Own by FSUNoles27TS

Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Jungle Book (1967) 3.0/4 2.9/4
2. The Other Guys 3.5/4 2.6/4
3. 48 Hrs. 2.5/4 2.8/4
4. Thank You for Smoking 3.5/4 2.8/4
5. The Rocker (2008) 2.5/4 2.4/4
6. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
7. The Sitter 3.0/4 2.3/4
8. 25th Hour (2002) 4.0/4 2.9/4
9. Airplane! 4.0/4 3.0/4
10. American History X 4.0/4 3.2/4
11. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
12. Blow 4.0/4 2.9/4
13. A Bug's Life 4.0/4 2.9/4
14. Cell 211 ( Celda 211 ) 4.0/4 3.0/4
15. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
16. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
17. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
18. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
19. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
20. District 9 4.0/4 3.0/4
21. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
22. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
23. Fight Club 4.0/4 3.3/4
24. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
25. Forgetting Sarah Marshall 4.0/4 2.8/4
26. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
27. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
28. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
29. The Godfather 4.0/4 3.5/4
30. The Godfather 4.0/4 3.5/4
31. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
32. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
33. The Hangover 4.0/4 3.0/4
34. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
35. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
36. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
37. Jiro Dreams of Sushi 4.0/4 3.2/4
38. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
39. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
40. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
41. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
42. Old School 4.0/4 2.8/4
43. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
44. Scott Pilgrim vs. The World 4.0/4 2.9/4
45. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
46. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
47. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
48. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
49. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
50. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
51. Zombieland 4.0/4 3.0/4
52. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
53. 300 3.5/4 2.9/4
54. 50/50 3.5/4 3.1/4
55. Airheads 3.5/4 2.3/4
56. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.5/4 2.8/4
57. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
58. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
59. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
60. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 3.5/4 2.7/4
61. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
62. A Bronx Tale 3.5/4 3.0/4
63. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
64. Cedar Rapids 3.5/4 2.4/4
65. Children of Men 3.5/4 3.1/4
66. Clerks 3.5/4 3.0/4
67. Crazy, Stupid, Love. 3.5/4 2.9/4
68. Dazed and Confused 3.5/4 3.0/4
69. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
70. Four Lions 3.5/4 3.0/4
71. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
72. Happy Gilmore 3.5/4 2.8/4
73. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
74. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
75. Jackass: Number Two 3.5/4 2.3/4
76. Jackie Brown 3.5/4 2.9/4
77. Kung Fu Panda 3.5/4 3.0/4
78. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
79. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
80. Megamind 3.5/4 2.9/4
81. National Lampoon's Animal House 3.5/4 3.0/4
82. Office Space 3.5/4 3.1/4
83. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
84. Paul 3.5/4 2.7/4
85. Pineapple Express 3.5/4 2.8/4
86. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
87. The Pursuit of Happyness 3.5/4 3.0/4
88. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
89. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
90. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
91. Shrek 3.5/4 3.1/4
