Movies I Own by mck2175

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. From Here to Eternity 4.0/4 3.0/4
2. From Hell 3.0/4 2.6/4
3. A Place in the Sun 4.0/4 3.1/4
4. Casablanca 4.0/4 3.3/4
5. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
6. The Searchers 4.0/4 3.1/4
7. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
8. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
9. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
10. Batman Forever 2.0/4 2.1/4
11. Batman & Robin 0.5/4 1.3/4
12. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
13. The Adventures of Robin Hood 4.0/4 3.1/4
14. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
15. Rio Bravo 4.0/4 3.1/4
16. Red River (1948) 4.0/4 3.0/4
17. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
18. The Quiet Man 4.0/4 2.9/4
19. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.0/4 2.8/4
20. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
21. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
22. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
23. Ghostbusters 2 2.5/4 2.5/4
24. Bringing Up Baby 4.0/4 3.1/4
25. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
26. Superman: Doomsday 2.0/4 2.6/4
27. Superman III 1.5/4 2.0/4
28. Superman IV: The Quest for Peace 2.0/4 1.6/4
29. Superman Returns 3.0/4 2.5/4
30. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
31. Blade: Trinity 2.0/4 2.4/4
32. The Sword in the Stone 3.0/4 2.9/4
33. Robin Hood: Men in Tights 2.5/4 2.6/4
34. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
35. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
36. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
37. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
38. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
39. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
40. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
41. Dark City (1998) 3.0/4 3.0/4
42. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
43. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
44. The Matrix 3.0/4 3.2/4
45. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
46. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
47. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
48. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
49. Fight Club 4.0/4 3.3/4
50. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
51. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
52. Abbott and Costello Meet Frankenstein 3.0/4 2.9/4
53. Closer 2.5/4 2.7/4
54. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
55. Underworld (2003) 2.5/4 2.8/4
56. Underworld: Evolution 2.5/4 2.8/4
57. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
58. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
59. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
60. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
61. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
62. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
63. Holiday (1938) 3.0/4 2.9/4
64. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
65. Suspicion (1941) 3.5/4 2.8/4
66. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
67. Dracula (1931) 3.0/4 2.9/4
68. Dracula: Dead and Loving It 2.5/4 2.4/4
69. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
70. They Were Expendable 4.0/4 2.8/4
