Movies I Own by SilentVamp

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Big Parade (1925) 4.0/4 2.9/4
2. City Lights 4.0/4 3.3/4
3. Phantom of the Opera (1943) 2.0/4 2.4/4
4. The Phantom of the Opera (1925) 4.0/4 3.0/4
5. The Phantom of the Opera (2004) 3.0/4 2.6/4
6. My Man Godfrey (1936) 4.0/4 3.0/4
7. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
8. Wuthering Heights (1939) 4.0/4 2.9/4
9. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
10. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
11. The Awful Truth 3.5/4 2.9/4
12. The Thin Man 3.5/4 2.9/4
13. Snow White and the Seven Dwarfs 3.5/4 3.0/4
14. Little Women (1933) 3.5/4 2.8/4
15. The 39 Steps (1935) 3.5/4 3.1/4
16. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
17. The Best Years of Our Lives 4.0/4 3.1/4
18. The Pride of the Yankees 4.0/4 2.9/4
19. His Girl Friday 4.0/4 3.0/4
20. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
21. Dumbo (1941) 4.0/4 2.9/4
22. Bambi 4.0/4 2.9/4
23. Rope 3.5/4 3.1/4
24. The Philadelphia Story 3.5/4 3.2/4
25. The Uninvited (1944) 3.5/4 3.0/4
26. Gaslight (1944) 3.5/4 3.0/4
27. Seven Brides for Seven Brothers 4.0/4 2.9/4
28. Father of the Bride (1950) 4.0/4 2.7/4
29. Father's Little Dividend 3.0/4 2.4/4
30. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
31. Oklahoma! 4.0/4 2.7/4
32. Calamity Jane 4.0/4 2.6/4
33. The Importance of Being Earnest (1952) 4.0/4 2.6/4
34. The Importance of Being Earnest (2002) 2.5/4 2.5/4
35. Strangers on a Train 3.5/4 3.2/4
36. Rebel Without a Cause 3.5/4 3.1/4
37. Pillow Talk 3.5/4 2.7/4
38. Marty 3.5/4 3.1/4
39. Harvey 3.5/4 3.1/4
40. The Harvey Girls 2.5/4 2.5/4
41. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
42. A Hard Day's Night 4.0/4 3.0/4
43. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
44. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
45. Head 3.5/4 2.6/4
46. Barefoot in the Park 3.5/4 2.8/4
47. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
48. 101 Dalmatians (1961) 3.5/4 2.9/4
49. The Hustler (1961) 3.5/4 3.2/4
50. The Apartment 3.5/4 3.2/4
51. Cool Hand Luke 3.5/4 3.2/4
52. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
53. Superman (1978) 4.0/4 3.0/4
54. Superman II 4.0/4 2.7/4
55. Superman III 1.5/4 2.0/4
56. Superman IV: The Quest for Peace 2.0/4 1.6/4
57. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
58. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.0/4 2.4/4
59. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
60. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
61. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
62. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
63. 1776 4.0/4 2.7/4
64. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
65. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
66. The Boys in the Band (1970) 4.0/4 2.8/4
67. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
68. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
69. The Shootist 3.0/4 3.0/4
70. Cold Turkey (1971) 3.0/4 2.1/4
71. The Jerk 3.0/4 2.9/4
72. Field of Dreams 4.0/4 2.9/4
73. Amadeus 4.0/4 3.2/4
74. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
75. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
76. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
77. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
78. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
79. Maurice 4.0/4 2.9/4
80. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
