Movies I've Seen by Sonya

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.5/4 3.2/4
2. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
3. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
4. Green Lantern 3.0/4 2.2/4
5. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
6. Jumping the Broom 2.5/4 2.3/4
7. Fast Five 3.0/4 2.9/4
8. The Fast and the Furious (2001) N/A 2.5/4
9. Fast & Furious (2009) N/A 2.7/4
10. For Colored Girls 2.0/4 2.6/4
11. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
12. You Again N/A 2.2/4
13. The Twilight Saga: Eclipse N/A 2.4/4
14. Twilight (2008) N/A 2.2/4
15. Salt (2010) 3.0/4 2.7/4
16. The Kids Are Alright N/A 2.7/4
17. Iron Man 2 N/A 2.8/4
18. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
19. Just Wright N/A 2.6/4
20. Sex and the City 2 1.5/4 2.2/4
21. Sex and the City: The Movie N/A 2.4/4
22. Why Did I Get Married Too N/A 2.3/4
23. Why Did I Get Married? (2007) N/A 2.7/4
24. Death at a Funeral (2010) N/A 2.4/4
25. Our Family Wedding N/A 2.6/4
26. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief N/A 2.4/4
27. Valentine's Day N/A 2.2/4
28. The Book of Eli 3.5/4 2.8/4
29. Avatar 4.0/4 3.0/4
30. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
31. 2012 N/A 2.5/4
32. Couples Retreat N/A 2.2/4
33. All About Steve 1.0/4 1.7/4
34. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
35. The Ugly Truth N/A 2.5/4
36. The Hangover N/A 3.0/4
37. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
38. Ghosts of Girlfriends Past N/A 2.1/4
39. Star Trek 4.0/4 3.1/4
40. Angels & Demons N/A 2.6/4
41. State of Play 1.5/4 2.6/4
42. Watchmen N/A 2.8/4
43. Knowing N/A 2.4/4
44. Bride Wars N/A 2.1/4
45. Underworld: Rise of the Lycans N/A 2.7/4
46. Underworld: Evolution N/A 2.8/4
47. Underworld (2003) N/A 2.8/4
48. Four Christmases N/A 2.3/4
49. The Family That Preys N/A 2.7/4
50. Eagle Eye 3.5/4 2.5/4
51. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 N/A 2.6/4
52. Hancock N/A 2.6/4
53. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
54. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
55. The Dark Knight N/A 3.4/4
56. Get Smart 3.0/4 2.5/4
57. Wanted (2008) N/A 2.7/4
58. Meet the Browns N/A 2.8/4
59. Welcome Home Roscoe Jenkins N/A 2.1/4
60. Penelope (2008) N/A 2.7/4
61. 27 Dresses N/A 2.5/4
62. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
63. National Treasure N/A 2.7/4
64. This Christmas N/A 2.7/4
65. The Game Plan N/A 2.4/4
66. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
67. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
68. Hairspray (2007) N/A 2.6/4
69. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
70. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
71. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
72. Evan Almighty N/A 2.2/4
73. Bruce Almighty N/A 2.6/4
74. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
75. Disturbia 3.0/4 2.7/4
76. I Think I Love My Wife N/A 1.9/4
77. Premonition (2007) 2.5/4 2.4/4
78. Ghost Rider (2007) 3.0/4 1.9/4
79. Daddy's Little Girls N/A 2.4/4
80. The Holiday (2006) 3.5/4 2.7/4
81. Night at the Museum N/A 2.5/4
82. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
83. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
84. The Covenant (2006) 3.0/4 2.0/4
