The Films I've Seen by woelvs

The Films I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 2.5/4 3.5/4
2. Fight Club 3.0/4 3.3/4
3. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
4. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
5. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
7. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
9. The Matrix 3.0/4 3.2/4
10. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
11. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
12. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
13. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
14. Saving Private Ryan 2.5/4 3.3/4
15. The Departed 2.0/4 3.3/4
16. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
18. Casablanca 4.0/4 3.3/4
19. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
20. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
21. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
22. Rear Window 3.5/4 3.3/4
23. American Beauty 3.0/4 3.1/4
24. Memento 2.5/4 3.2/4
25. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
26. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
27. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
28. American History X 2.5/4 3.2/4
29. Alien 2.5/4 3.3/4
30. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
31. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
32. Apocalypse Now 2.5/4 3.3/4
33. 12 Angry Men (1957) 3.0/4 3.4/4
34. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
35. The Princess Bride 2.5/4 3.2/4
36. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
37. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
38. Aliens 2.0/4 3.3/4
39. Jaws 2.5/4 3.2/4
40. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
41. Monty Python and the Holy Grail 2.5/4 3.2/4
42. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
43. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
44. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
45. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
46. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
47. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
48. Office Space 3.0/4 3.1/4
49. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
50. Wall-E 3.5/4 3.2/4
51. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
52. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
53. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
54. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
55. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
56. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
57. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
58. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
59. Star Trek 3.5/4 3.1/4
60. Donnie Darko 1.5/4 3.0/4
61. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
62. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
63. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
64. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
65. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
66. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
67. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
68. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
69. Children of Men 3.0/4 3.1/4
70. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
71. Amadeus 3.5/4 3.2/4
72. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
73. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
74. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
75. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
76. Toy Story 3.0/4 3.3/4
77. Juno 2.5/4 2.9/4
78. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
79. Up (2009) N/A 3.3/4
80. Inglourious Basterds (2009) N/A 3.2/4
81. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
82. (500) Days of Summer N/A 3.0/4
83. Watchmen N/A 2.8/4
84. Where the Wild Things Are N/A 2.6/4
85. Adventureland N/A 2.6/4
86. The Twilight Saga: New Moon N/A 2.2/4
87. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) N/A 3.1/4
88. Orphan N/A 2.8/4
89. A Christmas Carol (2009) N/A 2.7/4
90. Away We Go N/A 2.7/4
91. 9 N/A 2.8/4
92. Milk N/A 3.0/4
93. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) N/A 3.1/4
94. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
95. Changeling (2008) N/A 2.9/4
96. Cloverfield N/A 2.6/4
97. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
98. Valkyrie N/A 2.7/4
99. Burn After Reading N/A 2.7/4
100. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! N/A 2.7/4
101. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian N/A 2.7/4
102. 21 N/A 2.7/4
103. 300 N/A 2.9/4
104. Into the Wild N/A 3.1/4
105. Ratatouille N/A 3.1/4
106. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) N/A 2.9/4
107. Hot Fuzz N/A 3.0/4
108. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) N/A 3.1/4
109. Superbad N/A 2.9/4
110. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
111. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
112. Persepolis N/A 3.0/4
113. Stardust (2007) N/A 2.9/4
114. Knocked Up N/A 2.8/4
115. Sunshine (2007) N/A 2.9/4
116. Atonement (2007) N/A 2.9/4
117. I Am Legend N/A 2.8/4
118. The Darjeeling Limited N/A 2.9/4
119. Enchanted N/A 2.8/4
120. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
121. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
122. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
123. V for Vendetta N/A 3.0/4
124. Letters from Iwo Jima N/A 3.1/4
125. The Pursuit of Happyness N/A 3.0/4
126. Stranger Than Fiction N/A 2.8/4
127. Thank You for Smoking N/A 2.8/4
128. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
129. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan N/A 2.7/4
130. Hard Candy N/A 2.9/4
131. Jesus Camp N/A 2.9/4
132. An Inconvenient Truth N/A 2.6/4
133. The Fountain (2006) N/A 2.7/4
134. Paris, Je T'aime N/A 2.7/4
135. The Devil and Daniel Johnston N/A 3.0/4
136. Sin City N/A 3.0/4
137. Oldboy ( Oldeuboi ) N/A 3.2/4
138. Walk the Line N/A 3.1/4
139. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
140. Grizzly Man N/A 3.1/4
141. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
142. A History of Violence N/A 3.0/4
143. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) N/A 3.2/4
144. Good Night, and Good Luck N/A 3.0/4
145. The Squid and the Whale N/A 2.9/4
146. Munich N/A 3.0/4
147. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
148. Pride and Prejudice (2005) N/A 2.9/4
149. Capote N/A 2.9/4
150. 3 Iron ( Bin-jip ) N/A 3.0/4
151. Match Point N/A 2.8/4
152. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
153. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
154. Corpse Bride N/A 2.8/4
155. King Kong (2005) N/A 2.7/4
156. Broken Flowers N/A 2.7/4
157. Caché N/A 2.9/4
158. Me and You and Everyone We Know N/A 2.8/4
159. The Constant Gardener N/A 2.8/4
160. Charlie and the Chocolate Factory N/A 2.6/4
161. The New World (2005) N/A 2.7/4
162. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
163. The Incredibles N/A 3.1/4
164. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
165. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
166. Garden State N/A 2.9/4
167. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
168. Finding Neverland N/A 2.9/4
169. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
170. Sideways N/A 2.9/4
171. Before Sunset N/A 3.0/4
172. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) N/A 2.9/4
173. Saw N/A 2.9/4
174. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy N/A 2.8/4
175. Dawn of the Dead (2004) N/A 2.8/4
176. 2046 N/A 2.9/4
177. Shrek 2 N/A 2.8/4
178. The Life Aquatic with Steve Zissou N/A 2.8/4
179. Closer N/A 2.7/4
180. The Terminal (2004) N/A 2.7/4
181. Dodgeball: A True Underdog Story N/A 2.6/4
182. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
183. National Treasure N/A 2.7/4
184. Harold & Kumar Go to White Castle N/A 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name