Movies I've Seen by skubydoo

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Terminator 2.0/4 3.1/4
2. Office Space 1.5/4 3.1/4
3. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
4. 2001: A Space Odyssey 2.0/4 3.1/4
5. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
6. Butch Cassidy and the Sundance Kid 2.0/4 3.2/4
7. Shrek 2.0/4 3.1/4
8. The Bridge on the River Kwai 2.5/4 3.2/4
9. Titanic (1997) 2.0/4 3.0/4
10. Scarface (1983) 2.0/4 3.2/4
11. ET: The Extra-Terrestrial 2.0/4 3.1/4
12. Shutter Island 1.5/4 3.1/4
13. Despicable Me 2.0/4 3.1/4
14. The Goonies 2.0/4 3.1/4
15. The Deer Hunter 2.5/4 3.2/4
16. Cool Hand Luke 2.5/4 3.2/4
17. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
18. The Hangover 3.0/4 3.0/4
19. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
20. Catch Me if You Can 2.0/4 3.1/4
21. 300 3.0/4 2.9/4
22. Tombstone 2.0/4 3.1/4
23. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
24. The Incredibles 2.0/4 3.1/4
25. Rain Man 3.0/4 3.1/4
26. Ghostbusters (1984) 2.0/4 3.1/4
27. Zombieland 3.0/4 3.0/4
28. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.0/4 3.1/4
29. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
30. Taken (2009) 2.0/4 3.0/4
31. Blazing Saddles 1.5/4 3.1/4
32. The Bourne Supremacy 2.0/4 3.1/4
33. Enter the Dragon 2.5/4 3.1/4
34. The Social Network 2.0/4 3.1/4
35. The Untouchables (1987) 2.5/4 3.1/4
36. Blood Diamond 2.5/4 3.1/4
37. The Elephant Man N/A 3.2/4
38. Kick-Ass 1.5/4 3.0/4
39. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
40. Dirty Harry N/A 3.1/4
41. True Grit (2010) N/A 3.1/4
42. Lethal Weapon N/A 3.0/4
43. The Blues Brothers N/A 3.1/4
44. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
45. Spartacus N/A 3.1/4
46. Apollo 13 N/A 3.1/4
47. The Blind Side N/A 3.0/4
48. The Manchurian Candidate (1962) N/A 3.1/4
49. The Fugitive (1993) N/A 3.1/4
50. Dances with Wolves N/A 3.1/4
51. Groundhog Day N/A 3.0/4
52. Predator (1987) N/A 3.0/4
53. A Few Good Men N/A 3.0/4
54. The Hustler (1961) N/A 3.2/4
55. Close Encounters of the Third Kind 2.5/4 3.1/4
56. Hot Fuzz N/A 3.0/4
57. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
58. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
59. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
60. Monty Python's Life of Brian N/A 3.1/4
61. All the President's Men N/A 3.1/4
62. District 9 2.0/4 3.0/4
63. Skyfall N/A 3.1/4
64. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
65. Goldfinger 2.5/4 3.1/4
66. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
67. Interview with the Vampire N/A 3.0/4
68. Boogie Nights N/A 3.1/4
69. The French Connection N/A 3.1/4
70. The Fifth Element 2.0/4 2.9/4
71. Kramer vs. Kramer N/A 3.1/4
72. The Truman Show N/A 3.0/4
73. A Charlie Brown Christmas N/A 3.1/4
74. The Outlaw Josey Wales N/A 3.1/4
75. The Dirty Dozen 3.0/4 3.1/4
76. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
77. Airplane! N/A 3.0/4
78. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
79. Training Day N/A 3.0/4
80. Spider-Man N/A 2.9/4
81. 3:10 to Yuma (2007) N/A 3.0/4
82. Live Free or Die Hard N/A 2.9/4
83. Rambo: First Blood N/A 3.0/4
84. Batman (1989) N/A 2.9/4
85. X-Men 2.5/4 2.9/4
86. Mad Max 2: The Road Warrior N/A 3.0/4
87. Mission: Impossible - Ghost Protocol N/A 3.0/4
88. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
89. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