85. Step Up N/A 2.8/4
86. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
87. Little Man N/A 1.8/4
88. John Tucker Must Die 3.0/4 2.2/4
89. The Break Up (2006) 2.0/4 2.3/4
90. The Lake House 3.0/4 2.3/4
91. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
92. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
93. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
94. She's the Man 3.5/4 2.6/4
95. V for Vendetta N/A 3.0/4
96. Inside Man (2006) N/A 2.9/4
97. Something New (2006) 3.0/4 2.7/4
98. Last Holiday (2006) 2.5/4 2.4/4
99. Tristan + Isolde N/A 2.6/4
100. Aeon Flux N/A 2.0/4
101. The Family Stone 3.0/4 2.4/4
102. Cheaper by the Dozen 2 N/A 2.0/4
103. Cheaper by the Dozen (2003) N/A 2.3/4
104. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
105. Yours, Mine and Ours (2005) N/A 2.3/4
106. The Legend of Zorro N/A 2.4/4
107. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
108. The War of the Worlds (2005) N/A 2.6/4
109. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
110. Hustle & Flow N/A 2.9/4
111. The Island (2005) 2.0/4 2.5/4
112. Sky High (2005) 3.0/4 2.5/4
113. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
114. Batman Begins N/A 3.1/4
115. Crash (2005) N/A 2.9/4
116. Monster-in-Law N/A 2.2/4
117. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
118. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
119. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
120. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
121. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
122. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
123. Madagascar 3.5/4 2.7/4
124. Beauty Shop N/A 2.4/4
125. The Pacifier N/A 2.2/4
126. Guess Who 3.0/4 2.2/4
127. Hitch N/A 2.5/4
128. Diary of a Mad Black Woman N/A 2.6/4
129. Elektra N/A 1.5/4
130. Are We There Yet? N/A 2.0/4
131. Blade: Trinity N/A 2.4/4
132. Blade II N/A 2.6/4
133. Blade (1998) N/A 2.8/4
134. Meet the Fockers N/A 2.5/4
135. The Incredibles N/A 3.1/4
136. The Polar Express N/A 2.7/4
137. Christmas with the Kranks N/A 1.7/4
138. Bridget Jones's Diary N/A 2.6/4
139. Bridget Jones: The Edge of Reason N/A 2.4/4
140. The Princess Diaries 2: Royal Engagement N/A 2.2/4
141. The Princess Diaries N/A 2.6/4
142. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
143. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
144. Spider-Man N/A 2.9/4
145. I, Robot N/A 2.7/4
146. The Bourne Supremacy N/A 3.1/4
147. Catwoman N/A 1.2/4
148. The Manchurian Candidate (2004) N/A 2.7/4
149. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
150. The Chronicles of Riddick N/A 2.5/4
151. The Stepford Wives (2004) N/A 2.2/4
152. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
153. Van Helsing N/A 2.3/4
154. Breakin' All the Rules (2004) N/A 2.4/4
155. Troy N/A 2.7/4
156. Shrek 2 N/A 2.8/4
157. Ella Enchanted N/A 2.3/4
158. Johnson Family Vacation N/A 1.4/4
159. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
160. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
161. 13 Going On 30 N/A 2.4/4
162. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
163. Hidalgo N/A 2.5/4
164. Barbershop 2: Back in Business N/A 2.1/4
165. Barbershop (2002) N/A 2.4/4
166. 50 First Dates 3.5/4 2.6/4
167. Something's Gotta Give N/A 2.6/4
168. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
169. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
170. Brokeback Mountain N/A 2.9/4
171. The Matrix 4.0/4 3.2/4
172. The Matrix Revolutions 1.0/4 2.5/4
173. The Matrix Reloaded 1.0/4 2.6/4
174. Master and Commander: The Far Side of the World N/A 2.7/4
175. Gothika N/A 2.4/4
176. The Rundown N/A 2.6/4
177. Under the Tuscan Sun N/A 2.7/4
178. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
179. Bad Boys II N/A 2.5/4
180. Bad Boys (1995) N/A 2.6/4
181. Lara Croft: Tomb Raider N/A 2.5/4
182. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life N/A 2.2/4
183. Spy Kids N/A 2.1/4
184. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams N/A 2.1/4
185. Spy Kids 3-D: Game Over N/A 1.8/4
186. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
187. Daddy Day Care N/A 2.2/4
188. Finding Nemo N/A 3.2/4
189. A Man Apart N/A 2.1/4
190. Boat Trip N/A 1.5/4
191. Dreamcatcher (2003) N/A 2.0/4
192. Deliver Us from Eva N/A 2.4/4
193. How to Lose a Guy in 10 Days N/A 2.5/4
194. Daredevil N/A 2.2/4
195. Biker Boyz 3.0/4 1.8/4
196. Drumline N/A 2.3/4
197. Two Weeks Notice N/A 2.5/4
198. The Santa Clause 2 N/A 2.3/4
199. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
200. Friday After Next N/A 2.5/4
201. Brown Sugar 3.0/4 2.4/4
202. Men in Black 2 N/A 2.2/4
203. Ballistic: Ecks vs. Sever N/A 1.3/4
204. Sweet Home Alabama 3.5/4 2.6/4
205. xXx N/A 2.2/4
206. Signs N/A 2.7/4
207. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
208. Scooby-Doo N/A 1.9/4
209. Minority Report 3.5/4 2.9/4
210. The Sum of All Fears N/A 2.4/4
211. Undercover Brother N/A 2.3/4
212. Murder by Numbers N/A 2.4/4
213. The Scorpion King (2002) N/A 2.1/4
214. All About the Benjamins N/A 2.1/4
215. Snow Dogs N/A 2.0/4
216. The Count of Monte Cristo (2002) 4.0/4 2.9/4
217. Vanilla Sky 1.5/4 2.4/4
218. Kate and Leopold N/A 2.3/4
219. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
220. Black Knight (2001) N/A 1.8/4
221. Original Sin N/A 2.4/4
222. Legally Blonde N/A 2.4/4
223. America's Sweethearts N/A 2.3/4
224. Swordfish N/A 2.4/4
225. The Mummy Returns N/A 2.5/4
226. Shrek N/A 3.1/4
227. Along Came a Spider N/A 2.4/4
228. 15 Minutes N/A 2.2/4
229. Enemy at the Gates 4.0/4 2.8/4
230. Heartbreakers (2001) 3.5/4 2.2/4
231. Down to Earth (2001) N/A 1.8/4
232. Save the Last Dance N/A 2.5/4
233. The Wedding Planner (2001) N/A 2.0/4
234. Proof of Life N/A 2.3/4
235. What Women Want (2000) N/A 2.3/4
236. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
237. The Family Man N/A 2.5/4
238. Miss Congeniality N/A 2.5/4
239. Charlie's Angels (2000) N/A 2.1/4
240. Men of Honor N/A 2.8/4
241. How the Grinch Stole Christmas (2000) N/A 2.3/4
242. How the Grinch Stole Christmas (1966) N/A 3.0/4
243. Unbreakable N/A 2.8/4
244. Meet the Parents N/A 2.7/4
245. Bait (2000) N/A 2.2/4
246. Coyote Ugly N/A 2.1/4
247. Hollow Man N/A 2.1/4
248. X-Men N/A 2.9/4
249. Nutty Professor II: The Klumps N/A 2.0/4
250. Gone in 60 Seconds (2000) N/A 2.5/4
251. Big Momma's House N/A 2.0/4
252. Shaft (2000) N/A 2.3/4
253. Chicken Run N/A 2.6/4
254. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
255. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
256. Love & Basketball 3.0/4 2.7/4
