Movies I've Watched by Muskurana

Movies I've Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. 27 Dresses 3.5/4 2.5/4
2. The Great Gatsby (2013) 4.0/4 2.7/4
3. No Strings Attached 3.5/4 2.4/4
4. Love and Other Drugs 3.0/4 2.5/4
5. Agora 4.0/4 2.9/4
6. Friends with Benefits 3.0/4 2.7/4
7. Sweet November (2001) 2.0/4 2.4/4
8. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
9. Phat Girlz 1.5/4 1.5/4
10. Twilight (2008) 3.0/4 2.2/4
11. The Twilight Saga: New Moon 3.5/4 2.2/4
12. The Twilight Saga: Eclipse 2.5/4 2.4/4
13. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
14. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
15. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
16. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
17. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
18. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
19. Shrek 2.5/4 3.1/4
20. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
21. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
22. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
23. How to Train Your Dragon (2010) 3.0/4 3.2/4
24. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
25. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
26. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
27. Ice Age 4.0/4 2.9/4
28. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
29. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
30. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
31. Alice in Wonderland (1951) 2.0/4 2.9/4
32. Pinocchio (1940) 1.5/4 3.0/4
33. The Jungle Book (1967) 1.5/4 2.9/4
34. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
35. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
36. Peter Pan (1953) 2.5/4 2.9/4
37. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
38. Sleeping Beauty (1959) 2.0/4 2.9/4
39. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
40. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
41. The Wizard of Oz (1939) 2.5/4 3.2/4
42. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
43. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
44. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
45. Step Up Revolution 2.5/4 2.5/4
46. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
47. Step Up 3-D 2.5/4 2.3/4
48. Step Up 3.0/4 2.8/4
49. Avatar 2.0/4 3.0/4
50. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
51. 17 Again 2.5/4 2.5/4
52. Step Up 2 the Streets 3.5/4 2.5/4
53. (500) Days of Summer 2.0/4 3.0/4
54. Dead Silence 2.0/4 2.5/4
55. Don Jon 1.5/4 2.6/4
56. Footloose (2011) 2.5/4 2.3/4
57. Pitch Perfect 3.5/4 2.9/4
58. Bride of Chucky 2.5/4 1.9/4
59. Hotel Transylvania 4.0/4 2.8/4
60. Bride & Prejudice 3.0/4 2.1/4
61. Pride and Prejudice (2005) 4.0/4 2.9/4
62. The Pacifier 3.0/4 2.2/4
63. A Cinderella Story 2.0/4 2.3/4
64. Ever After: A Cinderella Story 3.5/4 2.7/4
65. Another Cinderella Story 3.0/4 2.4/4
66. Crazy, Stupid, Love. 3.0/4 2.9/4
67. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
68. 300 2.5/4 2.9/4
69. The Ugly Truth 4.0/4 2.5/4
70. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
71. Letters to Juliet 2.5/4 2.6/4
72. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
73. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2.5/4 2.4/4
74. Memoirs of a Geisha 3.0/4 2.8/4
75. What to Expect When You're Expecting 2.5/4 2.6/4
76. What Happens in Vegas 3.5/4 2.5/4
77. The Hangover 3.0/4 3.0/4
78. Waiting for Forever 3.0/4 2.5/4
79. A Walk in the Clouds 4.0/4 2.8/4
80. Something Borrowed 3.0/4 2.1/4
81. Grown Ups 2.5/4 2.5/4
82. 2012 3.0/4 2.5/4
83. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
84. Six Days, Seven Nights 3.5/4 2.1/4
85. Beastly 3.0/4 2.4/4
86. Because I Said So 2.5/4 2.0/4
87. Camp Rock 2.0/4 1.8/4
88. Dear John 3.5/4 2.7/4
89. Easy A 2.5/4 2.9/4
90. Georgia Rule 2.0/4 2.1/4
91. He's Just Not That Into You 4.0/4 2.4/4
92. John Tucker Must Die 1.0/4 2.2/4
93. Juno 3.5/4 2.9/4
94. Keith 4.0/4 2.9/4
95. Leap Year (2010) 3.0/4 2.1/4
96. Love & Basketball 4.0/4 2.7/4
97. Material Girls 2.0/4 1.7/4
98. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
