Movies I've seen! by Nanners_G

Movies I've seen!

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Taking of Pelham One Two Three (1974) N/A 3.1/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. Pulp Fiction 0.5/4 3.4/4
5. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
6. Forrest Gump 2.5/4 3.3/4
7. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
9. Raiders of the Lost Ark 2.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
12. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
14. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
15. Inception 3.0/4 3.3/4
16. The Departed 3.5/4 3.3/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
18. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
19. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
20. The Shining (1980) N/A 3.3/4
21. Rear Window 4.0/4 3.3/4
22. Memento 3.5/4 3.2/4
23. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
24. Psycho (1960) 2.5/4 3.3/4
25. American History X 3.0/4 3.2/4
26. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
27. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
28. Alien N/A 3.3/4
29. American Beauty N/A 3.1/4
30. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
31. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
32. The Big Lebowski N/A 3.1/4
33. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
34. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
35. Toy Story N/A 3.3/4
36. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
37. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
38. The Princess Bride N/A 3.2/4
39. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
40. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
41. Jurassic Park N/A 3.2/4
42. Jaws N/A 3.2/4
43. The Green Mile N/A 3.3/4
44. Wall-E N/A 3.2/4
45. North by Northwest N/A 3.3/4
46. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
47. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
48. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
49. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
50. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
51. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
52. Office Space 3.5/4 3.1/4
53. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
54. Star Trek 3.5/4 3.1/4
55. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
56. Gone with the Wind N/A 3.2/4
57. Good Will Hunting N/A 3.2/4
58. Heat (1995) N/A 3.2/4
59. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
60. Amadeus N/A 3.2/4
61. There Will Be Blood N/A 3.1/4
62. The Pianist 4.0/4 3.2/4
63. Scarface (1983) 0.5/4 3.2/4
64. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
65. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
66. The Terminator N/A 3.1/4
67. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
68. Blazing Saddles N/A 3.1/4
69. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
70. Trainspotting N/A 3.1/4
71. The Graduate N/A 3.2/4
72. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
73. Casino N/A 3.2/4
74. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
75. The Third Man N/A 3.2/4
76. The Goonies N/A 3.1/4
77. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
78. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
79. Shrek N/A 3.1/4
80. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
81. Shutter Island N/A 3.1/4
82. The Treasure of the Sierra Madre N/A 3.2/4
83. Tombstone N/A 3.1/4
84. This is Spinal Tap N/A 3.1/4
85. Singin' in the Rain N/A 3.2/4
86. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
87. Dead Poets' Society N/A 3.1/4
88. Goldfinger N/A 3.1/4
89. Rain Man N/A 3.1/4
90. Ratatouille N/A 3.1/4
91. Mystic River N/A 3.1/4
92. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
93. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
94. Roman Holiday N/A 3.2/4
95. The French Connection N/A 3.1/4
96. Almost Famous N/A 3.1/4
97. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
98. All Quiet on the Western Front (1930) N/A 3.0/4
99. Juno N/A 2.9/4
100. The Blues Brothers N/A 3.1/4
101. Fantastic Mr. Fox N/A 3.0/4
102. Glory (1989) N/A 3.1/4
103. The Birds (1963) N/A 3.1/4
