Seen it by Deacon's Review

Seen it

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Fight Club 4.0/4 3.3/4
3. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
4. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
5. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
6. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
7. The Matrix 2.0/4 3.2/4
8. Schindler's List 2.0/4 3.4/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
11. Se7en 2.0/4 3.3/4
12. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
13. The Dark Knight N/A 3.4/4
14. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
15. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
16. The Departed 3.0/4 3.3/4
17. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
18. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
19. Saving Private Ryan 2.5/4 3.3/4
20. Back to the Future 2.0/4 3.3/4
21. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
22. American Beauty 4.0/4 3.1/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
24. 12 Angry Men (1957) N/A 3.4/4
25. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
26. Sin City N/A 3.0/4
27. Donnie Darko N/A 3.0/4
28. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
29. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
30. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
31. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
32. Shaun of the Dead 2.0/4 3.1/4
33. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
34. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
35. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
36. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
37. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
38. Juno 2.0/4 2.9/4
39. American History X 3.5/4 3.2/4
40. The Sixth Sense N/A 3.2/4
41. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
42. Amadeus N/A 3.2/4
43. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
44. Aliens 2.5/4 3.3/4
45. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
46. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
47. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
48. The Wizard of Oz (1939) 2.5/4 3.2/4
49. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
50. Psycho (1960) 2.0/4 3.3/4
51. Office Space 4.0/4 3.1/4
52. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
53. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
54. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
55. Die Hard 4.0/4 3.3/4
56. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.0/4 3.2/4
57. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
58. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
59. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
60. Blade Runner N/A 3.2/4
61. The Usual Suspects N/A 3.3/4
62. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
63. The Big Lebowski 2.0/4 3.1/4
64. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
65. Casino Royale (2006) N/A 3.1/4
66. 300 N/A 2.9/4
67. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
68. Professional, The ( Léon ) N/A 3.3/4
69. Children of Men 3.0/4 3.1/4
70. The Bourne Supremacy N/A 3.1/4
71. Lethal Weapon N/A 3.0/4
72. Jurassic Park N/A 3.2/4
73. The Terminator N/A 3.1/4
74. The Fugitive (1993) N/A 3.1/4
75. Goldfinger N/A 3.1/4
76. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
77. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
78. Live Free or Die Hard N/A 2.9/4
79. V for Vendetta N/A 3.0/4
80. Hot Fuzz N/A 3.0/4
81. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
82. Hero ( Ying xiong ) N/A 3.0/4
83. Batman (1989) N/A 2.9/4
84. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
85. Enter the Dragon N/A 3.1/4
86. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
87. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
88. Akira N/A 3.0/4
89. Predator (1987) N/A 3.0/4
90. RoboCop (1987) N/A 2.9/4
91. The Blues Brothers N/A 3.1/4
92. Grindhouse N/A 2.8/4
93. Spider-Man N/A 2.9/4
94. The Abyss N/A 2.9/4
95. The Boondock Saints N/A 2.9/4
96. Die Hard 2: Die Harder N/A 2.7/4
97. The Goonies N/A 3.1/4
98. Toy Story N/A 3.3/4
99. Stand by Me N/A 3.2/4
100. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
101. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
102. The Great Escape N/A 3.3/4
103. Blood Diamond N/A 3.1/4
104. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
105. Into the Wild N/A 3.1/4
106. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
107. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
108. Tombstone N/A 3.1/4
109. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
110. King Kong (2005) N/A 2.7/4
111. Superbad 2.0/4 2.9/4
112. The Incredibles N/A 3.1/4
113. Finding Nemo N/A 3.2/4
114. Ratatouille N/A 3.1/4
115. Shrek 3.0/4 3.1/4
116. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
117. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
118. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
119. Toy Story 2 N/A 3.1/4
120. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
121. Ice Age N/A 2.9/4
122. How the Grinch Stole Christmas (1966) N/A 3.0/4
123. Fantasia N/A 3.0/4
124. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
125. A Charlie Brown Christmas N/A 3.1/4
126. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
127. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit N/A 2.8/4
128. Shrek 2 N/A 2.8/4
129. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
130. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
131. A Bug's Life N/A 2.9/4
132. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
133. Bambi N/A 2.9/4
134. 101 Dalmatians (1961) N/A 2.9/4
135. The Iron Giant N/A 3.0/4
136. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
137. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
138. Mulan (1998) N/A 2.9/4
139. Corpse Bride N/A 2.8/4
140. A Charlie Brown Thanksgiving N/A 2.9/4
141. The Fox and the Hound N/A 2.9/4
142. A Grand Day Out with Wallace and Gromit N/A 2.9/4
143. Ice Age: The Meltdown N/A 2.7/4
144. The Secret of NIMH N/A 2.9/4
145. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
146. The Land Before Time N/A 2.9/4
147. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! N/A 2.7/4
148. Frosty the Snowman N/A 2.7/4
149. The Emperor's New Groove N/A 2.8/4
150. Charlotte's Web (1973) N/A 2.9/4
151. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
152. A Scanner Darkly N/A 2.7/4
153. Monster House N/A 2.6/4
154. An American Tail N/A 2.8/4
155. Hocus Pocus N/A 2.7/4
156. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
157. Blazing Saddles 2.0/4 3.1/4
158. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
159. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
160. Dodgeball: A True Underdog Story 2.0/4 2.6/4
161. Clerks N/A 3.0/4
162. Dogma N/A 2.8/4
163. Clerks II N/A 2.6/4
164. Batman Returns N/A 2.7/4
165. Mermaids (1990) N/A 2.6/4
166. The Truman Show N/A 3.0/4
167. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
168. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
169. Phenomenon 2.0/4 2.5/4
170. Powder 4.0/4 2.4/4
171. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
172. Remember the Titans 2.0/4 3.1/4
173. The Passion of the Christ 3.0/4 2.7/4
174. Stigmata 2.0/4 2.3/4
175. Dark City (1998) N/A 3.0/4
176. Shoot 'Em Up N/A 2.6/4
177. 12 Monkeys N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name