90. From Russia with Love N/A 3.0/4
91. Speed (1994) N/A 2.9/4
92. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
93. Thor N/A 2.9/4
94. Sherlock Holmes: A Game of Shadows N/A 2.9/4
95. King Kong (1933) N/A 3.0/4
96. RoboCop (1987) N/A 2.9/4
97. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
98. Beverly Hills Cop N/A 2.9/4
99. Men in Black (1997) 2.0/4 2.8/4
100. Looper 2.5/4 2.9/4
101. The Rock N/A 2.8/4
102. Minority Report 2.0/4 2.9/4
103. The Abyss N/A 2.9/4
104. Mad Max N/A 2.9/4
105. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
106. Die Hard 2: Die Harder N/A 2.7/4
107. Deliverance (1972) N/A 3.0/4
108. Pale Rider N/A 2.9/4
109. Midnight Run N/A 3.0/4
110. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
111. The Italian Job (2003) N/A 2.8/4
112. The Hunt for Red October N/A 2.9/4
113. Blade (1998) N/A 2.8/4
114. The Transporter N/A 2.7/4
115. The Longest Day N/A 3.0/4
116. From Dusk Till Dawn N/A 2.8/4
117. Lethal Weapon 2 N/A 2.8/4
118. Big Trouble in Little China N/A 2.8/4
119. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
120. Captain America: The First Avenger N/A 2.8/4
121. Shooter (2007) N/A 2.8/4
122. Equilibrium N/A 2.8/4
123. Mission: Impossible N/A 2.8/4
124. Con Air N/A 2.8/4
125. Desperado (1995) N/A 2.8/4
126. Rush Hour (1998) N/A 2.8/4
127. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
128. Escape from New York 1.5/4 2.8/4
129. Enemy of the State N/A 2.8/4
130. Rocky II N/A 2.8/4
131. True Lies N/A 2.8/4
132. Dr. No N/A 2.8/4
133. Air Force One N/A 2.7/4
134. Death Wish (1974) N/A 2.9/4
135. Riddick N/A 2.6/4
136. The Poseidon Adventure N/A 2.9/4
137. Point Break (1991) N/A 2.8/4
138. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! N/A 2.8/4
139. You Only Live Twice N/A 2.9/4
140. Rambo N/A 2.7/4
141. Goldeneye N/A 2.8/4
142. Drunken Master ( Jui kuen ) N/A 3.0/4
143. Romancing the Stone N/A 2.8/4
144. Three Kings N/A 2.8/4
145. Troy N/A 2.7/4
146. Man of Steel N/A 2.7/4
147. I, Robot 2.5/4 2.7/4
148. Wanted (2008) N/A 2.7/4
149. Young Guns (1988) N/A 2.8/4
150. Batman Returns N/A 2.7/4
151. Underworld: Evolution N/A 2.8/4
152. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
153. National Treasure N/A 2.7/4
154. Face/Off N/A 2.7/4
155. The Amazing Spider-Man N/A 2.8/4
156. Unstoppable (2010) N/A 2.8/4
157. Superman II: The Richard Donner Cut N/A 3.0/4
158. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
159. King Kong (2005) N/A 2.7/4
160. Top Gun (1986) N/A 2.7/4
161. Crimson Tide N/A 2.8/4
162. El Dorado (1967) N/A 2.9/4
163. The Karate Kid (2010) N/A 2.7/4
164. Highlander N/A 2.8/4
165. The Towering Inferno N/A 2.8/4
166. Lethal Weapon 3 N/A 2.7/4
167. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
168. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
169. Quantum of Solace N/A 2.6/4
170. Patriot Games N/A 2.8/4
171. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
172. Misery N/A 3.1/4
173. The Birds (1963) N/A 3.1/4
174. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
175. Dawn of the Dead (2004) N/A 2.8/4
176. Scream (1996) N/A 2.8/4
177. The Texas Chainsaw Massacre (1974) N/A 2.9/4
178. The Omen (1976) N/A 2.9/4
179. Carrie (1976) N/A 3.0/4
180. Army of Darkness N/A 3.0/4
181. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
182. Hellraiser (1987) N/A 2.8/4
183. The Lost Boys N/A 2.9/4
184. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
