Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Les misérables (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Blood Diamond | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | To Kill a Mockingbird | N/A | 3.3/4 | |
| 9. | Troy | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Rent | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Mamma Mia! | N/A | 2.6/4 | |
| 14. | The Phantom of the Opera (2004) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | West Side Story (1961) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Fiddler on the Roof | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Liar Liar | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Mary Poppins | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Bourne Supremacy | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Twilight (2008) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 23. | Pride and Prejudice (2005) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Buffy the Vampire Slayer | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Mission: Impossible II | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 27. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Saving Private Ryan | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | The Green Mile | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 30. | Big | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | The Departed | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 32. | The Prestige (2006) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | V for Vendetta | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | The Pursuit of Happyness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Apocalypto | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | N/A | 3.2/4 | |
| 37. | Stranger Than Fiction | N/A | 2.8/4 | |
| 38. | The Last King of Scotland | N/A | 3.0/4 | |
| 39. | Little Children | N/A | 2.9/4 | |
| 40. | Thank You for Smoking | N/A | 2.8/4 | |
| 41. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | United 93 | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | We Are Marshall | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Deja Vu (2006) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 47. | Ice Age: The Meltdown | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 48. | Mission: Impossible III | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Invincible (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 50. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 51. | Kagemusha | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 52. | Friday the 13th (1980) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 53. | The Fog (1980) | 1.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Private Benjamin | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Somewhere in Time | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 56. | Inferno (1980) | N/A | 2.5/4 | |
| 57. | Flash Gordon (1980) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 58. | My Bodyguard | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | The Blue Lagoon (1980) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 60. | Popeye | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 61. | Every Man for Himself ( Sauve qui peut (la vie) ) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 62. | Chariots of Fire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 63. | Superman II | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 64. | On Golden Pond | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Arthur (1981) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 66. | Body Heat | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 67. | For Your Eyes Only | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 68. | The Princess Bride | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 69. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 70. | RoboCop (1987) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 71. | The Last Emperor | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 72. | Good Morning Vietnam | 1.0/4 | 2.9/4 | |
| 73. | Fatal Attraction | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 74. | Hellraiser (1987) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 75. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 76. | The Thing (1982) | N/A | 3.2/4 | |
| 77. | Gandhi | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 78. | Rambo: First Blood | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 79. | 48 Hrs. | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 80. | An Officer and a Gentleman | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 81. | Rocky III | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 82. | The Beastmaster | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 83. | Porky's | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 84. | Annie (1982) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 85. | Swamp Thing | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 86. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 87. | Scarface (1983) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 88. | Fanny and Alexander | N/A | 3.1/4 | |
| 89. | Trading Places | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 90. | Terms of Endearment | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 91. | WarGames | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 92. | Superman III | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 93. | Krull | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 94. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 95. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 96. | Gremlins (1984) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 97. | The NeverEnding Story | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 98. | The Killing Fields | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 99. | Romancing the Stone | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 100. | A Christmas Carol (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 101. | Children of the Corn (1984) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 102. | Conan the Destroyer | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 103. | The Breakfast Club | N/A | 3.2/4 | |
| 104. | Witness (1985) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 105. | The Color Purple (1985) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 106. | Mask | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 107. | Rocky IV | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 108. | Cocoon | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 109. | Teen Wolf | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 110. | Rambo: First Blood Part 2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 111. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 112. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 113. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 114. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 115. | Platoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 116. | Top Gun (1986) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 117. | Highlander | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 118. | Crocodile Dundee | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 119. | The Karate Kid, Part 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 120. | Armed and Dangerous | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 121. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 122. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 123. | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 124. | Scrooged (1988) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 125. | Hairspray (1988) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 126. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 127. | Glory (1989) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 128. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 129. | Back to the Future Part II | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 130. | Say Anything... | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 131. | Field of Dreams | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 132. | When Harry Met Sally... | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 133. | The Little Mermaid (1989) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 134. | Driving Miss Daisy | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 135. | Lethal Weapon 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 136. | Lean on Me | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 137. | The War of the Roses | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 138. | Ghostbusters 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 139. | Honey, I Shrunk the Kids | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 140. | Pet Sematary (1989) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 141. | Look Who's Talking | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 142. | Tango & Cash | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 143. | Edward Scissorhands | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 144. | Dances with Wolves | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 145. | The Hunt for Red October | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 146. | Pretty Woman | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 147. | Total Recall (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 148. | Back to the Future Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 149. | Flatliners (1990) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 150. | The Godfather: Part III | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 151. | Die Hard 2: Die Harder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 152. | Tremors | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 153. | Arachnophobia | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 154. | Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 155. | Darkman (1990) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 156. | Joe Versus the Volcano | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 157. | Kindergarten Cop | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 158. | Another 48 Hrs. | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 159. