Movies I Own by thenoth

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
2. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
3. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
4. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
5. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
6. Jaws 4.0/4 3.2/4
7. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
8. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
9. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
10. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
11. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
12. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
13. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
14. Alien 3.0/4 3.3/4
15. The Matrix 3.0/4 3.2/4
16. Inception 3.0/4 3.3/4
17. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
18. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
19. Sin City 3.5/4 3.0/4
20. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
21. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
22. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
23. 300 2.5/4 2.9/4
24. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
25. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
26. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
27. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
28. Saw 3.0/4 2.9/4
29. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
30. Aliens 3.0/4 3.3/4
31. X-Men: First Class 2.5/4 3.1/4
32. Thor 3.0/4 2.9/4
33. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
34. Skyfall 2.5/4 3.1/4
35. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
36. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
37. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
38. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
39. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
40. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
41. X-Men Origins: Wolverine 1.5/4 2.7/4
42. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
43. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
44. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
45. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
46. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
47. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
48. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
49. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
50. Underworld (2003) 1.5/4 2.8/4
51. Insidious 3.0/4 2.8/4
52. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
53. The Amityville Horror (1979) 2.5/4 2.7/4
54. May 3.0/4 2.9/4
55. Sinister 2.0/4 2.8/4
56. Event Horizon 3.5/4 2.7/4
57. From Hell 3.0/4 2.6/4
58. Repo! The Genetic Opera! 3.5/4 2.7/4
59. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
60. The Ninth Gate 2.5/4 2.5/4
61. Black Death 3.5/4 2.6/4
62. Haunting in Connecticut, The 3.0/4 2.5/4
63. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
64. Needful Things 2.0/4 2.5/4
65. Salem's Lot (2004) 1.0/4 2.5/4
66. Damien: Omen II 2.0/4 2.6/4
67. Dead Snow ( Død snø ) 3.0/4 2.6/4
68. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
69. The Wolfman (2010) 3.0/4 2.4/4
70. Alien: Resurrection 2.0/4 2.3/4
71. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
72. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
73. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
74. Fear and Loathing in Las Vegas 3.5/4 3.0/4
75. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
76. Slumdog Millionaire 2.0/4 3.1/4
77. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
78. A Fish Called Wanda 3.5/4 2.9/4
79. Ed Wood 2.0/4 3.0/4
80. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
81. American Psycho 3.0/4 3.0/4
82. Tropic Thunder 3.0/4 2.7/4
83. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
84. Seven Psychopaths 3.5/4 2.9/4
85. Frankenweenie (2012) 3.0/4 2.9/4
86. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
87. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
88. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
89. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
90. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
91. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
92. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
93. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
94. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
95. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
96. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
97. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
98. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
99. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
100. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
101. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
102. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
103. The Curious Case of Benjamin Button 2.0/4 2.9/4
104. The Dead Zone (1983) 3.5/4 2.9/4
105. Eraserhead 3.5/4 2.9/4
106. Constantine 2.5/4 2.6/4
107. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
108. Cowboys & Aliens 2.0/4 2.5/4
109. Titus 3.0/4 2.6/4
110. Dark Shadows 2.5/4 2.4/4
111. Public Enemies 2.5/4 2.7/4
112. Secret Window 2.5/4 2.4/4
113. Once Upon a Time in Mexico 2.5/4 2.6/4