81. Moonstruck 4.0/4 2.8/4
82. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
83. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
84. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
85. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
86. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
87. Tombstone 4.0/4 3.1/4
88. Persuasion (1995) 4.0/4 2.8/4
89. Much Ado About Nothing (1993) 4.0/4 2.8/4
90. Sense and Sensibility (1995) 4.0/4 2.9/4
91. Hamlet (1996) 4.0/4 3.0/4
92. Se7en 4.0/4 3.3/4
93. American Beauty 4.0/4 3.1/4
94. Shakespeare in Love 3.5/4 2.8/4
95. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
96. That Thing You Do! 3.5/4 2.5/4
97. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
98. Gosford Park 4.0/4 2.8/4
99. Big Eden 4.0/4 2.8/4
100. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
101. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
102. Tropic Thunder 4.0/4 2.7/4
103. Training Day 3.5/4 3.0/4
104. Love Actually 3.5/4 2.9/4
105. Finding Neverland 3.5/4 2.9/4
106. Swing Kids (1993) 3.0/4 2.6/4
107. The Magic Flute (2007) 3.5/4 3.0/4
108. Bye Bye Birdie (1962) 3.0/4 2.7/4
109. Cleopatra (1963) 2.5/4 2.6/4
110. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
111. The Miracle Worker (1962) 3.0/4 3.0/4
112. Splendor in the Grass 3.0/4 2.8/4
113. To Sir, With Love 3.0/4 3.0/4
114. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
115. The Little Shop of Horrors (1960) 2.0/4 2.5/4
116. A Boy Named Charlie Brown 3.0/4 2.7/4
117. Paint Your Wagon 3.0/4 2.3/4
118. Hello, Dolly! 3.0/4 2.6/4
119. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
120. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
121. Compulsion (1959) 3.5/4 3.0/4
122. The Diary of Anne Frank 3.5/4 2.9/4
123. Cat on a Hot Tin Roof 3.0/4 3.0/4
124. Love in the Afternoon 3.0/4 2.7/4
125. Pal Joey 3.0/4 2.9/4
126. An Affair to Remember 2.5/4 2.9/4
127. Two Guys from Milwaukee 2.5/4 1.5/4
128. Carousel 2.5/4 2.3/4
129. High Society (1956) 3.0/4 2.8/4
130. Jesus Christ Superstar 3.0/4 2.7/4
131. The Way We Were 2.5/4 2.7/4
132. American Graffiti 3.0/4 3.0/4
133. The Seven Year Itch 3.0/4 2.7/4
134. Guys and Dolls 3.0/4 2.9/4
135. The Man with the Golden Arm 3.0/4 2.6/4
136. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
137. There's No Business Like Show Business 3.0/4 2.6/4
138. The Last Time I Saw Paris 2.5/4 2.3/4
139. Brigadoon 3.0/4 2.5/4
140. River of No Return 2.5/4 2.7/4
141. Suddenly (1954) 3.0/4 2.7/4
142. The Band Wagon (1953) 2.0/4 2.7/4
143. Niagara 2.5/4 2.7/4
144. How to Marry a Millionaire 3.0/4 2.8/4
145. Gentlemen Prefer Blondes 2.5/4 2.8/4
146. From Here to Eternity 2.0/4 3.0/4
147. Peter Pan (1953) 2.0/4 2.9/4
148. Don't Bother to Knock 3.0/4 2.8/4
149. Monkey Business (1952) 3.0/4 2.8/4
150. Royal Wedding 2.5/4 2.7/4
151. An American in Paris 3.0/4 2.8/4
152. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
153. The Muppet Movie 3.5/4 2.9/4
154. Apartment for Peggy 3.0/4 2.6/4
155. The Corn is Green (1945) 3.5/4 2.5/4
156. Popeye 3.0/4 2.0/4
157. Airplane! 3.5/4 3.0/4
158. Mr. Blandings Builds His Dream House 3.0/4 2.7/4
159. Easter Parade 3.0/4 2.9/4
160. I Remember Mama 3.5/4 2.9/4
161. Creepshow 3.0/4 2.8/4
162. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
163. Fast Times at Ridgemont High 3.5/4 2.9/4
164. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
165. The Pirates of Penzance 2.5/4 2.2/4
