Movies by eddie

Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
2. Fight Club 3.0/4 3.3/4
3. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
4. The Matrix 3.0/4 3.2/4
5. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
8. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
9. The Silence of the Lambs 2.0/4 3.4/4
10. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
11. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
12. Inception 3.5/4 3.3/4
13. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
14. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
15. The Departed 3.0/4 3.3/4
16. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
17. Die Hard 2.0/4 3.3/4
18. The Shining (1980) 2.0/4 3.3/4
19. American History X 4.0/4 3.2/4
20. The Lion King (1994) 1.5/4 3.3/4
21. Alien 2.5/4 3.3/4
22. Terminator 2: Judgement Day 2.0/4 3.2/4
23. American Beauty 3.0/4 3.1/4
24. Toy Story 2.0/4 3.3/4
25. Batman Begins 2.0/4 3.1/4
26. The Wizard of Oz (1939) 1.0/4 3.2/4
27. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
28. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
29. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
30. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
31. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
32. Jaws 2.0/4 3.2/4
33. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
34. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
35. Aliens 3.0/4 3.3/4
36. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
37. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
38. Shaun of the Dead 2.0/4 3.1/4
39. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
40. Professional, The ( Léon ) 1.5/4 3.3/4
41. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
42. Ferris Bueller's Day Off 2.0/4 3.1/4
43. Avatar 3.0/4 3.0/4
44. Star Trek 4.0/4 3.1/4
45. Edward Scissorhands 2.0/4 3.1/4
46. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
47. Donnie Darko 2.0/4 3.0/4
48. The Blues Brothers 2.0/4 3.1/4
49. Airplane! 1.5/4 3.0/4
50. Mad Max 2.0/4 2.9/4
51. Private Benjamin 2.0/4 2.6/4
52. Popeye 1.5/4 2.0/4
53. Raiders of the Lost Ark 2.0/4 3.3/4
54. An American Werewolf in London 2.5/4 2.9/4
55. Escape from New York 1.5/4 2.8/4
56. ET: The Extra-Terrestrial 2.0/4 3.1/4
57. The Thing (1982) 2.5/4 3.2/4
58. Rambo: First Blood 2.5/4 3.0/4
59. Poltergeist (1982) 2.0/4 3.0/4
60. 48 Hrs. 2.0/4 2.8/4
61. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
62. The Terminator 2.0/4 3.1/4
63. Ghostbusters (1984) 1.5/4 3.1/4
64. Beverly Hills Cop 2.0/4 2.9/4
65. The Karate Kid (1984) 1.5/4 2.9/4
66. Gremlins (1984) 1.5/4 2.9/4
67. Footloose (1984) 2.0/4 2.7/4
68. Rambo: First Blood Part 2 2.5/4 2.6/4
69. Crocodile Dundee 2.0/4 2.5/4
70. Maximum Overdrive 2.0/4 2.2/4
71. The Karate Kid, Part 2 2.0/4 2.3/4
72. Predator (1987) 2.0/4 3.0/4
73. Planes, Trains & Automobiles 2.5/4 3.0/4
74. RoboCop (1987) 2.0/4 2.9/4
75. Dirty Dancing 2.0/4 2.8/4
