Movies I Own by kordic

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Se7en 4.0/4 3.3/4
2. The Talented Mr. Ripley 4.0/4 2.8/4
3. American Psycho 3.5/4 3.0/4
4. American History X 3.5/4 3.2/4
5. Primal Fear 4.0/4 3.1/4
6. Collateral 4.0/4 2.9/4
7. Alien 3.5/4 3.3/4
8. Aliens 3.5/4 3.3/4
9. Alien 3 N/A 2.5/4
10. Alien: Resurrection N/A 2.3/4
11. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
12. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
13. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
14. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull N/A 2.4/4
15. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
16. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
17. Jurassic Park 3 N/A 2.3/4
18. The Terminator 3.0/4 3.1/4
19. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
20. Terminator 3: Rise of the Machines 3.0/4 2.4/4
21. True Romance 4.0/4 3.1/4
22. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
23. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
24. Wolf Creek 3.5/4 2.1/4
25. The Departed 4.0/4 3.3/4
26. Mississippi Burning 4.0/4 3.1/4
27. Fracture (2007) 3.5/4 2.7/4
28. JFK 3.5/4 3.0/4
29. Ravenous (1999) 2.5/4 2.7/4
30. True Lies 3.0/4 2.8/4
31. Mystic River 4.0/4 3.1/4
32. Judgment Night 3.0/4 2.5/4
33. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
34. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
35. A Mighty Heart 3.5/4 2.8/4
36. To Live and Die in L.A. N/A 2.7/4
37. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
38. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
39. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
40. Hannibal Rising N/A 2.0/4
41. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
42. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
43. Crimson Tide 3.0/4 2.8/4
44. U-571 3.0/4 2.6/4
45. Flyboys 3.0/4 2.3/4
46. Showtime 2.5/4 2.1/4
47. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
48. Platoon 3.5/4 3.2/4
49. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
50. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
51. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
52. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
53. Panic Room 3.5/4 2.6/4
54. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
55. Along Came Polly 3.0/4 2.3/4
56. Kiss the Girls 3.5/4 2.6/4
57. Along Came a Spider 2.5/4 2.4/4
58. Me, Myself & Irene 3.0/4 2.3/4
59. Old School 3.0/4 2.8/4
60. There's Something About Mary 3.5/4 2.8/4
61. Orange County 3.0/4 2.4/4
62. Artie Lange's Beer League 3.0/4 2.2/4
63. Private Parts (1997) 2.5/4 2.5/4
64. Armageddon N/A 2.6/4
65. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
66. Speed 2: Cruise Control 2.5/4 1.4/4
67. Just Cause N/A 2.3/4
68. Under Suspicion (2000) 3.5/4 2.5/4
69. Lock Up N/A 2.4/4
70. Cobra (1986) N/A 2.1/4
71. Midnight Run 4.0/4 3.0/4
72. The Assignment (1997) N/A 2.6/4
73. Jeepers Creepers (2001) 2.0/4 2.2/4
74. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
75. The Cable Guy N/A 2.2/4
76. Action Jackson (1988) N/A 2.0/4
77. Assault on Precinct 13 (2005) N/A 2.5/4
78. Bad Boys (1995) N/A 2.6/4
79. The Beach (2000) N/A 2.4/4
80. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
81. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
82. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
83. Charlie 2.5/4 2.8/4
84. Cliffhanger (1993) N/A 2.6/4
85. The Condemned (2007) N/A 2.0/4
