Top Movie List by April

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
2. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
3. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
4. Party Monster (2003) N/A 2.5/4
5. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
6. American History X 4.0/4 3.2/4
7. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. Fight Club N/A 3.3/4
10. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
11. Old School 4.0/4 2.8/4
12. Jeff, Who Lives at Home 3.0/4 2.7/4
13. Get Him to the Greek 3.5/4 2.7/4
14. American Pie 3.0/4 2.8/4
15. Inception N/A 3.3/4
16. Se7en N/A 3.3/4
17. The Shining (1980) N/A 3.3/4
18. Toy Story N/A 3.3/4
19. Wall-E N/A 3.2/4
20. Up (2009) N/A 3.3/4
21. Finding Nemo N/A 3.2/4
22. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
23. Inglourious Basterds (2009) N/A 3.2/4
24. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
25. Office Space N/A 3.1/4
26. Toy Story 3 N/A 3.3/4
27. Shutter Island N/A 3.1/4
28. Tangled (2010) N/A 3.1/4
29. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
30. 127 Hours N/A 3.0/4
31. Scott Pilgrim vs. The World N/A 2.9/4
32. Iron Man 2 N/A 2.8/4
33. The Book of Eli N/A 2.8/4
34. Easy A N/A 2.9/4
35. Salt (2010) N/A 2.7/4
36. Unstoppable (2010) N/A 2.8/4
37. Takers N/A 2.6/4
38. The Next Three Days N/A 2.7/4
39. The Other Guys N/A 2.6/4
40. Due Date N/A 2.6/4
41. 21 Jump Street N/A 2.9/4
42. Date Night N/A 2.6/4
43. Hot Tub Time Machine N/A 2.6/4
44. Devil N/A 2.5/4
45. The Imaginarium of Doctor Parnassus N/A 2.5/4
46. Going the Distance N/A 2.6/4
47. Green Zone N/A 2.6/4
48. Youth in Revolt (2009) N/A 2.5/4
49. Repo Men (2010) N/A 2.4/4
50. Love and Other Drugs N/A 2.5/4
51. Dinner for Schmucks N/A 2.3/4
52. Saw 3D: The Final Chapter N/A 2.4/4
53. The Hunger Games N/A 2.9/4
54. Project X (2012) N/A 2.4/4
55. Lockout N/A 2.3/4
56. Chronicle (2012) N/A 2.7/4
57. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
58. American Reunion N/A 2.6/4
59. The Grey N/A 2.7/4
60. Safe House (2012) N/A 2.7/4
61. Act of Valor N/A 2.7/4
62. 50/50 N/A 3.1/4
63. X-Men: First Class N/A 3.1/4
64. Bridesmaids (2011) N/A 2.9/4
65. Source Code N/A 2.9/4
66. Limitless N/A 2.8/4
67. Horrible Bosses N/A 2.8/4
68. In Time N/A 2.6/4
69. The Lincoln Lawyer N/A 2.9/4
70. Paul N/A 2.7/4
71. Insidious N/A 2.8/4
72. Unknown (2011) N/A 2.6/4
73. Cars 2 N/A 2.4/4
74. The Adjustment Bureau N/A 2.7/4
75. The Hangover Part II N/A 2.4/4
76. Cedar Rapids N/A 2.4/4
77. Bad Teacher N/A 2.3/4
78. The Green Hornet N/A 2.3/4
79. Everything Must Go N/A 2.5/4
80. Our Idiot Brother N/A 2.4/4
81. 30 Minutes or Less N/A 2.4/4
82. Super N/A 2.5/4
83. Hall Pass N/A 2.3/4
84. Arthur (2011) N/A 2.2/4
85. The Roommate (2011) N/A 2.1/4
86. The Dilemma N/A 2.1/4
87. The Sitter N/A 2.3/4
88. The Hangover N/A 3.0/4
89. Zombieland N/A 3.0/4
90. Taken (2009) N/A 3.0/4
91. The Blind Side N/A 3.0/4
92. District 9 N/A 3.0/4
93. I Love You, Man N/A 2.9/4
94. Law Abiding Citizen N/A 2.8/4
95. Orphan N/A 2.8/4
96. The Time Traveler's Wife N/A 2.7/4
97. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
98. Cloudy with a Chance of Meatballs N/A 2.7/4
99. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs N/A 2.7/4
100. Sunshine Cleaning N/A 2.8/4
101. The Last House on the Left (2009) N/A 2.7/4
102. Drag Me to Hell N/A 2.7/4
103. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) N/A 2.6/4
104. Adventureland N/A 2.6/4
105. Paranormal Activity N/A 2.5/4
106. The Men Who Stare at Goats N/A 2.5/4
107. Saw VI N/A 2.6/4
108. Haunting in Connecticut, The N/A 2.5/4
109. Surrogates (2009) N/A 2.5/4
110. Obsessed (2009) N/A 2.3/4
111. Extract N/A 2.3/4
112. Observe and Report N/A 2.4/4
113. Gamer (2009) N/A 2.3/4
114. Jennifer's Body N/A 2.3/4
115. Unthinkable (2009) N/A 2.5/4
116. The Stepfather (2009) N/A 2.3/4
117. Notorious (2009) N/A 2.4/4
118. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant N/A 2.3/4
119. Halloween II (2009) N/A 2.1/4
120. The Fourth Kind N/A 2.2/4
121. Taking Woodstock N/A 2.4/4
122. Paul Blart: Mall Cop N/A 2.1/4
123. The Dark Knight N/A 3.4/4
124. Gran Torino N/A 3.2/4
125. Doubt N/A 3.1/4
126. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
127. The Boy in the Striped Pyjamas N/A 3.0/4
128. Role Models N/A 2.9/4
129. Forgetting Sarah Marshall N/A 2.8/4
130. Pineapple Express N/A 2.8/4
131. Cloverfield N/A 2.6/4
132. Wanted (2008) N/A 2.7/4
133. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
