Movies I Want To See by baba ghanoush

Movies I Want To See

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather N/A 3.5/4
2. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
3. Shine (1996) N/A 2.9/4
4. Fitzcarraldo N/A 2.9/4
5. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
6. The World According to Garp N/A 2.8/4
7. The Replacements N/A 2.4/4
8. Metropolis (1927) N/A 3.2/4
9. Caddyshack N/A 3.0/4
10. Match (2015) N/A 3.0/4
11. Casablanca N/A 3.3/4
12. American History X N/A 3.2/4
13. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
14. The Green Mile N/A 3.3/4
15. The Turning (2013) N/A 2.8/4
16. Apocalypse Now N/A 3.3/4
17. After Hours N/A 2.9/4
18. Badlands (1973) N/A 3.1/4
19. Begin Again N/A 2.9/4
20. The Fly (1986) N/A 2.9/4
21. Gone with the Wind N/A 3.2/4
22. Forbidden Planet N/A 2.9/4
23. When Worlds Collide N/A 2.6/4
24. Anatomy of a Murder N/A 3.1/4
25. Cosmopolis N/A 2.2/4
26. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
27. Walk the Line N/A 3.1/4
28. Grindhouse N/A 2.8/4
29. The Spirit N/A 1.8/4
30. Moulin Rouge (1934) N/A 3.0/4
31. Moulin Rouge (1952) N/A 2.5/4
32. Moulin Rouge (2001) N/A 2.8/4
33. V for Vendetta N/A 3.0/4
34. Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) N/A 2.9/4
35. The Birds (1963) N/A 3.1/4
36. Mean Streets N/A 3.0/4
37. The Memory Thief N/A 3.0/4
38. Perfume: The Story of a Murderer N/A 2.9/4
39. Nixon N/A 2.8/4
40. The Man with One Red Shoe N/A 2.1/4
41. The Dark Crystal N/A 2.9/4
42. Excalibur N/A 2.8/4
43. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
44. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb N/A 3.2/4
45. The Conversation N/A 3.1/4
46. Attack the Block N/A 2.7/4
47. Frances Ha N/A 3.1/4
48. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) N/A 3.2/4
49. Killer Joe N/A 2.7/4
50. The Canyons N/A 2.2/4
51. Kids (1995) N/A 2.7/4
52. Natural Born Killers N/A 2.8/4
53. Dirty Rotten Scoundrels N/A 2.8/4
54. Honeymoon (2014) N/A 2.7/4
55. Groundhog Day N/A 3.0/4
56. Eden Lake N/A 2.7/4
57. The Loved Ones (2009) N/A 2.9/4
58. Dead Silence N/A 2.5/4
59. Seventh Moon N/A 2.7/4
60. Time Lapse N/A 3.0/4
61. Drag Me to Hell N/A 2.7/4
62. Lovely Molly N/A 2.2/4
63. Contracted N/A 2.2/4
64. Contracted: Phase II N/A 2.8/4
65. Unfriended N/A 2.2/4
66. Detention (2012) N/A 2.0/4
67. House of Wax (2005) N/A 1.9/4
68. Triangle (2009) N/A 2.5/4
69. The Mothman Prophecies N/A 2.5/4
70. Lolita (1962) N/A 3.0/4
71. Closer N/A 2.7/4
72. Body Double N/A 2.5/4
73. An Unreasonable Man N/A 2.8/4
74. The Unbearable Lightness of Being N/A 2.6/4
75. A Fish Called Wanda N/A 2.9/4
76. Primer N/A 2.8/4
77. The Ballad of Jack and Rose N/A 2.4/4
78. Being Flynn N/A 2.7/4
79. Wild Things (1998) N/A 2.5/4
80. Original Sin N/A 2.4/4
81. The Last Seduction N/A 2.5/4
82. Gilda N/A 2.9/4
83. Career Opportunities N/A 2.6/4
84. Labyrinth (1986) N/A 2.9/4
85. The Killers (1946) N/A 2.9/4
86. The Craft N/A 2.3/4
87. To Die For (1995) N/A 2.6/4
88. Body Heat N/A 2.7/4
89. Sunset Boulevard N/A 3.3/4
90. Blue Velvet N/A 3.0/4
91. Fatal Attraction N/A 2.8/4
92. Memento 3.5/4 3.2/4
93. Let Me In N/A 2.9/4
94. Spotlight 3.0/4 3.3/4
95. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
96. The Lobster 2.5/4 3.1/4
97. Foxy Brown N/A 2.5/4
98. Single White Female N/A 2.4/4
99. Heathers N/A 2.9/4
100. Poison Ivy (1992) N/A 2.1/4
101. Mildred Pierce N/A 2.9/4
