Horror Movies I've Seen by thenoth

Horror Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
2. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
3. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
4. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
5. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
6. Alien 3.0/4 3.3/4
7. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
8. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
9. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
10. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
11. Jaws 4.0/4 3.2/4
12. The Evil Dead (1983) 2.0/4 3.0/4
13. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
14. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
15. Saw 3.0/4 2.9/4
16. Misery 2.0/4 3.1/4
17. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
18. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
19. Scream (1996) 1.0/4 2.8/4
20. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.5/4 2.9/4
21. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
22. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 2.5/4 3.1/4
23. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
24. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
25. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
26. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
27. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
28. Zombieland 2.0/4 3.0/4
29. Army of Darkness 2.5/4 3.0/4
30. Hellraiser (1987) 2.5/4 2.8/4
31. An American Werewolf in London 1.5/4 2.9/4
32. The Ring (2002) 2.0/4 2.7/4
33. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
34. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.0/4 3.0/4
35. Bride of Frankenstein 3.0/4 3.1/4
36. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
37. 28 Weeks Later 2.0/4 2.7/4
38. Suspiria (1977) 1.5/4 2.9/4
39. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
40. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
41. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
42. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
43. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
44. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
45. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
46. Frailty 2.0/4 2.9/4
47. From Dusk Till Dawn 1.0/4 2.8/4
48. Trick 'r Treat 1.5/4 2.9/4
49. Dracula (1931) 3.5/4 2.9/4
50. The Bad Seed (1956) 2.5/4 3.0/4
51. The Wicker Man (1975) 3.0/4 2.9/4
52. World War Z 2.0/4 2.8/4
53. Underworld (2003) 1.5/4 2.8/4
54. [ Rec ] 2.0/4 2.9/4
55. Ringu 2.5/4 2.8/4
56. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
57. Devil's Advocate (1997) 2.0/4 2.8/4
58. Insidious 3.0/4 2.8/4
59. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 3.5/4 3.0/4
60. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
61. The Mist 1.0/4 2.7/4
62. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) 4.0/4 3.0/4
63. House on Haunted Hill (1959) 3.0/4 2.8/4
64. The Amityville Horror (1979) 2.5/4 2.7/4
65. Near Dark 2.5/4 2.8/4
66. Stephen King's It 2.0/4 2.8/4
67. May 3.0/4 2.9/4
68. The Hitcher (1986) 3.0/4 2.8/4
69. Re-Animator 3.0/4 2.8/4
70. Stir of Echoes 2.5/4 2.7/4
71. In the Mouth of Madness 3.5/4 2.8/4
72. Ju-On: The Grudge 2.5/4 2.8/4
73. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
74. Orphan 1.0/4 2.8/4
75. 30 Days of Night 2.0/4 2.6/4
76. Drag Me to Hell 1.0/4 2.7/4
77. Event Horizon 3.5/4 2.7/4
78. Sinister 2.0/4 2.8/4
79. Ginger Snaps 2.0/4 2.8/4
80. Abbott and Costello Meet Frankenstein 2.5/4 2.9/4
81. Tremors 1.5/4 2.7/4
82. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
83. Village of the Damned (1960) 1.5/4 2.8/4
