Top Movie List by Kunibert

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption N/A 3.5/4
2. Fight Club N/A 3.3/4
3. The Godfather N/A 3.5/4
4. The Dark Knight N/A 3.4/4
5. Pulp Fiction N/A 3.4/4
6. Forrest Gump N/A 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
9. The Matrix N/A 3.2/4
10. Schindler's List N/A 3.4/4
11. Goodfellas N/A 3.4/4
12. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
13. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
14. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
15. Back to the Future N/A 3.3/4
16. Se7en N/A 3.3/4
17. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
18. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
19. The Departed N/A 3.3/4
20. Die Hard N/A 3.3/4
21. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
22. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
23. Toy Story N/A 3.3/4
24. American History X N/A 3.2/4
25. Casablanca N/A 3.3/4
26. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
27. The Green Mile N/A 3.3/4
28. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
29. The Avengers (2012) N/A 3.3/4
30. Batman Begins N/A 3.1/4
31. The Sixth Sense N/A 3.2/4
32. Finding Nemo N/A 3.2/4
33. Jurassic Park N/A 3.2/4
34. Avatar N/A 3.0/4
35. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
36. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
37. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
38. Citizen Kane N/A 3.3/4
39. Up (2009) N/A 3.3/4
40. Toy Story 3 N/A 3.3/4
41. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) N/A 3.3/4
42. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
43. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
44. Professional, The ( Léon ) N/A 3.3/4
45. The Big Lebowski N/A 3.1/4
46. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
47. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
48. No Country for Old Men N/A 3.2/4
49. Monty Python and the Holy Grail N/A 3.2/4
50. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
51. A Clockwork Orange N/A 3.1/4
52. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
53. Stand by Me N/A 3.2/4
54. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
55. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
56. Donnie Darko N/A 3.0/4
57. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
58. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
59. Django Unchained N/A 3.3/4
60. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
61. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
62. The Terminator N/A 3.1/4
63. Good Will Hunting N/A 3.2/4
64. V for Vendetta N/A 3.0/4
65. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
66. The King's Speech N/A 3.2/4
67. Amadeus N/A 3.2/4
68. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
69. Requiem for a Dream N/A 3.1/4
70. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
71. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
72. The Perks of Being a Wallflower N/A 3.2/4
73. Once Upon a Time in the West N/A 3.2/4
74. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
75. Shrek N/A 3.1/4
76. Argo 1.5/4 3.1/4
77. Butch Cassidy and the Sundance Kid N/A 3.2/4
78. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) N/A 3.2/4
79. Titanic (1997) N/A 3.0/4
80. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
81. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) N/A 3.2/4
82. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
83. The Hangover 2.0/4 3.0/4
84. Catch Me if You Can N/A 3.1/4
85. 300 N/A 2.9/4
86. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
87. The Incredibles N/A 3.1/4
88. Moonrise Kingdom N/A 3.2/4
89. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
90. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
91. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
92. Rain Man N/A 3.1/4
93. Into the Wild N/A 3.1/4
94. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 1.5/4 3.2/4
95. Wreck-It Ralph 3.0/4 3.1/4
96. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
97. The Third Man N/A 3.2/4
98. Million Dollar Baby (2004) N/A 3.1/4
99. Zombieland N/A 3.0/4
100. X-Men: First Class N/A 3.1/4
101. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
102. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) N/A 3.2/4
103. Sin City 1.5/4 3.0/4
104. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
105. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
106. Bonnie and Clyde N/A 3.2/4
107. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
108. The Social Network N/A 3.1/4
109. The Bourne Supremacy N/A 3.1/4
110. Walk the Line N/A 3.1/4
111. Night of the Living Dead (1968) N/A 3.1/4
112. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
113. Blood Diamond N/A 3.1/4
114. Life of Pi N/A 3.1/4
115. The Great Dictator N/A 3.3/4
116. 50/50 N/A 3.1/4
117. Toy Story 2 N/A 3.1/4
118. Kick-Ass N/A 3.0/4
119. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
120. Dirty Harry N/A 3.1/4
121. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
122. Apollo 13 N/A 3.1/4
123. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
124. The Blues Brothers N/A 3.1/4
125. Modern Times N/A 3.3/4
126. Lethal Weapon N/A 3.0/4
127. The Blind Side N/A 3.0/4
128. Magnolia N/A 3.1/4
129. Groundhog Day N/A 3.0/4
130. Juno N/A 2.9/4
131. High Noon N/A 3.2/4
132. Monty Python's Life of Brian N/A 3.1/4
133. Rise of the Planet of the Apes N/A 3.0/4
134. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
135. Hot Fuzz N/A 3.0/4
136. District 9 0.5/4 3.0/4
137. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
138. Superbad N/A 2.9/4
139. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) N/A 3.1/4
140. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
141. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
142. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
143. 3 Idiots 3.5/4 3.1/4
144. The Fighter (2010) N/A 3.1/4
145. Mulholland Drive N/A 3.0/4
146. Boyz n the Hood N/A 3.1/4
147. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) N/A 3.1/4
148. The Fifth Element N/A 2.9/4
149. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
150. American Psycho N/A 3.0/4
151. (500) Days of Summer N/A 3.0/4
152. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) 4.0/4 3.2/4
153. Das Boot N/A 3.1/4
154. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) N/A 3.1/4
155. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) N/A 3.1/4
156. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) N/A 2.9/4
157. Riddick 2.0/4 2.6/4
158. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
159. 127 Hours 3.5/4 3.0/4
160. Mary Poppins N/A 3.0/4
161. Inside Job (2010) N/A 3.2/4
162. Spider-Man N/A 2.9/4
163. Batman (1989) N/A 2.9/4
164. Akira N/A 3.0/4
165. The Intouchables N/A 3.2/4
166. Planet of the Apes (1968) N/A 3.1/4
167. X-Men N/A 2.9/4
168. The Boondock Saints N/A 2.9/4
169. American Gangster N/A 3.0/4
170. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
171. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
172. The Day the Earth Stood Still (1951) N/A 3.0/4
173. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
174. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
175. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
176. Iron Man 3 N/A 2.9/4
177. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
178. High Fidelity N/A 3.0/4
179. The Hunger Games N/A 2.9/4
180. West Side Story (1961) N/A 3.0/4
181. Sherlock Holmes: A Game of Shadows N/A 2.9/4
182. A Nightmare on Elm Street (1984) 0.5/4 3.0/4
183. Once N/A 3.1/4
184. Miller's Crossing N/A 3.0/4
185. Mission: Impossible - Ghost Protocol N/A 3.0/4
186. Summer Wars ( Samâ wôzu ) 3.5/4 3.0/4
187. Blow N/A 2.9/4
188. The Verdict (1982) N/A 3.1/4
189. How the Grinch Stole Christmas (1966) N/A 3.0/4
190. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
191. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) N/A 3.0/4
192. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) N/A 3.2/4
193. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) N/A 3.1/4
194. Paprika N/A 3.0/4
195. Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) N/A 3.1/4
196. Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) N/A 2.9/4
197. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) N/A 3.0/4
198. Tales from Earthsea ( Gedo senki ) N/A 2.8/4
199. Barefoot Gen ( Hadashi no Gen ) N/A 2.5/4
200. King of Thorn ( Ibara no O ) N/A 2.7/4
201. Professor Layton and The Eternal Diva ( Eiga Reiton-kyôju to eien no utahime ) 3.0/4 2.8/4
202. Asura N/A 2.7/4
203. Ocean Waves ( Umi ga kikoeru ) N/A 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name