Top Movie List by Shannon

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
2. Toy Story 4.0/4 3.3/4
3. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
4. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
5. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
6. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
7. American History X 4.0/4 3.2/4
8. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
9. Die Hard 4.0/4 3.3/4
10. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
11. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
12. Fight Club 3.5/4 3.3/4
13. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
14. Avatar 3.5/4 3.0/4
15. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
16. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
17. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
18. Inception 3.0/4 3.3/4
19. Singin' in the Rain 3.0/4 3.2/4
20. Shrek 3.0/4 3.1/4
21. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
22. The Departed 2.0/4 3.3/4
23. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
24. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
25. Sin City 3.0/4 3.0/4
26. The Goonies 4.0/4 3.1/4
27. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
28. 300 3.5/4 2.9/4
29. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
30. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
31. Memento 2.5/4 3.2/4
32. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
33. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
34. Brick (2006) 2.5/4 2.9/4
35. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
36. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
37. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
38. Donnie Darko 2.5/4 3.0/4
39. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
40. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
41. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
42. Jurassic Park 2.0/4 3.2/4
43. The Godfather 2.5/4 3.5/4
44. Forrest Gump 2.0/4 3.3/4
45. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
46. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
47. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
48. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
49. Ferris Bueller's Day Off 2.5/4 3.1/4
50. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
51. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
52. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
53. Kill Bill: Volume 1 1.0/4 3.0/4
54. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
55. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
56. Psycho (1960) 2.0/4 3.3/4
57. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
58. The Exorcist (1973) 2.0/4 3.1/4
59. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
60. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
61. The Hangover 3.0/4 3.0/4
62. The Sixth Sense 2.0/4 3.2/4
63. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
64. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
65. Stand by Me 2.0/4 3.2/4
66. Fargo (1996) 2.0/4 3.2/4
67. Back to the Future 2.0/4 3.3/4
68. Kill Bill: Volume 2 1.0/4 3.0/4
69. Shaun of the Dead 2.0/4 3.1/4
70. Children of Men 2.5/4 3.1/4
71. Million Dollar Baby (2004) 2.0/4 3.1/4
72. Trainspotting 2.5/4 3.1/4
73. Juno 2.5/4 2.9/4
74. Little Miss Sunshine 2.5/4 3.1/4
75. Star Trek 2.0/4 3.1/4
76. Walk the Line 2.0/4 3.1/4
77. The Shining (1980) 2.0/4 3.3/4
78. Wall-E 2.0/4 3.2/4
79. Braveheart (1995) 2.0/4 3.2/4
80. Blood Diamond 1.5/4 3.1/4
81. Hot Fuzz 2.5/4 3.0/4
82. A Beautiful Mind 2.0/4 3.1/4
83. Taken (2009) 2.0/4 3.0/4
84. Ocean's Eleven (2001) 2.0/4 3.0/4
85. Toy Story 2 2.0/4 3.1/4
86. 2001: A Space Odyssey 2.0/4 3.1/4
87. The Matrix 2.0/4 3.2/4
88. Almost Famous 1.0/4 3.1/4
89. District 9 1.5/4 3.0/4
90. American Beauty 1.0/4 3.1/4
91. Catch Me if You Can 2.0/4 3.1/4