99. The Mask of Zorro 4.0/4 2.6/4
100. Raise Your Voice 1.5/4 2.3/4
101. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
102. Sorority Wars 2.0/4 2.7/4
103. Sydney White 3.0/4 2.5/4
104. Fast & Furious (2009) 3.5/4 2.7/4
105. The Fast and the Furious (2001) 3.5/4 2.5/4
106. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
107. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 4.0/4 2.6/4
108. Sisterhood of the Traveling Pants 4.0/4 2.6/4
109. The Switch (2010) 2.5/4 2.4/4
110. The Vow (2012) 4.0/4 2.8/4
111. Vicky Cristina Barcelona 2.0/4 2.7/4
112. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
113. Daddy Long Legs (1955) 3.0/4 2.9/4
114. The Spectacular Now 3.5/4 3.0/4
115. Austenland 1.5/4 2.6/4
116. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
117. Ice Princess 3.0/4 2.3/4
118. Hocus Pocus 3.0/4 2.7/4
119. The Three Musketeers (1993) 3.0/4 2.5/4
120. The Princess Diaries 3.5/4 2.6/4
121. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 3.5/4 2.2/4
122. Lilo & Stitch (2002) 3.0/4 2.7/4
123. The Lizzie McGuire Movie 2.5/4 1.8/4
124. High School Musical 3.5/4 2.0/4
125. High School Musical 2 3.5/4 1.9/4
126. High School Musical 3: Senior Year 3.5/4 1.8/4
127. Enchanted 3.0/4 2.8/4
128. Ella Enchanted 4.0/4 2.3/4
129. Aquamarine 2.0/4 2.3/4
130. Something's Gotta Give 3.0/4 2.6/4
131. Hannah Montana: The Movie 3.0/4 1.7/4
132. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
133. Home Alone III 3.0/4 1.8/4
134. Home Alone 4.0/4 2.9/4
135. Home Alone 2: Lost in New York 4.0/4 2.4/4
136. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
137. The Wedding Planner (2001) 3.0/4 2.0/4
138. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 4.0/4 2.4/4
139. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
140. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
141. Spring Breakers 1.5/4 2.3/4
142. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
143. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
144. The Prince and Me 3.0/4 2.1/4
145. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
146. A Knight's Tale 4.0/4 2.6/4
147. Save the Last Dance 3.0/4 2.5/4
148. Mona Lisa Smile 4.0/4 2.5/4
149. The Omen (2006) 3.0/4 2.0/4
150. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
151. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
152. The Intouchables 4.0/4 3.2/4
153. Her 4.0/4 3.2/4
154. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
155. Gravity 3.5/4 3.1/4
156. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
157. Coyote Ugly 2.5/4 2.1/4
158. For Colored Girls 4.0/4 2.6/4
159. Salt of This Sea ( Milh Hadha al-Bahr ) 4.0/4 2.9/4
160. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
161. One for the Money 3.0/4 2.3/4
162. Mars Attacks! 2.0/4 2.3/4
163. She's the Man 3.5/4 2.6/4
164. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
165. Sweet Home Alabama 2.5/4 2.6/4
166. How Do You Know 3.0/4 2.0/4
167. Warm Bodies 3.0/4 2.8/4
168. Premonition (2007) 3.5/4 2.4/4
169. Law Abiding Citizen 4.0/4 2.8/4
170. August Rush 4.0/4 2.7/4
171. Toy Story 3.5/4 3.3/4
172. America's Sweethearts 3.0/4 2.3/4
173. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
174. Drinking Buddies 3.0/4 2.5/4
175. Chasing Liberty 3.0/4 2.1/4
176. Two Weeks Notice 4.0/4 2.5/4
177. Die Hard 3.0/4 3.3/4
178. Little Women (1994) 3.5/4 2.9/4
179. What a Girl Wants 3.0/4 2.2/4
180. Jaws 3.0/4 3.2/4
181. The Blue Lagoon (1980) 1.0/4 2.2/4
182. Casper 3.5/4 2.4/4
183. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
184. It's a Boy Girl Thing 3.0/4 2.5/4
185. Mrs. Doubtfire 3.5/4 2.7/4
186. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
187. Eragon 2.5/4 1.8/4
188. The Edge of Love 3.0/4 2.4/4
189. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
190. Blue Valentine 2.5/4 2.9/4
191. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
192. Miss Congeniality 3.0/4 2.5/4
193. Pretty Woman 4.0/4 2.8/4
194. Monster-in-Law 2.5/4 2.2/4
195. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
196. Shark Tale 2.5/4 2.3/4
197. Sinbad: Legend of the Seven Seas 3.5/4 2.6/4
198. How to Lose a Guy in 10 Days 3.0/4 2.5/4
