Top Movie List by akup

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Phantom of the Opera (2004) 4.0/4 2.6/4
2. Timeline 4.0/4 2.1/4
3. Rear Window 3.5/4 3.3/4
4. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
5. The Godfather 3.5/4 3.5/4
6. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
7. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
8. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
9. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
10. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
11. Se7en 3.0/4 3.3/4
12. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
13. The Departed 3.5/4 3.3/4
14. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
15. Casablanca 3.5/4 3.3/4
16. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
17. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
18. American Beauty 3.0/4 3.1/4
19. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
20. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
21. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
22. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
23. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
24. Alien 3.0/4 3.3/4
25. North by Northwest 3.5/4 3.3/4
26. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
27. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
28. Chinatown 3.0/4 3.2/4
29. Lawrence of Arabia 2.0/4 3.3/4
30. Fargo (1996) 0.5/4 3.2/4
31. Children of Men 0.5/4 3.1/4
32. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
33. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
34. A Clockwork Orange 0.5/4 3.1/4
35. Juno 2.5/4 2.9/4
36. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
37. Amadeus 3.0/4 3.2/4
38. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
39. Aliens 3.0/4 3.3/4
40. Sunset Boulevard 2.5/4 3.3/4
41. Jaws 3.5/4 3.2/4
42. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
43. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
44. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 0.5/4 3.1/4
45. Unforgiven (1992) 0.5/4 3.3/4
46. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
47. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
48. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
49. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
50. Die Hard 3.0/4 3.3/4
51. The Matrix 3.0/4 3.2/4
52. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
53. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
54. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
55. 300 4.0/4 2.9/4
56. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
57. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
58. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
59. Sin City 3.0/4 3.0/4
60. The Terminator 3.5/4 3.1/4
61. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
62. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
63. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
64. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
65. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
66. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
67. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
68. The Fifth Element 0.5/4 2.9/4
69. The Blues Brothers 3.5/4 3.1/4
70. The Goonies 3.0/4 3.1/4
71. Toy Story 3.5/4 3.3/4
72. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
73. 2001: A Space Odyssey 2.0/4 3.1/4
74. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
75. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
76. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
77. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
78. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
79. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
80. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
81. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
82. The Abyss 3.5/4 2.9/4
83. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
84. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
85. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
86. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
87. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
88. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
89. The Nightmare Before Christmas 2.0/4 3.1/4
90. Shrek 3.5/4 3.1/4
91. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
92. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
93. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
94. The Little Mermaid (1989) 3.5/4 3.0/4
95. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
96. Ice Age 3.5/4 2.9/4
97. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
98. Cars 2.5/4 2.8/4
99. Fantasia 2.5/4 3.0/4
100. Wall-E 2.0/4 3.2/4
101. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
102. A Charlie Brown Christmas 2.5/4 3.1/4
103. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.5/4 3.0/4
104. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
105. Alice in Wonderland (1951) 1.5/4 2.9/4
106. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
107. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
108. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
109. 101 Dalmatians (1961) 3.5/4 2.9/4
110. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
111. Peter Pan (1953) 2.5/4 2.9/4
112. Bambi 3.0/4 2.9/4
113. A Bug's Life 3.5/4 2.9/4
114. Corpse Bride 1.5/4 2.8/4
115. Mulan (1998) 2.5/4 2.9/4
116. Monster House 2.5/4 2.6/4