76. The Brave Little Toaster 1.0/4 2.9/4
77. Overboard (1987) 2.0/4 2.7/4
78. Innerspace 1.5/4 2.6/4
79. Who's That Girl 2.5/4 1.7/4
80. Blind Date (1987) 2.0/4 2.4/4
81. Date with an Angel 3.0/4 1.8/4
82. Rain Man 3.0/4 3.1/4
83. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 1.5/4 2.9/4
84. Who Framed Roger Rabbit? 1.5/4 2.9/4
85. The Land Before Time 1.0/4 2.9/4
86. Coming to America 2.0/4 2.8/4
87. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 2.0/4 2.8/4
88. They Live 0.5/4 2.9/4
89. Red Heat (1988) 2.0/4 2.4/4
90. Twins (1988) 1.5/4 2.3/4
91. Rambo III 2.5/4 2.3/4
92. Cocktail (1988) 2.5/4 2.3/4
93. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 2.0/4 2.4/4
94. Monkey Shines 2.0/4 2.6/4
95. Crocodile Dundee 2 2.0/4 2.2/4
96. Ernest Saves Christmas 1.0/4 2.0/4
97. Back to the Future Part II 2.0/4 3.0/4
98. Do the Right Thing 2.5/4 3.1/4
99. The Little Mermaid (1989) 0.5/4 3.0/4
100. Say Anything... 1.5/4 2.9/4
101. Born on the Fourth of July 2.5/4 2.8/4
102. Bill & Ted's Excellent Adventure 1.0/4 2.7/4
103. Honey, I Shrunk the Kids 0.5/4 2.6/4
104. Pet Sematary (1989) 1.5/4 2.6/4
105. Road House (1989) 2.0/4 2.6/4
106. Little Monsters (1989) 1.0/4 2.4/4
107. Look Who's Talking 1.5/4 2.3/4
108. Weekend at Bernie's 2.0/4 2.3/4
109. Black Rain (1989) 2.0/4 2.4/4
110. Kickboxer 3.5/4 2.5/4
111. K-9 2.0/4 2.2/4
112. Karate Kid III 2.0/4 1.8/4
113. Dances with Wolves 2.0/4 3.1/4
114. Home Alone 1.0/4 2.9/4
115. Pretty Woman 2.0/4 2.8/4
116. Back to the Future Part III 2.0/4 2.8/4
117. Ghost (1990) 2.5/4 2.8/4
118. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
119. Die Hard 2: Die Harder 2.0/4 2.7/4
120. Stephen King's It 2.0/4 2.8/4
121. Arachnophobia 2.0/4 2.6/4
122. Darkman (1990) 2.0/4 2.5/4
123. Predator 2 2.0/4 2.4/4
124. Kindergarten Cop 1.5/4 2.3/4
125. Bird on a Wire 2.5/4 2.3/4
126. Days of Thunder 2.5/4 2.3/4
127. Problem Child 1.5/4 2.1/4
128. RoboCop 2 2.0/4 2.1/4
129. Look Who's Talking Too 1.5/4 1.9/4
130. Ghost Dad 1.5/4 1.6/4
131. Beauty and the Beast (1991) 1.0/4 3.2/4
132. Backdraft 2.5/4 2.7/4
133. Cape Fear (1991) 2.0/4 2.8/4
134. Hook (1991) 2.0/4 2.5/4
135. Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 2.0/4 2.4/4
136. Sleeping with the Enemy 3.0/4 2.4/4
137. Bill & Ted's Bogus Journey 0.5/4 2.4/4
138. Jungle Fever 2.5/4 2.5/4
139. King Ralph 2.0/4 2.0/4
140. Not Without My Daughter 2.0/4 2.4/4
141. Double Impact 2.5/4 2.0/4
142. Aladdin (1992) 1.0/4 3.1/4
143. My Cousin Vinny 3.5/4 2.9/4
144. Scent of a Woman (1992) 4.0/4 2.9/4
145. Of Mice and Men (1992) 4.0/4 2.9/4
146. Basic Instinct 2.0/4 2.6/4
147. White Men Can't Jump (1992) 2.5/4 2.6/4
148. Far and Away 3.0/4 2.5/4
149. The Mighty Ducks 2.0/4 2.5/4
150. Sister Act 1.5/4 2.5/4
151. The Hand That Rocks the Cradle (1992) 2.0/4 2.5/4
152. Alien 3 2.5/4 2.5/4
153. Grand Canyon (1992) 2.5/4 2.7/4
154. Buffy the Vampire Slayer 0.5/4 2.3/4
155. Home Alone 2: Lost in New York 1.5/4 2.4/4
