Top Movie List by Lee

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club 4.0/4 3.3/4
2. Memento 4.0/4 3.2/4
3. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
4. Zombieland 3.5/4 3.0/4
5. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
6. Pulp Fiction 0.5/4 3.4/4
7. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
8. The Matrix 2.5/4 3.2/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
12. The Silence of the Lambs 2.5/4 3.4/4
13. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
14. Saving Private Ryan 2.5/4 3.3/4
15. Inception 3.5/4 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
17. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
18. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
19. Se7en 4.0/4 3.3/4
20. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
21. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
22. Die Hard 3.0/4 3.3/4
23. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
24. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
25. The Shining (1980) N/A 3.3/4
26. Toy Story 3.0/4 3.3/4
27. Alien 3.5/4 3.3/4
28. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
29. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
30. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
31. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
32. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
33. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
34. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
35. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
36. Wall-E 3.5/4 3.2/4
37. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
38. Avatar 3.5/4 3.0/4
39. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
40. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
41. Aliens 3.0/4 3.3/4
42. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
43. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
44. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
45. Jaws 3.0/4 3.2/4
46. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
47. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
48. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
49. Fargo (1996) 2.5/4 3.2/4
50. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
51. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
52. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
53. Platoon 3.0/4 3.2/4
54. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
55. Stand by Me 2.5/4 3.2/4
56. Kill Bill: Volume 1 2.5/4 3.0/4
57. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
58. The Breakfast Club 2.5/4 3.2/4
59. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
60. Rocky (1976) N/A 3.2/4
61. Star Trek 3.5/4 3.1/4
62. Young Frankenstein 2.5/4 3.2/4
63. The Terminator 3.0/4 3.1/4
64. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
65. Office Space 3.5/4 3.1/4
66. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
67. ET: The Extra-Terrestrial 2.5/4 3.1/4
68. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
69. Shrek 3.5/4 3.1/4
70. Tombstone N/A 3.1/4
71. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
72. 300 3.0/4 2.9/4
73. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
74. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
75. Roots (1977) 3.0/4 3.2/4
76. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
77. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
78. Aladdin (1992) 2.5/4 3.1/4
79. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
80. Rain Man 3.0/4 3.1/4
81. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
82. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
83. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
84. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
85. A Christmas Story (1983) 2.5/4 3.1/4
86. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
87. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
88. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
89. This is Spinal Tap 2.5/4 3.1/4
90. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
91. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
92. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
93. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.5/4 3.0/4
94. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
95. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
96. The Sound of Music 2.5/4 3.1/4
97. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
98. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
99. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
100. Juno 1.5/4 2.9/4
101. Goldfinger 2.5/4 3.1/4
102. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
103. Close Encounters of the Third Kind 2.0/4 3.1/4
104. Brave (2012) N/A 2.9/4
105. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
106. Groundhog Day 1.5/4 3.0/4
107. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
108. Interview with the Vampire 2.5/4 3.0/4
109. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
110. Predator (1987) 2.5/4 3.0/4
111. Kramer vs. Kramer 3.0/4 3.1/4
112. Monty Python's Life of Brian 2.0/4 3.1/4
113. The Crow (1994) 3.5/4 3.0/4
114. Clerks 3.5/4 3.0/4
115. Richard Pryor ...Here and Now 3.0/4 3.1/4
116. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
117. Das Boot 1.5/4 3.1/4
118. A Charlie Brown Christmas 3.0/4 3.1/4
119. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
120. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
121. Airplane! 2.5/4 3.0/4
122. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.0/4 3.0/4
123. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
124. National Lampoon's Animal House 3.5/4 3.0/4
125. Santa Claus is Comin' to Town 3.5/4 3.0/4
126. X-Men 3.0/4 2.9/4
127. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
128. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
129. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
130. The Many Adventures of Winnie the Pooh 3.0/4 3.1/4
131. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
132. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