166. Easy Money (1983) 2.5/4 2.6/4
167. The Bishop's Wife 3.5/4 2.9/4
168. The Bachelor and the Bobby-Soxer 3.0/4 2.6/4
169. Life with Father 3.5/4 2.9/4
170. Kiss of Death (1947) 3.0/4 2.9/4
171. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
172. Trading Places 3.0/4 2.9/4
173. National Lampoon's Vacation 3.0/4 2.9/4
174. Another Country 3.0/4 3.0/4
175. The Muppets Take Manhattan 3.5/4 2.7/4
176. Till the Clouds Roll By 2.0/4 2.1/4
177. Notorious (1946) 3.5/4 3.2/4
178. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
179. The Cotton Club 2.5/4 2.4/4
180. Places in the Heart 3.0/4 2.8/4
181. Purple Rain 3.0/4 2.6/4
182. Revenge of the Nerds 3.0/4 2.6/4
183. Police Academy 3.0/4 2.5/4
184. Kitty 3.0/4 2.7/4
185. Moving Violations (1985) 2.5/4 2.3/4
186. The Care Bears Movie 2.0/4 2.0/4
187. Santa Claus: The Movie 2.5/4 2.4/4
188. My Beautiful Laundrette 3.0/4 2.4/4
189. Sesame Street Presents: Follow That Bird 3.0/4 2.6/4
190. Kiss of the Spider Woman (1985) 3.0/4 2.8/4
191. Young Sherlock Holmes 3.5/4 2.4/4
192. A Chorus Line 2.5/4 2.6/4
193. The Enchanted Cottage (1945) 3.0/4 2.5/4
194. Ziegfeld Follies 2.5/4 2.6/4
195. State Fair (1945) 2.5/4 2.6/4
196. The Lost Weekend 3.5/4 3.0/4
197. Anchors Aweigh 3.0/4 2.9/4
198. The Picture of Dorian Gray 3.5/4 2.9/4
199. Enemy Mine 3.0/4 2.7/4
200. The Last Dragon 3.0/4 2.5/4
201. A Room with a View (1986) 3.5/4 2.9/4
202. Pee Wee's Big Adventure 2.5/4 2.6/4
203. Mask 3.5/4 2.8/4
204. St. Elmo's Fire 2.0/4 2.6/4
205. Return to Oz 2.5/4 2.4/4
206. Clue 3.5/4 2.9/4
207. National Lampoon's European Vacation 3.0/4 2.4/4
208. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
209. None But the Lonely Heart 3.0/4 3.0/4
210. Cover Girl (1944) 3.0/4 2.8/4
211. Mona Lisa 3.5/4 3.0/4
212. Under the Cherry Moon 2.5/4 2.3/4
213. Haunted Honeymoon 2.5/4 2.2/4
214. The Sky's the Limit 2.0/4 2.0/4
215. The Hitcher (1986) 3.0/4 2.8/4
216. Lucas 3.0/4 2.8/4
217. Higher and Higher 2.0/4 2.3/4
218. For Whom the Bell Tolls 2.5/4 2.6/4
219. Shadow of a Doubt (1943) 3.5/4 3.1/4
220. Hannah and Her Sisters 2.5/4 3.0/4
221. Sid and Nancy 3.0/4 2.9/4
222. The Karate Kid (1984) 3.5/4 2.9/4
223. The Color of Money 2.0/4 2.8/4
224. Back to School 2.5/4 2.5/4
225. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
226. Platoon 3.5/4 3.2/4
227. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
228. In the Mood 3.0/4 2.6/4
229. Prick Up Your Ears 3.5/4 2.5/4
230. Radio Days 4.0/4 2.8/4
231. Hope and Glory 2.5/4 2.7/4
232. Roxanne 2.5/4 2.6/4
233. Three O'Clock High 3.0/4 2.6/4
234. For Me and My Gal 3.0/4 2.6/4
235. The Major and the Minor 3.0/4 2.8/4
236. Random Harvest 3.5/4 2.7/4
237. Holiday Inn 3.0/4 2.9/4
238. Woman of the Year 3.5/4 2.8/4
239. Mrs. Miniver 3.5/4 2.8/4
240. The Magnificent Ambersons 3.5/4 3.0/4
241. Three Men and a Baby 2.5/4 2.4/4
242. Throw Momma from the Train 2.0/4 2.4/4
243. The Last Emperor 3.0/4 3.0/4
244. La Bamba 3.5/4 2.6/4
245. Good Morning Vietnam 3.5/4 2.9/4
246. Flowers in the Attic 3.0/4 2.6/4
247. Less than Zero 3.0/4 2.6/4
248. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
249. Can't Buy Me Love 3.0/4 2.6/4
250. Some Kind of Wonderful 3.5/4 2.8/4
251. Summer School 2.5/4 2.3/4
252. Adventures in Babysitting 2.5/4 2.6/4
253. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
254. Dominick and Eugene 3.5/4 2.9/4
255. Lean on Me 3.5/4 2.9/4
256. A Handful of Dust 2.5/4 2.6/4
257. Back Street (1932) 3.5/4 2.3/4
