Movies I Want To See by GB

Movies I Want To See

# Movie Title Rating Overall Add
1. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) N/A 2.9/4
2. 8 1/2 N/A 3.2/4
3. 12 Angry Men (1957) N/A 3.4/4
4. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
5. The African Queen N/A 3.1/4
6. Alien N/A 3.3/4
7. All About Eve N/A 3.3/4
8. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) N/A 3.1/4
9. All the King's Men (1949) N/A 2.9/4
10. All Quiet on the Western Front (1930) N/A 3.0/4
11. Almost Famous N/A 3.1/4
12. Annie Hall N/A 3.1/4
13. Apocalypse Now N/A 3.3/4
14. Around the World in 80 Days (1956) N/A 2.5/4
15. Barefoot in the Park N/A 2.8/4
16. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) N/A 3.2/4
17. Before Sunrise N/A 3.1/4
18. Being John Malkovich N/A 2.9/4
19. Ben-Hur (1959) N/A 3.2/4
20. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) N/A 3.2/4
21. The Big Lebowski N/A 3.1/4
22. Big Night (1996) N/A 3.0/4
23. The Birds (1963) N/A 3.1/4
24. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
25. Blade Runner N/A 3.2/4
26. Blue Velvet N/A 3.0/4
27. Boogie Nights N/A 3.1/4
28. Breathless (1983) N/A 2.0/4
29. Bringing Up Baby N/A 3.1/4
30. The Broadway Melody N/A 2.5/4
31. Casablanca N/A 3.3/4
32. Cavalcade N/A 2.3/4
33. Chinatown N/A 3.2/4
34. Chungking Express ( Chung hing sam lam ) N/A 3.0/4
35. Cimarron (1931) N/A 2.5/4
36. City of God ( Cidade de Deus ) N/A 3.3/4
37. Crash (2005) N/A 2.9/4
38. Dazed and Confused N/A 3.0/4
39. Dead Man N/A 2.9/4
40. The Deer Hunter N/A 3.2/4
41. The Departed N/A 3.3/4
42. Die Hard N/A 3.3/4
43. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) N/A 3.1/4
44. Do the Right Thing N/A 3.1/4
45. Donnie Darko N/A 3.0/4
46. Double Indemnity N/A 3.3/4
47. Driving Miss Daisy N/A 2.9/4
48. Duck Soup (1933) N/A 3.1/4
49. Ed Wood N/A 3.0/4
50. Election (1999) N/A 2.7/4
51. Elephant (2003) N/A 2.9/4
52. The English Patient N/A 2.9/4
53. Enter the Dragon N/A 3.1/4
54. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
55. Eve's Bayou N/A 3.1/4
56. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
57. Fight Club N/A 3.3/4
58. Fireworks ( Hana-bi ) N/A 2.9/4
59. Four Weddings and a Funeral N/A 2.8/4
60. The French Connection N/A 3.1/4
61. From Here to Eternity N/A 3.0/4
62. Gandhi N/A 3.1/4
63. Gentleman's Agreement N/A 2.8/4
64. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) N/A 3.0/4
65. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
66. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
67. Going My Way N/A 2.8/4
68. Goldfinger N/A 3.1/4
69. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
70. Goodfellas N/A 3.4/4
71. Grand Illusion ( grande illusion, La ) N/A 3.0/4
72. The Great Ziegfeld N/A 2.6/4
73. The Greatest Show on Earth N/A 2.4/4
74. Hamlet (1948) N/A 2.8/4
75. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) N/A 2.9/4
76. A Hard Day's Night N/A 3.0/4
77. A History of Violence N/A 3.0/4
78. How Green Was My Valley N/A 3.0/4
79. In the Heat of the Night N/A 3.1/4
80. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) N/A 3.2/4
81. It Happened One Night N/A 3.2/4
82. King Kong (1933) N/A 3.0/4
83. Kramer vs. Kramer N/A 3.1/4
84. L.A. Confidential N/A 3.2/4
85. The Lady Eve N/A 3.0/4
86. The Last Emperor N/A 3.0/4
87. Lawrence of Arabia N/A 3.3/4
88. The Life of Emile Zola N/A 2.9/4
89. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) N/A 3.2/4
90. Living in Oblivion N/A 2.9/4
91. Lone Star (1996) N/A 2.6/4
92. The Lost Weekend N/A 3.0/4
93. M (1933) N/A 3.3/4
94. M (1951) N/A 2.6/4
95. M*A*S*H N/A 2.9/4
96. Malcolm X (1992) N/A 3.1/4
97. The Maltese Falcon (1931) N/A 2.9/4
98. The Maltese Falcon (1941) N/A 3.2/4
99. A Man for All Seasons N/A 3.0/4
100. Marty N/A 3.1/4
101. Meet Me in St. Louis N/A 3.0/4
102. Memento N/A 3.2/4
103. Michael Clayton N/A 2.9/4
104. Misery N/A 3.1/4
105. Modern Times N/A 3.3/4
106. Mrs. Miniver N/A 2.8/4
107. Mulholland Drive N/A 3.0/4
108. Mutiny on the Bounty (1935) N/A 2.9/4
109. My Darling Clementine N/A 2.9/4
110. Nashville N/A 3.1/4
111. Network (1976) N/A 3.2/4
112. The Night of the Hunter N/A 3.3/4
113. Ninotchka N/A 2.8/4
114. North by Northwest N/A 3.3/4
115. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) N/A 3.1/4
116. Notorious (1946) N/A 3.2/4
117. Oldboy ( Oldeuboi ) N/A 3.2/4
118. On the Waterfront N/A 3.3/4
119. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
120. Ordinary People (1980) N/A 3.0/4
121. Out of the Past (1947) N/A 3.1/4
122. Out of Sight N/A 2.7/4
123. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
