Top Movie List by Mohammad

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. In Time 2.0/4 2.6/4
2. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
3. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
4. The Shawshank Redemption 2.0/4 3.5/4
5. Eurotrip 3.0/4 2.3/4
6. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
7. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
8. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
9. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
10. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
11. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
14. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
15. Rocky Balboa 4.0/4 2.6/4
16. Rocky II 3.0/4 2.8/4
17. Rocky III 1.0/4 2.7/4
18. Rocky IV 1.5/4 2.6/4
19. Rambo 1.0/4 2.7/4
20. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
21. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
22. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
23. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
24. Iron Man 2 3.5/4 2.8/4
25. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
26. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
27. Ace Ventura: Pet Detective 2.5/4 2.6/4
28. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
29. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
30. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
31. X-Men 3.0/4 2.9/4
32. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
33. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
34. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
35. Avatar 1.5/4 3.0/4
36. Midnight in Paris (2011) 3.5/4 3.0/4
37. The Artist 3.0/4 3.2/4
38. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
39. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
40. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
41. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
42. American Pie 3.5/4 2.8/4
43. American Pie 2 2.0/4 2.4/4
44. American Wedding 2.5/4 2.3/4
45. American Reunion 3.0/4 2.6/4
46. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
47. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
48. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
49. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
50. The Godfather 3.0/4 3.5/4
51. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
52. The Godfather: Part III 2.5/4 2.8/4
53. Risky Business (1983) 3.0/4 2.7/4
54. Cocktail (1988) 3.0/4 2.3/4
55. The Count of Monte Cristo (2002) 3.0/4 2.9/4
56. Megamind 4.0/4 2.9/4
57. Robin Hood (1991) 3.0/4 2.5/4
58. Robin Hood (2010) 1.0/4 2.5/4
59. Date Night 2.5/4 2.6/4
60. Friends with Benefits 4.0/4 2.7/4
61. No Strings Attached 1.5/4 2.4/4
62. Spread 3.0/4 1.9/4
63. If Only 2.5/4 2.9/4
64. Big Stan 3.0/4 1.9/4
65. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
66. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
67. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
68. Rain Man 3.5/4 3.1/4
69. Enemy at the Gates 3.5/4 2.8/4
70. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
71. Daredevil 2.5/4 2.2/4
72. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
73. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
74. Project X (2012) 3.5/4 2.4/4
75. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
76. The Happening (2008) 1.5/4 1.9/4
77. American History X 4.0/4 3.2/4
78. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
79. Head Over Heels (2001) 2.0/4 1.4/4
80. Speed 2: Cruise Control 1.5/4 1.4/4
81. Ghost Rider (2007) 2.0/4 1.9/4
82. Saw 0.5/4 2.9/4
83. Salt (2010) 3.5/4 2.7/4
84. Dog Day Afternoon 2.5/4 3.2/4
85. The Holiday (2006) 3.0/4 2.7/4
86. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
87. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
88. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
89. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
90. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
91. Fight Club 4.0/4 3.3/4
92. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
93. I Love You, Man 4.0/4 2.9/4
94. Just Go With It 2.0/4 2.6/4
95. Funny People 3.5/4 2.5/4
96. Couples Retreat 1.5/4 2.2/4
97. The Dilemma 1.0/4 2.1/4
98. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
99. Dodgeball: A True Underdog Story 2.0/4 2.6/4
100. Meet the Parents 3.5/4 2.7/4
101. Meet the Fockers 3.0/4 2.5/4
102. Brewster's Millions (1985) 2.0/4 2.2/4
103. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
