What About Bob? (2011) by afoss

What About Bob? (2011)

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
4. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
5. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
6. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
7. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
8. Modern Times 4.0/4 3.3/4
9. Casablanca 4.0/4 3.3/4
10. The Third Man 4.0/4 3.2/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
12. Raiders of the Lost Ark 2.5/4 3.3/4
13. Metropolis (1927) 3.5/4 3.2/4
14. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
15. M (1933) 4.0/4 3.3/4
16. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
17. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
18. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
19. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
20. All About Eve 3.5/4 3.3/4
21. City Lights 4.0/4 3.3/4
22. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
23. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
24. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
25. Rashômon 4.0/4 3.3/4
26. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
27. The Treasure of the Sierra Madre 3.5/4 3.2/4
28. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
29. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 4.0/4 3.2/4
30. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
31. Jaws 4.0/4 3.2/4
32. On the Waterfront 4.0/4 3.3/4
33. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
34. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
35. Chinatown 4.0/4 3.2/4
36. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
37. Annie Hall N/A 3.1/4
38. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
39. Fanny and Alexander N/A 3.1/4
40. Paths of Glory N/A 3.3/4
41. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
42. Grand Illusion ( grande illusion, La ) N/A 3.0/4
43. The Adventures of Robin Hood N/A 3.1/4
44. Playtime N/A 2.9/4
45. Gone with the Wind N/A 3.2/4
46. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
47. Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) N/A 3.1/4
48. The Bridge on the River Kwai N/A 3.2/4
49. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
50. High Noon N/A 3.2/4
51. Touch of Evil N/A 3.1/4
52. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
53. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) N/A 3.2/4
54. Jules and Jim ( Jules et Jim ) N/A 3.0/4
55. Leopard, The ( gattopardo, Il ) N/A 2.9/4
56. Sullivan's Travels 4.0/4 3.0/4
57. The Big Sleep (1946) 3.5/4 3.1/4
58. All the President's Men N/A 3.1/4
59. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
60. The Last Picture Show N/A 3.2/4
61. It Happened One Night N/A 3.2/4
62. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
63. His Girl Friday N/A 3.0/4
64. Laura (1944) N/A 3.0/4
65. The General (1927) N/A 3.1/4
66. Yojimbo N/A 3.2/4
67. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) N/A 3.2/4
68. A Hard Day's Night N/A 3.0/4
69. Stagecoach (1939) N/A 3.1/4
70. The Searchers 3.0/4 3.1/4
71. The French Connection 3.5/4 3.1/4
72. The Red Shoes (1948) N/A 3.1/4
73. 8 1/2 N/A 3.2/4
74. Strangers on a Train N/A 3.2/4
75. The Wild Bunch N/A 3.1/4
76. Sunrise: A Song of Two Humans N/A 3.3/4
77. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) N/A 3.0/4
78. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) N/A 3.1/4
79. The Hustler (1961) N/A 3.2/4
80. The Philadelphia Story N/A 3.2/4
81. Repulsion N/A 2.9/4
82. Black Narcissus N/A 3.0/4
83. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) N/A 3.1/4