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 160. | Thelma & Louise | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 161. | Robin Hood: Prince of Thieves | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 162. | Backdraft | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 163. | Father of the Bride (1991) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 164. | Sleeping with the Enemy | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 165. | La Femme Nikita | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 166. | Dying Young | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 167. | White Fang (1991) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 168. | The Rocketeer | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 169. | Unforgiven (1992) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 170. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 171. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 172. | The Last of the Mohicans (1992) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 173. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 174. | My Cousin Vinny | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 175. | Lethal Weapon 3 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 176. | Patriot Games | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 177. | Singles (1992) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 178. | Twin Peaks: Fire Walk With Me | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 179. | The Hand That Rocks the Cradle (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 180. | Sister Act | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 181. | Death Becomes Her | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 182. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 183. | The Piano | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 184. | Carlito's Way | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 185. | Mrs. Doubtfire | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 186. | The Firm (1993) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 187. | The Pelican Brief | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 188. | Demolition Man | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 189. | Pulp Fiction | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 190. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 191. | Interview with the Vampire | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 192. | Legends of the Fall | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 193. | Dumb and Dumber | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 194. | Speed (1994) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 195. | Maverick (1994) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 196. | The Client | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 197. | True Lies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 198. | Stargate | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 199. | Clear and Present Danger | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 200. | Ace Ventura: Pet Detective | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 201. | Braveheart (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 202. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 203. | Die Hard: With a Vengeance | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 204. | The American President | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 205. | Jumanji (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 206. | Primal Fear | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 207. | Jerry Maguire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 208. | Scream (1996) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 209. | Mission: Impossible | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 210. | Hamlet (1996) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 211. | The English Patient | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 212. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 213. | Twister (1996) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 214. | The Fifth Element | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 215. | As Good as it Gets | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 216. | Air Force One | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 217. | Con Air | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 218. | The Rainmaker (1997) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 219. | Starship Troopers | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 220. | Conspiracy Theory | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 221. | The Postman (1997) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 222. | Elizabeth | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 223. | The Truman Show | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 224. | Pleasantville | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 225. | Blade (1998) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 226. | There's Something About Mary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 227. | Mulan (1998) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 228. | Enemy of the State | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 229. | Fallen (1998) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 230. | A Bug's Life | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 231. | The X Files: Fight the Future | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 232. | Rush Hour (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 233. | Meet Joe Black | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 234. | The Mask of Zorro | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 235. | U.S. Marshals | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 236. | Antz | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 237. | Happiness (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 238. | American Beauty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 239. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 240. | Magnolia | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 241. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 242. | Being John Malkovich | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 243. | Sleepy Hollow | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 244. | Girl, Interrupted | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 245. | The Mummy (1999) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 246. | For Love of the Game | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 247. | Gladiator (2000) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 248. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 249. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 250. | Remember the Titans | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 251. | Traffic (2000) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 252. | Unbreakable | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 253. | The Patriot (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 254. | Erin Brockovich | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 255. | The Perfect Storm | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 256. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 257. | Shrek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 258. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 259. | Monsters, Inc. | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 260. | Black Hawk Down | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 261. | Training Day | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 262. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 263. | The Mummy Returns | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 264. | Along Came a Spider | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 265. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | N/A | 3.3/4 | |
| 266. | Minority Report | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 267. | Ice Age | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 268. | Signs | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 269. | The Ring (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 270. | Panic Room | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 271. | The Transporter | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 272. | Resident Evil (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 273. | The Rules of Attraction | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 274. | 28 Days Later | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 275. | Big Fish (2003) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 276. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 277. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 278. | Underworld (2003) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 279. | Cold Mountain | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 280. | Seabiscuit | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 281. | The Matrix Reloaded | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 282. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | N/A | 3.0/4 | |
| 283. | Radio | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 284. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 285. | Hero ( Ying xiong ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 286. | The Wackness | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 287. | Good Night, and Good Luck | 3.5/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
Holas - wrote on 04/22/09 at 09:50 AM CT
Top Movie List comment
i loved the part when kirk's character asked his father, how can one expect you to keep on loving them when they constanly reject you. Then kirk's dad leaned on the cross....how briliant was that?