71. Harvey 3.0/4 3.1/4
72. Arsenic and Old Lace 3.0/4 3.1/4
73. Hackers 2.0/4 2.5/4
74. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
75. Munich 3.5/4 3.0/4
76. Hulk 2.5/4 2.1/4
77. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
78. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
79. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
80. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
81. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
82. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
83. The Three Musketeers (1948) 3.5/4 2.7/4
84. Confidence (2003) 3.0/4 2.5/4
85. Bad Boys (1995) 2.5/4 2.6/4
86. Bad Boys II 3.0/4 2.5/4
87. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
88. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
89. Marnie 3.0/4 2.8/4
90. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
91. From Russia with Love 3.5/4 3.0/4
92. Goldeneye 3.5/4 2.8/4
93. The Young Lions 3.0/4 2.8/4
94. Snatch 3.5/4 3.1/4
95. You Can't Take It with You 2.5/4 2.9/4
96. Wolf (1994) 2.5/4 2.4/4
97. The Wind and the Lion 2.5/4 2.7/4
98. Willow 2.5/4 2.9/4
99. Where Eagles Dare 3.0/4 2.9/4
100. The Whole Ten Yards 2.0/4 1.8/4
101. The Whole Nine Yards 2.5/4 2.5/4
102. White Noise (2005) 2.0/4 1.9/4
103. What Lies Beneath 3.0/4 2.4/4
104. What About Bob? 2.5/4 2.8/4
105. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
106. We Were Soldiers 2.5/4 2.8/4
107. War and Peace (1956) 3.0/4 2.6/4
108. Walk Don't Run 2.5/4 2.5/4
109. Van Helsing 2.0/4 2.3/4
110. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
111. The Untouchables (1987) 2.5/4 3.1/4
112. Unforgiven (1992) 3.0/4 3.3/4
113. The Unforgiven (1960) 2.0/4 2.6/4
114. Under Capricorn 2.0/4 2.1/4
115. Ultimate Avengers 3.0/4 2.4/4
116. Ultimate Avengers II 2.5/4 2.3/4
117. Two for the Road 3.0/4 2.7/4
118. Twelve O'Clock High 3.0/4 2.8/4
119. True Lies 2.5/4 2.8/4
120. True Romance 2.5/4 3.1/4
121. True Grit (1969) 2.5/4 3.0/4
122. Troy 2.5/4 2.7/4
123. Tin Cup 2.5/4 2.5/4
124. Touch of Evil 3.0/4 3.1/4
125. Topper 2.5/4 2.4/4
126. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
127. Tombstone 3.0/4 3.1/4
128. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
129. To Have and Have Not 3.0/4 3.0/4
130. To Catch a Thief 3.5/4 3.0/4
131. The Thomas Crown Affair (1999) 2.5/4 2.6/4
132. The Third Man 3.0/4 3.2/4
133. They Drive By Night (1938) 2.5/4 2.6/4
134. 3000 Miles to Graceland 2.0/4 2.0/4
135. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
136. Terminator 3: Rise of the Machines 2.0/4 2.4/4
137. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
138. The Talk of the Town 2.0/4 2.9/4
139. The Talented Mr. Ripley 3.0/4 2.8/4
140. The Tailor of Panama 2.5/4 2.2/4
141. Syriana 3.0/4 2.6/4
142. Swordfish 2.5/4 2.4/4
143. Swingers 3.0/4 2.8/4
144. Super Troopers 2.5/4 2.8/4
145. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
146. Suddenly, Last Summer 3.0/4 2.7/4
147. Stripes 3.0/4 2.9/4
148. Stalag 17 2.5/4 3.1/4
149. The Spoilers (1942) 2.0/4 2.1/4
150. Species 1.5/4 2.2/4
151. The Snake Pit 4.0/4 2.9/4
152. Smokin' Aces 2.0/4 2.6/4
153. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
154. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.5/4 2.4/4
155. The Shop Around the Corner 3.0/4 3.0/4
156. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
157. The 6th Day 2.0/4 2.3/4