257. Frequency N/A 2.7/4
258. Where the Heart Is (2000) 3.5/4 2.4/4
259. Erin Brockovich N/A 2.7/4
260. Romeo Must Die N/A 2.4/4
261. The Road to El Dorado N/A 2.6/4
262. Snow Day N/A 2.0/4
263. Boiler Room N/A 2.7/4
264. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
265. Next Friday N/A 2.3/4
266. Stuart Little N/A 2.2/4
267. Any Given Sunday N/A 2.7/4
268. Galaxy Quest N/A 2.6/4
269. The Talented Mr. Ripley N/A 2.8/4
270. The Bone Collector N/A 2.6/4
271. The Best Man (1999) 3.0/4 2.5/4
272. The Iron Giant N/A 3.0/4
273. Eyes Wide Shut N/A 2.6/4
274. Wild Wild West N/A 1.6/4
275. American Pie N/A 2.8/4
276. Runaway Bride (1999) N/A 2.1/4
277. The General's Daughter 3.0/4 2.4/4
278. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
279. Notting Hill N/A 2.7/4
280. The Thirteenth Floor 3.0/4 2.2/4
281. Never Been Kissed N/A 2.5/4
282. Life (1999) N/A 2.6/4
283. Entrapment N/A 2.4/4
284. Cruel Intentions N/A 2.6/4
285. Baby Geniuses N/A 1.0/4
286. Forces of Nature N/A 1.8/4
287. Simply Irresistible 3.0/4 2.1/4
288. Message in a Bottle N/A 2.4/4
289. The Prince of Egypt 3.5/4 2.9/4
290. You've Got Mail 3.5/4 2.5/4
291. Enemy of the State N/A 2.8/4
292. Antz N/A 2.5/4
293. Practical Magic 3.0/4 2.6/4
294. Rush Hour (1998) N/A 2.8/4
295. How Stella Got Her Groove Back N/A 2.6/4
296. Lethal Weapon 4 N/A 2.4/4
297. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
298. There's Something About Mary N/A 2.8/4
299. Ever After: A Cinderella Story 3.5/4 2.7/4
300. The Parent Trap (1998) N/A 2.5/4
301. Mulan (1998) N/A 2.9/4
302. Doctor Dolittle (1998) N/A 2.1/4
303. Doctor Dolittle 2 N/A 1.9/4
304. Woo N/A 1.5/4
305. Lost in Space N/A 2.1/4
306. City of Angels N/A 2.4/4
307. U.S. Marshals N/A 2.6/4
308. Wild Things (1998) N/A 2.5/4
309. Dark City (1998) N/A 3.0/4
310. Great Expectations (1998) N/A 2.5/4
311. Titanic (1997) N/A 3.0/4
312. The Postman (1997) N/A 2.4/4
313. The Jackal (1997) N/A 2.4/4
314. Gattaca 3.5/4 2.9/4
315. L.A. Confidential N/A 3.2/4
316. Soul Food 3.5/4 2.5/4
317. Picture Perfect N/A 2.2/4
318. Conspiracy Theory N/A 2.6/4
319. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
320. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
321. Air Force One N/A 2.7/4
322. Con Air N/A 2.8/4
323. Speed 2: Cruise Control N/A 1.4/4
324. My Best Friend's Wedding (1997) 3.5/4 2.5/4
325. Face/Off N/A 2.7/4
326. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
327. Sprung N/A 2.0/4
328. Murder at 1600 N/A 2.3/4
329. Love Jones N/A 2.7/4
330. The Beautician and the Beast 3.0/4 2.1/4
331. Booty Call N/A 2.1/4
332. Jerry Maguire N/A 2.8/4
333. The Preacher's Wife N/A 2.0/4
334. Michael (1996) N/A 2.5/4
335. Set It Off 1.5/4 2.7/4
336. Chain Reaction (1996) N/A 2.3/4
337. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
338. The Rock N/A 2.8/4
339. The Nutty Professor (1996) N/A 2.2/4
340. Twister (1996) N/A 2.5/4
341. Mission: Impossible N/A 2.8/4
342. A Thin Line Between Love and Hate N/A 2.4/4
343. Executive Decision N/A 2.6/4
344. Bio-Dome N/A 1.5/4
345. Father of the Bride Part II N/A 2.4/4
346. Money Train N/A 2.2/4
347. Vampire in Brooklyn N/A 1.8/4
348. Last of the Dogmen 3.5/4 2.7/4
349. Devil in a Blue Dress N/A 2.6/4
350. Babe (1995) N/A 2.7/4