199. Bridget Jones's Diary 3.0/4 2.6/4
200. There's Something About Mary 3.0/4 2.8/4
201. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
202. My Life in Ruins 3.5/4 2.1/4
203. I Hate Valentine's Day 2.5/4 1.7/4
204. Wall-E 4.0/4 3.2/4
205. The Right Kind of Wrong 3.5/4 2.3/4
206. Bridesmaids (2011) 2.5/4 2.9/4
207. Shortcut to Happiness 1.5/4 2.1/4
208. That Awkward Moment 2.5/4 2.1/4
209. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
210. Upside Down 3.0/4 2.5/4
211. Transcendence 4.0/4 2.3/4
212. The Fault in Our Stars 4.0/4 2.9/4
213. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 3.0/4 2.4/4
214. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
215. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
216. Divergent 4.0/4 2.7/4
217. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
218. Omar 4.0/4 2.9/4
219. Perfume: The Story of a Murderer 3.0/4 2.9/4
220. Who Framed Roger Rabbit? 2.5/4 2.9/4
221. Win a Date with Tad Hamilton! 3.0/4 2.1/4
222. Diary of a Mad Black Woman 4.0/4 2.6/4
223. The Nanny Diaries 3.0/4 2.2/4
224. Bridget Jones: The Edge of Reason 3.0/4 2.4/4
225. The Descendants (2011) 3.0/4 3.0/4
226. Vanilla Sky 2.5/4 2.4/4
227. The American 1.5/4 2.4/4
228. The Nightmare Before Christmas 2.0/4 3.1/4
229. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
230. The Love Punch 2.5/4 2.4/4
231. Side Effects (2013) 3.0/4 2.9/4
232. I, Robot 3.5/4 2.7/4
233. Interstellar 3.0/4 3.2/4
234. Maleficent 4.0/4 2.8/4
235. Noah (2014) 3.0/4 2.5/4
236. White Bird in a Blizzard 1.5/4 2.6/4
237. Fifty Shades of Grey 3.0/4 1.8/4
238. Life as We Know It 4.0/4 2.8/4
239. Happythankyoumoreplease 3.0/4 2.4/4
240. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
241. Dracula Untold 4.0/4 2.7/4
242. Havana Nights: Dirty Dancing 2 3.5/4 2.0/4
243. Inside Out (2015) 4.0/4 3.3/4
244. The Time Machine (2002) 3.0/4 2.3/4
245. Brave (2012) 3.0/4 2.9/4
246. Monsters University 4.0/4 3.0/4
247. Tarzan (1999) 4.0/4 2.8/4
248. Madagascar 4.0/4 2.7/4
249. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.5/4 2.7/4
250. Insurgent 4.0/4 2.4/4
251. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
252. A Little Bit of Heaven (2012) 3.5/4 2.4/4
253. Mindhunters 2.5/4 2.4/4
254. Queen of the Damned 2.0/4 2.5/4
255. The Change-Up 3.0/4 2.4/4
256. Temple Grandin 3.5/4 3.0/4
257. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2.5/4 2.3/4
258. You May Not Kiss the Bride 3.0/4 1.8/4
259. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
260. Sex Tape 3.5/4 2.0/4
261. The Hunger Games: Catching Fire 4.0/4 3.0/4
262. The Age of Adaline 3.0/4 2.7/4
263. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
264. Pitch Perfect 2 N/A 2.6/4
265. 2 Fast 2 Furious 3.0/4 2.1/4
266. A Hologram for the King 1.5/4 2.7/4
267. Fifty Shades Darker 1.5/4 1.2/4
268. Fight Club 3.0/4 3.3/4
269. Suicide Squad (2016) 3.5/4 2.3/4
270. Finding Dory 4.0/4 3.0/4
271. Sausage Party 2.0/4 2.6/4
272. Abduction (2011) 3.5/4 2.1/4
273. Adrift (2018) 4.0/4 3.0/4
274. Bird Box 4.0/4 2.6/4
275. A Star is Born (2018) 3.5/4 3.0/4
276. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
277. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
278. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
279. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
280. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
281. Cairo Time 4.0/4 2.8/4
282. Invisible Guest, The ( Contratiempo ) 3.0/4 3.0/4
283. Love, Rosie 4.0/4 2.6/4
284. American Hangman 3.0/4 2.4/4
285. Beauty and the Beast (2017) 4.0/4 2.7/4
286. The Last Laugh (2019) 3.0/4 2.1/4
287. Laughing Gas 0.5/4 1.1/4
288. Isn't It Romantic (2019) 2.5/4 2.4/4
289. Bad Moms 4.0/4 2.5/4
290. Instant Family 4.0/4 2.8/4
291. The Professor 3.0/4 2.4/4
292. Pokémon Detective Pikachu 3.5/4 2.4/4
293. Frozen II 3.5/4 2.6/4
294. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
295. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
296. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
297. Toy Story 4 4.0/4 3.1/4
298. Luca 3.0/4 2.8/4
299. Cruella 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name