158. Since You Went Away 3.5/4 2.6/4
159. Sin City 3.0/4 3.0/4
160. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
161. Serendipity 2.0/4 2.7/4
162. Separate Tables 3.0/4 3.0/4
163. Scream (1996) 2.5/4 2.8/4
164. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
165. Scary Movie (2000) 2.5/4 2.4/4
166. Scary Movie 2 3.0/4 1.8/4
167. Scary Movie 3 1.5/4 2.0/4
168. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
169. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
170. Saw 3.0/4 2.9/4
171. Saw II 2.0/4 2.5/4
172. The Sand Pebbles 3.0/4 3.0/4
173. The Saint (1997) 2.5/4 2.5/4
174. Sahara (1943) 2.5/4 2.8/4
175. The Russia House 2.5/4 2.3/4
176. The Rundown 2.0/4 2.6/4
177. Runaway Jury 2.5/4 2.7/4
178. Roustabout 2.0/4 2.5/4
179. Rounders (1998) 3.0/4 2.9/4
180. Rooster Cogburn 2.0/4 2.7/4
181. Ronin 2.0/4 2.7/4
182. The Rock 3.0/4 2.8/4
183. Robin Hood: Prince of Thieves 2.0/4 2.7/4
184. Robin Hood (1973) 3.0/4 3.0/4
185. Rio Lobo 2.0/4 2.8/4
186. Rio Grande (1950) 2.5/4 2.8/4
187. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
188. The Ring Two 2.0/4 1.9/4
189. Revenge of the Nerds 2.5/4 2.6/4
190. Revenge of the Nerds II: Nerd in Paradise 2.0/4 1.9/4
191. Return to Me 2.0/4 2.5/4
192. Resident Evil (2002) 2.0/4 2.7/4
193. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
194. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
195. Red Sonja (1985) 1.5/4 2.2/4
196. The Rainmaker (1997) 2.5/4 2.6/4
197. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
198. The Punisher (2004) 2.5/4 2.4/4
199. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
200. Poltergeist (1982) 2.0/4 3.0/4
201. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
202. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
203. Playing God 2.0/4 2.5/4
204. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
205. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
206. Piranha (1978) 0.5/4 2.4/4
207. People Will Talk (1951) 2.5/4 2.5/4
208. The Ox-Bow Incident 2.5/4 3.1/4
209. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
210. Operation Petticoat 2.5/4 2.9/4
211. Only Angels Have Wings 3.0/4 2.9/4
212. Once Upon a Time in the West 2.5/4 3.2/4
213. Once Upon a Time in Mexico 2.5/4 2.6/4
214. Once Upon a Time (1944) 2.0/4 2.2/4
215. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
216. On the Waterfront 3.5/4 3.3/4
217. On the Beach 3.0/4 3.1/4
218. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
219. Old School 2.5/4 2.8/4
220. Office Space 3.0/4 3.1/4
221. Objective, Burma! 3.0/4 2.7/4
222. Novocaine (2001) 2.5/4 2.2/4
223. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
224. 1941 2.0/4 1.9/4
225. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
226. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 2.0/4 2.6/4
227. My Darling Clementine 3.0/4 2.9/4
228. Mutiny on the Bounty (1935) 3.0/4 2.9/4
229. Murder on the Orient Express (1974) 2.5/4 2.9/4
230. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
231. The Mummy Returns 2.0/4 2.5/4
232. The Mummy (1932) 2.5/4 2.7/4
233. Mr. and Mrs. Smith (2005) 2.5/4 2.5/4
234. Mr. and Mrs. Smith (1941) 2.5/4 2.5/4
235. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
236. Monkey Business (1952) 2.0/4 2.8/4
237. Mister Roberts 3.0/4 2.9/4
238. Mission: Impossible 2.5/4 2.8/4
239. Mission: Impossible II 3.0/4 2.4/4