258. Torch Song Trilogy 4.0/4 2.8/4
259. Biloxi Blues 3.5/4 2.5/4
260. Talk Radio 3.0/4 2.8/4
261. Meet John Doe 3.0/4 2.9/4
262. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) 3.0/4 2.5/4
263. Penny Serenade 4.0/4 2.6/4
264. Suspicion (1941) 3.0/4 2.8/4
265. Brighton Beach Memoirs 3.5/4 2.5/4
266. The Maltese Falcon (1941) 3.0/4 3.2/4
267. Eight Men Out 3.0/4 2.9/4
268. Michael Jackson's This is It 3.5/4 2.8/4
269. Colors 3.5/4 2.9/4
270. The Last Temptation of Christ 2.0/4 2.9/4
271. I'm Gonna Git You Sucka 2.0/4 2.1/4
272. A Fish Called Wanda 3.5/4 2.9/4
273. Dangerous Liaisons (1988) 3.0/4 2.9/4
274. Midnight Run 4.0/4 3.0/4
275. Mississippi Burning 3.0/4 3.1/4
276. Beaches (1988) 3.0/4 2.6/4
277. Stand and Deliver 3.0/4 2.5/4
278. The Land Before Time 3.0/4 2.9/4
279. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 3.0/4 2.8/4
280. Heathers 3.5/4 2.9/4
281. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
282. Willow 3.0/4 2.9/4
283. Coming to America 3.0/4 2.8/4
284. Rain Man 3.0/4 3.1/4
285. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
286. Tap (1989) 3.0/4 2.3/4
287. Gross Anatomy 3.0/4 2.4/4
288. Abe Lincoln in Illinois 3.0/4 2.9/4
289. Longtime Companion 3.0/4 2.7/4
290. Kitty Foyle: The Natural History of a Woman 3.0/4 2.5/4
291. Waterloo Bridge (1940) 3.5/4 2.8/4
292. Pride and Prejudice (1940) 4.0/4 2.5/4
293. Pinocchio (1940) 3.5/4 3.0/4
294. Shag 3.5/4 3.0/4
295. Cousins (1989) 4.0/4 2.5/4
296. Valmont 2.5/4 2.6/4
297. Drugstore Cowboy 3.0/4 2.8/4
298. Star Trek IV: The Voyage Home 3.5/4 2.8/4
299. Star Trek III: The Search for Spock 3.5/4 2.7/4
300. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
301. Star Trek: The Motion Picture 3.0/4 2.6/4
302. Look Who's Talking 3.0/4 2.3/4
303. The Burbs 3.5/4 2.6/4
304. My Left Foot 3.5/4 3.0/4
305. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
306. Driving Miss Daisy 3.5/4 2.9/4
307. Major League 3.0/4 2.8/4
308. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
309. Say Anything... 3.5/4 2.9/4
310. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
311. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
312. Parenthood 3.0/4 2.8/4
313. Avalon (1990) 3.5/4 2.8/4
314. The Grifters 2.5/4 2.8/4
315. Memphis Belle (1990) 3.0/4 2.6/4
316. Mo' Better Blues 3.0/4 2.5/4
317. Young Mr. Lincoln 3.5/4 2.8/4
318. Love Affair (1939) 3.0/4 2.8/4
319. Gunga Din 3.5/4 2.8/4
320. Goodbye, Mr. Chips (1939) 3.5/4 2.9/4
321. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
322. Dick Tracy (1990) 2.5/4 2.4/4
323. Awakenings (1990) 3.5/4 2.9/4
324. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
325. Enchanted April (1992) 3.5/4 2.6/4
326. Only the Lonely 2.0/4 2.5/4
327. Soapdish 2.5/4 2.4/4
328. The Five Heartbeats 4.0/4 2.9/4
329. Dead Again (1991) 3.0/4 2.7/4
330. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
331. Lost in Yonkers 3.0/4 2.3/4
332. The Fisher King 3.5/4 2.9/4
333. Hot Shots! (1991) 3.5/4 2.5/4
334. The Commitments (1991) 3.5/4 2.8/4
335. City Slickers (1991) 3.0/4 2.6/4
336. JFK 3.0/4 3.0/4
337. My Girl 3.0/4 2.7/4
338. Bringing Up Baby 3.5/4 3.1/4
339. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
340. Boyz n the Hood 3.5/4 3.1/4
341. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
342. Peter's Friends 3.5/4 2.6/4
343. Mo' Money 2.5/4 2.0/4
344. Howards End 3.5/4 2.9/4
345. Stage Door 2.0/4 2.8/4
346. The Crying Game 3.0/4 2.8/4