185. Gremlins (1984) N/A 2.9/4
186. Underworld (2003) N/A 2.8/4
187. The Rocky Horror Picture Show N/A 2.8/4
188. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
189. Devil's Advocate (1997) N/A 2.8/4
190. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
191. The Amityville Horror (1979) N/A 2.7/4
192. Creepshow N/A 2.8/4
193. Stephen King's It N/A 2.8/4
194. Resident Evil (2002) N/A 2.7/4
195. The Hitcher (1986) N/A 2.8/4
196. Event Horizon 2.0/4 2.7/4
197. Tremors N/A 2.7/4
198. Phantasm N/A 2.7/4
199. Pet Sematary (1989) N/A 2.6/4
200. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
201. The Hills Have Eyes (2006) N/A 2.6/4
202. Children of the Damned N/A 2.7/4
203. Salem's Lot (1979) N/A 2.7/4
204. The Fog (1980) N/A 2.6/4
205. Christine (1983) N/A 2.6/4
206. Fallen (1998) N/A 2.7/4
207. Predators (2010) N/A 2.6/4
208. Children of the Corn (1984) N/A 2.5/4
209. Halloween II (1981) N/A 2.6/4
210. Gulag 2.5/4 2.8/4
211. Blackfish 3.0/4 3.2/4
212. White House Down 3.0/4 2.6/4
213. R.I.P.D. 2.5/4 2.0/4
214. Star Trek II: The Wrath of Khan 2.0/4 3.0/4
215. Planet of the Apes (1968) 2.5/4 3.1/4
216. The Day the Earth Stood Still (1951) 2.5/4 3.0/4
217. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
218. Gattaca 3.0/4 2.9/4
219. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
220. Star Trek Into Darkness 3.0/4 3.0/4
221. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
222. The Fly (1986) 2.5/4 2.9/4
223. Forbidden Planet 2.0/4 2.9/4
224. Source Code 2.5/4 2.9/4
225. Super 8 2.5/4 2.8/4
226. Cube 2.0/4 2.8/4
227. Contact (1997) 2.0/4 2.7/4
228. WarGames 2.5/4 2.8/4
229. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
230. Tron 3.0/4 2.8/4
231. TRON: Legacy 2.5/4 2.7/4
232. Starship Troopers 2.0/4 2.7/4
233. Soylent Green 2.0/4 2.8/4
234. The Time Machine (1960) 2.0/4 2.9/4
235. Star Trek VI: The Undiscovered Country 2.0/4 2.7/4
236. The Andromeda Strain 2.0/4 2.9/4
237. Weird Science 2.5/4 2.7/4
238. Dune (1984) 3.0/4 2.5/4
239. Star Trek III: The Search for Spock 2.0/4 2.7/4
240. The War of the Worlds (2005) 2.5/4 2.6/4
241. The Adjustment Bureau 2.0/4 2.7/4
242. Enemy Mine N/A 2.7/4
243. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
244. Deja Vu (2006) N/A 2.7/4
245. The Running Man (1987) N/A 2.7/4
246. Westworld N/A 2.8/4
247. Transformers: Dark of the Moon N/A 2.5/4
248. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
249. The Chronicles of Riddick N/A 2.5/4
250. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
251. Mad Max: Beyond Thunderdome N/A 2.6/4
252. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
253. Short Circuit N/A 2.6/4
254. Demolition Man N/A 2.6/4
255. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
256. Star Trek: Nemesis N/A 2.5/4
257. Alien 3 N/A 2.5/4
258. Pacific Rim 2.0/4 2.6/4
259. Resident Evil: Apocalypse N/A 2.5/4
260. Cowboys & Aliens N/A 2.5/4
261. Dredd (2012) N/A 2.7/4
262. The Island (2005) N/A 2.5/4
263. 2012 N/A 2.5/4
264. The Blob (1958) N/A 2.5/4
265. Surrogates (2009) N/A 2.5/4
266. Total Recall (2012) N/A 2.4/4
267. Battle: Los Angeles N/A 2.3/4
268. Rollerball (1975) N/A 2.5/4
269. Predator 2 1.0/4 2.4/4
270. Transformers: Revenge of the Fallen N/A 2.2/4
271. Push N/A 2.3/4
272. Waterworld N/A 2.3/4
273. Green Lantern N/A 2.2/4
274. The Black Hole (1979) N/A 2.3/4
275. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name