Movies I Own by Photo20

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 2.5/4 3.5/4
2. Fight Club 2.5/4 3.3/4
3. Pulp Fiction 2.5/4 3.4/4
4. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
5. The Matrix 2.5/4 3.2/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
8. The Godfather: Part II 2.5/4 3.4/4
9. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
10. Inception 4.0/4 3.3/4
11. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
12. The Departed N/A 3.3/4
13. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
14. Die Hard 3.0/4 3.3/4
15. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
16. Psycho (1960) N/A 3.3/4
17. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
18. Apocalypse Now N/A 3.3/4
19. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
20. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
21. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
22. Up (2009) N/A 3.3/4
23. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
24. A Clockwork Orange 1.0/4 3.1/4
25. Blade Runner N/A 3.2/4
26. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
27. Kill Bill: Volume 1 2.5/4 3.0/4
28. Shaun of the Dead 2.0/4 3.1/4
29. Inglourious Basterds (2009) 2.0/4 3.2/4
30. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
31. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
32. Star Trek N/A 3.1/4
33. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
34. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
35. The Terminator 2.5/4 3.1/4
36. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
37. There Will Be Blood N/A 3.1/4
38. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
39. The Goonies 3.0/4 3.1/4
40. Warrior (2011) 3.0/4 3.2/4
41. Casino N/A 3.2/4
42. V for Vendetta N/A 3.0/4
43. The Hangover 3.0/4 3.0/4
44. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
45. Shrek 2.5/4 3.1/4
46. Sin City 2.0/4 3.0/4
47. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
48. Kill Bill: Volume 2 2.5/4 3.0/4
49. 300 3.5/4 2.9/4
50. 50/50 2.5/4 3.1/4
51. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
52. Million Dollar Baby (2004) 2.5/4 3.1/4
53. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
54. The Untouchables (1987) N/A 3.1/4
55. Casino Royale (2006) N/A 3.1/4
56. Mystic River N/A 3.1/4
57. Paradise Lost 3: Purgatory N/A 3.1/4
58. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
59. Zombieland 2.0/4 3.0/4
60. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
61. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) N/A 3.1/4
62. True Grit (2010) N/A 3.1/4
63. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
64. The Elephant Man N/A 3.2/4
65. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
66. Misery 3.5/4 3.1/4
67. Taken (2009) N/A 3.0/4
68. Apollo 13 N/A 3.1/4
69. Kick-Ass 2.0/4 3.0/4
70. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
71. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
72. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
73. District 9 3.0/4 3.0/4
74. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
75. Hot Fuzz 2.5/4 3.0/4
76. Doubt N/A 3.1/4
77. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.5/4 3.0/4
78. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
79. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
80. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
81. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
82. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
83. The Wrestler (2008) N/A 3.1/4
84. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
85. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
86. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
87. Dawn of the Dead (1979) 2.5/4 3.1/4
88. Real Steel 4.0/4 2.9/4
89. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
90. American Psycho 1.5/4 3.0/4
91. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 3.0/4 3.0/4
92. The Town (2010) 3.5/4 3.0/4
93. The Day the Earth Stood Still (1951) N/A 3.0/4
94. The Hurt Locker N/A 3.1/4
95. Contraband (2012) 4.0/4 2.7/4
96. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
97. 127 Hours N/A 3.0/4
98. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
99. American Gangster 3.0/4 3.0/4
100. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
101. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
102. Fast Five 3.0/4 2.9/4
103. X-Men 3.0/4 2.9/4
104. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
105. Caddyshack 3.5/4 3.0/4
106. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
107. This Means War N/A 2.5/4
108. Red Tails N/A 2.4/4
109. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
110. Perfect Sense N/A 2.5/4
111. The Grey 2.5/4 2.7/4
112. Rampart 2.0/4 2.5/4
113. One for the Money N/A 2.3/4
114. The Devil Inside N/A 2.0/4
115. The Vow (2012) N/A 2.8/4