84. Snow White and the Seven Dwarfs N/A 3.0/4
85. The African Queen N/A 3.1/4
86. Rififi ( Rififi chez les hommes, Du ) N/A 3.0/4
87. Road, The ( strada, La ) N/A 3.1/4
88. Stop Making Sense N/A 3.0/4
89. Patton N/A 3.1/4
90. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
91. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 3.5/4 3.0/4
92. Nashville N/A 3.1/4
93. The Man Who Shot Liberty Valance N/A 3.2/4
94. Duck Soup (1933) N/A 3.1/4
95. The Lady Vanishes (1938) N/A 3.0/4
96. The Conversation N/A 3.1/4
97. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
98. Bringing Up Baby N/A 3.1/4
99. A Streetcar Named Desire N/A 3.0/4
100. The Great Escape N/A 3.3/4
101. Mary Poppins N/A 3.0/4
102. The Killers (1946) N/A 2.9/4
103. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 4.0/4 3.2/4
104. Close Encounters of the Third Kind N/A 3.1/4
105. Wild Strawberries ( Smultronstället ) N/A 3.2/4
106. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
107. The 39 Steps (1935) N/A 3.1/4
108. The Apartment N/A 3.2/4
109. The Deer Hunter N/A 3.2/4
110. The Last Waltz (1978) N/A 3.0/4
111. Gimme Shelter (1970) N/A 2.9/4
112. Bambi N/A 2.9/4
113. Goodfellas N/A 3.4/4
114. Butch Cassidy and the Sundance Kid N/A 3.2/4
115. Bonnie and Clyde N/A 3.2/4
116. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
117. Umberto D N/A 3.1/4
118. Mean Streets N/A 3.0/4
119. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
120. Once Upon a Time in the West N/A 3.2/4
121. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
122. Apocalypse Now N/A 3.3/4
123. Aliens N/A 3.3/4
124. Deliverance (1972) N/A 3.0/4
125. Brief Encounter N/A 3.0/4
126. Beauty of the Day ( Belle de jour ) N/A 3.0/4
127. A Christmas Story (1983) 2.0/4 3.1/4
128. The Graduate 3.0/4 3.2/4
129. The Lion in Winter N/A 2.9/4
130. East of Eden (1955) N/A 3.0/4
131. In the Heat of the Night 3.0/4 3.1/4
132. Das Boot N/A 3.1/4
133. Ordinary People (1980) 3.5/4 3.0/4
134. Meet Me in St. Louis N/A 3.0/4
135. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) N/A 3.2/4
136. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
137. Midnight Cowboy N/A 3.0/4
138. Ran N/A 3.2/4
139. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
140. M*A*S*H N/A 2.9/4
141. Alien N/A 3.3/4
142. The Quiet Man N/A 2.9/4
143. Knife in the Water ( Nóz w wodzie ) 3.5/4 3.1/4
144. Foreign Correspondent N/A 2.9/4
145. Sweet Smell of Success N/A 3.0/4
146. From Here to Eternity N/A 3.0/4
147. dolce vita, La N/A 3.1/4
148. West Side Story (1961) N/A 3.0/4
149. The Manchurian Candidate (1962) N/A 3.1/4
150. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) N/A 3.1/4
151. Five Easy Pieces N/A 3.0/4
152. Frankenstein (1931) 3.5/4 3.2/4
153. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) N/A 3.2/4
154. My Man Godfrey (1936) N/A 3.0/4
155. Notorious (1946) N/A 3.2/4
156. Cool Hand Luke N/A 3.2/4
157. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
158. The Verdict (1982) N/A 3.1/4
159. Solyaris ( Solaris ) N/A 3.0/4
160. The Night of the Hunter N/A 3.3/4
161. Manhattan N/A 3.1/4
162. A Clockwork Orange N/A 3.1/4
163. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) N/A 3.1/4
164. Dog Day Afternoon N/A 3.2/4
165. Diabolique ( diaboliques, Les ) N/A 3.0/4
166. The Terminator 3.0/4 3.1/4
167. Giant (1956) N/A 3.0/4
168. How Green Was My Valley 3.0/4 3.0/4
169. Persona ( Kinematografi ) N/A 3.2/4
170. Umbrellas of Cherbourg, The ( parapluies de Cherbourg, Les ) N/A 2.6/4
171. Moonstruck N/A 2.8/4
172. Kind Hearts and Coronets 2.5/4 3.0/4
173. Kramer vs. Kramer N/A 3.1/4
174. Rocky (1976) N/A 3.2/4
