My Top 250 of the 21st Century by James

My Top 250 of the 21st Century

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
2. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 4.0/4 3.2/4
3. Memento 4.0/4 3.2/4
4. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
5. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
6. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
7. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
8. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
9. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
10. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
11. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 4.0/4 3.2/4
12. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
13. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
14. Sideways 4.0/4 2.9/4
15. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
16. Before Sunset 4.0/4 3.0/4
17. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
18. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
19. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
20. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
21. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 4.0/4 3.1/4
22. Wall-E 4.0/4 3.2/4
23. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
24. The Social Network 4.0/4 3.1/4
25. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
26. Inception 3.5/4 3.3/4
27. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
28. Before Midnight (2013) 4.0/4 3.0/4
29. Short Term 12 4.0/4 3.3/4
30. Past, The ( passé, Le ) 4.0/4 3.3/4
31. Inside Llewyn Davis 3.5/4 3.1/4
32. John Wick 4.0/4 3.1/4
33. The Grand Budapest Hotel 4.0/4 3.3/4
34. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
35. Song of the Sea 4.0/4 3.2/4
36. Whiplash (2014) 4.0/4 3.4/4
37. Boyhood 4.0/4 3.1/4
38. Ex Machina 4.0/4 3.2/4
39. Moonlight 4.0/4 3.3/4
40. Sicario 4.0/4 3.2/4
41. Brooklyn 4.0/4 3.2/4
42. World of Tomorrow 4.0/4 3.1/4
43. Room (2015) 4.0/4 3.3/4
44. Hell or High Water 4.0/4 3.2/4
45. Arrival (2016) 4.0/4 3.2/4
46. La La Land 4.0/4 3.1/4
47. Sing Street 4.0/4 3.1/4
48. Your Name. ( Kimi no na wa ) 4.0/4 3.3/4
49. 13th 4.0/4 3.4/4
50. The Witch (2016) 4.0/4 2.8/4
51. Dunkirk (2017) 4.0/4 3.3/4
52. Get Out (2017) 4.0/4 3.2/4
53. Lady Bird 4.0/4 3.1/4
54. Baby Driver 4.0/4 3.1/4
55. The Florida Project 4.0/4 3.2/4
56. Paddington 2 4.0/4 3.2/4
57. The Big Sick 4.0/4 3.1/4
58. Mission: Impossible - Fallout 4.0/4 3.2/4
59. Spider-Man: Into the Spider-Verse 4.0/4 3.6/4
60. The Favourite 4.0/4 3.2/4
61. A Star is Born (2018) 4.0/4 3.0/4
62. First Man 4.0/4 2.8/4
63. Avengers: Infinity War 4.0/4 3.3/4
64. Call Me by Your Name 4.0/4 3.1/4
65. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
66. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
67. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
68. Hunt, The ( Jagten ) 4.0/4 3.3/4
69. Skyfall 4.0/4 3.1/4
70. Parasite ( Gisaengchung ) 4.0/4 3.6/4
71. Avengers: Endgame 4.0/4 3.3/4
72. Portrait of a Lady on Fire ( Portrait de la jeune fille en feu ) 4.0/4 3.3/4
73. 1917 3.5/4 3.2/4
74. The Irishman (2019) 4.0/4 3.2/4
75. Palm Springs (2020) 4.0/4 3.0/4
76. Little Women (2019) 4.0/4 3.2/4
77. Wolfwalkers 4.0/4 3.3/4
78. The Mitchells vs. the Machines 4.0/4 3.3/4
79. Worst Person in the World, The ( Verdens verste menneske ) 4.0/4 3.3/4
80. West Side Story (2021) 4.0/4 2.8/4
81. Soul (2020) 4.0/4 3.2/4
82. Spider-Man: No Way Home 4.0/4 3.4/4
83. Spencer 4.0/4 2.8/4
84. Mass 4.0/4 3.3/4
85. Top Gun: Maverick 4.0/4 3.3/4
86. RRR (Rise Roar Revolt) 4.0/4 3.4/4
87. The Departed 4.0/4 3.3/4
88. Letters from Iwo Jima 4.0/4 3.1/4
89. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
90. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
91. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
92. Once 4.0/4 3.1/4
93. The Secret of Kells 4.0/4 3.1/4
94. Dune (2021) 4.0/4 3.2/4
95. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
96. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 4.0/4 3.0/4
97. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 4.0/4 2.9/4
98. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
99. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
100. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
101. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
102. Moneyball 4.0/4 3.1/4
103. Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) 4.0/4 3.2/4
104. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
105. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.5/4 3.0/4
106. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
107. Shrek 3.5/4 3.1/4
108. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
109. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
110. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
111. The Pianist 3.5/4 3.2/4
112. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
113. Minority Report 3.5/4 2.9/4
114. Monsoon Wedding 3.5/4 3.0/4
115. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
116. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
117. Mystic River 3.5/4 3.1/4
118. Whale Rider 3.5/4 3.0/4
119. The Station Agent 3.5/4 3.0/4
120. In America 3.5/4 2.9/4
121. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 3.5/4 3.0/4
122. Mustang (2015) 3.5/4 3.2/4
123. Wild Tales ( Relatos salvajes ) 3.5/4 3.1/4
124. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
125. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
126. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
127. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
128. The Aviator (2004) 3.5/4 3.0/4
129. Collateral 3.5/4 2.9/4
130. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
131. Sin City 3.5/4 3.0/4
132. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
133. A History of Violence 3.5/4 3.0/4
134. Kung Fu Hustle 3.5/4 3.0/4
135. Good Night, and Good Luck 3.5/4 3.0/4
136. Munich 3.5/4 3.0/4
137. The Squid and the Whale 3.5/4 2.9/4
138. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
139. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
140. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
141. Children of Men 3.5/4 3.1/4
142. Inside Man (2006) 3.5/4 2.9/4
143. Volver 3.5/4 2.9/4
144. Bittersweet Life, A ( Dalkomhan insaeng ) 3.5/4 3.0/4
145. United 93 4.0/4 2.9/4
146. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 3.5/4 2.9/4
147. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
148. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
149. Paprika 3.5/4 3.0/4
150. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
151. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
152. Frost/Nixon 3.5/4 3.0/4
153. Presto 3.5/4 3.3/4
154. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
155. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
156. Star Trek 3.5/4 3.1/4
157. Zombieland 3.5/4 3.0/4
158. Coraline 3.5/4 3.0/4
159. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
160. Up in the Air (2009) 3.5/4 2.9/4
161. About Elly ( Derbareye elly ) 3.5/4 3.2/4
162. A Serious Man 4.0/4 2.9/4
163. The Messenger (2009) 3.5/4 2.9/4
164. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
165. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
166. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
167. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
168. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.5/4 3.1/4
169. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
170. Let Me In 3.5/4 2.9/4
171. Warrior (2011) 3.5/4 3.2/4
172. Hugo 3.5/4 3.0/4
173. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 3.5/4 3.0/4
174. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 3.5/4 3.0/4
175. The Tree of Life 3.5/4 2.9/4
176. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
177. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.5/4 3.1/4
178. Lincoln 3.5/4 3.0/4
179. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 3.5/4 3.0/4
180. Looper 3.5/4 2.9/4
181. Holy Motors 3.5/4 3.0/4
182. Ruby Sparks 3.5/4 2.9/4
183. Paperman 3.5/4 2.9/4
184. 12 Years a Slave 3.5/4 3.3/4
185. Prisoners (2013) 3.5/4 3.2/4
186. Her 3.5/4 3.2/4
187. Fruitvale Station 3.5/4 3.2/4
188. The Hunger Games: Catching Fire 3.5/4 3.0/4
189. Why Don't You Play in Hell? ( Jigoku de naze warui ) 3.5/4 3.4/4
190. About Time 3.5/4 3.0/4
191. Frances Ha 3.5/4 3.1/4
192. The Spectacular Now 3.5/4 3.0/4