133. King Kong (1933) 2.5/4 3.0/4
134. Army of Darkness 2.5/4 3.0/4
135. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
136. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
137. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.5/4 3.0/4
138. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
139. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
140. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
141. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
142. Kung Fu Panda 2.0/4 3.0/4
143. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
144. The Color Purple (1985) 2.0/4 3.0/4
145. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
146. Caddyshack 2.0/4 3.0/4
147. American Graffiti 3.0/4 3.0/4
148. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.5/4 2.9/4
149. From Russia with Love 2.5/4 3.0/4
150. Sherlock Holmes (2009) 2.0/4 2.9/4
151. Thor N/A 2.9/4
152. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
153. Pinocchio (1940) 2.0/4 3.0/4
154. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
155. Fast Times at Ridgemont High 3.0/4 2.9/4
156. The Pursuit of Happyness 3.5/4 3.0/4
157. Big 3.0/4 3.0/4
158. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
159. A Time to Kill (1996) 3.0/4 2.9/4
160. Home Alone 2.0/4 2.9/4
161. The 40 Year-Old Virgin 2.5/4 2.9/4
162. Johnny Got His Gun 3.0/4 2.9/4
163. National Lampoon's Christmas Vacation 1.5/4 2.9/4
164. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
165. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
166. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 3.0/4 3.0/4
167. Mad Max 2: The Road Warrior 3.5/4 3.0/4
168. Fantasia 2.5/4 3.0/4
169. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
170. A History of Violence 3.5/4 3.0/4
171. Philadelphia 2.5/4 3.0/4
172. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
173. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
174. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
175. The Last of the Mohicans (1992) 2.5/4 3.0/4
176. Scott Pilgrim vs. The World 2.0/4 2.9/4
177. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
178. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
179. The Abyss 2.5/4 2.9/4
180. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
181. Alice in Wonderland (1951) 2.5/4 2.9/4
182. Sixteen Candles N/A 2.9/4
183. Deliverance (1972) 1.5/4 3.0/4
184. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
185. The Iron Giant N/A 3.0/4
186. Poltergeist (1982) 2.0/4 3.0/4
187. Watership Down 2.5/4 3.0/4
188. The Illusionist (2006) 3.5/4 2.9/4
189. Minority Report 2.5/4 2.9/4
190. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
191. Say Anything... 2.5/4 2.9/4
192. Ice Age 3.5/4 2.9/4
193. The Hunt for Red October 2.0/4 2.9/4
194. Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) 2.0/4 3.0/4
195. Superman II: The Richard Donner Cut 2.5/4 3.0/4
196. M*A*S*H 2.5/4 2.9/4
197. Fried Green Tomatoes 2.0/4 3.0/4
198. Wall Street 2.0/4 2.9/4
199. The Muppet Movie 1.0/4 2.9/4
200. Bambi 2.5/4 2.9/4
201. Who Framed Roger Rabbit? 2.5/4 2.9/4
202. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
203. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
204. An American Werewolf in London 2.0/4 2.9/4
205. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
206. Mad Max 4.0/4 2.9/4
207. Grease 3.5/4 2.9/4
208. Labyrinth (1986) N/A 2.9/4
209. Coal Miner's Daughter 2.5/4 2.9/4
210. Terms of Endearment 3.0/4 3.0/4
211. Field of Dreams 2.5/4 2.9/4
212. Peter Pan (1953) 2.5/4 2.9/4
213. The Sword in the Stone 2.0/4 2.9/4
214. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
215. Dracula (1931) 2.0/4 2.9/4
216. Trading Places 2.0/4 2.9/4
217. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
218. When Harry Met Sally... N/A 2.9/4
219. A Fish Called Wanda 0.5/4 2.9/4
220. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
221. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
222. Scream (1996) 2.5/4 2.8/4
223. Scent of a Woman (1992) 2.0/4 2.9/4
224. The Book of Eli 3.5/4 2.8/4
225. Dumbo (1941) 2.5/4 2.9/4
226. National Lampoon's Vacation 3.0/4 2.9/4
227. South Park: Bigger, Longer & Uncut 2.0/4 2.9/4
228. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
229. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
230. The Secret of NIMH 2.5/4 2.9/4
231. RoboCop (1987) N/A 2.9/4
232. Awakenings (1990) 2.5/4 2.9/4
233. Heathers 2.5/4 2.9/4
234. Driving Miss Daisy 2.5/4 2.9/4
235. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
236. Winnie the Pooh 3.0/4 3.0/4
237. A League of Their Own 2.5/4 2.9/4
238. Silkwood 2.5/4 3.0/4
239. Stripes 3.5/4 2.9/4
240. Ordinary People (1980) 2.5/4 3.0/4
241. Cinderella (1950) 2.5/4 2.9/4
242. Bill Cosby: Himself 2.5/4 2.9/4
243. The Muppets 2.0/4 2.8/4
244. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
245. Spaceballs 2.5/4 2.8/4
246. The Poseidon Adventure 3.5/4 2.9/4
247. On Golden Pond 2.5/4 3.0/4
248. The Land Before Time 3.0/4 2.9/4
249. Girl, Interrupted 3.5/4 2.8/4
250. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
251. Grosse Point Blank 3.0/4 2.8/4
252. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
253. Jacob's Ladder (1990) 2.5/4 2.9/4
254. A Charlie Brown Thanksgiving 2.5/4 2.9/4
255. The Dark Crystal 2.5/4 2.9/4
256. Charlotte's Web (1973) 3.0/4 2.9/4
257. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
258. The Fox and the Hound 2.5/4 2.9/4
259. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
260. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
261. The Last Samurai 2.5/4 2.8/4
262. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
263. Barfly 3.0/4 2.9/4
264. Breaking Away 1.5/4 3.0/4
265. Brian's Song N/A 3.0/4
266. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
267. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
268. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
269. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
270. Gran Torino 2.0/4 3.2/4
271. V for Vendetta 2.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name