Movies I've Seen by alexfisher

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Wolverine 3.0/4 2.7/4
2. Man of Steel 3.0/4 2.7/4
3. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
4. Star Trek 4.0/4 3.1/4
5. Fight Club 4.0/4 3.3/4
6. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
9. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Return of the King 1.5/4 3.4/4
11. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 1.5/4 3.3/4
12. The Matrix 3.0/4 3.2/4
13. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
14. Looper 3.5/4 2.9/4
15. The Hobbit: An Unexpected Journey 2.5/4 3.0/4
16. Prometheus (2012) 2.0/4 2.8/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 1.5/4 3.3/4
18. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
19. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
20. Captain America: The First Avenger 3.5/4 2.8/4
21. Thor 2.5/4 2.9/4
22. Bronson 3.0/4 2.9/4
23. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
24. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
25. Jiro Dreams of Sushi 3.5/4 3.2/4
26. Midnight in Paris (2011) 3.0/4 3.0/4
27. Lawless (2012) 2.5/4 2.9/4
28. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
29. Ted 2.5/4 2.8/4
30. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
31. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
32. The Sandlot 3.5/4 3.0/4
33. It Might Get Loud 3.5/4 2.6/4
34. Safety Not Guaranteed 3.0/4 2.9/4
35. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
36. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
37. Cars N/A 2.8/4
38. Cars 2 N/A 2.4/4
39. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
40. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
41. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
42. Big N/A 3.0/4
43. The Departed 4.0/4 3.3/4
44. Shooter (2007) N/A 2.8/4
45. Coach Carter N/A 2.7/4
46. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
47. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
48. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
49. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
50. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
51. Star Wars: The Force Awakens N/A 3.1/4
52. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
53. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
54. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
55. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
56. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
57. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
58. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
59. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
60. Rain Man N/A 3.1/4
61. Mission: Impossible N/A 2.8/4
62. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
63. Mission: Impossible III N/A 2.7/4
64. Mission: Impossible - Ghost Protocol N/A 3.0/4
65. Risky Business (1983) N/A 2.7/4
66. Top Gun (1986) N/A 2.7/4
67. Vanilla Sky N/A 2.4/4
68. This is the End N/A 2.7/4
69. Skyfall 4.0/4 3.1/4
70. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
71. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
72. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
73. Dude, Where's My Car? N/A 1.9/4
74. American Pie N/A 2.8/4
75. American Pie 2 N/A 2.4/4
76. American Wedding N/A 2.3/4
77. I, Robot N/A 2.7/4
78. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
79. Constantine N/A 2.6/4
80. xXx N/A 2.2/4
81. Shrek N/A 3.1/4
82. Shrek 2 N/A 2.8/4
83. Austin Powers: International Man of Mystery N/A 2.8/4
84. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me N/A 2.5/4
85. Austin Powers in Goldmember N/A 2.3/4
86. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
87. Superbad 3.5/4 2.9/4
88. Forgetting Sarah Marshall 4.0/4 2.8/4
89. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
90. Troy 3.0/4 2.7/4
91. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
92. Four Brothers N/A 2.7/4
93. Dodgeball: A True Underdog Story 3.5/4 2.6/4
94. Zoolander N/A 2.5/4
95. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby N/A 2.6/4
96. 300 N/A 2.9/4
97. Shanghai Noon N/A 2.5/4
98. Shanghai Knights N/A 2.4/4
99. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
100. Iron Man 2 N/A 2.8/4
101. Iron Man 3 N/A 2.9/4
102. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
103. Miss Congeniality N/A 2.5/4
104. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
105. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
106. From Dusk Till Dawn N/A 2.8/4
107. Eurotrip N/A 2.3/4
108. The Fast and the Furious (2001) N/A 2.5/4
109. 2 Fast 2 Furious N/A 2.1/4
110. The Hangover N/A 3.0/4
111. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
112. Taken (2009) N/A 3.0/4
113. The A-Team N/A 2.6/4
114. District 9 3.5/4 3.0/4
115. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief N/A 2.4/4
116. The Room (2003) 0.5/4 1.4/4
117. Mystery Men (1999) 2.5/4 2.3/4
118. The Dictator 2.0/4 2.5/4
119. Hot Rod (2007) 3.0/4 2.4/4
120. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
121. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
122. Super 2.0/4 2.5/4
123. What Women Want (2000) 2.5/4 2.3/4
124. Notting Hill 4.0/4 2.7/4