175. Grand Hotel N/A 2.9/4
176. Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse N/A 3.1/4
177. Au revoir les enfants N/A 3.1/4
178. Rio Bravo 3.0/4 3.1/4
179. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
180. Days of Heaven N/A 3.0/4
181. Breathless ( À Bout de souffle ) 3.0/4 3.1/4
182. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) N/A 3.1/4
183. The Ten Commandments (1956) N/A 3.1/4
184. Barry Lyndon N/A 3.2/4
185. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
186. Godson, The ( Samouraï, Le ) N/A 3.1/4
187. The Great Dictator N/A 3.3/4
188. Day for Night ( nuit américaine, La ) 3.0/4 3.1/4
189. Shadow of a Doubt (1943) N/A 3.1/4
190. Red Circle, The ( cercle rouge, Le ) N/A 3.1/4
191. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
192. Roman Holiday 3.0/4 3.2/4
193. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
194. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) N/A 3.1/4
195. Killer, The ( Dip huet seung hung ) N/A 3.0/4
196. Dances with Wolves N/A 3.1/4
197. Hannah and Her Sisters N/A 3.0/4
198. The Birth of a Nation (1915) 2.0/4 2.3/4
199. Conformist, The ( conformista, Il ) N/A 3.1/4
200. Mr. Hulot's Holiday ( vacances de Monsieur Hulot, Les ) 3.0/4 3.0/4
201. Goldfinger N/A 3.1/4
202. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
203. My Fair Lady N/A 3.1/4
204. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) N/A 2.9/4
205. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) N/A 3.2/4
206. Fantasia N/A 3.0/4
207. Who Framed Roger Rabbit? N/A 2.9/4
208. Tootsie N/A 2.8/4
209. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) N/A 3.1/4
210. The Elephant Man N/A 3.2/4
211. All the King's Men (1949) N/A 2.9/4
212. The Asphalt Jungle N/A 3.0/4
213. Dirty Harry N/A 3.1/4
214. The Birds (1963) N/A 3.1/4
215. American Graffiti N/A 3.0/4
216. Nuovo cinema Paradiso N/A 3.3/4
217. Amarcord N/A 3.0/4
218. Freaks (1932) N/A 3.1/4
219. My Left Foot N/A 3.0/4
220. Back to the Future N/A 3.3/4
221. Platoon N/A 3.2/4
222. The Sting (1973) N/A 3.2/4
223. Cabaret N/A 2.9/4
224. Henry V (1989) N/A 2.9/4
225. Spartacus N/A 3.1/4
226. Mad Max 2: The Road Warrior N/A 3.0/4
227. McCabe & Mrs. Miller N/A 2.9/4
228. Contempt ( mépris, Le ) N/A 3.0/4
229. Young Frankenstein N/A 3.2/4
230. Roger & Me N/A 2.8/4
231. Local Hero 3.5/4 3.0/4
232. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
233. The Sound of Music N/A 3.1/4
234. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
235. Crimes and Misdemeanors N/A 3.0/4
236. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
237. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) N/A 3.0/4
238. Song of the Little Road ( Pather Panchali ) N/A 3.1/4
239. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
240. The King of Comedy (1983) N/A 3.1/4
241. The Magnificent Seven (1960) N/A 3.2/4
242. Do the Right Thing N/A 3.1/4
243. Forbidden Planet N/A 2.9/4
244. House of Games N/A 2.9/4
245. Cyrano de Bergerac (1990) N/A 2.8/4
246. Miracle on 34th Street (1947) N/A 3.0/4
247. Doctor Zhivago 3.5/4 3.1/4
248. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) N/A 3.0/4
249. Elevator to the Gallows ( Ascenseur pour l'échafaud ) N/A 2.9/4
250. Charade (1963) N/A 3.1/4
251. Mildred Pierce N/A 2.9/4
252. The China Syndrome N/A 2.9/4
253. From Russia with Love N/A 3.0/4
254. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
255. The Long Good Friday N/A 2.9/4
256. Gandhi N/A 3.1/4
257. Them! (1954) N/A 2.8/4
258. The Ladykillers (1956) N/A 3.0/4
259. The Wicker Man (1975) N/A 2.9/4
260. An American in Paris N/A 2.8/4