86. The Corruptor N/A 2.3/4
87. Dark Blue N/A 2.6/4
88. The Dark Knight 2.0/4 3.4/4
89. Daylight (1996) N/A 2.5/4
90. Donnie Brasco N/A 2.9/4
91. The Edge (1997) 3.5/4 2.6/4
92. Eraser N/A 2.5/4
93. Face/Off N/A 2.7/4
94. The Fan (1996) 2.0/4 2.2/4
95. The Fast and the Furious (2001) 2.5/4 2.5/4
96. Firestorm (1998) 2.5/4 2.4/4
97. 48 Hrs. N/A 2.8/4
98. Friday Night Lights N/A 2.7/4
99. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
100. Gunmen 2.0/4 2.3/4
101. Harley Davidson and the Marlboro Man 2.0/4 2.3/4
102. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
103. The Hunted (2003) 2.5/4 2.4/4
104. The Last Castle 2.5/4 2.7/4
105. Last Man Standing 2.5/4 2.5/4
106. Lethal Weapon 4 2.5/4 2.4/4
107. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 2.0/4 3.1/4
108. The Long Kiss Goodnight 2.5/4 2.7/4
109. Mad Max 4.0/4 2.9/4
110. Metro 2.5/4 2.3/4
111. Natural Born Killers 1.0/4 2.8/4
112. Never Back Down 0.5/4 2.5/4
113. The Newton Boys 1.5/4 2.4/4
114. Once Upon a Time in Mexico 2.0/4 2.6/4
115. Out for Justice 2.5/4 2.1/4
116. Paparazzi 2.0/4 1.8/4
117. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
118. The Perfect Storm N/A 2.6/4
119. Point Break (1991) 3.0/4 2.8/4
120. The Poseidon Adventure 3.0/4 2.9/4
121. The Program (1993) 1.5/4 2.5/4
122. The Proposition (2005) 1.0/4 2.8/4
123. Romper Stomper 2.5/4 2.6/4
124. Rumble in the Bronx ( Hung fan kui ) 2.5/4 2.6/4
125. Runaway Train 3.5/4 2.9/4
126. Spy Game 3.0/4 2.6/4
127. The Substitute (1996) 1.5/4 2.3/4
128. The Substitute 3: Winner Takes All 0.5/4 1.6/4
129. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
130. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
131. The Towering Inferno 3.0/4 2.8/4
132. Training Day 3.0/4 3.0/4
133. Vertical Limit 2.5/4 2.3/4
134. Young Guns (1988) 3.0/4 2.8/4
135. Analyze This 2.0/4 2.6/4
136. Analyze That 2.0/4 2.4/4
137. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
138. Celtic Pride 2.5/4 2.0/4
139. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
140. Dodgeball: A True Underdog Story 1.5/4 2.6/4
141. Elf 3.5/4 2.7/4
142. Ferris Bueller's Day Off 1.5/4 3.1/4
143. The Adventures of Ford Fairlane 3.0/4 1.6/4
144. The Full Monty 0.5/4 2.8/4
145. Hot Shots! (1991) 1.0/4 2.5/4
146. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
147. My Cousin Vinny 2.5/4 2.9/4
148. The Ref 3.5/4 2.6/4
149. Running Scared (1986) 3.5/4 2.5/4
150. Sideways 3.0/4 2.9/4
151. Slap Shot 3.0/4 2.9/4
152. Snow Dogs 2.0/4 2.0/4
153. Team America: World Police 1.0/4 2.6/4
154. The War of the Roses 2.5/4 2.8/4
155. The Waterboy (1998) 1.5/4 2.3/4
156. What About Bob? 3.0/4 2.8/4
157. Body Double 2.0/4 2.5/4
158. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
159. 8MM 3.0/4 2.5/4
160. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
161. The Good Son 3.0/4 2.4/4
162. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
163. Kalifornia 3.5/4 2.7/4
164. Misery 3.0/4 3.1/4
165. Mr. Brooks 3.0/4 2.7/4
166. Secret Window 2.0/4 2.4/4
167. Taking Lives 3.5/4 2.5/4
168. 2 Days in the Valley 2.5/4 2.7/4
169. Basic 3.0/4 2.4/4
170. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
171. The Dogs of War (1981) N/A 2.3/4
172. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
173. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
174. Rambo 3.0/4 2.7/4
175. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
176. Hart's War 2.5/4 2.4/4
