Top Movie List by tokiisbored

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
2. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
3. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
4. The Godfather 4.0/4 3.5/4
5. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
6. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
7. Memento 4.0/4 3.2/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. Fight Club 3.5/4 3.3/4
10. 9 4.0/4 2.8/4
11. Primer 4.0/4 2.8/4
12. Melvin Goes to Dinner 4.0/4 2.4/4
13. Pi 4.0/4 2.8/4
14. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
15. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
16. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
17. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
18. Corpse Bride 4.0/4 2.8/4
19. The Departed 3.5/4 3.3/4
20. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
21. Charlie and the Chocolate Factory 4.0/4 2.6/4
22. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
23. The Matrix 3.0/4 3.2/4
24. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
25. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
26. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
27. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
28. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
29. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
30. Se7en 2.5/4 3.3/4
31. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
32. Inception 3.0/4 3.3/4
33. Gladiator (2000) 2.0/4 3.2/4
34. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
35. Citizen Kane 2.5/4 3.3/4
36. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
37. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
38. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
39. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
40. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
41. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
42. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
43. Up (2009) 2.5/4 3.3/4
44. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
45. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
46. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
47. Wall-E 3.5/4 3.2/4
48. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
49. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
50. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
51. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
52. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
53. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
54. The Bourne Identity (2002) 2.0/4 3.1/4
55. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
56. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
57. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
58. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
59. Office Space 3.5/4 3.1/4
60. Star Trek 3.5/4 3.1/4
61. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
62. Avatar 2.5/4 3.0/4
63. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
64. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
65. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
66. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
67. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 4.0/4 2.9/4
68. Pee Wee's Big Adventure 4.0/4 2.6/4
69. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
70. Mars Attacks! 4.0/4 2.3/4
71. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
72. Jackie Brown 4.0/4 2.9/4
73. The Life Aquatic with Steve Zissou 4.0/4 2.8/4
74. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
75. Son of Rambow 4.0/4 2.8/4
76. This is England 4.0/4 3.0/4
77. Dead Man's Shoes 4.0/4 3.0/4
78. Rampage (2009) 4.0/4 2.5/4
79. Rushmore 4.0/4 3.0/4
80. The Darjeeling Limited 4.0/4 2.9/4
81. Fantastic Mr. Fox 4.0/4 3.0/4
