Every Movie I have ever seen. by Jrmovielover

Every Movie I have ever seen.

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Trek Into Darkness 3.5/4 3.0/4
2. Iron Man 3 3.0/4 2.9/4
3. Man of Steel 3.5/4 2.7/4
4. Fast & Furious 6 3.0/4 2.8/4
5. Warm Bodies 3.0/4 2.8/4
6. The Last Stand (2013) N/A 2.5/4
7. Snitch N/A 2.4/4
8. Hansel & Gretel: Witch Hunters 1.5/4 2.3/4
9. Identity Thief 1.5/4 2.2/4
10. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
11. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
12. Argo 3.5/4 3.1/4
13. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
14. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
15. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
16. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
17. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
18. Skyfall 3.5/4 3.1/4
19. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.5/4 3.1/4
20. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
21. Lincoln 4.0/4 3.0/4
22. Looper 3.5/4 2.9/4
23. Brave (2012) N/A 2.9/4
24. End of Watch 3.0/4 3.1/4
25. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
26. Beasts of the Southern Wild 2.5/4 3.1/4
27. Seven Psychopaths 3.0/4 2.9/4
28. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
29. Frankenweenie (2012) 3.0/4 2.9/4
30. Ted 3.0/4 2.8/4
31. Lawless (2012) 3.5/4 2.9/4
32. Flight (2012) N/A 2.9/4
33. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
34. Safe House (2012) N/A 2.7/4
35. Ruby Sparks N/A 2.9/4
36. Bernie (2012) N/A 2.8/4
37. ParaNorman N/A 2.9/4
38. Madagascar 3: Europe's Most Wanted N/A 2.8/4
39. Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 N/A 2.9/4
40. The Best Exotic Marigold Hotel N/A 2.8/4
41. Killer Joe N/A 2.7/4
42. Safety Not Guaranteed N/A 2.9/4
43. Jeff, Who Lives at Home N/A 2.7/4
44. Rise of the Guardians N/A 2.9/4
45. American Reunion N/A 2.6/4
46. What to Expect When You're Expecting N/A 2.6/4
47. Snow White and the Huntsman N/A 2.6/4
48. John Carter N/A 2.6/4
49. Journey 2: The Mysterious Island N/A 2.5/4
50. Premium Rush N/A 2.7/4
51. Goon N/A 2.6/4
52. Underworld Awakening N/A 2.5/4
53. Dredd (2012) N/A 2.7/4
54. Game Change N/A 2.7/4
55. Hope Springs (2012) N/A 2.6/4
56. Project X (2012) N/A 2.4/4
57. People Like Us N/A 2.6/4
58. Resident Evil: Retribution N/A 2.3/4
59. Seeking a Friend for the End of the World N/A 2.6/4
60. Abraham Lincoln: Vampire Hunter N/A 2.4/4
61. Savages (2012) N/A 2.4/4
62. The Pirates! Band of Misfits N/A 2.6/4
63. Total Recall (2012) N/A 2.4/4
64. Taken 2 N/A 2.4/4
65. The Five-Year Engagement N/A 2.4/4
66. Wrath of the Titans N/A 2.4/4
67. Your Sister's Sister N/A 2.5/4
68. Solomon Kane N/A 2.5/4
69. Chasing Mavericks N/A 2.7/4
70. This is 40 N/A 2.4/4
71. Rock of Ages N/A 2.4/4
72. The Campaign N/A 2.4/4
73. Here Comes the Boom N/A 2.4/4
74. Wanderlust N/A 2.3/4
75. Red Dawn (2012) N/A 2.2/4
76. The Hole (2012) N/A 2.6/4
77. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
78. The Help N/A 3.2/4
79. Warrior (2011) N/A 3.2/4
80. The Artist N/A 3.2/4
81. 50/50 N/A 3.1/4
82. Rise of the Planet of the Apes N/A 3.0/4
83. Drive (2011) N/A 3.1/4
84. Moneyball N/A 3.1/4
85. Hugo 3.5/4 3.0/4
86. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.5/4 2.9/4
87. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
88. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
89. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
90. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
91. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
92. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
93. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
94. Halloween (2007) 1.5/4 2.4/4
95. Halloween 3: Season of the Witch 1.0/4 1.9/4
96. Halloween 4: The Return of Michael Myers 1.5/4 2.5/4
97. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1.5/4 2.1/4
98. Halloween II (1981) 2.5/4 2.6/4
99. Halloween II (2009) 1.0/4 2.1/4
100. Halloween H20: 20 Years Later 0.5/4 2.3/4
101. Halloween: Resurrection 0.5/4 1.6/4
102. Halloweentown 2.5/4 2.7/4
103. Halloweentown High 2.0/4 2.4/4
104. Halloweentown II: Kalabar's Revenge 2.0/4 2.4/4
105. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
106. Friday the 13th (2009) N/A 2.1/4
107. Friday the 13th Part 2 N/A 2.5/4
108. Friday the 13th Part III N/A 2.3/4
109. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter N/A 2.4/4
110. Friday the 13th Part V: A New Beginning N/A 2.1/4
111. Friday the 13th Part VI: Jason Lives N/A 2.3/4
112. Friday the 13th Part VII: The New Blood N/A 2.1/4
113. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan N/A 1.9/4
114. Scream (1996) N/A 2.8/4
115. Scream 2 N/A 2.5/4
116. Scream 3 N/A 2.2/4
117. Scream 4 N/A 2.6/4
118. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
119. Iron Man 2 N/A 2.8/4
120. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors N/A 2.6/4
121. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master N/A 2.4/4
122. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child N/A 2.2/4
123. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge N/A 2.3/4
124. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
125. A Nightmare on Elm Street (2010) N/A 2.2/4
126. Batman & Mr. Freeze: SubZero N/A 2.9/4
127. Batman & Robin 0.5/4 1.3/4
128. Batman (1966) 1.5/4 2.5/4
129. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
130. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
131. Batman Beyond: Return of the Joker N/A 2.8/4
132. Batman Beyond: The Movie N/A 2.5/4
133. Batman Forever 2.0/4 2.1/4
134. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
135. The Batman vs Dracula: The Animated Movie N/A 2.1/4
136. Batman: Gotham Knight N/A 2.6/4
137. Batman: Mask of the Phantasm N/A 2.9/4
138. Batman: Mystery of the Batwoman N/A 2.6/4
139. Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 N/A 3.0/4
140. Batman: Under the Red Hood N/A 2.9/4
141. Batman: Year One N/A 2.6/4
142. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
143. Back to the Future N/A 3.3/4
144. Die Hard N/A 3.3/4
145. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
146. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
147. Aliens N/A 3.3/4
148. The Princess Bride N/A 3.2/4
149. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
150. Blade Runner N/A 3.2/4
151. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
152. The Breakfast Club N/A 3.2/4
153. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
154. Platoon N/A 3.2/4
155. Scarface (1983) N/A 3.2/4
156. The Terminator N/A 3.1/4
157. The Goonies N/A 3.1/4
158. The Thing (1982) N/A 3.2/4
159. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
160. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
161. Gandhi N/A 3.1/4
162. A Christmas Story (1983) N/A 3.1/4
163. Dead Poets' Society N/A 3.1/4
164. Lethal Weapon N/A 3.0/4
165. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
166. The Blues Brothers N/A 3.1/4
167. Predator (1987) N/A 3.0/4
168. Glory (1989) N/A 3.1/4
169. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
170. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) N/A 3.1/4
171. Airplane! N/A 3.0/4
172. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
173. Star Trek II: The Wrath of Khan N/A 3.0/4
174. The Evil Dead (1983) N/A 3.0/4
175. Caddyshack N/A 3.0/4
176. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
177. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
178. Rambo: First Blood N/A 3.0/4
179. Mad Max 2: The Road Warrior N/A 3.0/4
180. Fast Times at Ridgemont High N/A 2.9/4
181. Big N/A 3.0/4
182. Beverly Hills Cop N/A 2.9/4
183. Sixteen Candles N/A 2.9/4
184. The Lost Boys N/A 2.9/4
185. Say Anything... N/A 2.9/4
186. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
187. Hoosiers N/A 2.9/4
188. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
189. Mad Max N/A 2.9/4
190. Field of Dreams N/A 2.9/4
191. Gremlins (1984) N/A 2.9/4
192. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
193. Wall Street N/A 2.9/4
194. National Lampoon's Vacation N/A 2.9/4
195. Clue N/A 2.9/4
196. Spaceballs N/A 2.8/4
197. The Secret of NIMH N/A 2.9/4
198. Driving Miss Daisy N/A 2.9/4
199. Heathers N/A 2.9/4
200. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
201. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
202. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
203. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
204. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
205. Star Wars: The Clone Wars N/A 1.9/4
206. Casablanca N/A 3.3/4
207. Citizen Kane N/A 3.3/4
208. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
209. Double Indemnity N/A 3.3/4
210. The Philadelphia Story N/A 3.2/4
211. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
212. Gone with the Wind N/A 3.2/4
213. Fantasia N/A 3.0/4
214. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
215. Bambi N/A 2.9/4
216. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
217. Rear Window N/A 3.3/4
218. North by Northwest N/A 3.3/4
219. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
220. Some Like It Hot (1959) N/A 3.2/4
221. Psycho (1960) N/A 3.3/4
222. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
223. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb N/A 3.2/4
224. Cool Hand Luke N/A 3.2/4
225. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
226. Singin' in the Rain N/A 3.2/4
227. On the Waterfront N/A 3.3/4
228. Strangers on a Train N/A 3.2/4
229. The Graduate N/A 3.2/4
230. Bonnie and Clyde N/A 3.2/4
231. The Sound of Music N/A 3.1/4
232. Spartacus N/A 3.1/4
233. High Noon N/A 3.2/4
234. The Ten Commandments (1956) N/A 3.1/4
235. The Matrix N/A 3.2/4
236. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
237. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
238. Inception N/A 3.3/4
239. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
240. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
241. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
242. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
243. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
244. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
245. 300 N/A 2.9/4
246. Jurassic Park N/A 3.2/4
247. Casino Royale (2006) N/A 3.1/4
248. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
249. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
250. Toy Story 3.5/4 3.3/4
251. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
252. The Bourne Supremacy N/A 3.1/4
253. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
254. V for Vendetta N/A 3.0/4
255. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
256. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
257. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
258. Tombstone N/A 3.1/4
259. Goldfinger N/A 3.1/4
260. Blood Diamond N/A 3.1/4
261. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
262. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
263. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
264. Spider-Man N/A 2.9/4
265. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
266. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
267. The Amazing Spider-Man N/A 2.8/4
268. X-Men 3.0/4 2.9/4
269. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
270. X-Men: First Class N/A 3.1/4
271. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
272. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
273. Fight Club 4.0/4 3.3/4
274. Forrest Gump N/A 3.3/4
275. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
276. The Sixth Sense N/A 3.2/4
277. Monty Python and the Holy Grail N/A 3.2/4
278. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
279. Groundhog Day N/A 3.0/4
280. Knocked Up N/A 2.8/4
281. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
282. Juno N/A 2.9/4
283. Shrek 3.0/4 3.1/4
284. Dazed and Confused N/A 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name