92. Zombieland 1.0/4 3.0/4
93. Crash (2005) 2.0/4 2.9/4
94. V for Vendetta 2.0/4 3.0/4
95. Ghostbusters (1984) 1.0/4 3.1/4
96. The Birds (1963) 1.0/4 3.1/4
97. The Wrestler (2008) 1.5/4 3.1/4
98. Titanic (1997) 1.5/4 3.0/4
99. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.0/4 3.1/4
100. Casino Royale (2006) 2.0/4 3.1/4
101. The Terminator 1.0/4 3.1/4
102. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 1.0/4 3.1/4
103. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 1.0/4 3.1/4
104. Halloween (1978) 1.0/4 3.2/4
105. The Wizard of Oz (1939) 1.0/4 3.2/4
106. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 1.0/4 3.0/4
107. Harry Potter and the Half-Blood Prince 1.0/4 3.0/4
108. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 1.0/4 3.2/4
109. The Crow (1994) 1.5/4 3.0/4
110. Ratatouille 1.0/4 3.1/4
111. The Notebook (2004) 1.0/4 3.0/4
112. The Sound of Music 1.0/4 3.1/4
113. Harry Potter and the Order of the Phoenix 1.0/4 3.0/4
114. Groundhog Day 1.0/4 3.0/4
115. ET: The Extra-Terrestrial 1.0/4 3.1/4
116. The Incredibles 1.0/4 3.1/4
117. Harry Potter and the Goblet of Fire 1.0/4 3.0/4
118. Superbad 1.0/4 2.9/4
119. Jaws 1.0/4 3.2/4
120. Dawn of the Dead (1979) 1.0/4 3.1/4
121. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.0/4 2.9/4
122. Back to the Future Part II 2.0/4 3.0/4
123. Breakfast at Tiffany's 2.5/4 3.1/4
124. King Kong (1933) 1.0/4 3.0/4
125. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 1.0/4 3.0/4
126. The Town (2010) 1.0/4 3.0/4
127. American Gangster 2.0/4 3.0/4
128. Terminator 2: Judgement Day 1.0/4 3.2/4
129. The Little Mermaid (1989) 1.5/4 3.0/4
130. Kung Fu Panda 2.0/4 3.0/4
131. Snow White and the Seven Dwarfs 2.0/4 3.0/4
132. Ice Age 2.0/4 2.9/4
133. Coraline 2.5/4 3.0/4
134. Pinocchio (1940) 1.0/4 3.0/4
135. Cars 0.5/4 2.8/4
136. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
137. Bambi 1.5/4 2.9/4
138. Shrek 2 2.0/4 2.8/4
139. A Bug's Life 1.0/4 2.9/4
140. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
141. Alice in Wonderland (1951) 2.0/4 2.9/4
142. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
143. The Iron Giant 1.0/4 3.0/4
144. Mulan (1998) 2.5/4 2.9/4
145. The Simpsons Movie 2.0/4 2.7/4
146. Peter Pan (1953) 2.0/4 2.9/4
147. Sleeping Beauty (1959) 1.0/4 2.9/4
148. 101 Dalmatians (1961) 2.0/4 2.9/4
149. The Land Before Time 2.0/4 2.9/4
150. Corpse Bride 2.5/4 2.8/4
151. The Sword in the Stone 1.0/4 2.9/4
152. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
153. An American Tail 1.0/4 2.8/4
154. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 1.0/4 2.8/4
155. The Fox and the Hound 2.0/4 2.9/4
156. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.0/4 2.7/4
157. Madagascar 1.0/4 2.7/4
158. Megamind 3.0/4 2.9/4
159. Ice Age: The Meltdown 2.0/4 2.7/4
160. Persepolis 1.0/4 3.0/4
161. Rango (2011) 1.0/4 2.8/4
162. 9 1.0/4 2.8/4
163. Bolt 3.0/4 2.7/4
164. Lilo & Stitch (2002) 2.5/4 2.7/4
165. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2.0/4 2.7/4
166. Tarzan (1999) 3.0/4 2.8/4
167. Monster House 1.0/4 2.6/4
168. The Hunchback of Notre Dame (1996) 1.0/4 2.8/4
169. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
170. Anastasia (1997) 1.0/4 2.8/4
171. Hercules (1997) 1.5/4 2.7/4
172. Shrek Forever After 3.0/4 2.6/4
173. The Rescuers Down Under 1.0/4 2.7/4
174. Home Alone 2.5/4 2.9/4
175. Mary Poppins 2.0/4 3.0/4
176. Lady and the Tramp (1955) 1.5/4 3.0/4
177. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 2.0/4 3.1/4
178. The Karate Kid (1984) 1.5/4 2.9/4
179. Elf 1.5/4 2.7/4
180. Honey, I Shrunk the Kids 1.5/4 2.6/4
181. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
182. Grease 2.0/4 2.9/4
183. West Side Story (1961) 2.0/4 3.0/4
184. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
185. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