92. Sideways 3.5/4 2.9/4
93. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
94. The Rock 3.0/4 2.8/4
95. The Ringer (2005) 2.0/4 2.2/4
96. Bottle Rocket (1996) 2.5/4 2.9/4
97. The Rescuers (1977) 2.5/4 2.7/4
98. The Pirates! Band of Misfits 2.5/4 2.6/4
99. The Losers (2010) 2.5/4 2.5/4
100. The Longest Yard (2005) 2.5/4 2.4/4
101. The Invention of Lying 1.0/4 2.4/4
102. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
103. The Hot Chick 1.5/4 1.8/4
104. The Green Hornet 3.0/4 2.3/4
105. The Five-Year Engagement 2.0/4 2.4/4
106. The Emperor's New Groove 2.5/4 2.8/4
107. The Dictator 2.5/4 2.5/4
108. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
109. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
110. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
111. Role Models 3.0/4 2.9/4
112. Death Wish (1974) 3.0/4 2.9/4
113. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
114. Puss in Boots (2011) 1.0/4 2.6/4
115. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
116. The Hangover Part II 1.5/4 2.4/4
117. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
118. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
119. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
120. Scarface (1983) 1.0/4 3.2/4
121. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
122. Wall-E 3.5/4 3.2/4
123. Toy Story 4.0/4 3.3/4
124. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
125. The Departed 3.0/4 3.3/4
126. Point Break (1991) 2.5/4 2.8/4
127. Our Idiot Brother 2.5/4 2.4/4
128. Open Season (2006) 3.0/4 2.4/4
129. Observe and Report 2.0/4 2.4/4
130. Nick and Norah's Infinite Playlist 3.0/4 2.6/4
131. Mr. Popper's Penguins 2.5/4 2.4/4
132. Me, Myself & Irene 3.0/4 2.3/4
133. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 3.0/4 2.8/4
134. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
135. Madagascar 2.5/4 2.7/4
136. Lost in Translation 2.5/4 2.9/4
137. Lord of War 3.5/4 2.8/4
138. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
139. Lars and the Real Girl 2.5/4 2.8/4
140. Kung Fu Panda 2 3.0/4 2.9/4
141. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
142. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
143. Juno 3.0/4 2.9/4
144. Jumanji (1995) 2.5/4 2.6/4
145. Jeff, Who Lives at Home 2.5/4 2.7/4
146. Jackass 3-D 2.0/4 2.5/4
147. It's Kind of a Funny Story 3.0/4 2.8/4
148. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
149. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
150. In Time 3.0/4 2.6/4
151. Idiocracy 2.5/4 2.4/4
152. Ice Age 3.0/4 2.9/4
153. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
154. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
155. Humans Versus Zombies 1.0/4 1.9/4
156. Hot Rod (2007) 3.0/4 2.4/4
157. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
158. Home Alone 3.0/4 2.9/4
159. Harold & Kumar Go to White Castle 3.0/4 2.7/4
160. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 3.0/4 2.5/4
161. Hancock 2.0/4 2.6/4
162. Grandma's Boy (2006) 3.5/4 2.6/4
163. Gone in 60 Seconds (2000) 3.0/4 2.5/4
164. Get Smart 1.5/4 2.5/4
165. George A. Romero's Land of the Dead 2.0/4 2.5/4
166. Funny People 3.0/4 2.5/4
167. Four Brothers 2.5/4 2.7/4
168. Fear and Loathing in Las Vegas 2.0/4 3.0/4
169. Everything Must Go 2.5/4 2.5/4
170. Easy A 0.5/4 2.9/4
171. Dumb and Dumber 3.5/4 2.8/4
172. Drive Angry 2.5/4 2.3/4
173. Dr. Seuss' The Lorax 3.0/4 2.6/4
174. Dolphin Tale 0.5/4 2.9/4
175. Dirty Work (1998) 2.0/4 2.3/4
176. Dinner for Schmucks 2.0/4 2.3/4
177. Day of the Dead (1985) 2.0/4 2.8/4
178. Dawn of the Dead (2004) 2.0/4 2.8/4
179. Date Night 3.0/4 2.6/4
180. Dan in Real Life 3.0/4 2.7/4
181. Cyrus 2.5/4 2.5/4
182. Crash (2005) 2.5/4 2.9/4
183. Couples Retreat 2.0/4 2.2/4
184. Cop Out 2.5/4 2.2/4
185. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
186. Clerks II 3.0/4 2.6/4
187. Chronicle (2012) 1.5/4 2.7/4
188. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
189. Casino 3.0/4 3.2/4
190. Cars 2 1.5/4 2.4/4
191. Cars 2.5/4 2.8/4
192. Captain America: The First Avenger 0.5/4 2.8/4
193. Bulletproof (1996) 1.5/4 2.0/4
194. Bruce Almighty 2.0/4 2.6/4
195. Brother Bear 2.5/4 2.7/4