193. Nightcrawler 3.5/4 3.3/4
194. Interstellar 3.5/4 3.2/4
195. Captain America: The Winter Soldier 3.5/4 3.1/4
196. X-Men: Days of Future Past 3.5/4 3.2/4
197. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
198. Edge of Tomorrow 3.5/4 3.1/4
199. The Lego Movie 3.5/4 3.1/4
200. What We Do in the Shadows 3.5/4 3.0/4
201. Starred Up 3.0/4 3.1/4
202. Two Days, One Night ( Deux jours, une nuit ) 3.5/4 3.1/4
203. Selma 3.5/4 3.0/4
204. Snowpiercer 3.5/4 2.9/4
205. Feast (2014) 3.5/4 3.1/4
206. Inside Out (2015) 3.5/4 3.3/4
207. Spotlight 3.5/4 3.3/4
208. The Martian 3.5/4 3.2/4
209. Star Wars: The Force Awakens 3.5/4 3.1/4
210. Anomalisa 3.5/4 3.3/4
211. Bridge of Spies 3.5/4 3.1/4
212. Creed 3.5/4 3.0/4
213. Love & Mercy 3.5/4 3.0/4
214. The End of the Tour 3.5/4 3.0/4
215. The Big Short 3.5/4 3.0/4
216. Shaun the Sheep Movie 3.5/4 3.0/4
217. Me and Earl and the Dying Girl 3.5/4 3.1/4
218. Paddington 3.5/4 3.0/4
219. Tangerine (2015) 3.5/4 3.0/4
220. The Diary of a Teenage Girl 3.5/4 3.0/4
221. Experimenter 3.5/4 3.1/4
222. The Stanford Prison Experiment 3.5/4 3.2/4
223. Spring 3.5/4 3.0/4
224. Kubo and the Two Strings 3.5/4 3.3/4
225. Zootopia 3.5/4 3.2/4
226. Captain America: Civil War 3.5/4 3.1/4
227. My Life as a Zucchini ( Ma vie de Courgette ) 3.5/4 3.4/4
228. Hunt for the Wilderpeople 3.5/4 3.2/4
229. Moana (2016) 3.5/4 3.2/4
230. The Edge of Seventeen (2016) 3.5/4 3.2/4
231. Paterson 3.5/4 3.1/4
232. Tower (2016) 3.5/4 3.2/4
233. The Nice Guys 3.5/4 3.0/4
234. Life, Animated 3.5/4 3.4/4
235. Train to Busan ( Busanhaeng ) 3.5/4 3.1/4
236. 10 Cloverfield Lane 3.5/4 2.9/4
237. Green Room (2016) 3.5/4 2.9/4
238. Captain Fantastic 3.5/4 3.0/4
239. The Dark Horse (2016) 3.5/4 3.3/4
240. Silent Voice, A ( Koe no katachi ) 3.5/4 3.1/4
241. Coco (2017) 3.5/4 3.4/4
242. Logan (2017) 3.5/4 3.2/4
243. A Ghost Story (2017) 3.5/4 3.2/4
244. I, Tonya 3.5/4 3.2/4
245. Wind River 3.5/4 3.1/4
246. John Wick: Chapter Two 3.5/4 3.1/4
247. Thor: Ragnarok 3.5/4 3.0/4
248. Only the Brave (2017) 3.5/4 3.1/4
249. The Breadwinner (2017) 3.5/4 3.4/4
250. War for the Planet of the Apes 3.5/4 2.9/4
251. The Post 3.5/4 2.8/4
252. Ingrid Goes West 3.5/4 3.0/4
253. Star Wars: The Last Jedi 3.5/4 2.6/4
254. BlacKkKlansman 3.5/4 3.2/4
255. Eighth Grade 3.5/4 3.2/4
256. A Quiet Place (2018) 3.5/4 3.1/4
257. The Death of Stalin 3.5/4 3.1/4
258. Knives Out 3.5/4 3.2/4
259. Once Upon a Time ... in Hollywood 3.5/4 3.2/4
260. Marriage Story (2019) 3.5/4 3.1/4
261. Uncut Gems 3.5/4 3.2/4
262. Ford v. Ferrari 3.5/4 3.1/4
263. Klaus 3.5/4 3.2/4
264. Jojo Rabbit 3.5/4 2.9/4
265. The Farewell (2019) 3.5/4 3.1/4
266. The Lighthouse (2019) 3.5/4 3.0/4
267. The Peanut Butter Falcon 3.5/4 3.2/4
268. Dolemite is My Name 3.5/4 3.0/4
269. Midsommar 3.5/4 2.9/4
270. Booksmart 3.5/4 3.0/4
271. A Beautiful Day in the Neighborhood 3.5/4 2.9/4
272. Wild Rose 3.5/4 3.0/4
273. Rocketman (2019) 3.5/4 2.8/4
274. Honey Boy 3.5/4 2.9/4
275. Sound of Metal 3.5/4 3.1/4
276. Another Round ( Druk ) 3.5/4 3.0/4
277. CODA (2021) 4.0/4 3.2/4
278. Judas and the Black Messiah 3.5/4 3.1/4
279. tick, tick...Boom! 3.5/4 3.0/4
280. The Suicide Squad (2021) 3.5/4 2.8/4
281. The Last Duel 3.5/4 3.0/4
282. Licorice Pizza 3.5/4 2.9/4
283. Pig (2021) 3.5/4 2.9/4
284. Encanto 3.5/4 3.0/4
285. A Quiet Place Part II 3.5/4 2.9/4
286. C'mon C'mon 3.5/4 2.9/4
287. King Richard 3.5/4 3.0/4
288. The Tragedy of Macbeth 3.5/4 3.0/4
289. Shiva Baby 3.5/4 2.9/4
290. Flee 3.5/4 3.1/4
291. The French Dispatch 3.5/4 3.0/4
292. Luca 3.5/4 2.8/4
293. In the Heights 3.5/4 2.8/4
294. The Power of the Dog 3.5/4 2.7/4
295. Demon Slayer the Movie: Mugen Train ( Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen ) 3.5/4 2.8/4
296. Red Rocket 3.5/4 3.0/4
297. Riders of Justice ( Retfærdighedens ryttere ) 3.5/4 2.8/4
298. The Rescue (2021) 3.5/4 3.2/4
299. Fear Street Part Three: 1666 3.5/4 2.5/4
300. Everything Everywhere All at Once 4.0/4 3.2/4
301. Nope 3.5/4 2.8/4
302. Apollo 10½: A Space Age Childhood 3.5/4 3.0/4
303. The Batman (2022) 3.5/4 3.1/4
304. The Northman 3.5/4 2.9/4
305. Belle ( Ryû to sobakasu no hime ) 3.5/4 2.7/4
306. The Fallout 3.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name