104. Doctor Zhivago N/A 3.1/4
105. A Christmas Story (1983) N/A 3.1/4
106. Walk the Line N/A 3.1/4
107. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) N/A 3.2/4
108. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
109. 3:10 to Yuma (2007) N/A 3.0/4
110. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
111. Sling Blade N/A 3.1/4
112. The Fugitive (1993) N/A 3.1/4
113. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
114. Titanic (1997) N/A 3.0/4
115. Doubt 3.5/4 3.1/4
116. Magnolia 1.0/4 3.1/4
117. A Few Good Men N/A 3.0/4
118. Close Encounters of the Third Kind N/A 3.1/4
119. Apollo 13 N/A 3.1/4
120. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
121. Misery N/A 3.1/4
122. Sabrina (1954) N/A 3.1/4
123. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
124. The Sound of Music N/A 3.1/4
125. Indiana Jones and the Temple of Doom 1.0/4 3.0/4
126. Hotel Rwanda N/A 3.1/4
127. High Fidelity N/A 3.0/4
128. Dances with Wolves N/A 3.1/4
129. Lethal Weapon N/A 3.0/4
130. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
131. Grizzly Man N/A 3.1/4
132. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
133. What's Eating Gilbert Grape 3.5/4 3.1/4
134. Batman (1989) 0.5/4 2.9/4
135. Caddyshack N/A 3.0/4
136. Rushmore 3.0/4 3.0/4
137. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
138. The Grapes of Wrath N/A 3.2/4
139. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
140. The Royal Tenenbaums N/A 2.9/4
141. My Fair Lady N/A 3.1/4
142. Empire of the Sun N/A 3.0/4
143. Primal Fear N/A 3.1/4
144. Shane N/A 3.1/4
145. A Charlie Brown Christmas N/A 3.1/4
146. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
147. The Fifth Element N/A 2.9/4
148. The Truman Show N/A 3.0/4
149. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
150. Spider-Man N/A 2.9/4
151. Road to Perdition N/A 3.0/4
152. Paper Moon N/A 3.1/4
153. Blow N/A 2.9/4
154. Moulin Rouge (2001) N/A 2.8/4
155. Elizabeth N/A 3.0/4
156. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
157. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
158. The Straight Story 4.0/4 3.0/4
159. Superman (1978) N/A 3.0/4
160. The Sandlot N/A 3.0/4
161. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
162. Man on Wire N/A 3.0/4
163. Deliverance (1972) N/A 3.0/4
164. Mississippi Burning N/A 3.1/4
165. How the Grinch Stole Christmas (1966) N/A 3.0/4
166. Training Day N/A 3.0/4
167. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
168. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
169. Awakenings (1990) N/A 2.9/4
170. The Big Chill 0.5/4 2.9/4
171. Becket (1964) N/A 3.0/4
172. In the Name of the Father (1993) N/A 3.0/4
173. Mary Poppins N/A 3.0/4
174. Cape Fear (1962) N/A 3.0/4
175. The Odd Couple 3.5/4 3.0/4
176. Glengarry Glen Ross N/A 3.0/4
177. Big N/A 3.0/4
178. Traffic (2000) N/A 3.0/4
179. Finding Neverland N/A 2.9/4
180. Say Anything... N/A 2.9/4
181. Being John Malkovich N/A 2.9/4
182. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
183. Michael Jackson's This is It 3.0/4 2.8/4
184. Persepolis 3.5/4 3.0/4
185. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
186. Ray N/A 3.0/4
187. The Last of the Mohicans (1992) N/A 3.0/4
188. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
189. Rambo: First Blood N/A 3.0/4
190. Santa Claus is Comin' to Town N/A 3.0/4
191. A Time to Kill (1996) N/A 2.9/4
192. The Game (1997) N/A 3.0/4
193. Legends of the Fall N/A 3.0/4
194. The Woman in the Window (1944) N/A 2.9/4
195. Die Hard N/A 3.3/4
196. The Matrix N/A 3.2/4
197. Super Size Me N/A 2.8/4
198. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) N/A 2.9/4
199. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
200. Scream (1996) N/A 2.8/4
201. Babe: Pig in the City N/A 2.3/4
202. Gone in 60 Seconds (2000) N/A 2.5/4
203. Crazy Heart N/A 2.8/4
204. Atonement (2007) N/A 2.9/4
205. Swiss Family Robinson (1960) N/A 2.8/4
206. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
207. Short Circuit N/A 2.6/4
208. The Postman (1997) N/A 2.4/4
209. A Bug's Life N/A 2.9/4
210. The Last Emperor N/A 3.0/4
211. Spaceballs N/A 2.8/4
212. Son of Rambow N/A 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name