156. Encino Man 0.5/4 2.2/4
157. Thunderheart 2.0/4 2.6/4
158. Universal Soldier 1.5/4 2.1/4
159. Love Potion No. 9 0.5/4 2.1/4
160. Sleepwalkers (1992) 1.0/4 2.1/4
161. Honey, I Blew Up the Kid 0.5/4 1.9/4
162. Schindler's List 2.0/4 3.4/4
163. Groundhog Day 1.0/4 3.0/4
164. Falling Down 2.0/4 2.9/4
165. Mrs. Doubtfire 0.5/4 2.7/4
166. Alive (1993) 1.5/4 2.7/4
167. Homeward Bound: The Incredible Journey 1.0/4 2.7/4
168. Demolition Man 2.0/4 2.6/4
169. Cliffhanger (1993) 2.0/4 2.6/4
170. Indecent Proposal 2.0/4 2.4/4
171. Dennis the Menace 0.5/4 2.2/4
172. Son in Law 2.0/4 2.0/4
173. Poetic Justice 1.5/4 2.2/4
174. Last Action Hero 1.0/4 2.2/4
175. Free Willy 1.0/4 2.1/4
176. Boiling Point (1993) 1.0/4 1.9/4
177. Hard Target 2.0/4 2.3/4
178. Clerks 2.0/4 3.0/4
179. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
180. Legends of the Fall 2.5/4 3.0/4
181. Speed (1994) 1.5/4 2.9/4
182. Dumb and Dumber 1.5/4 2.8/4
183. True Lies 2.5/4 2.8/4
184. The Ref 2.0/4 2.6/4
185. Ace Ventura: Pet Detective 2.0/4 2.6/4
186. The Santa Clause (1994) 0.5/4 2.6/4
187. It Could Happen to You (1994) 2.0/4 2.4/4
188. The Mask (1994) 1.0/4 2.4/4
189. Wolf (1994) 2.5/4 2.4/4
190. Airheads 1.0/4 2.3/4
191. I.Q. 1.0/4 2.4/4
192. Miracle on 34th Street (1994) 0.5/4 2.4/4
193. Milk Money 1.0/4 1.9/4
194. Richie Rich 1.0/4 1.9/4
195. The Jungle Book (1994) 1.5/4 2.3/4
196. In the Army Now 1.0/4 1.7/4
197. Street Fighter (1994) 0.5/4 1.7/4
198. Army of One ( Joshua Tree ) 3.0/4 2.0/4
199. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
200. Thor 1.5/4 2.9/4
201. Bridesmaids (2011) 2.0/4 2.9/4
202. Fast Five 3.5/4 2.9/4
203. Source Code 2.0/4 2.9/4
204. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
205. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
206. Just Go With It 2.5/4 2.6/4
207. Paul 2.5/4 2.7/4
208. Limitless 2.0/4 2.8/4
209. The Mechanic (2011) 2.5/4 2.7/4
210. The Adjustment Bureau 3.0/4 2.7/4
211. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
212. I Am Number Four 2.0/4 2.5/4
213. Unknown (2011) 2.5/4 2.6/4
214. Bad Teacher 2.5/4 2.3/4
215. Battle: Los Angeles 2.0/4 2.3/4
216. Beastly 2.0/4 2.4/4
217. The Hangover Part II 3.5/4 2.4/4
218. No Strings Attached 2.5/4 2.4/4
219. The Green Hornet 2.5/4 2.3/4
220. Sucker Punch 2.0/4 2.3/4
221. Hall Pass 1.5/4 2.3/4
222. Green Lantern 3.0/4 2.2/4
223. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
224. Arthur (2011) 2.0/4 2.2/4
225. The Dilemma 1.5/4 2.1/4
226. Something Borrowed 2.0/4 2.1/4
227. Take Me Home Tonight 1.0/4 2.2/4
228. Your Highness 2.0/4 2.2/4
229. Big Mommas: Like Father, Like Son 2.0/4 2.1/4
230. Conan the Barbarian (2011) 1.5/4 2.2/4
231. Madea's Big Happy Family 2.5/4 2.5/4
232. Jumping the Broom 2.0/4 2.3/4
233. 12 Monkeys 2.0/4 3.1/4
234. Die Hard: With a Vengeance 2.0/4 2.9/4
235. Leaving Las Vegas 2.5/4 3.0/4
236. Tommy Boy 2.0/4 2.8/4
237. Friday 3.0/4 3.0/4
238. Desperado (1995) 2.5/4 2.8/4