196. Black Sheep (1996) 2.5/4 2.4/4
197. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
198. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
199. Big Daddy 3.0/4 2.5/4
200. Behind Enemy Lines 2.0/4 2.5/4
201. Battleship 2.0/4 2.3/4
202. Bambi 2.5/4 2.9/4
203. Blue Streak 2.0/4 2.2/4
204. Balls Out: The Gary Houseman Story ( Gary the Tennis Coach ) 0.5/4 2.1/4
205. Bad Santa 3.0/4 2.6/4
206. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
207. Bad Boys II 2.5/4 2.5/4
208. Bad Boys (1995) 2.0/4 2.6/4
209. Bad Ass 0.5/4 2.6/4
210. Avatar 2.5/4 3.0/4
211. Attack the Block 2.5/4 2.7/4
212. Arthur (2011) 3.0/4 2.2/4
213. Antz 2.0/4 2.5/4
214. Anger Management 2.5/4 2.3/4
215. Analyze This 2.0/4 2.6/4
216. Alpha Dog 1.5/4 2.7/4
217. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
218. Adventureland 2.5/4 2.6/4
219. A Very Harold & Kumar 3D Christmas 3.5/4 2.4/4
220. 30 Minutes or Less 2.0/4 2.4/4
221. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
222. Beverly Hills Cop III 2.0/4 2.1/4
223. Beverly Hills Cop II 3.0/4 2.6/4
224. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
225. The Wackness 3.5/4 2.7/4
226. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
227. My Cousin Vinny 4.0/4 2.9/4
228. There's Something About Mary 2.0/4 2.8/4
229. Tommy Boy 4.0/4 2.8/4
230. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
231. Youth in Revolt (2009) 2.0/4 2.5/4
232. Without a Paddle 2.5/4 2.2/4
233. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
234. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
235. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
236. Walking Tall (2004) 2.5/4 2.3/4
237. Twins (1988) 1.5/4 2.3/4
238. Tucker & Dale vs Evil 3.0/4 3.0/4
239. Tropic Thunder 2.0/4 2.7/4
240. That's My Boy (2012) 2.5/4 1.7/4
241. Superbad 3.5/4 2.9/4
242. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
243. National Lampoon's Christmas Vacation 2.0/4 2.9/4
244. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
245. Rushmore 3.5/4 3.0/4
246. The Jerk N/A 2.9/4
247. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
248. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
249. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
250. Chernobyl Diaries 3.0/4 2.1/4
251. Up in the Air (2009) 3.5/4 2.9/4
252. Big Fish (2003) 2.5/4 3.0/4
253. Transformers: Revenge of the Fallen 0.5/4 2.2/4
254. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
255. Joe Dirt 3.0/4 2.0/4
256. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
257. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.5/4 3.2/4
258. Die Hard 3.5/4 3.3/4
259. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
260. The Brave Little Toaster 3.0/4 2.9/4
261. Death Proof 3.0/4 2.7/4
262. Raising Arizona 2.5/4 2.9/4
263. Man on the Moon 3.5/4 2.8/4
264. Miller's Crossing 2.5/4 3.0/4
265. In the Line of Fire 3.5/4 2.9/4
266. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 2.5/4 2.4/4
267. Ice Age: Continental Drift 2.0/4 2.6/4
268. Seeking a Friend for the End of the World 3.0/4 2.6/4
269. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
270. Back to the Future Part II 0.5/4 3.0/4
271. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
272. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
273. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
274. A Night at the Roxbury 2.5/4 1.9/4
275. Dead Presidents 2.5/4 2.9/4
276. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.0/4 2.8/4
277. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
278. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
279. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
280. King of New York 1.5/4 2.8/4
281. High Fidelity 3.5/4 3.0/4
282. Weekend at Bernie's 2.0/4 2.3/4
283. Fat Kid Rules the World 2.5/4 2.8/4
284. This is England 3.5/4 3.0/4
285. Warrior (2011) 4.0/4 3.2/4
286. Zero Dark Thirty 2.5/4 3.1/4
287. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
288. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
289. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
290. Wreck-It Ralph 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name