124. Paths of Glory N/A 3.3/4
125. Patton N/A 3.1/4
126. The Philadelphia Story N/A 3.2/4
127. Platoon N/A 3.2/4
128. The Player (1992) N/A 2.9/4
129. Pulp Fiction N/A 3.4/4
130. The Quiet Man N/A 2.9/4
131. Raging Bull N/A 3.3/4
132. Rain Man N/A 3.1/4
133. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) N/A 3.2/4
134. Rashômon N/A 3.3/4
135. Rear Window N/A 3.3/4
136. Rebecca (1940) N/A 3.1/4
137. Rebel Without a Cause N/A 3.1/4
138. Red River (1948) N/A 3.0/4
139. Rocky (1976) N/A 3.2/4
140. Roman Holiday N/A 3.2/4
141. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
142. The Scarlet Letter (1934) N/A 2.1/4
143. Schindler's List N/A 3.4/4
144. Scream (1996) N/A 2.8/4
145. The Searchers N/A 3.1/4
146. Secrets & Lies N/A 3.1/4
147. Sense and Sensibility (1995) N/A 2.9/4
148. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
149. Shane N/A 3.1/4
150. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
151. Sideways N/A 2.9/4
152. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
153. Sling Blade N/A 3.1/4
154. Stagecoach (1939) N/A 3.1/4
155. A Star is Born (1954) N/A 2.9/4
156. A Streetcar Named Desire N/A 3.0/4
157. Sunrise N/A 2.9/4
158. Supercop ( Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat ) N/A 2.7/4
159. The Sweet Hereafter N/A 3.0/4
160. Swingers N/A 2.8/4
161. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
162. The Terminator N/A 3.1/4
163. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
164. Terms of Endearment N/A 3.0/4
165. There Will Be Blood N/A 3.1/4
166. The Third Man N/A 3.2/4
167. Three Kings N/A 2.8/4
168. Tom Jones N/A 2.6/4
169. Top Hat N/A 3.0/4
170. Touch of Evil N/A 3.1/4
171. Trainspotting N/A 3.1/4
172. The Treasure of the Sierra Madre N/A 3.2/4
173. Trouble in Paradise N/A 2.9/4
174. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
175. The Usual Suspects N/A 3.3/4
176. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
177. Who's Afraid of Virginia Woolf? N/A 3.0/4
178. The Wild Bunch N/A 3.1/4
179. Wild Strawberries ( Smultronstället ) N/A 3.2/4
180. Wings (1927) N/A 2.9/4
181. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) N/A 3.1/4
182. Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) N/A 3.0/4
183. World of Apu , The ( Apur Sansar ) N/A 3.1/4
184. Wuthering Heights (1939) N/A 2.9/4
185. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) N/A 3.0/4
186. Yankee Doodle Dandy N/A 2.9/4
187. Yi Yi N/A 3.0/4
188. You Can't Take It with You N/A 2.9/4
189. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 2.5/4 3.2/4
190. Grand Hotel 2.5/4 2.9/4
191. The Graduate 2.5/4 3.2/4
192. The Hurt Locker 2.5/4 3.1/4
193. Bonnie and Clyde 2.5/4 3.2/4
194. American Beauty 2.5/4 3.1/4
195. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 2.5/4 3.2/4
196. Gigi (1958) 3.0/4 2.6/4
197. Children of Men 3.0/4 3.1/4
198. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
199. The Apartment 3.0/4 3.2/4
200. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
201. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
202. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
203. Amadeus 3.0/4 3.2/4
204. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
205. A Night at the Opera 3.0/4 3.0/4
206. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
207. An American in Paris 3.0/4 2.8/4
208. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
209. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
210. Inglorious Bastards ( Quel maledetto treno blindato ) 3.0/4 2.6/4
211. The Best Years of Our Lives 3.0/4 3.1/4
212. The Godfather 3.0/4 3.5/4
213. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
214. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
215. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
216. This is Spinal Tap 3.5/4 3.1/4
217. The Matrix 3.5/4 3.2/4
218. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
219. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
220. Out of Africa 3.5/4 2.8/4
221. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
222. Some Like It Hot (1959) 3.5/4 3.2/4
223. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
224. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
225. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
226. The Pianist 3.5/4 3.2/4
227. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
228. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
229. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
230. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
231. Chariots of Fire 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name