84. Final Destination (2000) 1.0/4 2.6/4
85. Resident Evil: Extinction 1.5/4 2.6/4
86. Insidious: Chapter 2 3.0/4 2.8/4
87. The Hills Have Eyes (2006) 1.0/4 2.6/4
88. Daybreakers 1.5/4 2.7/4
89. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
90. Fallen (1998) 2.0/4 2.7/4
91. The Fog (1980) 2.0/4 2.6/4
92. Shutter (2005) 2.5/4 2.7/4
93. From Hell 3.0/4 2.6/4
94. Child's Play (1988) 1.5/4 2.6/4
95. Shadow of the Vampire 2.5/4 2.8/4
96. Repo! The Genetic Opera! 3.5/4 2.7/4
97. The Exorcism of Emily Rose 3.5/4 2.6/4
98. Halloween II (1981) 3.0/4 2.6/4
99. Ravenous (1999) 3.0/4 2.7/4
100. Children of the Corn (1984) 2.5/4 2.5/4
101. 1408 1.5/4 2.6/4
102. Christine (1983) 1.5/4 2.6/4
103. Rose Red 2.0/4 2.8/4
104. The Masque of the Red Death 3.0/4 2.8/4
105. The Tingler 2.0/4 2.7/4
106. Possession (1983) 3.5/4 2.6/4
107. Cujo 2.0/4 2.6/4
108. The Prophecy (1995) 3.5/4 2.7/4
109. Firestarter (1984) 1.5/4 2.6/4
110. Wrong Turn (2003) 1.5/4 2.6/4
111. The Burbs 3.0/4 2.6/4
112. Case 39 1.5/4 2.6/4
113. The Changeling (1980) 1.5/4 2.7/4
114. The Woman in Black (2012) 2.0/4 2.6/4
115. House of 1,000 Corpses 3.0/4 2.5/4
116. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) 2.0/4 2.8/4
117. Session 9 3.5/4 2.6/4
118. House of Wax (1953) 3.0/4 2.8/4
119. Halloween (2007) 2.0/4 2.4/4
120. Fright Night (2011) 2.0/4 2.6/4
121. The Last Man on Earth 2.0/4 2.7/4
122. Saw II 2.0/4 2.5/4
123. The Awakening (2011) 1.5/4 2.6/4
124. Dracula ( Horror of Dracula ) 2.0/4 2.8/4
125. Candyman (1992) 3.0/4 2.5/4
126. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
127. The Strangers (2008) 2.0/4 2.5/4
128. Mama (2013) 1.0/4 2.6/4
129. The House of the Devil (2009) 2.5/4 2.7/4
130. The Ninth Gate 2.5/4 2.5/4
131. Black Death 3.5/4 2.6/4
132. Silent Hill 3.0/4 2.5/4
133. House of Usher (1960) 3.0/4 2.7/4
134. Hostel 1.0/4 2.3/4
135. Saw III 1.0/4 2.4/4
136. Haunting in Connecticut, The 3.0/4 2.5/4
137. Blood for Dracula ( Dracula cerca sangue di vergine... e morì di sete!!! ) 3.0/4 2.6/4
138. The Hills Have Eyes (1977) 2.0/4 2.5/4
139. Queen of the Damned 1.5/4 2.5/4
140. Devil 1.5/4 2.5/4
141. Funny Games (2008) 2.5/4 2.6/4
142. Stoker (2013) 3.0/4 2.7/4
143. Altered States 2.5/4 2.6/4
144. Paranormal Activity 3 2.0/4 2.5/4
145. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
146. Eden Lake 1.5/4 2.7/4
147. Friday the 13th Part 2 3.0/4 2.5/4
148. Dead Calm 3.0/4 2.6/4
149. Dead Snow ( Død snø ) 3.0/4 2.6/4
150. Needful Things 2.0/4 2.5/4
151. Halloween 4: The Return of Michael Myers 1.5/4 2.5/4
152. One Missed Call ( Chakushin ari ) 2.0/4 2.5/4
153. Pit and the Pendulum (1961) 3.0/4 2.7/4
154. The Skeleton Key 1.5/4 2.5/4
155. Damien: Omen II 2.0/4 2.6/4
156. Quarantine 1.5/4 2.4/4
157. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
158. Scary Movie (2000) 2.5/4 2.4/4
159. The Wolfman (2010) 3.0/4 2.4/4
160. Saw 3D: The Final Chapter 1.5/4 2.4/4
161. The Good Son 2.0/4 2.4/4
162. Salem's Lot (2004) 1.0/4 2.5/4
163. Don't Be Afraid of the Dark (2011) 1.0/4 2.4/4
164. Paranormal Activity 2 1.5/4 2.3/4
165. Beastly 1.5/4 2.4/4
166. The Addiction (1995) 2.0/4 2.6/4
167. Dracula: Dead and Loving It 2.5/4 2.4/4
168. John Carpenter's Vampires 2.5/4 2.4/4
169. The Uninvited (2009) 1.0/4 2.4/4
170. The Faculty 1.5/4 2.4/4
171. The Exorcist III 2.5/4 2.4/4
172. Alien: Resurrection 2.0/4 2.3/4
173. A Nightmare on Elm Street (2010) 2.0/4 2.2/4
174. Gothika 1.5/4 2.4/4
175. Masters of Horror - John Carpenter's Cigarette Burns 3.5/4 2.6/4
176. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 1.0/4 2.4/4
177. Thinner 1.5/4 2.3/4
178. Red State 1.5/4 2.4/4
179. Jennifer's Body 1.5/4 2.3/4
180. Nightwatch (1998) 2.5/4 2.5/4
