Top Movie List by Jeff

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Sherlock Holmes: A Game of Shadows N/A 2.9/4
2. Goon 3.0/4 2.6/4
3. Red Tails 3.5/4 2.4/4
4. Underworld Awakening 4.0/4 2.5/4
5. Haywire (2012) 3.5/4 2.4/4
6. Contraband (2012) 4.0/4 2.7/4
7. We Bought a Zoo 4.0/4 2.8/4
8. War Horse 4.0/4 2.8/4
9. Extremely Loud and Incredibly Close 3.5/4 2.6/4
10. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
11. The Descendants (2011) 3.0/4 3.0/4
12. The Three Musketeers (2011) 3.5/4 2.4/4
13. Immortals (2011) 3.5/4 2.5/4
14. Footloose (2011) 2.0/4 2.3/4
15. Hugo 3.5/4 3.0/4
16. Paranormal Activity 3 2.0/4 2.5/4
17. The Rum Diary 4.0/4 2.1/4
18. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
19. The Thing (2011) 3.5/4 2.5/4
20. Real Steel 3.5/4 2.9/4
21. Wings (1927) 3.0/4 2.9/4
22. Moneyball 4.0/4 3.1/4
23. Killer Elite (2011) 3.5/4 2.7/4
24. Apollo 18 2.0/4 2.0/4
25. Dolphin Tale 4.0/4 2.9/4
26. Colombiana 2.5/4 2.7/4
27. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
28. Fright Night (2011) 3.0/4 2.6/4
29. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
30. Fight Club 3.5/4 3.3/4
31. The Godfather 4.0/4 3.5/4
32. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
33. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
34. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
35. The Matrix 3.5/4 3.2/4
36. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
37. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
38. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
39. Schindler's List 2.5/4 3.4/4
40. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
41. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
42. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
43. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
44. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
45. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
46. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
47. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
48. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
49. Inception 2.5/4 3.3/4
50. Se7en 3.0/4 3.3/4
51. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
52. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
53. The Departed 3.5/4 3.3/4
54. Die Hard 3.5/4 3.3/4
55. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
56. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
57. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
58. Casablanca 3.5/4 3.3/4
59. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
60. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
61. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
62. American History X 3.5/4 3.2/4
63. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
64. 12 Angry Men (1957) 3.0/4 3.4/4
65. Alien 4.0/4 3.3/4
66. Toy Story 3.0/4 3.3/4
67. American Beauty 2.5/4 3.1/4
68. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
69. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
70. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
71. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
72. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
73. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
74. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
75. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
76. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
77. Toy Story 3 2.0/4 3.3/4
78. Wall-E 4.0/4 3.2/4
79. Unforgiven (1992) 3.0/4 3.3/4
80. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
81. Aliens 2.5/4 3.3/4
82. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
83. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
84. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
85. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
86. Jaws 4.0/4 3.2/4
87. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
88. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
89. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
90. Avatar 3.5/4 3.0/4
91. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
92. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
93. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
94. Fargo (1996) 2.0/4 3.2/4
95. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
96. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
97. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
98. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
99. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
100. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
101. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
102. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
103. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
104. Platoon 4.0/4 3.2/4
105. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
106. Star Trek 3.0/4 3.1/4
107. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
108. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
109. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
110. The Terminator 3.5/4 3.1/4
111. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
112. How to Train Your Dragon (2010) 2.5/4 3.2/4
113. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
114. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
115. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
116. Amadeus 3.0/4 3.2/4
117. Snatch 3.5/4 3.1/4
118. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
119. Casino 3.0/4 3.2/4
120. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
121. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
122. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
123. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
124. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
125. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
126. The Hangover 2.5/4 3.0/4
127. Catch Me if You Can 2.5/4 3.1/4
128. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
129. Shrek 3.0/4 3.1/4
130. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
131. Tombstone 3.5/4 3.1/4
132. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
133. Sin City 2.5/4 3.0/4
134. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
135. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
136. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
137. 300 3.5/4 2.9/4
138. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
139. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
140. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
141. The Social Network 3.5/4 3.1/4
142. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
143. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
144. Children of Men 3.0/4 3.1/4
145. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
146. Trainspotting 3.5/4 3.1/4
147. Ben-Hur (1959) 2.5/4 3.2/4
148. Rain Man 3.5/4 3.1/4
149. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
150. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
151. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
152. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
153. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
154. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
155. Patton 3.5/4 3.1/4
156. Gandhi 3.5/4 3.1/4
157. Zombieland 2.0/4 3.0/4
158. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
159. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
160. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name