239. Crimson Tide 3.0/4 2.8/4
240. Clueless 1.0/4 2.7/4
241. Billy Madison 2.0/4 2.6/4
242. Outbreak 4.0/4 2.7/4
243. A Walk in the Clouds 2.5/4 2.8/4
244. Bad Boys (1995) 3.5/4 2.6/4
245. Jumanji (1995) 1.5/4 2.6/4
246. Babe (1995) 1.0/4 2.7/4
247. Higher Learning 3.0/4 2.6/4
248. The Quick and the Dead (1995) 3.0/4 2.6/4
249. Balto 0.5/4 2.8/4
250. Pocahontas 0.5/4 2.7/4
251. Father of the Bride Part II 1.5/4 2.4/4
252. Hackers 1.5/4 2.5/4
253. Waterworld 2.5/4 2.3/4
254. The Crossing Guard 3.5/4 2.6/4
255. Money Train 2.5/4 2.2/4
256. Mortal Kombat (1995) 2.0/4 2.3/4
257. Casper 0.5/4 2.4/4
258. Batman Forever 1.5/4 2.1/4
259. The Net 1.0/4 2.3/4
260. Ace Ventura: When Nature Calls 2.0/4 2.2/4
261. It Takes Two (1995) 0.5/4 2.2/4
262. Judge Dredd (1995) 2.0/4 2.2/4
263. The Langoliers 1.5/4 2.2/4
264. Species 1.0/4 2.2/4
265. Johnny Mnemonic 2.0/4 2.1/4
266. Sudden Death 2.0/4 2.2/4
267. Vampire in Brooklyn 1.0/4 1.8/4
268. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
269. Scream (1996) 1.5/4 2.8/4
270. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
271. From Dusk Till Dawn 2.0/4 2.8/4
272. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
273. Jerry Maguire 2.5/4 2.8/4
274. The Rock 2.0/4 2.8/4
275. Mission: Impossible 1.5/4 2.8/4
276. The People vs. Larry Flynt 3.0/4 2.8/4
277. James and the Giant Peach 0.5/4 2.7/4
278. The Hunchback of Notre Dame (1996) 0.5/4 2.8/4
279. The Frighteners 0.5/4 2.6/4
280. The Ghost and the Darkness 3.5/4 2.6/4
281. Fear (1996) 1.5/4 2.6/4
282. Twister (1996) 2.0/4 2.5/4
283. Citizen Ruth 1.0/4 2.8/4
284. Fly Away Home 1.0/4 2.7/4
285. Matilda (1996) 0.5/4 2.7/4
286. Daylight (1996) 2.5/4 2.5/4
287. Dragonheart 3.0/4 2.6/4
288. Black Sheep (1996) 3.0/4 2.4/4
289. Thinner 0.5/4 2.3/4
290. Mars Attacks! 0.5/4 2.3/4
291. The Last Supper (1996) 2.0/4 2.7/4
292. First Kid 0.5/4 2.3/4
293. The Craft 1.0/4 2.4/4
294. Eraser 2.0/4 2.5/4
295. Chain Reaction (1996) 2.0/4 2.3/4
296. A Thin Line Between Love and Hate 1.5/4 2.4/4
297. Space Jam 1.0/4 2.3/4
298. The Nutty Professor (1996) 1.5/4 2.2/4
299. The Cable Guy 2.0/4 2.2/4
300. The Fan (1996) 2.5/4 2.2/4
301. 101 Dalmatians (1996) 0.5/4 2.2/4
302. Broken Arrow (1996) 2.0/4 2.2/4
303. Jack 1.0/4 2.0/4
304. Jingle All the Way 2.0/4 1.9/4
305. Sgt. Bilko 3.0/4 2.1/4
306. Titanic (1997) 2.5/4 3.0/4
307. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
308. The Game (1997) 2.5/4 3.0/4
309. Gattaca 2.5/4 2.9/4
310. Men in Black (1997) 1.5/4 2.8/4
311. Austin Powers: International Man of Mystery 2.0/4 2.8/4
312. Devil's Advocate (1997) 2.0/4 2.8/4
313. Chasing Amy 2.0/4 2.7/4
314. Wag the Dog 2.0/4 2.8/4
315. Con Air 2.0/4 2.8/4
316. Face/Off 2.0/4 2.7/4
317. Hercules (1997) 0.5/4 2.7/4
318. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
319. Event Horizon 2.0/4 2.7/4
320. The Edge (1997) 3.0/4 2.6/4
321. Absolute Power 2.0/4 2.6/4
322. Liar Liar 1.5/4 2.6/4
323. Conspiracy Theory 2.0/4 2.6/4