261. Serpico 3.0/4 3.0/4
262. Straw Dogs (1971) N/A 2.8/4
263. JFK N/A 3.0/4
264. Lifeboat N/A 2.9/4
265. The Hunt for Red October N/A 2.9/4
266. The Mummy (1932) N/A 2.7/4
267. The Dirty Dozen 2.5/4 3.1/4
268. Big N/A 3.0/4
269. Dr. No 2.5/4 2.8/4
270. The Guns of Navarone N/A 3.0/4
271. Harold and Maude N/A 3.1/4
272. Sleeper (1973) 3.0/4 2.8/4
273. Enter the Dragon N/A 3.1/4
274. Breaking Away 3.5/4 3.0/4
275. Point Blank (1967) N/A 2.8/4
276. Delicatessen N/A 2.9/4
277. The Producers (1968) 3.0/4 3.0/4
278. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
279. Die Hard 3.0/4 3.3/4
280. Raising Arizona N/A 2.9/4
281. The Last Emperor N/A 3.0/4
282. Bullitt 3.0/4 2.8/4
283. Diva N/A 2.9/4
284. Field of Dreams N/A 2.9/4
285. Once Upon a Time in America N/A 3.2/4
286. Monty Python's Life of Brian N/A 3.1/4
287. The Color Purple (1985) N/A 3.0/4
288. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) N/A 3.2/4
289. This is Spinal Tap N/A 3.1/4
290. Missing (1982) 3.0/4 2.9/4
291. Trial, The ( procès, Le ) N/A 2.5/4
292. Dangerous Liaisons (1988) N/A 2.9/4
293. Gallipoli N/A 3.0/4
294. The Wolf Man (1941) N/A 2.9/4
295. Cinderella (1950) 2.5/4 2.9/4
296. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) N/A 3.1/4
297. Assault on Precinct 13 (1976) N/A 2.9/4
298. Mad Max N/A 2.9/4
299. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
300. Midnight Express N/A 3.1/4
301. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
302. Henry: Portrait of a Serial Killer N/A 2.9/4
303. Black Orpheus ( Orfeu Negro ) N/A 2.8/4
304. Vampyr - Der Traum des Allan Grey N/A 2.9/4
305. Airplane! N/A 3.0/4
306. Midnight Run N/A 3.0/4
307. Peeping Tom (1962) N/A 3.1/4
308. Born on the Fourth of July N/A 2.8/4
309. The Commitments (1991) N/A 2.8/4
310. Gigi (1958) N/A 2.6/4
311. Vanishing, The ( Spoorloos ) N/A 3.0/4
312. A Fish Called Wanda 2.5/4 2.9/4
313. The Right Stuff N/A 3.0/4
314. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
315. Ace in the Hole N/A 3.1/4
316. Blazing Saddles N/A 3.1/4
317. Don't Look Now N/A 3.0/4
318. Blood Simple 3.0/4 3.0/4
319. The Thing from Another World 3.0/4 2.7/4
320. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 3.0/4 3.2/4
321. Chariots of Fire N/A 2.8/4
322. Brazil (1985) N/A 3.0/4
323. Rope N/A 3.1/4
324. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
325. Frenzy N/A 3.0/4
326. Say Anything... N/A 2.9/4
327. Macbeth (1971) N/A 3.0/4
328. Boyz n the Hood N/A 3.1/4
329. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
330. Easy Rider N/A 2.9/4
331. My Life as a Dog ( Mitt liv som hund ) 3.0/4 2.9/4
332. Halloween (1978) N/A 3.2/4
333. Spellbound (1945) N/A 2.8/4
334. The Sugarland Express N/A 2.6/4
335. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) N/A 3.1/4
336. Band of Outsiders ( Bande à part ) N/A 2.8/4
337. The Big Red One N/A 2.7/4
338. Eraserhead N/A 2.9/4
339. Picnic at Hanging Rock N/A 3.0/4
340. Z (1969) N/A 3.1/4
341. Walkabout 3.0/4 2.9/4
342. Star Trek II: The Wrath of Khan N/A 3.0/4
343. Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) N/A 3.1/4
344. Fiddler on the Roof N/A 3.0/4
345. Rain Man 3.0/4 3.1/4
346. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
347. Amadeus N/A 3.2/4
348. Last Year at Marienbad ( année dernière à Marienbad, L' ) N/A 3.0/4
349. Dressed to Kill (1980) N/A 2.8/4
350. Suspiria (1977) 3.0/4 2.9/4
351. Akira N/A 3.0/4
352. Beverly Hills Cop 2.5/4 2.9/4
353. Last Tango in Paris N/A 2.8/4
354. Martin (1978) N/A 2.8/4
355. 48 Hrs. N/A 2.8/4
356. Star Trek IV: The Voyage Home N/A 2.8/4
357. Purple Noon ( Plein soleil ) N/A 2.3/4
