FilmCrave.com Top 120 films I've seen by Daniel Corleone

FilmCrave.com Top 120 films I've seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Fight Club 4.0/4 3.3/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
9. The Matrix 4.0/4 3.2/4
10. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
11. Inception 4.0/4 3.3/4
12. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
15. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
17. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
18. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
19. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
20. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
21. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
22. Se7en 4.0/4 3.3/4
23. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
24. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
25. The Departed 3.5/4 3.3/4
26. Die Hard 4.0/4 3.3/4
27. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
28. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
29. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
30. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
31. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
32. Toy Story 4.0/4 3.3/4
33. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
34. Alien 3.5/4 3.3/4
35. Memento 4.0/4 3.2/4
36. American History X 4.0/4 3.2/4
37. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
38. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
39. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
40. Casablanca 3.5/4 3.3/4
41. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
42. American Beauty 4.0/4 3.1/4
43. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
44. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
45. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
46. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
47. Rear Window 3.5/4 3.3/4
48. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
49. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
50. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
51. Wall-E 4.0/4 3.2/4
52. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
53. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
54. Avatar 4.0/4 3.0/4
55. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
56. Up (2009) 2.5/4 3.3/4
57. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
58. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
59. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
60. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
61. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
62. Aliens 4.0/4 3.3/4
63. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
64. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
65. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
66. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
67. Jaws 4.0/4 3.2/4
68. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
69. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
70. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
71. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
72. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
73. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
74. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
75. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
76. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
77. Monty Python and the Holy Grail 2.5/4 3.2/4
78. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
79. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
80. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
81. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
82. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
83. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
84. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
85. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
86. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
87. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
88. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
89. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
90. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
91. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
92. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
93. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
94. The Pianist 3.5/4 3.2/4
95. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
96. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
97. Platoon 4.0/4 3.2/4
98. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
99. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
100. Star Trek 2.5/4 3.1/4
101. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 2.5/4 3.2/4
102. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
103. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
104. How to Train Your Dragon (2010) 3.0/4 3.2/4
105. The Terminator 3.5/4 3.1/4
106. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
107. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
108. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
109. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
110. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
111. Office Space 4.0/4 3.1/4
112. Snatch 4.0/4 3.1/4
113. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
114. Amadeus 3.5/4 3.2/4
115. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
116. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
117. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
118. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
119. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
120. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
121. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
122. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
123. Casino 3.5/4 3.2/4
124. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
125. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
126. Shrek 3.5/4 3.1/4
127. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
128. Butch Cassidy and the Sundance Kid 2.0/4 3.2/4
129. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
130. Rashômon 3.5/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name