347. The Lover (1992) 2.0/4 2.6/4
348. Malcolm X (1992) 3.5/4 3.1/4
349. A River Runs Through It 3.5/4 2.8/4
350. Chaplin 3.5/4 2.9/4
351. Sister Act 3.0/4 2.5/4
352. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
353. Of Mice and Men (1992) 3.0/4 2.9/4
354. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
355. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
356. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
357. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
358. The Joy Luck Club 3.0/4 2.6/4
359. The Remains of the Day 3.5/4 2.8/4
360. Swing Time 3.5/4 2.7/4
361. Camille (1936) 3.0/4 2.7/4
362. Mr. Deeds Goes to Town 3.5/4 2.9/4
363. Modern Times 3.0/4 3.3/4
364. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
365. The Age of Innocence (1993) 2.0/4 2.7/4
366. Philadelphia 3.5/4 3.0/4
367. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
368. Four Weddings and a Funeral 4.0/4 2.8/4
369. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
370. Magnificent Obsession (1935) 3.5/4 2.3/4
371. A Tale of Two Cities (1935) 3.5/4 3.0/4
372. Top Hat 3.0/4 3.0/4
373. Bride of Frankenstein 3.5/4 3.1/4
374. Jefferson in Paris 3.0/4 2.4/4
375. The American President 3.5/4 2.7/4
376. Imitation of Life (1959) 3.5/4 3.0/4
377. Imitation of Life (1934) 3.5/4 3.0/4
378. It Happened One Night 3.5/4 3.2/4
379. Waiting for Guffman 3.0/4 3.0/4
380. The Truth About Cats & Dogs 3.0/4 2.4/4
381. Shine (1996) 3.0/4 2.9/4
382. Evita 3.0/4 2.5/4
383. Emma (1996) 3.0/4 2.6/4
384. The English Patient 3.0/4 2.9/4
385. The Birdcage 3.0/4 2.7/4
386. Romeo and Juliet (1968) 3.0/4 2.9/4
387. 42nd Street 3.0/4 2.6/4
388. Morning Glory (1933) 3.0/4 2.6/4
389. Spice World 2.0/4 1.3/4
390. In & Out 3.0/4 2.5/4
391. Dracula (1931) 3.5/4 2.9/4
392. Mary Shelley's Frankenstein 3.0/4 2.4/4
393. Frankenstein (1931) 3.5/4 3.2/4
394. The Straight Story 3.0/4 3.0/4
395. Mansfield Park (1999) 2.0/4 2.7/4
396. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
397. Show Boat (1936) 2.5/4 2.8/4
398. Show Boat (1951) 3.0/4 2.6/4
399. Wings (1927) 3.5/4 2.9/4
400. Henry V (1989) 4.0/4 2.9/4
401. Far from Heaven 3.5/4 3.0/4
402. Chicago (2002) 2.0/4 2.8/4
403. Beyond the Sea (2004) 3.0/4 2.7/4
404. Shall We Dance (1937) 3.5/4 2.8/4
405. Jersey Girl (2004) 3.5/4 2.3/4
406. Garden State 2.5/4 2.9/4
407. The Passion of the Christ 3.0/4 2.7/4
408. Guess Who's Coming to Dinner 3.0/4 3.0/4
409. Fever Pitch (2005) 3.5/4 2.3/4
410. A Lot Like Love 3.5/4 2.4/4
411. The Producers (2005) 3.0/4 2.4/4
412. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
413. Hairspray (1988) 3.5/4 2.7/4
414. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
415. A Single Man 3.0/4 2.9/4
416. Jane Eyre (1944) 2.0/4 2.8/4
417. Jane Eyre (1996) 3.0/4 2.7/4
418. Lincoln 4.0/4 3.0/4
419. Les Misérables (2012) 3.0/4 3.0/4
420. The Birth of a Nation (1915) 1.5/4 2.3/4
421. Grease 3.5/4 2.9/4
422. The King and I (1956) 3.5/4 2.8/4
423. Meet Me in St. Louis 3.5/4 3.0/4
424. On the Town 3.5/4 2.9/4
425. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
426. Fantasia 3.0/4 3.0/4
427. Sleeping Beauty (1959) 3.5/4 2.9/4
428. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
429. An American Tail 3.5/4 2.8/4
430. Cinderella (1950) 3.5/4 2.9/4
431. Toy Story 3.5/4 3.3/4
432. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.5/4 2.8/4
433. Take Me Out to the Ball Game 3.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name