177. K-19: The Widowmaker 3.0/4 2.6/4
178. Tigerland 2.5/4 2.7/4
179. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
180. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
181. Fortress (1993) 2.5/4 2.5/4
182. Mary Shelley's Frankenstein 2.0/4 2.4/4
183. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.0/4 3.0/4
184. Hook (1991) 1.5/4 2.5/4
185. Hulk 2.5/4 2.1/4
186. The Island (2005) 3.0/4 2.5/4
187. Johnny Mnemonic 2.0/4 2.1/4
188. The League of Extraordinary Gentlemen 2.5/4 2.0/4
189. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 1.5/4 3.3/4
190. Men in Black (1997) 2.0/4 2.8/4
191. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
192. Universal Soldier 2.5/4 2.1/4
193. Van Helsing 3.0/4 2.3/4
194. The Amityville Horror (2005) 2.0/4 2.5/4
195. AVP: Alien Vs. Predator 2.5/4 2.2/4
196. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem 1.5/4 1.7/4
197. Creepshow 2.0/4 2.8/4
198. From Hell 2.0/4 2.6/4
199. Funny Games (2008) 3.5/4 2.6/4
200. Gothika 2.5/4 2.4/4
201. Halloween (2007) 2.0/4 2.4/4
202. Halloween: Resurrection 1.5/4 1.6/4
203. High Tension ( Haute tension ) 3.0/4 2.8/4
204. Hollow Man 2.5/4 2.1/4
205. Hostel 2.5/4 2.3/4
206. Jaws 4.0/4 3.2/4
207. Rise (2007) N/A 2.8/4
208. Saw 3.5/4 2.9/4
209. Saw II 2.5/4 2.5/4
210. Saw III 2.0/4 2.4/4
211. Saw IV 1.5/4 2.0/4
212. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
213. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
214. Tales from the Crypt: Demon Knight 1.5/4 2.7/4
215. Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation 2.5/4 1.6/4
216. Wrong Turn (2003) 3.0/4 2.6/4
217. Against All Odds N/A 2.4/4
218. Angel Eyes N/A 2.2/4
219. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
220. Ash Wednesday (2002) N/A 2.3/4
221. Auto Focus 3.0/4 2.6/4
222. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
223. Best Seller (1987) 2.5/4 2.4/4
224. Brokedown Palace 2.5/4 2.6/4
225. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
226. The Contender (2000) 3.5/4 2.8/4
227. Cop Land 3.0/4 2.7/4
228. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
229. Drugstore Cowboy 2.5/4 2.8/4
230. Ever After: A Cinderella Story N/A 2.7/4
231. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
232. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
233. The Firm (1993) 3.5/4 2.7/4
234. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
235. Hoffa 3.0/4 2.5/4
236. House of Sand and Fog 3.0/4 2.8/4
237. The Insider 4.0/4 3.0/4
238. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) N/A 3.2/4
239. Memento 3.5/4 3.2/4
240. The Mosquito Coast 2.5/4 2.6/4
241. Original Sin N/A 2.4/4
242. The Outsiders (1983) 2.5/4 2.9/4
243. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
244. Requiem for a Dream 1.0/4 3.1/4
245. Romeo + Juliet (1996) N/A 2.7/4
246. Runaway Jury 3.0/4 2.7/4
247. State of Grace 3.5/4 3.0/4
248. Underworld (1997) N/A 2.7/4
249. Vanilla Sky 3.0/4 2.4/4
250. Walk the Line 1.5/4 3.1/4
251. Wall Street 3.5/4 2.9/4
252. The Agronomist N/A 2.8/4
253. Bowling for Columbine 3.0/4 2.9/4
254. Darwin's Nightmare N/A 2.6/4
255. Metal: A Headbanger's Journey 3.0/4 3.0/4
256. Casino 3.0/4 3.2/4
257. Identity 3.0/4 2.8/4
258. Collateral Damage 2.5/4 2.3/4
259. The Negotiator (1998) 2.0/4 2.7/4
260. The Great Raid 3.0/4 2.5/4
261. Lord of the Rings: The Two Towers 2.0/4 3.3/4
262. Grumpy Old Men 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name