240. Mission: Impossible III 2.0/4 2.7/4
241. The Misfits (1961) 2.5/4 2.8/4
242. Minority Report 3.0/4 2.9/4
243. Mildred Pierce 3.0/4 2.9/4
244. Midway (1976) 2.5/4 2.5/4
245. Metropolis (1927) 2.0/4 3.2/4
246. Meet the Fockers 2.5/4 2.5/4
247. Meet the Parents 3.0/4 2.7/4
248. McLintock! 3.0/4 3.0/4
249. Matchstick Men 2.5/4 2.8/4
250. The Matador (2005) 2.5/4 2.5/4
251. Masters of the Universe (1987) 1.5/4 2.1/4
252. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
253. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
254. The Man Who Would Be King 2.5/4 3.0/4
255. The Man in the Gray Flannel Suit 3.0/4 2.6/4
256. The Machinist 3.0/4 2.9/4
257. MacArthur 3.0/4 2.6/4
258. Lucky Number Slevin 3.0/4 2.8/4
259. Love in the Afternoon 2.5/4 2.7/4
260. Lord of War 3.0/4 2.8/4
261. The Longest Day 3.5/4 3.0/4
262. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 2.5/4 3.1/4
263. Lifeboat 3.0/4 2.9/4
264. Legend of the Lost 2.5/4 2.6/4
265. The League of Extraordinary Gentlemen 2.0/4 2.0/4
266. Layer Cake 3.0/4 2.7/4
267. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
268. The Lawnmower Man 2.0/4 2.2/4
269. The Lady from Shanghai 3.5/4 2.9/4
270. Kiss Them for Me 2.0/4 2.6/4
271. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
272. King Creole 3.0/4 2.5/4
273. King Arthur 2.0/4 2.5/4
274. Kingdom of Heaven 3.5/4 2.7/4
275. Key Largo 3.0/4 3.0/4
276. Kelly's Heroes 2.0/4 3.0/4
277. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
278. Lost World: Jurassic Park 3.0/4 2.5/4
279. Jurassic Park 3 1.5/4 2.3/4
280. Judgment at Nuremberg 3.5/4 2.9/4
281. JFK 3.0/4 3.0/4
282. Jet Pilot 2.5/4 2.4/4
283. Jaws 4.0/4 3.2/4
284. The Jacket 2.5/4 2.5/4
285. Ivanhoe 2.5/4 2.9/4
286. It Happened One Night 3.0/4 3.2/4
287. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
288. The Interpreter 2.5/4 2.3/4
289. Intermezzo: A Love Story 2.5/4 2.7/4
290. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
291. Inherit the Wind (1960) 3.0/4 3.0/4
292. In Harm's Way 3.0/4 2.9/4
293. I Was a Male War Bride 2.5/4 2.7/4
294. I Heart Huckabees 2.5/4 2.6/4
295. Hush... Hush, Sweet Charlotte 2.0/4 2.8/4
296. How the West Was Won 2.5/4 2.7/4
297. How to Marry a Millionaire 3.0/4 2.8/4
298. House of D 2.5/4 2.1/4
299. Houseboat 2.0/4 2.6/4
300. House on Haunted Hill (1999) 2.0/4 2.3/4
301. The Horse Soldiers (1959) 2.5/4 2.8/4
302. Hondo 2.5/4 2.8/4
303. Hollywoodland 3.0/4 2.4/4
304. Hoffa 2.0/4 2.5/4
305. History of the World: Part I 2.0/4 2.9/4
306. His Girl Friday 3.0/4 3.0/4
307. High Sierra 3.0/4 2.8/4
308. High Plains Drifter 3.0/4 3.0/4
309. High Noon 2.5/4 3.2/4
310. The High and the Mighty 3.0/4 2.5/4
311. Hidalgo 2.5/4 2.5/4
312. Hellraiser (1987) 2.0/4 2.8/4
313. Hellfighters 2.0/4 1.8/4
314. Hellboy (2004) 2.5/4 2.7/4
315. The Heiress (1949) 4.0/4 3.2/4
316. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
317. Hatari! 2.5/4 2.7/4
318. Halloween (1978) 2.5/4 3.2/4
319. Half Baked 2.0/4 2.7/4
320. The Guns of Navarone 2.5/4 3.0/4
321. Gunga Din 3.0/4 2.8/4
322. The Green Berets 3.0/4 2.3/4
323. The Greatest Story Ever Told 3.0/4 2.7/4
324. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
325. The Grapes of Wrath 2.5/4 3.2/4
326. The Good Shepherd 3.5/4 2.5/4
327. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
328. Gone in 60 Seconds (2000) 2.5/4 2.5/4