117. The Secret of NIMH 2.5/4 2.9/4
118. The Fox and the Hound 2.5/4 2.9/4
119. Ice Age: The Meltdown 3.5/4 2.7/4
120. Frosty the Snowman 3.0/4 2.7/4
121. The Emperor's New Groove 3.5/4 2.8/4
122. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
123. Chicken Run 3.0/4 2.6/4
124. An American Tail 3.5/4 2.8/4
125. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
126. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
127. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
128. The Aviator (2004) 3.5/4 3.0/4
129. Finding Neverland 3.5/4 2.9/4
130. Ray 3.0/4 3.0/4
131. The Philadelphia Story 3.5/4 3.2/4
132. Girl, Interrupted 2.0/4 2.8/4
133. Erin Brockovich 3.0/4 2.7/4
134. Mask 3.0/4 2.8/4
135. Coal Miner's Daughter 3.0/4 2.9/4
136. Papillon (1973) 3.0/4 3.1/4
137. La Bamba 3.0/4 2.6/4
138. Monster (2003) 3.0/4 2.9/4
139. Out of Africa 3.0/4 2.8/4
140. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
141. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
142. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
143. Airplane! 2.5/4 3.0/4
144. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 2.5/4 2.8/4
145. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
146. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
147. Little Miss Sunshine 2.5/4 3.1/4
148. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
149. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
150. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
151. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
152. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
153. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
154. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
155. A Christmas Story (1983) 2.5/4 3.1/4
156. Tommy Boy 2.0/4 2.8/4
157. Super Troopers 2.0/4 2.8/4
158. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
159. Dodgeball: A True Underdog Story 3.5/4 2.6/4
160. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
161. Blue Velvet 2.5/4 3.0/4
162. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
163. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.0/4 2.9/4
164. Mystic River 3.0/4 3.1/4
165. Double Indemnity 3.0/4 3.3/4
166. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
167. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
168. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
169. Fahrenheit 9/11 2.5/4 2.6/4
170. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
171. Rocky (1976) 2.5/4 3.2/4
172. Rain Man 3.0/4 3.1/4
173. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
174. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
175. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
176. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
177. Dances with Wolves 0.5/4 3.1/4
178. Home Alone 3.0/4 2.9/4
179. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
180. Harvey 3.5/4 3.1/4
181. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
182. The Karate Kid (1984) 2.5/4 2.9/4
183. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
184. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
185. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
186. Bridge to Terabithia 2.5/4 2.8/4
187. Charlotte's Web (1973) 2.5/4 2.9/4
188. Over the Hedge (2006) 3.0/4 2.6/4
189. Elf 3.0/4 2.7/4
190. Meet the Robinsons 3.5/4 2.8/4
191. Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie (1998) 3.0/4 2.7/4
192. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
193. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
194. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
195. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
196. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
197. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
198. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
199. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
200. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
201. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
202. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
203. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
204. The NeverEnding Story 2.5/4 2.9/4
205. Enchanted 3.5/4 2.8/4
206. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
207. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
208. Willow 2.5/4 2.9/4
209. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
210. Labyrinth (1986) 2.0/4 2.9/4
211. Pleasantville 3.0/4 2.8/4
212. Conan the Barbarian (1982) 3.0/4 2.7/4
213. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
214. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
215. Superman Returns 3.0/4 2.5/4
216. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
217. Munich 3.0/4 3.0/4
218. Hotel Rwanda 3.5/4 3.1/4
219. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
220. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
221. The Last King of Scotland 3.5/4 3.0/4
222. The Insider 3.0/4 3.0/4
223. Quiz Show 3.0/4 2.9/4
224. Chariots of Fire 3.0/4 2.8/4
225. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 3.0/4 3.2/4
226. The Right Stuff 3.0/4 3.0/4
227. Downfall ( Untergang, Der ) 3.0/4 3.2/4
228. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
229. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
230. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
231. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
232. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
233. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
234. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
235. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
236. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
237. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
238. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
239. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
240. Interview with the Vampire 2.5/4 3.0/4
241. The Evil Dead (1983) 2.5/4 3.0/4
242. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
243. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
244. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
245. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
246. Misery 3.0/4 3.1/4
247. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.0/4 2.9/4
248. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
249. Saw 3.5/4 2.9/4
250. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
251. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
252. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
253. Jacob's Ladder (1990) 3.0/4 2.9/4
254. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
255. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
256. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
257. Bride of Frankenstein 3.0/4 3.1/4
258. Predator (1987) 2.5/4 3.0/4
259. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
260. Moulin Rouge (2001) 3.5/4 2.8/4
261. Chicago (2002) 3.5/4 2.8/4
262. Singin' in the Rain 3.5/4 3.2/4
263. The Sound of Music 2.5/4 3.1/4
264. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
265. My Fair Lady 2.5/4 3.1/4
266. Fiddler on the Roof 3.5/4 3.0/4
267. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
268. Grease 3.5/4 2.9/4
269. Little Shop of Horrors (1986) 3.5/4 2.7/4
270. Rent 3.5/4 2.7/4
271. Meet Me in St. Louis 3.0/4 3.0/4
272. Oliver! 3.0/4 2.9/4
273. Across the Universe 4.0/4 2.7/4
274. Cry-Baby 3.0/4 2.5/4
275. Oklahoma! 3.0/4 2.7/4
276. Hello, Dolly! 3.0/4 2.6/4
277. South Pacific 3.0/4 2.6/4
278. Victor/Victoria 2.5/4 2.8/4
279. The Illusionist (2006) 3.5/4 2.9/4
280. The Game (1997) 3.5/4 3.0/4
281. Eastern Promises 3.0/4 3.0/4
282. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
283. Identity 3.0/4 2.8/4
284. Charade (1963) 3.5/4 3.1/4
285. The Thin Man 3.5/4 2.9/4
286. Muriel's Wedding 2.5/4 2.8/4
287. Mr. Wrong 2.5/4 1.8/4
288. The Razor's Edge (1984) 2.5/4 2.2/4
289. Two of a Kind (1983) 2.5/4 2.3/4
290. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
291. 12 Monkeys 1.5/4 3.1/4
292. Minority Report 3.0/4 2.9/4
293. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
294. X-Men 3.0/4 2.9/4
295. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.0/4 3.0/4
296. A.I. Artificial Intelligence 2.0/4 2.7/4
297. Planet of the Apes (1968) 2.5/4 3.1/4
298. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
299. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
300. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.0/4 3.0/4
301. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
302. I Am Legend 2.0/4 2.8/4
303. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
304. Star Trek: First Contact 3.0/4 2.8/4
305. Dune (1984) 1.5/4 2.5/4
306. Contact (1997) 3.0/4 2.7/4
307. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
308. I, Robot 2.5/4 2.7/4
309. Field of Dreams 1.5/4 2.9/4
310. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
311. Rudy 3.0/4 2.8/4
312. Bull Durham 2.0/4 2.8/4
313. The Natural 2.5/4 2.9/4
314. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 0.5/4 2.6/4
315. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
316. The Mighty Ducks 3.0/4 2.5/4
317. The Color of Money 2.5/4 2.8/4
318. The Prestige (2006) 2.5/4 3.1/4
319. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
320. Signs 1.0/4 2.7/4
321. Collateral 2.5/4 2.9/4
322. Unbreakable 1.0/4 2.8/4
323. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
324. Mission: Impossible 2.0/4 2.8/4
325. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
326. The English Patient 2.5/4 2.9/4
327. Good Morning Vietnam 2.5/4 2.9/4
328. Cold Mountain 2.5/4 2.7/4
329. Stripes 3.0/4 2.9/4
330. City Slickers (1991) 3.0/4 2.6/4
331. Dracula (1931) 3.0/4 2.9/4
332. Island of Lost Souls (1932) 2.0/4 2.8/4
333. Son of Kong 2.5/4 2.1/4
334. The Gorilla (1939) 2.0/4 2.2/4
335. Along Came a Spider 3.0/4 2.4/4
336. American Psycho 2.5/4 3.0/4
337. Awake (2007) 3.0/4 2.4/4
338. When a Stranger Calls (2006) 0.5/4 1.7/4
339. Aeon Flux 3.0/4 2.0/4
340. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem 2.5/4 1.7/4
341. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
342. The Day After Tomorrow 2.5/4 2.6/4
343. Vanilla Sky 0.5/4 2.4/4
344. Click 3.0/4 2.3/4
345. Scent of a Woman (1992) 2.5/4 2.9/4
346. Mulholland Drive 2.5/4 3.0/4
347. When Harry Met Sally... 2.5/4 2.9/4
348. Kramer vs. Kramer 2.5/4 3.1/4
349. Constantine 2.5/4 2.6/4
350. Reign of Fire 3.0/4 2.4/4
351. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.0/4 2.8/4
352. After the Thin Man 3.0/4 2.7/4
353. Rope 3.0/4 3.1/4
354. Bringing Up Baby 3.0/4 3.1/4
355. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
356. An Affair to Remember 3.0/4 2.9/4
357. The Bishop's Wife 3.0/4 2.9/4
358. Mr. Blandings Builds His Dream House 3.0/4 2.7/4
359. My Favorite Wife 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name