114. The Rum Diary 2.0/4 2.1/4
115. Don Juan de Marco 2.5/4 2.4/4
116. Finding Neverland 2.5/4 2.9/4
117. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.0/4 2.7/4
118. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
119. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
120. Alice in Wonderland (2010) 3.0/4 2.6/4
121. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2.5/4 2.6/4
122. Boondock Saints II: All Saints Day 3.0/4 2.5/4
123. Terkel in Trouble ( Terkel i knibe ) 2.5/4 3.0/4
124. The Invention of Lying 3.0/4 2.4/4
125. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
126. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.0/4 3.1/4
127. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) 2.5/4 2.9/4
128. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 2.5/4 3.0/4
129. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
130. Batman Forever 2.0/4 2.1/4
131. No Country for Old Men 2.5/4 3.2/4
132. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
133. American Beauty 3.5/4 3.1/4
134. American History X 3.5/4 3.2/4
135. The Libertine (2005) 2.0/4 2.3/4
136. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
137. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
138. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
139. Shallow Grave 3.5/4 2.8/4
140. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
141. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
142. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
143. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
144. Angels & Demons 2.5/4 2.6/4
145. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
146. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
147. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
148. Django Unchained 3.0/4 3.3/4
149. Fight Club 4.0/4 3.3/4
150. Lost Highway 2.5/4 2.8/4
151. Mulholland Drive N/A 3.0/4
152. Eyes Wide Shut N/A 2.6/4
153. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
154. Les Misérables (2012) 2.5/4 3.0/4
155. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
156. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
157. The Pianist 3.0/4 3.2/4
158. Memento 3.0/4 3.2/4
159. Sid and Nancy 2.5/4 2.9/4
160. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
161. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
162. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
163. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
164. The Road (2009) 4.0/4 2.8/4
165. Se7en 3.5/4 3.3/4
166. Saw III 1.0/4 2.4/4
167. Chronicle (2012) 2.0/4 2.7/4
168. Dream House 2.0/4 2.1/4
169. Red Lights (2012) 2.0/4 2.3/4
170. Maniac (2013) 3.0/4 2.3/4
171. I Am Legend 2.0/4 2.8/4
172. Evil ( Ondskan ) 3.5/4 3.1/4
173. 6 Souls ( Shelter ) 2.0/4 2.4/4
174. Sauna 4.0/4 2.7/4
175. Omen 3: The Final Conflict 2.5/4 2.3/4
176. Perfume: The Story of a Murderer 3.0/4 2.9/4
177. The Raven (2012) 2.5/4 2.6/4
178. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
179. Hannibal Rising 3.0/4 2.0/4
180. Hannibal (2001) 2.0/4 2.5/4
181. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
182. The Reaping 2.0/4 2.0/4
183. Frostbitten ( Frostbiten ) 3.0/4 2.5/4
184. Velvet Goldmine 2.0/4 2.8/4
185. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
186. The Machinist 3.5/4 2.9/4
187. Masters of Horror - John Carpenter's Cigarette Burns 3.5/4 2.6/4
188. Super 8 2.0/4 2.8/4
189. Black Swan (2010) 2.0/4 3.0/4
190. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
191. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
192. Moulin Rouge (2001) 2.5/4 2.8/4
193. Shutter Island 2.0/4 3.1/4
194. Cloud Atlas 2.5/4 2.9/4
195. Terminator Salvation 2.5/4 2.6/4
196. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
197. Valkyrie 2.0/4 2.7/4
198. Inkheart 3.0/4 2.2/4
199. Green Street Hooligans 3.0/4 2.9/4
200. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
201. Catch Me if You Can 2.0/4 3.1/4
202. Boys Don't Cry 3.0/4 2.9/4
203. Star Trek Into Darkness 2.5/4 3.0/4
204. The Hunger Games 2.0/4 2.9/4
205. Death Proof 2.0/4 2.7/4
206. The Social Network 1.5/4 3.1/4
207. Falling Down 2.5/4 2.9/4
208. Jackass 3-D 3.0/4 2.5/4
209. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
210. Tinker Tailor Soldier Spy 2.5/4 2.7/4
211. Diabolique ( diaboliques, Les ) 2.0/4 3.0/4
212. Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) N/A 3.0/4
213. Traffic (2000) 2.5/4 3.0/4
214. 28 Days 1.5/4 2.5/4
215. Orphan 1.0/4 2.8/4
216. Lost World: Jurassic Park 1.5/4 2.5/4
217. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
218. 2012 2.0/4 2.5/4
219. Red Eye 1.5/4 2.6/4
220. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
221. Chocolat (2000) 1.5/4 2.9/4
222. Donnie Brasco 1.5/4 2.9/4
223. Spider-Man 1.5/4 2.9/4
224. Spider-Man 3 1.5/4 2.5/4
225. Speed (1994) 1.0/4 2.9/4
226. Mirrors (2008) 1.5/4 2.1/4
227. The Hills Have Eyes (2006) 1.0/4 2.6/4
228. Amityville II: The Possession 1.5/4 2.3/4
229. A Crime 1.5/4 2.1/4
230. The Zodiac (2006) 1.5/4 1.9/4
231. Batman & Robin 0.5/4 1.3/4
232. Mirrors 2 0.5/4 1.9/4
233. Daredevil 1.0/4 2.2/4
234. Elektra 0.5/4 1.5/4
235. Hobo with a Shotgun N/A 2.5/4
236. Thor: The Dark World 3.0/4 2.8/4
237. Insidious: Chapter 2 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name