Top Movie List by Chris

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
2. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. Se7en 4.0/4 3.3/4
5. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
6. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
7. Fight Club 4.0/4 3.3/4
8. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
9. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
10. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
11. Inception 4.0/4 3.3/4
12. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
13. Prisoners (2013) 3.5/4 3.2/4
14. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 4.0/4 3.2/4
15. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
16. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
17. Memento 3.5/4 3.2/4
18. Carlito's Way 3.5/4 3.0/4
19. Die Hard 3.5/4 3.3/4
20. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
21. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
22. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
23. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
24. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
25. Bittersweet Life, A ( Dalkomhan insaeng ) 3.5/4 3.0/4
26. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
27. The Terminator 3.5/4 3.1/4
28. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
29. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
30. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
31. Casino 3.5/4 3.2/4
32. Once Upon a Time in America 3.0/4 3.2/4
33. Prophet, A ( prophète, Un ) 3.5/4 3.1/4
34. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
35. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
36. The Matrix 3.5/4 3.2/4
37. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
38. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
39. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
40. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
41. The Departed 3.5/4 3.3/4
42. This is the End 3.5/4 2.7/4
43. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
44. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
45. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
46. Mystic River 2.5/4 3.1/4
47. Miller's Crossing 3.0/4 3.0/4
48. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
49. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
50. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
51. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
52. Jackie Brown 3.5/4 2.9/4
53. A Bronx Tale 3.0/4 3.0/4
54. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
55. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
56. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
57. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
58. Sin City 3.0/4 3.0/4
59. True Romance 3.0/4 3.1/4
60. American Gangster 3.0/4 3.0/4
61. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
62. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
63. Collateral 2.5/4 2.9/4
64. Mean Streets 3.0/4 3.0/4
65. Blue Velvet 3.0/4 3.0/4
66. Donnie Brasco 3.5/4 2.9/4
67. Gone Baby Gone 3.0/4 3.0/4
68. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.0/4 3.1/4
69. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
70. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 2.5/4 3.0/4
71. End of Watch 3.0/4 3.1/4
72. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
73. Fast Five 3.0/4 2.9/4
74. The Place Beyond the Pines 3.0/4 3.0/4
75. Killer, The ( Dip huet seung hung ) 3.0/4 3.0/4
76. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
77. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
78. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
79. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
80. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
81. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
82. Chaser, The ( Chugyeogja ) 3.5/4 3.1/4
83. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
84. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
85. The Crow (1994) 2.5/4 3.0/4
86. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
87. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 3.0/4 2.9/4
88. Before the Devil Knows You're Dead 3.0/4 2.9/4
89. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
90. Rounders (1998) 2.5/4 2.9/4
91. Mother ( Madeo ) 3.0/4 3.1/4
92. Lord of War 2.5/4 2.8/4
93. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 3.0/4 2.8/4
94. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
95. Headhunters ( Hodejegerne ) 2.5/4 2.8/4
96. Man from Nowhere, The ( Ajeossi ) 3.0/4 3.0/4
97. Lucky Number Slevin 2.5/4 2.8/4
98. Better Tomorrow, A ( Ying hung boon sik ) 3.5/4 2.9/4
99. Sinister 2.0/4 2.8/4
100. Death Proof 3.0/4 2.7/4
101. The Transporter 2.0/4 2.7/4
102. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
103. Burn After Reading 2.5/4 2.7/4
104. Yellow Sea, The ( Hwanghae ) 3.0/4 3.0/4
105. Four Brothers 2.0/4 2.7/4
106. Face/Off 3.0/4 2.7/4
107. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
108. Dressed to Kill (1980) 2.5/4 2.8/4
109. Layer Cake 2.5/4 2.7/4
110. Bad Lieutenant 2.5/4 2.8/4
111. Better Tomorrow II, A ( Ying hung boon sik II ) 3.0/4 2.8/4
112. The Lookout (2007) 2.5/4 2.8/4
113. Crank 2.0/4 2.7/4
114. Infernal Affairs II ( Mou gaan dou II ) 4.0/4 3.0/4
115. Public Enemies 2.0/4 2.7/4
116. Running Scared (2006) 3.0/4 2.7/4
117. Insomnia (2002) 2.5/4 2.7/4
118. Mr. Brooks 2.5/4 2.7/4
119. Fracture (2007) 2.0/4 2.7/4
120. Strange Days 2.5/4 2.7/4
121. 300 3.0/4 2.9/4
122. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
123. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
124. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
125. Predator (1987) 2.5/4 3.0/4
126. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
127. Dirty Harry 2.5/4 3.1/4
128. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
129. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
130. Children of Men 3.0/4 3.1/4
131. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
132. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
133. Skyfall 3.5/4 3.1/4
134. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
135. Rambo: First Blood 2.5/4 3.0/4
136. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
137. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
138. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
139. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
140. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
141. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
142. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
143. X-Men 3.0/4 2.9/4
144. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
145. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
146. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
147. Kung Fu Hustle 3.0/4 3.0/4
148. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
149. Akira 3.5/4 3.0/4
150. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
151. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
152. Red (2010) 2.5/4 2.9/4
153. Men in Black (1997) 2.5/4 2.8/4
154. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.0/4 3.0/4
155. Looper 2.5/4 2.9/4
156. The Rock 3.5/4 2.8/4
157. Minority Report 3.0/4 2.9/4
158. Mad Max 3.0/4 2.9/4
159. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
160. Die Hard 2: Die Harder 3.5/4 2.7/4
161. Superbad 3.0/4 2.9/4
162. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 2.5/4 2.8/4
163. The Hangover 3.5/4 3.0/4
164. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
165. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
166. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
167. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
168. Silver Linings Playbook 3.0/4 3.1/4
169. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
170. The Illusionist (2006) 2.5/4 2.9/4
171. Mulholland Drive 2.5/4 3.0/4
172. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
173. Dark City (1998) 3.0/4 3.0/4
174. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
175. Kiss Kiss, Bang Bang 2.5/4 2.9/4
176. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 3.0/4 3.0/4
177. Identity 2.5/4 2.8/4
178. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.5/4 2.9/4
179. The Machinist 3.0/4 2.9/4
180. Lost Highway 2.5/4 2.8/4
181. Saw 3.5/4 2.9/4
182. Dawn of the Dead (2004) 3.5/4 2.8/4
183. The Descent (2006) 3.0/4 2.9/4
184. 28 Weeks Later 3.0/4 2.7/4
185. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.0/4 3.0/4
186. Jacob's Ladder (1990) 2.5/4 2.9/4
187. Frailty 2.5/4 2.9/4
188. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
189. The Cabin in the Woods 2.5/4 2.9/4
190. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
191. Grindhouse 3.0/4 2.8/4
192. Underworld (2003) 2.0/4 2.8/4
193. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
194. Ringu 3.0/4 2.8/4
195. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
196. Dead Alive ( Braindead ) 3.0/4 2.8/4
197. The Mist 3.0/4 2.7/4
198. Cube 2.5/4 2.8/4
199. Orphan 2.5/4 2.8/4
200. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
201. Tae Guik Gi: The Brotherhood of War ( Taegukgi hwinalrimyeo ) 3.0/4 3.0/4
202. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.0/4 3.0/4
203. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.0/4 3.0/4
204. Host, The ( Gwoemul ) 3.0/4 2.9/4
205. Thirst ( Bakjwi ) 3.0/4 3.0/4
206. Good, the Bad, the Weird, The ( Joheunnom nabbeunnom isanghannom ) 2.5/4 2.9/4
207. Save the Green Planet! ( Jigureul Jikyeora! ) 2.5/4 3.0/4
208. My Sassy Girl ( Yeopgijeogin geunyeo ) 3.0/4 2.9/4
209. Tell Me Something ( Telmisseomding ) 2.5/4 2.6/4
210. Bedevilled ( Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal ) 3.0/4 2.8/4
211. Dirty Carnival ( Biyeolhan geori ) 2.5/4 3.0/4
212. Shiri ( Swiri ) 2.5/4 2.6/4
213. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.5/4 3.2/4
214. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
215. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 3.5/4 3.2/4
216. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) 3.0/4 3.2/4
217. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
218. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 3.5/4 3.1/4
219. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.5/4 3.1/4
220. Tampopo 3.5/4 3.1/4
221. Harakiri ( Seppuku ) 3.0/4 3.3/4
222. Paprika 3.5/4 3.0/4
223. Perfect Blue 3.0/4 3.1/4
224. Zatôichi 3.0/4 2.9/4
225. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 3.5/4 3.2/4
226. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 4.0/4 3.0/4
227. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 3.0/4 2.8/4
228. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.5/4 3.1/4
229. Secret in Their Eyes, The ( secreto de sus ojos, El ) 3.0/4 3.2/4
230. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 3.0/4 3.0/4
231. Timecrimes ( cronocrímenes, Los ) 2.5/4 2.7/4
232. Hidden Face, The ( cara oculta, La ) 3.0/4 2.5/4
233. Kidnapped ( Secuestrados ) 2.5/4 2.9/4
234. Tell No One ( Ne le dis à personne ) 3.0/4 2.8/4
235. Micmacs ( Micmacs à tire-larigot ) 3.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name