329. The Glenn Miller Story 3.0/4 2.6/4
330. Gilda 3.0/4 2.9/4
331. G.I. Blues 2.0/4 2.2/4
332. Get Shorty 2.5/4 2.7/4
333. Gentleman's Agreement 3.0/4 2.8/4
334. Gaslight (1944) 3.0/4 3.0/4
335. Fun With Dick and Jane (2005) 2.0/4 2.2/4
336. Mary Shelley's Frankenstein 2.0/4 2.4/4
337. Flying Leathernecks 3.0/4 2.5/4
338. The Fly (1986) 2.5/4 2.9/4
339. The Fly II 1.0/4 2.1/4
340. Five Easy Pieces 3.0/4 3.0/4
341. The Fighting Seabees 2.0/4 2.4/4
342. Ferris Bueller's Day Off 2.5/4 3.1/4
343. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
344. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2.5/4 2.0/4
345. The Family Stone 3.0/4 2.4/4
346. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
347. Evolution (2001) 2.5/4 2.2/4
348. Eulogy 3.0/4 2.7/4
349. Ernest Goes to Jail 2.0/4 2.0/4
350. Ernest Scared Stupid 2.0/4 1.7/4
351. Entrapment 2.5/4 2.4/4
352. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
353. El Dorado (1967) 2.5/4 2.9/4
354. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
355. Ed Wood 3.0/4 3.0/4
356. Easy Rider 3.0/4 2.9/4
357. Dumb and Dumber 2.5/4 2.8/4
358. The Dukes of Hazzard 2.0/4 1.7/4
359. Duel in the Sun 3.0/4 2.8/4
360. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
361. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
362. Double Take (2001) 1.0/4 1.9/4
363. Donovan's Reef 2.5/4 2.5/4
364. Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood 2.0/4 2.4/4
365. Domino (2005) 2.5/4 2.3/4
366. Dodgeball: A True Underdog Story 2.5/4 2.6/4
367. Die Hard 3.0/4 3.3/4
368. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
369. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
370. The Desperate Hours (1955) 2.5/4 2.8/4
371. Desk Set 2.5/4 2.8/4
372. Dead End (1937) 1.5/4 2.6/4
373. Dark Water (2005) 2.0/4 1.8/4
374. Daredevil 2.5/4 2.2/4
375. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
376. Corpse Bride 2.5/4 2.8/4
377. Conan the Barbarian (1982) 3.0/4 2.7/4
378. Conan the Destroyer 2.0/4 2.4/4
379. Constantine 2.5/4 2.6/4
380. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
381. Commando (1985) 2.5/4 2.6/4
382. Collateral 3.0/4 2.9/4
383. Clash of the Titans (1981) 3.0/4 2.6/4
384. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
385. Chisum 2.5/4 2.7/4
386. Chinatown 4.0/4 3.2/4
387. Charade (1963) 4.0/4 3.1/4
388. Casino 3.5/4 3.2/4
389. Cape Fear (1962) 3.0/4 3.0/4
390. Call Northside 777 2.5/4 2.8/4
391. The Caine Mutiny 3.0/4 3.0/4
392. Cahill U.S. Marshal 2.0/4 2.6/4
393. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
394. Buffy the Vampire Slayer 2.0/4 2.3/4
395. Bubba Ho-Tep 3.0/4 2.8/4
396. A Bridge Too Far 3.0/4 2.9/4
397. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
398. The Bravados 2.5/4 2.5/4
399. Blue Hawaii 2.5/4 2.5/4
400. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
401. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
402. The Bishop's Wife 2.5/4 2.9/4
403. The Big Lift 3.0/4 2.4/4
404. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
405. Big Jake 3.0/4 2.9/4
406. The Best Years of Our Lives 3.0/4 3.1/4
407. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
408. The Barefoot Contessa 2.5/4 2.6/4
409. Bad Santa 2.5/4 2.6/4
410. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
411. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
412. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
413. Back to Bataan 3.0/4 2.4/4
414. The Awful Truth 3.0/4 2.9/4
415. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
416. Anastasia (1956) 3.0/4 2.7/4
417. Along Came Polly 2.5/4 2.3/4
418. American Psycho 3.0/4 3.0/4
419. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
420. The Alamo (1960) 3.0/4 2.6/4
421. An Affair to Remember 3.0/4 2.9/4
422. Absolute Power 2.5/4 2.6/4
423. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
424. The Undefeated (1969) 2.0/4 2.4/4
425. North to Alaska 2.5/4 2.6/4
426. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
427. East of Eden (1955) 4.0/4 3.0/4
428. Giant (1956) 4.0/4 3.0/4
429. The Hunt for Red October 3.5/4 2.9/4
430. Patriot Games 3.5/4 2.8/4
431. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
432. Dr. No 3.0/4 2.8/4
433. Thunderball 3.0/4 2.8/4
434. You Only Live Twice 3.0/4 2.9/4
435. On Her Majesty's Secret Service 2.0/4 2.7/4
436. Diamonds Are Forever 2.5/4 2.7/4
437. Live and Let Die 3.0/4 2.7/4
438. The Man with the Golden Gun 3.0/4 2.7/4
439. The Spy Who Loved Me 3.0/4 2.8/4
440. Moonraker (1979) 2.5/4 2.3/4
441. For Your Eyes Only 2.5/4 2.5/4
442. Octopussy 2.5/4 2.5/4
443. A View to a Kill 2.5/4 2.2/4
444. The Living Daylights 3.0/4 2.5/4
445. License to Kill 2.5/4 2.6/4
446. Tomorrow Never Dies 2.5/4 2.7/4
447. The World is Not Enough 2.5/4 2.5/4
448. Die Another Day 2.0/4 2.3/4
449. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
450. The Jerk 3.0/4 2.9/4
451. Dead Men Don't Wear Plaid 2.5/4 2.5/4
452. The Lonely Guy 2.5/4 2.6/4
453. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
454. Superbad 3.0/4 2.9/4
455. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
456. Spellbound (1945) 3.0/4 2.8/4
457. Mr. Brooks 3.0/4 2.7/4
458. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
459. Identity 3.0/4 2.8/4
460. Se7en 3.0/4 3.3/4
461. Blow 3.0/4 2.9/4
462. Breach (2007) 3.0/4 2.8/4
463. 300 3.0/4 2.9/4
464. The Godfather 3.5/4 3.5/4
465. The Doors (1991) 3.0/4 2.7/4
466. Beerfest 2.5/4 2.5/4
467. Miami Vice 2.0/4 2.0/4
468. The Break Up (2006) 3.0/4 2.3/4
469. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
470. The Hustler (1961) 3.0/4 3.2/4
471. Ghost Rider (2007) 3.0/4 1.9/4
472. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.5/4 2.8/4
473. The TV Set 3.0/4 2.4/4
474. The Sons of Katie Elder 2.0/4 3.0/4
475. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
476. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
477. 12 Angry Men (1957) 3.0/4 3.4/4
478. Rear Window 4.0/4 3.3/4
479. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 2.5/4 2.5/4
480. Stagecoach (1939) 3.0/4 3.1/4
481. The Hill (1965) 4.0/4 3.0/4
482. The Nun's Story 3.5/4 3.0/4
483. The Golden Compass 2.5/4 2.3/4
484. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
485. Ocean's Twelve 2.0/4 2.5/4
486. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
487. Kiss Kiss, Bang Bang 3.5/4 2.9/4
488. The Fountain (2006) 3.0/4 2.7/4
489. Blood Work 2.0/4 2.4/4
490. Fort Apache 3.0/4 2.8/4
491. She Wore a Yellow Ribbon 4.0/4 2.9/4
492. Adam's Rib (1949) 3.0/4 2.9/4
493. Pat and Mike 2.5/4 2.3/4
494. Woman of the Year 3.0/4 2.8/4
495. Dark Passage 2.5/4 2.6/4
496. The Big Sleep (1946) 3.0/4 3.1/4
497. Father of the Bride (1950) 2.5/4 2.7/4