358. The War of the Worlds (1953) N/A 2.8/4
359. Re-Animator N/A 2.8/4
360. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
361. Invasion of the Body Snatchers (1978) N/A 2.7/4
362. The Muppet Movie N/A 2.9/4
363. Witness (1985) N/A 3.0/4
364. Pierrot le fou N/A 3.0/4
365. The Texas Chainsaw Massacre (1974) N/A 2.9/4
366. Paris, Texas N/A 3.1/4
367. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
368. All That Heaven Allows N/A 2.8/4
369. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
370. On Her Majesty's Secret Service 3.0/4 2.7/4
371. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
372. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
373. The Abyss N/A 2.9/4
374. The Last Temptation of Christ N/A 2.9/4
375. Funny Face (1957) N/A 2.8/4
376. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
377. Reds 3.5/4 2.8/4
378. The Spy Who Loved Me N/A 2.8/4
379. Bull Durham N/A 2.8/4
380. A Room with a View (1986) 2.0/4 2.9/4
381. True Grit (1969) N/A 3.0/4
382. Hoosiers N/A 2.9/4
383. Excalibur N/A 2.8/4
384. Body Heat 3.0/4 2.7/4
385. The Warriors (1979) 3.0/4 2.9/4
386. Thelma & Louise N/A 2.9/4
387. Cape Fear (1962) N/A 3.0/4
388. Monty Python and the Holy Grail N/A 3.2/4
389. Mona Lisa N/A 3.0/4
390. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
391. Diner N/A 2.9/4
392. The Cook, The Thief, His Wife, and Her Lover N/A 2.7/4
393. Dracula (1931) N/A 2.9/4
394. To Catch a Thief N/A 3.0/4
395. Sex, Lies, and Videotape N/A 2.8/4
396. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! N/A 2.8/4
397. Badlands (1973) N/A 3.1/4
398. Lethal Weapon 2.0/4 3.0/4
399. The Princess Bride N/A 3.2/4
400. Hairspray (1988) N/A 2.7/4
401. National Lampoon's Vacation N/A 2.9/4
402. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
403. Risky Business (1983) N/A 2.7/4
404. Dead Poets' Society N/A 3.1/4
405. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
406. Get Carter (1971) N/A 2.8/4
407. Monty Python's The Meaning of Life N/A 2.9/4
408. Performance N/A 2.8/4
409. Manhunter (1986) N/A 2.8/4
410. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
411. Defending Your Life 1.5/4 2.8/4
412. The Longest Yard (1974) N/A 2.9/4
413. Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) N/A 3.0/4
414. Jason and the Argonauts 2.5/4 2.9/4
415. The Grifters N/A 2.8/4
416. Metropolitan (1990) N/A 2.8/4
417. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
418. Kiss of the Spider Woman (1985) N/A 2.8/4
419. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
420. The Dead Zone (1983) N/A 2.9/4
421. Fried Green Tomatoes 3.0/4 3.0/4
422. Juliet of the Spirits ( Giulietta degli spiriti ) N/A 2.9/4
423. Fahrenheit 451 (1966) N/A 2.7/4
424. Once Upon a Time in China ( Wong Fei Hung ) N/A 2.8/4
425. Sid and Nancy N/A 2.9/4
426. Being There N/A 3.0/4
427. Miller's Crossing N/A 3.0/4
428. The Adventures of Baron Munchausen (1989) N/A 2.7/4
429. Three Days of the Condor N/A 3.0/4
430. Bugsy N/A 2.6/4
431. The Evil Dead (1983) 2.5/4 3.0/4
432. After Hours N/A 2.9/4
433. Mystery Train (1989) N/A 2.7/4
434. Slacker (1991) N/A 2.7/4
435. Cocoon N/A 2.6/4
436. Driving Miss Daisy N/A 2.9/4
437. Saturday Night Fever 3.0/4 2.8/4
438. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
439. Fright Night (1985) N/A 2.8/4
440. Withnail & I N/A 2.9/4
441. Tremors N/A 2.7/4
442. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
443. La Femme Nikita N/A 2.8/4
444. The Breakfast Club N/A 3.2/4
445. The Rocky Horror Picture Show N/A 2.8/4
446. The Outlaw Josey Wales N/A 3.1/4
447. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
448. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
449. Predator (1987) N/A 3.0/4
450. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
451. Shaft (1971) N/A 2.6/4
452. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
453. The Time Machine (1960) N/A 2.9/4
454. The Fisher King N/A 2.9/4
455. The Fly (1986) N/A 2.9/4
456. The Long Goodbye N/A 3.1/4
457. Barton Fink N/A 3.1/4
458. The Poseidon Adventure N/A 2.9/4
459. Romancing the Stone N/A 2.8/4
460. Avalon (1990) N/A 2.8/4
461. Night on Earth 3.0/4 2.8/4
462. Ghost (1990) N/A 2.8/4
463. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
464. Superman II N/A 2.7/4
465. Star Trek VI: The Undiscovered Country N/A 2.7/4
466. Time After Time N/A 2.8/4
467. Misery N/A 3.1/4
468. The Stranger (1946) N/A 3.0/4
469. City Slickers (1991) N/A 2.6/4
470. Passenger, The ( Professione: reporter ) N/A 2.8/4
471. Fast Times at Ridgemont High N/A 2.9/4
472. Blow Out (1981) N/A 2.8/4
473. The Godfather: Part III N/A 2.8/4
474. Lethal Weapon 2 2.0/4 2.8/4
475. Creature from the Black Lagoon N/A 2.7/4
476. Double Life of Veronique, The ( double vie de Véronique, La ) 3.5/4 2.9/4
477. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
478. The Hidden (1987) N/A 2.7/4
479. The Dark Crystal N/A 2.9/4
480. Grease N/A 2.9/4
481. Repo Man (1984) N/A 2.5/4
482. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
483. Wall Street N/A 2.9/4
484. Trading Places N/A 2.9/4
485. Down by Law N/A 2.9/4
486. The Shining (1980) N/A 3.3/4
487. Splash N/A 2.5/4
488. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
489. The Accidental Tourist N/A 2.7/4
490. WarGames N/A 2.8/4
491. Flash Gordon (1980) N/A 2.2/4
492. Sisters (1973) N/A 2.6/4
493. Time Bandits N/A 2.6/4
494. My Own Private Idaho N/A 2.8/4
495. Rock 'n' Roll High School 2.5/4 1.9/4
496. Diamonds Are Forever N/A 2.7/4
497. Marathon Man 3.0/4 2.8/4
498. Pretty in Pink 3.0/4 2.8/4
499. The Natural N/A 2.9/4
500. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
501. L.A. Story N/A 2.7/4
502. Blue Velvet N/A 3.0/4
503. Near Dark 3.0/4 2.8/4
504. Dead Ringers (1988) N/A 2.9/4
505. Little Shop of Horrors (1986) N/A 2.7/4
506. Death Wish (1974) 2.5/4 2.9/4
507. The Sure Thing N/A 2.7/4
508. Star Trek III: The Search for Spock N/A 2.7/4
509. Around the World in 80 Days (1956) N/A 2.5/4
510. The Enforcer (1976) N/A 2.7/4
511. License to Kill N/A 2.6/4
512. The Italian Job (1969) N/A 2.8/4
513. Silent Running 3.0/4 2.7/4
514. Escape from the Planet of the Apes N/A 2.5/4
515. Hamlet (1990) N/A 2.7/4
516. Die Hard 2: Die Harder N/A 2.7/4
517. The Towering Inferno N/A 2.8/4
518. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 2.5/4 2.6/4
519. Coming to America N/A 2.8/4
520. Naked Lunch N/A 2.5/4
521. Witches of Eastwick N/A 2.7/4
522. Dead Again (1991) N/A 2.7/4
523. Jacob's Ladder (1990) N/A 2.9/4
524. Carnival of Souls (1962) N/A 2.5/4
525. Thunderball N/A 2.8/4
526. Angel Heart N/A 2.7/4
527. For Your Eyes Only N/A 2.5/4
528. The War of the Roses N/A 2.8/4
529. The Fury (1978) 2.5/4 2.4/4
530. Child's Play (1988) N/A 2.6/4
531. Blade Runner N/A 3.2/4
532. The Jerk N/A 2.9/4
533. Cape Fear (1991) N/A 2.8/4
534. Conan the Barbarian (1982) 2.5/4 2.7/4
535. Batman (1989) N/A 2.9/4
536. Major League N/A 2.8/4
537. Nine to Five N/A 2.8/4
538. THX 1138 N/A 2.7/4
539. Death Race 2000 N/A 2.5/4
540. Holy Blood ( Santa sangre ) N/A 2.5/4
541. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
542. Some Kind of Wonderful 3.0/4 2.8/4
543. Return of the Living Dead N/A 2.7/4
544. What About Bob? 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name