181. Legion (2010) 1.5/4 2.3/4
182. The Grudge (2004) 1.5/4 2.2/4
183. Antichrist (2009) 2.5/4 2.4/4
184. Wolf (1994) 2.0/4 2.4/4
185. Priest (2011) 1.5/4 2.3/4
186. Freddy vs. Jason 1.5/4 2.3/4
187. Sauna 4.0/4 2.7/4
188. Frostbitten ( Frostbiten ) 3.0/4 2.5/4
189. Identity 2.5/4 2.8/4
190. 6 Souls ( Shelter ) 2.0/4 2.4/4
191. Mirrors (2008) 1.5/4 2.1/4
192. Mirrors 2 0.5/4 1.9/4
193. Halloween H20: 20 Years Later N/A 2.3/4
194. Halloween: Resurrection N/A 1.6/4
195. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers N/A 2.1/4
196. The Rite (2011) 1.0/4 2.4/4
197. What Lies Beneath 2.5/4 2.4/4
198. The Langoliers 1.0/4 2.2/4
199. Desperation 2.0/4 2.1/4
200. Dracula 2000 1.0/4 1.8/4
201. Blade (1998) 2.0/4 2.8/4
202. Blade II 2.0/4 2.6/4
203. Blade: Trinity 1.0/4 2.4/4
204. End of Days 2.5/4 2.2/4
205. Flatliners (1990) 2.5/4 2.7/4
206. The Descent: Part 2 1.0/4 2.2/4
207. The Descent (2006) 1.5/4 2.9/4
208. Joshua (2007) 1.5/4 1.9/4
209. Let Me In 1.5/4 2.9/4
210. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
211. Dark Water (2005) 1.0/4 1.8/4
212. Dead Ringers (1988) 3.0/4 2.9/4
213. Hannibal Rising 3.0/4 2.0/4
214. Hannibal (2001) 2.0/4 2.5/4
215. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
216. Hide and Seek (2005) 2.0/4 2.2/4
217. Ghost Ship (2002) 2.0/4 1.8/4
218. Darkness Falls (2003) 1.5/4 1.6/4
219. The Reaping 2.0/4 2.0/4
220. The Omen (2006) 0.5/4 2.0/4
221. Omen 3: The Final Conflict 2.5/4 2.3/4
222. Stigmata 1.5/4 2.3/4
223. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
224. The Unborn (2009) 1.0/4 1.7/4
225. Shutter (2008) 1.5/4 2.0/4
226. The Fourth Kind 2.0/4 2.2/4
227. AVP: Alien Vs. Predator 1.0/4 2.2/4
228. Alien 3 N/A 2.5/4
229. The Last Exorcism 1.0/4 2.2/4
230. Paranormal Activity 4 1.0/4 1.8/4
231. I Am Legend 2.0/4 2.8/4
232. George A. Romero's Diary of the Dead 1.0/4 2.3/4
233. Creep (2004) 1.0/4 1.9/4
234. Vanishing on 7th Street 1.5/4 2.1/4
235. The Children (2008) 1.0/4 2.3/4
236. Village of the Damned (1995) 1.5/4 2.3/4
237. The New Daughter 0.5/4 2.2/4
238. The Prophecy II 2.0/4 2.5/4
239. Retreat 1.5/4 2.1/4
240. Danika 2.0/4 2.7/4
241. Strigoi 1.0/4 2.0/4
242. Mark of the Devil aka Burn, Witch, Burn ( Hexen bis aufs Blut gequält ) 2.0/4 2.4/4
243. Pandorum 1.5/4 2.5/4
244. Messengers 2: The Scarecrow 1.5/4 2.2/4
245. Octane ( Pulse ) 2.0/4 1.8/4
246. Population 436 1.5/4 2.2/4
247. One Point O ( Paranoia: 1.0 ) 2.5/4 2.3/4
248. Hideaway (1995) 2.5/4 2.3/4
249. Mothman 1.0/4 1.8/4
250. Town Creek ( Blood Creek ) 1.5/4 2.2/4
251. Boogeyman (2005) 1.5/4 1.4/4
252. White Noise (2005) 2.0/4 1.9/4
253. Urban Legend 1.5/4 2.1/4
254. I Know What You Did Last Summer (1997) 1.0/4 2.2/4
255. Dead Birds 1.5/4 2.1/4
256. House of Wax (2005) 1.0/4 1.9/4
257. Frozen (2010) 2.5/4 2.5/4
258. Julia's Eyes ( ojos de Julia, Los ) 1.5/4 2.7/4
259. Willard (2003) 2.0/4 2.0/4
260. In Dreams 2.0/4 2.3/4
261. The Tomb of Ligeia 2.0/4 2.5/4
262. Dead & Breakfast 2.5/4 2.5/4
263. Amityville II: The Possession 1.5/4 2.3/4
264. Amityville 3-D 1.0/4 2.3/4
265. Eddie: The Sleepwalking Cannibal 2.5/4 2.8/4
266. The Invasion (2007) 1.5/4 2.2/4
267. The Lords of Salem 2.0/4 2.0/4
268. The Revenant (2009) 3.0/4 2.9/4
269. Seconds Apart 2.5/4 2.5/4
270. Maniac (2013) 3.0/4 2.3/4
271. Warlock (1991) 2.0/4 2.0/4
272. Dream House 2.0/4 2.1/4
273. Triangle (2009) 2.5/4 2.5/4
274. Smiley (2012) 2.0/4 2.4/4
275. My Soul to Take 1.0/4 2.2/4
276. The Babadook 2.5/4 3.0/4
277. The Hunger (1983) 2.0/4 2.4/4
278. Horns 2.0/4 2.7/4
279. Life After Beth 2.5/4 2.3/4
280. Oculus 3.0/4 2.7/4
281. The Quiet Ones (2014) 1.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name