125. Pretty Woman 3.5/4 2.8/4
126. Hook (1991) 3.5/4 2.5/4
127. Dunston Checks In 2.0/4 1.9/4
128. Wild Wild West 2.5/4 1.6/4
129. Happy Gilmore 3.5/4 2.8/4
130. Mr. Deeds 2.0/4 2.1/4
131. Big Daddy 3.0/4 2.5/4
132. Ace Ventura: When Nature Calls 3.0/4 2.2/4
133. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
134. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
135. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
136. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
137. When Harry Met Sally... 2.5/4 2.9/4
138. 50 First Dates 2.5/4 2.6/4
139. Miracle (2004) 3.0/4 2.8/4
140. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
141. The Italian Job (1969) 1.5/4 2.8/4
142. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
143. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
144. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
145. Ocean's Eleven (1960) 2.0/4 2.5/4
146. Kangaroo Jack 1.5/4 1.4/4
147. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
148. Rookie of the Year 3.0/4 2.3/4
149. The Rookie (2002) 3.0/4 2.6/4
150. Beverly Hills Ninja 2.5/4 2.0/4
151. Beverly Hills Cop 2.5/4 2.9/4
152. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
153. Black Sheep (1996) 2.0/4 2.4/4
154. Wayne's World 3.5/4 2.8/4
155. Wayne's World 2 2.5/4 2.4/4
156. About a Boy 3.0/4 2.7/4
157. Minority Report 2.5/4 2.9/4
158. The Mothman Prophecies 2.0/4 2.5/4
159. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
160. Grandma's Boy (2006) 1.0/4 2.6/4
161. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
162. Collateral 3.5/4 2.9/4
163. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
164. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
165. The Bourne Legacy 1.5/4 2.7/4
166. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
167. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
168. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
169. Charlie's Angels (2000) 2.0/4 2.1/4
170. Charlie's Angels: Full Throttle 1.5/4 1.7/4
171. Legally Blonde 1.0/4 2.4/4
172. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
173. Rush Hour 2 3.0/4 2.5/4
174. Rush Hour 3 3.0/4 2.4/4
175. The Tuxedo 2.5/4 1.9/4
176. Bad Boys (1995) 2.5/4 2.6/4
177. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
178. Transformers: Revenge of the Fallen 2.0/4 2.2/4
179. Transformers: Dark of the Moon 1.5/4 2.5/4
180. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
181. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
182. Bend it Like Beckham 3.0/4 2.7/4
183. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
184. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
185. Without Limits (1998) 3.5/4 2.7/4
186. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
187. Holes (2003) 3.0/4 2.7/4
188. Eagle Eye 2.5/4 2.5/4
189. Daredevil 2.0/4 2.2/4
190. Mr. and Mrs. Smith (2005) 2.0/4 2.5/4
191. Hancock 2.0/4 2.6/4
192. I Spy 2.0/4 1.7/4
193. Tomorrow Never Dies 2.5/4 2.7/4
194. Goldeneye 3.5/4 2.8/4
195. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
196. Jackass: The Movie 3.0/4 2.3/4
197. Celeste and Jesse Forever 2.0/4 2.5/4
198. Adventureland 2.0/4 2.6/4
199. National Lampoon's Van Wilder 3.0/4 2.3/4
200. Just Friends (2005) 3.0/4 2.5/4
201. Friends with Benefits 3.5/4 2.7/4
202. No Strings Attached 2.5/4 2.4/4
203. Garden State 4.0/4 2.9/4
204. The Descendants (2011) 3.5/4 3.0/4
205. Friends with Kids 2.5/4 2.4/4
206. Step Brothers 3.5/4 2.8/4
207. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
208. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
209. Memento 4.0/4 3.2/4
210. Pitch Perfect 3.5/4 2.9/4
211. Elysium 3.0/4 2.7/4
212. Public Enemies 2.0/4 2.7/4
213. Equilibrium 3.5/4 2.8/4
214. The Spectacular Now 4.0/4 3.0/4
215. Scott Pilgrim vs. The World N/A 2.9/4
216. The Hobbit: The Desolation of Smaug N/A 3.0/4
217. American Hustle N/A 3.0/4
218. The Hunger Games: Catching Fire N/A 3.0/4
219. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy N/A 2.8/4
220. Anchorman 2: The Legend Continues N/A 2.4/4
221. The Da Vinci Code N/A 2.4/4
222. Angels & Demons N/A 2.6/4
223. 21 & Over N/A 2.0/4
224. Footloose (1984) N/A 2.7/4
225. Footloose (2011) N/A 2.3/4
226. Crazy Heart N/A 2.8/4
227. Batman & Robin N/A 1.3/4
228. Batman (1989) N/A 2.9/4
229. Batman Begins N/A 3.1/4
230. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
231. Superman Returns 1.5/4 2.5/4
232. The Breakfast Club N/A 3.2/4
233. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
234. Fargo (1996) N/A 3.2/4
235. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
236. Religulous N/A 2.7/4
237. Black Hawk Down N/A 3.0/4
238. Zero Dark Thirty N/A 3.1/4
239. Radio N/A 2.6/4
240. Die Another Day 3.0/4 2.3/4
241. Red Dawn (1984) N/A 2.6/4
242. Road House (1989) N/A 2.6/4
243. The Truman Show N/A 3.0/4
244. Evan Almighty N/A 2.2/4
245. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
246. Lone Survivor 3.5/4 3.1/4
247. Act of Valor 1.5/4 2.7/4
248. Prince Avalanche 2.5/4 3.1/4
249. Barbarella 2.0/4 2.1/4
250. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
251. Airplane! 3.5/4 3.0/4
252. Airplane II: The Sequel 3.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name