Movies I've Seen by fable

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The A-Team 1.5/4 2.6/4
2. Avatar 2.0/4 3.0/4
3. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
4. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
5. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
6. The Brave Little Toaster 3.5/4 2.9/4
7. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
8. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
9. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb N/A 3.2/4
10. Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone ( Evangerion shin gekijôban: Jo ) 3.5/4 2.9/4
11. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
12. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
13. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
14. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
15. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
16. Jaws N/A 3.2/4
17. Juno 3.0/4 2.9/4
18. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
19. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
20. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 4.0/4 3.2/4
21. M*A*S*H N/A 2.9/4
22. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
23. My Life as a Dog ( Mitt liv som hund ) 3.0/4 2.9/4
24. No Country for Old Men N/A 3.2/4
25. Office Space 4.0/4 3.1/4
26. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
27. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
28. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
29. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
30. Rain Man 4.0/4 3.1/4
31. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
32. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
33. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
34. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
35. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
36. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
37. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
38. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
39. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
40. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
41. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
42. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
43. Tatie Danielle 3.5/4 2.7/4
44. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
45. Toy Story 4.0/4 3.3/4
46. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
47. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
48. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
49. Wall-E 3.0/4 3.2/4
50. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
51. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) 1.0/4 2.8/4
52. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
53. You Are Not Alone ( Du er ikke alene ) 2.0/4 2.2/4
54. Zombieland 3.5/4 3.0/4
55. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
56. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 3.5/4 3.2/4
57. Watchmen 3.0/4 2.8/4
58. The Hangover 3.5/4 3.0/4
59. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
60. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
61. District 9 3.5/4 3.0/4
62. Fantastic Mr. Fox 4.0/4 3.0/4
63. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
64. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
65. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
66. Shrek 3.0/4 3.1/4
67. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
68. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
69. The Nightmare Before Christmas 2.5/4 3.1/4
70. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
71. The Little Mermaid (1989) 2.0/4 3.0/4
72. Kung Fu Panda 2.0/4 3.0/4
73. Snow White and the Seven Dwarfs 2.0/4 3.0/4
74. South Park: Bigger, Longer & Uncut N/A 2.9/4
75. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
76. Pinocchio (1940) 2.5/4 3.0/4
77. Cinderella (1950) 2.0/4 2.9/4
78. Cars 2.5/4 2.8/4
79. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
80. Coraline 3.5/4 3.0/4
81. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
82. Bambi 2.0/4 2.9/4
83. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
84. Sleeping Beauty (1959) 1.5/4 2.9/4
85. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
86. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
87. A Bug's Life 3.5/4 2.9/4
88. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
89. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 4.0/4 2.8/4
90. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
91. Ice Age 3.0/4 2.9/4
92. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
93. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
94. The Secret of NIMH 2.5/4 2.9/4
95. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
96. The Sword in the Stone 3.0/4 2.9/4
97. A Grand Day Out with Wallace and Gromit N/A 2.9/4
98. The Land Before Time 3.5/4 2.9/4
99. An American Tail 4.0/4 2.8/4
100. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 3.0/4 3.0/4
101. The Emperor's New Groove 3.5/4 2.8/4
102. Cujo N/A 2.6/4