498. Cat on a Hot Tin Roof 2.5/4 3.0/4
499. BUtterfield 8 2.5/4 2.2/4
500. The Wings of Eagles 2.5/4 2.4/4
501. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
502. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
503. Zack and Miri Make a Porno 3.0/4 2.6/4
504. The Paradine Case 2.5/4 2.4/4
505. Quantum of Solace 2.5/4 2.6/4
506. My Name is Bruce 2.5/4 2.4/4
507. Dakota (1945) 2.0/4 2.1/4
508. Atonement (2007) 2.5/4 2.9/4
509. American Gangster 3.5/4 3.0/4
510. American History X 3.0/4 3.2/4
511. Angel and the Badman (1947) 2.5/4 2.5/4
512. Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters 2.0/4 2.2/4
513. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.5/4 2.9/4
514. The Bank Job 3.0/4 2.8/4
515. Batman: Gotham Knight 3.0/4 2.6/4
516. Battle of the Bulge 2.5/4 2.8/4
517. Before the Devil Knows You're Dead 3.0/4 2.9/4
518. Bell, Book and Candle 2.5/4 2.5/4
519. The Raven (1935) 3.0/4 2.3/4
520. Beowulf (2007) 2.5/4 2.4/4
521. The Black Cauldron 2.5/4 2.6/4
522. Blades of Glory 2.0/4 2.4/4
523. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
524. Charlie Wilson's War 3.5/4 2.7/4
525. Charro! 2.5/4 2.5/4
526. The Children's Hour 2.0/4 2.6/4
527. Clerks 3.0/4 3.0/4
528. The Darjeeling Limited 2.5/4 2.9/4
529. Deception (2008) 2.5/4 2.3/4
530. The Deer Hunter 2.5/4 3.2/4
531. Death Race 2.0/4 2.5/4
532. Eastern Promises 3.0/4 3.0/4
533. Employee of the Month (2006) 2.0/4 2.2/4
534. End of Days 2.5/4 2.2/4
535. Escape from L.A. 2.0/4 2.4/4
536. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
537. Flame of Barbary Coast 2.5/4 2.1/4
538. Frankenstein (1931) 2.5/4 3.2/4
539. Garden State 2.5/4 2.9/4
540. Girl Happy 3.0/4 2.5/4
541. Good Night, and Good Luck 2.0/4 3.0/4
542. The Great Mouse Detective 3.0/4 2.9/4
543. Halloween (2007) 3.0/4 2.4/4
544. Harold & Kumar Go to White Castle 2.5/4 2.7/4
545. Harsh Times 2.5/4 2.5/4
546. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
547. How to Steal a Million 3.0/4 2.7/4
548. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
549. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
550. I'll Be Seeing You 3.5/4 2.6/4
551. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.0/4 2.4/4
552. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
553. Island in the Sky (1953) 3.0/4 2.5/4
554. Jane Eyre (1944) 3.0/4 2.8/4
555. The Jungle Book (1967) 3.0/4 2.9/4
556. Justice League: The New Frontier 3.0/4 2.7/4
557. King of the Pecos 2.0/4 2.0/4
558. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
559. The Last Kiss (2006) 2.5/4 2.5/4
560. Made for Each Other (1939) 3.0/4 2.5/4
561. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 2.5/4 3.2/4
562. Michael Clayton 3.0/4 2.9/4
563. Mr. Hobbs Takes a Vacation 2.5/4 2.8/4
564. My Fair Lady 2.5/4 3.1/4
565. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
566. Operation Pacific 2.5/4 2.6/4
567. The Other Boleyn Girl 3.0/4 2.5/4
568. Paris - When it Sizzles 3.0/4 2.5/4
569. Pineapple Express 3.5/4 2.8/4
570. Eurotrip 2.5/4 2.3/4
571. Road Trip N/A 2.4/4
572. The Purple Plain N/A 2.8/4
573. The Quick and the Dead (1995) N/A 2.6/4
574. Resident Evil: Extinction N/A 2.6/4
575. Rushmore 3.0/4 3.0/4
576. Saving Silverman N/A 2.2/4
577. A Scanner Darkly 2.0/4 2.7/4
578. Seven ( Sevano's Seven ) N/A 2.7/4
579. Shoot 'Em Up N/A 2.6/4
580. Sleepers (1996) 2.0/4 2.9/4