351. First Knight N/A 2.4/4
352. Clueless N/A 2.7/4
353. Crimson Tide N/A 2.8/4
354. Friday N/A 3.0/4
355. Major Payne N/A 2.2/4
356. The Santa Clause (1994) N/A 2.6/4
357. Star Trek: Generations N/A 2.7/4
358. A Low Down Dirty Shame N/A 1.6/4
359. Stargate N/A 2.7/4
360. Jason's Lyric N/A 2.8/4
361. Clear and Present Danger N/A 2.8/4
362. True Lies 3.0/4 2.8/4
363. Forrest Gump N/A 3.3/4
364. Speed (1994) N/A 2.9/4
365. The Flintstones N/A 1.9/4
366. Bad Girls (1994) 3.0/4 2.2/4
367. The Pelican Brief N/A 2.6/4
368. Grumpy Old Men N/A 2.7/4
369. Demolition Man N/A 2.6/4
370. The Good Son N/A 2.4/4
371. The Fugitive (1993) N/A 3.1/4
372. Son in Law N/A 2.0/4
373. Free Willy N/A 2.1/4
374. Rising Sun N/A 2.4/4
375. Dennis the Menace N/A 2.2/4
376. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
377. A Few Good Men N/A 3.0/4
378. Passenger 57 N/A 2.4/4
379. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
380. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
381. Malcolm X (1992) N/A 3.1/4
382. The Bodyguard (1992) N/A 2.3/4
383. The Crying Game N/A 2.8/4
384. Consenting Adults N/A 2.4/4
385. Single White Female N/A 2.4/4
386. Boomerang (1992) N/A 2.2/4
387. Universal Soldier N/A 2.1/4
388. Mo' Money N/A 2.0/4
389. Buffy the Vampire Slayer N/A 2.3/4
390. Class Act N/A 2.4/4
391. Lethal Weapon 3 N/A 2.7/4
392. Basic Instinct N/A 2.6/4
393. White Men Can't Jump (1992) N/A 2.6/4
394. The Hand That Rocks the Cradle (1992) N/A 2.5/4
395. Juice N/A 2.8/4
396. The Last Boy Scout N/A 2.7/4
397. Father of the Bride (1991) N/A 2.6/4
398. The People Under the Stairs N/A 2.6/4
399. Strictly Business N/A 1.8/4
400. Cape Fear (1991) N/A 2.8/4
401. Ricochet N/A 2.5/4
402. House Party 2 N/A 2.3/4
403. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
404. Boyz n the Hood N/A 3.1/4
405. City Slickers (1991) N/A 2.6/4
406. Jungle Fever N/A 2.5/4
407. New Jack City N/A 2.7/4
408. The Five Heartbeats 3.5/4 2.9/4
409. Home Alone N/A 2.9/4
410. Ghost (1990) N/A 2.8/4
411. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
412. Pretty Woman N/A 2.8/4
413. Tremors N/A 2.7/4
414. Harlem Nights N/A 2.2/4
415. Three to Tango N/A 2.1/4
416. The Abyss N/A 2.9/4
417. Lethal Weapon 2 N/A 2.8/4
418. Batman (1989) N/A 2.9/4
419. Honey, I Shrunk the Kids N/A 2.6/4
420. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
421. Lean on Me N/A 2.9/4
422. Child's Play (1988) N/A 2.6/4
423. Coming to America N/A 2.8/4
424. The Seventh Sign N/A 2.4/4
425. Action Jackson (1988) N/A 2.0/4
426. Fatal Attraction N/A 2.8/4
427. The Lost Boys 3.5/4 2.9/4
428. Predator (1987) N/A 3.0/4
429. Beverly Hills Cop II N/A 2.6/4
430. Lethal Weapon N/A 3.0/4
431. The Color Purple (1985) N/A 3.0/4
432. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
433. Commando (1985) N/A 2.6/4
434. Weird Science N/A 2.7/4
435. The Last Dragon N/A 2.5/4
436. Beverly Hills Cop N/A 2.9/4
437. Dune (1984) N/A 2.5/4
438. Breakin' 2: Electric Boogaloo N/A 2.1/4
439. The Terminator N/A 3.1/4
440. Breakin' N/A 2.4/4
441. Romancing the Stone N/A 2.8/4
442. The Man with Two Brains N/A 2.5/4
443. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
444. Logan's Run 3.5/4 2.8/4
445. The Tourist (2010) 2.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name