104. Men in Black 3 3.5/4 2.7/4
105. My Best Friend's Wedding (1997) 2.5/4 2.5/4
106. There's Something About Mary 2.0/4 2.8/4
107. Make It Happen 1.5/4 1.9/4
108. Slumdog Millionaire 2.0/4 3.1/4
109. The Breakfast Club 1.5/4 3.2/4
110. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
111. The Terminator 3.5/4 3.1/4
112. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
113. Terminator 3: Rise of the Machines 2.0/4 2.4/4
114. Terminator Salvation 1.5/4 2.6/4
115. You've Got Mail 3.5/4 2.5/4
116. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
117. Sleepless in Seattle 3.5/4 2.7/4
118. Get Smart 1.5/4 2.5/4
119. Dan in Real Life 3.5/4 2.7/4
120. Deja Vu (2006) 2.5/4 2.7/4
121. Minority Report 3.5/4 2.9/4
122. American Psycho 2.5/4 3.0/4
123. The Matrix 3.5/4 3.2/4
124. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
125. The Matrix Revolutions 1.0/4 2.5/4
126. Hitch 4.0/4 2.5/4
127. Superman Returns 0.5/4 2.5/4
128. Shakespeare in Love 2.5/4 2.8/4
129. The Sitter 3.0/4 2.3/4
130. Get Him to the Greek 3.0/4 2.7/4
131. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
132. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 1.0/4 2.7/4
133. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
134. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
135. The Girl Next Door (2004) 3.5/4 2.5/4
136. Mission: Impossible - Ghost Protocol 1.0/4 3.0/4
137. Airplane! 2.5/4 3.0/4
138. Harold & Kumar Go to White Castle 3.0/4 2.7/4
139. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 3.5/4 2.5/4
140. A Very Harold & Kumar 3D Christmas 2.5/4 2.4/4
141. Sherlock Holmes (2009) 2.0/4 2.9/4
142. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
143. This Means War 3.0/4 2.5/4
144. G.I. Joe: The Rise of Cobra 2.0/4 2.2/4
145. Super 2.5/4 2.5/4
146. Superbad 3.0/4 2.9/4
147. Knocked Up 2.5/4 2.8/4
148. The 41-Year-Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It 0.5/4 2.2/4
149. The Hangover 3.5/4 3.0/4
150. The Hangover Part II 1.5/4 2.4/4
151. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
152. Crazy, Stupid, Love. 2.5/4 2.9/4
153. Love and Other Drugs 0.5/4 2.5/4
154. Raging Bull 0.5/4 3.3/4
155. Brothers (2009) 0.5/4 2.7/4
156. Miss Congeniality 4.0/4 2.5/4
157. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 1.5/4 2.0/4
158. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
159. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
160. Hulk 2.5/4 2.1/4
161. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
162. Girlfight 3.0/4 2.7/4
163. Stranger Than Fiction 2.5/4 2.8/4
164. The Butterfly Effect (2004) 3.5/4 2.7/4
165. The Green Hornet 2.5/4 2.3/4
166. Green Lantern 0.5/4 2.2/4
167. Inception 3.5/4 3.3/4
168. Source Code 3.5/4 2.9/4
169. Horrible Bosses 2.0/4 2.8/4
170. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
171. Goldeneye 2.0/4 2.8/4
172. 40 Days and 40 Nights 3.0/4 2.1/4
173. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
174. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
175. Rat Race (2001) 2.5/4 2.3/4
176. Deception (2008) 3.5/4 2.3/4
177. Old School 3.5/4 2.8/4
178. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
179. The Lake House 2.0/4 2.3/4
180. Night at the Museum 1.0/4 2.5/4
181. Step Brothers 1.5/4 2.8/4
182. Troy 3.5/4 2.7/4
183. Munich 2.5/4 3.0/4
184. Bad Teacher 2.5/4 2.3/4
185. The Heartbreak Kid (2007) 1.0/4 2.2/4
186. Along Came Polly 1.5/4 2.3/4
187. What Happens in Vegas 2.5/4 2.5/4
188. New Year's Eve 2.5/4 2.0/4
189. Love Actually 4.0/4 2.9/4
190. Dude, Where's My Car? 2.0/4 1.9/4
191. Killers (2010) 1.5/4 2.2/4
192. Guess Who 1.5/4 2.2/4
193. Just Married 2.0/4 2.0/4
194. A Few Good Men 2.0/4 3.0/4
195. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
196. The Devil's Double 3.0/4 2.6/4
197. Bedazzled (2000) 3.0/4 2.1/4
198. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
199. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
200. Inglorious Bastards ( Quel maledetto treno blindato ) 4.0/4 2.6/4
201. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
202. Die Hard 3.0/4 3.3/4
203. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.5/4 2.9/4
204. Mamma Mia! 0.5/4 2.6/4
205. Office Space 2.5/4 3.1/4
206. Unbreakable 3.0/4 2.8/4

Recent Comments

Ali
Ali
TV Extra

Ali - wrote on 07/17/12 at 10:23 AM CT

Top Movie List comment

nice dude

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name