Movies I Own by Norrin

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The 13th Warrior 4.0/4 2.5/4
2. 300 4.0/4 2.9/4
3. The Abyss 4.0/4 2.9/4
4. Aliens 4.0/4 3.3/4
5. Amadeus 4.0/4 3.2/4
6. Amistad 4.0/4 2.9/4
7. Avatar 4.0/4 3.0/4
8. Beowulf (2007) 4.0/4 2.4/4
9. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
10. The Bounty (1984) 4.0/4 2.6/4
11. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
12. Carlito's Way 4.0/4 3.0/4
13. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
14. Dinosaur 4.0/4 2.4/4
15. The Doors (1991) 4.0/4 2.7/4
16. Excalibur 4.0/4 2.8/4
17. First Knight 4.0/4 2.4/4
18. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
19. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
20. The Godfather 4.0/4 3.5/4
21. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
22. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
23. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.5/4 2.8/4
24. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
25. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
26. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 4.0/4 2.4/4
27. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
28. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
29. Jaws 4.0/4 3.2/4
30. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
31. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
32. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4
33. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
34. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
35. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
36. The Lord of the Rings (1978) 4.0/4 2.3/4
37. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
38. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
39. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
40. Lost World: Jurassic Park 4.0/4 2.5/4
41. The Passion of the Christ 4.0/4 2.7/4
42. Poltergeist (1982) 4.0/4 3.0/4
43. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
44. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
45. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
46. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
47. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
48. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
49. Star Trek 4.0/4 3.1/4
50. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 4.0/4 2.4/4
51. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
52. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
53. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
54. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
55. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
56. Troy 4.0/4 2.7/4
57. Wyatt Earp 4.0/4 2.6/4
58. 61* 3.5/4 2.9/4
59. Apocalypto 0.5/4 2.9/4
60. Austin Powers: International Man of Mystery 3.5/4 2.8/4
61. AVP: Alien Vs. Predator 3.5/4 2.2/4
62. Bad Santa 3.5/4 2.6/4
63. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
64. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
65. A Christmas Carol (1984) 4.0/4 2.9/4
66. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.5/4 2.7/4
67. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 3.5/4 2.7/4
68. Cinderella Man 3.5/4 3.0/4
69. Clash of the Titans (2010) 3.5/4 2.4/4
70. Clear and Present Danger 3.5/4 2.8/4
71. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
72. Conan the Barbarian (1982) 3.5/4 2.7/4
73. Cowboys & Aliens 3.5/4 2.5/4
74. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
75. Eraser 3.5/4 2.5/4
76. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
77. The Exorcism of Emily Rose 3.5/4 2.6/4
78. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
79. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
80. The Fog (1980) 3.5/4 2.6/4
81. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
82. Ghost (1990) 3.5/4 2.8/4
83. The Godfather: Part III 3.5/4 2.8/4
84. The Golden Compass 3.5/4 2.3/4
85. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
86. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
87. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
88. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
89. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
90. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
91. Hidalgo 3.5/4 2.5/4
92. The Hunt for Red October 3.5/4 2.9/4
93. Ice Age 3.5/4 2.9/4
94. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
95. Jurassic Park 3 3.5/4 2.3/4
96. King Arthur 3.5/4 2.5/4
97. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 3.5/4 2.8/4
98. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
99. Lethal Weapon 2 3.5/4 2.8/4
100. Lethal Weapon 3 3.5/4 2.7/4
101. Lethal Weapon 4 3.5/4 2.4/4
102. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
103. The Little Mermaid (1989) 3.5/4 3.0/4
104. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
105. Mars Attacks! 3.5/4 2.3/4
106. Master and Commander: The Far Side of the World 3.5/4 2.7/4
107. The Matrix 3.5/4 3.2/4
108. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
109. Monty Python's The Meaning of Life 3.5/4 2.9/4
110. The Mummy Returns 3.5/4 2.5/4
111. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
112. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 3.5/4 2.6/4
113. National Treasure 3.5/4 2.7/4
114. The New World (2005) 3.5/4 2.7/4
115. Night at the Museum 3.5/4 2.5/4
116. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 3.5/4 2.4/4
117. The Others (2001) 3.5/4 2.8/4
118. Patriot Games 3.5/4 2.8/4
119. The Patriot (2000) 3.5/4 2.8/4
120. The Perfect Storm 3.5/4 2.6/4
121. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
122. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
123. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
124. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
125. The Polar Express 3.5/4 2.7/4
126. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
127. Quest for Fire ( guerre du feu, La ) 3.5/4 2.6/4
128. Ragtime 3.5/4 2.5/4
129. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
130. Robin Hood (2010) 3.5/4 2.5/4
131. Rocky Balboa 3.5/4 2.6/4
132. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.5/4 3.0/4
133. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
134. Snow White and the Seven Dwarfs 3.5/4 3.0/4
135. Spirit: Stallion of the Cimarron 3.5/4 2.6/4
136. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
137. Star Trek VI: The Undiscovered Country 3.5/4 2.7/4
138. Superman (1978) 3.5/4 3.0/4
139. Superman Returns 3.5/4 2.5/4
140. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
141. Terminator 3: Rise of the Machines 3.5/4 2.4/4
142. Terminator Salvation 3.5/4 2.6/4
143. The Terminator 3.5/4 3.1/4
144. Thor 4.0/4 2.9/4
145. Tinker Bell 3.5/4 2.7/4
146. Toy Story 3.5/4 3.3/4
147. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
148. Tristan + Isolde 3.5/4 2.6/4
149. TRON: Legacy 3.5/4 2.7/4
150. Underworld: Rise of the Lycans 3.5/4 2.7/4
151. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
152. The Vikings (1958) 3.5/4 2.8/4
153. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
154. We Were Soldiers 3.5/4 2.8/4
155. What Dreams May Come 3.5/4 2.7/4
156. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
157. Willow 3.5/4 2.9/4
158. Windtalkers 3.5/4 2.4/4
159. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
160. World Trade Center 3.5/4 2.6/4
161. X-Men 3.5/4 2.9/4
162. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
163. X-Men: The Last Stand 3.5/4 2.6/4
164. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
165. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
166. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
167. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem 3.0/4 1.7/4
168. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 3.0/4 2.5/4
169. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
170. Bedazzled (2000) 3.0/4 2.1/4
171. Bee Movie 3.0/4 2.4/4
172. The Black Cauldron 3.0/4 2.6/4
173. Black Death 3.5/4 2.6/4
174. Cars 3.0/4 2.8/4
175. A Christmas Carol (2009) 3.0/4 2.7/4
176. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
177. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4
178. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
179. The Color Purple (1985) 3.5/4 3.0/4
180. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
181. Elizabeth: The Golden Age 3.5/4 2.6/4
182. Fantasia 3.0/4 3.0/4
183. Fantasia 2000 3.0/4 2.8/4
184. Fast Times at Ridgemont High 3.0/4 2.9/4
185. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
186. Godzilla (1998) 3.0/4 1.9/4
187. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
188. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
189. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
190. Home Alone 3.0/4 2.9/4
191. Home Alone 2: Lost in New York 3.0/4 2.4/4
192. Ice Age: The Meltdown 3.0/4 2.7/4
193. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
194. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
195. Legend (1986) 3.0/4 2.7/4
196. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
197. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
198. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
199. The Muppet Movie 3.0/4 2.9/4
200. The Natural 3.0/4 2.9/4
201. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
202. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
203. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
204. Prince of Persia: The Sands of Time 3.0/4 2.6/4
205. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
206. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
207. The Scorpion King (2002) 3.0/4 2.1/4
208. Shark Tale 3.0/4 2.3/4
209. Shrek 3.0/4 3.1/4
210. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
211. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
212. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
213. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
214. Star Trek III: The Search for Spock 3.0/4 2.7/4
215. Star Trek IV: The Voyage Home 3.0/4 2.8/4
216. Star Trek V: The Final Frontier 3.0/4 2.3/4
217. Star Trek: First Contact 3.0/4 2.8/4
218. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
219. Star Trek: Insurrection 3.0/4 2.5/4
220. Star Trek: Nemesis 3.0/4 2.5/4
221. Star Trek: The Motion Picture 3.0/4 2.6/4
222. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
223. Stargate 3.0/4 2.7/4
224. Superman II 3.0/4 2.7/4
225. Timeline 3.5/4 2.1/4
226. Tinker Bell and the Lost Treasure 3.0/4 2.6/4
227. Tron 3.0/4 2.8/4
228. Wall-E 3.0/4 3.2/4
229. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
230. The Fox and the Hound 2.0/4 2.9/4
231. Journey to the Center of the Earth (2008) 3.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name