Movies I've Seen by DJ

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
2. The Matrix 3.0/4 3.2/4
3. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
4. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
5. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
7. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
8. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
9. Se7en 3.0/4 3.3/4
10. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
11. Toy Story 4.0/4 3.3/4
12. Casablanca 3.5/4 3.3/4
13. Alien 3.5/4 3.3/4
14. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
15. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
16. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
17. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
18. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
19. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
20. Wall-E 4.0/4 3.2/4
21. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
22. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
23. Avatar 4.0/4 3.0/4
24. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
25. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
26. Aliens 3.5/4 3.3/4
27. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
28. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
29. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
30. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
31. Die Hard 2.5/4 3.3/4
32. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
33. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
34. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
35. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
36. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
37. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
38. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
39. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
40. The Abyss 3.5/4 2.9/4
41. Beverly Hills Cop 3.5/4 2.9/4
42. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
43. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
44. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
45. Big Trouble in Little China 2.5/4 2.8/4
46. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
47. Enemy of the State 3.5/4 2.8/4
48. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
49. Air Force One 3.5/4 2.7/4
50. National Treasure 3.5/4 2.7/4
51. King Kong (2005) 3.5/4 2.7/4
52. True Lies 3.5/4 2.8/4
53. Face/Off 2.0/4 2.7/4
54. I, Robot 3.5/4 2.7/4
55. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
56. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
57. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
58. Backdraft 3.0/4 2.7/4
59. Tremors 2.0/4 2.7/4
60. Drunken Master ( Jui kuen ) 2.5/4 3.0/4
61. The Negotiator (1998) 2.5/4 2.7/4
62. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
63. Superman II 3.0/4 2.7/4
64. Armageddon 2.5/4 2.6/4
65. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
66. Resident Evil (2002) 2.0/4 2.7/4
67. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 2.0/4 2.8/4
68. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
69. National Treasure: Book of Secrets 2.5/4 2.6/4
70. U.S. Marshals 3.0/4 2.6/4
71. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
72. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
73. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
74. Shrek 4.0/4 3.1/4
75. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
76. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
77. Kung Fu Panda 3.5/4 3.0/4
78. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
79. Ice Age 3.5/4 2.9/4
80. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
81. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
82. Cars 3.5/4 2.8/4
83. A Bug's Life 3.5/4 2.9/4
84. Coraline 3.5/4 3.0/4
85. Bambi 3.5/4 2.9/4
86. Alice in Wonderland (1951) 3.5/4 2.9/4
87. Cinderella (1950) 3.5/4 2.9/4
88. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
89. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
90. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
91. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
92. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
93. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
94. Robin Hood (1973) 3.0/4 3.0/4
95. The Sword in the Stone 3.0/4 2.9/4
96. The Secret of NIMH 2.5/4 2.9/4
97. An American Tail 2.5/4 2.8/4
98. The Fox and the Hound 2.5/4 2.9/4
99. Charlotte's Web (1973) 3.5/4 2.9/4
100. The Prince of Egypt 3.5/4 2.9/4
101. The 40 Year-Old Virgin 2.5/4 2.9/4
102. Airplane! 3.0/4 3.0/4
103. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
104. Madagascar 3.0/4 2.7/4
105. Meet the Robinsons 2.5/4 2.8/4
106. Ice Age: The Meltdown 2.5/4 2.7/4
107. 9 4.0/4 2.8/4
108. Bolt 3.0/4 2.7/4
109. Anastasia (1997) 3.5/4 2.8/4
110. Monster House 3.5/4 2.6/4
111. Chicken Run 2.5/4 2.6/4
112. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
113. Antz 3.0/4 2.5/4
114. Robots (2005) 3.0/4 2.5/4
115. Pete's Dragon (1977) 3.0/4 2.7/4
116. Planet 51 3.0/4 2.4/4
117. FernGully: The Last Rainforest 2.5/4 2.5/4
118. Space Jam 1.5/4 2.3/4
119. Open Season (2006) 2.5/4 2.4/4
120. Final Fantasy: The Spirits Within 3.5/4 2.4/4
121. Casper: A Spirited Beginning 2.5/4 2.6/4
