Movies I have SEEN by Jessie

Movies I have SEEN

# Movie Title Rating Overall Add
1. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
2. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
3. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
4. Zoolander 3.0/4 2.5/4
5. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
6. Role Models 3.5/4 2.9/4
7. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
8. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
9. Happy Gilmore 4.0/4 2.8/4
10. Billy Madison 4.0/4 2.6/4
11. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
12. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
13. Step Brothers 4.0/4 2.8/4
14. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
15. Rush Hour 2 2.5/4 2.5/4
16. Ocean's Twelve 4.0/4 2.5/4
17. Tropic Thunder 3.0/4 2.7/4
18. American Pie 4.0/4 2.8/4
19. Be Kind Rewind 3.5/4 2.4/4
20. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
21. Back to the Future Part III 4.0/4 2.8/4
22. Anger Management 3.5/4 2.3/4
23. National Treasure 4.0/4 2.7/4
24. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
25. Toy Story 3.5/4 3.3/4
26. Inception 4.0/4 3.3/4
27. Fight Club 4.0/4 3.3/4
28. Superbad 4.0/4 2.9/4
29. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
30. The Godfather 4.0/4 3.5/4
31. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
32. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
33. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
34. The Matrix 4.0/4 3.2/4
35. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
36. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
37. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
38. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
39. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
40. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
41. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
42. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
43. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
44. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
45. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
46. Se7en 4.0/4 3.3/4
47. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
48. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
49. The Departed 4.0/4 3.3/4
50. Die Hard 4.0/4 3.3/4
51. The Lion King (1994) 2.5/4 3.3/4
52. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
53. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
54. American History X 4.0/4 3.2/4
55. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
56. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
57. Memento 4.0/4 3.2/4
58. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
59. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
60. American Beauty 3.0/4 3.1/4
61. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
62. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
63. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
64. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
65. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
66. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
67. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
68. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
69. Wall-E 3.5/4 3.2/4
70. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
71. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
72. Alien 3.0/4 3.3/4
73. Aliens 3.0/4 3.3/4
74. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
75. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
76. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
77. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
78. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
79. Jaws 4.0/4 3.2/4
80. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
81. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
82. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
83. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
84. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
85. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
86. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
87. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
88. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
89. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
90. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
91. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
92. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
93. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 2.5/4 3.2/4
94. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
95. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
96. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
97. Stand by Me 2.5/4 3.2/4
98. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.5/4 3.2/4
99. How to Train Your Dragon (2010) 3.0/4 3.2/4
100. Office Space 4.0/4 3.1/4
101. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
102. Lawrence of Arabia 3.0/4 3.3/4
103. The Exorcist (1973) 2.0/4 3.1/4
104. Snatch 3.5/4 3.1/4
105. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
106. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
107. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
108. The Goonies 4.0/4 3.1/4
109. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
110. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
111. Casino 3.5/4 3.2/4
112. Shrek 3.5/4 3.1/4
113. The Hangover 4.0/4 3.0/4
114. Chinatown 3.5/4 3.2/4
115. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
116. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
117. 300 2.5/4 2.9/4
118. The Thing (1982) 2.0/4 3.2/4
119. Tombstone 3.0/4 3.1/4
120. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
121. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
122. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
123. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
124. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
125. The Social Network 1.5/4 3.1/4
126. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
127. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
128. Zombieland 3.5/4 3.0/4
129. Children of Men 3.0/4 3.1/4
130. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
131. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
132. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
133. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
134. Gandhi 2.5/4 3.1/4
135. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
136. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
137. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
138. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
139. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
140. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
141. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
142. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
143. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
144. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
145. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
146. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
147. Ted 4.0/4 2.8/4
148. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
149. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
150. The Sound of Music 3.0/4 3.1/4
151. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.5/4 3.0/4
152. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
153. District 9 4.0/4 3.0/4
154. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
155. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
156. The Fighter (2010) 3.5/4 3.1/4
157. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
158. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
159. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
160. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
161. Fear and Loathing in Las Vegas 3.5/4 3.0/4
162. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
163. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
164. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
165. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
166. The French Connection 4.0/4 3.1/4
167. Clerks 4.0/4 3.0/4
168. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
169. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
170. A Charlie Brown Christmas 4.0/4 3.1/4
171. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
172. Airplane! 4.0/4 3.0/4
173. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
174. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
175. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
176. Spider-Man 1.5/4 2.9/4
177. National Lampoon's Animal House 4.0/4 3.0/4
178. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
179. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 4.0/4 3.1/4
180. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 4.0/4 3.1/4
181. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
182. Training Day 4.0/4 3.0/4
183. American Gangster 3.5/4 3.0/4
184. 21 Jump Street 4.0/4 2.9/4
185. Santa Claus is Comin' to Town 4.0/4 3.0/4
186. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
187. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
188. How the Grinch Stole Christmas (1966) 4.0/4 3.0/4
189. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
190. Caddyshack 4.0/4 3.0/4
191. The Sandlot 4.0/4 3.0/4
192. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
193. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.5/4 2.9/4
194. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
195. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
196. Miracle on 34th Street (1947) 4.0/4 3.0/4
197. The Aviator (2004) 2.5/4 3.0/4
198. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
199. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
200. Fast Times at Ridgemont High 2.5/4 2.9/4
201. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
202. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
203. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.5/4 3.1/4
204. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
205. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
206. Home Alone 4.0/4 2.9/4
207. Big 4.0/4 3.0/4
208. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 4.0/4 3.0/4
209. Thor 2.0/4 2.9/4
210. Man on Fire (2004) 3.5/4 2.9/4
211. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
212. Glengarry Glen Ross 3.5/4 3.0/4
213. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
214. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
215. Robin Hood (1973) 3.0/4 3.0/4
216. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
217. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
218. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
219. Lady and the Tramp (1955) 2.5/4 3.0/4
220. Fantasia 2.5/4 3.0/4
221. I Love You, Man 4.0/4 2.9/4
222. Race for Your Life, Charlie Brown 3.0/4 3.0/4
223. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
224. Bridesmaids (2011) 3.0/4 2.9/4
225. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
226. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
227. Old School 4.0/4 2.8/4
228. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
229. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
230. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
231. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
232. Tommy Boy 4.0/4 2.8/4
233. The Jerk 3.5/4 2.9/4
234. National Lampoon's Vacation 3.5/4 2.9/4
235. Clue 4.0/4 2.9/4
236. Austin Powers: International Man of Mystery 4.0/4 2.8/4
237. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
238. My Cousin Vinny 3.5/4 2.9/4
239. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
240. Dodgeball: A True Underdog Story 4.0/4 2.6/4
241. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
242. Coming to America 3.5/4 2.8/4
243. Easy A 3.0/4 2.9/4
244. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
245. Dogma 4.0/4 2.8/4
246. Garden State 3.0/4 2.9/4
247. The Producers (1968) 3.0/4 3.0/4
248. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
249. The Muppet Movie 4.0/4 2.9/4
250. Scott Pilgrim vs. The World 4.0/4 2.9/4
251. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name