581. Sleeping Beauty (1959) 3.5/4 2.9/4
582. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
583. Leatherheads N/A 2.1/4
584. Something's Gotta Give N/A 2.6/4
585. Stardust (2007) 2.5/4 2.9/4
586. Starsky & Hutch N/A 2.3/4
587. Step Brothers N/A 2.8/4
588. The Sun Also Rises (1957) N/A 2.8/4
589. Sunshine (2007) 2.5/4 2.9/4
590. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
591. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
592. Walk Hard: The Dewey Cox Story 3.0/4 2.6/4
593. The X Files: I Want to Believe 2.5/4 2.3/4
594. Reunion in France N/A 2.1/4
595. Allegheny Uprising N/A 2.2/4
596. Without Reservations N/A 2.4/4
597. Tycoon (1947) 3.0/4 2.3/4
598. Big Jim McLain N/A 2.3/4
599. Trouble Along the Way N/A 2.4/4
600. Dodge City N/A 2.8/4
601. They Died with Their Boots On N/A 2.8/4
602. The Sea Hawk (1940) N/A 2.8/4
603. Private Lives of Elizabeth and Essex, The ( Essex and Elizabeth ) N/A 2.8/4
604. Captain Blood (1935) N/A 3.0/4
605. The Wrong Man (1956) N/A 2.9/4
606. Stage Fright (1950) N/A 2.7/4
607. Foreign Correspondent N/A 2.9/4
608. Dial M for Murder 3.5/4 3.2/4
609. I Confess N/A 2.5/4
610. Strangers on a Train 3.0/4 3.2/4
611. The Cincinnati Kid N/A 2.8/4
612. The Getaway (1972) N/A 2.9/4
613. Papillon (1973) 3.0/4 3.1/4
614. Tom Horn N/A 1.8/4
615. Never So Few N/A 2.5/4
616. Bullitt N/A 2.8/4
617. The Roaring Twenties N/A 2.9/4
618. The Petrified Forest N/A 2.9/4
619. The Public Enemy (1931) N/A 2.8/4
620. White Heat N/A 3.0/4
621. Angels with Dirty Faces N/A 2.9/4
622. Little Caesar N/A 2.7/4
623. Destination Tokyo N/A 2.5/4
624. Night and Day (1946) N/A 2.5/4
625. The Bachelor and the Bobby-Soxer N/A 2.6/4
626. Mr. Blandings Builds His Dream House N/A 2.7/4
627. My Favorite Wife N/A 2.9/4
628. McQ N/A 2.6/4
629. Blood Alley N/A 2.3/4
630. The Sea Chase N/A 2.6/4
631. Tall in the Saddle N/A 2.6/4
632. The Train Robbers N/A 2.6/4
633. 3 Godfathers N/A 2.7/4
634. The Long Voyage Home N/A 2.5/4
635. Spinout N/A 2.6/4
636. Speedway (1968) N/A 2.6/4
637. It Happened at the World's Fair N/A 2.6/4
638. Jailhouse Rock N/A 2.5/4
639. Viva Las Vegas N/A 2.4/4
640. Harum Scarum N/A 2.4/4
641. The Charge of the Light Brigade (1936) N/A 2.7/4
642. Gentleman Jim N/A 2.5/4
643. Adventures of Don Juan N/A 2.9/4
644. Dive Bomber N/A 2.1/4
645. The Dawn Patrol (1938) N/A 2.7/4
646. Shadow of a Doubt (1943) 2.5/4 3.1/4
647. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
648. Topaz (1969) N/A 2.5/4
649. Frenzy N/A 3.0/4
650. The Trouble with Harry N/A 2.7/4
651. Family Plot N/A 2.9/4
652. Torn Curtain N/A 2.4/4
653. Saboteur N/A 2.9/4
654. The Man Who Knew Too Much (1956) N/A 2.8/4
655. The War Lover N/A 2.6/4
656. Baby the Rain Must Fall N/A 2.7/4
657. The Cowboys (1972) 2.0/4 3.0/4
658. Watchmen 3.5/4 2.8/4
659. Underworld: Rise of the Lycans 2.5/4 2.7/4
660. Dick Tracy (1990) 2.0/4 2.4/4
661. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
662. Houdini 2.5/4 2.3/4
663. Adventureland 3.0/4 2.6/4
664. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
665. Appaloosa (2008) 2.5/4 2.6/4
666. Public Enemies 3.5/4 2.7/4
667. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
668. The Running Man (1987) 2.0/4 2.7/4
669. Clash of the Titans (2010) 2.5/4 2.4/4
670. The Defector 3.0/4 2.1/4
671. The Search (1948) 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name