122. Osmosis Jones 2.0/4 2.2/4
123. Jimmy Neutron: Boy Genius 3.0/4 2.4/4
124. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
125. Jaws 2.5/4 3.2/4
126. Saw 3.5/4 2.9/4
127. Poltergeist (1982) 4.0/4 3.0/4
128. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
129. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
130. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
131. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
132. Ringu 3.5/4 2.8/4
133. Cube 3.0/4 2.8/4
134. The Last House on the Left (2009) 0.5/4 2.7/4
135. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
136. Groundhog Day 2.5/4 3.0/4
137. Dumb and Dumber 2.0/4 2.8/4
138. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
139. The Goonies 4.0/4 3.1/4
140. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
141. American Pie 2.5/4 2.8/4
142. There's Something About Mary 3.0/4 2.8/4
143. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
144. Best in Show 2.0/4 2.9/4
145. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 3.0/4 2.8/4
146. Clue 2.0/4 2.9/4
147. Big 3.0/4 3.0/4
148. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
149. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
150. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
151. Austin Powers: International Man of Mystery 3.0/4 2.8/4
152. Coming to America 3.0/4 2.8/4
153. Dodgeball: A True Underdog Story 2.5/4 2.6/4
154. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
155. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
156. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
157. Home Alone 3.0/4 2.9/4
158. Who Framed Roger Rabbit? 2.5/4 2.9/4
159. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
160. Better Off Dead 3.0/4 2.8/4
161. Tootsie 3.5/4 2.8/4
162. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
163. Zoolander 2.5/4 2.5/4
164. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
165. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
166. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
167. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
168. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
169. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
170. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
171. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
172. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
173. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
174. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
175. The NeverEnding Story 3.5/4 2.9/4
176. Willow 3.0/4 2.9/4
177. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
178. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
179. Star Trek: First Contact 3.0/4 2.8/4
180. Flight of the Navigator 3.0/4 2.7/4
181. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
182. Labyrinth (1986) 3.0/4 2.9/4
183. Superman (1978) 3.5/4 3.0/4
184. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
185. Grease 4.0/4 2.9/4
186. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
187. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
188. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
189. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
190. Episode 50 1.5/4 2.6/4
191. Paranormal Activity 2 1.5/4 2.3/4
192. And the Band Played On 4.0/4 2.9/4
193. Resident Evil: Afterlife 2.0/4 2.5/4
194. Resident Evil: Apocalypse 2.0/4 2.5/4
195. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
196. The Da Vinci Code 2.5/4 2.4/4
197. The Cell (2000) 2.5/4 2.5/4
198. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
199. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
200. The Forbidden Dance 2.0/4 1.9/4
201. Girl, Interrupted 2.0/4 2.8/4
202. Jumpin' Jack Flash 3.5/4 2.5/4
203. Stephen King's It 3.0/4 2.8/4
204. D.A.R.Y.L. 2.0/4 2.3/4
205. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
206. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
207. Men in Black 2 2.0/4 2.2/4
208. Alien 3 2.0/4 2.5/4
209. Evan Almighty 2.0/4 2.2/4
210. Lean on Me 3.5/4 2.9/4
211. Outbreak 3.0/4 2.7/4
212. Signs 1.5/4 2.7/4
213. Silent Hill 2.5/4 2.5/4
214. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
215. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.0/4 2.4/4
216. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 3.5/4 2.7/4
217. Tron 2.5/4 2.8/4
218. Village of the Damned (1995) 2.5/4 2.3/4
219. The Village (2004) 2.5/4 2.4/4
220. What Dreams May Come 3.0/4 2.7/4
221. Witches of Eastwick 1.5/4 2.7/4
222. Lara Croft: Tomb Raider 3.0/4 2.5/4
223. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.5/4 2.5/4
224. Van Helsing 2.5/4 2.3/4
225. Wild Wild West 2.5/4 1.6/4
226. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
227. Bicentennial Man 3.5/4 2.3/4
228. Flubber 2.0/4 2.0/4
229. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
230. Jack 2.5/4 2.0/4
231. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
232. Mrs. Doubtfire 2.5/4 2.7/4
233. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
234. Patch Adams 3.0/4 2.4/4
235. Lost World: Jurassic Park 2.0/4 2.5/4
236. 101 Dalmatians (1996) 2.0/4 2.2/4
237. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
238. Skyfall 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name