324. Lost World: Jurassic Park 2.0/4 2.5/4
325. The Jackal (1997) 2.0/4 2.4/4
326. Selena 2.0/4 2.5/4
327. The Postman (1997) 3.0/4 2.4/4
328. Alien: Resurrection 2.0/4 2.3/4
329. Fools Rush In 2.5/4 2.3/4
330. Scream 2 2.0/4 2.5/4
331. Private Parts (1997) 2.0/4 2.5/4
332. Murder at 1600 2.0/4 2.3/4
333. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.0/4 2.2/4
334. Dante's Peak 2.0/4 2.2/4
335. Beverly Hills Ninja 2.0/4 2.0/4
336. Zeus and Roxanne 2.0/4 2.4/4
337. Mimic (1997) 2.0/4 2.3/4
338. George of the Jungle 2.0/4 2.2/4
339. Spawn 3.0/4 2.1/4
340. The Peacemaker (1997) 2.5/4 2.3/4
341. Mouse Hunt 1.0/4 2.3/4
342. Money Talks (1997) 2.0/4 2.0/4
343. Flubber 1.0/4 2.0/4
344. Jungle 2 Jungle 2.0/4 2.1/4
345. Volcano (1997) 2.0/4 2.1/4
346. Red Corner 3.0/4 2.2/4
347. Home Alone III 2.0/4 1.8/4
348. Anaconda (1997) 2.0/4 1.8/4
349. Dark City (1998) 2.0/4 3.0/4
350. A Bug's Life 0.5/4 2.9/4
351. Mulan (1998) 0.5/4 2.9/4
352. There's Something About Mary 2.0/4 2.8/4
353. Blade (1998) 2.5/4 2.8/4
354. The Wedding Singer 0.5/4 2.7/4
355. Enemy of the State 2.5/4 2.8/4
356. Cube 2.5/4 2.8/4
357. Fallen (1998) 3.5/4 2.7/4
358. The Negotiator (1998) 2.0/4 2.7/4
359. Rush Hour (1998) 2.5/4 2.8/4
360. Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie (1998) 0.5/4 2.7/4
361. The X Files: Fight the Future 2.0/4 2.6/4
362. Ever After: A Cinderella Story 1.0/4 2.7/4
363. U.S. Marshals 2.0/4 2.6/4
364. Armageddon 2.0/4 2.6/4
365. The Mask of Zorro 2.0/4 2.6/4
366. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
367. The Lion King II: Simba's Pride 0.5/4 2.7/4
368. Stepmom 1.5/4 2.6/4
369. Antz 1.0/4 2.5/4
370. The Waterboy (1998) 2.0/4 2.3/4
371. The Parent Trap (1998) 1.0/4 2.5/4
372. Jackie Chan's Who Am I? ( Wo shi shei ) 2.0/4 2.7/4
373. Deep Impact 2.5/4 2.4/4
374. John Carpenter's Vampires 2.5/4 2.4/4
375. City of Angels 2.0/4 2.4/4
376. The Faculty 1.5/4 2.4/4
377. Sphere 2.5/4 2.4/4
378. Soldier (1998) 2.5/4 2.3/4
379. Halloween H20: 20 Years Later 1.5/4 2.3/4
380. Hope Floats 2.0/4 2.3/4
381. Mighty Joe Young (1998) 1.5/4 2.1/4
382. Black Dog (1998) 2.0/4 2.1/4
383. Snake Eyes (1998) 2.0/4 2.2/4
384. Doctor Dolittle (1998) 1.0/4 2.1/4
385. Small Soldiers 1.0/4 2.1/4
386. Clay Pigeons (1998) 2.5/4 2.2/4
387. Godzilla (1998) 1.5/4 1.9/4
388. Chris Rock: Bigger & Blacker 3.0/4 2.9/4
389. The Iron Giant 1.0/4 3.0/4
390. Sleepy Hollow 2.0/4 2.8/4
391. South Park: Bigger, Longer & Uncut 2.5/4 2.9/4
392. October Sky 2.0/4 2.9/4
393. Girl, Interrupted 2.0/4 2.8/4
394. Three Kings 3.0/4 2.8/4
395. American Pie 2.5/4 2.8/4
396. Stir of Echoes 3.5/4 2.7/4
397. The Mummy (1999) 1.0/4 2.7/4
398. Tarzan (1999) 1.0/4 2.8/4
399. Cruel Intentions 1.5/4 2.6/4
400. Analyze This 3.0/4 2.6/4
401. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1.0/4 2.5/4
402. Payback 3.0/4 2.5/4
403. Galaxy Quest 1.0/4 2.6/4
404. Big Daddy 1.5/4 2.5/4
405. Never Been Kissed 1.0/4 2.5/4
406. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
407. Double Jeopardy 3.0/4 2.5/4
408. Brokedown Palace 4.0/4 2.6/4
409. 8MM 2.0/4 2.5/4
410. The Bone Collector 3.0/4 2.6/4
411. Life (1999) 3.0/4 2.6/4
412. The Blair Witch Project 0.5/4 2.3/4
413. Bowfinger 1.5/4 2.5/4
414. Idle Hands 1.0/4 2.3/4
415. House on Haunted Hill (1999) 2.0/4 2.3/4
416. Entrapment 2.0/4 2.4/4
417. Stigmata 1.0/4 2.3/4
418. Deep Blue Sea (1999) 2.0/4 2.3/4
419. Blue Streak 2.5/4 2.2/4
420. The Astronaut's Wife 2.0/4 2.2/4
421. End of Days 3.0/4 2.2/4
422. At First Sight (1999) 2.5/4 2.2/4
423. The Other Sister 1.0/4 2.2/4
424. Lake Placid 1.5/4 2.2/4
425. Stuart Little 0.5/4 2.2/4
426. Runaway Bride (1999) 1.0/4 2.1/4
427. The Haunting (1999) 0.5/4 2.1/4
428. Pokémon: The First Movie 0.5/4 2.1/4
429. Jawbreaker 1.5/4 2.3/4
430. Dick 1.0/4 2.2/4
431. Mickey Blue Eyes 3.0/4 2.1/4
432. Deuce Bigalow: Male Gigolo 3.5/4 1.9/4
433. Anywhere But Here 2.0/4 2.3/4
434. Requiem for a Dream 0.5/4 3.1/4
435. X-Men 2.0/4 2.9/4
436. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
437. Meet the Parents 2.5/4 2.7/4
438. Pitch Black 3.0/4 2.8/4
439. The Emperor's New Groove 0.5/4 2.8/4
440. The Patriot (2000) 4.0/4 2.8/4
441. The Perfect Storm 2.5/4 2.6/4
442. Final Destination (2000) 1.5/4 2.6/4
443. Chicken Run 0.5/4 2.6/4
444. Ghost Dog: Way of the Samurai 1.5/4 2.8/4
445. Shanghai Noon 2.0/4 2.5/4
446. Gone in 60 Seconds (2000) 3.0/4 2.5/4
447. Digimon: The Movie 0.5/4 2.1/4
448. Miss Congeniality 1.0/4 2.5/4
449. The Whole Nine Yards 1.0/4 2.5/4
450. The Gift (2000) 3.0/4 2.6/4
451. Titan A.E. 1.5/4 2.6/4
452. The Family Man 2.0/4 2.5/4
453. Scary Movie (2000) 1.5/4 2.4/4
454. What Lies Beneath 1.0/4 2.4/4
455. Road Trip 3.0/4 2.4/4
456. Mission: Impossible II 2.0/4 2.4/4
457. Space Cowboys 2.0/4 2.5/4
458. The Beach (2000) 3.5/4 2.4/4
459. What Women Want (2000) 2.0/4 2.3/4
460. The Cell (2000) 3.0/4 2.5/4
461. Mission to Mars 2.0/4 2.4/4
462. Romeo Must Die 3.0/4 2.4/4
463. Shaft (2000) 3.0/4 2.3/4
464. Rules of Engagement 4.0/4 2.5/4
465. The 6th Day 2.0/4 2.3/4
466. Me, Myself & Irene 3.0/4 2.3/4
467. Bring It On 0.5/4 2.2/4
468. Get Carter (2000) 2.0/4 2.2/4
469. Scream 3 1.0/4 2.2/4
470. Red Planet 3.0/4 2.1/4
471. Bedazzled (2000) 1.5/4 2.1/4
472. Big Momma's House 1.5/4 2.0/4
473. Next Friday 2.5/4 2.3/4
474. Dude, Where's My Car? 1.0/4 1.9/4
475. Hollow Man 1.5/4 2.1/4
476. 100 Girls 1.0/4 2.1/4
477. Little Nicky 2.0/4 1.9/4
478. Shrek 0.5/4 3.1/4
479. Monsters, Inc. 0.5/4 3.2/4
480. Ocean's Eleven (2001) 1.5/4 3.0/4
481. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
482. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 1.0/4 3.0/4
483. Training Day 3.0/4 3.0/4
484. Blow 3.0/4 2.9/4
485. The Royal Tenenbaums 2.0/4 2.9/4
486. Moulin Rouge (2001) 1.5/4 2.8/4
487. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
488. The Lincoln Lawyer 3.0/4 2.9/4
489. Immortals (2011) 2.5/4 2.5/4
490. Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time ( Inuyasha - Jidai wo koeru omoi ) 2.5/4 3.0/4
491. The Others (2001) 2.0/4 2.8/4
492. Enemy at the Gates 2.5/4 2.8/4
493. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
494. Zoolander 2.0/4 2.5/4
495. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
496. Jay and Silent Bob Strike Back 3.0/4 2.5/4
497. The Score (2001) 2.5/4 2.6/4
498. The Princess Diaries 0.5/4 2.6/4
499. Atlantis: The Lost Empire 0.5/4 2.7/4
500. Along Came a Spider 2.5/4 2.4/4
501. The Fast and the Furious (2001) 2.0/4 2.5/4
502. Joy Ride (2001) 1.0/4 2.6/4
503. The Mummy Returns 1.0/4 2.5/4
504. Rush Hour 2 2.5/4 2.5/4
505. Save the Last Dance 1.0/4 2.5/4
506. Legally Blonde 1.0/4 2.4/4
507. Don't Say a Word 1.5/4 2.4/4
508. Hannibal (2001) 1.0/4 2.5/4
509. The One (2001) 3.0/4 2.5/4
510. Final Fantasy: The Spirits Within 2.0/4 2.4/4
511. Behind Enemy Lines 3.0/4 2.5/4
512. Swordfish 2.0/4 2.4/4
513. American Pie 2 1.0/4 2.4/4
514. Thir13en Ghosts 2.0/4 2.3/4
515. Someone Like You (2001) 2.0/4 2.5/4
516. Rat Race (2001) 1.0/4 2.3/4
517. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
518. Evolution (2001) 1.5/4 2.2/4
519. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
520. Planet of the Apes (2001) 2.0/4 2.2/4
521. Saving Silverman 1.0/4 2.2/4
522. Shallow Hal 1.0/4 2.2/4
523. Ghosts of Mars 3.0/4 2.1/4
524. 15 Minutes 2.0/4 2.2/4
525. Original Sin 2.0/4 2.4/4
526. Heartbreakers (2001) 2.0/4 2.2/4
527. Joe Dirt 1.0/4 2.0/4
528. Bruiser 1.0/4 2.4/4
529. Domestic Disturbance 2.0/4 2.1/4
530. Spy Kids 0.5/4 2.1/4
531. Jeepers Creepers (2001) 3.0/4 2.2/4
532. The Wedding Planner (2001) 1.0/4 2.0/4
533. Doctor Dolittle 2 1.0/4 1.9/4
534. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.0/4 3.2/4
535. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
536. Spider-Man 1.5/4 2.9/4
537. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
538. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
539. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.0/4 2.9/4
540. Minority Report 2.5/4 2.9/4
541. Ice Age 0.5/4 2.9/4
542. Frailty 3.0/4 2.9/4
543. The Count of Monte Cristo (2002) 2.0/4 2.9/4
544. Bowling for Columbine 2.0/4 2.9/4
545. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
546. Equilibrium 2.5/4 2.8/4
547. About a Boy 1.5/4 2.7/4
548. Super Troopers 3.5/4 2.8/4
549. Signs 2.0/4 2.7/4
550. The Ring (2002) 1.0/4 2.7/4
551. Antwone Fisher 2.0/4 2.7/4
552. The Transporter 2.5/4 2.7/4
553. Insomnia (2002) 2.0/4 2.7/4
554. John Q 3.0/4 2.7/4
555. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
556. Blade II 2.5/4 2.6/4
557. My Big Fat Greek Wedding 1.5/4 2.6/4
558. Dog Soldiers 2.5/4 2.8/4
559. 8 Mile 3.5/4 2.6/4
560. One Hour Photo 1.0/4 2.6/4
561. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.0/4 2.4/4
562. Unfaithful (2002) 2.5/4 2.6/4
563. Sweet Home Alabama 2.0/4 2.6/4
564. The Bourne Identity (2002) 1.0/4 3.1/4
565. Panic Room 2.0/4 2.6/4
