movies I've seen by shelleyb

movies I've seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Serendipity 3.5/4 2.7/4
2. Lost in Translation 3.5/4 2.9/4
3. The Wedding Singer 2.5/4 2.7/4
4. The Devil Wears Prada 2.5/4 2.7/4
5. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
6. Pretty in Pink 3.5/4 2.8/4
7. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
8. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
9. Zoolander 1.5/4 2.5/4
10. Sense and Sensibility (1995) 3.0/4 2.9/4
11. Tootsie 2.0/4 2.8/4
12. Fried Green Tomatoes 3.0/4 3.0/4
13. Elf 1.5/4 2.7/4
14. Grosse Point Blank 3.5/4 2.8/4
15. Say Anything... 3.5/4 2.9/4
16. Heathers 2.5/4 2.9/4
17. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
18. Home Alone 3.0/4 2.9/4
19. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
20. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
21. The Big Chill 3.0/4 2.9/4
22. Trading Places 2.0/4 2.9/4
23. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
24. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
25. The Truman Show 1.5/4 3.0/4
26. Big 2.5/4 3.0/4
27. Stripes 2.0/4 2.9/4
28. Austin Powers: International Man of Mystery 2.0/4 2.8/4
29. (500) Days of Summer 2.5/4 3.0/4
30. National Lampoon's Vacation 2.0/4 2.9/4
31. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
32. There's Something About Mary 2.5/4 2.8/4
33. Best in Show 2.5/4 2.9/4
34. Edward Scissorhands 2.0/4 3.1/4
35. Beverly Hills Cop 1.5/4 2.9/4
36. Raising Arizona 2.5/4 2.9/4
37. Planes, Trains & Automobiles 2.0/4 3.0/4
38. Spaceballs 2.0/4 2.8/4
39. Happy Gilmore 2.0/4 2.8/4
40. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
41. Dumb and Dumber 0.5/4 2.8/4
42. Knocked Up 0.5/4 2.8/4
43. Caddyshack 2.0/4 3.0/4
44. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
45. Clerks 3.5/4 3.0/4
46. Airplane! 2.0/4 3.0/4
47. Harvey 3.0/4 3.1/4
48. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
49. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
50. A Few Good Men 2.5/4 3.0/4
51. The Fugitive (1993) 2.5/4 3.1/4
52. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
53. Juno 3.5/4 2.9/4
54. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
55. Misery 3.0/4 3.1/4
56. The Elephant Man 3.0/4 3.2/4
57. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
58. Zombieland 3.5/4 3.0/4
59. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
60. 12 Monkeys 2.0/4 3.1/4
61. Rain Man 3.0/4 3.1/4
62. Titanic (1997) 2.0/4 3.0/4
63. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
64. The Goonies 3.0/4 3.1/4
65. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
66. The Terminator 3.0/4 3.1/4
67. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
68. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
69. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
70. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
71. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
72. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
73. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
74. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
75. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
76. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
77. Avatar 3.0/4 3.0/4
78. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
79. Jaws 2.5/4 3.2/4
80. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
81. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
82. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
83. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
84. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
85. Rear Window 4.0/4 3.3/4
86. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
87. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
88. Braveheart (1995) 1.0/4 3.2/4
89. Se7en 2.0/4 3.3/4
90. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
91. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
92. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
93. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
94. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
95. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
96. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
97. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
98. Toy Story N/A 3.3/4
99. ET: The Extra-Terrestrial 2.0/4 3.1/4
100. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
101. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
102. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
103. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
104. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
105. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
106. King Kong (1933) N/A 3.0/4
107. The Abyss 2.5/4 2.9/4
108. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
109. Sherlock Holmes (2009) 2.5/4 2.9/4
110. Mad Max 3.0/4 2.9/4
111. National Treasure 2.0/4 2.7/4
112. The Lost Boys 2.5/4 2.9/4
113. Mad Max 2: The Road Warrior 2.5/4 3.0/4
114. Thelma & Louise 2.5/4 2.9/4
115. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
116. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
117. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
118. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
119. Papillon (1973) N/A 3.1/4
120. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
121. The Book of Eli N/A 2.8/4
122. The Muppet Movie N/A 2.9/4
123. The Poseidon Adventure 2.5/4 2.9/4
124. Romancing the Stone 3.0/4 2.8/4
125. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
126. Secondhand Lions 2.5/4 2.8/4
127. Rango (2011) N/A 2.8/4
128. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) N/A 2.9/4
129. Point Break (1991) 3.0/4 2.8/4
130. A Grand Day Out with Wallace and Gromit N/A 2.9/4
131. True Lies 2.5/4 2.8/4
132. Lilo & Stitch (2002) N/A 2.7/4
133. Charlie and the Chocolate Factory N/A 2.6/4
134. Bill & Ted's Excellent Adventure 3.0/4 2.7/4
135. Madagascar N/A 2.7/4
136. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
137. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
138. Honey, I Shrunk the Kids 3.0/4 2.6/4
139. The Polar Express 1.5/4 2.7/4
140. Over the Hedge (2006) N/A 2.6/4
141. Clash of the Titans (1981) N/A 2.6/4
142. Hook (1991) 2.5/4 2.5/4
143. Flushed Away N/A 2.6/4
144. The Perfect Storm 2.0/4 2.6/4
145. Maverick (1994) 2.0/4 2.6/4
146. Journey 2: The Mysterious Island 2.0/4 2.5/4
147. Swiss Family Robinson (1960) 3.0/4 2.8/4
148. Cocoon 2.5/4 2.6/4
149. Starman 2.5/4 2.7/4
150. Dragonheart 2.5/4 2.6/4
151. Chicken Run N/A 2.6/4
152. Homeward Bound: The Incredible Journey N/A 2.7/4
153. Monster House N/A 2.6/4
154. Cars 2 N/A 2.4/4
155. The Rescuers (1977) N/A 2.7/4
156. Tremors 3.5/4 2.7/4
157. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
158. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
159. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
160. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
161. Carrie (1976) 2.5/4 3.0/4
162. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
163. 28 Weeks Later 3.0/4 2.7/4
164. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
165. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
166. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
167. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
168. Stephen King's It 1.5/4 2.8/4
169. Salem's Lot (1979) 2.5/4 2.7/4
170. Pet Sematary (1989) 2.0/4 2.6/4
171. 1408 3.0/4 2.6/4
172. Christine (1983) 2.0/4 2.6/4
173. Arachnophobia 3.0/4 2.6/4
174. Cujo 1.5/4 2.6/4
175. Firestarter (1984) 2.0/4 2.6/4
176. Needful Things 1.5/4 2.5/4
177. Fido 2.5/4 2.6/4
178. Willard (1971) 2.0/4 2.6/4
179. The Blair Witch Project 1.0/4 2.3/4
180. Pretty Woman 2.5/4 2.8/4
181. Guess Who's Coming to Dinner N/A 3.0/4
182. The Graduate 3.0/4 3.2/4
183. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
184. Witness (1985) 2.5/4 3.0/4
185. High Fidelity 3.5/4 3.0/4
186. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
187. Jerry Maguire 2.0/4 2.8/4
188. The Holiday (2006) 2.5/4 2.7/4
189. Dirty Dancing 3.5/4 2.8/4
190. An Officer and a Gentleman 2.5/4 2.9/4
191. Notting Hill 2.5/4 2.7/4
192. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
193. The English Patient 2.5/4 2.9/4
194. Ever After: A Cinderella Story 2.0/4 2.7/4
195. About a Boy 2.5/4 2.7/4
196. Working Girl (1988) 2.0/4 2.7/4
197. The Proposal (2009) 2.0/4 2.7/4
198. Somewhere in Time 2.5/4 2.8/4
199. The Piano 3.0/4 2.8/4
200. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
201. Close Encounters of the Third Kind 2.0/4 3.1/4
202. Wall-E N/A 3.2/4
203. The Fifth Element 2.0/4 2.9/4
204. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
205. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
206. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
207. The Fly (1986) 2.5/4 2.9/4
208. Super 8 2.5/4 2.8/4
209. Contact (1997) 2.0/4 2.7/4
210. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
211. WarGames 2.5/4 2.8/4
212. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
213. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
214. Frequency 2.5/4 2.7/4
215. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
216. American Beauty 2.5/4 3.1/4
217. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
218. Dances with Wolves 1.5/4 3.1/4
219. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
220. A Time to Kill (1996) 2.5/4 2.9/4
221. Finding Nemo N/A 3.2/4
222. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
223. 300 N/A 2.9/4
224. Ratatouille N/A 3.1/4
225. Sliding Doors 3.5/4 2.7/4
226. Secrets & Lies 3.5/4 3.1/4
227. The Truth About Cats & Dogs 3.0/4 2.4/4
228. Four Weddings and a Funeral 3.0/4 2.8/4
229. The Lake House 3.0/4 2.3/4
230. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
231. 2012 2.5/4 2.5/4
232. A Walk to Remember 2.5/4 2.6/4
233. Sweet Home Alabama 2.5/4 2.6/4
234. How to Lose a Guy in 10 Days 1.0/4 2.5/4
235. Take Shelter 3.5/4 3.0/4
236. Melancholia (2011) 3.5/4 2.7/4
237. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
238. Some Kind of Wonderful 3.0/4 2.8/4
239. Signs 2.5/4 2.7/4
240. He's Just Not That Into You 2.5/4 2.4/4
241. Mystic Pizza 3.0/4 2.6/4
242. Marley and Me 2.5/4 2.6/4
243. Larry Crowne 2.5/4 2.3/4
244. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
245. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
246. Die Hard 2.0/4 3.3/4
247. Better Off Dead 2.0/4 2.8/4
248. The Karate Kid (1984) 2.0/4 2.9/4
249. Bridge to Terabithia 2.5/4 2.8/4
250. The Crazies (2010) 2.0/4 2.6/4
251. Office Space 3.0/4 3.1/4
252. You've Got Mail 3.0/4 2.5/4
253. The Wedding Planner (2001) 1.0/4 2.0/4
254. Splash 2.0/4 2.5/4
255. Sahara (2005) 2.0/4 2.3/4
256. Van Helsing 1.5/4 2.3/4
257. Twister (1996) 3.0/4 2.5/4
258. Dante's Peak 2.5/4 2.2/4
259. The Sound of Music 2.5/4 3.1/4
260. Grease 2.0/4 2.9/4
261. Love Story (1970) 2.0/4 2.6/4
262. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
263. Airport 2.0/4 2.6/4
264. Superman (1978) 2.5/4 3.0/4
265. Smokey and the Bandit 2.5/4 2.8/4
266. Mrs. Doubtfire 2.5/4 2.7/4
267. Miss Congeniality 2.0/4 2.5/4
268. Waterworld 1.5/4 2.3/4
269. The Jane Austen Book Club 3.0/4 2.6/4
270. Hitch 2.0/4 2.5/4
271. America's Sweethearts 2.5/4 2.3/4
272. 50 First Dates 2.5/4 2.6/4
273. Waitress (2007) 3.0/4 2.7/4
274. Elizabethtown 3.0/4 2.2/4
275. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
276. Garden State 2.0/4 2.9/4
277. Love Actually 2.5/4 2.9/4
278. Sabrina (1995) 3.0/4 2.5/4
279. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
280. The Game (1997) 1.5/4 3.0/4
281. Philadelphia 3.0/4 3.0/4
282. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
283. Leaving Las Vegas 1.0/4 3.0/4
284. The Sweet Hereafter 3.0/4 3.0/4
285. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
286. A League of Their Own 2.0/4 2.9/4
287. Awakenings (1990) 2.5/4 2.9/4
288. The Ice Storm 3.0/4 2.9/4
289. In the Line of Fire 2.0/4 2.9/4
290. The Rock 2.5/4 2.8/4
291. Star Trek: First Contact N/A 2.8/4
292. Cape Fear (1991) 2.0/4 2.8/4
293. Crimson Tide 2.0/4 2.8/4
294. Pleasantville 2.5/4 2.8/4
295. Con Air 2.5/4 2.8/4
296. Enemy of the State 2.5/4 2.8/4
297. Desperado (1995) 2.5/4 2.8/4
298. What About Bob? 2.0/4 2.8/4
299. Patriot Games 2.5/4 2.8/4
300. Die Hard 2: Die Harder 2.5/4 2.7/4
301. Time Bandits 2.5/4 2.6/4
302. John Carter 1.5/4 2.6/4
303. No Impact Man: The Documentary 2.5/4 2.4/4
304. Eragon 2.5/4 1.8/4
305. The Help 3.0/4 3.2/4
306. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
307. Contagion 2.5/4 2.7/4
308. Mr. Popper's Penguins 1.5/4 2.4/4
309. War Horse 3.0/4 2.8/4
310. The Descendants (2011) 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name