186. Seven Brides for Seven Brothers 2.5/4 2.9/4
187. Rent 2.5/4 2.7/4
188. Little Shop of Horrors (1986) 2.5/4 2.7/4
189. Hairspray (2007) 2.0/4 2.6/4
190. Pretty Woman 2.5/4 2.8/4
191. Pride and Prejudice (2005) 1.5/4 2.9/4
192. Sabrina (1954) 2.0/4 3.1/4
193. When Harry Met Sally... 1.5/4 2.9/4
194. Legends of the Fall 1.0/4 3.0/4
195. Super Size Me 2.0/4 2.8/4
196. Bowling for Columbine 2.0/4 2.9/4
197. Labyrinth (1986) 2.5/4 2.9/4
198. Harry Potter and the Chamber of Secrets 1.0/4 2.9/4
199. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 1.5/4 2.9/4
200. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
201. The NeverEnding Story 1.0/4 2.9/4
202. Spider-Man 1.0/4 2.9/4
203. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
204. Sleepy Hollow 1.0/4 2.8/4
205. The Curious Case of Benjamin Button 2.0/4 2.9/4
206. Spider-Man 2 1.0/4 2.9/4
207. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
208. Watchmen 2.0/4 2.8/4
209. Enchanted 2.0/4 2.8/4
210. X2 - X-Men United 2.0/4 2.9/4
211. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
212. Cast Away (2000) 2.0/4 3.0/4
213. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 2.0/4 3.1/4
214. The Lost Boys 2.0/4 2.9/4
215. National Treasure 1.0/4 2.7/4
216. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
217. King Kong (2005) 1.0/4 2.7/4
218. The Mummy (1999) 1.0/4 2.7/4
219. Scott Pilgrim vs. The World 1.0/4 2.9/4
220. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
221. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
222. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
223. The Darjeeling Limited 0.5/4 2.9/4
224. Robin Hood: Prince of Thieves 1.0/4 2.7/4
225. Back to the Future Part III 1.5/4 2.8/4
226. The Bucket List 1.5/4 2.7/4
227. Romancing the Stone 3.0/4 2.8/4
228. Dogma 2.0/4 2.8/4
229. James and the Giant Peach 1.0/4 2.7/4
230. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
231. An American Tail: Fievel Goes West 1.0/4 2.5/4
232. Shrek the Third 2.0/4 2.4/4
233. Gnomeo and Juliet 1.0/4 2.5/4
234. Robots (2005) 1.0/4 2.5/4
235. Planet 51 2.0/4 2.4/4
236. Pete's Dragon (1977) 1.0/4 2.7/4
237. All Dogs Go to Heaven 0.5/4 2.6/4
238. Brother Bear 0.5/4 2.7/4
239. Happy Feet 1.0/4 2.5/4
240. Mulan 2 2.0/4 2.4/4
241. A Nightmare on Elm Street (1984) 1.0/4 3.0/4
242. Scream (1996) 1.0/4 2.8/4
243. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.0/4 2.9/4
244. Poltergeist (1982) 2.0/4 3.0/4
245. Dawn of the Dead (2004) 2.0/4 2.8/4
246. Rosemary's Baby 2.0/4 3.0/4
247. Saw 2.0/4 2.9/4
248. The Omen (1976) 1.0/4 2.9/4
249. Carrie (1976) 1.5/4 3.0/4
250. The Ring (2002) 2.0/4 2.7/4
251. 28 Weeks Later 1.0/4 2.7/4
252. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.0/4 2.9/4
253. The Others (2001) 1.0/4 2.8/4
254. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
255. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
256. Ringu 2.5/4 2.8/4
257. The Haunting (1963) 2.0/4 3.0/4
258. Orphan 1.5/4 2.8/4
259. Pitch Black 2.0/4 2.8/4
260. The Amityville Horror (1979) 1.5/4 2.7/4
261. Drag Me to Hell 1.5/4 2.7/4
262. 30 Days of Night 2.0/4 2.6/4
263. Pineapple Express 2.0/4 2.8/4
264. There's Something About Mary 1.0/4 2.8/4
265. I Love You, Man 2.0/4 2.9/4
266. Coming to America 0.5/4 2.8/4
267. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
268. In Bruges 3.0/4 3.1/4
269. Dodgeball: A True Underdog Story 0.5/4 2.6/4
270. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
271. Big 1.0/4 3.0/4
272. Bridesmaids (2011) 3.0/4 2.9/4
273. American Psycho 2.5/4 3.0/4
274. Tropic Thunder 2.0/4 2.7/4
275. Easy A 2.0/4 2.9/4
276. Garden State 1.0/4 2.9/4
277. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
278. As Good as it Gets 2.0/4 2.9/4
279. Who Framed Roger Rabbit? 2.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name