566. Analyze That 2.5/4 2.4/4
567. Drumline 2.0/4 2.3/4
568. Solaris 3.0/4 2.4/4
569. Orange County 2.0/4 2.4/4
570. Murder by Numbers 2.0/4 2.4/4
571. Windtalkers 2.5/4 2.4/4
572. The Sum of All Fears 2.0/4 2.4/4
573. Barbershop (2002) 2.0/4 2.4/4
574. Ali G Indahouse 1.5/4 2.2/4
575. Changing Lanes (2002) 3.0/4 2.5/4
576. The Mothman Prophecies 2.0/4 2.5/4
577. Death to Smoochy 2.0/4 2.4/4
578. Austin Powers in Goldmember 1.5/4 2.3/4
579. National Lampoon's Van Wilder 2.5/4 2.3/4
580. Jackass: The Movie 2.5/4 2.3/4
581. Reign of Fire 1.5/4 2.4/4
582. The Time Machine (2002) 2.0/4 2.3/4
583. High Crimes 2.0/4 2.4/4
584. Queen of the Damned 2.0/4 2.5/4
585. Men in Black 2 1.5/4 2.2/4
586. Tuck Everlasting 2.0/4 2.5/4
587. Die Another Day 1.5/4 2.3/4
588. Blood Work 2.0/4 2.4/4
589. Impostor (2002) 3.0/4 2.4/4
590. Undercover Brother 2.0/4 2.3/4
591. City by the Sea 2.5/4 2.2/4
592. The Banger Sisters 1.5/4 2.2/4
593. Collateral Damage 2.5/4 2.3/4
594. Snow Dogs 1.0/4 2.0/4
595. Mr. Deeds 1.5/4 2.1/4
596. 40 Days and 40 Nights 1.5/4 2.1/4
597. Showtime 2.0/4 2.1/4
598. Eight Crazy Nights 1.5/4 2.1/4
599. xXx 2.0/4 2.2/4
600. Scooby-Doo 0.5/4 1.9/4
601. Clockstoppers 0.5/4 2.1/4
602. The Sweetest Thing 2.0/4 2.0/4
603. The Hot Chick 2.0/4 1.8/4
604. How to Train Your Dragon (2010) 0.5/4 3.2/4
605. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
606. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
607. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
608. Kick-Ass 2.0/4 3.0/4
609. The Town (2010) 2.5/4 3.0/4
610. 127 Hours 2.5/4 3.0/4
611. Scott Pilgrim vs. The World 1.5/4 2.9/4
612. The Book of Eli 3.0/4 2.8/4
613. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
614. Red (2010) 2.0/4 2.9/4
615. Easy A 2.5/4 2.9/4
616. Megamind 0.5/4 2.9/4
617. Salt (2010) 2.5/4 2.7/4
618. Unstoppable (2010) 1.5/4 2.8/4
619. Life as We Know It 1.5/4 2.8/4
620. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 1.5/4 2.7/4
621. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 0.5/4 2.8/4
622. You Don't Know Jack 2.5/4 2.9/4
623. Machete 2.0/4 2.6/4
624. The Next Three Days 2.0/4 2.7/4
625. Daybreakers 3.0/4 2.7/4
626. The A-Team 2.0/4 2.6/4
627. The Kids Are All Right 1.5/4 2.7/4
628. The Other Guys 2.5/4 2.6/4
629. The Expendables 2.0/4 2.6/4
630. Shrek Forever After 0.5/4 2.6/4
631. Date Night 2.0/4 2.6/4
632. Takers 0.5/4 2.6/4
633. Knight and Day 1.5/4 2.5/4
634. Jackass 3-D 2.5/4 2.5/4
635. Conviction 3.0/4 2.8/4
636. Get Him to the Greek 2.0/4 2.7/4
637. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
638. Due Date 4.0/4 2.6/4
639. The Crazies (2010) 3.0/4 2.6/4
640. The Sorcerer's Apprentice 1.0/4 2.5/4
641. Wall Street: Money Never Sleeps 2.0/4 2.5/4
642. Hot Tub Time Machine 2.0/4 2.6/4
643. Devil 2.5/4 2.5/4
644. Predators (2010) 2.5/4 2.6/4
645. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 0.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name