103. The Spiderwick Chronicles 2.0/4 2.6/4
104. Monsters vs. Aliens 3.0/4 2.6/4
105. Bolt 2.0/4 2.7/4
106. Marley and Me 1.5/4 2.6/4
107. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
108. Twilight (2008) 0.5/4 2.2/4
109. The Happening (2008) 1.0/4 1.9/4
110. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
111. Get Smart N/A 2.5/4
112. The Golden Compass N/A 2.3/4
113. Lars and the Real Girl N/A 2.8/4
114. The Mist N/A 2.7/4
115. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.0/4 2.7/4
116. Mars Attacks! 3.5/4 2.3/4
117. A Grand Day Out with Wallace and Gromit N/A 2.9/4
118. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
119. Enchanted N/A 2.8/4
120. The Greatest Game Ever Played N/A 2.7/4
121. A League of Their Own 3.5/4 2.9/4
122. Charlotte's Web (1973) 4.0/4 2.9/4
123. Old Yeller N/A 2.8/4
124. Frosty the Snowman 2.5/4 2.7/4
125. A Charlie Brown Thanksgiving N/A 2.9/4
126. A Charlie Brown Christmas N/A 3.1/4
127. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
128. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
129. A Fish Called Wanda 4.0/4 2.9/4
130. Children of Men 2.0/4 3.1/4
131. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
132. I Am Legend N/A 2.8/4
133. The Weather Man N/A 2.4/4
134. The Brothers Grimm 3.0/4 2.4/4
135. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
136. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
137. Cool Hand Luke 3.5/4 3.2/4
138. Home Alone 2.5/4 2.9/4
139. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
140. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4
141. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
142. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
143. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
144. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
145. Honey, I Shrunk the Kids N/A 2.6/4
146. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 2.5/4 3.2/4
147. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 3.0/4 3.1/4
148. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 2.0/4 3.1/4
149. Tokyo Godfathers 3.5/4 3.0/4
150. Porco Rosso ( Kurenai no buta ) 3.0/4 2.9/4
151. Perfect Blue 2.0/4 3.1/4
152. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) N/A 3.0/4
153. Barefoot Gen ( Hadashi no Gen ) 2.5/4 2.5/4
154. End of Evangelion ( Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni ) N/A 2.9/4
155. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 2.0/4 3.1/4
156. Marginal Ones, The ( Oka Oori Katha ) 2.0/4 2.5/4
157. Downfall ( Untergang, Der ) N/A 3.2/4
158. Bon Cop, Bad Cop N/A 2.6/4
159. Paper Moon 3.0/4 3.1/4
160. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
161. I Am Sam 3.5/4 2.7/4
162. Searching for Bobby Fischer 3.5/4 2.9/4
163. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
164. Radio Flyer 2.5/4 2.7/4
165. Lord of the Flies (1990) 3.0/4 2.4/4
166. A Perfect World 3.0/4 2.9/4
167. Man on Fire (2004) N/A 2.9/4
168. Down and Out in Beverly Hills 3.0/4 2.6/4
169. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
170. Trading Places 3.5/4 2.9/4
171. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
172. Clue 4.0/4 2.9/4
173. The Color Purple (1985) 3.0/4 3.0/4
174. The Terminator N/A 3.1/4
175. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
176. The Departed 3.0/4 3.3/4
177. Baby Geniuses 0.5/4 1.0/4
178. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
179. Scrooged (1988) 3.5/4 2.7/4
180. The Prince of Egypt 3.0/4 2.9/4
181. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
182. Tootsie 3.0/4 2.8/4
183. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
184. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
185. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
186. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
187. Gunless 2.0/4 2.3/4
188. Crocodiles, The ( Vorstadtkrokodile ) 2.0/4 2.2/4
189. Hairspray (2007) 2.5/4 2.6/4
190. Duck Soup (1933) N/A 3.1/4
191. Newsies 3.5/4 2.7/4
192. Super Size Me 3.5/4 2.8/4
193. Sicko 3.0/4 2.9/4
194. Bowling for Columbine 3.5/4 2.9/4
195. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) N/A 2.9/4
196. Fahrenheit 9/11 3.0/4 2.6/4
197. Elf 2.0/4 2.7/4
198. Ice Age: The Meltdown 1.5/4 2.7/4
199. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
200. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
201. Stardust (2007) N/A 2.9/4
202. A History of Violence N/A 3.0/4
203. High Noon 2.5/4 3.2/4
204. Fight Club 3.5/4 3.3/4
205. City Island 3.0/4 2.7/4
206. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
207. Analyze This N/A 2.6/4
208. Analyze That N/A 2.4/4
209. What About Bob? N/A 2.8/4
210. All Dogs Go to Heaven 4.0/4 2.6/4
211. All Dogs Go to Heaven 2 N/A 2.4/4
212. An American Tail: Fievel Goes West 3.0/4 2.5/4
213. The Brave Little Toaster to the Rescue 2.0/4 2.8/4
214. The Brave Little Toaster Goes to Mars 2.0/4 2.3/4
215. Guys and Balls ( Männer wie wir ) 2.0/4 2.5/4
216. Summer Storm ( Sommersturm ) 2.5/4 2.5/4
217. This is England 3.0/4 3.0/4
218. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name