6/4
563. Zoolander N/A 2.5/4
564. Mystery Men (1999) N/A 2.3/4
565. Wild Wild West N/A 1.6/4
566. The Golden Child N/A 2.0/4
567. The Adventures of Pluto Nash N/A 1.4/4
568. I Now Pronounce You Chuck & Larry N/A 2.2/4
569. Flintstones in Viva Rock Vegas N/A 1.6/4
570. Angels in the Outfield (1994) N/A 2.4/4
571. RoboCop (1987) N/A 2.9/4
572. Bride of Chucky N/A 1.9/4
573. Shrek 2 N/A 2.8/4
574. Bedazzled (1967) 3.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name