Movies I Own by Dizzle

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.5/4 2.4/4
2. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
3. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
5. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
6. Red Cliff ( Chi bi ) N/A 3.0/4
7. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
8. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.0/4 2.8/4
9. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
10. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
11. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
12. Vegas Vacation 4.0/4 2.3/4
13. National Lampoon's European Vacation 3.0/4 2.4/4
14. National Lampoon's Vacation 3.0/4 2.9/4
15. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
16. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
17. Faster (2010) 3.5/4 2.6/4
18. Once Upon a Time in Mexico 3.0/4 2.6/4
19. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
20. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
21. Austin Powers in Goldmember 4.0/4 2.3/4
22. Austin Powers: International Man of Mystery 2.5/4 2.8/4
23. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 4.0/4 2.5/4
24. Se7en 4.0/4 3.3/4
25. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
26. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
27. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
28. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
29. Watchmen 3.5/4 2.8/4
30. Ghost Rider (2007) N/A 1.9/4
31. Fantastic Four (2005) 3.0/4 2.1/4
32. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 3.5/4 2.0/4
33. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
34. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
35. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
36. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
37. X-Men 3.5/4 2.9/4
38. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
39. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
40. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
41. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
42. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
43. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
44. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
45. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
46. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
47. Friday the 13th Part 2 3.0/4 2.5/4
48. Friday the 13th Part III 3.0/4 2.3/4
49. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 3.0/4 2.4/4
50. Friday the 13th Part V: A New Beginning 3.0/4 2.1/4
51. Friday the 13th Part VI: Jason Lives 3.0/4 2.3/4
52. Friday the 13th Part VII: The New Blood 2.5/4 2.1/4
53. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan 2.0/4 1.9/4
54. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
55. The Rules of Attraction 3.5/4 2.4/4
56. Signs 3.5/4 2.7/4
57. Cheech and Chong's Up in Smoke 3.5/4 2.9/4
58. The Condemned (2007) 3.5/4 2.0/4
59. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
60. Beerfest 3.5/4 2.5/4
61. Waiting... (2005) 3.5/4 2.5/4
62. Identity 3.0/4 2.8/4
63. From Hell 2.5/4 2.6/4
64. Benny & Joon N/A 2.8/4
65. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
66. The Matrix 4.0/4 3.2/4
67. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
68. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
69. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
70. South Central 3.0/4 2.5/4
71. Murder by Numbers 3.5/4 2.4/4
72. The Butterfly Effect (2004) 3.5/4 2.7/4
73. Menace II Society 3.5/4 3.0/4
74. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
75. Point Break (1991) 3.5/4 2.8/4
76. Crank 3.0/4 2.7/4
77. One Hour Photo 3.0/4 2.6/4
78. Cyrus 1.5/4 2.5/4
79. Wild Things (1998) 3.0/4 2.5/4
80. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
81. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
82. Kickboxer 3.0/4 2.5/4
83. Machete 3.5/4 2.6/4
84. Hitman (2007) 2.5/4 2.2/4
85. Children of Men 3.0/4 3.1/4
86. The Stand 3.0/4 2.7/4
87. The Last House on the Left (2009) 3.0/4 2.7/4
88. I Spit on Your Grave (2010) 3.0/4 2.5/4
89. Beverly Hills Ninja 2.0/4 2.0/4
90. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
91. American Beauty 3.0/4 3.1/4
92. The Virgin Suicides 3.0/4 2.8/4
93. Half Baked 2.0/4 2.7/4
94. Defiance (2008) 3.0/4 2.9/4
95. The Weather Man 3.5/4 2.4/4
96. Righteous Kill 3.5/4 2.4/4
97. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
98. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
99. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
100. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
101. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
102. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
103. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
104. Clerks 3.5/4 3.0/4
105. Sex Drive 2.5/4 2.5/4
106. Orphan 4.0/4 2.8/4
107. Jay and Silent Bob Strike Back 4.0/4 2.5/4
108. Taking Lives 3.5/4 2.5/4
109. Congo 3.0/4 1.9/4
110. Constantine 3.0/4 2.6/4
111. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
112. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
113. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
114. The Illusionist (2006) N/A 2.9/4
115. City Slickers (1991) 2.5/4 2.6/4
116. Raging Bull N/A 3.3/4
117. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
118. Close Encounters of the Third Kind N/A 3.1/4
119. The Wrestler (2008) 3.5/4 3.1/4
120. Philadelphia N/A 3.0/4
121. Training Day 3.0/4 3.0/4
122. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
123. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.5/4 2.6/4
124. Phone Booth 3.0/4 2.6/4
125. The Number 23 3.0/4 2.4/4
126. Mr. Brooks 3.0/4 2.7/4
127. Brothers Solomon 3.5/4 2.1/4
128. Ghosts of Mars 3.5/4 2.1/4
129. House of Wax (2005) 3.0/4 1.9/4
130. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
131. Underworld: Evolution 3.0/4 2.8/4
132. Jerry Maguire 3.5/4 2.8/4
133. Cocktail (1988) 3.0/4 2.3/4
134. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides N/A 2.7/4
135. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
136. All the Right Moves 2.5/4 2.4/4
137. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
138. Mission: Impossible II 3.5/4 2.4/4
139. Mission: Impossible III 3.0/4 2.7/4
140. Rain Man 3.5/4 3.1/4
141. Encino Man 3.0/4 2.2/4
142. Dogma 3.5/4 2.8/4
143. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
144. Rush Hour 2 3.0/4 2.5/4
145. Rush Hour 3 4.0/4 2.4/4
146. Beverly Hills Cop 3.5/4 2.9/4
147. Beverly Hills Cop II 3.0/4 2.6/4
148. Beverly Hills Cop III 4.0/4 2.1/4
149. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
150. Scream 2 2.5/4 2.5/4
151. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
152. 1408 4.0/4 2.6/4
153. Carlito's Way 3.0/4 3.0/4
154. Carlito's Way: Rise to Power N/A 2.0/4
155. Bruno ( Brüno ) 3.5/4 2.3/4
156. Virtuosity N/A 2.2/4
157. Thor 4.0/4 2.9/4
158. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
159. Horrible Bosses 3.5/4 2.8/4
160. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
161. The Watch 3.5/4 2.1/4
162. Jennifer's Body 3.0/4 2.3/4
163. Zombieland 3.5/4 3.0/4
164. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
165. The Godfather 4.0/4 3.5/4
166. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
167. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
168. Inkheart 1.5/4 2.2/4
169. National Treasure 1.5/4 2.7/4
170. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
171. Death Sentence (2007) 3.0/4 2.4/4
172. Shanghai Noon 3.5/4 2.5/4
173. The Cabin in the Woods 4.0/4 2.9/4
174. All About the Benjamins 4.0/4 2.1/4
175. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
176. Fight Club 4.0/4 3.3/4
177. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
178. Invincible (2006) 3.0/4 2.7/4
179. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
180. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
181. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
182. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
183. Alien 2.5/4 3.3/4
184. Alien 3 N/A 2.5/4
185. Alien: Resurrection N/A 2.3/4
186. Aliens N/A 3.3/4
187. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
188. Jurassic Park 3 3.0/4 2.3/4
189. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
190. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
191. The Punisher (1989) 2.0/4 2.1/4
192. The Punisher (2004) 3.0/4 2.4/4
193. Punisher: War Zone 3.5/4 2.3/4
194. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
195. Too Young to Die? (1990) 3.0/4 2.0/4
196. Fast & Furious (2009) 3.0/4 2.7/4
197. The Fast and the Furious (2001) 3.5/4 2.5/4
198. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 4.0/4 2.3/4
199. 2 Fast 2 Furious N/A 2.1/4
200. Young Guns (1988) 3.5/4 2.8/4
201. Young Guns II 4.0/4 2.4/4
202. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
203. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
204. Get Rich or Die Tryin' 3.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name