102. Leave Her to Heaven N/A 2.5/4
103. Double Indemnity N/A 3.3/4
104. Monster (2003) N/A 2.9/4
105. The Maltese Falcon (1931) N/A 2.9/4
106. The Maltese Falcon (1941) N/A 3.2/4
107. Audition ( Ôdishon ) N/A 2.9/4
108. Cruel Intentions N/A 2.6/4
109. Dangerous Liaisons (1988) N/A 2.9/4
110. Dangerous Liaisons (2012) N/A 2.5/4
111. Monster's Ball N/A 2.7/4
112. Femme Fatale (1991) N/A 3.0/4
113. Femme Fatale (2002) N/A 2.0/4
114. Bound N/A 2.7/4
115. The Postman Always Rings Twice (1946) N/A 2.9/4
116. The Postman Always Rings Twice (1981) N/A 2.4/4
117. Appaloosa (2008) N/A 2.6/4
118. L.A. Confidential N/A 3.2/4
119. Brick (2006) N/A 2.9/4
120. Blood Simple N/A 3.0/4
121. Thief N/A 2.9/4
122. Casino N/A 3.2/4
123. Serial Mom N/A 2.6/4
124. The Room (2003) N/A 1.4/4
125. Antichrist (2009) N/A 2.4/4
126. Kingdom of Heaven N/A 2.7/4
127. All the President's Men N/A 3.1/4
128. Alice ( Neco z Alenky ) N/A 2.5/4
129. Heartbreakers (2001) N/A 2.2/4
130. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) N/A 3.0/4
131. mariachi, El N/A 2.7/4
132. Desperado (1995) N/A 2.8/4
133. The Loneliest Planet N/A 2.6/4
134. Laggies N/A 2.5/4
135. Anywhere But Here N/A 2.3/4
136. Blow 3.0/4 2.9/4
137. The Rum Diary N/A 2.1/4
138. The Salt of the Earth (2015) N/A 3.3/4
139. I Origins N/A 2.7/4
140. Age of Consent (1969) N/A 2.2/4
141. Real Genius N/A 2.7/4
142. Ladyhawke N/A 2.8/4
143. Better Off Dead N/A 2.8/4
144. Highlander 1.5/4 2.8/4
145. Tombstone N/A 3.1/4
146. Sightseers N/A 2.8/4
147. The Tree of Life N/A 2.9/4
148. Doc Hollywood N/A 2.5/4
149. Tommy Boy N/A 2.8/4
150. Working Girls (1987) N/A 2.7/4
151. Filth N/A 2.5/4
152. Midnight Special N/A 2.7/4
153. Predestination N/A 2.9/4
154. Son of Saul ( Saul fia ) N/A 3.3/4
155. The Last King of Scotland N/A 3.0/4
156. Red Eye N/A 2.6/4
157. These Final Hours N/A 2.4/4
158. Why Don't You Play in Hell? ( Jigoku de naze warui ) N/A 3.4/4
159. Dope N/A 2.7/4
160. The Voices (2015) N/A 2.6/4
161. In the Realm of the Senses ( Ai no corrida ) N/A 2.8/4
162. Lie with Me N/A 2.3/4
163. Caligula ( Caligola ) N/A 2.0/4
164. Nine Months (1995) N/A 2.3/4
165. Intimacy N/A 2.5/4
166. Ken Park N/A 2.5/4
167. Rape Me ( Baise-moi ) N/A 2.0/4
168. 8MM N/A 2.5/4
169. Wetlands ( Feuchtgebiete ) N/A 2.6/4
170. Real Young Girl, A ( vraie jeune fille, Une ) N/A 2.5/4
171. Idiots, The ( Idioterne ) N/A 2.5/4
172. Face/Off 2.0/4 2.7/4
173. Fantasma, O ( Phantom ) N/A 3.0/4
174. Stranger by the Lake ( inconnu du lac, L' ) N/A 2.4/4
175. The Raspberry Reich N/A 3.0/4
176. Shortbus N/A 2.8/4
177. 9 Songs N/A 2.0/4
178. Brilliantlove N/A 1.5/4
179. Prefontaine N/A 2.6/4
180. A Little Night Music N/A 2.4/4
181. Cleopatra (1912) N/A 1.8/4
182. Cleopatra (1934) N/A 2.6/4
183. Cleopatra (1963) N/A 2.6/4
184. Lost in La Mancha N/A 2.9/4
185. The Beaver N/A 2.5/4
186. Just Imagine N/A 1.7/4
187. The Act of Killing N/A 3.3/4
188. Gone Baby Gone N/A 3.0/4
189. Certain Women N/A 3.2/4
190. Midnight Run N/A 3.0/4
191. Corvette Summer N/A 2.4/4
192. The Big Red One N/A 2.7/4
193. Jay and Silent Bob Strike Back N/A 2.5/4
194. Clerks N/A 3.0/4
195. Clerks II N/A 2.6/4
196. The Guyver N/A 2.1/4
197. Big Trouble in Little China N/A 2.8/4
198. Slipstream (1989) N/A 2.1/4
199. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 2014 ) N/A 3.2/4
200. Sylvia (2003) N/A 2.3/4
201. A Knight's Tale N/A 2.6/4