116. Underworld Awakening 3.5/4 2.5/4
117. Playback N/A 2.3/4
118. Humans Versus Zombies N/A 1.9/4
119. Mother's Day (2010) 4.0/4 2.5/4
120. The Shrine N/A 2.4/4
121. Haywire (2012) N/A 2.4/4
122. Dark Tide 2.5/4 2.3/4
123. Let the Bullets Fly ( Rang zidan fei ) N/A 2.6/4
124. The Innkeepers N/A 2.4/4
125. The Wicker Tree 0.5/4 1.8/4
126. 11-11-11 N/A 1.9/4
127. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
128. The Divide N/A 2.2/4
129. Robotropolis N/A 2.3/4
130. The Darkest Hour (2011) N/A 2.1/4
131. We Bought a Zoo N/A 2.8/4
132. War Horse N/A 2.8/4
133. Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked 2.5/4 2.3/4
134. Hop (2011) 2.5/4 2.4/4
135. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
136. The Sitter 3.5/4 2.3/4
137. Creature (2011) N/A 2.0/4
138. The Three Musketeers (2011) 3.0/4 2.4/4
139. Happy Feet Two N/A 2.3/4
140. Immortals (2011) 3.0/4 2.5/4
141. Footloose (2011) N/A 2.3/4
142. Like Crazy (2011) N/A 2.9/4
143. Jack and Jill 0.5/4 1.7/4
144. Beneath the Darkness N/A 2.1/4
145. Tomorrow, When the War Began N/A 2.6/4
146. Puss in Boots (2011) N/A 2.6/4
147. Honey 2 3.0/4 2.4/4
148. Tower Heist 3.0/4 2.5/4
149. War of the Arrows ( Choi-jong-byeong-gi Hwal ) N/A 2.7/4
150. Retreat 1.5/4 2.1/4
151. London Boulevard N/A 2.2/4
152. Paranormal Activity 3 1.0/4 2.5/4
153. A Very Harold & Kumar 3D Christmas 2.5/4 2.4/4
154. Reunion, The (2011/II) N/A 2.4/4
155. The Rebound (2010) N/A 2.4/4
156. In Time N/A 2.6/4
157. The Thing (2011) 3.0/4 2.5/4
158. The Big Year 3.0/4 2.7/4
159. Dream House 2.5/4 2.1/4
160. The Woman (2011) N/A 2.2/4
161. Cloverfield N/A 2.6/4
162. Valkyrie N/A 2.7/4
163. Madagascar: Escape 2 Africa N/A 2.6/4
164. 21 N/A 2.7/4
165. Felon 3.0/4 2.8/4
166. Red (2008) N/A 2.8/4
167. Eagle Eye N/A 2.5/4
168. Death Race 3.0/4 2.5/4
169. Feast II: Sloppy Seconds 2.0/4 2.5/4
170. Transporter 3 3.0/4 2.5/4
171. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 3.0/4 2.5/4
172. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
173. Be Kind Rewind N/A 2.4/4
174. Run Fatboy Run 1.5/4 2.3/4
175. Journey to the Center of the Earth (2008) N/A 2.3/4
176. No Country for Old Men N/A 3.2/4
177. Zodiac (2007) N/A 2.9/4
178. Orphanage, The ( orfanato, El ) N/A 2.9/4
179. Grindhouse N/A 2.8/4
180. Knocked Up 2.5/4 2.8/4
181. The Mist 3.0/4 2.7/4
182. 28 Weeks Later 2.5/4 2.7/4
183. Ocean's Thirteen 3.0/4 2.7/4
184. Smokin' Aces N/A 2.6/4
185. 30 Days of Night 3.5/4 2.6/4
186. Day Watch ( Dnevnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
187. Hatchet N/A 2.6/4
188. The Kingdom (2007) N/A 2.6/4
189. Revolver (2007) 3.0/4 2.5/4
190. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
191. Chaos (2007) 3.0/4 2.6/4
192. Dog Soldiers 2.0/4 2.8/4
193. Man on a Ledge 3.0/4 2.7/4
194. Coriolanus N/A 2.6/4
195. Goon 3.0/4 2.6/4
196. Gone (2012) N/A 2.4/4
197. The Whistleblower (2011) 3.0/4 2.6/4
198. National Lampoon's Animal House 3.5/4 3.0/4
199. The Last House on the Left (2009) 2.5/4 2.7/4
200. Last House on the Left (1972) 2.5/4 2.7/4
201. The Philly Kid 3.0/4 2.7/4
202. War (2007) 3.0/4 2.1/4
203. The Lost Future 3.0/4 2.3/4
204. Artie Lange's Beer League 2.5/4 2.2/4
205. My Bloody Valentine 3-D 2.5/4 2.4/4
206. Urban Legends: Final Cut 1.5/4 1.6/4
207. Bangkok Dangerous (2001) 3.0/4 2.8/4
208. Ron White: You Can't Fix Stupid 3.0/4 2.8/4
209. Cougar Club 2.0/4 1.8/4
210. Miss March 1.0/4 1.9/4
211. Crime and Punishment in Suburbia 2.0/4 2.2/4
212. Babylon A.D. 3.0/4 1.9/4
213. Bad Ass 4.0/4 2.6/4
214. Gremlins 2: The New Batch 2.0/4 2.4/4
215. DOA: Dead or Alive 3.0/4 1.9/4
216. In the Name of the King 2: Two Worlds 3.0/4 1.9/4
217. The Ward 3.0/4 2.1/4
218. 1408 3.0/4 2.6/4
219. The Samaritan (2012) 3.0/4 2.3/4
220. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
221. Road Trip 3.0/4 2.4/4
222. Bunraku 3.0/4 2.5/4
223. Shaolin 3.0/4 2.5/4
224. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
225. Sling Blade 3.0/4 3.1/4
226. Orphan 3.0/4 2.8/4
227. Bronson 3.0/4 2.9/4
228. Boondock Saints II: All Saints Day 3.5/4 2.5/4
229. Couples Retreat 3.0/4 2.2/4
230. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2.0/4 2.3/4
231. Loosies 2.5/4 2.5/4
232. United 93 3.0/4 2.9/4
233. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
234. Clerks II N/A 2.6/4
235. Crank 3.0/4 2.7/4
236. Mindhunters 3.0/4 2.4/4
237. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
238. The Hunted (2003) 3.0/4 2.4/4
239. 13 Going On 30 2.5/4 2.4/4
240. The Island (2005) 3.0/4 2.5/4
241. Holes (2003) 2.5/4 2.7/4
242. A.I. Artificial Intelligence N/A 2.7/4
243. Foolproof 3.0/4 2.7/4
244. Ghosts of Mars 2.0/4 2.1/4
245. The Glass House N/A 2.0/4
246. Gone in 60 Seconds (2000) 3.0/4 2.5/4
247. American Pie 2.5/4 2.8/4
248. Bicentennial Man N/A 2.3/4
249. Windtalkers 2.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name