82. Everything is Illuminated 4.0/4 2.8/4
83. Gentlemen Broncos 4.0/4 2.2/4
84. Nacho Libre 4.0/4 1.8/4
85. Duane Hopwood 4.0/4 2.2/4
86. Sin City 4.0/4 3.0/4
87. Sin City 4.0/4 3.0/4
88. Coffee and Cigarettes 4.0/4 2.8/4
89. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
90. Broken Flowers 4.0/4 2.7/4
91. Collateral 4.0/4 2.9/4
92. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
93. Team America: World Police 4.0/4 2.6/4
94. Tremors 3.0/4 2.7/4
95. Friday 4.0/4 3.0/4
96. Friday After Next 2.5/4 2.5/4
97. Next Friday 3.0/4 2.3/4
98. Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) 4.0/4 2.7/4
99. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
100. Ocean's Twelve 4.0/4 2.5/4
101. Ocean's Thirteen 4.0/4 2.7/4
102. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
103. Clerks II 4.0/4 2.6/4
104. Clerks 4.0/4 3.0/4
105. Children of Men 4.0/4 3.1/4
106. Win Win 4.0/4 2.8/4
107. Sideways 3.5/4 2.9/4
108. Waiting... (2005) 4.0/4 2.5/4
109. Hobo with a Shotgun 4.0/4 2.5/4
110. Just Friends (2005) 3.0/4 2.5/4
111. Jarhead 3.5/4 2.6/4
112. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
113. Cold Souls 3.0/4 2.5/4
114. Little Nicky 4.0/4 1.9/4
115. MirrorMask 4.0/4 2.8/4
116. Wayne's World 4.0/4 2.8/4
117. Wayne's World 2 4.0/4 2.4/4
118. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
119. Snatch 4.0/4 3.1/4
120. Half Baked 3.0/4 2.7/4
121. The Green Hornet 4.0/4 2.3/4
122. Blast from the Past 3.0/4 2.3/4
123. Poetry ( Shi ) N/A 3.1/4
124. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
125. Paul 4.0/4 2.7/4
126. Pineapple Express 4.0/4 2.8/4
127. Gerry 4.0/4 2.8/4
128. Finding Forrester 4.0/4 2.8/4
129. Last Days (2005) 4.0/4 2.6/4
130. Casino 3.0/4 3.2/4
131. Mallrats 3.5/4 2.7/4
132. The Addams Family (1991) 4.0/4 2.6/4
133. Addams Family Values 4.0/4 2.5/4
134. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
135. Host, The ( Gwoemul ) 4.0/4 2.9/4
136. Labyrinth (1986) 3.0/4 2.9/4
137. Peter & the Wolf 4.0/4 2.6/4
138. The Brave Little Toaster 4.0/4 2.9/4
139. A Scanner Darkly 3.5/4 2.7/4
140. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
141. Being John Malkovich 4.0/4 2.9/4
142. Rambo: First Blood 4.0/4 3.0/4
143. James and the Giant Peach 3.0/4 2.7/4
144. Napoleon Dynamite 4.0/4 2.6/4
145. The Number 23 3.0/4 2.4/4
146. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
147. The Good Night (2007) 3.5/4 2.8/4
148. Visioneers 3.5/4 2.4/4
149. Mary and Max 4.0/4 3.2/4
150. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
151. 28 Weeks Later 4.0/4 2.7/4
152. Mad Max 3.0/4 2.9/4
153. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
154. Mad Max: Beyond Thunderdome 4.0/4 2.6/4
155. Out Cold (2001) 3.0/4 2.5/4
156. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
157. Green Street Hooligans 3.5/4 2.9/4
158. Stranger Than Fiction 4.0/4 2.8/4
159. The Weather Man 3.5/4 2.4/4
160. Evolution (2001) 3.5/4 2.2/4
161. Snakes on a Plane 4.0/4 2.2/4
162. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
163. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
164. Boondock Saints II: All Saints Day 4.0/4 2.5/4
165. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
166. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
167. Step Brothers 3.0/4 2.8/4
168. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
169. Paranormal Activity 4.0/4 2.5/4
170. The Blair Witch Project 4.0/4 2.3/4
171. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
172. The Mist 3.0/4 2.7/4
173. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
174. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
175. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
176. Mean Streets 4.0/4 3.0/4
177. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
178. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
179. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
180. Joe's Apartment 3.0/4 2.0/4
181. Godzilla ( Gojira ) 3.0/4 2.9/4
182. The Birdcage 4.0/4 2.7/4
183. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
184. Akira 4.0/4 3.0/4
185. Master and Commander: The Far Side of the World 4.0/4 2.7/4
186. Pokémon: The First Movie 4.0/4 2.1/4
187. Monkeybone 3.0/4 1.7/4
188. Smokin' Aces 4.0/4 2.6/4
189. Shoot 'Em Up 4.0/4 2.6/4
190. I'm Not There 3.0/4 2.7/4
191. Grind (2003) 4.0/4 2.5/4
192. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
193. Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) 4.0/4 2.8/4
194. Ong bak 2 4.0/4 2.6/4
195. Lucky Number Slevin 4.0/4 2.8/4
196. Tron 3.5/4 2.8/4
197. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
198. TRON: Legacy 2.5/4 2.7/4
199. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
200. Me and You and Everyone We Know 3.5/4 2.8/4
201. Constantine 3.5/4 2.6/4
202. Bill & Ted's Bogus Journey 3.5/4 2.4/4
203. Bill & Ted's Excellent Adventure 4.0/4 2.7/4
204. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 3.5/4 2.8/4
205. Hackers 4.0/4 2.5/4
206. Kung Fu Hustle 4.0/4 3.0/4
207. Lord of War 4.0/4 2.8/4
208. Hard Candy 4.0/4 2.9/4
209. The Squid and the Whale 3.5/4 2.9/4
210. Garden State 4.0/4 2.9/4
211. Half Nelson 4.0/4 3.0/4
212. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
213. Ink (2009) 4.0/4 2.6/4
214. Toy Story 4.0/4 3.3/4
215. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
216. Dodgeball: A True Underdog Story 4.0/4 2.6/4
217. Galaxy Quest 3.0/4 2.6/4
218. Elf 4.0/4 2.7/4
219. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
220. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
221. Mr. Deeds 3.0/4 2.1/4
222. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
223. Anger Management 3.5/4 2.3/4
224. Old School 4.0/4 2.8/4
225. A Night at the Roxbury 4.0/4 1.9/4
226. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
227. Day Watch ( Dnevnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
228. Where the Wild Things Are 3.5/4 2.6/4
229. Good Burger 4.0/4 2.0/4
230. The Hangover 4.0/4 3.0/4
231. The Hangover Part II 3.0/4 2.4/4
232. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
233. Waterworld 3.0/4 2.3/4
234. Jay and Silent Bob Strike Back 3.0/4 2.5/4
235. The Foot Fist Way 3.5/4 2.5/4
236. Observe and Report 3.5/4 2.4/4
237. The Running Man (1987) 2.5/4 2.7/4
238. Running Scared (2006) 3.5/4 2.7/4
239. Fast & Furious (2009) 1.5/4 2.7/4
240. Fast Five 3.0/4 2.9/4
241. Pitch Black 3.0/4 2.8/4
242. Dead Man 4.0/4 2.9/4
243. Shrek 4.0/4 3.1/4
244. Rumble in the Bronx ( Hung fan kui ) 3.5/4 2.6/4
245. Drunken Master ( Jui kuen ) 3.5/4 3.0/4
246. Jackie Chan's Who Am I? ( Wo shi shei ) 4.0/4 2.7/4
247. Be Kind Rewind 4.0/4 2.4/4
248. Over the Top 3.0/4 2.3/4
249. Grandma's Boy (2006) 4.0/4 2.6/4
250. Ballast 3.5/4 3.1/4
251. Battle: Los Angeles 3.5/4 2.3/4
252. Restless (2011) N/A 2.7/4
253. Everything Must Go 3.0/4 2.5/4
254. Hesher 3.5/4 2.7/4
255. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
256. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
257. 300 3.0/4 2.9/4
258. The Bourne Supremacy 2.5/4 3.1/4
259. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
260. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
261. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
262. The Goonies 4.0/4 3.1/4
263. 16 Blocks 4.0/4 2.5/4
264. The Wrestler (2008) 3.5/4 3.1/4
265. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2.5/4 2.9/4
266. Desperado (1995) 3.5/4 2.8/4
267. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
268. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
269. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
270. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
271. The Count of Monte Cristo (2002) 3.0/4 2.9/4
272. The Transporter 2.5/4 2.7/4
273. True Lies 2.5/4 2.8/4
274. Rambo 3.0/4 2.7/4
275. Batman Returns 3.5/4 2.7/4
276. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
277. Rush Hour (1998) 4.0/4 2.8/4
278. The Expendables 3.0/4 2.6/4
279. Conan the Barbarian (1982) 4.0/4 2.7/4
280. Cowboy Bebop 4.0/4 3.0/4
281. The Other Guys 2.0/4 2.6/4
282. Hancock 2.5/4 2.5/4
283. Crank 2.5/4 2.7/4
284. Tarzan (1999) 2.0/4 2.8/4
285. Stargate 3.0/4 2.7/4
286. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
287. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
288. Danny the Dog ( Unleashed ) 4.0/4 2.8/4
289. Twister (1996) 3.0/4 2.5/4
290. mariachi, El 4.0/4 2.7/4
291. Toy Soldiers (1991) 2.5/4 2.6/4
292. The Lords of Dogtown 3.5/4 2.7/4
293. Shanghai Noon 2.5/4 2.5/4
294. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
295. Black Dynamite 3.0/4 2.8/4
296. The Fast and the Furious (2001) 2.5/4 2.5/4
297. A Knight's Tale 3.0/4 2.6/4
298. Ladder 49 3.0/4 2.6/4
299. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) 4.0/4 2.5/4
300. The Ghost and the Darkness 3.5/4 2.6/4
301. Heavy Metal 3.5/4 2.6/4
302. The Mask (1994) 2.0/4 2.4/4
303. Orange County 4.0/4 2.4/4
304. Stealing Harvard 4.0/4 1.9/4
305. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
306. Cool Runnings 4.0/4 2.5/4
307. Nothing But Trouble (1991) 3.0/4 1.7/4
308. 1941 3.5/4 1.9/4
309. Home Alone 4.0/4 2.9/4
310. Rush Hour 2 3.0/4 2.5/4
311. Uncle Buck 3.0/4 2.7/4
312. Joy Ride (2001) 3.0/4 2.6/4
313. The Great Outdoors 2.5/4 2.6/4
314. Little Shop of Horrors (1986) 4.0/4 2.7/4
315. Summer Rental 2.5/4 2.5/4
316. Scrooged (1988) 4.0/4 2.7/4
317. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
318. Darkman (1990) 2.5/4 2.5/4
319. Escape from L.A. 2.5/4 2.4/4
320. Hot Rod (2007) 2.5/4 2.4/4
321. Rush Hour 3 2.5/4 2.4/4
322. Jackass: The Movie 4.0/4 2.3/4
323. Behind Enemy Lines 2.5/4 2.5/4
324. Nice Dreams 3.5/4 2.8/4
325. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2.5/4 2.4/4
326. Zathura 2.0/4 2.4/4
327. Walking Tall (2004) 2.5/4 2.3/4
328. Reign of Fire 2.5/4 2.4/4
329. Cellular 2.5/4 2.4/4
330. Planet of the Apes (2001) 2.5/4 2.2/4
331. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
332. Batman Forever 2.0/4 2.1/4
333. Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon ( Doragon bôru Z 13: Ryûken bakuhatsu!! Gokû ga yaraneba dare ga yaru ) 4.0/4 2.9/4
334. Kids (1995) 4.0/4 2.7/4
335. Wassup Rockers 4.0/4 2.5/4
336. Dogma 3.0/4 2.8/4
337. Shrink N/A 2.4/4
338. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.0/4 2.6/4
339. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
340. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
341. Big 3.0/4 3.0/4
342. Cast Away (2000) 2.5/4 3.0/4
343. Caddyshack 3.5/4 3.0/4
344. The Burbs 3.0/4 2.6/4
345. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
346. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
347. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
348. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
349. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.0/4 2.8/4
350. Hitch 2.5/4 2.5/4
351. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
352. Grizzly Man 3.0/4 3.1/4
353. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) 2.5/4 2.9/4
354. Unbreakable 2.5/4 2.8/4
355. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.0/4 2.8/4
356. The Illusionist (2006) 3.5/4 2.9/4
357. Accepted 3.5/4 2.5/4
358. Rocky Balboa 3.0/4 2.6/4
359. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
360. This Film is Not Yet Rated 4.0/4 2.9/4
361. Starsky & Hutch 2.5/4 2.3/4
362. Meet the Fockers 4.0/4 2.5/4
363. Along Came Polly 3.0/4 2.3/4
364. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
365. In Good Company 3.0/4 2.4/4
366. Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie 3.0/4 1.9/4
367. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
368. Harold & Kumar Go to White Castle 3.5/4 2.7/4
369. Super High Me 3.5/4 2.6/4
370. Matchstick Men 3.5/4 2.8/4
371. Once Upon a Time in Mexico 3.0/4 2.6/4
372. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
373. Mystic River 4.0/4 3.1/4
374. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
375. Identity 4.0/4 2.8/4
376. Runaway Jury 3.5/4 2.7/4
377. A Mighty Wind 3.0/4 2.9/4
378. Cabin Fever (2003) 3.0/4 2.5/4
379. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
380. Radio 3.5/4 2.6/4
381. American Splendor 4.0/4 2.9/4
382. 1408 3.0/4 2.6/4
383. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
384. Across the Universe 3.5/4 2.7/4
385. The Savages (2007) 3.5/4 2.8/4
386. Chaos Theory 3.0/4 2.5/4
387. Superbad 3.0/4 2.9/4
388. The Bucket List 3.0/4 2.7/4
389. Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters 4.0/4 2.2/4
390. Juno 3.0/4 2.9/4
391. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
392. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
393. Wristcutters: A Love Story 4.0/4 2.7/4
394. 25th Hour (2002) 3.0/4 2.9/4
395. Ice Age 3.0/4 2.9/4
396. xXx 2.5/4 2.2/4
397. Signs 3.5/4 2.7/4
398. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
399. Austin Powers in Goldmember 4.0/4 2.3/4
400. One Hour Photo 4.0/4 2.6/4
401. Analyze That 3.0/4 2.4/4
402. Training Day 3.0/4 3.0/4
403. Scary Movie 2 4.0/4 1.8/4
404. Saving Silverman 3.5/4 2.2/4
405. Zoolander 4.0/4 2.5/4
406. The Animal (2001) 2.5/4 1.8/4
407. Blow 3.5/4 2.9/4
408. From Hell 3.0/4 2.6/4
409. Vampire Hunter D: Bloodlust 4.0/4 2.9/4
410. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
411. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
412. The Whole Nine Yards 3.0/4 2.5/4
413. Scary Movie (2000) 4.0/4 2.4/4
414. The Emperor's New Groove 4.0/4 2.8/4
415. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
416. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
417. The Patriot (2000) 2.5/4 2.8/4
418. Chicken Run 3.0/4 2.6/4
419. Legend of Drunken Master, The ( Jui kuen II ) 4.0/4 2.8/4
420. Bedtime Stories 3.5/4 2.5/4
421. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
422. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2.5/4 2.7/4
423. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
424. Forgetting Sarah Marshall 2.5/4 2.8/4
425. Semi-Pro 2.5/4 2.1/4
426. Click 3.0/4 2.3/4
427. The Soloist 3.0/4 2.6/4
428. Moon 4.0/4 3.1/4
429. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
430. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
431. District 9 3.5/4 3.0/4
432. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 4.0/4 3.1/4
433. Everybody's Fine (2009) 4.0/4 2.6/4
434. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
435. Big Daddy 3.5/4 2.5/4
436. October Sky 3.0/4 2.9/4
437. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 4.0/4 2.5/4
438. Analyze This 4.0/4 2.6/4
439. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
440. Man on the Moon 4.0/4 2.8/4
441. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
442. BASEketball 4.0/4 2.4/4
443. There's Something About Mary 3.0/4 2.8/4
444. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
445. The Waterboy (1998) 3.0/4 2.3/4
446. Liar Liar 3.0/4 2.6/4
447. Austin Powers: International Man of Mystery 4.0/4 2.8/4
448. Chasing Amy 4.0/4 2.7/4

Recent Comments

sapien
sapien
Movie God

sapien - wrote on 06/14/11 at 10:44 PM CT

Top Movie List comment

You've got some awesome movies on this list. I think I'll send you a friend invite.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name