134. Step Brothers N/A 2.8/4
135. 21 N/A 2.7/4
136. Yes Man N/A 2.6/4
137. Red (2008) N/A 2.8/4
138. Get Smart N/A 2.5/4
139. What Happens in Vegas N/A 2.5/4
140. Hancock N/A 2.6/4
141. Repo! The Genetic Opera! N/A 2.7/4
142. Ghost Town (2008) N/A 2.6/4
143. Nick and Norah's Infinite Playlist N/A 2.6/4
144. 27 Dresses N/A 2.5/4
145. Death Race N/A 2.5/4
146. Sex Drive N/A 2.5/4
147. Choke N/A 2.5/4
148. Doomsday N/A 2.5/4
149. The House Bunny N/A 2.4/4
150. Super High Me N/A 2.6/4
151. My Best Friend's Girl (2008) N/A 2.3/4
152. Ratatouille N/A 3.1/4
153. Juno N/A 2.9/4
154. Superbad N/A 2.9/4
155. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) N/A 2.9/4
156. American Gangster N/A 3.0/4
157. I Am Legend N/A 2.8/4
158. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
159. Knocked Up N/A 2.8/4
160. Before the Devil Knows You're Dead N/A 2.9/4
161. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
162. The Mist N/A 2.7/4
163. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
164. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
165. Enchanted N/A 2.8/4
166. Disturbia N/A 2.7/4
167. Hairspray (2007) N/A 2.6/4
168. Resident Evil: Extinction N/A 2.6/4
169. Across the Universe N/A 2.7/4
170. 1408 N/A 2.6/4
171. Smokin' Aces N/A 2.6/4
172. Walk Hard: The Dewey Cox Story N/A 2.6/4
173. Halloween (2007) N/A 2.4/4
174. Music and Lyrics N/A 2.5/4
175. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
176. Bee Movie N/A 2.4/4
177. Blades of Glory N/A 2.4/4
178. The Number 23 N/A 2.4/4
179. Jackass 2.5 N/A 2.3/4
180. The Sasquatch Gang N/A 2.6/4
181. Cashback N/A 2.6/4
182. Sydney White N/A 2.5/4
183. Awake (2007) N/A 2.4/4
184. Chaos Theory N/A 2.5/4
185. Vacancy N/A 2.4/4
186. Evan Almighty N/A 2.2/4
187. Dead Silence N/A 2.5/4
188. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
189. Hard Candy N/A 2.9/4
190. The Descent (2006) N/A 2.9/4
191. The Devil Wears Prada N/A 2.7/4
192. Ice Age: The Meltdown N/A 2.7/4
193. Clerks II N/A 2.6/4
194. Over the Hedge (2006) N/A 2.6/4
195. Deja Vu (2006) N/A 2.7/4
196. Flushed Away N/A 2.6/4
197. Accepted N/A 2.5/4
198. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
199. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby N/A 2.6/4
200. She's the Man N/A 2.6/4
201. Step Up N/A 2.8/4
202. The Hills Have Eyes (2006) N/A 2.6/4
203. Beerfest N/A 2.5/4
204. Grandma's Boy (2006) N/A 2.6/4
205. Saw III N/A 2.4/4
206. Happy Feet N/A 2.5/4
207. Silent Hill N/A 2.5/4
208. Tenacious D in: The Pick of Destiny N/A 2.3/4
209. Jackass: Number Two N/A 2.3/4
210. Employee of the Month (2006) N/A 2.2/4
211. You, Me and Dupree N/A 2.2/4
212. Final Destination 3 N/A 2.4/4
213. Idiocracy N/A 2.4/4
214. Batman Begins N/A 3.1/4
215. Sin City N/A 3.0/4
216. Crash (2005) N/A 2.9/4
217. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
218. Kiss Kiss, Bang Bang N/A 2.9/4
219. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
220. The Devil's Rejects N/A 2.8/4
221. Rent N/A 2.7/4
222. Madagascar N/A 2.7/4
223. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
224. The Exorcism of Emily Rose N/A 2.6/4
225. The Island (2005) N/A 2.5/4
226. Thumbsucker N/A 2.7/4
227. Waiting... (2005) N/A 2.5/4
228. The Amityville Horror (2005) N/A 2.5/4
229. Saw II N/A 2.5/4
230. Robots (2005) N/A 2.5/4
231. Fever Pitch (2005) N/A 2.3/4
232. The Ringer (2005) N/A 2.2/4
233. The Chumscrubber N/A 2.4/4
234. Fantastic Four (2005) N/A 2.1/4
235. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
236. The Incredibles N/A 3.1/4
237. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
238. The Machinist N/A 2.9/4
239. Dawn of the Dead (2004) N/A 2.8/4
240. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy N/A 2.8/4
241. Harold & Kumar Go to White Castle N/A 2.7/4
242. I, Robot N/A 2.7/4
243. Dodgeball: A True Underdog Story N/A 2.6/4
244. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
245. 50 First Dates N/A 2.6/4
246. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
247. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
248. Secret Window N/A 2.4/4
249. Dead End (2003) N/A 2.7/4
250. Eurotrip N/A 2.3/4
251. Cellular N/A 2.4/4
252. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
253. Ella Enchanted N/A 2.3/4
254. The Lion King 1 1/2 N/A 2.6/4
255. Without a Paddle N/A 2.2/4
256. The Stepford Wives (2004) N/A 2.2/4
257. Grown Ups N/A 2.5/4
258. Underworld (2003) N/A 2.8/4
259. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name