202. The Brink's Job N/A 2.4/4
203. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
204. Mermaid, The ( Mei ren yu ) N/A 2.8/4
205. A League of Their Own N/A 2.9/4
206. Cinderella Man N/A 3.0/4
207. Walk Hard: The Dewey Cox Story N/A 2.6/4
208. Norma Rae N/A 2.8/4
209. Glengarry Glen Ross N/A 3.0/4
210. The Iceman (2013) N/A 2.9/4
211. The Long Kiss Goodnight N/A 2.7/4
212. The Negotiator (1998) N/A 2.7/4
213. Dazed and Confused 3.0/4 3.0/4
214. Elizabethtown N/A 2.2/4
215. The Untouchables (1987) N/A 3.1/4
216. The Gift (2015) N/A 2.8/4
217. The Gauntlet N/A 2.6/4
218. The Sure Thing N/A 2.7/4
219. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
220. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
221. Coraline N/A 3.0/4
222. Training Day N/A 3.0/4
223. Bedazzled (1967) N/A 2.7/4
224. Under the Shadow N/A 3.0/4
225. Arrival (2016) 3.5/4 3.2/4
226. Kubo and the Two Strings 3.5/4 3.3/4
227. 10 Cloverfield Lane 2.5/4 2.9/4
228. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) N/A 3.0/4
229. The Man Who Fell to Earth N/A 2.8/4
230. The Jerk N/A 2.9/4
231. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) N/A 3.2/4
232. Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) N/A 2.8/4
233. The Holy Mountain (1973) N/A 2.9/4
234. Dick Tracy (1990) N/A 2.4/4
235. The Cook, The Thief, His Wife, and Her Lover N/A 2.7/4
236. Gate of Hell ( Jigokumon ) N/A 2.6/4
237. The Fall (2008) N/A 3.0/4
238. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
239. Do the Right Thing N/A 3.1/4
240. Pleasantville N/A 2.8/4
241. Buried N/A 2.5/4
242. Intolerance N/A 2.9/4
243. Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) N/A 3.1/4
244. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
245. Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) N/A 3.0/4
246. The Last Emperor N/A 3.0/4
247. Dreams ( Akira Kurosawa's Dreams ) N/A 3.2/4
248. Umbrellas of Cherbourg, The ( parapluies de Cherbourg, Les ) N/A 2.6/4
249. Contempt ( mépris, Le ) N/A 3.0/4
250. Only God Forgives 3.5/4 2.4/4
251. Empire of the Sun N/A 3.0/4
252. Hunger (2008) N/A 2.9/4
253. Collateral N/A 2.9/4
254. Lord of War 3.0/4 2.8/4
255. Monsters (2010) 2.5/4 2.5/4
256. Shane N/A 3.1/4
257. High Noon N/A 3.2/4
258. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) N/A 3.1/4
259. Once Upon a Time in Mexico N/A 2.6/4
260. Kate and Leopold N/A 2.3/4
261. Almost Famous N/A 3.1/4
262. The Unforgiven (1960) N/A 2.6/4
263. Koyaanisqatsi N/A 3.0/4
264. The Bounty (1984) N/A 2.6/4
265. Live by Night 2.5/4 2.5/4
266. Bad Boys (1995) N/A 2.6/4
267. The Mikado N/A 2.8/4
268. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) N/A 3.2/4
269. Kings of the Sun N/A 2.9/4
270. Futureworld N/A 2.4/4
271. Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) N/A 3.1/4
272. Song to Song N/A 2.4/4
273. Bicentennial Man N/A 2.3/4
274. From Up on Poppy Hill ( Kokuriko-zaka kara ) N/A 3.0/4
275. Your Name. ( Kimi no na wa ) N/A 3.3/4
276. Waltz with Bashir ( Vals Im Bashir ) N/A 2.9/4
277. Encounters at the End of the World N/A 3.1/4
278. We're No Angels (1989) N/A 2.1/4
279. Carnage (2011) N/A 2.5/4
280. Swept from the Sea N/A 2.6/4
281. Madhouse (1974) N/A 2.5/4
282. Merry Christmas, Mr. Lawrence N/A 2.4/4
283. Team America: World Police N/A 2.6/4
284. Stealing Beauty N/A 2.3/4
285. Religulous N/A 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name