Movies I Own by Pat

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
2. 1776 2.5/4 2.7/4
3. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
4. 2012 2.0/4 2.5/4
5. The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 3.5/4 2.7/4
6. Akira 3.5/4 3.0/4
7. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
8. Aladdin and the King of Thieves 2.5/4 2.5/4
9. Alien 3.5/4 3.3/4
10. Aliens 2.0/4 3.3/4
11. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
12. Avatar 2.0/4 3.0/4
13. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
14. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
15. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
16. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
17. Bedtime Stories 2.0/4 2.5/4
18. Bee Movie 3.5/4 2.4/4
19. Beethoven 2.0/4 2.1/4
20. Beethoven's 2nd 1.5/4 1.9/4
21. Beethoven's 3rd 1.0/4 1.6/4
22. The Black Cauldron 3.0/4 2.6/4
23. Bridge to Terabithia 2.5/4 2.8/4
24. Brother Bear 2.5/4 2.7/4
25. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
26. Cheaper by the Dozen (2003) 2.5/4 2.3/4
27. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
28. Creed 3.5/4 3.0/4
29. Daddy Day Care 2.5/4 2.2/4
30. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
31. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
32. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
33. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
34. Deadpool 3.5/4 3.2/4
35. The Departed 3.5/4 3.3/4
36. The Devil Wears Prada 2.5/4 2.7/4
37. Die Hard 3.5/4 3.3/4
38. District 9 3.0/4 3.0/4
39. Divergent 2.0/4 2.7/4
40. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
41. Double Indemnity 3.5/4 3.3/4
42. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.5/4 2.7/4
43. Elf 3.0/4 2.7/4
44. Ender's Game 2.5/4 2.6/4
45. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
46. Fantasia 3.5/4 3.0/4
47. Fantasia 2000 2.5/4 2.8/4
48. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
49. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
50. Fight Club 4.0/4 3.3/4
51. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
52. Finding Neverland 3.5/4 2.9/4
53. Flubber 2.0/4 2.0/4
54. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
55. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) 2.5/4 3.0/4
56. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
57. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
58. The Gift (2015) 3.5/4 2.8/4
59. Gifted Hands: The Ben Carson Story 3.0/4 3.0/4
60. The Godfather 4.0/4 3.5/4
61. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
62. Goldfinger 3.5/4 3.1/4
63. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
64. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
65. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
66. Grease 3.0/4 2.9/4
67. The Green Mile 2.0/4 3.3/4
68. Green Zone 3.0/4 2.6/4
69. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
70. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
71. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
72. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
73. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
74. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
75. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
76. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
77. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
78. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
79. The Haunted Mansion (2003) 1.5/4 1.8/4
80. Heaven is for Real 1.5/4 2.8/4
81. Hercules (1997) 3.0/4 2.7/4
82. Hitch 2.0/4 2.5/4
83. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
84. Hoodwinked 2.0/4 2.3/4
85. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.5/4 3.0/4
86. How to Train Your Dragon 2 (2014) 3.0/4 3.0/4
87. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
88. The Hunger Games: Catching Fire 3.0/4 3.0/4
89. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 1.5/4 2.7/4
90. The Hustler (1961) 3.5/4 3.2/4
91. Inception 3.5/4 3.3/4
92. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 1.5/4 2.4/4
93. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
94. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
95. Inside Out (2015) 4.0/4 3.3/4
96. Inspector Gadget 1.5/4 1.6/4
97. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
98. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
99. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
100. Iron Man 3 3.0/4 2.9/4
101. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
102. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
103. Kicking and Screaming (2005) 3.0/4 2.1/4
104. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
105. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
106. Kingsman: The Secret Service 2.5/4 3.0/4
107. Kung Fury 3.0/4 2.6/4
108. The Lady Vanishes (1938) 3.0/4 3.0/4
109. Layer Cake 2.5/4 2.7/4
110. The Lion King 1 1/2 2.5/4 2.6/4
111. The Lion King II: Simba's Pride 2.5/4 2.7/4
112. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
113. The Little Mermaid II: Return to the Sea 2.5/4 2.2/4
114. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
115. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
116. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
117. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
118. Love & Mercy 3.0/4 3.0/4
119. Magnolia 3.0/4 3.1/4
120. The Many Adventures of Winnie the Pooh 3.0/4 3.1/4
121. The Martian 3.5/4 3.2/4
122. The Master of Disguise 2.0/4 1.1/4
123. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
124. The Matrix Revolutions 1.5/4 2.5/4
125. The Matrix 1.5/4 3.2/4
126. Memento 3.0/4 3.2/4
127. Monsters University 3.0/4 3.0/4
128. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
129. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
130. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
131. National Treasure 2.5/4 2.7/4
132. Nim's Island 3.0/4 2.3/4
133. Old Yeller 2.5/4 2.8/4
134. Out of Africa 2.5/4 2.8/4
135. Over the Hedge (2006) 3.0/4 2.6/4
136. Pacific Rim 3.0/4 2.6/4
137. Paper Moon 3.0/4 3.1/4
138. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
139. Pearl Jam Twenty 3.0/4 2.9/4
140. The Pelican Brief 2.5/4 2.6/4
141. The Perks of Being a Wallflower 3.0/4 3.2/4
142. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
143. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
144. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
145. Planet of the Apes (1968) 2.5/4 3.1/4
146. The Prestige (2006) 2.0/4 3.1/4
147. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
148. Requiem for a Dream 2.5/4 3.1/4
149. The Return of Jafar 1.5/4 2.2/4
150. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
151. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
152. Santa Claus is Comin' to Town 3.0/4 3.0/4
153. The Santa Clause 2 2.0/4 2.3/4
154. The Santa Clause 3: The Escape Clause 1.5/4 1.9/4
155. The Santa Clause (1994) 2.0/4 2.6/4
156. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
157. The School of Rock 3.5/4 2.7/4
158. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
159. Shane 3.5/4 3.1/4
160. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
161. The Shining (1980) 2.0/4 3.3/4
162. Shrek 3.5/4 3.1/4
163. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
164. Shrek Forever After 1.0/4 2.6/4
165. Shrek the Third 1.5/4 2.4/4
166. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
167. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
168. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
169. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
170. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
171. Songcatcher 2.5/4 2.8/4
172. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
173. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
174. The SpongeBob SquarePants Movie 2.5/4 2.6/4
175. Spotlight 4.0/4 3.3/4
176. Spy Kids 2.5/4 2.1/4
177. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2.5/4 2.1/4
178. Spy Kids 3-D: Game Over 1.5/4 1.8/4
179. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1.5/4 2.4/4
180. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 1.5/4 2.4/4
181. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
182. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
183. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
184. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
185. State of Play 2.5/4 2.6/4
186. Stuart Little 2.5/4 2.2/4
187. Stuart Little 2 2.0/4 2.0/4
188. Tarzan (1999) 3.0/4 2.8/4
189. The Terminator 3.0/4 3.1/4
190. Toy Story 4.0/4 3.3/4
191. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
192. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
193. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
194. Wild Hogs 1.5/4 2.1/4
195. The Wizard of Oz (1939) 2.0/4 3.2/4
196. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
197. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name